profijt iOTSGOED KMVOORDEUG! Presburg De provincie Zuid-Holland in 1979 Wat doet de provincie met uw geld Zuid-Holland leeft! Een open huis SkaliL Besturen is mensenwerk EN HUUR NU 'NKLEUREN-TV: TWEEMAAL GOEDKOPER 071-131141 4ÉÈ% JUBILEUM-STUNT 40 JAAR 3 SUISSES! Kent u het super-zachte speelse mohair-garen genaamd Charm? Of het tintenrijke Barbara-type? Al kennis gemaakt met breiwol- soorten als Aubresia, Suiza-Sport of Saloon? De lopende winter- kollektie is uiterst kompleet 3 Suisses biedt altijd méér in kwaliteiten, tinten en modisch beleven. De prijzen zijn altijd al erg vriendelijk. Maar nu helemaal, want op al deze prachtige soorten breiwol geeft 3 Suisses u Waar koopt u Dreiwol beter en gezelliger dan bij de echte eciaalzaak? Waar vindt u een betere kollektie? Dus gauw er op af. Vier mee 40 jaar 3 Suissesl 3 SUISSES handwerk-speciaalzaak botermarkt 13 LEIDEN |ulianastraat 80 ALPHEN A/D RIJN Huur nü bij Skala, dan hebt u: 1. Nooit meer reparatiekosten, 2. De laagste huurprijs, slechts f 9,98 per week. U huurt voor maar zes maanden en dan beslist u opnieuw of u onbezorgd wilt blijven kleurkijken. Skala staat 365 dagen per jaar voor u klaar met perfekte service. Bel meteen of kom es praten. 365 dagen service per jaar. Haarlemmerstraat 168 Leiden tot sinterklaas als fluwelen damespantoffel met cosy-zool. Het gebreide bovenblad heeft een Noors motief. Kleuren rood of blauw tot sinterklaas van 19.95 voor slechts door gezamenlijke inkoop vele guldens onder de normale verkoopprijs leiden - donkersteeg 13-17 den haag - spuistraat 11 - v. zeggelenlaan 107 Dit is een publicatie van het provinciaal bestui Holland Tekst en samenstelling Bureau Vormgeving Edvard Pteiffer/Berl Osborne Leo Gootjes Foto Arnold Bosmans Provinciale staten van Zuid-Holland gaan de komende weken praten over uw geld. De staten gaan bepalen wat er In 1979 met het beschikbare geld van de provincie Zuid-Holland moet gebeuren. Wat er mee gedaan moet worden voor de inwoners van Zuid-Holland. Dat betekent dus geld besteden, van u, maar ook vóór u! De provincie krijgt namelijk het grootste deel van haar geld van het rijk, uit het zogenaamde procinciefonds. En om het kringetje rond te maken: het rijk vult dat provinciefonds met belastinggeld. Vandaar dat u rustig kunt zeggen, dat provinciale staten ook overüw geld praten. Reden temeer om te volgen hoe het provinciaal bestuur dat doet. 275 miljoen te verdelen Het bestuur van Zuid-Holland praat over de financiën aan de hand van een soort huishoudboekje. Het is de ontwerp begroting 1979, opgesteld door het dagelijks bestuur van de provincie, gedeputeerde staten In die ontwerp-begro- ting staan de plannen van de provincie voor het komend jaar. Plus wat dat allemaal zal kosten en hoe dat betaald kan worden. De provincie had berekend, dat alle uitgaven in 1979 samen bijna 278 miljoen zouden bedragen Dat is 8 miljoen meer dan Zuid-Holland aan inkomsten denkt te krijgen Er is dus een tekort, of een 'gat' van 8 miljoen. Er zal dus meer bezuinigd moeten worden, want het njk vindt het niet goed dat de provincie die 8 miljoen uit haar spaarpot haalt Gedeputeerde staten willen nog voor onge veer 2,5 miljoen gulden bezuinigen. Het dan overblijvende tekort van 5,5 miljoen zal bijgepast moeten worden uit de spaarpot, ook wel algemene reserve' genoemd. Zo blijft er ruim 275 miljoen over om te besteden. Uitgaven Waar wil de provincie het geld allemaal voor bestemmen? Wel. veel geld is er jaarlijks nog nodig om de achterstanden op het gebied van het welzijn in te lopen Zuid-Holland heeft hiervoor al enkele keren extra steun en geld van het rijk gevraagd, maar tot nu toe vergeefs Met 275 miljoen is heel wat te doen. zo op het eerste gezicht. Maar u moet er eens even bij stilstaan hoeveel taken de provincie heeft. En er nog regelmatig bij krijgt. Om maar een paar gebieden te noemen ruimtelijke ordening (het maken en bijstellen van streekplannen), recreatie, volksgezondheid, culturele zaken, toezicht op de financiën van gemeenten, gemeentelijke herindeling, verkeer en ver voer. aanleg en onderhoud van fietspaden, wegen en vaarwegen en milieu. De verdeling van de f 275 miljoen staat precies aangege ven in de ontwerp-begroting 1979. Een tamelijk dik boekwerk, en wat daar allemaal in staat is hier dus niet één-twee-drie weer te geven. Daarom een greep uit de lijst bestedingen. Bijna 39 miljoen is bestemd voor subsidies in de welzijnssector (maatschappelijke dienstverlening, volksgezondheid, onderwijs en cultuur). Voor restauratie van monumenten staat f 4 miljoen genoteerd. Dan 9 ton voor de opvang van verslaafden aan alcohol en drugs. De bestrijding van luchtverontreiniging staat voor f 13.7 mil joen op de begroting. Voor landwegen staat 90 miljoen. Voor werk aan waterwegen 19 miljoen en voor het in stand houden van veerverbindingen 6 miljoen. Aan wordt ruim 7 miljoen gulden uitgegeven. Praten over de begroting Provinciale staten hebben vier dagen uitgetrokken om te praten over de begroting voor 1979. Donderdag 30 novem ber. vrijdag 1 december, vrijdag 8 december en vrijdag 15 december Op al die dagen vanaf 10.00 uur 's morgens. De vergaderingen worden gehouden in de statenzaal van het provinciehuis. Koningskade 1/Zuid-Hollandlaan 3 in Den Haag. Er is een publieke tribune, waar u alles goed kunt volgen. U bent van harte welkom. Wilt u vóór, tijdens of na de begrotingsbehandeling de (ont werp) begroting inzien, dan kunt u daarvoor in het provin ciehuis terecht in de leeszaal of bij Bureau voorlichting. U kunt de begrotingsstukken ook kopen (kosten 16.50) bij het Bureau drukwerk in het provinciehuis Een gratis brochure over de financiële kant van Zuid-Hol land ligt voor u klaar in het provinciehuis Een speciale uitgave bij de begroting, met veel gegevens over de plan nen en financiële mogelijkheden voor deze provincie in 1979 Wie geen tijd of gelegenheid heeft om de behande ling van de begroting bij te wonen kan zo toch op de hoogte blijven. Dus begrotingsbrochure afhalen of aanvragen bij het provinciehuis. Bureau voorlichting, Koningskade 1, Den Haag, telefoon 070 - 264111. Waar blijkt dat dan uit, zult u zich na het lezen van deze uitroep misschien afvragen. Dat blijkt uit erg veel. Een provincie doet zóveel, dat voor een volledige opsomming van alle activiteiten wel een hele pagina van deze krant nodig zou zijn. Laten we er daarom maar eens een paar uitlichten. Woekeren met de ruimte Een veelomvattende taak heeft de provincie op het gebied van de ruimtelijke ordening en de recreatie Het maken van streekplannen (dit jaar zijn de streekplannen Zuid-Holland Oost en Zuid-Holland West vastgesteld), het beoordelen van gemeentelijke bestemmingsplannen (Zuid-Holland heeft 151 gemeenten binnen zijn grenzen), de zorg voor kampeerterreinen, het landschap, recreatiegebieden (voorbeelden: de Rottemeren, de Oude Maas, de Brielse Maas en de Reeuwijkse plassen), de aanleg en het bnder- houd van wegen en fietspaden, de woningbouw en ge meentelijke herindelingen. Allemaal zaken op het terrein van de ruimtelijke ordening en de recreatië. En allemaal zaken waar de provincie direkt of indirekt mee te maken heeft. De provincie en uw gezondheid bulancevervoer, en de zorg voor voldoende ziekenhuizen en ziekenhuisbedden per gebied. Van steeds groter belang, zeker in Zuid-Holland, is het tegengaan van nog meer milieuverontreiniging Een be langrijke taak op dit gebied hebben de provincies. De pro vincie geeft vergunningen af op basis van enkele wetten (Hinderwet, Wet op de Luchtverontreiniging) en op grond van provinciale verordeningen (zoals de verordening land schap en bodem, de grondwaterverordening en de veror dening industriële en chemische afvalstoffen). Nog veel meer zoals u elders in deze advertentie kunt lezen Maar de provincie doet nog veel meer bejaardenzorg, bibliotheek werk. drinkwater- en elektriciteitsvoorziening, monumen tenzorg, muziekscholen, paspoorten, rijbewijzen enz enz. Met andere woorden: u komt altijd wel op de een of andere wijze in aanraking met de provincie En u zult dan al snel ontdekken, dat de provincie niet stil zit! >1 provinciaal bestuur tijdens een slatenvergadering in het pro\ De 'provincie' Zuid-Holland. Wie zijn dat. en waar zitten 'ze'? Een provincie wordt bestuurd. Net als het land. en net als een gemeente Er is in elke provincie een algemeen bestuur, een dagelijks bestuur, een commissaris der konin gin, en er zijn ambtenaren. Een bestuur. Zoiets klinkt nogal onpersoonlijk Maar éen bestuur bestaat uit mensen, besturen is mensenwerk. Een gekozen 'hoofd' Provinciale staten vormen het algemeen bestuur Ze staan aan het hoofd van de provincie De 'staten' bestaan uit 83, rechtstreeks door de bevolking gekozen leden Om de vier jaar zijn er verkiezingen voor provinciale staten de laatste keer dat deze werden gehouden was in maart 1978. Sinds deze laatste statenverkiezingen zijn de 83 zetels van pro vinciale staten als volgt verdeeld. PvdA 34, CDA 23, VVD 17, D'66 5, SGP 3 en PPR 1. Provinciale staten vergaderen iedere maand in het provin ciehuis. Deze vergaderingen zijn openbaar. G. S. Zuid-Holland heeft acht gedeputeerden, gekozen door en uit provinciale staten Samen met de commissaris der ko ningin vormen deze leden het college van gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie. Dit college wordt gemakshalve vaak G.S. genoemd i hebben onderling de Commissaris der koningin De commissaris der koningin is voorzitter van de vergade ringen van gedeputeerde staten en van provinciale staten. De functie van de commissaris kan wel een beetje worden vergeleken met die van de burgemeester in een gemeente Een commissaris neemt in het provinciaal bestuur een wal bijzondere plaats in. Hij is niet gekozen, maar benoemd door de kroon (koningin en ministers). Tot zijn taken behoren onder meer: het brengen van werk bezoeken aan Zuidhollandse gemeenten, het adviseren bij burgemeestersbenoemingen en het afgeven van rijbewij zen en paspoorten. Ambtenaren Alles wat het provinciaal bestuur van Zuid-Holland doet moet worden voorbereid. En natuurlijk moeten de besluiten van provinciale en gedeputeerde staten worden uitgevoerd. Dat gebeurt allemaal door ambtenaren. In Zuid-Holland zijn dat er zo n 1700, verdeeld over de provinciale griffie, water staat en planologische dienst. Ongeveer 1100 daarvan werken in het provinciehuis, de overigen elders in de pro- ptPCgMDDiXSO® De provincie Zuid-Holland houdt u graag op de hoogte van wat ze doet Daartoe geeft het provinciaal bestuur onder meer een groot aantal publicaties uit. Over diverse onder werpen, zoals over het provinciaal bestuur, het beleids programma van dit bestuur, de recreatie en het milieu. De tijd van besturen zonder inspraak is voorbij Als u daar om iets tegen de Zuidhollandse bestuurders wilt zeggen kunt u dat bijvoorbeeld doen in een openbare vergadering van een commissie uit provinciale staten. In die commissies heeft u spreekrecht U moet wel even vóór het begin van zo n vergadering tegen de voorzitter zeggen, waar u het over gaat hebben. Er zijn in totaal 16 commissies, voor de volgende gebieden: agrarische aangelegenheden algemene bestuurlijke aangelegenheden culturele aangelegenheden ge- meentefinanaen inspraak en voorlichting milieubeheer 'monumentenzorg en molens' personeelsbeleid en organi satie provinciale financiën recreatie, natuurbescherming en landschapszorg ruimtelijke ordening sociaal-econo mische aangelegenheden en nutsvoorzieningen sociale aangelegenheden verkeer volksgezondheid water schapszaken. De agenda's voor de vergaderingen van deze commissies en voor die van provinciale staten, en alle provinciale pu blicaties. kunt u aanvragen bij Bureau voorlichting van de provincie. Koningskade 1 in Den Haag, telefoon 070 - 2641 11. Welke vergaderingen er op welk tijdstip worden gehouden staat iedere maand in een advertentie van de provincie in verschillende kranten. Wat nu, als u nog meer vragen heeft (En dat kan makkelijk, want in een advertentie kun ie lang niet alles kwijt wat je wilt vertellen) U pakt dan gewoon de telefoon En u belt 070 - 2641 11en vraagt dan naar Bureau voorlichting Of u komt even langs. In het provinciehuis aan de Koningskade.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 8