Terugkeer Hogewoning nagenoeg uitgesloten Happel negeert schadeclaim Met een zaklantaarntje schijnen in de slangenkuil Timman houdt koppositie in Amsterdams zone-toernooi VRIJ-UIT DAMVIERKAMP NUI IN AMSTERDAM Ingeval Herman Choufoer aanblijft Parker Europacup Parker—Södertalje DINSDAG 28 NOVEMBER 1978 Wat ik al een week met groot ple zier gadesla is dat gejikker- jekker in en rond de KNVB over de invoering van shirtreclame. AI eerder heb ik geschreven dat het liefdeleven van stekelvar- Jj kens gemakkelijker te door- ij gronden is dan de roerselen in L het voetbalwereld je. J-; Wat er nu gaande is. is een soort i; toneelstuk waarin de hoofdrol spelers kennelijk wel op de hoogte zijn van eikaars listen L en lagen, maar doordat zij het [j licht op het toneel hebben uitge- h draaid moet het publiek gissen - wat er nu eigenlijk aan het [3 handje is. t| Ik neem mijn zaklantaarntje en ik denk het volgende te zien: I In principe zijn alle betrokkenen het over de zaak eens: er moet shirtreclame komen, want de bodemloze put die het betaalde voetbal is, behoort elke mogelij ke dukaat op te slokken. Mr Hogewoning voorzitter sectie betaald voetbal KNVB) denkt daarover niet anders dan mr Erik Vilé, de voorzitter van de Federatie van Betaald Voetbal Organisaties (FBO), de clubs dus, zeg maar de werkgevers Maar nu de tactiek die tot dat doel moet leiden. Hogewoning zegt (en denkt) zo ongeveer dit: leg nou niks defi nitief vast, de overheid trilt over heel haar lijf als ze hoort van dit commerciële gedoe. En daar moeten we wel rekening mee houden, want de regering staat op het punt een niet-kin- derachtige subsidie naar ons toe te schuiven. Laat mij nou eerst maar even keuvelen met staatssecretaris Wallis de Vries. Dat onbeschreven blad krijg ik bij een redelijk stukje kaars licht en een glas wijn uit de weekaanbieding heus wel plat met een of andere rotsmoes. Dan kunnen we alsnog onze gang gaan. Nee, gilden de clubs op 18 novem ber onder aanvoering van de jonge grijsaard mr. Erik Vilé, die speelruimte laten we je niet Want we zijn nu al met z'n allen lekker in gesprek met de plaat selijke vleeshouwerijenbegra fenisondernemers, ziekenfond sen en reukwaterontwerpers om via hun namen op onze shir tjes weer een paar stuivers te innen. Dat moet volgend sei zoen ingaan. Daar mag niet de geringste twijfel over gestaan dus leggen we het nu juist wél vast. Hogewoningdie toch al niet van tegenspraak houdt, stapte daarna op en nam een stel an dere bestuursleden onder de Heeft iemand van u gedacht dat dat het laatste zou zijn dat we van mr. Hogewoning zouden vernemen? Nee toch. Dat zou wel zeer naief zijn. Kijk. ik ben geen bewonderaar van deze man, verre van dat Maar als je, zoals hij, zeven jaar lang staande bent geble ven in die Taterslangenkuil van het betaald voetbal, dan heb je wel enig postuur, of op zijn minst een huid van drie centi meter dik schokbeton. Dan neem je niet de wijk bij het eer ste de beste schot van zo'n naar AMSTERDAM - (ANP) - In de der de ronde van het Amsterdamse zone-schaaktoernooi heeft grootmeester Jan Timman zijn koppositie belangrijk versterkt door een spectaculaire zege op de Engelse grootmeester Michael Stean. Zijn meest geduchte concurrent Tonu Miles liet tegen Kick Lan- geweg een half punt liggen. Dat had eigenlijk een heel punt moe ten zijn. want Langeweg speelde een uiterst bekwame positionele partij, waarin zijn voordeel met de. minuut groeide. Dat liep evenwel parallel met een enorm verbruik van tijd. In het laatste uur offerde Langeweg zijn dame - het bleek een juweel van een combinatie te zijn - maar hij had eenvoudigweg geen tijd meer om de voor de hand liggende winst- zetten uit te voeren. In arren moede herhaalde hij de zetten, waardoor Miles met een remise ontsnapte. Sosonko, die reeds twee jaar gele den in een internationaal toer nooi uitkwam, zag zijn plannen om opnieuw zover te komen gis teren doorkruist. Na aanvanke lijk een zonnige positie te hebben beheerd, kwam hij tegen de Spanjaard Rivas gaandeweg in moeilijkheden, die zo ernstig werden, dat zijn positie bij het af breken als hopeloos werd beoor deeld. Sosonko probeerde het in tweede zitting nog drie kwartier en staakte toen de strijd. Ligterink slaagde er opnieuw niet in zijn partij in één zitting af te werken. Zijn ontmoeting met de Schot morrison ging lange tijd gelijk op, maar bij het afbreken had de Nederlander, die met zwart speelde, toch een licht voordeel bereikt. De 'belg Moul ders werd snel en vakkundig door Sanz verslagen. De Engels man Speelman won van de Ier Keogh. Feller, de kampioen van Luxemburg, kon niet op tegen de Fransman Roos, hetgeen de ver liezer naar de onderste plaats drukte. Na drie ronden is de stand: 1. Tim man 3 punten, 2/3 Speelman en Sanz beiden 21,5, 4. Miles 1,5 uit 2, 2,5 Rivasa 1,5 en 1 afg. 6/7 Langeweg en Stean 1,5,8. Soson ko 1 en 1 afg. uit 2, 9/10 Morrison en Ligterink 1 en 1 afg., 11/12 Meulders en Roos 1, 13. Bellon 0 uit 2, 14/15 Feller en Keogh 0. gewurmde wisselspeler Held Het wachten was daarna op de gene die op het pikdonkere to neel een pistoolschot zou lossen om weer wat in beweging te krijgen. We werden op onze wenken bediend. En wiens vin ger zat aan de trekker? Die van mijn grote held, staatssecreta ris Wallis de Vries, de man met het in Griekse stijl gebeeld houwde gelaat. "Bij shir treclame géén subsidieliet hij eenvoudig weten. Wat mij verbaasde was de gewel dig snelle reactie van de be windsman. Normaal duurt het maanden alvorens zo'n kopstuk zijn stem laat horen, want bij dat soort mensen moet er altijd eerst gedonderjaag met com missies en rapporten aan te pas zijn gekomen. Maar Wallis de Vries reageerde of hij per raket was gelanceerd Was die raket soms Hogewo ning? Hoe dan ook, nadat de staatssecretaris had gesproken zag je meteen de operatie "draai-terug-besluit" op gang komen. De clubs gingen roepen dal men het anders moest zien, sterker: dat er tussen sectiebe- stuur en FBO eigenlijk geen verschil van mening was. En die oude heer Meuleman van de KNVB ging in zijn wanhoop waratje de bandopname van die veldslag van 18 november afluisteren. Dat moet hem een paar oren hebben gekost, maar hij was aan het eind toch nog in staat te concluderen dat het niet snor zat met die doordrijverij van de FBO. In de voetballerij veranderen ze als een blad aan een boom. zodra ze merken dat iemand bezig is aan de geld kraan te morrelen. Hoe het allemaal afloopt, mag de hemel weten. Want dwars door de hele affaire heen lopen ook persoonlijke machtsgevech ten. En je weet nooit hoe die uit pakken. Het blijft een ratels- langenkuil en het is er boven dien aardedonker. Als het licht ooit weer aan mocht gaanmoeten we die gepensio neerde lijkensnijder Jan Zei- denrust maar vragen al zijn scharen en messen mee te nemen om eens sectie te verrichten op de sectie betaald voetbal. Vooringenomen Noordwijk verloor zaterdag na een kokende slotfase onver diend en zeer ongelukkig van IJsselmeervogels. Een zeer du bieuze strafschop, twee minu ten voor tijd. bracht de Vogels de zege: 2-1 .Scheidsrechter was Jan Dolstra uit Drachten en de trainer van Noordwijk, John Eelman, zei na afloop dat zijn ploeg al wéér narigheid had ondervonden van een arbiter uit het noorden. Hij wilde daar niet verder op doorgaan "Ik constateer het alleen" Met die opmerking zet Eelman de scheidsrechters uit het noorden in een onprettig daglicht. Hij zal best een paar lelijke voor beelden in huis hebben maar om aan de hand daarvan de arbiters uit de noordelijke pro vincies een zekere zwakte of vooringenomenheid toe te dich ten - dat is mij toch echt te gor tig. Eelman bewandelt een gevaarlijk pad. De sfeer is sneller verpest dan we denken Nog .een paar van deze hinten en suggestieve opmerkingen en noordelijke arbiters reizen naar het westen met het onpret tige gevoel hier te worden ge wantrouwd Scheidsrechters zijn net als trai- Door Ruud Paauw ners, spelers, journalisten, huisvrouwen, hoogleraren en putjesscheppers: ze doen goede dingen en af en toe maken ze fouten, vergissingen, hebben ze hun dag niet. Dat komt-godlof - in alle windstreken voor. Dat Eelman dat niet zou weten, wil er bij mij niet in. Laten we het er daarom maar op houden dat hij zaterdag zijn dag niet had. Schaakboeken Tot slot een stukje voor de scha kers onder de lezers. De kruit dampen van de strijd om de wereldtitel tussen Karpov en Kortsjnoi zijn nog maar nau welijks opgetrokken of de eerste boeken er over zijn al versche nen. Vroeger duurde dat maanden, maar mens en tech niek staan tegenwoordig voor Elsevier was als eerste op de markt met een werkje van grootmeester Bent Larsen (analyses:) en Michael Stean, een der secondanten van Korlsjnoj. Prijs f 14$0. Larsen schreef zijn stukken, terwijl hij zelf in toernooien speelde. Tus sen de bedrijven door dus. Zijn eigen schaak leed onder dat werken op twee fronten, in hoe verre dat ook geldt voor zijn analyses zullen alleen andere schaakgroten kunnen vaststel len. Larsen komt in zijn boek tot de conclusie dat Karpov sterker was dan Kortsjnoi in rustige middenspelposities en dat hij objectiever was in het beoorde len van de situatie. Maar bo venal was hij praktischer, waardoor hij niet gauw in tijdnood kwam. "Karpov doet vlug goede zetten in stellingen ivaarin Kortsjnoi naar diep zinnige zetten en combinaties zoekt die er misschien helemaal niet zijn". Op eentiende seconde na Elsevier kwam het schaakfonds An- driessen/Keesing door de finish met het dagboek van Donner over dc tweekamp Karpov- Kortsjnoi. De prijs hiervan be draagt f 9,90 wal in deze dure tijd (vooral wat boeken betreft) nou eens een meevallertje is. Donner zelf zegt in zijn voor woord dat degene die "analyses van hoog niveau" verwacht be drogen zal uitkomen, "want ik bevond mij steeds in de moeilij ke, ja onmogelijke positie par tijen van zeer zwaar kaliber in enkele uren (voor de krantte moeten becommentariëren en beoordelen". Alle fouten en onzin zijn er in gebleven. Dat is helemaal niet erg, integendeel, want zelf (als schaker-van-niks) heb ik altijd veel van Donners fouten opge stoken. Voor de volledigheid merk ik nog even op dat beide werkjes ruim aandacht beste den aan de "koudeoorlog" rond de tweekamp ZEIST - De terugkeer van Jacques Hogewoning als voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB lijkt uitgesloten. Voor de 37 clubs in het betaald voetbal is het niet mogelijk Hogewoning opnieuw kandidaat te stellen voor de vacante bestuurszetel, nu deze zich op het standpunt heeft gesteld niet meer te kunnen samenwerken met zijn voormalig mede-bestuurslid Herman Choufoer. Zaterdag moeten de 37 clubs, die zijn verenigd in de belangenor ganisatie FBO. tijdens een bui tengewone vergadering in Bun- nik kandidaten stellen voor de vacante functies in het sectiebe stuur betaald voetbal. Ook zullen de clubs zich moeten uitspreken over het voorstel van het FBO- bestuur om het besluit tot invoe ring van shirtreclame onder druk van staatssecretaris Wallis de Vries van CRM en hetbondsbe- stuur van de KNVB op te schor ten tot een onderzoek naar de mogelijkheden van invoering heeft plaats gevonden. Die opschorting maakt de terug keer van het oude sectiebestuur in principe mogelijk. Hogewo ning, Zwikstra, Tripels, Snoeck en Witteveen traden immers af, omdat de clubs tot onmiddellijke invoering van shirtreclame had- defi besloten. Nu dat besluit ver moedelijk zal worden herroepen - omdat de clubs anders de door het ministerie van CRM toege zegde subsidie van 14 miljoen gulden dreigen te verliezen - kunnen de afgetreden bestuurs leden hun zetels zonder gezichts verlies w Een rel tijdens de vergadering van het bondsbestuur van de KNVB afgelopen weekeinde heeft de te rugkeer van Hogewoning echter onwaarschijnlijk gemaakt. Het KNVB-bondsbestuur schortte, vooruitlopend op de beslissing van de clubs, het besluit tot in voering van shirtreclame voorlo pig op. Het bondsbestuur kan zoiets doen, als blijkt dat een be sluit de belangen van de voetbal bond schaadt. Volgens het bondsbestuur had het besluit tot invoering van shirtreclame die belangen wel degelijk ge schaad. Rol De rol van Herman Choufoer tij dens die vergadering was merk waardig. Choufoer behoorde namelijk tot de twee bestuursle den die uit het besluit tot invoe ring van shirtreclame niet de consequentie hadden getrokken af te treden. Maar diezelfde Chou foer stelde zich het afgelopen weekeinde achter het standpunt van het bondsbestuur, dat het be sluit tot invoering van shir treclame de KN VB-belangen had geschaad. Voor Hogewoning was de maat toen vol. Hij stelde, dat Choufoer het niet kon maken eerst het be sluit tot invoering van shir treclame te steunen om vervol gens over dat zelfde besluit te zeggen dat het de belangen van de KNVB had geschaad. Voor de radio verklaarde Hogewoning zelfs te twijfelen aan de verstan delijke vermogens van Herman Choufoer. Weigering Choufoer maakt echter nog steeds deel uit van het uit slechts twee man bestaande sectiebestuur be taald voetbal. Wil Hogewoning in dat bestuur terugkeren, dan zal hij bereid moeten zijn om met Choufoer samen te werken. Dat laatste weigert de voormalige voorzitter. Een andere mogelijkheid voor Ho gewoning om terug te keren is er niet, tenzij de clubs Herman Choufoer tot aftreden dwingen Dat is echter zeer onwaarschijn lijk, omdat Choufoer naast Leo van der Kroft het enige bestuurs lid was dat zich kon verenigen met het besluit van de clubs tot onmiddellijke invoering van shirtreclame. Inmiddels zijn al diverse personen gepolst voor een functie in het sectiebestuur betaald voetbal Hoewel het FBO-bestuur hals starrig zwijgt over de kansen van de verschillende kandidaten, ligt het voor de hand dat FBO-voor- zitter Eric Vilé gekozen zal wor den als praeses van het sectiebe stuur. Dc voorzittershamer van de FBO zal dan vermoedelijk worden gehanteerd door Dé Stoop van FC Amsterdam. ADVERTENTIE BRUGGE - Ernst Happel peinst er niet over om Club Brugge een schadeclaim van 1,4 miljoen Belgische francs (95.000 gulden) te betalen. Hoewel de Oostenrijker er angstvallig voor waakt om via de media uitspraken te doen, die zijn zaak zouden kunnen schaden, bevestigde hij gisteren dat hij een advo caat opdracht heeft gegeven dit zijn ex-werkgever mee te delen. Happel: „Club Brugge is nog niet van me af. Ik heb nog iets achter de hand. Wanneer Brugge er een rechtzaak van maakt, dan ben ik klaar". Happel bevestigde noch ontkende dat het iets te ma ken zou hebben met het feit dat hij nooit een contract bij Club Brugge heeft onderte kend. Na het verlies van Anderlecht bij FC Antwerp afgelopen zondag nemen in Brussel de geruchten over een ontslag van Raymond Goethals toe. Bij de spelers van Ander lecht overheerst de gedachte dat Happel, na een aantal matige verrichtingen van de Brusselaars, dit seizoen nog de macht overneemt. woensdag 29 november 20.30 uur (kampioen van Zweden) Steun uw team in zijn strijd naar de finaleronde. Voor de wedstrijd en in de rust kunt u zich laten meenemen door de swingende ritmes van ons Zuid amerikaans orkest. Voorverkoop: Hofenk/v. d. Horst/foto/film/hi-fi/- kadotiek Huigsloot/Leidse Spaarbank (Merenwijk) Speciale voorverkoop: vanavond 19.00-20.30 u. kassa Vijf Meihal. En de televisie komt ook!! DEN HAAG (ANP) - De damvierkamp tussen de Nederlanders Wiersma en Clerc en Gantwarg en Tsjegolev uit de Sowjet-Unie zal van 11 tot en met 16 december in Amsterdam worden gehouden. Aanvankelijk zou in Utrecht gepseeld worden, maar de organisatie, die in handen is van de Vereniging Belangenbehartiging Betaalde Damspelers (VEBEDA), heeft besloten naar Amsterdam uit te wijken. De zaal is nog niet bekend. Het prijs- en startgeld bedraagt tezamen 30.000 gulden. De spelers komen twee keer tegen elkaar uit. Op 15 december vergadert het bestuur van de werelddambond eveneens in de hoofdstad. Daar zal een beslissing worden genomen over de twee kampen Wiersma-Gantwarg en Clerc-Mitsjanski. Erfenissen van het toernooi om het wereldkampioenschap in het Italiaanse Arco

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11