'Alphense bureaucratie helpt ons dorp naar de vernieling' Cafetaria mag open De Kuip zit met de gebakken peren Aarlanderveen wil aansluiting bij Ter Aar of Nieuwkoop Verontrustend verloop onder leerkrachten -emszBB Toneelzaal moet opnieuw worden ingericht NOORDWIJK - Nu pas worden de wrange vruchten ge plukt. Maar tien jaar geleden toen de toneelzaal in "De Kuip", een gemeenschapshuis in Noordwijk, werd inge richt, is men al ernstig in de fout gegaan. Gevolg: vanaf zeker de helft van de driehonderdvijftig stoelen, zowel op het balkon als in de aal zelf, is het toneel praktisch niet te zien. De toneelzaal wil men nu volledig afbreken en opnieuw inrichten. De kosten die hier (voorlopig) mee zijn gemoeid overschrijden de driehonderdduizend gulden. Maar de verwachting is dat men de vier ton wel eens zou kunnen benaderen. Zodra het wintersei zoen achter de rug is wil men met de werkzaamheden beginnen. In april of mei van het volgend jaar zal met de klus een begin worden gemaakt. Vier of vijf maanden la ter, in september, moet het kar wei zijn afgerond. De plannen zullen echter eerst nog moeten worden goedgekeurd door de gemeenteraad. Voor de raad zich erover buigt, komt de verbouwing van de toneelzaal aan de orde in de commissie voor culturele aangelegenheden. Deze vergadert vanavond om acht uur in het gemeentehuis. "Boerefluitjes" Voorzitter Hoevenaars van "De Kuip" weet niet met honderd procent zekerheid te vertellen wie de fout moet worden aange rekend. Een feit is wel dat het rijk destijds danig heeft beknibbeld op de bouwkosten van het cen trum. Hierdoor is er een beknop tere toneelzaal uit de bus geko men dan men aanvankelijk voor ogen had. "We zitten er wel mee", reageert Hoevenaars. "Weet je, op meer dan de helft van de zitplaatsen kun je het toneel niet eens zien Er is jaren geleden zoveel bezui nigd dat alles op z'n Jan Boe refluitjes is gedaan." Maar dit was het niet alleen. Er speelde nog een andere zaak tus sendoor. Hoevenaars: "Men heeft bovendien te laat de hulp inge roepen van een deskundige toen de toneelzaal moest worden inge richt. De zaal was al klaar. Toen mocht de deskundige opdraven. Het enige dat hij nog kon doen was de kleur van de gordijnen bepalen. Nou ja, daar had je we zenlijk natuurlijk ook niets aan" NCA Nu is men niét over één nacht ijs gegaan. Direct toen er nieuwe plannen werden ontwikkeld, is het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel ingeschakeld. Dit NCA heeft inmiddels zijn goed keuring uitgesproken over de in richting van de zaal. Kan "De Kuip" nog verhaal halen op de maker van de plannen9 Hoevenaars is resoluut in zijn antwoord: "Nee," stelt hij na drukkelijk. "De stichting, een rechtspersoon dus, heeft de plannen tien jaar geleden goed gekeurd. En wie aanwijsbaar schuldig is weet ik ook niet." Hoewel de zaal niet volledig on bruikbaar is, komt het toch nog maar sporadisch voor dat er acti viteiten in worden gehouden. De klachtenstroom van geregelde gebruikers zal ophouden zodra de nieuwe accommodatie een feit is. Want zij hebben allen inspraak gehad in de stoelen Wat die plan nen betreft: het aantal st oelen zal drastisch worden terugge bracht. Nu staan er nog driehon- Kleindieren in Avifauna ALPHEN AAN DEN RIJN - Bur gemeester G.J. van der Kroft (burgemeester van Leimuiden, Rijnsaterwoude en Nieuwveen) zal donderdagavond om zeven uur de zevende Avifaunashow in het parkrestaurant van Avifauna openen. De Avifaunashow is een tentoonstelling van zogeheten kleindieren als hoenders, konij nen sierduiven, cavia's hamsters en siermuizen. In totaal zullen op de Avifaunashow zo'n negen honderd dieren te bewonderen zijn. De tentoonstelling is voor het publiek geopend op donder dagavond van 20 tot 22 uur, vrij dag van 12 tot 22 uur en zaterdag van 10 tot 18 uur. derdvijftig, straks zullen er 237 zitplaatsenb zijn. Stoelen die vast komen te staan en niet meer kun nen worden verschoven. Groter Het toneel wordt een stuk groter Het balkon wordt afgebroken. De bedoeling is dat er een soort mini- theater ontstaat dat amfitheater- gewijze zal worden opgebouwd. De zaal, die thans moeilijk te be reiken is voor invaliden, zal spe ciaal voor hen worden aangepast De eerste rij stoelen kan zonder al teveel problemen worden weg gehaald. Invaliden, die zich in een wagentje moeten voortbe wegen, kunnen deze plaatsen dan innemen. In het midden van de zaal kunnen ook enkele stoelen worden "opeepakt". Op die plek kan men dan een filmcabine neerzetten. In "De Kuip" zal een lift worden aangebracht. Daar naast zullen de kleedkamers ruimer worden opgezet. In Noordwijk heeft men zeker niet dé pretenties om kopstukken op het gebied van cabaret in "De Kuip" te laten optreden. "Voor zulke grote commerciële activi teiten is dit onderkomen gewoon te klein", zegt secretaris De Lief de van de commissie culturele zaken. "Paul van Vliet kunnen we hier natuurlijk niet uitnodi gen. Maar de zaal is zeker wel ge- chikt voor klein-cabaret." Nieuwbouw Leiden-Noord schiet op LEIDEN - De nieuwbouw in Lei- den-noord (Dillenburgerstraat/ Lusthoflaan) schiet nu flink op. Zoals bekend moesten de zoge naamde platte-daken-woningen in deze straten worden afgebro ken omdat zij te slecht waren om nog op te knappen. De woningen moesten plaats maken voor nieuwbouw, maar de sloop van de huizen en het begin van de nieuwbouw lieten lang op zich wachten. Die traagheid heeft bij de bewoners, die merendeel zijn gehuisvest in een wisselwoning, veel kwaad bloed gezet. De ge meente is bestookt met harde kri tiek. Sommige mensen moeten in totaal bijna drie jaar in zo'n houten wis selwoning vertoeven. Dat dat geen lolletje is is in deze krant al eerder verhaald. Gelukkig voor hen zit er nu schot in de zaak. De eerste woningen zullen volgens verwachtingen midden volgend jaar worden opgeleverd. PROBLEMEN BIJ BOUW SCHOOL NOORDWIJK - De bouw van een nieuwe school aan de Noord- wijkse Bronckhorststraat ont moet de nodige problemen. Met name het aankopen van de beno digde grond verloopt wat stroef Een deel van die grond is al ei gendom van het schoolbestuur, een ander gedeelte behoort toe aan de gemeente. Daarnaast moe ten er enkele stukken van parti culieren worden aangekocht. Het knelpunt is de overeenstemming met het katholieke kerkbestuur Dit wil de betreffende grond niet verkopen maar slechts overdra gen in erfpacht. Volgens wethouder Bedijn, voor zitter van de commissie onder wijs, die gisteravond vergaderde, levert dit voor de gemeente juri disch nog wel wat problemen op. De wet schrijft voor dat de grond door de gemeente in eigendom moet worden overgedragen aan het schoolbestuur. Tobh bleef Bedijn optimist. "De gemeente en het kerkbestuur zullen er wel uitkomen", meende de PvdA-cr AARLANDERVEEN - "Als straks de herindeling van de gemeenten aan de orde komt, waarbij grenzen worden herzien, dan moet maar eens worden bekeken of het niet mogelijk is, dat Aarlanderveen wordt ingedeeld bij Ter Aar of Nieuwkoop Dat heeft voordelen voor Aarlan derveen want we zijn geen stadswijk, maar een agrarisch dorp. Zo mag Alphen zich niet aansluiten bij de bouwstroom zo als die loopt in de gemeenten als Ter Aar en Nieuwkoop; het heeft ook voordelen wat betreft het aantal leerlingen dat nodig is voor de instandhouding van scholen" Dr. Bremer kwart eeuw huisarts Nieuwkoop NIEUWKOOP - Gisteravond is aan de Nieuwkoopse huisarts dr. G.J Bremer op meer officiële wijze het cadeau overhandigd, dat kon worden gekocht na een geldinzameling onder de Nieuwkoopse burgerij. Dat cadeau kreeg hij omdat hijdaarbij bijgestaan doorzijn vrouw, inmid dels 25 jaar huisarts is in Nieuwkoop. Het jubileum werd al eerder gevierd (onder meer met een muzikale hulde van de muziekvereniging Eensgezind) en toen al werd aangekondigd dat er nog wat in het vat zat. Dat bleek gisteravond in huize Bremer een radioIgrammofoon en cassette-installatie. Het cadeau werd de jubile rende huisarts overhandigd cloor woordvoerder P. Kuijf van het jubi- lieumcomité. Verder waren er bloemen en foto's van de huldiging enige tijd geleden. Doker Bremer had voor zijn gasten ook een cadeau'tje in petto. Zij kregen een door hemzelf geschreven boekje "Vijf Verhalen" overhandigd. In deze woorden van J. G. Bergsma, voorzitter van het comité "Aar landerveen Leeft", gisteravond uitgesproken bij wat de laatste vergadering van dat comité had moeten zijn, kwam verhuld kri tiek aan het adres van "de stad" Alphen, de gemeente waartoe ook Aarlanderveen behoort, naar voren. Tijdens die vergadering kwam die kritiek echter ook on verbloemd op tafel, al meende Bergsma nog wat lichtpuntjes te zien in de vorm van de eigen brandweer, de eigen politieman, allerlei nutsbedrijven en de voor zieningen van Alphen. Lichtpun tjes die echter voor hem niet de doorslag konden geven, want hem leek aansluiting bij Ter Aar of Nieuwkoop voor het dorp een betere zaak. Bergsma wilde die suggestie mee geven aan de gisteravond op te richten vereniging "Aarlander veen Leeft", een vereniging die min of meer een voortzetting zou moeten zijn van het comité. Die vereniging kwam er gisteravond niet, ook al hadden zich al meer dan zestig mensen aangemeld als toekomstig lid. De in totaal door 'n kleine zestig inwoners van Aarlanderveen bezochte verga dering besloot namelijk, op voor stel van C. Oerlemans, een com missie in te stellen, die gaat on derzoeken of voortzetting van het comité moet worden gezocht in een vereniging of in een dorps raad. Oerlemans toonde zich een sterk voorstander van de vorming van een dorpsraad. "Iedereen krijgt de kans om één stem uit te bren gen, zodat je uitsluit, dat een kleine groep de dienst uit maakt, zoals nu hier met z'n zestigen. Over de taken van de dorpsraad kunnen afspraken worden ge maakt, maar in elk geval brengt een dergelijke raad altijd advies uit aan de gemeenteraad. En dat zijn dan adviezen die zwaar tel len, die niet zo maar door de ge meenteraad terzijde geschoven kunnen worden. Adviezen die zelfs bindend kunnen zijn voor het college van burgemeester en wethouders. Om de dorpsraad kan men niet heen", aldus Oer lemans, die vervolgens voorstel de om die de zaak nog gaan bestuderen. Gemeenteraadslid D. A. van Vliet, in feite door zijn dorp recht streeks in de raad gekozen, toon de zich een sterk tegenstander van de vorming van een dorps raad. "Als dorpsraad bent u ge bonden aan de richtlijnen van de gemeente. U moet echter onaf hankelijk blijven als Aarlander- veense dorpsgemeenschap, u niet met handen en voeten bin nen aan de gemeenteraad". Het geen Oerlemans bestreed. "Het is juist andersom. Als vereniging of als actiegroep sta je zwakker dan als dorpsraad. Ik zoek naar de sterkste vorm van verdediging tegen Alphen. Maar nogmaals, ik blijf pleiten voor de instelling van een commissie om nader onder zoek te plegen". Oerlemans kreeg dus zijn zin. CJit zijn laatste woorden bleek ook al weer het zich afzetten in Aar landerveen tegen de gemeente Alphen aan den Rijn. Ook comi té-lid P. K. v. d. Ent Braat ver woordde iets van dat algehele ge voelen. "We zijn enthousiast be gonnen tien jaar geleden, maar dat enthousiasme is geleidelijk gedaald. De medewerking van de overheidsinstanties, die je had verwacht, bleek toch niet zo te zijn als je had gemeend dat die zou zijn". Als andere reden voor het tanende enthousiasme noemde Van der Ent Braat het ontbreken van steun vanuit het dorp zelf. "We hadden geen ach terban", merkte hij op. Hetgeen een van de actievoerders voor het behoud van de klapbrug deed opmerken: "En wij hadden het gevoel dat we niets voor ons had den". Die tegenstellingen in het dorp zelf werden echter gisteravond zo veel mogelijk toegedekt. J. den Hengst wilde uit het verleden nog wel een les gepeurd zien voor het vervolg op het comité "Aarlan derveen Leeft" "Het comité is er ook onderdoor gegaan, aan de niet-openheid Het heeft de men sen geen gelegenheid gegeven om mee tedoen. Waterookkomt, voortaan moet alles open zijn, ie dereen moet weten waarover het gaat, anders loopt een volgend initiatief weer stuk" Ir. W. G. Gussekloo haalde fel uit naar de "Alphense bureaucratie die ons doip de vernieling in helpt". Hij riep op tot actie, een actie die er toe moet leiden, dat Alphen aan den Rijn voor 1 ja nuari de 50.000-ste inwoner niet haalt. Zijn voorstel: als op 30 de cember nu eens honderd jonge ren uit Aarlanderveen zich bij de gemeente Alphen laten uitschrij ven, dan scheelt dat de gemeente 4'/2 miljoen gulden. "Dat moeten we als Aarlanderveen toch voor elkaar kunnen krijgen, dat een groot aantal jongeren uit het dorp zich laat uitschrijven om de ge meente Alphen een poot uit te draaien". Uit de reacties in de zaal bleek wel, dat Gussekloos poot- uit-draai-plan gehoor vond. "Van die 4l/a miljoen krijgt Aarlander veen toch niets, dus waarom niet", meende iemand. Aarlanderveen leeft in elk geva. nog. In welke min of meer offi ciële vorm de dorpsgemeenschap de toekomst in zal gaan, als dorpsraad of als vereniging, zal pas volgend jaar duidelijk wor den. Maar als de dreigende taal wordt omgezet in daden zal de gemeente Alphen aan den Rijn nog voor het jaar om is merken, dat het dorp zich niet meer laat afschepen "met zoete beloften in de verkiezingstijd" Valkenburgse onderwijzeres vertrekt VALKENBURG - Weer vertrekt er een onderwijskracht van de Valken burgse openbare lagere school. Nu heeft mevrouw Bloemers ontslag gevraagd. Zij heeft een betrekking aangenomen in haar woonplaats Zoeterwoude. De gemeenteraad moet vanavond dit ontslag bekrachti gen. Inmiddels neemt het verloop onder het onderwyzend personeel van deze school verontrustende vormen aan. Het progressieve raadslid mevrouw Van den Broek (PvdA/PPR) heeft in de laatste raadsvergadering hier over haar ongerustheid uitgesproken. Het aantal leerlingen ligt thans beneden de zestig. Dit betekent dat aan de school, volgens de wet, maar twee leerkrachten verbonden mogen zijn Desalniettemin hebben burgemeester en wethouders de bouw van een nieuwe drieklassige openbare school in de nieuwe wijk 't Joght op hun programma staan. Zij vragen zich echter wel af of deze school wel zal kunnen worden gebouwd. DEN HAAG LEIMUIDEN - Aan de Dorpsstraat zal over een dag of tien het eerste cafetaria in Leimuiden open gaan, ondanks het protest hiertegen van twee omwonen den/winkeliers. De Raad van State heeft hun verzoek om de vergunning die de gemeente Leimuiden voor de snackbar heeft verleend te schorsen, afgewezen, zo is vandaag bekend geworden. aankoop van het pand (een vroe gere sigarenwinkel) en de inrich ting ervan. Volgens de advocaat van het echtpaar, mr. Jansen, is binnen afzienbare tijd ook de hinderwetvergunning van de gemeente Leimuiden te ver wachten. De twee omwonenden, A. J. van Diemen en B. Kraan, vrezen blij kens hun beroepschrift ten ge volge van de snackbar de nodige overlast in hun straat: verontrei niging, onrust en verkcershinder. Volgens mr. Jansen is verontrei niging van de straat niet te ver wachten omdat aan de gemeen telijke vergunning de voorwaar de is verbonden dat Borst de om geving van de snackbar over een lengte van vijftien meter moet schoonhouden. Jaarlijks zal de gemeente beslissen of de ver gunning al dan niet wordt ver lengd. De onrust is volgens mr. Jansen niet van tevoren te peilen en wat de verkeershinder betreft: er geldt in de dorpsstraat een parkeerverbod, er zal over enige tijd eenrichtingverkeer worden ingevoerd en schuin tegenover het cafetaria zal de gemeente een parkeerterrein inrichten. De staatsraad die het sehorsings- verzock behandelde, mr. Troost wijk, liet gisteren op de zitting al blijken weinig heil te zien in een verbod om de snackbar te ope nen. "Kunt u zich nog één dorp voorstellen zonder snackbar?" vroeg hij. Hij deed de suggestie aan mr. Suyverraadsman van één der bezwaarden. Van Diemen (de ander was niet verschenen), om de situatie tot het eind van het jaar aan te zien. Dat moet de ge meente beslissen of de vergun ning voor de snackbar verlengd moet worden, dan is ook duide lijk of er sprake is van overlast. De raadsman wilde zelf wel op die suggestie ingaan, maar zijn cliënt, zo bleek na overleg op de gang, totaal niet. Mr. Troostwijk zei vervolgens: "Ik voel er niets voor om een tent dicht te gooien, zonder dat ik weet wat de bezwaren ertegen zijn."

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23