'Lieve' behandeling van begroting Leiderdorp eindigt terneergeslagen -eidse agenda De meningen van de Leiderdorpse partijen In memoriam C. Gordijn ONROEREND-GOEDBEIASTING OEGSTGEEST 10% OMHOOG STAD EN RAND DINSDAG 28 NOVEMBER 1971 LEIDERDORP - In diepe verslagenheid eindigde de be grotingsbehandeling van Leiderdorp, die zo opgewekt, vol vertrouwen in de toekomst was begonnen. Iedereen was lief voor elkaar geweest, had elkaar het voordeel van de twijfel gegund, zelfs in die mate dat het irritatie begon op te wekken bij de toeschouwers. Plotseling spatte alles uiteen als een zeepbel. Kwinkslagen, anek dotes, stekeligheidjes, het werd allemaal tot niet ter zake doende franje van de begrotingsbehan deling. De allesoverheersende herinne ring, na acht uur algemene be schouwingen en de beantwoor ding daarvan: de mededeling dat wethouder Gordijn in elkaar was gezakt en per ambulance naar het ziekenhuis zou worden vervoerd; de plotselinge schorsing van de raadsvergadering 'tot een nader te bepalen tijdstip. Een gezamelijk gebed. De begro ting was op dat moment óp een oor na gevild. Slechts de goed keuring van de verschillende be grotingshoofdstukken moest nog plaatshebben. Zoals gezegd, het college, dat na tuurlijk ook nog maar nauwelijks de kans had gehad om in diepe valkuilen verzeild te raken, werd met de grootst mogelijke wel willendheid tegemoet getreden. Eigenlijk ging de PPR-fractie nog het verst met de opmerking d^t het college het "op onaan vaardbare wijze liet afweten als het ging om hergebruik van oude materialen". Voor de rest bleef het commentaar beperkt tot een 'wij hebben nog wel wat op- en aanmerkingen' (CDA) en het verwijt dat het college als een zo genaamde vijfde fractie zou ope reren (PvdA). "Uw saamhorig heid is zo groot", sprak de PvdA fractie het college tijdens de al gemene beschouwingen verma nend toe, "dat uw eensgezind op treden de vrijheid van de raad dreigt te beperken. Wij realiseren ons dat het tot nu toe niet ging om uitgesproken politieke kwesties. Wij rekenen er dan ook op dat minderheidsstandpunten moge lijk zullen zijn. Dit zal de politieke duidelijkheid ten goede komen" openbaarheid Die duidelijkheid was een punt dat geregeld terugkeerde, met name als het ging om openbaarheid, de duidelijkheid naar de burgers toe. Op aandringen van alle frac ties ging het gemeentebestuur ermee akkoord het tijdstip van de begrotingsbehandeling, die gro tendeels overdag werd gehou den, volgend jaar te heroverwe gen. Dit, opdat ook geïnteres seerde burgers in staat worden gesteld de begrotingsbehande ling te volgen.De burgemeester tekende hierbij echter aan, dat het zwaartepunt van het politieke gebeuren uiteindelijk naar de behandeling van het beleidsplan dient te worden verschoven. Ook konden de raadsleden zich verenigen met de openbaarma king van ambtelijke stukken en van vergaderingen van het colle ge van burgemeester en wethou ders. Wethouder Verdier ver langde nog wel na te gaan in hoe verre openbare B en W vergade ringen met de gemeentewet in overeenstemming zijn. Dat aan de overbelasting van het ambtenarenapparaat een eind moet komen was iedereen ook met elkaar eens. Een commissie ad hoe zal worden ingesteld om hierover advies uit te bren gen.Over de samenstelling van deze commissie liepen de menin gen echter nog uiteen. In dit kader paste ook de door het college voorgestelde personeels- raad. WD en PvdA tekenden hierbij aan dat met de vakbonden overlegd zou moeten worden. Openbaarheid ook ten aanzien van het politieapparaat. De instelling van een raadscommissie voor openbare orde en veiligheid werd toegejuicht. De PPR zei wel een vertegenwoordiging van burgers in een dergelijke commissie on misbaar te achten. Burgemeester Van der Have, wilde met deze commissie in eerste aanleg echter voorzichtig te werk gaan, al hoef de die voorzichtigheid wat hem betrof niet lang te duren. Hier mee kon de PPR zich verenigen, met de kanttekening dat een der gelijke commissie wel openbaar zou moeten zijn. weinig armslag Financieel heeft Leiderdorp nog steeds weinig armslag. "Als we al onze plannen uitvoeren zoals we datwilden hebben we over '79 een tekort van vier ton, dat het jaar daarna tot boven het miljoen zal oplopen" aldus wethouder Be- zemer. Bepaalde voornemens moeten volgens de wethouder dan ook worden uitgesteld- Op de suggestie van verschillende raadsleden de resents aan te spreken deelde de wethouder mee dat daarvan niet veel ver wacht moest worden, afgezien van de reserves van het grondbe drijf. Het college verklaarde zich bereid hier nog wat uit te halen Om welke bedragen het gaat wil de wethouder Bezemer echter nog niet kwijt, omdat hierover nog onderhandeld moest wor den. Verkeer Aan het onderwerp verkeer en ver- Verhoudingsgewijs veel aandacht werd -besteed. Het CDA, bij monde van Den Boeft, pleitte voor maatregelen ter bevordering van de doorstro ming op de Engelendaal. met ge lijktijdige aandacht voor de dwarsverbindingen, zodat d.e wijken van Leiderdorp aan weerszijden van de Engelendaal niet geïsoleerd raken. De PvdA was een andere mening toegedaan en vond dat ingrijpen de maatregelen noodzakelijk wa ren om de "planologische vergis sing uit het verleden", zoals deze partij de Engelendaal aanduidde, aan te pakken. De PvdA wilde kanalisering van het verkeer over één rijstrook om de linker rijbaan te benutten voor het linksafs- laand verkeer. Met dit laatste standpunt kon wethouder Beze mer niet instemmen. Uit een ver- keersonderzoek van enige jaren geleden is namelijk gebleken dat het aantal auto's dat dagelijks van de weg gebruik maakt aan één Hewitt: mafiapraktijken rijbaan niet genoeg zou hebben Het gebruiken van de linker rij baan uitsluitend voor linksaf slaand verkeer zou dus ernorme verkeersopstoppingen ten ge volge hebben. Alle fracties waren het met elkaar eens dat de huidige situatie rond rijksweg 4 onhoudbaar is. Men drong aan op het nemen van maatregelen ter vermindering van de geluidsoverlast voor de omwonenden, bijvoorbeeld door het plaatsen van geluidwerende schotten en het voorzien van de woningen in de buurt van dubbel glas. Wethouder Bezemer was het met de raad eens dat er nodig iets aan de kwestie moest worden gedaan al kon hij nog geen toezeggingen doen ten aanzien van geluidwe rende maatregelen. Leiderdorpse brug De kruisingen Hoge Rijndijk-Per sant Snoepweg en Acacialaan- Persant Snoepweg en de verbre ding van de Leiderdorpse brug kunnen waarschijlijk in de loop van het volgend jaar worden aan gepakt. Bezemer had goede hoop dat de gemeente toestemming zou krijgen deze knelpunten uit het zogenaamde busbanenplan te lichten om ze met voorrang te kunnen behandelen. Het voorstel van Gordijn (PPR) om de Leider dorpse brug. In het spitsuur niet te openen voor de scheepvaart, werd door Bezemer verworpen. "Wanneer je de brug langere tijd dichthoudt onstaat er een opeenhoping van schepen die allemaal weer op gang moeter. komen, zodat de openingstijd van de brug aan zienlijk langer wordt, waardoor het verkeer nog meer hinder on dervindt" vond instemming bij Gehner. op voorwaarde dat die verhoging verantwoord zou zijn en geen belemmering zou het lidmaatschap ging. LEIDERDORP - Met het overlijden van wethouder C. Gordijn heeft Leiderdorp een mens verloren die zich vanuit een intense bewogenheid met zijn omgeving bezighield. Of het nu om zijn kerkelijk werk ging of om zijn activiteiten in de gemeentelijke politiek, hij benaderde het allemaal vanuit een diep gevoelde emotionaliteit. Cornólis Gordijn beschouwde zijn politieke werk als "zijn evange lische opdracht". Dat blijkt ook uit de directe aanleiding van Gordijns aanpielding bij de ARP, de partij die volgens hem het dichtst bij het evangelie staat In de jaren na de oorlog werd C. Gordijn, in het kader van zijn evangelisatiewerk, geconfronteerd met de schrijnende toestanden in de achtergebleven wijken in Leiden. Hij vond dat daar wat aan gedaan moest worden. Maat schappelijke instanties waren na de oorlog echter dun gezaaid. De enige mogelijkheid om Concreet wat te dóen was via de poli tieke kanalen. Het tekent Gordijn dat hij op dat moment besloot daaraan zelf te gaan deelnemen om zo veel mogelijk van zijn idealen te verwe zenlijken. "Als mens moet je dienstbaar zijn aan de maatschappij. Christelijke politiek bestaat niet. Je kunt echter wel christen zijn in de poli tiek", benadrukte hij steeds weer. Voor zichzelf trok hij daar ook de consequenties uit. Hij vond dat christenen elkaar op hun christen-zijn moesten kunnen aanspreken. "Wij christenen moe ten steeds in de spiegel van het evangelie kijken", zei hij eens. .Het overlijden van Gordijn is een zware slag voor allen die hem kenden, in de eerste plaats voor zijn vrouw en kinderen. Morgen avond van half acht tot half negen kan in de Dorpskerk de familie worden gecondoleerd. C. Gordijn zal nog lange tijd een lege plaats achterlaten. INGRID CRAMER Bezemerweinig armslag Wat betrett net recreatiepad langs de Dwarswetering was de meer derheid van de raad van mening dat dit pad een doorgaande func tie moet krijgen. Vooral WD en CDA vonden dat op deze wijze het nagestreefde recreatieve ka rakter van het pad het best tot zijn recht kwam. Zo niet wethouder Bezemer, die voorstander bleek van een duidelijk wijkgebonden karakter van het pad, waardoor volgens het college wordt voor komen dat het wordt gebruikt als race-baan voor bromfietsers. Woningbouw Het in de gemeentelijke beleids planning voorgestelde onder zoek naar de wenselijkheid wo ningwetwoningen aan de bewo ners te verkopen ondervond steun van CDA en VVD en te genwerking van PvdA en PPR. De laatste partijen toonden zich voorstander van het handhaven van een ruim bestand aan goed kope huurwoningen. Wethouder Gordijn stelde nog eens nadruk kelijk dat het onderzoek zich tot de wenselijkheid van verkoop zou beperken. Ten aanzien' van het woningbehoefte onderzoek, waar de WD sterk op aandrong, deelde de wethouder mee dit ze ker aan te pakken zodra de finan ciële middelen ervoor beschik baar zouden zijn. Stuyvenberg (VVD) gaf het college hierop in overweging dit onderzoek uit te bestéden. Door Hewitt (PvdA) elders in het land gesignaleerde "mafia-prak- tijken" van veel te duur werken de aannemers werden door Gordijn, als niet op de Leider dorpse situatie van toepassing, van de hand gewezen. Het ge meentelijk beleid van onder handse aanbesteding van bouw werken werd door WD en PvdA gekritseerd. Men drong aan op een systeem waarin de aanneem- som door concurrentie tot stand komt. Sport Wethouder Gehner was het met het CDA eens dat in hel kader van de algemeen noodzakelijke bezui nigingen ook de sportverenigin gen hun bijdrage moeten leveren. Volgens het CDA moet het de verenigingen duidelijk zijn dat automatische subsidie tot het verleden behoort. De door het CDA noodzakelijk geachte contributieverhoging LEIDERDORP - Het CDA vroeg gisteren, in het kader van de vei ligheid, de aandacht van het Lei derdorpse college voor de bij de overheid geregistreerde per soonsgegevens. Men drong aan op het spoedig treffen van waar borgen ter bescherming van de persoonlijke levenssfeer. Ten aan zien van de noodzakelijke bezuinigingen van de gemeente lijke uitgaven was deze partij van mening dat de inwoners van de gemeente moet worden duidelijk gemaakt dat zij de tering naar de nering moeten zetten. Men was verder benieuwd naar de prijzen die parkeerders bij Winkelhof moeten gaan betalen, een vraag die wethouder Bezemer niet kon beantwoorden omdat de ge meente nog in onderhandeling is met de projectenontwikkelaar. In het kader van het onderwerp verkeer vroeg het CDA het colle ge een omleidende route voor ge vaarlijke stoffen vast te stellen. Het probleem van de slechte be reikbaarheid van de verschillen- de Leiderdorpse wijken per openbaar vervoer werd nog een benadrukt. Op vragen met 'be trekking tot het parkeren van vrachtauto's in het dorp kin Be zemer meedelen dat de huidige voorzieningen aan de Touwbaan en de gemeentewerf voldoen. Op de door het CDA gesignaleerde speculatie met premie-woningen deelde wethouder Gordijn mee dat hem in één geval bekend was dat een dergelijke woning veel te duur werd verkocht. De VVD had kritiek op de werkwij ze van de begeleidingscommissie Buitenhof. Men vond dat de commissie veel te pietluttig en bovendien geld- en tijdverspil lend had gewerkt. De partij deed daarom het voorstel in het ver volg dergelijke commissies aan tijd. en personele capaciteit te binden. Voorts had de WD kritiek ophet beleid van het college ten aanzien van de zaalsportaccomouaties in Leiderdorp, de partij pleitte voor uitbreiding van sporthal op Dreef, en herinnerde het college aan een raadsbesluit ten aanzien van de bouw van een sporthal. Omdat het monument Brugge- straat 1 lekt en scheurt drong de VVD er bij het college op aan ge bruik te maken van het voor dit pand bestaande reservefonds. De PvdA verweet het college dat brieven van burgers aan de ge meente niet altijd correct worden behandeld. Voorts ónstateerde deze partij dat de voorgedrukte antwoordkaart Waarmee de ont vangstvan stukken wordt beves tigd lang niet altijd wordt ge bruikt. Evenals de PPR was de PvdA van mening dat er meer aandacht moet worden gegeven aan voet gangers- en fietsverkeer en dat het openbaar vervoer prioriteit moet krijgen boven het auto verkeer ("knus in de bus", "we hebben niets tegen de fiets" en "als het moet gaan we te voet"). De PvdA miste de beleidsvoorne mens van het college een visie ten opzichte van het zogenaamde tweede kans-Qnderwijs. Wet houder Verdie"r deelde daarop mee dat het college ontwikkelin gen als de moeder-MAVO en VOS-cursussen van harte steunt. De PPR had kritiek op uitlatingen van burgemeester Van der Have die in een interview had gezegd dat het optreden van de politie "grimmiger" zou moeten zijn. Van der Have maakte duidelijk dat hij daarmee doelde op het op treden tegenover vernielzuchtige en baldadige jongeren en dat hij zeker niet van mening was dat de politie in het algemeen grimmi ger va karakter moest worden. Op vragen over de Achthovener- weg kon wethouder Gordijn meedelen dat het niet de bedoe ling is dat de gehele weg wordt gereconstrueerd. Er worden slechts enkele correcties aange bracht en er wordt een fietspad aangelegd. De PPR drong verder in het alge meen aan op maatregelen in het kader van de bescherming van het milieu. De partij pleitte voor het gebruik van kringlooppapier, voor het inzamelen vanoude kranten en voor het plaatsen van glascontainers. WARMOND-Bij het Poslviaduct.uaarde weg Warmond-Voorhout de rijksweg Amsterdam - Den Hag kruist lijn ongeveer een week geleden stoplichten aangebracht. Het verkeer naar en van Warmond moest tot voorkort met name in de spits levensgevaarlijke capriolen uithalen om de weg naar Sikkens te kruisen. Met het in gebruik tiemen van de verkeerslichten behoort deze situatie tot het verleden. Verdier: openbaar maken college vergaderingen onderzoeken OEGSTGEEST - De Oegstgeester gemeenteraad is gisteren ak koord gegaan met de verhoging van het onroerend-goedbelas- ting met tien procent. De WD keerde zich, zoals na de twee eer dere begrotingsvergaderingen afgelopen week te verwachten viel. tegen het voorstel van het college van burgemeester en wethouders. CDA-fractieleider van Hazel noemde de tien procent extra geen overmatige stap. Hij opper de dat er geen ongewisse factoren in de begroting mogen zitten "en zeker niet op het gebied van het personeel". Het voorstel van de WD behelste namelijk vermin dering van het aantal aan te trek ken ambtenaren, waardoor de verhoging van de onroerend goed belasting tot vijf procent beperkt zou kunnen blijven. Van Hazel meende dat juist nü de stap van een belastingverhoging genomen moet worden. "We gaan in de nabije toekomst moeilijke financieringsjaren tegemoet. Als je nu die stap niet neemt, dan kom je later zeker in moeilijkhe den". Met de bezuinigingsplan nen van de regering, vastgelegd in Bestek '81. zag Van Hazel een jaarlijkse verhoging met vijf pro cent in de komende jaren als een noodzakelijk kwaad wanneer nu niet het voorstel van het college werd overgenomen. Zijn partijgenoot Kakebeeke stelde dat een verhoging met tien pro cent het gevoel zou kunnen op wekken dat Oegstgeest een bij zonder dure gemeente zou zijn: "De indruk zou kunnen ontstaan dat wij zwaar onder de druk ko men te staan van de onroerend- goedbelasting". Hij verwierp de ze gedachtegang door aan te ge ven dat gemeenten als Lisse, Hillegom en Voorschoten al veel hogere tarieven hanteert. "Het verhogen van de onroerend- goedbelasting is het inhalen van een achterstand aan belastingbe taling, die wij in het verleden ge lukkigerwijs gehad hebben", zo besloot Kakebeeke. Dinsdag Gerard Brandstraat 6, informatieavon j Bah'i gem., 20 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklij zen Advies Centrum, woe. van 10-12 urn tel. 130983. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21- uur Troef, Noordeinde 2a, talencursusser cabaret, 20-22 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, publj citeitsgroep; jazzballet; zelf kleren m, ken; tekenen en schilderen, 20 uur. KWJ, Beweging Werkende Jongere^ Noordeinde 2a, klachtenspreekuuj 17-20 uur, geopend ma. t/m vr. 10-17 uui Korte Mare 4, lezing Rozekruisers Gd nootschap, 20 uur. Antonius Clubhuis, vergadering Leidt sche Vereniging van Postzegelverza meiaars, 20 uur. Leidse Schouwburg. Fiesta Gitana d, Silva XXII, 20.15 uur. Stadhuis, cie. volkshuisvesting, ruimtei lijke ordening en economische aangeld genheden, 19.30-20 en 20.45-23 uur; cie ruimtelijke ordening en economischl International House, Rapenburg 6, Gel nootschap Nederland-Israél, 20 uur. Gesprekscentrum, Vrouwenkerkkoor- straat 17, infoi Woensdag Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21-2j Troef, Noordeinde 2a, Meidengroep 20-22 uur; sport, 18.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, pot tenbakken; etsen; jazzballet; tekenen er schilderen, gitaar, 20 uur; volksdansen. 19.30 uur. Breehuys, Breestraat 19, scholieren! sportcafé, 15-17.30 uur; eethuis Repel- steeltje, 18-19.30 uur. Leidse Schouwburg, komedie "Kent i| de Melkweg", 20.15 uur. K en O, Hazewindsteeg, kinderfilmmid dag, 14 uur. Stadhuis, cie. maatsch. aangelegenhe' den en volksgezondheid, 20 uur. Wienerwald, Steenstraat 2, ledenverga] dering CDA-verband, 20 uur. Antonius Clubhuis, vergadering NW- Leiden, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. beroep! en bezwaarschriften, 20 uur. Donderdag Troef, Noordeinde 2a, voorlichting err begeleiding dienstweigeraars, var.- 20-21.30 uur, tel. 140886. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie,i open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidsewegi 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur' Architectenwinkel, Hooglandse Kerk! gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. I Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19. vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur tel. 130983. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport-l café; fotografie; saxofoon; Go-club, 20! uur; vrouwenfilm, 20 uur. Stadhuis, voortzetting begrotingsbe handeling, 19.30 uur. Markt, Leiderdorp, werklozen ontmoe-, tingsmiddag, 14-16 uur. Gemeentehuis Wassenaar, cie. finan ciën,'17 uur; cie. onderwijs, cultuur ur; cie. algemene zaken, 20 Gemeentehuis Zoeterwoude, gemeen t* raad, 20 uur. De Paauw, Wassenaar, vergadering Wassenaarse raad v. jeugd en jongeren, Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst dei apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 24 nov. tot 1 dec door. Haven Apotheek, Haven 18, Lei den, tel. 071-120085; Apotheek Beker. Kempenaerstraat 1B, Oegstgeest, tel. 153274. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude - Gezond heidscentrum Leiderdorp, Berkenkade tel. 071-410131, spreekuur ma. t/m dol 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon' 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar Vertrouwelijk. Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2