Schimmige strijd rond verhuur van wi nkels Rosmolen Weinig brokken door gladheid Actief in Veel hogere huren berekend S Untiöühins Leids museum haalt mededelingen gemeentebestuur leiden 28nov.'78 aangespoelde tonijn uit Kerkwerve op DINSDAG 28 NOVEMBER 1978 Stichting verkocht panden aan belegger LEIDEN - Voorlopig nog geen winkels onder de flat De Rosmolen in de Merenwijk een speelgoedhandelaar met een huis vol speelgoed maar zonder winkel. Dat is de trieste balans van een schimmige strijd die de laatste maanden gevoerd is rond de verhuur van tien winkel panden in de Merenwijk. In het kort komt het er op neer dat winkeliers die zich hadden aangemeld als belangstellende voor een winkel in De Rosmolen maandenlang voor niets overleg hebben gevoerd met de Stichting De Rosmolen, omdat op het moment dat er knopen moesten doorgehakt moesten worden, bleek dat de Stichting niets te vertellen had, maar de eigenaar van de panden, Leo van Duyn. contract van het door hem uitge kozen pand. Een maand later zou dan de ondertekening plaatsvin den, nadat de servicekosten en de waarborgsom erin waren ver werkt. Een formaliteit echter, zo werd er bijgezegd. Van der Velde besloot dan ook de huur van zijn winkel aan de Hoge Rijndijk per 1 oktober op te zeggen en een inventaris aan te schaf- En aangezien belegger Van Duyn veel hogere huur prijzen voor de winkel panden wilde hebben dan de Stichting de winke liers had voorgehouden, is de situatie nu zo dat er nog geen winkel ver huurd is. Vorig jaar december werden be langstellenden voor een winkel in de Rosmolen via een gemeen telijke advertentie opgeroepen zich aan te melden bij de begelei dingscommissie voor de Ros molen. Secretaris van die Stich ting was J. Verschoor, werkzaam op de afdeling economische aan gelegenheden van de gemeente In de advertentie stond ook al vermeld wat voor soort winkels eventueel voor vestiging in aan merking zouden komen. Reactie Een van de mensen die reageerde op de advertentie was Theo van der Velde die al weer zeven jaar met zijn speelgoedzaak op de Hoge Rijndijk zat. Hij wilde wel naar de Rosmolen en gaf daarmee tevens te kennen dat hij zijn win kel op de Hoge Rijndijk dan zou opheffen. In februari kreeg hij een lijst met de beschikbare ruimtes en de huurprijzen daar van, toegestuurd. De huurprijs van de winkel waar de voorkeur van Van der Velde naar uitging, bedroeg 220 gulden per vierkante meter per jaar, wat zou neerko men op een totale huur van 26 duizend gulden. Een vrij forse prijs vooral o.ok vergeleken met de prijzen van het daarnaast ge legen winkelcentrum De Ko permolen. Daar is de huurprijs gemiddeld 180 gulden per vier kante meter. Weer een aantal maanden later, op 8 juni om precies te zijn, voerde Van der Velde een soort sollicita tiegesprek met eèn vertegen woordiger van het Centraal Insti tuut voor het Midden en Klein bedrijf, CIMK. In opdracht van de gemeente onderzocht het CIMK zaken als de kredietwaar digheid van de verschillende kandidaten. Het gesprek leverde een positief rapport op voor de Stichting de Rosmolen, over de speelgoedhandelaar Kijkje Op 18 juli werd Van der Velde sa men met nog vier andere winke liers uitgenodigd door de secreta ris van de Stichting De Rosmolen (De heer van Zandwijk) om eens een kijkje op het terrein te komen nemen. De besprekingen verlie pen heel gemoedelijk. Zo ge moedelijk zelfs dat Van der Velde vertrok met een concept huur- fen. Op 15 augustus, de dag dat het huurcontract zou worden gete kend had Van der Velde nog niets van de Stichting gehoord. Toen hij twee weken later nog eens belde, kreeg hij van secretaris Van Zandwijk te horen dat de panden op 22 september zouden worden opgeleverd. Echter niet aan de winkeliers, maar aan de heer Leo van Duyn, particulier belegger die al ruim een jaar daarvoor de panden gekocht bleek te hbben van de Stichting De Rosmolen. Toen bleek ook dat niet de Stichting of de begelei dingscommissie te vertellen had wie de panden zou mogen be trekken, maar dat dit een zaak was van enkel en alleen belegger Leo van Duyn. Van der Velde werd dan ook verwezen naar Van Duyn. Van Duyn bleek het helemaal niet zo nauw te nemen met de afspra ken die waren gemaakt tussen de stichting enerzijds en de winke liers anderzijds. Zo zou de huur voor Van der Velde het tweede jaar 40 duizend gulden gaan be dragen tegen 26 duizend gulden het eerste jaar. Voor het eerste jaar was Van Duyn namelijk con tractueel gebonden aan de huur prijzen die de Stichting had vast gesteld. Bovendien vond Van Duyn dat de winkeliers maar zelf LEIDEN - Met de verkeersongelukken ten gevolge van gladheid valt het in Leiden erg mee. Het enige ongeluk van betekenis dat gisteren mogelijk door de gladheid is veroorzaakt gebeurde op de Gooimeerlaan. Een personenauto raakte in een slip en kwam op de weghelft van het tegemoetkomende verkeer terecht. Daar naderde juist een bus; een botsing kon niet uitblijven. De personenauto werd totaal vernield, terwijl één van de inzittenden lichte verwondingen opliep. Van de bus werd alleen de voorkant enigszins beschadigd. Een ander ongeluk, dat echter niets met de gladheid te maken had, ge beurde gisteren op de Rijnsburgerweg". Een 17-jarige fietser stak over het zebrapad de weg over. Hij moest daarbij twee files van auto's door snijden, de eerste file stond stil, maar de tweede reed. Door een auto uit die tweede file, bestuurd door een mevrouw uit Boskoop, werd de jon gen geschept. Hij liep een hoofdwond op, die in het Academisch Zie kenhuis behandeld werd. NVV-verg adering De afdeling Leiden van de NW houdt morgenavond een le denvergadering in het Anto- nius Clubhuis aan de Mare 43 Naast een aantal huishoude lijke punten staat op de agen da een gedachten wisseling over de Leidse afdeling van het FNV, die sinds vorig jaar mei functioneert. Bovendien zal overlegd worden of de vakbond nog een gesprek moet voeren met het nieuwe college van BenWin Leiden. De najaarsvergadering be gint om acht uur. Poppenspel In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat wordt morgen een educatieve middag gehouden voor kin deren in de leeftijd van 7 tot 12 jaar. De middag staat in het teken van het poppenspel. Zo wordt er een diaserie ver toond en is er in een speurtocht. In de werk ruimte worden schimmen- poppen gemaakt en er wordt een film vertoond over wa- jang-golek. Gezien de beperk te ruimte in de werkzaal kun nen niet meer dan 32 kinderen deelnemen aan het creatieve werk. De bijeenkomst duurt van 2 tot 4 uur. Hengelsport HSV "Sportvrienden" viste een wedstrijd in de Nieuwe Rijn. Met 15 man werden 487 vissen gevangen met een totaal ge wicht van 30.930 gram. De uitslag was: 1. T. Kneijber 53 stuks (3650 gram). 2. E. Mooy- broek 60 (3620),3. D. Schouten 53 (3240), 4. C. Schouten 56 (3120). 5. A. Doesburg 41 (2520),6.J.Jansen 26(1900), 7 J. Schouten 31 (1880), 8. B. v Went 29 (1770), 9. W. Schouten 29 (1570), 10. H. Janssen 17 (1380). Buurtavond Het clubhuis "In de Vroolijcke Arke" aan de Pieterskerk- koorsteeg 15 organiseert vrij dag 1 december een buurt avond voor de bewoners van de Pieters-en Academiewijk. Op deze avond kunnen buurt bewoners een gedicht of rijm inleveren, die door een des- Open avond De Stichting Leidse Jeugd Actie houdt de jaarlijkse open avond op maandag 11 de cember in de cursuszalen aan het Noordeinde 2a. Iedereen die kennis wil maken met creatieve handvaardigheid is die avond van harte welkom. De avond is gratis toeganke lijk. Wel moet men zich voor 6 december opgeven bij het LJ A-secretariaat, tel. 071-140020. Er worden die avond leuke handenarbeid techniekjes gedemonstreerd en er worden kerstversierin gen gemaakt. Kinderfilm In het K&O gebouw aan de Ou de Vest 45 (ingang Hazewind- steeg) wordt morgenmiddag een kinderfilmmiddag ver zorgd. De hoofdfilm heet "De kleine waarzegger" en han delt over een jongen die bij toeval ontdekt dat hij in staat is om zo nu en dan de toekomst te voorspellen. De voorstelling begint om twee uur en de hoofdfilm begint om half drie. Kaartjes a 2.75 zijn vanaf half twee verkrijgbaar of te bestellen via ti 141141. ADVERTENTIE §én van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland LEIDEN - De stichting De Rosmolen overweegt juri dische stappen te nemen tegen de eigenaar van de winkelpanden onder de flat de Rosmolen in de Me renwijk, belegger Leo van Duyn. De stichting wil hiermee bereiken dat Van Duyn alsnog de aanwij zingen van de stichting opvolgt omtrent de bezet ting van de winkels. Bij de verkoop van de panden door de stichting aan Van Duyn, had de stichting bedongen dat zij zou beslissen wie uiteindelijk in de winkels terecht zouden komen en wat voor huur ervoor gerekend moest worden. Dit in nauwe sa menwerking met de gemeente. In sentemhor hieek echter dat Van Duyn het helemaal niet zo nauw nam, met de afspraken die waren ge maakt. Zo wilde hij bijvoorbeeld veel hogere huren berekenen dan de stichting de kandidaat-winke liers had voorgehouden. Het is altijd de bedoeling geweest dat de winkels de Rosmolen (naast het winkelcentrum de molen) als wijkwinkels zouden gaan fungeren, het Centraal Instituut voor het Midden en Klein bedrijf (een adviesinstantie voor deze bedrijfstak) vreest men nu dat alleen hele grote jongens, bij voorbeeld een Cash en Carry in de Rosmolen derge lijke huur kan opbrengen. Haarlemmerstraat 42 leiden (holland) - tel. 071-131204 het inzetten van de voorgevels moesten bekostigen en verplicht te hij toekomstige huurders bij het pand een parkeerplaats te hu ren voor 220 gulden per vierkante meter per jaar. Hiermee was het huren van pand voor Van der Velde onmogelijke zaak geworden, omdat hij voor het opbrengen van een dergelijke huurprijs veel grotere, met haalbare omzet zou moeten draaien. Hij werd hierin gestemd door de instantie die hem eerder onderzocht, het CIMK. Geding Speelgoedhandelaar Van der Velde ging dus niet akkoord. Daarente gen greep hij samen met nog twee andere gedupeerde winkeliers naar het laatste middel: het spannen van een kort geding te gen Van Duyn om hem alsnog de beloften en toezeggingen die met de Stichting waren gemaakt te la ten nakomen. Op zijn beurt Van Duyn immers contractueel gebonden de voorwaarden van de Stichting op te volgen. De rechter besliste anders: hij stelde Van der Velde in het ongelijk. Er waren volgens hem alleen af spraken voor het eerste jaar ge maakt maar niet voor de jaren daarna. "'De winkeliers zijn het slachtoffer geworden van het ongelukkige samenspel tussen gemeente, be legger en de Stichting waarbij nu niemand meer de verantwoorde lijkheid ten opzichte van de win keliers op zich durft te nemen" aldus de raadsman van Van der Velde, de Leidse advocaat mr. J van der Hel. Het laatste woord over deze zaak is volgens Van der Hel nog niet gesproken. "We hebben nog meer pijlen op onze boog. En we zullen niet schromen de betreffende instanties voor een schadevergoeding aanspra kelijk te stellen." Op de vlakte Inmiddels is de Stichting De Ros molen ook al juridische stappen aan het voorbereiden tegen Van Duyn om hem zijn afspraken te laten nakomen. De voorzitter van de Stichting, de heer Rensen, houdt zich erg op de vlakte. Vol gens hem moet Van Duyn de aanwijzingen van de Stichting opvolgen, maar aan de andere kant geeft hij toe dat het Van Waar de winkels in de Rosmolen hadden moeten zijn. gapen Duyn volkomen vrij staat, het tweede jaar de huur van de pan den zelf te bepalen. Bij de gemeente is men ook weinig gelukkig met de gang van zaken. "Het zal moeilijk worden om winkels voor De Rosmolen te vinden" zegt J. Verschoor van de afdeling economische aangele genheden en secretaris van de begeleidingscommissie. Toen de begeleidingscommissie vorig jaar november voor het eerst ver gaderde was al bekend dat Van Duyn en niet de Stichting eige naar van de panden was. Van de kant van gemeente is toen al de vraag opgeworpen of het eigen lijk wel zin had een begeleidings commissie te hebben wanneer de eigenaar, Van Duyn dus, daar geen deel van uit maakt. De Stichting gaf echter te kennen als tussenpersoon voor Van Duyn op te treden met de bedoe ling Van Duyn de kandidaten op een presenteerblaadje voor te leggen. Zo stond dat ook in het verkoopcontract. "In de praktijk blijkt nu dat je met dat contract alle kanten op kan" zegt Ver schoor. Wat is nu de reactie van Van Duyn op het hele verhaal? "Ach mijn heer" zegt hij, "het is ondankbaar werk hoor. Als ik wil zijn die win kels zo verhuurd. Ik heb nog een lijst met twintig gegadigden" Hij vindt dat Van der Velde zich maar onsportief gedragen heeft door een kort geding tegen hem aan te spannen. "Ik kan toch niet voorzien wat Van der Velde in eerdere gesprekken is beloofd. Hij kan mij niet afdwingen het allerbeste paard voor de aller laagste prijs weg te geven". De komende weken zal er nog heel wat afgepraat worden over de winkels in De Rosmolen. Veel zal het allemaal voor speelgoedhan delaar Van der Velde niet helpen. Hij is nu druk op zoek naar een ander pand. Maar voorlopig zit hij nog in de voor speelgoedhande laren drukste maand, met een huis vol speelgoed maar zonder nog slechts de gaten, afgezet met ijzeren hekken. ADVERTENTIE Ij VOORTZETTING BEGROTINGSBEHANDELING Op donderdag 30 november a.s. om 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis wordt de begrotingsbehandeling voortgezet. De nog te behandelen onderwerpen zijn: Algemene en financiële beschouwingen Stemming over de tijdens de begrotingsbehandeling ingediende moties en voorstellen e.d. Vaststelling besluit over de besteding van het Fonds Bovenwijkse voorzieningen. Vaststelling van de algemene begroting en die van de diverse dien sten en bedrijven, met de daarbij behorende aanvullende bijdrage voor het dienstjaar 1979. COMMISSIEVERGADERINGEN De commissievergaderingen die voor donderdag a.s. gepland zijn. n te vervallen en worden verplaatst naar woensdag 29 november aanvang 20.00 uur. Een kolossale tonijn die vrijdagavond aanspoelde op de Zeeuwse kust is dit weekeinde naar het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie in Leiden overgebracht. De romp van de reusachtige vis meet maarliefst tweeenhalve meter Hij is niet gewogen, maar volgens de statistieken moet zijn ge wicht rond de tweehonderd kilo liggen. Hel is dan ook een uniek exemplaar dat maar zelden in de wateren voor onze kust voor komt. In totaal zijn er een twaalftal strandingen bekend, meestal nie meer dan een paar wervels, soms alleen maar schubben .Het is pa de vierde of vijfde maal dat er een geheel gaaf exemplaar aan spoelt. "Hij is te groot om in een pot te bewaren zegt de heer Boeseman conservator van het museum. "Alleen de schedel.de wervelkolon en nog enkele andere skeletdelen zullen worden bewaard. Er zij verder een flink aantal foto's genomen. Die moeten als bewijs stukken dienen voor de vondst van een tonijn van zo'n unie formaat. De lengte van de Zeeuwse tonijn is deze eeuw slecht: troffen door de vondst van een twee meter zeven plaar. De leeftijd van de vis wordt geschat up d oudste tonijn ooit gevonden werd geschat op zo'r De tonijn spoelde vrijdagavond aan op de kust Kerkwerve. vlakbij Zierikzee op het eiland Sc land. De vissoort komt in de Noordzee maar spore komt vooral in de warme gedeelten van deAllanti het Middellandse Zeegebied en ten zuiden van EriQ tijdstip van stranding is ook zeer ongebruikt- strandingen zijn in augustus of september en a oktober. Medewerker van het rijksmuseum hebben de ton ij dag in Zeeland opgehaald Met een hijskraan isd> op de imperial van de auto gehesen. "Hij is goed tic", vertelt de heer Van Egmond van het muse aangekomen is de tonijn met louwen en langs ho van de auto afgekomenDat was een hele klus wat hadden we hier niet. Maar het is toch allemaal aalc Mu rBo

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3