Station De Vink komt er nu toch kantonrechter Spoedig begin ontruiming van slechte pensions Stormloop lezers op nieuw filiaal vVlcc\i*°e m-rj? VffL vóór m n Bij bouw in Stevenshof jespolder MAC DONALDS IN LEIDEN WUKCOMITE MOEST LAAT UITWIJKEN Meer financiële armslag. Voor die stereo-installatie, bijvoorbeeld. £finia- Konstant Krediet ^rjoordema Slim gespeelde spelletjes" en vrijspraken Opknapbeurt zusterhuis Vele verkeers opstoppingen op DINSDAG 28 NOVEMBER 1978 ADVERTENTIE LEIDEN - Het grootste filiaal van de Openbare Bibliotheek in Leiden, de vestiging aan de Rosmolen in de Merenwijk, is gistermiddag officieus geopend, (de officiële opening heeft pas in de week van 15 tot 19 januari plaats). Het eerste lid dat zich gistermiddag liet inschrijvenmevrouw Hammouda (zie foto), kreeg een gratis jaarabonnement en een bos bloemen. Hetzelfde kreeg mevrouw De Ritter, die zich als vijftigste lid liet inschrijven. De eerste uitleen van de bibliotheek in de Merenwijk kende een overweldi gende belangstellingNa een kleine twee uur waren er al ruim vijfhon derd boeken uitgeleend en hadden zich al meer dan zestig personen als lid laten inschrijven. In totaal werden er gisteren 1815 boeken uitgeleend en werden er 300 personen lid van de bibliotheek. De opening van dit filiaal in de Merenwijk betekent het begin van het nieuwe bibliotheekplan voor Leiden. Als alles volgens plan verloopt zul len in de nabije toekomst ook filialen in Noord en het Morskwartier verschijnen. De nieuwe vestiging in de Merenwijk heeft een bibliotheekhal met een oppervlakte van bijna 700 vierkante meter en een boekenbestand van 12.000 exemplaren. In de loop van de komende maanden zal dit bestand uitgroeien tot ongeveer 35.000 exemplaren. Het is voorts de bedoeling dat in de bibliotheek allerlei sociaal-culturele nevenactiviteiten zullen gaan plaatsvinden. LEIDEN - De Spoorwegen zijn bereid tot aanleg van een spoorweghalte bij de Vink als de gemeente Lei den overgaat tot bebou wing van de Stevenshof- jespolder. Ook bij de ge leidelijke bouw van dit uitbreidingsgebied wil de NS overgaan tot aanleg van een station. LEIDEN - De oprichtingsvergade ring van het wijkcomité voor de Leedewijk (Merenwijk) moest gisteravond in allerijl verplaatst worden van de aula van de open bare school aan het Broekplein naar een voor vergaderingen on geschikte zijruimte van 'Op Ei gen Wieken'. De verplaatsing was noodzakelijk omdat de p.c school een ouderavond had ge pland. De aula's van beide scho len liggen naast elkaar en leveren bij gelijktijdig gebruik te veel geluidshinder op. D'66-raadslid J. Th. Hoekema heeft wethouder Tesselaar over de ge beurtenissen een brief gestuurd. Volgens Hoekema was de af spraak met de bewoners van de Leedewijk al drie tot vier weken geleden gemaakt en moet bij de openbare school bekend zijn ge weest dat de p.c.-school van plan was een ouderavond te beleggen. Dat de aula niet beschikbaar was kreeg het comité in oprichting pas vrijdagavond te horen. Het bestuur van de openbare school bleek niet meer voor commen taar bereikbaar. Hoekema vindt het een hoogst onbevredigende gang van zaken en wil een ge dachtewisseling over het be schikbaar stellen van de school voor buitenschools gebruik. De aanleg van een dergelijk voor- haltestation betekent echter niet automatisch dat ook de spoor wegovergang De Vink wordt verhoogd. Bij de Spoorwegen acht men de verhoging van de spoorlijn niet urgent. De gemeen te Leiden acht verhoging van de gevaarlijke overgang al lange tijd noodzakelijk. Informatie Het standpunt van de NS kwam gisteravond bij monde van ge meentelijk verkeersingenieur Alletrino naar voren in de infor matieve vergadering van de Leidse gemeenteraad over het programma van eisen voor de Stevenshofjespolder. Dit pro gramma bevat voorwaarden voor de ontwikkeling van het gebied als de gemeente daadwerkelijk besluit tot de bebouwing van de polder. Zoals bekend is de bebouwing van de Stevenshofjespolder nog een omstreden zaak. De gemeente raad moet nog steeds een defini tieve beslissing nemen of de Ste venshof woninggebied wordt of polder blijft. Vooruitlopen op de ze beslissing maakt de gemeente toch al een globale opzet voor het gebied. Bij de informele bespreking in de raad deelde wethouder Waal mee dat de provincie (provinciale pla nologisch commissie) nog geen reactie heeft gegeven. Dit stand punt is van groot belang voor de verder ontwikkeling van even tuele plannen. De provincie wil eerst nog nadere informatie over de inpassing van rijksweg 11, verhoging van het spoor bij de Vink, de winkel en sportvoorzieningen in de nieuwe wijk en de positie van de aan grenzende Rijndijk. Vragen Vanuit de raad kwamen vooral vra gen over de woningverdeling in de eventuele nieuwe stadswijk. Duivesteijn (PvdA) vroeg zich af of bouw van 50 procent premie koop - gezien de Leidse behoefte naar goedkope woningen - haal baar is. Hij vroeg zich ook af of 10 procent vrije sector woningen de goedkeuring krijgt van de pro vincie. Beijen (PPR) zette zich bij voor hand al af tegen de bouw van vrije sectorwoningen. Volgens hem zijn er in Leiden momenteel vol doende duurdere woningen voorhanden, Wethouder Ver boom (volkshuisvesting) be klemtoonde dat het aandeel vrije sectorwonignen is voor de ver scheidenheid van de wijk. LEIDEN - Leiden krijgt binnen af zienbare tijd opnieuw een uit breiding in de horeca-sector. In het pand aan de Beestenmarkt, waarin tot voor kort de Witte Prij- zenhal was ondergebracht, komt ADVERTENTIE een filiaal van het Mac Donalds- concern. Dezer dagen is een be gin gemaakt met de verbouwing van het pand. Vermoedelijk zul len eind maart-begin april de deuren opengaan. In het filiaal komen 110 zitplaatsen Het menu van Mac Donalds ver meldt een aantal specialiteiten zoals verschillende soorten ham burgers, belegde broodjes en milkshakes. Verder zullen in de Leidse vestiging ook gebak, kof fie en frisdranken verkrijgbaar zijn. Het filiaal aan de Beesten markt wordt het veertiende of vijftiende van Mac Donalds in ons land. Behalve in Leiden wordt er op het ogenblik ook een filiaal gebouwd in Haarlem. Vijfenhalf jaar gele den opende Mac Donalds, een Amerikaans concern, de eerste zaak in Nederland. De elf vesti gingen die er op het ogenblik zijn zorgen gezamenlijk voor een om zet van ruim 25 miljoen gulden In verband met de vestiging zal de gehele voorgevel van het pand aan de Beestenmarkt worden vernieuwd. Het wordt een zelf bedieningsrestaurant waar 40 man personeel (full- en parttime) komen te werken. Mac Donalds zal zeven dagen in de week ge opend zijn van 10 uur 's ochtends tot 10 uur 's avonds. Op vrijdagen zaterdagavond is men open tot één uur 's nachts. ADVERTENTIE Of welk doel dan ook. Met het Ennia Konstant Krediet hebt u altijd geld achter de hand dat u op elk gewenst moment kunt besteden. En wat de maandelijkse aflossing betreft; u krijgt 2 unieke vriistellinqskaarten om in te zetten wanneer betaling u niet gelegen komt. Vraag uw (verzekerings)adviseur over het Ennia Konstant Krediet. Hij regelt het vliegensvlug. Snel geld zodra u 't nodig hebt. Uw konstant krediet snel en korrekt geregeld door: RIJNSBURGERWEG 135 TEL. 156844 LEIDEN Rijden door rood licht was de ten lastelegging Toen de politie de verdachte naar aanleiding van die overtreding had benaderd, had de laatste gezegd zich er niets van te kunnen herinneren. Ook had hij de antwoordkaart die hem daarna bereikte niet terugge stuurd. Nu op de zitting zei hij: jazeker, het licht was rood voor het linksafs- laande verkeer, maar ik ben rechtdoor gereden. Ik reed wel op de rijstrook voor het verkeer naar links, maar nu heb ik een wet- boekje aangeschaft, en daaruit geleerd dat zo'n pijl naar links alleen maar geldt voor het ver keer in de aangegeven richting. Ik weet ook datje altijd op de rij strook waarop je je bevindt moet volgen, daarvoor kunt u me dus veroordelen, niet voor het door rood rijden. Maar het niet volgen van de rij strook was hem niet tenlastege- legd. De opperwachtmeester die de overtreding had geconsta teerd, kon zich nu tegenover rechter De Koning ook niet meer herinneren of de verdachte in derdaad rechtdoor was gereden of linksaf was geslagen. Voor verkeersschout Van der Ham maakte dat geen verschil. Hij ging ervan uit rijden door rood is rijden door rood, welke kant je daarna ook opgaat. "Zoals u het wilt doen voorstellen, dat zou helemaal te gek worden. Ik eis de gewone boete van hon derd gulden." Maar kantonrech ter De Koning vond het blijkbaar niet te gek, want hij gaf vrij spraak: "Ik kan niet anders", zei hij: "Al heb ik geen waardering voor uw houding. Eerst zeggen dat u zich niets herinnert en nu zeggen dat u rechtdoor bent ge reden. U hebt het gewoon slim proberen te spelen." De verdach- te ontkende die laatste beschul diging, maar dat wou er bij de kantonrechter niet in. Later op de middag kwam een der gelijk geval aan de orde, zij het dat de verdachte nu linksaf was geslagen terwijl hij zich op de rechtdoorstrook, waar het licht rood was, bevond. De verkeers schout hield voet bij stuk: "Ik wil het maar simpel houden, rood is rood, en ik geloof dat het ook zo is bedoeld in het reglement ver keersregels en -tekens." Deze verdachte, die de behandeling van de andere zaak ook had bij gewoond, maakte de rechter erop attent dat hij in die zaak tot vrij spraak had besloten. Dat het in dat geval zelfs twijfelachtig was geweest of de verdachte inder daad had gereden zoals hij be weerde, maar dat het hier duide lijk op de foto die gemaakt was te zien was dat hij linksaf geslagen was. Rechter De Koning wilde hier echter niets van weten en legde in dit geval wél de boete van honderd gulden op! "Dat vo rige geval lag heel anders", zei hij. Maar waar dat verschil nu in zit Vrijspraken waren er ook gister ochtend bij rechter Van Dijke. Twee zusicio awnucii terecht. De één zou zonder rijbewijs hebben gereden in de auto van de ander, wat voor beiden een bekeuring had opgeleverd. Ze ontkenden beiden; inderdaad had de één geen rijbewijs, maar ze had ook niet gereden, aldus de dames. Dat was de ander geweest, die wel een rijbewijs, en - inderdaad - een au to heeft. Rechter Van Dijke moest dit wel geloven, toen hij het rijbewijs zag. Maar toch ge loofde hij ook dat dan de ander zonder rijbewijs had gereden, maar dat dit per vergissing aan de verkeerde zus tenlaste was ge legd. Een vergissing die begrij pelijk wordt als men weet dat de dames niet alleen dezelfde ach ternaam dragen maar ook nog dezelfde voornamen; de één heet Mathilda Margaretha, de ander Margaretha Mathilda. "U hebt het erg slim gespeeld", al dus de verkeersschout. De beide dames ontkenden verontwaar digd dat hier sprake was van een slim gespeeld spelletje. "U beseft misschien zelf niet hoe slim u bent", besloot rechter Van Dijke: "Maar ik moet u allebei vrijspre ken." MARGA WUIS LEIDEN - Binnenkort wor den acht pensions en hui zen waarin buitenlandse werknemers zijn gehuis vest ontruimd. De ge meente Leiden zal eind volgende maand de eige naren van de huizen en pensions aanschrijven. In de toekomst zullen nog meer pensions, waarvan na een grondig onderzoek is gebleken dat ze onbe woonbaar zijn, worden ontruimd. Het is de bedoeling dat de ongeveer negentig buitenlandse werkne mers, die daardoor dakloos wor den, in het nieuwe Woonoord in Leiderdorp worden onderge bracht, maar de gemeente heeft niet de illusie dat ze allemaal laar Leiderdorp verhuizen. De animo voor het Woonoord is be trekkelijk klein. En dat terwiji het Woonoord, waarvan nu dertig huizen zijn opgeleverd, speciaal is gebouwd voor buitenlandse werknemers die door de sluiting van onbewoonbare pensions of woningen op straat zouden ko men te staan. Een aantal eigena ren kreeg destijds wel een ver gunning om hun woonruimte aan buitenlandse werknemers te verhuren omdat de gemeente geen ander alternatief had voor wat de huisvesting van migran ten betreft. Overigens werd gisteren tijdens de vergadering van de commissie Migranten Huisvesting meege deeld dat van de 30 huizen die in Woonoord zijn opgeleverd er 13 verhuurd zijn. In totaal zijn dat 31 kamers die aan 52 buitenlandse werknemers worden verhuurd. Nog niet duidelijk werd tijdens de vergadering of de commissie (die de kamers in Woonoord toe mag wijzen) illegale werknemers de mogelijkheid zal bieden een kamer in het complex te huren. Mentzij was van mening dat de commissie "een stuk verant woordelijkheid draagt voor il legale buitenlandse werknemers die veelal in pensions wonen die op het punt staan afgekeurd te worden voor bewoning. Aandere commissieleden waren bang dat het nieuws dat illegalen in het Woonoord terecht kunnen als een lopend vuurtje door het land zou gaan. Bovendien, zo meenden sommige leden, zou de ene over heidsinstantie dan toestaan wat de andere instantie juist verbiedt; Mentzij schoof dat probleem opzij: "Hoe CRM het probleem van ille gale werknemers denkt af te wikkelen is hun pakkie-an. Onze taak is: het huisvesten van bui tenlandse werknemers. Dat daar illegalen bij zitten, dat weet ie dereen". De commissie besloot tenslotte in een brief aan B en W de illegalen problematiek aan te snijden. Overigens heeft de gemeente Leiderdorp al laten weten zich tegen de huisvesting van illegale migranten te verzetten. Concrete plannen voor de verwe zenlijking van een moskeeruimte werden ook gisteren niet aange dragen. Wel kwam Ham met het voorstel een moskeeruimte te creëren achter de huidige recrea tieruimte van Woonoord. Wet houder Verboom vond dat bui tenlandse werknemers zelf ook wel eens wat initiatieven konden ontplooien voor de moskeeruim te. Hij dacht hierbij aan het hou den van een collecte. LEIDEN - Als de raad ermee ak koord gaat zal er een bedrag van ruim 48 mille beschikbaar wor den gesteld voor het opknappen van het zusterhuis op het terrein van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. Het zusterhuis telt 33 kamers waar van er 13 sedert jaren door ver plegend personeel worden be woond. De overige kamers ston den tot dusver leeg. Om het per soneelstekort op te heffen werd onlangs een advertentiecampag ne gevoerd. Uit de gesprekken bleek dat men met het oog op de grote kamernood graag in het zusterhuis wil wonen. De nu voorgestelde opknapbeurt moet dat mogelijk maken. Aanzienlijke verkeersopstoppin gen deden zich vanochtend voor op de Rijnsburgerweg. Die von den hun oorzaak in de werk zaamheden aan het viaduct op de Oegstgeesterweg, bij de Mare- dijk. Slechts één tunnel van het viaduct is daardoor berijdbaar Het verkeer maakt dan ook al ge ruime tijd gebruik van andere wegen, met name van de Rijns burgerweg. Met ingang van vandaag is de poli tie daarom het verkeer langs die andere routes gaan regelen, en daardoor ontstonden de opstop pingen. ADVERTENTIE slapen onder iriseÖB-dons t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15