E gyptisch standpunt pas morgen bekend Maakt Bezen dik? BOLIVIA WACHT AF Roemenië tegen verhoging van militaire uitgaven Toestand van president Boumedienne verbeterd Laatste lijken uit Jonestown naar Amerika Ernstige rellen na demonstratie in Frankfort „Zo zijn onze manieren In totaal 914 doden Twee duikers in Noordzee verdronken Bijna 500 doden op Sri Lanka Onzekerheid over uitslag verkiezingen MAANDAG 27 NOVEMBER 19/8 PAGINA 7 WENEN (Reuter) - President Ceauseseu van Roemenië heeft onthuld, dat hij zijn communisti sche bondgenoten gewaar schuwd heeft tegen verhoging van de defensiebegroting van de landen van het Warschau-pact tijdens de topbijeenkomst van het Warschau-pact, die vorige week werd gehouden. Zaterdagavond verklaarde Ceau seseu op een vergadering in Boe karest, dat hij in Moskou gezegd had, dat het een grote fout zou zijn militaire uitgaven te verho gen aangezien zulks een bijzon der zware last op de landen van het Warschau-pact zou leggen. "Wij zijn ervan overtuigd, dat er geen direct oorlogsgevaar bestaat en dat op het ogenblik geen bij zondere maatregelen vereist zijn", aldus de Roemeese presi dent. Van diplomatieke zijde is ver klaard, dat Ceasescu zich kenne lijk verzet heeft tegen druk tot vergroting van de defensie-uit gaven tijdens genoemde topcon ferentie, die besloten werd met een oproep tot verdere stappen ter beperking van de bewape ningswedloop en een veroorde ling van de aan de gang zijnde vredesbesprekingen inzake het Midden-Oosten. De Roemeense president heeft ook geweigerd de verklaring van de pact-landen inzake het Midden- Oosten te tekenen. Zaterdag zei de Roemeense leider in een vraaggesprek, dat de reden hiervoor was. dat Roemenië de akkoorden van Camp David en het Egyptisch-Israëlisch vredes overleg ziet als slechts een stap in de weg naar een alomvattende oplossing van de vraagstukken van het Midden-Oosten. OOST-BERLIJN (Reuter) - Het is nu welletjes met de onbe leefdheid van de Oostduitse burgers en zij moeten nu maar weer eens manieren le ren, schreef onlangs het veel gelezen weekblad 'Für Dich". Winkelpersoneel en ambtena ren zi/n volgens het blad dik wijls kortaf en onwelwillend en de Oostduitsers in het al gemeen tonen weinig respect voor 'waardige burgers' en mensen op leeftijd. 'Für Dich' denkt dat het voor een deel te wijten is aan het feit dat beleefdheid wordt be schouwd als een overblijfsel uit Duitslands 'bourgeois- verleden' en de echte proleta riër wordt gekenmerkt door bruusk optreden. ALGIERS (AFP/UPI) - In de toe stand van de zwaar zieke presi dent Houari Boumedienne van Algerije is enige verbetering in getreden. Naar gisteren in rege ringskringen werd vernomen, reageert de patiënt op verzoeken om zijn ogen te openen en te slui ten. Dit betekent dat de coma waarin de president zich sinds tien dagen bevindt, wat minder diep is ge worden. Deskundigen zeiden dat het nog te vroeg is om te zeggen, of herstel mogelijk is. De talrijke buitenlandse artsen die samen het Algerijnse staatshoofd onder hun hoede hebben genomen, hebben met het oog op de gecon stateerde verbetering besloten, althans voor het ogenblik af te zien van een operatie om een bloedstolsel in de hersenen van de patiënt te verwijderen. Behal ve hieraan lijdt Boumedienne, naar verluidt, aan blaaskanker, een nierkwaal en storingen in de bloedsomloop. Aan de behandeling van de presi dent in het Moestafa-ziekenhuis in Algiers nemen ruim 40 geleer den uit 11 landen deel. Behalve inheemse artsen zijn dat deskun digen uit de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Frankrijk, Enge land, Cuba, Joegoslavië, Tunesië. West-Duitsland, Denemarken en Zweden. Van officiële zijde werden gisteren echter geen mededelingen over het ziekteverloop gedaan. Wel riep de revolutionaire raad die het land leidt sinds Boumedien ne niet meer hiertoe in staat was, opnieuw de bevolking op, waak zaam te blijven tegen "reactie en imperialisme" die misbruik zou den willen maken van de ernstige ziekte van het staatshoofd. CAIRO (UPI/Reuter) - De Amerikaanse presi dent Jimmy Carter krijgt pas morgen bericht van het Egyptische standpunt inzake de moei lijkheden die zich hebben voorgedaan bij de Egyptisch-Israëlische vredesonderhandelingen in Washington. Het Egyptische staatshoofd Anwar Sadat verklaarde gisteren op een persconferentie dat hij de groep functionarissen die het officiële standpunt van Cairo de afgelo pen dagen heeft geformuleerd, heeft verzocht enige wijzigingen en aanvullingen in het stuk aan te brengen. De president wilde niet zeggen om wat voor wijzigingen het gaat. Sad at ze i er niet zeker van te zij n d at een eventueel vredesakkoord nog voor de beoogde datum van 17 december gereed zal zijn. "Ik ben er echter wel zeker van dat wij vroeg of laat een overeen komst zullen sluiten. Het zal al leen nog wel enige tijd duren voordat de problemen die er zijn, zijn .gelost" ABERDEEN (Reuter) - In de noordzee zijn gisteren twee dui kers verdronken nadat de dui kerklok waarin zij zaten was vol gelopen met water. De duikers werkten vanuit de klok aan een onderzeese olieleiding van de oliemaatschappij Mobil Oil. Volgens een woordvoerder van Mobil Oil waren de verbindings kabels tussen de klok en het moederschip gistermorgen ge broken, toen een zware golf het bevoorradingsvaartuig van zijn ankers sloeg. "Na enige tijd werd de klok teruggevonden door vier duikers die met een andere dui kerklok waren gaan zoeken. De twee verdronken duikers leefden toen nog. Zij staken hun duim omhoog om duidelijk te maken dat alles in orde was". De vier hulpduikers bevestigden vervolgens kabels aan de defecte klok waarmee het apparaat werd opgehesen. Naar het schijnt is tijdens het ophalen de klok vol water gelopen door een kapotte deur in de bodem van het appa raat, aldus de woordvoerder. De tragedie heeft zich op ongeveer 300 kilometer ten noordoosten van het Schotse Aberdeen afge speeld. ADVERTENTIE De premier van Egypte, Mustafa Chalil, zei gisteren dat een van de problemen de houding van Israël is. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Mosje Da- jan, verklaarde onlangs dat Israël heeft ingestemd met een Ameri kaans compromisvoorstel inzake een vredesakkoord en dat de beurt nu aan Egypte is. Voor wat Israël betreft, aldus Dajan, hoeft er niet meer te worden onder handeld. Volgens Chalil ziet Egypte deze houding van "graag of helemaal niet", als een verwer pelijk ultimatum. "Wij zijn bereid te onderhandelen, ja wij staan er op dat er wordt onderhandeld", aldus Chalil. Als Israel weigert zijn onderhandelaars naar Was hington terug te sturen, is de joodse staat ervoor verantwoor delijk dat de besprekingen wor den afgebroken, zo zei de pre mier. Zijn Israëlische ambtgenoot Begin heeft het Israëlische kabinet gis teren medegedeeld dat hij D^jans standpunt deelt/Volgens welin gelichte kringen was Begin daarmee een van de weinigen binnen de Israëlische regering die een dergelijke onbuigzame houding voorstaat. Naar het schijnt hebben diverse ministers hun afkeuring uitgesproken over Dajans recente optreden. Een officiële woordvoerder deelde na het kabinetsberaad slechts mee dat de Israëlirs wachten op een reactie van Cairo naar aanlei ding van de goedkeuring vorige week door Tel Aviv Van het Ame rikaanse comprimisvoorstel. Of ficieel hebben de Egyptenaren nog niet op deze goedkeuring ge reageerd, hoewel diverse hoog- geplaatsten hebben laten weten dat Israël slechts de helft van het voorstel heeft aanvaard en dus eigenlijk verworpen. PERU - De Spaanse koningin Sofia geniet samen met een Peruviaanse vrouw van het uitzicht in de bergen bij Cuz- co. Het Spaanse koninklijk paar brengt op het ogenblik een bezoek aan verschillende Zuidamerikaanse landen Gisteravond is het naar Ar gentinië vertrokken. VOETBAL - De 19-jarige Arabi sche voetballer Bassal Abdulla Birham moest zaterdag in Nabloes (op de westelijke Jor- daanoever) het maken van een doelpunt met de dood bekopen Woedende supporters van de te genpartij hadden Birham na de treffer aangevallen. ADVERTENTIE Een internationale federatie van dieetclubs onthult de psychologische achtergronden van teveel eten en hoe we dat kunnen afleren, in één van de 21 artikelen in Het Beste van ly*-»- DECEMBER MCIDC51C JL X ui/ Readers Digest GEORGETOWN (ANP/Reuter) - Met een reusachtig trans portvliegtuig van de Amerikaan se luchtmacht, is gistermorgen het laatste deel van de in totaal 914 lijken die de afgelopen dagen zijn gevonden in het Guyanese Jonestown, overgebracht naar de luchtmachtbasis Dover in de COLOMBO (Reuter) - Bijna 500 mensen zijn omgekomen en ruim 100.000 dakloos geworden tenge volge van een cycloon die zater dag grote delen van Sri Lanka, het voormalige Ceylon, heeft ge teisterd. Als er geen voorzorgsmaatregelen waren genomen voor de cycloon toesloeg zouden er zeker enkele duizenden mensen zijn omge komen, zo verklaarde premier Ranasinghe Premasada. LA PAZ (GPD) - Politieke waar nemers in de Boliviaanse hoofd stad La Paz vragen zich nieuws gierig af, wie uiteindelijk voor deel zal hebben van de staats greep van vrijdag. Links juicht de staatsgreep toe en spreekt over het "nationalistische"' leger. Vooral de UDP, de partij van oud president Siles Suazo (67), die bij de in juli gehouden verkiezingen door fraude als verliezer uit de bus kwam, steekt de loftrompet van het nieuwe regime onder lei ding van generaal David Padilla. Vakbondleidster in inrichting MOSKOU (Reuter) - De 28-jarige Valeria Novodvorskaja, een van de oprichters van een onafhan kelijke Russische vakbond, is opgenomen in een psychiatri sche inrichting. Novodvorskaja is afgelopen vrijdag rechtstreeks van haar werk naar de inrichting overgebracht. No vodvorskaja was vorige maand een van de grondleggers van de "vrije, interprofessionele vereni ging van arbeiders". Rechts zwijgt tot nu toe in alle talen. Het leger (de landmacht) heeft door deze coup een overwinning be haald op de luchtmacht, waarvan de ten val gebrachte oud-presi dent Pereda deel uitmaakte. Het nieuwe bewind schijnt vastbeslo ten te zijn om in de eerste helft van 1979 nieuwe verkiezingen uit te schrijven, en niet eerst in 1980, zoals Pereda voorstelde. Vanaf het begin van de staatsgreep van 21 juli, waarbij luchtmacht- generaal Pereda dictator Banzer - nu ambassadeur van Bolivia in Buenos Aires - van de troon ver joeg, zijn er spanningen tussen luchtmacht en leger geweest. Het leger kon het niet verkroppen, dat het het onderspit moest del ven tegen "nieuwlichter" Pereda. De UDP van Siles Suazo en alle andere oppositiepartijen hebben sinds die tijd evenmin stilgeze ten. Deze hebben onafgebroken geprobeerd bepaalde legerkrin- gen voor hun programma's te winnen. Enkele weken geleden werd op het laatste moment een "complot" tegen het regime van Pereda ver ijdeld. De Amerikanen hebben achter de schermen eveneens druk uitgeoefend op de militai ren om de verkiezingen niet voortdurend uit te stellen maar te bespoedigen. Binnen het leger heerste verder ongerustheid over de vraag wie in 1979, het jaar van de 100-jarige herdenking van de verloren oorlog met Chili en het verlies van de uitgang naar zee het land zou besturen. Binnen de nieuwe regering, die bij na uitsluitend uit militairen be staat, schijnt overeenstemming te bestaan over de volgende pun ten: uitschrijven van verkiezingen in de eerste helft van 1979, zodat op 6 augustus, de onafhankelijk heidsdag van Bolivia, een demo cratisch gekozen burgerpresi dent de macht overneemt, de militairen gaan terug naar de kazernes en laten de staatszaken aan de burgers over. Toekomst Twee ministers uit de regering van Padilla, op binnenlandse zaken en op het invloedrijke ministerie van planning, behoren tot de zgn. nationalistische tak van het leger Zij zullen vast en zeker proberen de democratische verhoudingen in Bolivia te herstellen. Aan de andere kant is hetzelfde leger weinig ingenomen met het voor uitzicht dat een linkse partijen- coalitie onder leiding van Siles Suazo tot een van de grote kans hebbers in de komende verkie zingen behoort. Bolivia is verder politiek gespro ken een van de minst stabiele landen in Latijns-Amerika. Het leger zit het plegen van staats grepen in het bloed. Linkse en rechtse partijen hebben een be paalde faam verworven op het gebied van intrigeren en infiltre ren binnen de strijdkrachten. De economische situatie is verre van rooskleurig en een devaluatie van de peso mag in de toekomst niet uitgesloten worden. Tegen de achtergrond van deze feiten staat nog te bezien of volgend jaar op 6 augustus een burgerpresident de staatszaken in Bolivia gaat lei den. Een dag voor de staatsgreep in Bo livia werd in het buurland Equa- dor bekendgemaakt dat op 8 april de laatste ronde van de telkens uitgestelde en gesaboteerde pre sidentsverkiezingen gehouden zal worden. Veel legers in Latijns- Amerika kunnen de opmars van de democratische krachten nog wel tegenhouden en vertragen maar niet meer ongedaan maken. Zou Bolivia een bevestiging van deze wet der geschiedenis kun nen opleveren? Motobécane. Fietsen op z'n Frans. Win zo n prachtige lichtgewicht Motabécane fiets, t.w.v. 629,-. ?nj tb.v. Nat. Puzzelactie ,,Het Gehandicapte Kind" r Beeld van de schermutselingen die zich zaterdag hebben afgespeeld na een betoging tegen het regime in Iran. BONN (GPD) - Na een demonstratie tegen de sjah van Iran is het zater dagmiddag in Frankfurt tot ernstige rellen gekomen. Politiecommissa ris Muller omschreef ze als „de ernstigste van de laatste jaren". Er wer den meer dan honderd mënsen gewond, veel auto's werden omverge gooid en in brand gestoken en zeer veel ruiten werden ingegooid. De totale schade wordt op 2 ton geschat. Aanvankelijk verliep alles rustig en marcheerden ongeveer 10.000 demon stranten, onder wie veel Iranezen door de binnenstad. Tegen één uur week de stoet van de afgesproken marsroute af en ging men naar het Amerikaanse consulaat. Demonstranten probeerden het gebouw te be stormen. De ongeveer 70 agenten die aanwezig waren om het consulaat te bewaken, werden volgens commissaris Muller „voortgedreven". Er werd kennelijk met stokken geslagen en met flessen gegooid. Met behulp van versterking wist de politie hardhandig de groep uit elkaar te slaan. Daarop verplaatsten de rellen zich naar andere delen van de stad. Amerikaanse staat Delaware. Hiermee nadert voor wat Guyana betreft, het einde van de gruwe lijke affaire die ruim een week geleden begon met de moord op een Amerikaans congreslid, drie journalisten en een meisje dat met de religieuze People's Tem ple sekte wilde breken. Tot de moord was opdracht gege ven door sekteleider Jones kort nadat de vermoordden een be zoek hadden gebracht aan de ves tigingsplaats van de sekte, Jones town. Vlak na de moord beval Jones zijn aanhangers zelfmoord te plegen. De mogelijkheid daar toe werd verschaft door enkele artsen in het kamp, die een dode lijk brouwsel hadden bereid. De meeste sekteleden stierven bin nen vier vijf minuten na het drinken van het brouwsel. Een woordvoerder van het speciale bergingsteam van de Ameri kaanse strijdkrachten dat de af gelopen dagen de lijken voor ver voer gereed heeft gemaakt, zei dat er tot nu pas 15 doden zijn geïdentificeerd. Het is nog maar de vraag, zo zei hij, of alle slacht offers tezijnertijd bij naam be kend zullen zijn. De 200 militai ren die het gruwelijke werk heb ben verricht, trokken zich in de loop van gisteren uit het kamp te rug. Het is onwaarschijnlijk dat de on geveer 80 overleden van de mas sale zelfmoord eveneens naar de VS kunnen terugkeren. De Guyanese autoriteiten willen en kele van de overlevenden enige tijd in Guyana houden, zodat zij eventueel kunnen getuigen wat er precies in het kamp is voorge vallen. Over dit punt zal binnen kort worden overlegd tussen Guyanese en Amerikaanse func tionarissen. In Georgetown werd gisteren ge zegd dat degenen die het land mogen verlaten, waarschijnlijk met een Amerikaans militair toe stel zullen worden gevacucerd. WELLINGTON (Reuter) - De La- bourpartij die in Nieuw-Zeelantj in de oppositie is, heeft gisteren geweigerd te verklaren dat zij bij de zaterdag gehouden parle mentsverkiezingen een neder laag heeft geleden, terwijl pre mier Robert Muldoon de over winning opeiste voor zijn con- vervatieve nationale partij. Wat in elk geval zeker is, is dat de regeringspartij als gevolg van haar straffe economische beleid haar meerderheid van 22 zetels heeft zien verminderen tot een overwicht van ten hoogste zes ze tels in het 92 zetels tellende Huis van Afgevaardigden. Labourleider Bill Rowling zei dat het "zeer onjuist zou zijn in dit stadium een nederlaag te erken nen". Zijn party heeft vooral Inde plattelandsdistricten waar het economisch slecht gaat, grote vooruitgang geboekt. Voor pre mier Muldoon bestond er echter geen twijfel aan, dat zijn partij ook de komende driejaar aan de macht blijft. "Wij hebben ge wonnen. Er is een werkbare meerderheid", aldus de eerstc- minister. Het kan nog wel 10 dagen duren voordat de einduitslag bekend is De afloop is ook erg onzeker als gevolg van de chaotische stand van zaken ten aanzien van de kie zers! ijston. Deze zijn vaak geba seerd op zeer verouderde gege vens. Zo komen daarop in totaal ongeveer 400.000 namen voor van mensen die zijn overleden, geë migreerd of alleen maar verhuisd naar een ander district. Zowel de Labourpartij als de partij van premier Muldoon hebben al laten weten, dat zij wellicht de resulta ten in die districten waar de be slissing met slechts enkele stemmen verschil valt, zullen aanvechten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7