Nederland gokt op afzetgebied in China Christelijke lts krijgt noodlokalen "We zijn door de oorlog geselecteerd" Uni-prijs voor zwembadkaartje in Oegstgeest DINSDAG 28 NOVEMBER 1978 LEIDEN/REGIO PAGINA 17 VOOR BLOEMBOLLEN tfoewel de "moederplanten" van talrijke door Nederlandse raskwekers gewonnen tulpesoorten uit de steppen van China afkomstig zijn, is de tulp in het land van Mao vrij wel onbekend. Dat bleek wel tijdens de Interna tionale Handelstentoonstelling, die eind oktober-begin november in Peking werd gehouden, waar de Nederlandse Bloembollen- raad met een stand aan wezig was Op verzoek en met medewerking van het ministerie van landbouw en visserij heeft de Bloembollen- raad twee jonge dseskundigen, J Granneman en Frans Roozen, naar Peking gezonden om daar in het kader van de Nederlandse in zending een voorlichtings-stand op te bouwen. Voor de behuizing werd een moderne Nederlandse broeikas gebruikt. Bijzondere belangstelling trok hier een inzending zogenaamde ijs- tulpen van J.P. Nijssen uit Sant poort, die in twee inzendingen van elk 3000 stuks waren over gevlogen en zich uitstekend ge houden hebben, zo zelfs dat bij de sluiting de tulpen nog goed ge noeg waren om een het Centraal Hospitaal te Peking te worden aangeboden. Overweldigend De belangstelling voor deze ten toonstelling ,en met name voor de bloembollenstand, was een voudig overweldigend. Hoewel uitsluitend genodigden werden toegelaten, bedroeg het aantal bezoekers rond vierhonderddui zend, onder wie de vice-premier met de gehele Chinese "top" Rond de bloembollenstand was soms de drukte zo groot dat de plastic-kettingen die de tentoon stellingsruimte afsloten het meerdere malen hebben bege- Ook de andere Nederlandse inzen ders met name die van kleinere landbouwmachines waren zeer tevreden. Praktisch alle geëxpo seerde artikelen werden ter plek ke verkocht, ook de kas waarin het nederlandse paviljoen was ondergebracht. Inmiddels bleek dat de perkbe- planting die inderijd, op verzoek van Prinses Beatrix, door het Bloembollenvak aan de stad Pe king was aangeboden, het uitste kend heeft gedaan en veel aan dacht heeft getrokken. De hamvraag is natuurlijk, of dit alles perspectieven biedt voor de export van bloembollen naar China. Luxe Tijdens de periode van de Culturele Revolutie werden bloemen een voudig beschouwd als luxe en derhalve overbodig. Proefsta tions op het gebied van de plan tenteelt bepaalden hun aandacht tot gewassen die voor de gezond heid van betekenis konden zijn. Ook nu nog zal vooral de aandacht dienen te worden gevestigd op de mogelijkheden die hier schuilen voor de uitbreiding van China's exportpakket, waarbij Neder land dan dienst zou kunnen doen als leverancier van het uitgangs materiaal. Snijbloemenexport onder meer naar Hongkong en Japan zou hier mogelijk perspec tief bieden. Maar dit alles moet als het ware van de grond af wor den opgebouwd en allereerst moet men vanuit China bericht krijgen over praktische toepas- singesmogelijkheden. In elk geval wordt het zo gunstig begonnen contact tussen het Ne derlandse bloembollenvak en de Chinese Volksrepubliek voort gezet. Kleine geschenken onder houden de vriendschap, en ter gelegenheid van de feestelijkhe den in verband met het 30-jarig jubileum van de republiek wordt aan de stad Peking een parkbe planting aangeboden, die vol gendjaar in volle bloei zal staan. C Laboratorium voor Bloembollenonder- zoek ±w& fF ïaatig» IFF ataaT^jgai am& "Zware rokers" slaan hun slag ALPHEN AAN DEN RIJN - Het afgelopen weekend leverde een inbraak in het sigarenmagazijn van Van Doorn in de Ridderhof in Alphen aan den Rijn een buit van bijna dertigduizend gulden op. De inbrekers verdwenen met 750 sloffen sigaretten (waarde 19.444,50) en 206 aanstekers (waarde 10.547). De goederen verdwenen uit de winkel en het daarbij behorende magazijn. De inbrekers verschaften zich toe gang door de glazen ruit van de voordeur te verwijderen. Negen sloffen sigaretten, waarde ruim tweehonderd gulden, wer den weggehaald uit de shop van het BP-benzinestation aan de Prins Hendrikstraat. Nadat een ruit was ingeslagen kon(den) de dader(s) zo bij de sigaretten. Nederlandse bloembollen op de Chinese markt. Een in Hongkong ge drukte folder verschafte bezoekers van de tentoonstelling in Peking in kort bestek informatie over Nederland-Bloembollenland. Districtsbureau Leiderdorp in februari geopend LEIDERDORP - Het districtbu reau van de rijkspolitie aan de Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp zal op 1 februari vol gend jaar in gebruik worden ge nomen. Het gebouw zal met een schietkelder worden uitgerust. De verhuizing zal tussen 19 en 23 januari plaatshebben. VOORHOUT - De rijkspolitie heeft twee jonge Voorhouters aange houden die ervan worden ver dacht een buitenboordmotor uit een jachthaven in Warmond te hebben gestolen. Op het moment dat ze werden aan gehouden waren de Voorhouters aan het varen. OEGSTGEEST - PvdA-fractie- voorzitter Kohlbeck heeft de Oegstgeester raad gisteravond voorgesteld de tarieven voor het zwembad niet op 3 gulden te zet ten, ongeacht de leeftijd van de gene die het kaartje koopt. "Het Voorschoten wil station bij 'De Vink' ^OORSCHOTEN - De Voorseho- tense wethouder van financiën Van Dalen zal, eventueel in sa menwerking met Leiden, bij de Nederlandse Spoorwegen plei ten voor een station bij 'De Vink' De wethouder werd hiertoe gis teravond verzocht door de leden van de raadscommissie voor fi nanciën en economische zaken. De komst van een halte bij "De Vink" is al eens door NS toege zegd; de laatste jaren werd er ech ter niets meer over vernomen. Deze halte is belangrijk voor de Voorschotense wijk Noord-Hof land en voor Leiden Zuid-West. lijkt mij beter 2,50 gulden te vra gen voor kinderen tot zeg maar 16 jaar. Dan zitten we nog aan de ho ge kant voor de regio" aldus Kohlbeck. "Je kunt voor een volwassene en een kind niet evenveel gaan vragen bij de ver koop van losse kaartjes". D'66-er Wuisman sloot zich hierbij aan, wethouder Thorn wees erop dat het gelijktrekken van de prijs voor volwassenen en jeugdigen het gebruik van een zogenaamde 10-baden kaart (voor jongeren onder de 16 jaar 20 gulden) sti muleert. Ook zag Thorn in het uitgeven van de 10-baden kaart een werkbesparing voor het per soneel van het bad. Beckers (PPR) bleek het er mee eens te zijn. Hij stelde dat de drempel voor jongeren om eens een keertje te gaan zwemmen te hoog wordt gemaakt door het ta rief van 3 gulden in te stellen. WD-er Steenkamp noemde het onjuist dat nu maar één tarief in de belangstelling kwam te staan. "Als we die prijs gaan aanpassen, dan zouden we ook de andere ta rieven moeten aanpassen. En dat vinden wij niet nodig". Het voor stel van Kohlbeck werd daarop verworpen door het tegenstem men van de VVD en de CDA-frac- tie. de lts gaan komen en daarachter het te kleine schoolge- In Katwijk KATWIJK - De Christelijke Technische School aan de Louise de Coligny- laan in Katwijk kan uitbreiden. Nadat de school aanvankelijk grond had gekocht voor nieuwbouw, gaat zij nu een terrein huren voor de plaatsing van een aantal semi-permanente lokalen. Van definitieve nieuwbouw heeft men moeten afzien, omdat het ministerie van onder wijs daar niet genoeg geld voor in de buidel heeft. Het schoolbestuur gaat 4600 m2 grond van de gemeente huren voor een bedrag van tien gulden per vierkante meter per jaar. Dit is grond die tot voor kort als tuinbouwgrond in gebruik was. De grond ligt in het tuin- dersgebied zanderij Westerbaan, dat grenst aan het terrein van de school. De semi-permanente lokalen zullen in elk geval de komende vijf tien jaar mee moeten. De school zal de grond waarop die lokalen staan kunnen kopen als ze dat wil. De bouwgrond komt vrij door het afkopen van pachters. De firma H. van der Does en Zn uit Katwijk aan den Rijn heeft de pachtoevereenkomst met de gemeente beëindigd van 8450 vierkante meter teellandDaarvoor heeft ze een bedrag van bijna f 100.000 ontvangenDe uitbreiding van de christelijke lts is dringend nodig, omdat ze momenteel met ruimtegebrek kampt. Dierenshow Katwijkse Ko-Plu-Ko KATWIJK - De dierenhou- dersvereniging Ko-Plu-Ko in Katwijk houdt van donder dag tot en met zaterdag een tentoonstelling. Deze is 30 november vanaf 20 uur in sporthal Cleyn Duin aan de Stadhoudersdreef. De show is vrijdag van 10 tot 23 uur en op zaterdag ten slotte van 10 tot 17 uur. Tijdens de kleindierenshow zijn er postduiven in achttien klassen te zien, acht hoender rassen, twaalf soorten sier- duiven en negentien konij nenrassen. Zowel de senioren als de jeugd (er zijn dertig jeugdleden) laten dieren zien tijdens de expositie van deze ruim veertig jaar oude ver eniging. KATWIJK-De zeeverkenners in Katwijk mogen, als het aan de commissie vrijetijdsbesteding ligt, een nieuwe loods bouwen (voor hun boten) langs het Malie- gat. De gemeente moet hiervoor een bedrag van 119.000.- uit trekken. Van dit geld worden het gebouw afgerond en een jachtha ven aangelegd. De bouw van de loods betalen de zeeverkenners zelf. Kosten tussen de anderhalf- en twee ton. Eventuele tekorten past de gemeente bij. Geen verkoop woning wethuizen in Woubrugge WOUBRUGGE - B en W van Ha- zerswoude voelen er weinig voor om woningwetwoningen aan huurders te verkopen. Een ver zoek van elf bewoners van de Graaf Willem II laan om de wo ningen die zij huren -te mogen kopen wordt door B en W afge wezen. De gemeenteraad heeft aanstaande donderdag in deze kwestie echter het laatste woord. B en W baseren hun mening op het standpunt van de Nationale Woningraad en de Woubrugse woonruimteadviescommissie, die het aantal huurwoningen niet graag ziet verminderen. Najaars vergadering 'Ons Genoegen' KATWIJK - De Katwijkse volks- tuindersvereniging Ons Genoe gen houdt op vrijdag 1 december haar najaars-/ledenvergaderi'ng. Die is vanaf 20 uur in het her vormd jeugdhuis aan de Voor straat 72. Na de nodige actuele mededelingen van het bestuur is er voor de 225 leden van de ver eniging gelegenheid tot het spe len van een spelletje bingo en er is een loterij. Adjudant Renee, derde in rij van scheidende groepscommandanten: NIEUWKOOP - "Eerst Nie- meijer in Alkemade, nu Kleij beuker in Bodegraven en mijn persoontje, straks Ruissen in Waddinxveen. In derdaad, het is een hele uit tocht." Adjudant D. C. Renee van de Nieuwkoopse rijkspolitie vindt het niet zo toevallig dat vrijwel ineens een hele gene ratie politiemannen met pen sioen gaat. Dat heeft volgens Renee alles te maken met de tweede wereldoorlog, die de ze generatie eigenlijk heeft geselecteerd. "Het zijn alle maal jongens, die zo rond 1918 geboren zijn en bij het uitbreken van de oorlog in het leger dienden. Volgend jaar zullen de laatsten wel onge veer verdwijnen. Het is na tuurlijk wel een beetje toeval dat er hier in de buurt zoveel vertrekken. Voor hetzelfde geld had de één in Appinge- dam gezeten en de ander weer heel ergens anders". Het is de vraag of Renee ooit politieman was geworden als er geen oorlog was geweest. Want gevraagd naar zijn re den om de politie te gaan ver sterken in 1945 zegt hij: "De oorlog was voorbij; de men sen wilden verandering. Ik had een goede baan als op zichter bij de Heidemaat schappij, maar ging toch naar de politie. De meeste jongens bij ons op het dorp gingen wat anders doen. Ja, een soort af sluiten van de oorlog, het is moeilijk onder woorden te brengen. De politie trok ja. misschien wel omdat je ge knecht was geweest door uni formen en je eigen macht weer terug had. Dat zou de achtergrond kunnen zijn Renee (60) is geboren Voorhou- ter en trad in augustus 1945 in dienst van de rijkspolitie. Na 17 jaar in Alblasserdam te hebben gewerkt, vertrok hij naar het Zeelandse St. Phi- lipsland. Weer vijf jaar later, in 1967, kwam Renee als plaatsvervangend groeps commandant te Boskoop de Alphense regio binnen om tenslotte in Nieuwkoop, waar hij sinds 1973 groepscom mandant is, zijn loopbaan te beëindigen. Officieel gaat hij per 1 december met functio neel leeftijdsontslag, ofwel pensioen. Morgen, woensdag 29 november, zal de schei dende groepscommandant, die een half jaar geleden werd onderscheiden met de gou den medaille in de orde van Oranje Nassau, op het ge meentehuis van Nieuwkoop worden uitgewuifd. De af scheidsreceptie wordt 's middags tussen vijf en half zeven gehouden. Als groeps commandant wordt Renee - hij blijft in Nieuwkoop wonen - opgevolgd door zijn huidige plaatsvervanger A. IJtsma. "Met dat stoppen heb ik niet zo veel moeite", zegt Renee. "Je groeit er langzaam naar toe. Je collega's praten erover, het komt niet onverwacht. Je moet natuurlijk wel zorgen dat je niet in een groot va cuüm valt. datje niets te doen hebt". Waarna Renee zijn woorden haastig aanvult met: "Ik wil ook weer niet zeggen dat ik de dagen heb zitten af tellen, beslist niet. Ik heb mijn werk altijd met plezier gedaan". De groep Nieuwkoop van de rijkspolitie doet zijn werk in de gemeenten Nieuwkoop Ter Aar, Nieuwveen en Ze venhoven. De groep is 24 man sterk (iedereen inbegrepen), hetgeen een werkelijke sterk te van 20 man oplevert. In- plaats van 24 man hoort Nieuwkoop er 31 te hebben, maar er zal nauwelijks een politiepost in Nederland zijn die op volle sterkte is. Een bij zondere taak voor de Nieuw koopse politie is het toezicht op de plassen van maart tot december. "Een heerlijke af wisseling" aldus Renee "Maar het kost wel tijd en mankracht. Om precies te zijn twee mandagen per week. Gelukkig hebben we een prima samenwerking met na tuurmonumenten. Aan de pa trouille op de plassen moet je eigenlijk twee man opofferen, maar omdat er vrijwel altijd een man van natuurmonu menten meegaat sparen we er eén uit". De groep Nieuwkoop is mo menteel nog aangesloten bij het samenwerkingsverband Midden Holland, dat verder bestaat uit de groepen Wad dinxveen, Bodegraven, Bos koop en Nieuwerkerk. Bin nen dat samenwerkingsver band heeft Renee de coördi natie voor de wijkagenten verzorgd. (Renee: "Met die wijkagenten - we hebben er in onze groep één in Nieuw koop en een in Ter Aar - gaan we de goede kant uit. De poli tic wordt meer aanspreekbaar voor het publiek door de wijkagent, die eigenlijk een sociale en een verwijzende Renee: ''afscheid komt niet onverwacht" taak heeft. Een wijkagent is een voorpost van de politie"). In de toekomst stapt de groep Nieuwkoop wellicht over naar het samenwerkingsver band Rijn, Vliet en Braassem met de groepen Hazerswou- de, Leiderdorp en Alkemade. Dit verband is momenteel niet groot genoeg om een goede weekend- en nacht surveillance op poten te zet ten. Met Nieuwkoop erbij zal dat wel het geval zijn. terwijl het verband Midden Holland er niet zwakker op zal worden als Nieuwkoop wegvalt. De overgang van Nieuwkoop is een suggestie van de district stop in Den Haag, die ook plannen heeft om met de ge meentepolitie van Alphen te gaan praten over samenwer king. Renee over al die veranderin gen; "Rijks- en gemeentepo litie zijn altijd strak van elkaar gescheiden geweest. Momen teel is alles in beweging, alles in discussie. Plannen voor gemeentelijke en provinciale herindeling spelen daarbij een grote rol. Het is moeilijk te zeggen wat het in de toe komst zal worden. Misschien gaat de scheiding wel ver dwijnen en krijg je een pro vinciale politie. Al zullen de grote steden altijd eigen poli tie behouden."

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17