Miljoenendans rond Oegstgeester riool vos _eidse agenda Grate behoefte aan nieuwe huisvesting in Zoeterwoude wil p gemeente- subsidie „Penters meer dan drie ochtenden naar de speelzaal" Opknapplan troephuis zeeverkenners gereed VERKEERSSTROOM IN DORP INDAMMEN Geen openheid over orde en veiligheid WOENSDAG 29 NOVEMBER 197$ VERNIEUWINGSPLAN OVER 20 JAAR GESPREID t T fi OEGSTGEEST - De Stichting Kinderspeelzalen in Oegstgeest krijgt 37.179 gulden subsidie van de gemeente. PvdA-fractie- voorzitter Kohlbeck heeft er bij het college van burgemeester en wethouders wel op aangedron gen een notitie op te stellen waarin duidelijk wordt ingegaan op het functioneren van de offi ciële peuterspeelzalen, maar ook op de kinderspeelzalen die door individuelen in het leven zijn ge roepen en geen officieel karakter hebben. Verder is de PvdA-er van mening dat de clausule die in de subsi dievoorwaarden is opgenomen en waarin gesteld wordt dat ou ders maximaal drie ochtenden per week hun kind in de peuter speelzaal mogen onderbrengen, verouderd is. Kohlbeck: 'Deze clausule is in een tijd opgenomen toen het idee overheerste dat een peuterspeelzaal geen opberg plaats mocht worden voor kinde ren van moeders die wilden wer ken. Nu is deze gedachte achter haald" Hij vindt dan ook dat de clausule geschrapt moet worden CDA-er Van Hazel is het met Kohl beck eens. Wel wilde hij er in de laatste raadsvergadering nog geen voorstel van maken. "Neem het maar eerst op in de notitie over de peuterspeelzalen waar we al een half jaar op wachten" WD-er Steenkamp staat wat scep tisch tegenover het idee van Kohlbeck. Hij vroeg zich tijdens de vergadering af wat de finan ciële consequenties van een der gelijke maatregel zouden zijn Ook is hij bevreesd dat, gezien de- wachtlijst die er nu al is, de toela ting van andere kinderen wordt geblokkeerd. Wethouder mevrouw Blom liet we ten dat de notitie spoedig wordt vrijgegeven. Wat het schrappen van de clausule betreft wil zij eerst overleg gaan voeren met het bestuur van de kinderspeelzalen Zij ziet verder geen financiële consequenties omdat het aantal peuters op de speelzalen toch constant blijft OEGSTGEEST - "De vernieuwing van het Oegstgeester rioolstelsel is een miljoenendans," aldus de directeur van het bedrijf Gemeentewerken in Oegstgeest de heer Van Gorkum, gisteravond tijdens de vergadering van de commissie voor openbare werken. "Maar er is geen enkele reden tot paniek want het rioolstelsel is hoewel veertig jaar oud nog goed genoeg om nog enige jaren te dienen," verduidelijkte hij. Aan de orde was een voorlopig fa seringsplan voor de algehele ver nieuwing van het rioolstelsel in de oude dorpskern van Oegst geest. "Bij de aanleg ervan plakte men maar de ene maat buis aan de andere," aldus de directeur van gemeentewerken, "wat vaak tot onhoudbare situaties kan lei den. Ook zijn tegenwoordig de ei sen die men aan een riool stelt veel hoger geworden niet in het minst door het meerdere water verbruik," verduidelijkte hy De totale kosten van een algehele vernieuwing worden berekend op zo'n 27 miljoen gulden en de uitvoeringstijd van het totale plan op 20 jaar. "Alles hangt wat de voortgang van het werk be treft af van de vraag in hoeverre de gemeenteraad bereid is er geld voor uit te geven," zo hield voor zitter wethouder Thorn de com missieleden voor. "Wel wordt .op dit moment al onderzocht of er een mogelijkheid bestaat van een subsidiepot ten behoeve van de vervanging van verouderde rioolstelsels gebruik te maken," verduidelijke hij. "Maar we ho pen in januari meteen uitgewerkt voorstel te komen waarover de gemeenteraad zich dan over aan vang en snelheid van dit grote project kan uitspreken," aldus Thorn. In het plan wordt gesproken over veertien fasen waarin de werk zaamheden kunnen worden uit gevoerd. Maar de volgorde hier van dient nog te worden vastge steld. "Wel moeten eerst de stam- riolen worden vernieuwd," aldus Van Gorkum. "want pas daarna heeft het zin de vaak grotere sub aansluitingen hierop aan te pas- Als eerste wijken die v wing van de riolen in aanmerking zouden kunnen komen noemde Van Gorkum het Oranjepark en het Wilhelminapark. De ingrij pende werkzaamheden houden tegelijk ook vernieuwing van de in het wegprofiel aanwezige wa terleidingen en gasleidingen in. Mevrouw Van Vloten wilde weten of een mogelijke extra belasting heffing om de kosten te dekken een zogenaamde baatbelasting zal worden, een belasting die al leen die bewoners zou worden opgelegd wier riool vernieuwd zou worden. Dat zou dan beteke nen dat dit werk niet als "uit de algemene middelen bekostigd verrekend zou worden," aldus Thorn. Maar een van zijn beleids ambtenaren hield deze mogelijk heid van individuele belasting heffing wel open omdat het hier toch slechts om een voorziening van een gedeelte van de gemeen te handelde. "Maar ook dit finan cieringsaspect zal in het raads voorstel worden meegenomen," stelde de wethouder. Hij hoopte in 1980 met het werk kan worden begonnen. Het troephuis van de zeeverkenners in Oegstgeest. Het dak, de schoor steen en de raamkozijnen moeten worden hersteld. Ook zal het gebouw nu aangesloten worden op de gasleiding. De uitgewerkte plannen daar voor liggen nu klaar. OEGSTGEEST - "Ik ben erg blij dat er al zo snel een uitgewerkt plan voor het opknappen van het onderkomen van de zeeverkenners in Oegst geest op tafel ligt:" Zo reageerde mevrouw Van Vloten (WD) gister avond tijdens de vergadering van de commissie voor openbare werken op de verbouwplannen van dit clubhuis. Zelf had zij tijdens een vorige vergadering van deze commissie gewezen op de slechte staat waarin het troephuis van de zeeverkenners zich bevindt. "Zeker nadat de com mandant van de brandweer het stoken van oliekachels zo vlak voor de winter had verboden," voegde zij er toen aan toe. „De situatie was inderdaad onhoudbaar," aldus wethouder Thorn, "maar het jeugdwerk moet doorgaan en kan gewoon niet een hele winter stil liggen." De opknapbeurt behelst naast het herstellen van onderhouds- gebreken zoals reparaties van het dak, dakkapellen, schoorsteen en kozijnen ook de aansluiting van het gebouw op de gasleiding. Het ligt in de bedoeling dan tevens de naast dit troephuis gelegen wonin gen aan de Maria-Hoevelaan hierop aan te sluiten. De commissie voor openbare werken had geen moeite het hiervoor totaal gevraagde krediet van zeventien duizend gulden ter beschikking te stellen. In de gelijktijdig vergaderende commissie voor financiën maakte raadslid Van der Reiden (CDA) echter bezwaar tegen de koppeling van de beide gasaansluitingen zoals het voorstel inhield. "Maar het blijft nu eenmaal goedkoper om deze aansluitingen in één keer te kunnen doorvoeren," hield wethouder hiertegen bezwaren en steunde het voorstel Van der Reiden van het plan om twee delen te splitsen waarbij de gasaansluiting van het zeeverkennershuis werd goedgekeurd en de huisaansluitingen apart zouden worden behandeld. Er moet namelijk nog met de bewoners van deze panden overlegd worden of zij een aansluiting op het gasnet wel willen omdat de kosten hiervan in de huur zullen worden doorberekend. "Maar die verhoging zal hooguit zo'n twintig gulden per maand betekenen," aldus Van Belle, die verder de commissieleden verduidelijkte dat niet gelijktijdig aansluiten de kos ten eivan met 600 gulden vermeerderd." Ondanks dit bleven Van der Reiden en Steenkamp erbij dat eerst de toestemming van de huurders verkregen moest worden. ZOETERWOUDE - De gemeente raad van Zoeterwoude zal mor genavond een verzoek van de voorbereidingswerkgroep "Vrouwen oriënteren zich op de samenleving" (VOS) tot het ver lenen van een subsidie behande len. De VOS-cursus, die in veel ge meenten al wordt georganiseerd, is bedoeld om vrouwen die vroe ger weinig kansen hebben gehad vertrouwder te maken met de samenleving. In twaalf wekelijkse bijeenkom sten van twee uur wordt bijvoor beeld gesproken over „de vrouw thuis", "de vrouw en kinderen", en "de vrouw als kostwinner" Overigens wordt de keuze van de onderwerpen aan de vrouwen zelf overgelaten. Dat er ook in Zoeterwoude behoef te is aan een VOS-cursus blijkt wel uit het feit dat al dertien vrouwen zich bij de voorberei dingswerkgroep hebben aange meld. Volgens mevrouw Domper van de Stichting Midden Rijnland ver keren in Zoeterwoude erg veel vrouwen in een isolement, zodat de cursus in een grote behoefte kan voorzien. Hoewel alle leden van de raads commissie voor financiën voor subsidiering van de cursus zijn, is men het nog niet eens over de hoogte van het bedrag. Burge meester en wethouders advise ren de raad een eenmalige subsi die van 1250 te verlenen. Het begrotingstekort van de Vos-cur sus bedraagt 3410, zodat de vrouwen ook zelf een bijdrage in de kosten moeten leveren. Deze eigen bijdrage is met opzet laag gehouden 2.50 per keer), om te voorkomen dat een drempel wordt gevormd, aldus een van de leden van de voorbereidings commissie. Handtasje met medicijnen verdwenen OEGSTGEEST - Een inwoonster van Oegstgeest heeft vanochtend op de A. v. Ostadelaan in Oegst geest haar handtasje laten staan, waarin medicijnen zitten die ge vaarlijk kunnen zijn voor kinde ren. Zij stapte in haar auto en liet het tasje op straat staan. Toen zij later naar de plek waar zij gestaan had terugkeerde was het tasje verdwenen. Er zaten onder ande re twee flesjes in waarvan één met en één zonder etiket. De flesjes bevatten Asperine en Ca- fergot. Enquête Pro-Haaswijkgroep: Verkeerscirculatieplan voor Wassenaar OEGSTGEEST - Meer dan 800 huishoudens c.q. personen blijken in Oegstgeest behoefte te hebben aan andere of nieuwe huisvesting. Vijf honderd hiervan hopen die ook binnen twee jaar te krijgen. Aldus luiden enkele opmerkelijke conclusies van de enquête die de actiegroep "Pro Haaswijk" in Oegstgeest naar de woningbehoefte heeft ingesteld. Het doel van de enquête is om door middel van dit bewijs materiaal een zo snel mogelijke realisering van nieuwbouwwijk Haaswijk in de gemeen te te bevorderen. Van de 5200 huis aan huis verspreide formulieren zijn er 1900 ingevuld bij de actievoerders ingeleverd. Vooral met het oog op de doelstelling is bij de beoordeling ervan extra gelet op de groep die in de eerstkomende jaren een nieuwbouwwoning zoekt. Hierbij is de onderzoekers gebleken dat 76 procent van deze groep wo ningzoekenden een woning zoekt in de sociale woningbouw. Voor een nieuwbouwwoning in de vrije sektor blijken 20 procent van deze catego rie woningzoekers belangstelling te hebben. Binnen deze groep bestaat 83 procent uit gezinnen waarvan 57 procent flatbewoners. De voorkeur in de sociale sector gaat bij 55 procent uit naar huurwoningen en 45 procent naar koopwoningen, de zogenaamde premiekoopwonin gen. De actiegroep argumenteert verder de noodzakelijkheid van wo ningbouw in Oegstgeest met de daling van 750 personen in de leeftijds groep tussen 17 en 27 jaar die tussen 1970 en 1978 uit de gemeente'zijn vertrokken. Dit wordt veroorzaakt door het nauwelijks aanwezig zijn van nog betaal bare woningen. Als er niet wordt gebouwd is een verdere daling te verwachten, aldus de onderzoekers. Actiegroep "Pro Haaswijk" wijst er in haar evaluatie van de gehouden enquête op dat deze haar waarde al heeft bewezen in gesprekken tussen de gemeente en Gedeputeerde Staten over een ver lening van een artikel 19 ontheffing voor de bouw van de Haaswijkbrug over het Oegstgeester kanaal. "Zoals bekend houdt de Milieugroep de aanvang van de bouw van Haas wijk tegen door tegen het bestemmingsplan bezwaarschriften te hebben ingediend. Maar gezien de vele positieve reakties die wij in de afgelopen maanden op ons initiatief mochten ontvangen zullen wij ons voor een snelle realisering van Haaswijk blijven inspannen". Zo zegt de actie groep Het Voorschotense bureau van de rijkspolitie. Er bestaan plannen voor een nieuw gebouw in Bijdorp I, maar de bouw daarvan zal nog wel enige tijd op zich laten wachten VOORSCHOTEN - Burgemeester J. van der Haar van Voorschoten heeft er principieel bezwaar te gen meer openheid te verschaf fen op het gebied van de openba re orde en veiligheid. De burge meester deelde gisteravond in de vergadering van de commissie voor openbare orde en veiligheid mee dat hij niet van plan is om voornemens op dit terrein be kend te maken aan andere be trokkenen dan politie en brand weer. Hij is wel bereid verant woording over zijn gevoerde be leid af te leggen. De burgemeester kwam tot deze uitspraak op vragen vanuit de commissie, vooral van de zijde van de PvdA, welke partij om meer openheid vroeg ten aanzien van het beleid met betrekking tot politie en brandweer. Behalve over deze principiële za ken boog de commissie zich ook over praktischer dingen, zoals de behuizing en de personele bezet ting van de rijkspolitie in Voor schoten. De commissie was het er over eens dat de huidige behuizing van de rijkspolitie een aanfluiting is. Er is al enige tijd geleden grond ge reserveerd voor een nieuw bu reau in het plan Bijdorp I, maar het hangt van de Rijksgebou wendienst af of dit nieuwe bu reau er ooit komt. Ook de personele bezetting van het korps rijkspolitie baart de ge meente Voorschoten zorgen. De organieke sterkte is 29 man, de praktische sterkte 20 man, terwijl de groep daarnaast nog regelma tig bijstand moet verlenen in Den Haag en op schiphol. Volgens de burgemeester zal Voorschoten moeten leren leven met deze krappe bezetting, omdat er een landelijk tekort is. Hij zag er wei nig heil in voor het ministerie van justitie "op de stoep te gaan lig gen" teneinde op die manier meer personeel te krijgen. Tijdens de rondvraag kreeg de bur gemeester het verzoek meer be kendheid te geven aan het maan delijks gebruik van de sirene van de Bescherming Bevolking. Vrijwel niemand weet wat er moet gebeuren zodra de sirene inderdaad onheil aankondigt. Burgemeester Van der Haar zei toe deze zaak te bespreken in het regionaal overleg en eventueel via het gemeentelijk rampenplan de burgerij in te lichten over de functie van de sirene. WASSENAAR - "Er dient te wor den gewerkt aan een totaal-op lossing om 'de verkeersstroom door ons dorp af te dammen". Dit zegt voorzitter Boermans van de buurtvereniging Duinrell in Was senaar. De vereniging heeft een verkeerscirculatieplan aan de le den van de gemeenteraad aange boden. Het is gemaakt door een van de buurtgenoten en het be stuur van de buurtvereniging heeft zich achter de uitgangspun ten opgesteld. Voor het wegwerken van de ver keersstroom door Wassenaar be staat volgens de opstellers van het plan maar een oplossing: het aanleggen van de noordelijke randweg. Het plan gaat uit van twee stellin gen. In de eerste plaats het uit gangspunt, dat woongebieden primair het domein zijn van voet gangers en fietsers, van het lokale verkeer en van de bewoners. De tweede uitgangsstelling is dat wegen die dienen voor de door stroming van het gemotoriseerde verkeer gescheiden moeten zijn van de woongebieden. In het stuk wordt geconstateerd dat 50% van het noord-zuidverkeer door de Wassenaarse woonge bieden in het ochtendspitsuur doorgaand verkeer is en dat circa 25% van het noord-zuidverkeer door de Wassenaarse woonge bieden uit het gebied rondom de Zijlwatering komt. Globaal zou een verkeerscircula tieplan voor Wassenaar moeten inhouden een hoefijzer van ver keerswegen om het Wassenaarse woongebied heen. Dat hoefijzer zou moeten bestaan uit de door getrokken Kokshoornlaan (noordelijke randweg), de Rijks straatweg zelf en de Landschei- dingsweg. Via dit hoefijzer zou zich bijvoor beeld ook het recreatieverkeer naar het strand en naar Duinrell en Meijendell moeten afwikke len. Verder zou het kunnen die nen voor het Wassenaarse woon werkverkeer om een zo kort mo- Drughandelaars aangehouden LEIDEN - De politie heeft gisteren twee Leidse drugshandelaren aange houden. Daarbij werd een heel klein beetje heroine in beslag ge nomen, maar de hoofdreden voor hun aanhouding was dat ze in het spul handelen. De twee i zijn 23 en 26 jaar oud. Woensdag Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21-24 Troef, Noordeinde 2a, Meidengroepj 20-22 uur: sport, 18.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, pot tenbakken; etsen; jazzballet; tekenen schilderen, gitaar, 20 uur; volksdansen 19.30 uur. Breehuys, Breestraat 19, scholieren sportcafé, 15-17.30 uur; eethuis Repel steeltje. 18-19.30 uur. Leidse Schouwburg, komedie "Kent de Melkweg", 20.15 uur. K en O, Hazewindsteeg, kinderfilmmid Stadhuis, cie. maatsch. aangelegenhe den en volksgezondheid, 20 Wienerwald, Steenstraat 2. leden verga dering CDA-verband, 20 Antonius Clubhuis, vergadering NW Leiden, 20 Gemeentehuis Leiderdorp, cie. beroep en bezwaarschriften, 20 uur. Donderdag Troef, Noordeinde 2a, voorlichting begeleiding dienstweigeraars, 20-21.30 uur. tel. 140886 Nieuwe Rijn 20a. werkgroep homofilie open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis. Leidsewe 33. Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 Architectenwinkel, Hooglandse Kerk gracht 32, vrij advies. 19.30-21.30 Breehuys, ingang Schoolsteeg. Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 tel. 130983. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport café; fotografie; saxofoon; Go-club, 2( uur; vrouwenfilm, 20 Stadhuis, voortzetting begrotingsbe handeling, 19.30 Gemeentehuis Wassenaar, cie. finan ciën, 17 uur; cie. onderwijs, cultuur algemene zaken, 2(1 Gemeentehuis Zoeterwoude, gemeente raad, 20 uur. De Paauw, Wassenaar, vergadering Wassenaarse raad v. jeugd en jongeren Apotheken gelijke afstand door het woonge bied te moeten afleggen. Wassenaar zou voorts, naar de me ning van de buurtvereniging in "blokken" verdeeld moeten worden, met gemakkelijke uit gangen naar het hoefijzer. Daar bij moet het verkeer door de "blokken" zo onaantrekkelijk gemaakt worden, dat men van zelf het hoefijzer kiest. Een van de mogelijkheden daartoe zou het instellen van eenrichtings verkeer kunnen zijn. Verder wordt er nog gedacht aan het ver smallen van wegen, afsluiting van wegen en verkeersdrempels Z wemb ad tarieven ZOETERWOUDE - Per 1 januari aanstaande zullen de zwembad tarieven in Zoeterwoude weer worden aangepast. De gemeente raad zal morgenavond beslissen over een verhoging van 3V2 Deze verhoging is noodzakelijk ondat het zwembad jaarlijks met een exploitatietekort te kampen heeft. De gemeente is daarom be zig met een onderzoek naar de mogelijkheden tot het verlagen van de exploitatiekosten. De avond-, nacht- en zondagsdienst dei apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 24 nov. tot 1 dec door Haven Apotheek, Haven 18, Lei den, teL 071-120085; Apotheek Beker Kempenaerstraat 1B Oegstgeest, tel 153274. Wijkverpleging Leiden - Interkruis. Middelweg 38, tel 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude - Gezond heidscentrum Leiderdorp, Berkenkade tel. 071-410131, spreekuur ma. t/m do 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe- Advocaten spreekuur Rutgers huis FIOM Fiom, bureau v. hulpverl. bij zwanger schap en alleenstaand ouderschap. Ter- weepark 2, tel. 151068. Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lange- gracht 246A, telefoon 149064. Informatie over vrijwilligerswerk. Dagelijks ge- Belangengroep alleenstaanden Praat- en kontaktgroep Praat- en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of andere i oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 142154/761557 .Vietnamese ?ien?tencent:T, vluchtelingen naar ons land" OEGSTGEEST - De Nederlandse regering moet overwegen of een extra aantal Vietnamezen in ons land kan worden toegelaten. Met name nu blijkt dat voor deze mensen geen andere opvang mo gelijk is. Dit zei het CDA-kamer- Hd Gualtherie Van Weezei in een spreekbeurt in het gemeentecen trum in Oegstgeest. Van Weezei is van mening dat de regering zijn inspanningen met betrekking tot de Vietnamese vluchtelinge op verschillende wijzen kan vergroten. Zo denkt Van Weezei verder nog aan financiële hulp voor Maleisië en Thailand om deze vluchtelin gen te helpen bij een menswaar diger opvang. Bovendien zou ons land, aldus het kamerlid binnen de Europese Gemeenschap actie moeten ondernemen om een ge meenschappelijk financieel plan op te stellen ter ondersteuning van deze groep mensen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1 Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. B(j automatische overschry- ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2