aan Oude Singel Glascom'' weg: nieuwe woningen TtiaKita. Het zonnetje in huis... Actief in vrije Suurmond hoogleraar in Leiden Radarcontrole zijn nog niet effectief ir ICOATHIBU Verhuizing naar Merenwijk WOENSDAG 29 NOVEMBER 1978 LEI PEN LEIDEN - Er is opnieuw een ambitieus plan ge maakt voor de bouw van een flink aantal nieuwe woningen in de Leidse binnenstad. Als de plan nen doorgaan zullen aan de Oude Singel, de Baat straat en aan de Lange Zandstraat 37 nieuwe wo ningen komen. Daarnaast zullen nog een vijftal pan den en een monumentaal kantoorpand langs de Ou de Singel worden geres taureerd. De woningen zullen worden ge bouwd op de plaats waar nu de fabriek van glashandel Glascom is gevestigd. De nieuwbouw- plannen zijn gemaakt door aan nemersbedrijf Du Prie. In op dracht van de Glascom heeft Du Prie ook plannen gemaakt voor de bouw van een nieuwe bedrijfs ruimte op het industrieterrein in de Meren wijk. De Glascom wil in verband met het grote gebrek aan ruimte aan de Oude Singel zo spoedig mogelijk naai- de Me- renwijk verhuizen. Gisteravond kwamen de plannen aan de orde in de raadscommissie voor volkshuisvesting. Deze commissie stond als het ware met zijn rug tegen de muur. Als Glas com niet het groene licht zou krijgen dat op 2 januari met de bouw van een nieuwe bedrijfs ruimte kan worden begonnen moest niet worden uitgesloten dat het bedrijf, dat werk biedt aan 195 man, uit Leiden zou vertrek ken. Ondermeer omwille van het werkgelegenheidsaspect ging een meerderheid in de commissie Restauratie De nieuwbouw zal voor slechts een klein gedeelte komen langs de Oude Singel. Als de fabriek is ge sloopt komt daar ruimte voor 14 tweekamerwoningen. Het kan toorpand van de Glascom en vijf woonhuizen aan de Oude Singel worden gerestaureerd. Het grootste deel van de nieuwbouw zal worden gerealiseerd aan de Baatstraat en de Lange Zand straat. Daar komen in totaal 20 vierkamerwoningen en 3 vijfka merwoningen. Hiermee wordt tegemoet gekomen aan de wens van B en W om meer gezinnen in de binnenstad te huisvesten. Overigens zal met de nieuwbouw aanzienlijk meer ruimte in de buurt komen. Om voldoende parkeerruimte te scheppen zal de Baatstraat (nu zes meter breed) bijna twaalf meter breed worden Ook zal er een binnenplaats wor den gemaakt waardoor meer ruimte ontstaat voor openbaar groen. Deze binnenplaats wordt bereikbaar via twee poorten. Alle benedenwoningen krijgen bo vendien een eigen tuintje. Bij alle andere woningen komt een bal kon. ADVERTENTIE vakgereedschap CDA-Veroand Het CD A-Verband Leiden houdt vanavond een algeme ne ledenvergadering in het ",Wienerwald" aan de Steen- straat 2. Op de agenda staat de verkiezing van een nieuwe voorzitter voor de komende periode van één jaar. De heer voorzitter, de heer Bonda, treedt af en heeft zich niet her kiesbaar gesteld Na de pauze zal, na een inleiding door de fractie, gediscussieerd wor den over de actuele binnen- stads- en verkeersproblemen in Leiden. De vergadering die om acht uur begint is voor alle belangstellenden toeganke lijk. Creatieve cursus Buurthuis Groenoord aan de Musschenbroekstraat 25 be gint morgenavond met een- creatieve cursus voor huis vrouwen. Op de eerste avond zullen vier technieken ge toond worden, waaruit de deelnemers een keuze kunnen maken. Met die techniek zal men eenmaal per veertien da gen een avond bezig zijn. Voor informatie tel. 149730. Vrouwenfilms De cyclus vrouwenfilms, die in hel Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum, Bree- straat 66 in november samen met het Vrouwenhuis organi seert, wordt morgenavond om acht uur besloten met de ver toning van de Hongaarse speelfilm Adoptievan de regisseuse Martha Mészaros uit 1974. De film gaat overeen wat oudere vrouw die zich het lot aantrekt van een jong meisje uit een naburig inter naat. In de film wordt de rela tie tussen beide vrouwen uit gediept. De toegangsprijs be draagt vier gulden Commissie De gemeentelijke commissie voor maatschappelijke aan gelegenheden houdt van avond om acht uur een verga dering in de raadzaal van het stadhuis. De vergadering zou aanvankelijk morgenavond worden gehouden maar is verschoven in verband met de begrotingsbehandeling die morgenavond zal worden voortgezet. Kanarie-expositie De Eerste Leidsche Vereeniging van Kanarieliefhebbers en Vogelbescherming "De Zan ger" houdt het komende week einde de jaarlijkse tentoon stelling en onderlinge wed strijd in het voormalige ma rinecomplex aan het Noord- einde 2a. Op de expositie zul len vele honderden kleur ka naries, zangkanaries en tro pische vogels aanwezig zijn. Alle vogels zullen op vrijdag 1 december door vijf keurmees ters worden beoordeeld. De expositie is op 1,2 en 3 decem ber geopend. De woningen krijgen een toegang aan de straatzijde of via een gale rij aan de binnenplaats. Een aan tal van de woningen wordt por tiekwoningen. De nieuwbouw zal bestaan uit drie of vier bouwla gen met- een schuine kap. De bouwhoogte blijft beneden de voor de Leidse binnenstad gel dende twaalf meter grens. De woningen zouden moeten wor den gebouwd in de premiekoop- en voor een deel in de premie- huursector. Duivesteijn (PvdA) drong erop aan dat bij overdracht van de grond aan Du Prie wordt overeengekomen dat geen dure woningen in de vrije sector zullen worden gebouwd. Een en ander is voorlopig nog niet helemaal duidelijk. De gemeente moet nogal wat kunstgrepen uit halen om enige greep op de plan nen te krijgen. De panden en de fabriek zijn momenteel al in han den van het aannemersbedrijf Du Prie, Door de oude panden van Du Prie aan te kopen ontstaat de mogelijkheid voor de gemeente om aan het Rijk een bijdrage te vragen in de kosten van verwer ving. Na het verkrijgen van deze subsidie worden de panden weer terugverkocht aan Du Prie waar na deze met de bouwplannen voor de woningen kan beginnen. Onduidelijk Onduidelijkheid bestond vooral over de verwervingssubsidie en over de schadevergoeding die de gemeente aan de vertrekkende bewoners moest betalen alsmede over de bepaling dat de gemeente zich verplicht tot de betaling van 140.000 gulden aan de Leidse glashandel. Hierover werd door de commissie enige tijd in beslo tenheid vergaderd. Een aantal raadsleden voelde zich nogal overvallen door de zaak. Bordewijk (PvdA) zei geschokt te zijn omdat noch wethouder Ver boom (volkshuisvesting) noch de aanwezige ambtenaren in staat waren om de zaak duidelijk toe te lichten. Voor Driessen (CDA) wa ren de kunstgrepen van de ge meente aanleiding om tegen het woningbouwplan te stemmen. Aannemersbedrijf Du Prie is voor nemens om op 2 januari met de nieuwbouw van een bedrijfs- complex in de Merenwijk te be ginnen. De bouw zal ongeveer driekwart jaar gaan duren. Daar na kan een begin worden ge maakt met de sloop van de oude fabriek en de bouw van de nieu we won. Eind 1980 kan het gehele plan gerealiseerd zijn. LEIDEN - Dr. D. Suurmond is aan de Leidse universiteit benoemd tot gewoon hoogleraar in de huid en geslachtsziekten. Hij was tot dusver lector met dezelfde leer opdracht. Dr. Suurmond (52) studeerde me dicijnen in Leiden, waar hij in 1953 slaagde voor het artsexa men. Na militaire dienst speciali seerde hij zich tot dermatoloog in het Gemeenteziekenhuis Zuid- wal in Den Haag. In 1959 werd hij ingeschreven in het specialisten- register. Drie jaar later werd hij plaatsvervangend afdelings hoofd in het Leidse Academisch Ziekenhuis en later chef de clini- que. In 1963 promoveerde hij en in 1965 werd hij lector. De gevelwand langs de Oude Singel met links de vier panden die gerestaureerd, zullen worden. Het vierde pand van links krijgt een totaal andere gevel (zie tekening). Daarnaast staat het kantoorpand dat eveneens gerestaureerd zal wordenHelemaal rechts op de foto een deelvan de te slopen fabriek met daarnaast nog één jDancl dat opgeknapt gaat worden. De restauratieplannen zijn gemaakt door architectenbureau Van Manen uit Noordwijk.Hel ontwerp vooi het Leidse architectenbureau Van Beek. vbouw is gemaakt door De radar-controlewagen van cle Leidse politie in actie op de Clturchilllaa De zoveelste wedloop in de tech niek lijkt in ons land zijn in4 trede te hebben gedaan, en wel een wedloop op het gebied van de radarsnelheidscontrole. Met het doel de snelheidscon troleurs te slim af te zijn is onlangs de zogenaamde ra darverklikker op de markt gebracht. Een apparaat dat bestaat uit een op het dash board gemonteerd, kastje dat bij het naderen van een ra dar-controlepunt een zoe mend geluid maakt en een rood lichtsignaal geeft. De Arnhemse verkeerspolitie nam enkele proeven met het voor Nederland nieuwe in strument en liet de buiten wacht via een woordvoerder weten dat het ding goed werk te en dat er juridisch weinig tegen te doen ivas. Voor de Zaandamse elektronische groothandel Van Ditshuizen, importeur van de radar verklikker, aanleiding om een forse reclamecampagne op Latere proefnemingen met de verklikker, uitgevoerd dooi de Algemene Verkeersdienst van de rijkspolitiegaven ech ter een veel ongunstiger beeld van het apparaatBij een test op de rijksweg Utrecht-Arn hem bleek namelijk dal vrachtwagens het radarsig naal kunnen verduisteren, waardoor de loaarschuwing van de verklikker wordt ver traagd. Verder bleek de verklikker al leen goed te werken bij zoge naamde kopmetingen. Dit zijn metingen clie worden uit gevoerd vóór het passeren van het controlepunt. Bij staart- metingen metingen na het passeren van hel controle punt) waarschuwde de ver klikkerpasop 50 tut 100 meter van het controlepunt. Bij hoge - snelheid is het dan natuurlijk ivel kort dag om nog tijdig snelheid te kunnen minderen tenzij men boven op de rem men gaat staanhetgeen ui teraard levensgevaarlijke si tuaties kan opleveren. Weer later bleek dat de radar verklikker ook slecht reageert op de Gatso-miniradardie gebruik maakt van een ultra- hoge frequentieVerscheidene politiekorpsen werken met deze Gatso-miniradar. "Maar", was de reactie van de heer Van Dithuizen, "De Rijkspolitie heeft gelukkig geen Gatsoraclars en boven dien moet het mogelijkzijnom ook verklikkers te maken die op Gatso-radar reageert Wij wachten wel af wat de fabriek gaat dóén". Afwachten. Dat werd niet ge daan door een aantal studen ten van de Eindhovense Tech nische Hogeschool allen ver bonden. aan de zogenaamde fysicawinkelOp verzoek van buurtcomité'sactiegroepen e.cl. wordt door deze studenten fysisch natuurkundigon derzoek verricht. De aanko mende fysici bogen zich ook direct over het "probleem" van de radarverklikkers en slaagden er in een snelheids meter te ontwikkeléjÊ waar de verklikker net op reageert. Vergelijking met de ineetappa- raluur van de rijkspolitie heeft aangetoond dat deze vinding van de studenten zonder meer betrouwbaar is. Het principe van de nieuwe meter is vrij simpel. Er wor den op onderlinge afstand van 20 cm. twee lichtbronnen naast de weg gezet, die aan de andere kant van de weg wor- den opgevangen. Een passe rend voertuig onderbreekt eerst de ene en daarna de an dere straal. De tijd die daarr voor nodig is wordt elektro nisch gemeten waarna een eenvoudig rekensom met je voldoende is om de snelheid te bepalen. "Terug naar de oude manier", noemt de Leidse politie-in- specteur Van der Somme deze methode. "Vroeger werkten we namelijk met luchtslan- gen, die op een bepaalde af stand van elkaar over het wegdek werden gelegd. Ook hier werd de tijd die nodig was om die tussenliggende af stand. af te leggen omgerekend in snelheid", aldus inspecteur Van der Somme. Van der Somme verwacht ove rigens niet dat het publiek de radarverklikkers op grote schaal zal aanschaffeiiHij zegt: "Die dingen zijn eigen lijk alleen maar aantrekke lijk voor mensen die veel op de rijksweg zitten, zoals verte genwoordigers. Het is trou wens nog een hele klus om die dingen te laten inbouwen en bovendien schijnen ze bij lan ge na nog niet perfect te wer ken". Maar dat zou volgens V^an Dits huizen en de zijnen'nog wel eens kunnen veranderen. Af wachten dus. en 365 dagen per jaar een tiruin leventje leiden ili Met onze zonnehemels en -banken T> gegarandeerd* iV\ bruin in 10 dagen. Hoge Rijndijk 25. 2313 KG Leiden, tel. 071-141741 showrooms geopend' dinsdag t/m vrijdag 9-5 uur donderdagavond 7 - 9 uur en zaterdags 9.30 - 1.30 uur of 's avonds na afspraak

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3