Gemeente pakt verkeer aan WEEKAANBIEDINGEN Duitser eredoctor in Leiden zo Nutsspaarbank! .Woningen rond Willemstraat handhaven" VROOM\9DREESMANN LEIDSE SPAARBANK S WOENSDAG 29 NOVEMBER 1978 PAGINA 13 MAATREGELEN TEGEN SLUIPVERKEER EN TE HARD RIJDEN IN ZUID-WEST ADVERTENTIE LEIDEN - In Leiden Zuid- West komt ondanks ver keersmaatregelen nog steeds sluipverkeer voor en wordt er in diverse straten te hard gereden. Om aan beide problemen iets te doen heeft de ge meente een ontwerp ge maakt dat in hoofdlijnen is gebaseerd op het on langs door de Leidse raad vastgestelde verkeerscir culatieplan. De belangrijkste voorstellen van het ontwerp zijn: De doorstroming van het verkeer op de Churchilllaan moet in elk geval in de spitsuren zoveel mo gelijk worden bevorderd door een betere afstemming van de verkeerslichten op elkaar. De hoop bestaat dat daardoor meer verkeer van de Churchilllaan ge bruik maakt en minder van de sluiproutes. De afsluiting van de Boshuizer- laan van de Vijf Meilaan voor het autoverkeer. Dit om te voorko men dat auto's van de Haagweg via Boshuizerkade en -laan naar de Vijf Meilaan ri jden. Het risico dat het sluipverkeer nu de Die- melstraat en de Gernt Kastein- straat gaat gebruiken wil men uitbannen door daar dezelfde maatregelen te nemen. De maat regelen gelden niet voor het fietsverkeer. De "doorgaande relatie" tussen de Churchilllaan en de Vijf Mei laan via Cornelis Schuytlaan- Sweelinckstraat moet worden verbroken. Daarvoor zijn twee voorstellen uitgewerkt waaruit een keuze moet worden gemaakt Het eerste is het afsluiten van de Cornelis Schuytlaan van de Churchilllaan en het tweede het aanleggen van een stukje fiets en/of buspad halverwege Swee- lincklaan, Richard Holststraat en Obrechtstraat. f Om het sluipverkeer via Boshui- zerkade-Telderskade-Roosevelt- straat te beperken kan de Roose- veltstraat voor autoverkeer afge sloten worden van de Telderska- de. Het gedeelte van de Roose- veltstraat tussen Telderskade en Vijf Meilaan gaat dan voorname lijk fungeren als toegangsroute voor de daar gevestigde bedrij ven. Mocht het sluipverkeer zich ADVERTENTIE 2LEIDEN - De Zijlpoort heeft sinds gisteren een nieuwe wind vaan. Met behulp van een hoog werker werd het gevaarte op zijn plaats gebracht. Zoals bekend staat de Zijlpoort op het ogenblik in de steigers om te worden gerestau reerd. Na een grondige inspectie van de staat waarin de poort ver keerde is door architect Jan Wal- raad uit Brielle een restauratieplan opgesteld. De toren is door de gemeente voor lange tijd in erfpacht uitgegeven aan directeur Melkert van de Belgi sche projectontwikkelingsmaat schappij Sokol. In ruil voor die "gunst" heeft de heer Melkert zich verplicht om de poort te restaure- ü-i Het kruispunt Churchilllaan-Vijf Meilaan zal verplaatsen naar de Hoflaan dan zullen ook daar maatregelen ge nomen moeten worden. De Brahmslaan zal voorlopig niet worden afgesloten van de Voor- schoterweg. Het afsluiten zou be tekenen dat de verkeersoverlast zou worden verschoven naar an dere straten als Kennedylaan, Beethovenlaan en Apollolaan. De zaak zou opnieuw bekeken moe ten worden wanneer het kruis punt Churchilllaan-Voorscho- terweg wordt voorzien van ver keerslichten. In dat geval zou er meer doorgaand verkeer via Brahmslaan-Debussystraat gaan rijden. Bloembakken Dat verkeersmaatregelen wel effect kunnen hebben hebben de ver smallingen van de Brahmslaan met behulp van bloembakken uitgewezen. Voordat de maatre gelen waren getroffen bleek uit een onderzoek dat ongeveer veer tig procent van de auto's harder reed dan de toegestane vijftig ki lometer. Er werden zelfs snelhe den van tachtig kilometer geregi streerd. In september - nadat de versmallingen waren aange bracht - werd een nieuw onder zoek gehouden. De gemiddelde snelheid van de auto's lag op 40 kilometer en 13 procent van au tomobilisten reed harder dan 50 kilometer. Een groot probleem in Zuid-West vormt op dit ogenblik de slechte doorstroming van het autover keer op de Churchilllaan. De hui dige indeling van de weg is niet erg duidelijk, vooral niet auto mobilisten die ter plaatse niet bekend zijn. De Churchilllaan lijkt op het oog een vierstrooks- weg, maar bij de kruispunten zijn de rijstroken, die het dichtst bij de middenberm liggen, stroken voor afslaand verkeer Opstelstroken Voorgesteld wordt nu in het ont werp het aantal opstelstroken bij kruispunten van 2 op 3 te bren gen. De bestaande zouden volle dig voor rechtdoorgaand verkeer benut moeten worden en ten kos te van de middenberm zou er een apart opstelstrookje moeten ko men voor links afslaand verkeer Men hoopt daardoor de door stroming te vergroten. Boven dien wil men - waar dat mogelijk is - het afslaande fietsverkeer buiten de verkeerslichten omlei den. Dat kan bijvoorbeeld voor de fietsen die van de Kennedy laan komen. Bij de Telderskade en De Bazelstraat zou het kunnen met een apart licht dat perma nent op groen staat. In het verkeerscirculatieplan voor de gehele gemeente worden in de Churchilllaan drie plaatsen tun neltjes voorgesteld, namelijk ter hoogte van Haagweg, Telderska- Maatregelen worden de en Verdistraat. In het ontwerp voor Zuid-West staat dat spoedi ge aanleg van deze tunnels niet te vernachten is en dat daarom vol staan moet worden met een ver dere verbetering van de ver keerslichten. Inmiddels zijn in Zuid-West al LEIDEN - De Leidse^ werkzaamheden uitgevoerd of in uitvoering die in het ontwerp worden genoemd. Bijvoorbeeld de asfaltenng van de Boshuizer kade waarbij het profiel zo is aan gepast dat er vluchtheuveltjes zijn aangelegd en extra parkeer plaatsen zijn gecreëerd. Men verwacht echter dat ondanks die uitbreiding het aantal plaatsen bij sportevenementen op de Boshuizerkade rprof doende zal zijn. Enig soulaas Prof. Wald wordt verwacht van het parkeer terrein dat wordt aangelegd naast de sporthal aan de Boshuizer- laan. Daar staat weer tegenover dat het nieuwe zwembad weer extra verkeer zal aantrekken. ersiteit heeft aan de Westduitse hoogle Waldmann het eredoctoraat in de wiskunde schappen toegekend. Prof. Waldmann is gewoon hoogleraar in de theo retische natuurkunde aan de Universiteit van Erlangen-Neurenberg Het eredoctoraat, dat hem tijdens de 4U4de geboortedag van de Leidse universiteit op 8 februari a.s. zal worden uitgereikt, is aan de West-Duit ser toegekend op grond van zijn wetenschappelijke verdiensten op het gebied van de molecuulfysica in Leiden. De nauwe samenwerking tus sen Waldmann en een groep Leidse experimentele molecuulfysici is voor de ontwikkeling van de Leidse molecuulfysica gedurende de laat ste tien jaar van grote betekenis geweest, aldus een mededeling van de universiteit. (65) studeerde van 1932 tot 1937 siteiten in Duitsland. Hij wordt intc de grote deskundigen beschouwd op hel gebied a heorie. Na de oorlog was hij bij verschillende institute 1951 werd hij benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de theoretische natuurkunde aan de Universiteit van Mainz. In 1963 werd hij gewoon hoogleraar. is-en natuurkunde a; ernationaal als een v; i de kinetische ga: rkzaam en Ja, alle drie denken ze er't zelfde over: een eigen bankrekening voor zoonlief! Daarom ook start de Nutsspaarbank een nieuwe dienstverlening: een eigen bank-/spaarrekening voor iedereen van 11 tot 18 jaar. Oftewel: de eigen Piek-Fijn-rckening. Met extra hoge rente. Op alle Nutsspaarbankkantoren ligt daar een dui delijke folder over klaar: „Nieuwerwets: JE E1GFN PIEK FIJN-REKENING bij de Nutsspaarbank" Gewoon even afhalen op 't dichtstbijzijnde kantoor Zijn u en uw zoonlief weer Piek-Fijn op de hoogte' (deeluitmakend van de Nutsspaarbank) LEIDEN - Langdurige dis cussies tussen ambtena ren, raadsleden en indie ners van bezwaarschriften kenmerkten gisteravond de vergadering van drie raadscommissies over het bestemmingsplan voor Leiden-Noord In dit plan wordt aangegeven wat er de komende jaren gaat gebeuren in de wijk met zaken als woning bouw, verkeer, onderwijs en re creatie. Tegen het plan van de gemeente waren maar liefst 24 bezwaarschriften ingediend. Een groot aantal van die bezwaren waren gericht tegen de komst van de brandweer naar de wijk en dus inmiddels achterhaald. B en W hebben besloten tot handhaving en verbouwing van de bestaande brandweerkazerne aan de Lan- gebrug en tot de bouw van een tweede kazerne in de Meren wijk Op het terrein van de Leidse Appa- ratenfabriek zullen nu woningen en groenvoorzieningen komen Gedacht wordt aan de bouw van 40 woningen in de sociale sector. Het kantoorgebouw van de LAF blijft gehandhaafd en wordt ver kocht. Het verbeteringsplan voor Noorderkwartier zal op dit punt worden aangepast. B en W wijzen er verder op dat belangrijke fi nanciële bijdragen van het Rijk ADVERTENTIE nodig zijn om de woningbouw te kunnen realiseren. Vanuit de buurt is verder vooral de wens geuit om meer groen en speelruimte voor kinderen in de wijk te scheppen. Hierbij werd ondermeer gedacht aan het ter- reintje aan de Maresingel hoek Julianastraat. B en W blijven ech ter voorstander van woningbouw op die plaats omdat dan het gat aan de maresingel gedicht wordt en weer een gesloten bebouwing van de singelwand ontstaat. Een meerderheid van de raadsle den sprak zich gisteravond uit voor handhaving van alle wonin gen in het zogenaamde D-gebied (Willemstraat en omgeving). Ook kleuterschool de Rondedans op de hoek van de Bernhardkade en de Julianastraat zal zeker blijven Het voetpad dat men wilde ma ken tussen de Anna Paulowna- sti aat en de Herensingel (langs de r.k. kerk) is van de baan. Voor het overige kregen de indie ners van bezwaarschriften, die zij in de vergadering mochten toe lichten. weinig voet aan de grond Merkwaardige ontpopten voora. de aanwezige ambtenaren zich tegenover de indieners als felle verdedigers van het plan. De poli tieke ambtsdragers (de wethou ders Verboom. Waal en Fase wa ren aanwezig) hulden zich in stil zwijgen of fungeerden voorna melijk als vergadervoorzitter. Een aantal zaken bleef nog zeer on duidelijk en zullen nu in de raadszaal moeten worden uitge vochten. De gemeenteraad moet het bestemmingsplan voor Noorderkwartier nog vóór het einde van dit jaar vaststellen. Die eis heeft de minister van volks huisvesting i-n ruimtelijke orde ning gesteld bij de verlening van gelden voorde stadsvernieuwing in de wijk. Binnenbrandje op Noordeinde LEIDEN - In een woonkamer van het pand Noordeinde 46 ontstond gistermiddag omstreeks kwart over vijf een kleine binnenbrand De oorzaak is vermoedelijk kort sluiting. al is de brandweer het er nog niet over eens of do bedra ding de gordijnen in vlammen zette, of dat de band is ontstaan in de gordijnen en op de bedrading is overgeslagen. In elk geval bleef de schade beperkt tot de bekle ding en wat huisraad. INBRAAK LEIDEN - Bij een inbraak in een woning in de Handelstraat, die gisteravond tussen zeven en elf uur moet zijn gepleegd, zijn een antiek Zwitsers klokje, een drie talhouten miniatuurtjes (stoeltje, arreslee en tweewielig wagentje), een geldkistje met daarin een aantal polissen en een geldbe drag van 2500,- en een leren jas De in brei niehng Ken) door vc ut aan de ac is binnen. Al i het huis w< de inhoud c

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13