Jupp Derwall is Duitslands grote onbekende SBBK voor Leiden laatste hindernis voor grote 'finale VOORHOEDE VAN ROD A JC IN NEDERLANDS ELFTAL? Tennisteam goed van start in strijd om Federation Cup WOENSDAG 29 NOVEMBER 197: MELBOURNE-Het Nederlands team is de strijd om de Federation Cup in Melbourne goed begonnen. De als zesde geplaatste dames. Betty Stöve, Elly Vessies en Tine Zwaan, wonnen met 3-0 van Mexico, waarbij Betty en Elly de enkelspelen voor hun rekening namen en Tine in het dubbel spel aantrad naast Betty Stöve. In de tweede ronde komen ze uit tegen de Chileense meisjes Silvanna Urroz en Leyla Musalem, die met 3-0 won nen van Uruguay. De grote kanshebsters in Melbourne zijn de Amerikaanse speelsters Chris Evert, Tracy Austin en Billie Jean King, die naar de verhalen willen, al precies weten wat ze met de hoofdprijs van 40.000 dollar willen doen. Australië is tweede geplaatst en maakt met de uitstekende vorm zijnde Dianne Fromholtz en het kampioensdubbel van Wimbledon Reid en Turnbull op het gras van Melbourne een goede kans de finale te halen. Interessant is het wederoptreden van de Sowjet Unie, dat samen met Tsjecho-Slowakije twee jaar geleden uit het internationale circuit stapte wegens de aanwezigheid van Zuid-Afrika en Rhodesië in het laatste toernooi om de Federatie beker in de Verenigde Staten. De als vierde geplaatste Russische speelsters startten met een overtuigende zege op Oostenrijk: 3-0. Tegenslag trof het Britse team. Sue Barker blesseerde zich en zal in de tweede ronde moeten worden vervangen. Als gevolg daarvan zal Mi chelle Tyler haar debuut in het toernooi om de Federatie-beker maken Overige uitslagen eerste ronde: Nieuw-Zeeland-Canada 3-0, Sowjet-Unie-Oostenrijk 3-0, Joegoslavie- Noordwegen 3-0, Frankrijk-Zweden 2-1, West-Duitsland-Brazilië 3-0, Japan-Israël 3-0, Tjechoslowakije-Portugal 3-0, Australië-België 3-0, Chili-Uruguay 3-0, Roemenië-Italie 2-1, Zwitserland-Ierland 3-0. LEIDEN - Om het ook tot de daadwerkelijke finale tegen Juventut de Badalona te laten komen waar iedereen nu al over spreekt dient Parker Leiden vanavond eerst nog de laatste hindernis op weg naar Spanje zonder struikelen te nemen. De barricade wordt gevormd door Södertalje, de kampioen van Zweden die in eigen huis slechts met de grootst mogelijke moeite bedwongen werd. In het ijskou de hockeystadion won de ploeg van Hennie Blom, na een even fraaie als bloedstollende finale, met één punt ver schil: 76-77. Blijft Leiden ook in die uiterst belangrijke wedstrijd vanavond in de Vijf Meihal ongeslagen? Het moet haast wel. •ester in taktisehe trucs Wie Leiden afgelopen zondag tegen Flamingo's heeft zien stuntelen zal maar weinig vertrouwen heb ben in de goede afloop van het treffen met SBBK zoals Söder talje gemakshalve wordt aange duid. De ervaring leert inmiddels anders, want telkens als er een Europa duel 'zat' aan te komen leverde de nationale kampioen een voor zijn doen matige gene rale repetitie af. Het is, nu de competitie door het systeem van de piay-off s ruimte laat voor wat nederlagen, dan ook duidelijk waar Blom en zijn mannen zich op concentreren. Bijna alles wordt bewaard voor de uitwisse lingen op internationaal niveau, het halen van de finale-poule staat nummer één. Blom ken nende zal hij de, na Crystal Palace weer flink in verslapte toestand geraakte veer weer flink aange trokken hebben. Kaliber En dat zal noodzakelijk zijn ook, want hoewel SBBK zeker niet van het kaliber is als Juventut (en Leiden...) mag de Zweedse kampioen beslist niet onderschat worden. Aan het hoofd van deze Scandinavische formatie staat namelijk niemand minder dan Tom Quinn, een man die zijn spo ren in de basketballerij (vooral ook in Nederland) ruimschoots verdiend heeft. Quinn. nog steeds coach van onze nationale equipe, is een meester in het bedenken van allerlei taktisehe trucs, een man ook voor wie de Leidse coach Hennie Blom de grootste bewondering heeft. Vandaar ook, dat het laatstgenoemde die in Zweden nerveuzer was als ooit tevoren, zo'n immens plezier deed juist daar te winnen. Van daar misschien ook, dat Tom Quinn na afloop zo ontzettend boos was op zijn spelers. Quinn verraste in Zweden met een box-and-one defense die tot doel had het Leidse gevaar Collins on schadelijk te maken. Een opzet die bijna lukte, want de topschut ter van Leiden, die nu eenmaal graag en vaak wil schitteren kwam niet los. Dat het team van Blom evenwel niet alleen afhan kelijk is van de inbreng van Col lins bewezen de anderen Bruinsma zette zijn ploeg in het goede spoor, Kvle schoot bijna honderd procent, Van Rooden verdedigde uitstekend en Mit chell Plaat zorgde voor de rest Met name in die ongelooflijke spannende laatste minuten bleek de kracht van het Leidse eollee- Gratie Want Quinn mocht dan in verdedi gend opzicht over een sterk ge heel beschikken, in de aanval is hij beperkt in zijn mogelijkhe den. SBBK bestaat wat dat aan gaat bij de gratie van twee man. de Amerikanen Brad Dean en Lawrence McCrady. Weliswaar twee heren die van wanten we ten. maar het is natuurlijk een te smalle basis. Alle lijnen lopen over die twee, het lijkt wel of geen van de 'echte' Zweden mag schie ten. Tegen Leiden verliep de communicatie vooral aanvanke lijk erg goed, maar wat gebeurt er als een al dan niet lange storing optreedt, als één van die Ameri kanen niet op droef is? Vermoe delijk is zoiets geschiedt in de thuiswedstrijd van Södertalje te gen Badalona, anders valt die verpletterende nederlaag moei lijk te verklaren. Hoewel Quinn opnieuw in staat is om net een verrassing naar Lei den te komen, ziet het er niet naar uit, dat Blom zich zal laten fop pen. Leiden is natuurlijk nog steeds de debutant in het Europa Cup gebeuren, maar eerdere ontwikkelingen (vooral de knap pe zege op de Spaanse kampioen) wezen al uit, dat de ploeg tegen het karwei opgewassen is en zich op het juiste moment als 'een killer' weet te manifesteren Evenals tegen Crystal Palace - dat op een geweldige nederlaag werd getracteerd - zal ook nu het uitgangspunt weer zijn: 'eerst winnen, en als dat lukt, dan kei hard toeslaan'. Het kan dus weer een leuke avond worden. AD VAN KAAM LUCHTHAVEN KOLN-WAHN - Na veertien jaar „He,-' mut-met-de-pet" zal de Westduitse voetbalnatie het nu een x-periode moeten doen met „Kumpel Derwall"; door de DEB, de Duitse bond, op 51-jarige leeftijd beroepen in het hoogste ambt wegens trouwe dienst, loyaliteit, kennis van het vak en omdat hij als enige concreet weet wat er gebeuren moet met de failliete boedel van Herr Schon Jupp Derwall, dat is die grijzende man in de dug-out van wie je je altijd afvroeg: „Wat is dat toch voor vreemde snuiter naast Helmut Schon'" Hij zit daar al sinds 1970. onopval lend, acterend als bordjesman bij spelerswisselingen. Niemand kent hem; ook de meeste Duitse sportjournalisten weten niet wat ze aan hem hebben. Jupp Der wall, de grote onbekende uit Wuerselcn (op een goeie vrije trap van Kerkrade), eens een crack bij Alemannia Aken, nu de man aan de top. De eerste indruk: sympa thiek, openhartig, rondborstig, oer-Rheinlaender. iemand voor een gezellige avond aan de Stammtisch. Jullie zijn de eerste Nederlandse krant die met me komt praten Een goede verstandhouding met journalisten is erg belangrijk. Ben de hele week van de ene naar de andere persbijeenkomst gevlogen. Hamburg, Kiel, Koln Een paar uur praten, een dineetje, daarna kegelen. Ik moet de men sen kennen die het publiek in formeren". Jupp Derwall wil we ten met wie hij praat. Hij is joviaal zonder uitbundigheid. Eerlijke communicatie, maar dat moet wel van twee kanten komen. Keerpunt Eerste vraag. Gaat Jupp Derwall de lijn van zijn voorganger door trekken? Of is hij de nieuwe be- „Je kunt niemand kopiëren. Ieder een heeft zijn eigen stijl. Ik heb nogal wat ideeën. Helmut Schon en ik waren een goed paar, privé en tijdens het werk. ,,Je belt maar als er wat is", zei hij bij het af scheid. Natuurlijk ga ik wat ver anderen. We leven in een andere tijd. De voetballer-anno-1978 is volwassener geworden. Hij eist meer vrijheid, wil ook meer ver antwoording dragen. Na Argen tinië staan wij op een keerpunt Iedereen wil bewijzen dat we be ter zijn dan we daar hebben laten zien. Argentinië heeft ons terug gebracht in de realiteit. Laten we ons zelf niets wijsmaken". Examen Jupp Derwall slaagde voor zijn „examen" in Praag. Tsjechoslo- wakije-BRD: 3-4. Vorige week tegen Hongarije een redelijke voortzetting met veel kansen, maar geen doelpunten. Hij zal tegen Nederland (over een paar weken in Düsseldorf) toch met andere ideeën voor de dag moeten komen. De Mannschaft heeft immers nog een (Oranje-) appeltje te schillen... Düsseldorf is onze laatste test voor de serie in het Europees kam pioenschap tegen Malta, Turkije en Wales. Klaus Allofs krijgt weer een kans en misschien dat ik Bor- schers (vleugelspits van Ein- tracht Frankfurt) laat debuteren. Stielike is beschikbaar. Hij vormt met Bonhof het ideale paar op het middenveld. Voor de rest kan ik 3jet veel experimenteren. Ik heb nu eenmaal geen gloednieuw elf tal. Zestien spelers. Cullmann, Dietz. Maier. Daar moet ik het voorlopig mee doen. Ik hoop voor de eindstrijd van het Europees kampioenschap de groep uit te breiden tot 25 spelers" Twee nieuwe namen: Martin en Elmer (VfB ^tuttgart), twee vleugelver dedigers. Jupp Derwall: „Jon gens die tijd nodig hebben om zich internationaal te manifeste ren. Maar ze komen eraan" Remedie De Mannschaft mist persoonlijk heden, cracks. De angst regeert onder de jongeren. De remedie Derwall: niet aan vaste plaatsen gebonden voetbal, maar positie wisselingen, meer risico. Om de Mannschaft weer aan het mar cheren te krijgen, heeft hij de ka daverdiscipline afgeschaft. „Dat klopt. Ik geef de spelers meer vrijheid. Ze moeten zich kunnen ontplooien. Al is dat erg moeilijk met al die dekkingssystemen. Ze moeten zelf meedenken en mee praten. Geen verstoppertje spe len. Geen interviews in een don ker hoekje van een hotelgang. Dat is mensonwaardig. Gewoon openlijkje zegje doen. Dat is het klimaat waar ik naar streef' Verschil Duitse clubs en voetballers maken nooit problemen als het om de natie gaat. ,Ja, dat is een verschil met Neder land. Kwestie van andere menta liteit. Bij ons ontvangen de clubs 3000 mark voor een vriendschap pelijke wedstrijd en 5000 mark yoor een EK- of WK-duel. De spelers krijgen een plaquette. Dat is alles". De Duitse stadions zijn vol, de Ne derlandse leeg tot halfleeg. Is het Bundesliga-voetbal zoveel be ter? „Onze toeschouwers zijn geduldi ger. Ze identificeren zich met hun ploeg. Bij Borussia Mon- chengladbach moeten Heynckes, Bonhof en Wimmer vervangen worden. Dat kost een paar jaar, maar het publiek heeft daar be grip voor. Je moet je ook niet te veel verstrikken in allerlei tacti sche systemen. Dat gebeurt, ge loof ik, in Holland. Het is de ver keerde richting. Er is maar één manier: de aanval. Daardoor blijft de Bundesliga attractief. Wat me opvalt: Nederland heeft geen Feyenoord meer en geen Ajax. Toch blijft Oranje interna tionaal sterk" Vijf jaar Jupp Derwall is door de Duitse sportjournalisten voorlopig, bij gebrek aan beter, opgezadeld met he* predikaat „Kumpel", de ka ZEIST - Bondscoach Jan Zwart kruis wil zo spoedig mogelijk met het bestuur van Bastia van ge dachten wisselen over Rep en Rijsbergen. Nu René van de Kerkhof door een gebroken rib voor lange tijd is uitgeschakeld zit Zwartkruis slecht in zijn aan vallers voor de voetbalwedstrijd van Oranje tegen West-Duitsland op 20 december in Düsseldorf. Rensenbrink en Geels zijn im mers al evenmin beschikbaar, aangezien Anderlecht een dag eerder tegen Liverpool speelt om de Super-Cup. De bondscoach, die zondag het duel Nice-Bastia wil bijwonen of een week later Bastia-Angers, nodigt Rijsbergen en vooral Rep uit, als hij van Bastia de toezeg ging krijgt dat hij volgend jaar voor de duels tegen Italië, Zwit serland en Polen eveneens over het duo kan beschikken. Zo niet, dan zal de bondscoach tegen West-Duit sland mogelijk het aanvalstrio van Roda JC opstel len: Koster, Nanninga en Ver meulen. De trainer van de nationale Ar gentijnse voetbalploeg, Cesar Menotti, zal een contract teke nen, waardoor hij deze functie zal blijven bekleden tot 31 december 1982. Dit betekent dat hij het elf tal zal leiden tijdens de voorbe reidingen voor en het eindtoer- nooi van het volgende wereld kampioenschap in Spanje. Me notti krijgt de verantwoordelijk heid voor alle Nationale Argen tijnse teams. Het bedrag dat met het contract tussen Menotti en de Argentijnse bond is gemoeid is niet bekend gemaakt. Het Argentijnse elftal speelt vol gend jaar wedstrijden tegen Ne derland (de revanche voor de fi nale in Buenos Aires), Italië en West-Duitsland. Op dit moment zijn nog onderhandelingen gaan de over duels tegen Schotland, Tsjecho-Slowakijeen Oostenrijk. Het eker de komst rJj ruchten als zou Menotti binnen kort een Europese of een Ameri kaanse ploeg gaan trainen. meraadschappelijke vaderfi guur. Zo trad hij na Argentinië uit de schaduw van Helmut Schon Mannschafttrainers zijn blijver tjes. Sepp Herberger was 28 jaar de boss, Schon haaide ook zonder al te veel kleerscheuren de pen- sioengrens. Jupp Derwall begint met een vijfjarig contract Dreckarbeit „Ik werk nu tien jaar voor de DFB. Opleiding van jeugdig talent is een Drecksarbeit. Maar het is no dig en ik heb het altijd met plezier gedaan. Je werkt jarenlang als as sistent. Helmut Schon heeft dat ook gedaan. Het DFB-systeem werkt goed. Niemand kan tove ren. Opbouwen kan alleen op langere termijn. Een gelegen heidstrainer (Derwall doelt ken nelijk op Michels) of een buiten lander (Happel) staat onder veel te zware druk. Hij kan niets riske ren. Zulke mensen zijn veroor deeld om te winnen" Jupp Derwall voetbalde in de jaren '50 vaak tegen Nederlanders. ..Frans de Munck, Cor van der Hart, Bram Appel. Mooie tijd. Wie is eigenlijk jullie trainer7 Jupp Derwall "Wie is eigenlijk jullie t n Schwarzhaus of zoiets. Hoe schrijf je dat?". We spellen het hem voor: Zwartkruis. „Dank je wel. Weet ik tenminste wie ik te genover me krijg volgende maand in Düsseldorf. Arie de Vroet ken ik beter. Een echte vriend van me" Spanje 1982 Opdracht op korte termijn is het Europees kampioenschap. „In die periode moet ik de ploeg op bouwen voor de kwalificatie wedstrijden voor het volgend we reldkampioenschap. Ik ben daar wel blij mee. Duitsland heeft zich acht jaar niet hoeven te kwalifice ren. Die voorwedstrijden zijn de beste oefening, als je het haalt na tuurlijk" Overigens, Duitsland wordt over vier jaar in Spanje wereldkam pioen? „Graag"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17