China streeft naar contacten met de NAVO Ohira volgt Foekoeda op Verklaringen van Newton in proces Thorpe Burgemeester en wethouder van San Francisco vermoord Hulp aan Sahel verloopt moeizaam .."jir. li Japanse premier lijdt nederlaag Lomé-landen willen geen controle EG graag kip mvjn ideaal. DINSDAG 28 NOVEMBER 1978 PEKING (AFP) - Vice-premier Teng Hsiao-ping van China heeft gisteren in een vraaggesprek met een verslaggever van de 'Was hington Post' met nadruk ont- kend dat hij binnenkort tot pre mier zal worden benoemd. De huidige Chines premier is Hoea Koeo-feng die ook voorzitter van de Chinese communistische par tij is. Teng verdedigde in het interview wijlen Mao Tse-toeng. Zonder hem, zo zei hij, zou het nieuwe China niet bestaan hebben. Teng gaf voorts te kennen dat maar schalk Peng Teh-hoeai, cfe voor malige minister van defensie die in 1959 door Mao de laan werd uitgestuurd omdat hij zich verzet had tegen diens economische politiek, gerehabiliteerd zal wor den. Peng Teh-hoeai, aldus Teng,is voor 60 percent en voor 40 percent fout.' De afgezette minis ter van defensie werd destijds opgevolgd door Lin Piao, de 'ver rader' die bij een vliegtuigonge luk omgekomen zou zijn. Toen de Amerikaanse journalist Teng wees op de loftuitingen aan zijn adres op de muurkranten in Peking, reageerde deze met de ópmerking dat hij hiermee niel akkoord kon gaan. Ook ik, zo zei hij glimlachend, ben voor 60 per cent goed en voor 40 percent fout. Teng wilde niet ingaan op de mo gelijkheid tot rehabilitatie van de voormalige president van China, Lioe Sjao-tsjie die op muurkran ten werd geëist in verband met zijn ervaring en verdiensten en het mogelijke voordeel dat China van deze ervaring kan hebben. Teng keurde de jonge muurkran- tenactie overigens wel goed. Wat het volk doet dat is welgedaan, zo zei hij. Maar hij wees er wel op dat sommige in die kranten weerge geven meningen onjuist zijn, ir het bijzonder die over de beteke nis van Mao. Vice-premier Teng zei dat hij van- wege zijn leeftijd niet was inge gaan op het aanbod premier te worden. In het vraaggesprek met de Amerikaanse verslaggever had hij gezegd dat hij omdat hij in de zeventig is, te oud voor het premierschap is en dat hij zijn energie wil wijden aan het mo- d ern iseringsplan. Teng zei dat er geen verschillen van mening tussen hem en voorzitter Hoea bestonden. Gisteravond was er een mars door Peking waaraan ongeveer 3.000 mensen deelnamen die zongen "Chinese democratie, lang leve de democratie". Daarop volgde een bizarre massabijeenkomst voor de belangrijkste plaats waar muurkranten opgehangen wor den. De Ethiopische leider Mengistoe Haile Mariam heeft gisteren tij dens een diner in Oost-Berlijn China beschuldigd van samen werking met Zuid-Afrika om de Afrikaanse bevrijdingsbewegin gen te ondermijnen. Volgens hem stelt Peking zich op als een vijand van de bevrijdingsbewe gingen in Azië. Zuid-Amerika en Afrika. Minderheid vóór terughoudendheid Carstens getipt als nieuwe LISSABON (ANP) - Het Chinese streven naar militaire samenwerking met het Westen komt ook tot uiting in contacten met de NAVO. De militaire attaché van de Chinese ambassade in Brus sel heeft de secretaris-generaal van het NAVO-parle- ment, Deshormes, benaderd voor het uitwisselen van V informatie. president Duitsland BONN (GPD) - De voorzitter van de Bondsdag, Karl Carstens, is gisteren door zijn partij (CDU) kandidaat gesteld voor het Bondspresideritschap. Vórige week had de zusterpartij 'CSU'dit al gedaan. Op 23 mei 1979 loopt de vijfjarige ambtstermijn van het huidige Westduitse staatshoofd Walter Scheel (FDP) af. De SPD-FDP- coalitie is vóór herverkiezing van Scheel. Omdat de CDU-CSU in de Bondsverzameling (Bondsdag en Bondsraad samen), die de pre sident kiest, echter de meerder heid heeft, is het waarschijnlijk dat Carstens de volgende presi dent van de Bondsrepubliek zal zijn. Karl Carstens is evenals Scheel lid van de NS DAP geweest. Er loopt tegen Carstens bovendien nog i rechtszaak omdat het In het NAVO-parlement, dat tot vrijdag in Lissabon vergadert zijn de opvattingen over China dui delijk verdeeld. Een deel der af gevaardigden vreest dat nauwere samenwerking tussen China en de westerse landen zal leiden tot een ongewenste verslechtering van de betrekkingen met de Sowjet-Unie. Een ander deel, met een verwijzing naar de toch al weinig vriendelij ke Oost-West betrekkingen en de steeds verdergaande bewape ning van het Sowjetblok, acht de ze vrees irrelevant. Dat zij daarbij denken aan de mogelijkheid van grote orders voor hun wapenin dustrie spreekt vanzelf. Een meerderheid leek de mening te zijn toegedaan dat indien de aanwezigheid van een Chinese militair in de militaire commissie van het NAVO-parlement be kend zou worden, met name de onderhandelingen over weder zijdse en evenwichtige troepen- vermindering in centraal Europa (MBFR) ongunstig zouden kun nen worden beïnvloed. SS2SÏÏS Terughoudendheid ger heeft beweerd dat hij officiële commissie, die de zaak van de spion Guillaume onder zocht, niet de waarheid heeft ge sproken. BRUSSEL (Reuter) Meer dan twee miljard gulden van het geld dat internationaal aan de Sahel-lan- den is toegezegd, kan nog niet gebruikt worden ^doordat de plannen voor diverse projecten nog niet klaar zijn. Dit is gisteren in Brussel aan de pers meege deeld door de president van Gambia, Dawda Jawara. Sir Dawda zei dat een verzoek om meer technische hulp een wel willend gehoor heeft gevonden bij de EG-landen. Het NAVO-parlement, bestaande uit parlementariërs uit de vijftien landen van het bondgenoot schap, heeft gisteren in Lissabon het rapport van het tweede ka merlid Klaas de Vries (PvdA) niet goed- of afgekeurd, maar voor kennisgeving aangenomen. Tot grote teleurstelling van De Vries bleek een meerderheid van de militaire commissie van oor deel dat de neutronenbom wel degelijk het afschrikwekkend vermogen van het bondgenoot schap kan vergroten. Zij was het evenmin met hem eens dat met de verkoop van militair materieel aan China de grootste terughou dendheid moet worden betracht. Teneinde te voorkomen dat zijn rapport, evenals dat van zijn frac tiegenoot Piet Dankert vorig jaar, zou worden verworpen, stemde De Vries in met toevoegingen aan zijn conclusies waaruit blijkt dat een meerderheid van de commis sie een andere opvatting is toege daan. Volgens De Vries is China, met zijn politieke en sociale systeem dat volkomen afwijkt van de Wester se democratie, niet een natuurlijk bondgenoot van het Westen. Een meerderheid van de commissie was echter niet bereid met zó veel woorden te zeggen dat de Sowjet- Unie als laatste het woord moet hebben over het soort wapens dat landen als Engeland en Frankrijk aan China kunnen leveren. Zij verwierp een door het kamerlid voorgesteld verzoek aan de rege ringen van de NAVO-landen, China geen wapens te leveren die door de Sowjet-Unie als een di recte bedreiging van haar veilig heid worden beschouwd. Wapenverkoop Met name Franse en Engelse af gevaardigden hebben te kennen gegeven dat zij niet zullen in stemmen met een uitspraak die de Sowjet-Unie het laatste woord geeft over wat aan China mag worden geleverd, China heeft Engeland benaderd over vlieg tuigen en vliegtuigmotoren, en Frankrijk over raketten. Ten tijde van het bezoek van staatsecretaris Beyen aan China werd in gezaghebbende kringen in Peking informeel te verstaan gegeven dat China eventueel be reid is ook defensiematerieel in Nederland te kopen. Het ligt voor de hand, dat men hierbij in de eerste plaats denkt aan hoog waardige optische, radar- en tele- communicatie-apparatuur van bijv. De Oude Delft en Holland Signaal. De Westduitsers leveren in beginsel slechts militair mate rieel aan andere NAVO-landen. Volgens het door De Vries opge stelde rapport bestaat er geen overeenstemming over een ge meenschappelijk westers China- beleid. De Chinees-Russische spanning is van ongunstige in vloed op de Oost-West betrek kingen en vormt een bedreiging van de wereldvrede. Daarom moet het westerse antwoord op de recente Chinese initiatieven voorzichtig en verantwoordelijk zijn, vooral waar het de mogelijke verkoop van wapens betreft. Een boeket bloemen en een middagkrant werden achtergelaten op de trappen van het stadhuis in San Francisco, waar de burgemeester van die stad en een wethouder door een voormalige wethouder werden vermoord ADVERTENTIE De Guiringaud gaat aftreden BONN (Reuter/DPA) - De Franse minister van buitenlandse zaken Louis de Guiringaud heeft gis teravond zijn vertrek aangekon digd. Tijdens een diner in Bonn dat zijn Duitse ambtgenoot Gen- scher hem aanbood, zei De Gui ringaud: "Dit is mijn laatste be zoek als minister van buitenland se zaken aan de Bondshoofdstad aan het eind van mijn ambtster mijn waarvan ik zelf heb gewenst dat hij begrensd zou zijn". De Quiringaud zei niet wanneer hij precies vertrekt. In Franse diplomatieke kringen in Bonn verwacht men dat Jean Francois Poncet de Guiringaud zal opvolgen. WASHINGTON (GPD) - Burgemeester George Moscone van San Fran cisco, die tot voor kort nauwe betrekkingen onderhield met James Jo nes, leider van de sekte Tempel des Volks, is gisteren in zijn kantoor doodgeschoten door een ontevreden wethouder. De moordenaar. Dan White, die zichzelf bij de politie meldde, bracht ook een collega-wethou der, Harvey Milk, om het leven. White nam onlangs ontslag omdat hij het honorarium van zo'n 20.000 gulden ontoereikend vond, maar wilde zijn baan terug nadat vrienden en familieleden financiële bijstand hadden beloofd. Moscone echter had voor gisteren een persconferentie belegd teneinde bekend te maken dat White niet zou worden herbenoemd. Nadat White op tijd was verschenen voor een afspraak met Moscone schoot hij deze in zijn kantoor ten stadhuize een kogel door hethoofd, verliet het vertrek door een zijdeur en legde in het bureaucomplex van het college van toezichthouders ook zijn collega Milk neer. Milk is er openlijk voor uit uitgekomen te zijn. Onmiddellijk na de aanslag dromden ontzette gemeentenaren samen bij het stadhuis, veronderstellend dat het neerschieten van Moscone een wraakactie was van de wraaknemende moordenaars, die volgens gedes erteerde leden van de Tempel des Volks hoge functionarissen die zich tegen hun leider Jones hadden gekeerd, om het leven moeten bren- gen. White blijkt evenwel geen banden met de Tempel te onderhouden, vol gens de politie van San Francisco. Moscone heeft Jim Jones destijds, in ruil voor politieke steun tijdens zijn verkiezingen, benoemd tot lid van de huisvestingscommissie. De ingangen van het stadhuis an San Francisco zijn beveiligd met metaal detectors en bewakingspersoneel, dat iedere bezoeker visiteert. Leden van het college van wethouders behoefden zich niet aan dit onderzoek te onderwerpen. ■k De nieuwe Japanse premier Ma- sajoshi Ohira. TOKIO (UPI)- De Japanse premier Takeo Foekoeda heeft gisteren een nederlaag geleden bij de voorverkiezing voor het voorzit terschap van regerende liberale democratische partij, een functie, die automatisch het premier schap met zich meebrengt. Foekoeda is daarop afgetreden. Bij de telling van de uitgebrachte stemmen blijkt Foekoeda er 472.523 gekregen te hebben. Maar Masajoshi Ohira, een oud-minis ter van buitenlandse zaken en leider van een machtige groep binnen de partij, heeft 550.891 stemmen behaald. Ohira zal Foe- doeka nu opvolgen. Dit resultaat is als een verrassing gekomen. Functionarissen van de verkiezingscampagnes had den voorspeld, dat Foedoeka, die in december 1976 aan de macht kwam, de meeste stemmen zou krijgen en Ohira een goede twee de zou worden. Volgens de partijreglementen moet Foedoeka, ondanks zijn voorge nomen aftreden, meedoen aan de verkiezingen van vrijdag, die dan uitsluitend gaat tussen Ohira en Foedoeka. Waarnemers zien Ohira's overwin ning voor een groot deel als ge volgvan de steun van de zijde van de grote groep, die indirect geleid wordt door de voormalige Japan se premier Kakoeei Tanaka, die thans terecht staat op beschuldi ging van aanneming van steek penningen van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed. Van Ohira, die volgende maand de nieuwe premier van Japan zal worden, worden geen ingrijpen de koerswijzigingen verwacht in de binnenlandse en buitenlandse politiek van Japan. Ohira ver schilt wat stijl en temperament betreft van zijn voorganger maar niet in politieke richting. De af lossing van de wacht aan de top zal geen gevolgen hebben voor de Japanse politiek. Wat de accentverschillen betreft: Ohira is, anders dan Foedoeka, gekant tegen een versterking van het Japanse leger. Maar evenals zijn voorganger ziet hij het ver drag voor wederzijdse bijstand tussen Japan en de Verenigde Staten als basis voor de Japanse veiligheid. Ohira staat bekend als voorstander van toenadering tot China. Als minister van buiten landse zaken in de regering-Ta- naka bezocht hij in 1972 de Chi nese Volksrepubliek, waarmee Japan toen diplomatieke betrek kingen aanknoopte. Op economisch gebied wil Ohira Japan meer openstellen voor produkten uit het buitenland, om zo tegeoet te komen aan kritiek uit de Verenigde Staten, Europa en de Aziatische landen. Op mensenrechten DEN HAAG (GPD) - De 56 ontwik kelingslanden die in het kader van de zogenaamde Conventie van Lomé samenwerken met de Europese Gemeenschap, voelen niets voor een verwijzing naar de mensenrechten in Lomé II, een nieuw verdrag waarover op het ogenblik in Brussel wordt on derhandeld. Vooral Nederland en Groot-Brittannië hebben zich binnen de EG sterk gemaakt voor een dergelijke verwijzing. De ambassadeurs bij de EG van de Lomè-landen waren gisteren in Den Haag voor gesprekken met minister van ontwikkelingssa menwerking J. de Koning, diens ambtgenoot van buitenlandse zaken C. A. van der Klaauw en de staatssecretarissen D. F. van der Mei (buitenlandse zaken) en K. H Beijen (economische zaken). .,Er gaan stemmen op die zeggen dat als wij niet akkoord gaan met een clausule over de mensen rechten, er geen nieuw verdrag moet komen. In dat geval moet er maar geen nieuw verdrag ko men", aldus ambassadeur K. B Asante van Ghana. ,Er is inderdaad verschil van me ning hierover met Nederland. Ik geef toe dat het om een belangrij ke zaak gaat, maar die hoort niet thuis bij de Conventie van Lomé Er moet voor een ander forum over worden gesproken. Lomé gaat over economische samen werking. We leven in een afhan kelijke wereld, waarin we als volwaardige partners moeten onderhandelen. Een verplichte clausule over de mensenrechten in dit verdrag zou niets minder zijn dan paternalisme", aldus Asante, die eraan toevoegde dat de Lomè-landen het onderling wel degelijk eens zijn over be scherming van de mensenrech ten. Overigens willen Nederland en En geland slechts een zeer algemene verwijzing, die het mogelijk maakt ontwikkelingshulp stop te zetten als er sprake is van een fla grante schending van de men senrechten. m&rpW ADVERTENTIE LONDEN (GPD) - Andrew Newton, voormalige piloot, verklaarde gisteren in het vóór-proces tegen de ex-leider van de Liberalen, Jeremy Thorpe, dat hij na een paar mislukte pogingen om het fo tomodel Norman Scott naar afgespro ken ontmoetingsplaatsen te lokken, er genoeg van had gekregen en besloot een poging tot moord voor te wenden. Bij die poging schoot hij de Deense dog van Scott dood en deed toen alsof zijn pistool ketste. Newton, die voor deze zaak al een gevan genisstraf van twee jaar heeft uitgezeten vertelde de rechtbank in het plaatsje Mi- nehead in Somerset, waar het vóór-pro ces wordt gehouden, dat hij in eerste in stantie benaderd was door George Dea- kin (met Thorpe een van de vier be klaagden), eigenaar van een gokautoma- tenpaleis. Toen Newton belangstelling toonde om iemand uit de weg te ruimen tegen betaling van 50.000 gulden, vond de eerste „zakelijke" ontmoeting plaats op de voorbank van Deakin's auto bij een benzinestation langs een snelver- keersweg. Deakin gaf Newton een mode-catalogus waarin Scott stond afgebeeld met gege vens over diens „lichaamsstatistieken', twee telefoonnummers, en de naam van het plaatsje Dunstable waar Scott zou wonen. Newton bracht een vruchteloze dag door in Dunstable, zocht in tele foonboeken en zelfs het kiesregister, maar van Scott was geen spoor te vin den. Ten slotte verwees Deakin de aspirant moordenaar Newton naar de man die opdracht had gegeven tot de liquidatie. Dat was David Holmes (ook een van de beklaagden), een jonge bankier in Man chester, beschermeling van Thorpe, en voormalig onderpenningmeester van de Liberale Partij. Ze ontmoetten elkaar in een Londens hotel en Newton kreeg daar toen bij een kop koffie te horen dat het plaatsje niet Dunstable maar Barn stable was. Toen Newton ten langen leste in contact kwam met Scott, wendde hij voor de ver tegenwoordiger te zijn van een Italiaan- se maatschappij die hem als fotomodel tegen een betaling van 2500 gulden wilde engageren. Scott had er wel oren naar en werd uitgenodigd naar het dure Royal Garden Hotel in Londen te komen om daarover te praten. Voor die gelegenheid schafte Newton zich een 30 centimeter lange beitel en een bos bloemen aan om de beitel in te verbergen. Scott liet het, als zo vaak, afweten en ver scheen niet. Gevraagd hoe Newton zich had voorgesteld Scott met die beitel te vermoorden, zei de voormalige piloot dat hij daar eigenlijk niet goed over had nagedacht, maar dat hij zich vagelijk had voorgesteld om de beitel op Schott's schedel „krom te slaan". Uiteindelijk kwam het daar niet van. Na verschillende persoonlijke gesprekken met Scott (waaruit diens verhalen voort sproten dat Newton en hij een homosek suele relatie zouden hebben) lokte New ton zijn potentiële slachtoffer op een avond naar de sombere heide van Ex- moor. Daar zou hij het stuur van zijn auto aan Scott hebben overgegeven. Toen Scott uitstapte schoot Newton de Deen se Dog neer, richtte daarna zijn pistool op Scott en, aldus Newton, wendde voor dat het vuurwapen ketste. Hij liet Scott midden op de heide achter en verdween in zijn auto in de nacht.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9