Betere tijden voor Nederlands kinderqebit Exclusieve brillen Kinderen maken Loeki de leeuw Fruit uit eigen tuin Na jarenlange toename van tandbederf Feministische prijzen Alleen maar vitamine D MAANDAG 27 NOVEMBER 1978 Loekie verdween met de reclamespots om zeven uur van de beeldbuis. Kinderen, die hem voor het slapen gaan erg mis sen, kunnen zich troosten met een zelfgemaakt exemplaar van vormtouw. Daarvoor is alleen zo'n stuk touw nodig en raffia en wol. Vormtouw is te koop in han- denarbeidzaken. Er zit een kern van ijzerdraad in, waardoor het alle richtin gen „uit kan". De kop wordt eerst eivormig ge bogen van touw. Daarna volgt schuin naar achteren een korte hals. Horizontaal daarop komt de romp van het dier De lengte van het vormdraad voor de rechter- en linke rachterpoot wordt in één maal gebogen. Dan kan men de poten later beter in de juiste stand plaatsen. Het vormtouw wordt dan horizontaal naar voren ge bogen. Dan maakt men de rechter-voorpoot. Ten slotte, gaande over de hals van de leeuw, de linker- voorpoot. Voordat de romp wordt om wikkeld, buigt men de po ten in de juiste stand. Heel fraai is de sluipende gang, die de dieren in de natuur ook hebben. Leg de windingen rond de romp op gelijke afstand di rect naast elkaar. Voor de hals zijn twee windingen voldoende. Hierop komen uiteraard de manen over het touw heen. De uitein den van het vormtouw worden in de romp weg gewerkt. Voor de manen wordt eerst de binnenkant van de beide bogen dicht met wol opgevuld. Daarna kunnen grotere lussen in de wol worden vastge naaid. Die knipt men op maat af, waarna de uitein den worden uitgera feld. Aan de voorkant van de kop worden een paar korte lus sen aangebracht, die de haren op het voorhoofd aanduiden. De snuit en de snor worden van wol en raffiavezels gecon strueerd. Maak de staart vooral lang en beweeglijk. Daarvoor wordt een wollen draad vijf maal dubbel gevou wen. Die kan men weer geheel omwoelen met wol, afgezien van een flinke kwast aan het eind, die uitgeplozen wordt. De staart wordt met enkele naaisteken aan het lijf be vestigd. Vroeg leren poel. Alle bekende mode-ontwerpers hebben wel een parfum "ont worpen". Een parfum die naar ze zeggen de persoonlijkheid van wat zij zien als "de vrouw" onder streept. Ook Cacharel, voor de Franse vrouw die goede confectie op prijs stelt een begrip, voor de Nederlandse iets minder, wil de persoonlijkheid van „zijn" vrouw onderstrepen. Hij stelde daarom het parfum Aais Anais samen. Verpakt in prachtige flaconnetjes die een beetje aan een foto van Hamilton doen denken, een beetje wazig teer kleurtje heel fraai voor op de toilettafel. Prijs van het parfum 44.95 de eau de toilette kost rond de 25,-. Aais Anais heeft een bloemrijke geur met een vleugje muskus en rus- sisch leder. En wie dat een lekke re geur vindt hoeft zich om per soonlijkheid zus of persoonlijk heid zo niet te bekommeren. ft Jeugdpuistjes zijn een voortdu rende ergernis voor tieners Moncler derma een creme met vibenoid is een nieuw wapen in de strijd.Rood worden.of brande righeid van de huid, wat vaak het geval is bij creme die vitamine a bevatten blijft hier achterwege Na drie weken moet al resultaat te zien zijn. Naast deze creme yijn er drie aanvullende produkten: reinigingslotion en een ca mouflagestift (die na een week of zes niet meer nodig zou moeten zijn). 3ronnley heeft voor de cadeautjes- tijd een nieuwe serie zeep uitge bracht: de honing en bijenwas zeep. De parfums die in de zeep zijn gebruikt zijn geheel in stijl gehouden: klaver, heide ci troenbloesem en wilde roos. Prijs 6.25 per stuk. Clinique is met een vloeibare make-up op de markt gekomen die de poriën kleiner maakt'. Deze make-up is geheel vet en parfumvrij en daar om heel geschikt voor een vette huid. Een flesje van 50ml kost 36.50. Het feministische maandblad OP ZIJ heeft twee prijzen ingesteld: de Harriët Freezerprijs en de An nie Romeinprijs. De journaliste Harriët Freezer, die eind vorig jaar overleed, was redactrice van het blad. De historica en schrijf ster Annie Romein-Verschoor, begin van dit jaar gestorven, was vast medewerkster van OPZIJ De Harriët-Freezerprijs (een ge graveerde ring) zal aan het eind van elk jaar worden uitgereikt aan „een vrouw die zich aan de basis voor een feministische zaak heeft ingezet". Op 30 november aanstaande zal dit voor het eerst gebeuren. De Annie-Romeinprijs zal elke twee jaar worden toege kend aan een vrouw (in de toe komst wellicht ook wel eens aan een man) die een „creatief en oor spronkelijk werk" heeft geschre ven waarin het feminisme cen traal staat. Dat mag een roman, verhaal, essay, een stuk poëzie of een toneelstuk zijn. Het is de be doeling dat deze prijs wordt uit gereikt in de vorm van, bijvoor beeld, een studiereis of een bij drage in een onderzoek. In zijn maandelijkse uitgave Voe dingsinformatie gaat het voor lichtingsbureau voor de Voeding nog eens in op het ingeburgerde (en door de reclame overeind ge houden) idee dat een mens de winter beter doorkomt dank zij het slikken van vitamineprepara ten. Maar vitaminepreparaten zijn onnodige kost voor (gezonde) volwasenen en kinderen, zolang hun dagelijkse voeding geva rieerd en goed samengesteld is Een uitzondering maken de voe dingswetenschappers voor het vitamine D dat niet alleen via het voedsel wordt geconsumeerd, maar ook onder invloed van het zonlicht in de huid wordt ge vormd. Die totale hoeveelheid is meer dan voldoende, behalve wanneer het gaat om de groep met een verhoogde behoefte aan vitamine D: jonge kinderen-, aan staande moeders, en moeders die zelf een baby voeden. Het slikken van deze aanvullende vitamine preparaten zou wel op medisch advies moeten gebeuren, vindt het voorlichtingsbureau. Ver keerd gebruik van (te veel) vita mine D-preparaten kan namelijk nadelig zijn voor de gezond heid. "Het lijkt erop dat we in Ne derland langzaam maar zeker het belang van de strijd tegen het tandbederf gaan inzien. De mensen zijn meer bezig met hun gebit. De ontwikkeling gaat in de richting van: je tanden horen erbij. De fa talistische houding van "op m'n dertigste neem ik wel een kunstgebit" is, geloof ik, ook wat aan het verdwijnen. Wellicht heeft de rel rondom het afketsen van de drinkwaterfluori- dering destijds toch een aantal mensen aan het denken gezet over de ge bitssituatie in het alge meen." Directeur J. Weevers van Het Ivo ren Kruis, de Nederlandse ver eniging voor mond- en tandhy- giëne, haakt met deze conclusie in op het „gematigd optimisme' dat naar voren komt uit een sa menvatting van het jaarverslag 1977 van zijn vereniging. Daarin wordt eerst het jaar 1976 gekarak teriseerd als „het meest teleur stellende jaar in de geschiedenis van de tandheelkundige preven tie tot dusver", in verband met het niet-doorgaan van de drink- waterfluoridering. Maar over 1977 valt, eindelijk, weer eens iets positiefs te vertellen. Het verslag van dat jaar maakt mel ding van steeds meer alternatie ven voor de drinkwaterfluoride- ring die (vooral dank zij de activi teiten van de schooltandvoorzie- ning) op gang komen. Zoals het uitreiken van fluoridetabletten, het spoelen met een fluorideop lossing en de zgn. fluoride-appli catie (het na een grondige schoonmaakbeurt aanbrengen van fluoridehoudende vloeistof of gelei op tanden en kiezen). Een behandeling die elk half jaar moet worden herhaald, het ont staan van gaatjes voorkomt maar, tot verdriet van tandartsen en ziekenfondsen, tot nu toe niet is opgenomen in het ziekenfonds pakket voor kinderen van zes tot zestien jaar. Maar in gevolge een toezegging van de staatssecreta ris van volksgezondheid tijdens de jongste kamerdebatten zal de ze tluorideapplicatie nu toch als nog per 1 januari in het zieken fondspakket worden opgeno- Voorlichtings projecten Met fluoride kan, naar men aan neemt, meer dan 50 procent van alle tandbederf worden voorko men. Ook gefluorideerde tand pasta's (die op het ogenblik bijna de helft van de totaalomzet aan tandpasta voor hun rekening nemen) worden als een goed hulpmiddel in de strijd tegen tandbederf en tandvleesaandoe ningen gezien. In een recent overzicht van de resultaten van een aantal tandheelkundige voorlichtings- en onderzoekpro jecten zoals ze in de afgelopen ja ren in verschillende gemeenten in Nederland van de grond zijn gekomen, speelt de verstrekking van (of de propaganda voor) fluo ridetabletten een belangrijke rol. Een bekend en vaak aangehaald voorbeeld van zo'n project kin- dertandverzorging is dat in de gemeente Tiel, dat bijna tien jaar geleden op de consultatiebu reaus is gestart. Sinds 1972 is hier ook een centrum voor kleuter- tandverzorging. Daarnaast is het Nieuwe wereldrecord pannekoeken bakken Tijdens de festiviteiten ter gelegen heid van het 650 jarig bestaan van IJsselstein is een nieuw we reldrecord pannekoeken bakken gevestigd. Gedurende 24 uur werden er door lopend pannekoeken gebakken hetgeen resulteerde in een totaal aantal gebakken pannekoeken van 2.036 stuks. Het nieuwe re cord zal worden opgenomen in het Engelse wereldrecordboek "The book of Guinness" drinkwater enige tijd gefluori deerd geweest. In 1974 bleek het tandbederf bij kinderen tussen 4 en 5 jaar, ver geleken bij 1970, met 30 procent te zijn gedaald (bij iets oudere kleuters die destijds nog buiten de actie vielen, was nog geen ver betering merkbaar). In dat jaar werd de waterfluoridering in Tiel beëindigd, en vanaf dat moment werden fluoridetabletten bij de voorlichting betrokken. Jongste cijfers: in 1977 is (vergeleken bij 1970) het tandbederf bij kinderen tussen 4 en 5 jaar met 40 procent gedaald, terwijl bij de kinderen tussen 5 en 6 jaar (vergeleken bij 1968) een verlaging van 30 pro cent wordt geconstateerd. In Den Haag kwam tien jaar gele den een actie tandheelkundige voorlichting op gang vanuit het bureau voorlichting van de ge meente. Vier jaar later bleek er nog weinig te zijn veranderd in de gebitstoestand van de jeugd, maar in 1975 wordt de situatie (bij kinderen uit alle milieus) „sterk verbeterd" genoemd, met een daling van bijna 40 procent van de aangetaste gebitsvlakken bij de kleuters van 5 jaar. Uit Noordoost-Friesland, waar in 1973 met tandheelkundige ge zondheidsvoorlichting werd ge start, wordt over de eerste drie jaar een duidelijke toename ge meld van het aantal kinderen met een gaaf gebit. In de Schermer en de Beemster werd in 1962 op ini tiatief van de kruisverenigingen met kleutertandverzorging be gonnen. Op de consultatiebureaus worden suikerarme voeding en het ge bruik van fluoridetabletten geadviseerd. Het percentage 4- tot 5-jarigen met een gaaf melk- gebit is hier, sinds 1965, verdub beld. In Rhenen (waar vrijwel alle lagere-schoolkinderen tweemaal per jaar door de schooltandarts worden onderzocht en zonodig voor behandeling naar de gezin standarts worden verwezen) is in de afgelopen jaar het aantal zes- deklassers met een gaaf gebit ge stegen van minder dan een half procent tot 10 procent. Snoepen Deze gegevens, die tijdens de jong ste jaarvergadering van het Ivo ren Kruis aan de orde kwamen, worden gezien als een duidelijk teken dat de gebitstoestand bij de kinderen in Nederland beter wordt („Nauwkeuriger gezegd: de gebitjes zijn wat minder slecht dan vroeger. Waarschijnlijk is er sprake van een wisselwerking tussen een groeiende belangstel ling bij de ouders voor het gebit, en de voorlichtingsacties op dit terrein", aldus een tandarts). Om zover te komen, is de tandheel kundige gezondheidsvoorlich ting in Nederland een lange weg gegaan, Al in 1897 verschenen er diverse publikaties, waarin ge wezen werd op het belang van systematische bestrijding van het tandbederf. In 1910 werd in Rotterdam de Nederlandse Ver eniging lot Bestrijding van het Tandbederf opgericht, die een kwart eeuw later de naam Het Ivoren Kruis kreeg. Deze "alge mene landelijke vereniging van tandartsen en leken" benaderde in het oprichtingsjaar 1910 al meteen de aanstaande en jonge moeders via brochures met raad gevingen, en pleitte vooral voor de invoering van schooltandver- zorging naar buitenlands voor beeld. Met als resultaat dat in Dordrecht in 1924 de eerste schooltandverzorgingsdienst werd opgericht. Op het ogenblik wordt meer dan de helft van het totaal aantal leerlingen van de basisscholen door de school- tandverzorging bereikt. "Een schone tand bederft niet": dat was in het verleden het uitgangs punt bij de bestrijding van tand bederf. Poetsen van tanden en kiezen plus een regelmatige con trole door de tandarts was de boodschap. Later kwam daar het inzicht bij dat het gebit vooral niet mag worden blootgesteld aan te veel suikeraanvallen, en dat er meer aandacht moet wor den besteed aan doelmatige voe ding: het "snoepbeest" werd een grote boosdoener. Bij een voe dingsonderzoek van de gemeente Katwijk in 1969 kwam aan het licht dat kinderen van een jaar of twaalf gemiddeld negen keer per dag snoep consumeerden (kinde ren met een gaaf gebit waren in deze leeftijdsgroep niet te vin den). "Snoepen blijft de duidelijkst aan- wijsbare oorzaak van tandbederf. Maar de aanpak van het probleem is wat veranderd. De voorlichting is wat nuchterder geworden", zegt de heer Weevers. "Het gaat niet meer in de fanatie ke trans van snoep-is-vergif. Snoep is gewoon lekker, dat valt niet te ontkennen. We moeten ermee leren leven. De nadruk in de voorlichting komt steeds meer te liggen op verstandig snoepen. Het gaat niet zozeer om de hoe veelheden snoep die elke keer worden geconsumeerd, maar vooral om het aantal keren dat er gesnoept wordt, en het beperken van dat aantal keren tot één snoepmoment per dag" Totaalpakket Al lijken er betere tijden aan te bre ken voor het Nederlandse (kin- der)gebit: tandbederf is op dit ogenblik nog de meest verbreide volksziekte en het grootste ge zondheidsprobleem bij de jeugd. Wat de tandheelkundige gezond heidsvoorlichting nastreeft, is een "totaal-pakket" van algeme ne gezondheidsopvoeding bin nen het onderwijs, waarin mond hygiëne en voeding hun plaats hebben in de totale opvoeding tot gezond gedrag. Vorig jaar heeft Het Ivoren Kruis tot dit doel een onderwijsleerpakket voor de ba sisschool over mondhygiëne en voeding samengesteld. "Mensen moeten leren hun gebit belangrijk te vinden. Er liggen voor de tandheelkundige ge zondheidsvoorlichting nog heel wat terreinen braak", zegt de heer Weevers. Hij denkt in dit verband aan de gehandicaptenzorg, aan voorlichtingsfolders voor bui tenlandse werknemers in hun ei gen taal, en vooral ook aan de gro te groep van drie tot vier miljoen Nederlanders die voor de dage lijkse kauwprestaties is aange wezen op een kunstgebit. Voor deze groep staat een boekje op stapel, met tandheelkundige tips voor het wennen aan, het gebrui ken en verzorgen van het kunst gebit, en de totale mondverzor- ging. Een bemoedigend werkje, dat de indruk wekt dat deze groep niet langer een "vergeten groep" in de tandheelkundige nazorg is. Wat is er heerlijker dan fruit uit eigen tuin? Daar kan geen groen teman tegen op. Onze grootouders hadden bijna allemaal wel een fruitboom in de „hofstaan, waar elk jaar weer heerlijke vruch ten aan kwamen. Daarna hebben we ons geruime tijd hoofdzake lijk op de echte siertuinen toegelegd en het zelf kweken van groente en fruit raakte in de vergetelheid. Misschien vanuit een soort nostalgie is er echter de laatste jaren weer een toenemende belangstelling voor het kweken van fruit. En er zijn speciale soorten vruchtbomen in de handel die klein blijven en daardoor heel geschikt zijn voor ons kleine tuintje. Zelfs leveren diverse kwekers zogenaamde miniatuurboompjes die het in een bak op uw balkon of terras ook best naar hun zin hebben. Behalve met vruchten verrast zo'n boompje ons in het voorjaar ook met een sprookjesachtige bloesempracht. Redenen genoeg om ons te laten verleiden en een echte fruitboom het i meest geschikte tijd op deze Kiezen Kies een boompje met boom anders te groot gen. Voorts n zwak groeiende onderstam, omdat de ordt en pas na vele jaren vrucht zal dra- belang dat u óf een ras kiest dat zelfbestui- boom met kruisbestuiver. Goede combinaties bij appelbomen zijn bijvoorbeeld Cox met Golden Delicious en Ja mes Grieve met rpde Jonathan. Bij de kersen hebben de morel en de meikers geen vreemde soortgenoten nodig als bestuiver. Deze kunt u dus „solitair" planten. Kleinfruitsoorten zoals bessen, bramen, frambozen enz. zijn allemaal zelfbestuivend. Laat u door de kweker wel goed voorlichten over deze zaken, dat voorkomt teleurstellingen. Planten Voor het planten maakt u een flink plantgat. In het midden van het gat vormt u een heuveltje, zodat de wortels van het boompje naar de zijkant uitgespreid kunnen worden. Voor de vruchtbomen zet u dan eerst een boompaal in het gat aan de windkant. Dan zet u het boompje ernaast en vult u het gat met tuingrond, vermengd met compost. De stam komt even diep in de grond als hij op de kwekerij heeft gestaan. Als de kluit droog is, laat u deze vóór het planten eerst goed volzuigen door hem in een emmer water te zetten. Bevestig de boom met een zogenaamde boomband aan de paal. Snoeien Een amateur hoeft zich niet aan de strenge snoeiregels van de professionele kweker te houden. Met wat minder zorg kunt u toch al een aardige opbrengst voor privé-gebruik verwachten. Het belangrijkste is dat er voldoende lucht en zon bij de vruchten kan komen. Bij appels en peren dunt u daarvoor de kroon in de winter uit. Snoeiwonden wel onmiddellijk dichtsmeren met een wondafdichtmiddel, bijvoorbeeld Lacbalsem. Ook in juni snoeit u nog een keer. Van jonge scheuten de toppen boven het vierde of vijfde blad weghalen en te dicht op elkaar staande takken verwij deren. Zogenaamde steenvruchten, fruit met een harde kern, zoals kers, pruim, abrikoos e.d. mag u niet in de winter snoeien. Dat zou beschadegingen met zich meebrengen. Deze worden in de zomer na de oogst gesnoeid. De Rotterdamse opticiens Ben en Peter Akkerman toonden vorig jaar voor het eerst een door hem zelfontworpen en handgemaakte kollektie brilmonturen. De eerste haute couture in brillen, waar mee zij onder de signatuur "Picr- n egemo werkelijk epcklusii Deze herfst is er merkelijke en zeer zameling vrouwe! brillen uit hun har De monturen zijn :iag he' iluk gen akt uit hoogwaardige ststofi gewerkt, zoals dat alleen dot ambachtsman kon worden daan. Alle monturen zi)n zien van de initialen "PB" er de binnenzijde van de veren geschreven "hand-made". Bij de wijde kleding van dezi hebben Ben en Peter brille maakt, die over het algemeei kleiner zijn dan in hun v kollektie. De monturen zijn ook dunner t zijkanten zijn bij de meeste len afgerond, zodat de be> gingspunlon van de veren ketaal: p.,ten) van voren zichtbaar zijn. melijk diep zittende brillen (laag op de wang), waarvan een met een opengewerkte en een met een zwevende neusbrug. Zij zullen verkrijgbaar zijn in vier kleurva- riaties. waaronder transparant met grijs en zwart, transparant met grijs en aubergine. /an de zes modellen die Voor vrouwen werden ontworpen zijn er twee geïnspireerd op de' ak- tuele vlindcrlijn: grote glazen, van onderen smaller dan van bo ven, met een iets uitlopende werkbrauwlijn. De veren van beide modellen zijn gebogen, bij meeste in de kollektie voor Daarnaast zijn enkele modellen uitgevoerd in kleuren als ijs- blauw degrade, olifantsgrijs- transparant en zalm-transparant. irden per "Ben ird" z bril-in-de-bril: het glas wordt - gelijk een spin in zijn web - gevat in een smalle binnenrand, met buitenrand, die uiteindelijk het formaat van het montuur be paalt. .i zijn in totaal 11 verschillende kleurvariaües voor de vrouwon- r pei niel

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9