Centraal loon akkoord 1979 is van de baan Twijfels over haalbaarheid plannen Pais PvdA: het kabinet zal uiteindelijk vastlopen Cognac I Godet Vertroowelijk verslag in zaak-Aantjes nu openbaar Weer twee jaar geëist tegen HelVs Angels DINSDAG 28 NOVEMBER 1978 Met betrekking tot hoger onderwijs DEN HAAG (ANP) - Minister Pais heeft forse kritiek uit de Kamer te verwerken gekregen over zijn plannen met betrekking ot het hoger onderwijs. De minister van onderwijs presenteerde zijn voornemens in de nota 'hoger onderwijs voor velen', welk stuk gisteren tijdens een openbare vergadering van de vaste kamer commissie voor onderwijs werd bediscussieerd, j De fracties van PvdA en CDA me nen dat verwezenlijking van de plannen binnen twee jaar, zoals de regering zich dat voorstelt, onmogelijk is. PvdA-woordvoerder Klein - oud staatssecretaris van onderwijs - zei dat met deze voorstellen een proces op gang is gebracht waar van geen enkel heil te verwach ten is. Een slecht en irreëel voor stel, waarover de betrokkenen al een oordeel hebben geveld: klinkklare onzin, strijdig met alle begin- en randvoorwaarden. De minister brengt een nota uit die weliswaar hoger onderwijs voor velen heet, maar waarin in feite uitsluitend een door hem ge wenst model ter discussie wordt gesteld (en waarmee het feitelijk beleid, namelijk de invoering van de herprogrammering, op de tocht komt te staan. Dit gaat de .mogelijkheden van universitei ten en hogescholen te boven meent Klein. CDA-woordvoerder Beinema merkte op dat velen in de wereld van het hoger onderwijs de plan nen van de minister niet alleen als abrupt zien, maar de verwezen lijking binnen twee jaar ook on mogelijk, dan wel uiterst onge wenst, achten. Hiaten Het CDA meent dat de hiaten en onduidelijkheden in de nota bin nen het daarvoor onmisbare overleg niet binnen twee jaar kunnen worden aangevuld, op gehelderd en geregeld. Vandaar zijn mening dat het totaal van min of meer ingrijpende wetswij zigingen naar aanleiding van de nota een periode van langer dan twee jaar zal moeten vergen. Dit betekent, in de ogen van de CDA- fractie, niet dat de nota op dood spoor terecht hoeft te komen. Het CDA ziet wel degelijk perspec tief. In een motie drong Beinema er op aan voortvarend verder te wer- kep aan de in de nota bedoelde struktuur, met name ook door in tensief overleg met de betrokke nen, om tot verdere verduidelij king en, zo mogelijk, overeen stemming te komen. VVD-oordvoerder Dees zei wel wat in de tweefascn-struktuur te zien. Er wordt rekening gehouden met nieuwe visies die zijn ontstaan en ze kan op positieve wijze bijdra gen tot een hoger onderwijs voor velen, el heeft de VVD kritiek op de onduidelijke en te onvolledige wijze waarop de positie van het hoger beroepsonderwijs is uit gewerkt. Bovendien mist Dees de zienswijze van Pais op het post academische onderwijs. Mertens (D'66) wilde met spoed een beleidsnota van de minister zien waarin een visie wordt gegeven op de knelpunten, op de fianeiële ruimte en op de weg naar de inte gratie van het hoger beroepson derwijs in het wetenschappelijk onderwijs. Hierover diende hij een motie in. Een stelsel In de nota van minister Pais wordt voorgesteld wetenschappelijk onderwijs en hoger beroepson derwijs in één stelsel voor hoger onderwijs onder te brengen en daarnaast de verschillende pro grammatische ontwikkelingen in wetenschappelijk onderwijs af zonderlijk te bevorderen. Pais denkt aan twee fasen: een eerste van wetenschappelijk onderwijs. Een doctoraalopleiding met een cursusduur van ver jaar kan het predikaat wetenschappelijk on derwijs dragen, vindt Pais. Daar na volgt de tweede fase, die alleen op basis van een doctoraaloplei ding en selectie kan worden ge volgd. De minister zou de be voegdheid moeten hebben jaar lijks, na overleg met het weten schappelijk onderwijs het aantal plaatsen in de tweede fase vast te stellen. Wat de eerste fase betreft zal nog voor lange tijd een toelatingsbe perking nodig zijn voor met name de medische studierichting en de studierichting farmacie. Zonder meer doorgaan met de herpro grammering biedt onvoldoende perspectief. Minister Pais zei gistermiddag dat de invalshoek tot de problema tiek van het wetenschappelijk onderwijs in het verleden wel wat al te nationaal - Pais noemde het 'provinciaal' - is gekozen. Wat de lengte van de studieduur be treft slaat Nederland, in vergelij king met het buitenland, niet het meest gunstige figuur. De kosten per student zijn in ons land aan de hoge kant, ook al vanwege de niet schriele honorering van de do centen, terwijl het aantal disser taties waartoe het doctoraal exa men in Nederland leidt ronduit gering genoemd kan worden. Tot de barrières die op de weg naar een. geïntegreerd wetenschap pelijk onderwijs genomen moe ten worden rekent de minister - een nieuw op te zette wettelijk stelsel voor het hoger beroeps onderwijs - het ingediende wetsontwerp ten aanzien van de wederzijdse door stroming, - het bevorderen van samenwer kingsprojecten, - voorbereiding open universiteit, - het wegnemen van moeilijkheden bij het uitwisselen van docenten en studenten, - stappen naar harmonisatie van de regelingen van bekostiging en rechtspositie. "Laat jonge Surinamers in eigen land proefdraaien" DEN HAAG (GPD) - Jonge Su rinamers in ons land zouden de mogelijkheid moeten heb ben in hun vaderland ont wikkelingswerk te doen in plaats van hier in militaire dienst te gaan. Dit is een van de suggesties die te vinden is in het beleidsplan voor vol gend jaar van de stichting Te- nasu (Terug naar Surina me). De vijf jaar oude stichting Te- nasu in Den Haag is een wel zijnsorganisatie die de terug keer van Surinamers naar hun land voorbereidt. Het komende jaar is voor Tenasu erg belangrijk, omdat de stichting dan van subsidiege ver verandert. Tot en met dit jaar was dat het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk. Volgend jaar wordt dat het ministerie van sociale za ken. Samen met vertegen woordigers van dit ministerie en andere partijen zal Tenasu in een nieuw op te richten Remigratiecommissie zitting hebben. Een van de gevolgen van de wisseling van subsidiegever is, dat Tenasu een officiële vergunning krijgt om als ar beidsbemiddelaar te mogen optreden, voor Surinamers in ons land, die in Suriname willen werken. Dat brengt met zich mee, dat gemakkelijker gebruik kan worden gemaakt van moge lijkheden tot publicatie in Nederland van vacatures in Suriname, zo concludeert Tenasu. Daarbij >vordt onder meer gedacht aan de vacatu rebank via de radio. In het Beleidsplan voor volgend jaar wordt een aantal aanbe velingen gedaan om remigra tie te vergemakkelijken. Een daarvan is dat serieuze remi granten de kans zouden moe ten hebben voor een periode van een half jaar bij een Suri naamse werkgever „proef te draaien". Bevalt dat beide partijen, dan blijft de remigrant. Gaat het niet goed, dan zou hij naar ons land moeten kunnen terugke ren. Problemen daarbij zijn dan wel de reiskosten, en de vraag of de kandidaat-remi grant bij zijn Nederlandse werkgever zou kunnen te rugkeren, als het hem in Su riname niet bevalt. Speciale aandacht vraagt Tena su voor integratie van de re migranten met de plaatselijke bevolking. De terugkeerders worden bepaald niet altijd met open armen ontvangen, zo is de ervaring. Gemiddeld 5000 Surinamers keren jaarlijks naar hun va derland terug. ADVERTENTIE De allernieuwste koffiezetter HK 41 uit de INVENTUM kompact-se rie. met snelfilter, dat niet nadrup- pelt. Transparante waterbak Aan trekkelijke kleuren. Een geschenk van Koninklijke Fabriek Inventum. Bilthoven. t. b. v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" DEN HAAG (GPD) - Er komt geen centraal loonakkoord voor 1979. Gisteravond heeft met name de FNV de die avond door de regering gedane voorstellen „gewogen en te licht bevonden", aldus voorzitter Wim Kok. Minister Albeda (sociale zaken) zei hierover dat de argumenten die de FNV heeft gehanteerd om de voorstellen af te wijzen erg licht zijn, gezien de financieel-economische proble matiek waarvoor ons land de komende jaren staat. Volgens de kabinetsdelegatie, be staande uit de ministers Albeda, Andriessen (financiën). Van Aar- denne (economische zaken) en de staatssecretarissen De Graaf en Hazekamp, staat het beleid van het kabinet, neergelegd in Bestek '81, nu weer volop overeind. Het kabinet had de vakbeweging en de werkgevers in de loop van de avond toegezegd, dat het eigen ri sico voor ziekenfondspatiënten van f 100 bij niet-klinische hulp en van f 10 per dag bij opname in het ziekenhuis volledig van de baan zou zijn, als men tot een ak koord zou komen. Nu dit ak koord is mislukt, wacht het kabi net op alternatieven voor deze ei- gen-risicobedragen van de Zie kenfondsraad. ..Die zullen we be studeren en kijken wat we ervan kunnen gebruiken", zei minister Andriessen. Minister Albeda zei na afloop van het gesprek in de Stichting van de Arbeid, dat de regering de so ciale partners een pakket had voorgelegd, dat volgens het ka binet de mogelijkheid voor 1979 bood een goed loonbeleid te voe ren. In dit pakket, dat de sociale partners direct na het begin van het gesprek kregen uitgedeeld, werd niet gesproken over de doorwerking van de toeslagen in de schaalsalarissen van de bouw- Deze toeslagen kosten de schatkist 1,5 miljard meer aan verhogingen van het minimumloon, sociale uitkeringen en ambtenarensala rissen. Met name de FNV hield zonder meer vast aan de eis dat die doorwerking moest plaats hebben. Bovendien eisten FNV en CNV, dat de „korting" van een half procent op de sociale uitke ringen en het minimumloon niet moesten doorgaan per 1 januari. Hiervoor had het kabinet vorige week bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel ingediend. In het pakket deed het kabinet gis teravond nu voorstellen tot nade re studie In afwachting daarvan zou geen half procent behoeven te worden ingeleverd, maar een lager percentage bij de laagste uitkeringen, groeiend naarmate de uitkering zou stijgen. Ook dit werd door de vakbeweging on aanvaardbaar genoemd. Een van de belangrijkste punten waarop het overleg kapot liep was de door de FNV geeiste ar beidstijdverkorting. In het stuk dat het kabinet had aangeboden, stond dat in een periode van drie jaren geleidelijk korter gewerkt zou kunnen gaan worden, maar dat dit geen kosten met zich mee zou mogen brengen. Dit bete kende, dat arbeidstijdverkorting per dag mogelijk zou zijn, als de vakbeweging daarvoor de kosten voor haar rekening zou ne- „De FNV heeft problemen met de arbeidstijdverkorting, maar de argumenten die men hanteert, zijn zo lek als een mandje", zei een geërgerde minister na afloop. Wim Kok daarentegen beschul digde de minister, dat er weer formuleringen in het stuk ston den die voor meerdere uitleg vat baar waren. „Het kabinet heeft met het stuk wezenlijk niets nieuws op tafel gelegd", zei hij. Ook zei Kok, dat een structurele op trekking van het minimumloon, zoals werd bepleit door de FNV, door het kabinet naast zich neer werd gelegd. „In plaats daarvan wordt in het stuk voorgesteld geen extra verhoging van het mi nimumloon te doen plaatsheb ben", aldus Kok. Over het stand punt van het kabinet dat arbeids tijdverkorting niet tot kosten verhoging mag leiden, zei Kok dat dit onaanvaardbaar is voor de sterke bedrijfstakken en bedrij- Minister Albeda vond het onbe grijpelijk dat de vakbeweging bleef vasthouden aan de door werking van de bouw-cao. „Voor de bouwvakkers zelf heeft dit geen wezenlijke betekenis gehad De vakbeweging houdt vast aan een formele zaak", aldus de mi nister, die zei dat in de huidige financieel-economische situatie het kabinet zich door die affaire met de bouw-cao geen strop van anderhalf miljard kan veroorlo ven. Sprekend over de korting van een half procent op de sociale uitkeringen, zei de minister nog, dat het ingediende wetsvoorstel door het kabinet in het parlement verdedigd zal worden. Werkgeversvoorzitter Van Veen zei het te betreuren, dat het niet mo gelijk was gebleken tot overeen stemming te komen. Pcrquin, de voorzitter van het middenstand, zei dat nu er in de bedrijfstakken onderhandeld gaat worden over het te voeren arbeidsvoorwaar denbeleid de middenstand daar van de dupe zal worden, omdat er volgens hem toch wel kostenver hogende maatregelen zullen uit rollen. De werkgevers zagen als enig posi tief punt, dat men wel had beslo ten om te proberen in twee jaar tijds gezamenlijk de openstaande 100.000 vacatures terug te bren gen tot 50.000. „We gaan in de Stichting van de Arbeid bekijken of we daarvoor instrumenten kunnen vinden", zo zei Van Veen. Hij zei dat hij liever geen centraal akkoord had dan èèn met lekken. „De vakbeweging heeft een ak koord zonder die lekken niet willen accepteren", zei Van Veen. De regering stelde gisteren voor, dat in het voorjaar van 1979 de sociale partners al overleg zou den gaan voeren over het in 1980 te voeren arbeidsvoorwaarden beleid. Door Het mislukken van het overleg gisteravond is dit - al thans voorlopig - ook van de baan. De vakbonden zullen nu hun eisenpakketten gaan samen stellen. waarna per bedrijfstak en per bedrijf het cao-overleg gaat beginnen. Staatssecretaris De Graaf (links) en de ministers Van Aardenne (tweede van links) en Albeda (tweede van rechts) in druk overleg gewikkeld voor aanvang van de islukte besprekingen met vakbeweging en werkgevers Algemene beschouwingen in Senaat DEN HAAG (GPD) - Alleen een herverdeling van werk kan een zo groot mogelijke werkgelegen heid verzekeren. Daarbij moet de nadruk vallen op maatregelen als vervroegde uittreding, de invoe ring van deel-arbeid, een sterke herverdeling van inkomens en het gebruiken van de daardoor vrijkomende gelden voor het scheppen van werk in onderwijs, gezondheidssector en het sociaal werk. Dat stelde de voorzitter van de PvdA-fractie in de Eerste Kamer, drs. A. Vermeer, vanochtend in de Eerste Kamer aan het begin van de algemene beschouwingen over de Miljoenennota 1979 en Bestek '81, het ombuigingsplan van het kabinet-Van Agt. De middelen die het kabinet heeft gekozen, zullen het doel van de grotere werkgelegenheid volgens Vermeer niet dichterbij brengen. Ze sluiten niet aan bij de ontwik kelingen in de samenleving en zullen daarop uiteindelijk vast lopen. Volgens de PvdA-fractie- leider kiest het kabinet in Bestek '81 voor korte-termijnmaatrege- len ter bestrijding van een blij vend probleem. CDA CDA-fractievoorzitter dr. J. Van Hulst zei dat zijn fractie het kabi net „kritische steun" zal geven. Hij verweet de oppositie de zware wapens niet te schuwen en sprak zelfs van een „kreten-kritiek" wanneer gezegd wordt dat door dit kabinet de zwakken in de sa menleving kapot gemaakt wor den. Van Hulst noemde het beleid zoals aangegeven in Bestek '81 ver antwoord. Maar anderzijds achtte hij de maatregelen uit Bestek '81 wel teveel in algemene termen gesteld en nogal optimistisch, wanneer gezegd wordt dat zij een onmisbare bijdrage leveren aan de bestrijding van de werkloos heid. Van Hulst zei de verbete ring van de positie van het be drijfsleven in eerste instantie te willen zien als een middel om geen arbeidsplaatsen verloren te laten gaan. VVD WD-fractievoorzitter Haya van Someren-Downer zei vol lof te zijn over het kabinet, dat zich te genover de polariserende opposi tie zo beheerst opstelt en steeds weer tot gesprek bereid is. De WD-fractieleidster hield op nieuw een pleidooi voor een „na tionaal kabinet", een kabinet op een zo breed mogelijke basis. Juist nu de overheid zoveel goe deren en diensten te verdelen heeft, is 'een zo groot mogelijke overeenstemming vereist. De WD-leidster ging vooral in op een groot aantal niet-materiele aspecten uit het regeringsbeleid. Zo zette zij zich af tegen degenen die te graag het gezin tot hoek steen van de samenleving willen maken. Maar op ethische gron- ADVERTENTIE Rijk, warm, geurig. den mag men niet bij voorbaat dat gezin hoger stellen dan ande re samenlevingsvormen. Als voorbeeld noemde zij de voor de WD verwerpelijke NS-gezins- kaart, die niet vc nenden geldt. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Ir. Leo Troost uit Aerdenhout heeft gisteren in een mededeling aan Kamervoorzitter Vonde ling de vertrouwelijkheid op geheven van het verslag van zijn gesprek met dr. De Jong en zijn medewerker Van der Leeuw van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Troost's naam komt enkele malen voor in het verslag van het RIOD over "enkele ge dragingen van mr. Willem Aantjes gedurende de perio de van de Duitse bezetting, 1940-1945". Het nu openbaar gemaakte ver slag toevat ook een brief van Troost aan Aantjes, waarin gevraagd wordt om een ge sprek over diens oorlogsver leden en ook om een verslag van dat gesprek na afloop. In het verslag zegt Troost Aan tjes gevraagd te hebben waarom hij - tijdens zijn poli tieopleiding - niet was on dergedoken en waarom hij zo Duits en pro-Hitler was over gekomen. Mr. Aantjes vertelde mij toen - aldus het verslag van ir. Troost - dat hij eerlijk moest bekennen in de periode in Duitsland, waar hij volkomen geïsoleerd van Nederland en Nederlanders had geleefd, geen illegale bladen had gele zen en geen Engelse zender hoorde, tenslotte behoorlijk onder invloed van het natio- naal-socialisme was gekomen en daarom bij zijn opleiding m Nederland nog niet aan on derduiken toe was. In het verslag van Troost wordt ook verder ingegaan op de ge sprekken van deze met dr. De Jong van het RIOD. Uiteen gezet wordt onder meer het "waarom" van het onderzoek. Troost concludeert dat de RIOD-directeur hem over tuigde "dat het voor de ge loofwaardigheid van een de mocratie noodzakelijk is dat de mensen niet kopschuw voor de politiek worden ge maakt door het feit dat voor aanstaande politici de hand boven het hoofd wordt ge houden betreffende hun ver leden.". "Tevens hadden jonge mensen, die in de oorlog hun leven voor het vaderland hadden gegeven, niet verdiend dat hun vaderland na de oorlog mede zou worden geleid door een man die in die oorlog mo gelijk een politiek delinquent was geweest."Over de vraag (aan dr. De Jong) hoe de zaak eventueel zou worden opge lost werd hierop (op dinsdag 31 oktober, toen het "ontstel lende nieuws" van Aantjes lidmaatschap van de SS nog niet bekend was) door dr. De Jong geantwoord, dat hij "de zaak in de persoonlijke sfeer met mr. Aantjes zou uitpra ten". Hierbij zou - aldus het verslag - Aantjes, indien hij de bezwaren niet zou kunnen ontzenuwen, de gelegenheid krijgen in betrekkelijk korte tijd terug te treden uit de poli tiek. AMSTERDAM (ANP) - De procu reur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam, mr. H. W. P. Remmerts de Vries, heeft giste ren met bevestiging van een eer der rechtbankvonnis twee jaar gevangenisstraf geëist tegen twee van de acht Heli's Angels die op 1 mei jl. een 19-jarig meisje hebben verkracht en mishandeld in hun clubhuis aan de Amster damse Wenckebachweg. Het tweetal, de 25-jarige Belg Alfons M. en de 20-jarige Tony F. uit Den Haag is resp. verkrachting en aanranding ten laste gelegd. De overige zes Angels, die indertijd eveneens tot twee jaar werden veroordeeld zijn allen Denen. Hun zaak wordt donderdag a.s. in hoger beroep behandeld. Het slachtoffer van de verkrach ting, de 19-jarige Mercelle P. uit Amsterdam, was gisteren niet op de zitting aanwezig omdat zulks niet bevorderlijk werd geacht voor haar psychisch welzijn. Vol gens haar zeggen is zij op 1 mei jl. door ruwgeschat dertig Angels sexueel misbruikt, nadat ze zich aan het slot van een punkfeest op de Nieuwmarkt had laten mee nemen naar het clubhuis. Bo vendien werd ze geschopt, gesla gen, aan een schandpaal geklon ken en bedolven onder urine, braaksel en de inhoud van as bakken. Uitspraak 11 december

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7