Weinig belang voor het vak M stijl Damwinst Huisman in ongewone zending in Indonesië Crisis voor de Voetbalprofs dreigen met staking tijdens het Vijf man geselecteerd voor schaatsinterland TENNISSTERS VS HALEN FORS UIT DINSDAG 28 NOVEMBER 1978 LEIDEN - Kosters beginnen een schaars "artikel" te wor den. Dat signaleert de Leidse koster P. van Diggelen in het orgaan van de Protestants-Christelijke Vereniging van Kosters in Nederland en van de Katholieke Bond voor Kosters. De heer Van Diggelen is penningmeester van de kostersvereniging. "De ambitie voor ons "ambt", die een aantal jaren geleden nog in ruime mate aanwezig was, begint de laatste tijd duchtig te tanen," zo schrijft hij Kritiek op gift. De Gereformeerde Kerken in Nederland zullen zich niet distantiëren van het Wereldraad-fonds ter bestrijding van de rassenwaan. Wel zette de synode, die vorige week in Lunteren vergaderde, een groot vraagteken bij de gift aan het Patriottisch Front in Rhodesië. Zoals zaterdag in het kort gemeld, betreurde de synode dit gebaar. Zij zag er een veroordeling in van de "interne regeling" van Ian Smith waaraan andere zwarten in Rhodesie meewerken. "Door de gift heeft de Wereld raad", aldus de synode, "op een onverantwoorde, paternalistische wijze het streven van deze zwarten als verraad aangeduid". Er is positie gekozen voor een van de zwarte bevrijdingsbewegingen. De synode besloot, er bij de Wereldraad op aan te dringen de doelstellin gen van het speciale fonds ter discussie te stellen, met name waar het gaat om een politieke keuze tussen onderdrukte bewegingen. Bovendien zou de synode graag zien dat dergelijke keuzen, zo deze al nodig zijn, op een duidelijker manier tot stand komen dan nu het geval is geweest. Samenwerking. De algemene vergadering van de Nederlandse Protes- tantsebond - een organisatie van religieus-vrijzinnigen - heeft richtlijnen opgesteld voor samenwerking met de Remonstrantse Broederschap. Als plaatselijk een afdeling van de NPB en een remonstrantse gemeente een vorm van samenwerking aangaan, dan moeten de gemeente en de afdeling juridisch zelfstandig blijven. Bovendien mag de rechtspositie van de re monstrantse predikant en de voorganger van de afdeling van de NPB niet door de samenwerking worden verzwakt. Dr. J. Knoester. voorzitter van de NPB. schetste de bond als een "levend en verantwoordelijk deel van een wereldwijde geestelijke stroming van Erasmiaanse signatuur, een stroming van rationele en actieve verdraag zaamheid, die actueler is dan ooit" Beroepingen Hervormde Kerk: aangenomen tot het beroep door de provinciale kerkvergadering van Zuid-Holland tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (diakonaal consulent) R.J. Wasterval, werker in kerkelij ke arbeid (wika) te Heenvliet, naar Arnhem F.E. van der Zee (leraar) Egrnond, naar Leeuwarden M. de Jong Mijnsheerenland; bedankt voor Westerhaar R. Ruster Kampen, voor IJsselmuiden C. Vos Amsterdam, voor Nijkerkerveen en voor Bleskensgraaf J. van de Ketterij Zetten, voor Kinderdijk E.F. Vergunst Middelharnis. Geref. Kerken: beroepen te Barendrecht M. Grashoff Rijswijk (ZH); be noemd tot hoogleraar in de kerkgeschiedenis aan de theologische hoge school in Kampen dr. A.J. Jelsma (opvolger van prof.dr. J. Plomp, die nog wel kerkrecht blijft doceren) Geref. Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Hoogezand M. Brandes Ermelo te Deventer C. van der Leest Breda. Chr. Geref. Kerken: beroepen te Assen R. Hol Nieuwe Pekela, te IJmui- den A. J. Otter Papendrecht, te Sneek H. van Mulligen Utrecht. Oud Geref. Gemeenten: aangenomen naar Stavenisse J. Schinkelshoek Kampen. Afscheid Wegens vertrek naar Oudewater nam drs. C. Blenk zondagmid dag afscheid van de hervormde gemeente te Woubrugge, die hij sinds augustus 1974 diende. Oecumenische hulp. De Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen te Utrecht gaf vorig jaar bijna 7 miljoen gulden uit. waarvan ongeveer 3 miljoen aan projecten. De rest ging naar voedselhulppro gramma's en naar vluchtelingen. "Buiten Verband". De landelijke vergadering van de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband - een vrij recente afsplitsing van de aan het eind van de tweede wereldoorlog ontstane Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt- zal volgend jaar mei een definitieve"beslissing nemen over een nieuwe naam voor deze kerken. Daartoe werd zaterdag in Wezep besloten. Een commissie binnen deze kerken krijgt de opdracht een keuze te maken uit het Liedboek voor de Kerken maar ook na te gaan of het mogelijk is een eigen bundel samen te stellen. Mjf ...de ene zondag preken, de ande re zondag vrij... Een van de oorzaken is, volgens de heer Van Diggelen, de salariëring van de koster. "Hoewel de salarissen de laatste ja ren redelijk zijn opgetrokken, liggen ze nog altijd zo'n vijfdui zend gulden beneden het inko men van de modale werknemer. Het komt dan ook voor dat gega digden die naar een kostersfunc tie dingen min of meer de schrik in de benen krijgen als zij horen hoe groot (of hoe laag) het salaris is. En als zij dan ook nog te horen krijgen wat er allemaal van hen verlangd wordt, wel. dan trekken ze zich ijlings terug." En wat gebeurt er dan soms7 "Dat een kerkbestuur, ten einde raad, niet het loon en de sociale voorzieningen verbetert, maar met een of ander "kneusje" in zee gaat en al heel spoedig diep in de ellende zit. En als dit "kneusje" zich dan aangemeld heeft als lid van onze bond, wat meestal het geval is, wel, dan zitten wij ook mooi met de gebakken peren." Een tweede oorZaak van de tanende ambitie voor het kosterschap is de gebondenheid van de functie Van Diggelen: "In de laatste de cennia heeft het leefpatroon zich drastisch gewijzigd. De mensen beschikken allemaal over veel meer vrije tijd en ook de mobili teit is sterk toegenomen. Een groot deel van het jaar brengen veel mensen door in de recreatie ve sector. Ik denk aan het tweede huis, de caravan, de boot. Uiter aard heeft het kerkbezoek hier zeer onder te lijden." De christelijke zending in Indonesië is opnieuw in een crisissituatie terecht gekomen, de vierde sinds veertig jaar.Wat de huidige crisis voor de zending zal betekenen valt moeilijk te zeggen. Alles kan mee- maar ook tegenvallen. Dat zei prof. dr. D.C. Mulder uit Am sterdam tot de synode van de Ge reformeerde Kerken, die in Lun teren bijeen was. Het zendingswerk van deze kerken kost volgend jaar 17 miljoen gul den, maar het wordt er niet ge makkelijker op een begroting op 9 In de verliezersgroep speelde Louis de Frankrijker remise met Jaap van Duyvenbode, won Arend van Beelen van Ton Noort, verloor André van der Zwan van Ron Fa se en boekte Theo Zwetsloot een reglementaire winst op Bas van Rijn. De eerste ronde gaf een beeld te zien van "super-gemotiveerde dammers" om Jan Fase te cite ren. Consequent werden syste men gespeeld, hetgeen het boeiendste spelbeeld geeft. In de partij Albert Huisman-Jan Fase werd voor de eerste twintig zetten bijna vier uur uitgetrok ken. Beiden behandelden de opening op dermate ontheoreti sche wijze dat dit wel veel tijd moest gaan kosten. Na een ze nuwslopende tijdnoodfase bleek dat Huismans stelling beter in el kaar zat en moest Fase onmid dellijk opgeven. Zijn vlag was daarbij ook al gevallen. Jan Passchier, die tegen Burger hout nog nooit een redelijk resul taat geboekt heeft (van de zes keer dat ze tegen elkaar speelden, won Burgerhout vijf keer en be haalde hij één keer remise) wilde zich met remise tevreden stellen. Ondanks diverse afbraakpogin gen kon hij toch niet verhinderen dat zijn stelling langzamerhand onder grote druk kwam te staan. De remisegrens werd echter niet overschreden. Net toen Burger hout remise wilde voorstellen ging Passchier in de fout. Waar schijnlijk door tijdnood (tien zet ten in een minuut) overzag hij een De heer Van Diggelen, die koster is van de Zuiderkerk aan de Lam- menschansweg, vindt dat de ker- kep met deze ontwikkeling meer rekening moeten gaan houden. Naar zijn mening zou een hero riëntering op het kosterschap noodzakelijk zijn. Lokkertje Boven de bijdrage van Van Digge len in het kostersblad staat de kop "Een artikel dat schaars is kan oplopen in prijs" Hij doelt dan niet zozeer op het kostersbè- roep als wel op dat van de domi nee. Van Diggelen heeft stellig de indruk dat er kerken zijn die met een "lokkertje" proberen een dominee te krijgen en zo hun predikantsvacature te vervullen Zo'n lokkertje kan bestaan uit een hoger salaris, uitbreiding van de emolumenten, maar ook uit extra vrije zondagen. Dat laatste trof hij enkele weken geleden aan in een advertentie van een plaatselijke kerk in het noorden des lands Daar stond letterlijk: "Van de te berqepen predikant wordt ge vraagd 27 zondagen in eigen ge meente voor te gaan in de dienst des Woords" In de praktijk betekent dat: de ene zondag preken, de andere zondag vrij. En dat terwijl de synode van de desbetreffende kerk het aantal vrije zondagen voor predikanten op 10 heeft gesteld, exclusief de vakantie. De heer Van Diggelen acht het onjuist om daarvan zo sterk af te wijken als in het on derhavige geval. te stellen omdat er nogal onzekere factoren zijn, vooral wat betreft Indonesië en Pakistan. De Ne derlandse zending heeft zorgen daarover. In Indonesië zijn onlangs enkele de creten uitgevaardigd volgens welke verbreiding van gods- eindspelfinesse, die Burgerhout enigszins onverdiend nog de twee punten gaf. Een zeer agressief spelende Hans Vermin ("Ik wil koste wat het koste winnen van Noordoven") kreeg een veelbelovende aan- valsstelling. De verdedigings techniek van Noordoven was magistraal. De centrumaanval werd vanuit de vleugels goed op gevangen en na een strijd van vijf uur moest Vermin in remise be rusten. WDG kampioen In de L.D.D.B. hoofdklasse is het Wassenaarse Dam Genootschap met de maximale score kam pioen geworden. Hoewel Samen Sterk uit Hazerswoude tot aan de laatste wedstrijd goed bij bleef, moest ook die ploeg in de laatste ronde de meerdere erkennen in de Wassenaarders. Daar had Sa men Sterk al rekening mee ge houden, want na afloop van de onderlinge strijd boden de spe lers hun tegenstanders een bos bloemen aan. Onderaan pakte LDG 2 de laatste strohalm door winst op OGB dat nu ook in de gevarenzone zit, dus onderaan heerst nog volop span ning. In de eerste klasse werd ADC uit Alphen a.d. Rijn onge slagen kampioen en promoveert naar de Hoofdklasse. De uitslagen waren: Hoofdklasse Samen Sterk 2-HDC 1 7-13, WDG-Samen Sterk 12-8. Kijk Uit-Lisse 8-12, HDC 2-KDC 2 In het jaarboek zocht hij op hoelang de bewuste plaatselijke kerk va cant was geweest. Dat bleek an derhalfjaar te zijn. Een vrij lange tijd dus. De Rooms-Katholieke Kerk en een aantal protestantse ker ken in Nederland hebben hun diakonale werk in Latijns- Amerika toevertrouwd aan de interkerkelijke actie "Solida- ridad". Deze ontving dit sei zoen 180 aanvragen om steun. "Solidaridad" heeft om al de ze aanvragen te kunnen ho noreren drie miljoen gulden nodig. Volgende maand wordt hiervoor in de kerken gecollecteerd. Dit jaar is het thema van de actie "Werk en gerechtigheid voor iedereen". Het is ontleend aan een actie van de kerk in Bra zilië tegen slechte maat- dienst niet is toegestaan onder hen die al een andere erkende godsdienst belijden, en buiten landse werkers alleen met goed keuring van de minister gods dienstzaken in het land kunnen worden toegelaten. De Indonesi sche Raad van Kerken heeft in 7-13, LDG 2-OGB 11-9, Eerste klasse: ADC-LDC 17-3, RDC2-WDG 2 14-6, SDV-Lisse 2 14-6, KDC 3- RDC 3 8-12. STANDEN Hoofdklasse: WDG 9-18, Samen Sterk 9-15, HDC 1 9-13, Lisse 8-10, Samen St. 2 9-8, KDC 2 9-6, Kijk Uit 8-5, OGB 8-4, HDC 2 7-3, LDG 2 8-2. MELBOURNE (ANP) - Het Ame rikaanse damestennisteam heef gisteren in Melbourne op de eer ste dag van de strijd om de Fede ration-beker, de "Daviscup vooi dames", tegen Zuid-Korea fors uitgehaald. Chris Evert, Tracj Austin en Billie Jean King, dit het Amerikaanse team vormen en duidelijk favoriet zijn voor de titel, behaalden een zege met 3-0 'Het is bekend, dat in het noorden van ons land de meeste vacante gemeenten zijn. Dat zou een indi catie kunnen zijn dat veel predi kanten onze noordelijke provin- ,Solidaridad,, mikt op drie miljoen gulden schappelijke omstandighe den. Op de projectenlijst van "Soli daridad" staat, om maar een paar voorbeelden te noemen, steun aan een spaar- en kre dietcoöperatie voor arme middels bij de regering tegen dit decreet geprotesteerd, op grond van de in de grondwet veranker de godsdienstvrijheid Orthodoxe islam Ten tijde van de Japanse bezetting Albert Huisman Eerste Klasse ADC 9-18, RDC 2 9-15, WDG 2 9-11, LDC 9-8, SDV 8-7, RDC 3 9-5, Lisse 2 8-4, KDC 3 9-2. Chris Evert stond in haar enKei- spelpartij slechts één game af aan de Zuidkoreaanse nummer één Hahn Joon-Ja: 6-1 6-0. Samen met Billie Jean King ver sloeg Evert met dezelfde cijfers het Zuidkoreaanse duo Tsjoi Koeng-Mie en Tsjaeoen Jeong. De 15-jarige Tracy Austin gunde haar tegenstandster, Tsjoi cies niet als een begerenswaardig arbeidsterrein beschouwen. Maar hoe valt dit te rijmen met de roeping tot het ambt?", zo vraagt de Leidse koster zich af. boeren in Nicaragua, aan werklozen in Chili om eigen bedrijfjes te kunnen oprich ten en aan een vakbond in de Dominicaanse Republiek die, als hij wat meer financiële armslag heeft, betere infor matie kan doorgeven. "Het lijkt erop dat zo'n leven van werkloosheid en armoe de heel gewoon is in Latijns- Amerika", aldus "Globaal" een informatieblad voor her vormde gemeenteleden, "maar het mag niet gewoon zijn. Werk en gerechtigheid voor iedereen moet een van zelfsprekendheid worden" Op de foto: sloppen en luxe be bouwing in Rio de Janeiro de Nieuw-Guinea-kwestie en de staatsgreep van 1975 deed zich ook een crisis in de zending voor. Dit is dan de vierde. Ook in Pakistan zijn problemen, al komen visa voor mensen uit Ne derland nu weer wat vlotter af. De federatie van voetbal professio nals (FIFPRO) heeft gisteren na een bijeenkomst in Madrid bij monde van zijn Nederlandse voorzitter mr. Janssen van Raay gedreigd met een staking tijdens het wereldkampioenschap wan neer de spelers niet een deel van de televisierechten ontvangen. Voor de tweede keer in een halfjaar komt het vermoeden op dat in de Engelse voetbal-league stimule rende middelen gebruikt wor den. Stan Bowles, middenvelder Koeng-Mie, zelfs geen game: 6-0 6-0. Groot Brittannië, de tweede serieu ze kandidaat voor de beker, nam tegen Spanje een beslissende voorsprong van 2-0. Sue Barker versloeg Monica Alvarez-Mon met 6-0, 10-8 en Virginia Wade was te sterk voor Carman Perea: 6-8, 6-1, 6-2. Michelle Tyler en Volgens dr. Mulder heeft dit alles te maken met activiteiten van de or thodoxe islam in overwegend moslimstaten. De toenemende rijkdom van de olielanden in het Midden-Oosten is daaraan niet vreemd. "Juist daarom moet de begonnen van de Queens Park Rangers, gaf de aanwijzing gisteren in een En gelse krant door te bekennen dat hij stimulerende en kalmerings middelen heeft genomen en met hem ook andere profspelers. In juni werd de Schot Johstone be trapt tijdens de strijd om de we reldtitel in Argentinië. Hij gaf toe dat hij pepmiddelen had gebruikt en beweerde deze van de clubarts van West Bromwich Albion te hebben gekregen. De Engelse bond stelt op verzoek van de FI- Ann Hobbs konden het werk niet afmaken tegen de Spaanse com binatie Alvarez-Mon en Perea wegens de invallende duisternis. Uitslagen: Groot Brittannie- Spanje 2-0 (gestaakt wegens in vallende duisternis). Verenigde Staten-Zuid-Korea 3-0, Indone- sië-Philippijnen 2-1, Argentinië- Denemarken 2-1. dialoog tussen islam en christen dom doorgaan"zei hij. "Hoe be ter wij in onze westerse landen voor moslin-minderhden zorgen des te leefbaarder zal de situatie voor christen-minderheden in islam-landen kunnen zijn" De gereformeerde zending wil con tacten in enkele nieuwe zen- dingsgebieden gaan leggen.zoals Papoea-Nieuw-Guinea, Chili en Zuid-Afrika. In het laatste geval ten behoeve van niet-blanke ker ken die een beroep op Nederland doen. FA een onderzoek in naar het voorkomen van de dopingge- bruik. Bowles vond dat Johstone onjuist was gestraft voor een euvel, dat het merendeel van de spelers ooit wel eens begaan heeft. "Als er een plotselinge dopingtest zou wor den gehouden bij alle spelers die zaterdags in de league spelen, zouden er zeker een paar worden betrapt, aldus Bowles. Amsterdam 704 Het internationale voetbaltoernooi Amsterdam 704 wordt volgend jaar op vrijdag 3 en zondag 5 au gustus gehouden. Vrijwel zeker zal Ajax deelnemer zijn. Het toernooi wordt niet, zoals ge bruikelijk, één week voorde aan vang van de nationale competitie gehouden, maar twee weken. Dit in verband met de aanvang van de voetbalcompetitie in West- Duitsland en in Engeland. Bokser Abspoel (DTS) na zege B-klasser DEN HAAG - Tijdens gisteravona gehouden bokswedstrijden in het Haagse Amicitia heeft DTS- bokser Rob Abspoel de aandacht op zich gevestigd. In een uitste kende partij versloeg de 17-jarige Leidenaar zijn Utrechtse oppo nent Klarenbeek (boksschool Verbong) op punten. Door dit re sultaat gaat Abspoel nu over naar de B-klasse (weltergewicht). Ook zijn clubgenoot Jaap Finger slaagde erin een overwinning in de wacht te slepen. In het mid dengewicht was hij de meerdere van de Rotterdammer Goudriaan (Huizenaar, Rotterdam). Minder goed verging het Wim de Graaf die na interventie van de scheidsrechter capituleerde voor de Hagenaar Gras (Christelijn). Hij werd in de eerste ronde pijn lijk verrast door een linkse hoek. Bert v. d. Heijden tenslotte bereikte in het zwaarweltergewicht een onbeslist tegen de Utrechtse bokser Van Beek (Verbong). Lichtenveldt naast Trumbic DEN HAAG (ANP) - De journa list Henk Lichtenveldt zal nauw worden betrokken bij de voorbereiding van het Nederlands waterpolo-ze- vental op de Olympische Spelen van Moskou. Hij is benoemd tot voorzitter van de werkgroep nationale wa- terpoloselecties van de K.N.Z.B., die in nauwe sa menwerking met bonds coach Ivo Trumbic zal gaan werken aan de vorming van een zo sterk mogelijke selec tie. Het doel is via het voor-Olym pische toernooi alsnog deel name aan de Spelen van Moskou af te dwingen. Lichtenveldt volgt Hans Blom op, die deze functie ongeveer een jaar heeft uitgeoefend. Hans Blom wordt voorzitter van de waterpolocommissie, waarvan de oudvoorzitter Nieland werd benoemd tot algemeen commissaris in het hoofdbestuur van de K.N.Z.B. Lichtenveld maakt tevens deel uit van de nieuwe waterpo locommissie, samen met on der meer Fred van Poolen (namens de nationale com petitie) en een nog te benoe men afgevaardigde van de te formeren landelijke scheids- rechterscommissie. UTRECHT (ANP) - Na afloop van de gisteravond gestaakte wedstrijden om de Domtrofee, die in Utrecht werden gehouden, had bondscoach Van 't Oever een gesprek met de adviesraad. Dat onderhoud leidde tot een selectie van vijf man voor de ontmoeting Noorwegen-Nederland op 16 en 17 december. De vijf zijn: Kleine, Vriend, Kramer, Schalij en Van der Duim. Voor de zesde plaats zijn Pasman en Van Helden de kandida ten. Van 't Oever zal de keuze tussen deze twee maken op grond van hun prestatites in de komende weken, met name de tien kilometer in Gro ningen op 10 december. Kernploeglid Wim Pol is opgenomen in Jong Oranje, dat op dezelfde data tegen Jong Noorwegen schaatst. Marcel Scheperkamp en Harm van de Pal zijn eveneens hiervoor geselecteerd. Wegens tegenvallende presta ties is Teun Busser ook teruggewezen naar de jeugdploeg. Tegen Jong Noorwegen zal hij niet meedoen. De strijd om de Damtrofee werd gisteravond gestaakt na vier ritten op de 3000 meter. Hevige sneeuwval maakte verder rijden onmogelijk. In eerste finaleronde Leids kampioetischap LEIDEN - De eerste ronde van de finale van de strijd om het persoonlijk damkampioenschap van het Leids dam- district werd gekenmerkt door een drietal zeer spannende partijen. Albert Huisman, de titelverdediger, won in een hoogst ongewone stijl van Jan Fase, Fred Noordoven re miseerde met zijn clubgenoot Hans Vermin en Joop Bur gerhout won van Jan Passchier MADRID - Hoewel het wereldkampioenschap voetbal 1978 nog geen half jaar achter de rug is, hangt al een dreiging boven de titelstrijd, die in 1982 in Spanje wordt gehouden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13