Asfalt Breestraat haastklus Vogeltjes van klasse op tentoonstelling ijkcomité Leedewijk naleerd zaterdag j.l. bi j SHOWROOM VULT GAT AAN LEVENDAAL LEZERS SCHRIJVEN Actief in vrije tijd HOSTESS (2) het leidse bloemenhuis efe Weer werkte niet mee maandag 27 november 1978 LEIDEN i i LEIDEN - Ondanks de bar slechte weersomstandigheden - er vielen bij vlagen forse regen-, hagel- en sneeuwbuien - is een groot gedeelte van de Breestraat het afgelopen weekeinde van een asfaltlaag voorzien. Vanochtend werd een begin gemaakt met het aanbrengen van de belijning op het kersverse asfalt. De verwachting was dat het ver keer aan het eind van de middag weer van de Breestraat gebruik zou kunnen maken Als gevolg van de overvloedige neerslag gingen de asfalterings- werkzaamheden gepaard met een omvangrijke stoomontwik- keling. Op sommige ogenblikken was het zo erg dat de Breestraat een treffende gelijkenis met een Turks stoombad vertoonde. Een enkele keer moesten de werk zaamheden ook onderbroken worden, omdat de bestuurder van de wals zo weinig zicht had. dat er gevaar bestond voor het personeel dat in de directe omge- el1 ving aan het werk was. Zaterdagavond om zes uur werd v een begin gemaakt met deze non stop haastklus, die de bewoners 'in, van de Breestraat en directe om geving een slechte nachtrust be zorgde. Op dat ogenblik waren de weersomstandigheden nog rede lijk. Enkele uren later verslech terde het weer zienderogen. "Maar", zei toezichthouder Van der Meer van de dienst Gemeen tewerken vanochtend, "op dat moment hadden we geen keus meer. Het werk moest doorgaan en afgemaakt worden" Ondanks de plaatsing van borden waarop stond dat zaterdagmid dag vanaf vijf uur niet meer ge parkeerd mocht worden op de Breestraat, stonden op het ge deelte dat geasfalteerd moest worden toch nog zeven auto's. In opdracht van de politie sleepte de Leidse brandweer die wagens weg. Daarna werd een begin ge maakt met het verwijderen van de bestaande bestrating. ^reestraat vertoonde tijdens de asfalteringswerkzaamheden een wat macaber beeld: grote stoomwolken begeleidden de niet alledaagse voertuigen Die werkzaamheden gingen met nogal wat lawaai gepaard, zodat de sprekers in de Stadsgehoor zaal, waar op dat ogenblik een landelijk PSP-congres aan de gang was, moeilijk te verstaan waren. Het gedeelte tussen Kort Rapenburg en Maarsmansteeg werd voorzien van twee dikke la gen asfalt. Dat gebeurde in ver band met de klachten van bewo ners en winkeliers over de tril- lingsoverlast sinds de invoering van het twee-richtingverkeer in de Breestraat. Bovendien was het bestaande wegdek op diverse plaatsen in niet al te beste condi tie. De uitvoering van het werk in het ge slakkenfundering alleen maar een dunne laag asfalt kan worden aangebracht. En daarvoor zijn hogere buitentemperaturen no dig. afgelopen weekeinde betekent Het gedeelte van de Breestraat voor dat nu de gehele Breestraat geasfalteerd met uitzondering van het gedeelte tussen de Maarsmansteeg en de Choor- lammersteeg. Het stukje tussen Koornburgsteeg en de Choor- lammersteeg wordt later geasfal teerd omdat op de daar aanwezi- het stadhuis wordt niet geasfal teerd. B en W van Leiden vinden dat ongewenst uit een oogpunt van monumentenzorg. Tot de as faltering tijdens het weekeinde werd besloten in verband met het vele verkeer dat de Breestraat op werkdagen moet verwerken. Ook de naderende feestdagen speel den een rol. Had het werk tijdens normale werkuren uitgevoerd moeten worden dan zou de Bree straat vijf dagen voor het verkeer afgesloten zijn geweest. Proble men rond de afsluiting hebben zich vrijwel niet voorgedaan. Wel deden enkele automobilisten een poging om ondanks de afsluiting toch de Breestraat te berijden, maar daar werd door politie en de aanwezige werklieden een stokje voor gestoken. - Ais vj 465 vogels in één ruimte bijeen zitten is de lucht dik van de indi viduele kir- en tsjilpgeluidjes. Zo was de situatie het afgelopen weekeinde in het Cultureel Cen- 1 trum in Voorschoten, waar de le- den van de Leids-Voorschotense Vogelvrienden dit weekeinde hun vogeltjes tentoonstelden. Deelnemers deden aan de wed strijdklasse mee, bijna een derde van het totale ledental Cl28) van 'De Vogelvrienden'. Met uitste le! kende resultaten. Werd de secre- "i taris van de vereniging, De Wit, voorgaande jaren nog vrijwel moeiteloos kampioen in zijn ca tegorie dit jaar moest hij tot zijn verbijstering constateren dat an deren hem waren voorbij ge streefd. Verschillende vogeltjes kregen 90, zelfs 91 punten van de jury, op een maximaal puntental van 100, wat slechts theoretisch te verwezelijken is. Ruimschoots voldoende in elk geval om de we reldkampioenschappen, die in januari voor het eerst in Neder land, in 'Het Turfschip' in Breda, u<j j'LEIDEN - Enkele bewoners van de Leedewijk. een buurt van de Meren- wijk, hebben het initiatief genomen om een wijkcomité op te richten. Op maandag 27 november zal een vergadering in de aula van de basisschool aan het Broekplein daartoe een eerste aanzet geven, be initiatiefnemers denken dat er in de Leedewijk (omvattende de straten met gras, heide, bes, wier, bank en tuin) veel meer aktiviteiten mogelijk zijn dan er tot nu toe ontplooid werden. Zo zou het wijkcomité een 3 steentje bij kunnen dragen aan de realisering van de voorzieningen (café's, clubhuis, sportfaciliteiten) in de Leedewijk. Ook zou het wijk- 3® comité buurtbewoners de gelegenheid geven om zomaar te praten of een jj, spelletje te spelen. d£>e oprichtingsvergadering begint maandagavond om acht uur Lezingencyclus In het kader van de lezingen cyclus "Doelen en waarden bij het wetenschappelijk onderzoek" wordt vanavond een lezing gehouden getiteld "Persoonlijke ervaringen er argumenten". Er zal gespro ken worden door prof. dr. J, J. M. Beenakker (experimen tele natuurkunde) en prof. dr. C. J. Lammers (sociolo gie). Daarna is er gelegen heid voor discussie. De bij eenkomst, die om acht uur begint, wordt gehouden in het Academiegebouw, Ra penburg 73. Gesprekscentrum Het bestuur van het Kijkhuis/ Gesprekscentrum organi seert een discussieavond op dinsdag 28 november over de doelstellingen en de moge lijkheden die het centrum biedt. Er wordt gepraat over het programma zoals dat er afgelopen jaar uitzag en de wensen voor het komende jaar. De avond wordt gehou den in het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoor- straat 9 en begint om acht uur. Israël Het genootschap "Nederland Israël", afdeling Leiden, or ganiseert morgenavond een lezing over "De bijdrage van het Jodendom tot de wereld cultuur". De lezing wordt gegeven door prof. dr. J. van Goudoever in het Interna tional House aan het Rapen burg 6. Aanvang acht uur. Fotografen De Leidse Amateur Fotografen Vereniging (LAFV) houdt vanavond de jaarlijkse al gemene ledenvergadering in het clublokaal aan de Steen- schuur. De agenda vermeldt behalve een groot aantal huishoudelijke punten ook een nabespreking van de tentoonstelling en overleg over de opzet van wedstrij den. De vergadering begint om tien uur. Hengelsport VOP'74 hield een viswedstrijd in do Ringvaart. De vangst was niet best. De uitslag: 1. F. Veltman 11 stuks (3500 gram), 2. M. Kerkvliet 8 (1750), 3. A. v. d. Meij 6 (1925), 4. F. Reijken 5 (2175), 5. A. Se- gijn 7 (1125), 6. A. Mooyman 3 (525), 7. J. v. Kampen 2 (850), 8. R. v. d. Zeeuw 2 (175). Rozekruisers Het Rozekruisers Genoot schap belegt morgenavond een openbare lezing met als onderwerp "De twee natuu- rorden". De bijeenkomst heeft plaats in het zalencen trum 't Parlement, Nieuwe Rijn 52 en begint om acht uur. worden gehouden, met vertrou wen tegemoet te zien. De punten waarop de vogels wer den beoordeeld waren onder an dere het pigment, de grootte, vorm, bevedering en conditie Voor de zangvogels golden ande re eisen. Die hoefden niet mooi te zijn, slechts mooi te zingen. Voor hun beoordeling was slechts belangrijk de kwaliteit van de - voor een leek volgen nu onbe grijpelijke termen - holrollen, knorren, schokkels en klingel- toeren die ze ten gehoren wisten te brengen. Al met al trok de expositie zo'n 500 belangstellenden, aanmerkelijk meer dan voorgaande jaren. Een bezoekersrecord dat 'De Vogel vrienden' voor een belangrijk deel toeschrijven aan de - voor het eerst - gratis entree. Een aanmerkelijk minder succes was de-eveneens dit jaar voorde eer ste keer georganiseerde - ten toonstelling voor huisdieren. Slechts vier kinderen waren met hun konijn, respectievelijk cavia komen opdagen. Dan waren er natuurlijk de nodige prijzen te verdelen. De kampioen onder de zangkanaries, stammen Harzers behoorde toe aan A.M. Ammerlaan (Zoeterwoude); Zangkanaries, Harzers, meester- zang E. de Koning (Leiden); Kleurkanaries, stammen, pig ment met rood H. Laterveer (Lei den); Kleurkanaries, enkelingen pigment met rood C. Jansen (Leiden), Postuurkanaries, en kelingen, S.J. van Nieuwenhout (Leidschendam); Bastaarden met kanariebloed P.J. Verhoork (Voorschoten); Zebravinken, en kelingen, B.J. Bolleboom (Leid- Gaarne gebruik ik de brief van Tiny Kraan die in deze krant stond af gedrukt als welkome aanleiding om kennelijke onduidelijkheden in mijn voorstel met betrekking tot de parkeerhostessen enigs zins te verhelderen. Ter gerust stelling van Tiny Kraan: mijn be doeling is klaarblijkelijk zo wei nig duidelijk overgekomen dat ook mijn eigen vrouwelijke frac tiegenoten mij ter verantwoor ding hebben geroepen! Allereerst wil ik opmerken dat ik zeker geen zelfgenoegzame stel ling betrokken heb ten aanzien van het door mij ter sprake ge brachte probleem - men had dan een motie van mij kunnen ver wachten. Neen: ik heb slechts een voorstel tot onderzoek ge daan waarbij ik tevens heb ge suggereerd advies van psycholo gische zijde in te roepen. Wat het probleem zelf betreft: als niet-autorijder ben ik primair geïnteresseerd in het aspect "agressie" en hoe dat te voorko men en secundair in het parkeer probleem als zodanig. Terzake ben ik van mening dat het optreden van parkeerwachters in quasipolitieuniformen de indruk wekt van een agressieve benade ring van de fout-parkeerder en om die reden al agressie opwekt. Indien men mij tot zover wil volgen ben ik reeds tevreden. Het be langrijkste is dan reeds gezegd. Onnodig wellicht dan nog te zeggen dat de beschuldiging van Tiny Kraan dat ik op de bres zou staan voor de foutparkeerder niet slechts formeel onjuist is, name lijk op geen enkele uitspraak van mij gebaseerd, maar ook inhou delijk volledig tegengesteld is aan de werkelijkheid: ik woon nu 10 jaar in de binnenstad waarvan 6 jaar aan de Breestraat - voor de foutparkeerder dergelijke vitale punten heb ik totaal geen begnp gekregen; wel wil ik nadrukke lijk een uitzondering maken voor al degenen die ten behoeve van de uitoefening van hun beroep naar mijn mening recht hebben op een bevredigende onthef fingsregeling! De door mij gesuggereerde oplos sing voor het gesignaleerde agressieprobleem ontleen ik aan de omstandigheid dat elders in Europa goede ervaringen met de parkeerhostessen zouden zijn opgedaan. Moge ik besluiten met op te merken dat het naar mijn mening juist strookt met de emancipatiege dachte (die ik reeds lang bijzon der ben toegedaan en probeer ge stalte te geven in mijn persoon lijk en nu ook politiek leven) dat een beroep dat voorheen slechts door mannen werd uitgeoefend ook door vrouwen zal worden uitgeoefend. Mijn voorkeur voor vriendelijke en meer 'normaal' geklede mannelijke parkeer wachters geldt uiteraard ook voor vrouwelijke parkeerwach ters. De tegenstelling zit hem niet in het man-vrouw zijn, maar in de aard van het optreden: het meer of minder vriendelijk zijn en het meer of minder prettig gekleed gaan. Daar de mannen derhalve hier naar mening duidelijk ge faald hebben lijkt het me een daad van actieve emancipatie bevordering door nu in vrijko mende vacatures de vrouwen de kans te geven. JOOP WALENKAMP CDA-RAADSLID Breestraat 27 LEIDEN Drie van de kampioenen van 'De Vogelvrienden'. Van links naar rechts: Gert Slootweg, jeugdkam pioen. A.A. Scholle. beker Leidsch Dagblad, secretaris De Wit en C Jansen, wtnnaar van de beker van de gemeente Voorscholen schendam); Tropische vogels, stammen en enkelingen A.A Scholte (Voorschoten). Jeugdkampioenen: Kleurkanaries, enkelingen, vetstof zonder rood, G. Slootweg (Rijnsburg); Bas taarden met kanariebloed. G. Slootweg (Rijnsburg); Grote par kieten, enkelingen W.F. Taffijn jr (Leiderdorp). De beker van het Leidsch Dagblad ging naar A.A. Scholte, die van de gemeente Voorschoten naar C Jansen, en de legpenning van de gemeente Leiden naar P.J. Ver hoork. steenstraat 19 leiden tel 071-142662 exkiusief 'De Leidsche Fles'aardewerk^ Schetstckening van de bouwplannen LEIDEN - Automobielbedrijf Huisman gaat aan het Levendaal, tussen Koenesteeg en Nieuwe Brugsteeg, een showroom met kantoren en éen woonhuis bou wen. De nieuwbouw zal komen op de plaats waar tot voor kort nog vier woonhuizen stonden dichtgeslagen. Deze oude pan den waren niet meer geschikt voor bewoning en zijn inmiddels onder de slopershamer gevallen. Alleen de twee hoekpanden van de oude bebouwing zijn blijven staan. Daartussen zal nu de nieuwbouw verrijzen. Als alles volgens plan verloopt zal nog voor het einde van dit jaar met de bouw worden begonnen. De gemeente heeft al een bouw vergunning verleend. De wel standscommissie. de gemeente lijke instantie die alle nieuw- bouwplannen op haar estheti sche kwaliteiten moet beoorde len, heeft eveneens haar goed keuring aan de plannen gehecht. De nieuwbouw zal bestaan uit vier afzonderlijke bouwblokjes. Bo ven elk blok komt een schuine kap. De showroom op de begane MS Het "gat" aan het Levendaal tussen Koenesteeg en Nieuwe Brugsteeg. grond zal zich over het totale bouwterrein uitstrekken. Op de eerste en tweede etage komt kan toorruimte. In het plan is verder nog een bedrijfswoning opge nomen. Kantooren De opgang van deze galerij zal naast de showroom komen. De woning krijgt op de tweede etage een balcon. Ook bij de kantoren komen nog drie balcons. Het ontwerp voor de nieuwbouw is gemaakt door architectenbureau Splinter uit Leiden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3