VLOTTE SHOW VAN 'COLOMBAIONI' Goede voorstelling 'Nee schat, nu niet' Originele show van ESTA- actrices K V-' MAANDAG 27 NOVEMBER 1978 VARIA De grote vraag wat er het eerst was, het ei of de kip, is nu wel definitief opgelost (de haan), maar dat neemt niet weg dat er nog een groot verschil be staat tussen het Westduitse ei en het Roemeense ei. In West- Duitsland deelden de pluim veehouders onlangs 100.000 eieren gratis uit, uit protest tegen de invoer van vooral Nederlandse eieren, en in Joe goslavië blijken grensbewo ners eieren uit Roemenië het eigen land binnen te smokke lenv omdat de Roemeense eie ren een stuk goedkoper zijn dan de Joegoslavische. Op zichzelf is dat niet zo ver meldenswaardig, wij hebben immers ook die Butterfahrten gekend in onze goedkope tijd, maar aangrijpend, ontroe rend en hartbrekend is de manier waarop die Joegosla- ven de eieren de grens over smokkelden. In flessen! Er zijn twee internationaal erkende methodes (zie het Jonge Va dersboek) om een ei in een fles te krijgen. Een ongekookt ei moet enige tijd in wijn-azijn worden gelegd, waarna de schaal zo week en soepel wordt dat je het ei door de nauwere hals van een fles kunt duwen zonder dat het breekt. Komt het ei vervolgens in aanraking met water in de fles, dan neemt het zijn oude vorm (de eivorm) weer Maar ook een gekookt ei kan zonder letsel in een fles wor den verborgen waarvan de hals nauwer is dan de om vang van het ei. U haalt de dop eraf, gooit een brandende lucifer in defies (in dit geval is het toch raadzamer een melkfles te nemen dan een wijnfles, - eerlijk is vals), legt het ei op de flesopening, waarna defies het ei heel en al zal opslurpen. Als u het ei er dan, aan de andere kant van de grens, weer uit wilt hebben, hoeft u de fles maar aan de mond te zetten, het hoofd ach terover te houden, zo hard mogelijk in de fles te blazen, moedertje krijgt een mand met eieren voor zich en het verbergen van de smokkel waar kan beginnen. Het eerste ei wordt uit de mand gepakt. Half stukgeslagen te gen de opening van de voorste fles, en voorzichtig mikkend laat omaatje het wit en eigeel de lippen van de flesopening te nemen, en. floep!, daar haast het ei zich naar bui ten. Kippenfokkerijen Geen van beide methoden werd door de Joegoslavische eier- smokkelaars gebruikt. Met monnikenvlijt braken zij, er gens in Roemenië de eieren en goten de inhoud in de flessen. Ik zie het voor me. De leiders van de smokkelaarsbende, rijzige slanke mannen met vervaarlijke zwarte snorren, stropen in de Roemeense dorpjes de kippenfokkerijen af in hun tweedehands Che- vrolets, laden in de bagage ruimte en op de achterbank de manden met de met kippe- stront bevuilde scharreleie ren, en komen met drie auto's vol met Roemeense eieren bij de afgelegen boerderij van een Roemeens familielid, dat meehelpt de manden uit te la den in zijn schuur. Daar zitten de grootmoeders en de zusters van de grootmoe ders van de leiders van de smokkelaarsbende al achter enkele schragen die vol staan met lege, tevoren omgespoelde flessen klaar om te beginnen Zij zijn om en nabij de zestig, maar zien er met hun zwarte hoofddoeken en lange warme rokken tot op de enkels uit als tachtig jarigen. Elk groot- flesopening druppen. De beide halve dop pen werpt ze vervolgens in een emmertje: die worden straks ook de grens overgesmokkeld als grit voor de duiven. Dan komt het tweede ei, enzovoort enzovoort. Toch zal het waarschijnlijk niet zo gegaan zijn, hoewel je het nooit weet, want je ziet op de dagmarkten van Belgrado nog steeds van die oude, zwartgeklede vrouwtjes staan met voor zich een vijf tiental eieren op een uitge spreide doek, die zij voorzich tig verpakt hebben weten heel te houden, zittend op de plan ken van een boerenkar, die 's morgens om drie uur in het pikkedonker al uit een van de naburige dorpen met water meloenen, uien, wortelen en paprika's naar de stad was vertrokken. Oma mag dan Geklutste eieren ook altijd mee met haar schort vol eieren. Toch denk ik dat die smokke laarsbende het grootscheepser heeft aangepakt. De eieren werden in hoog tempo boven een teiltje gebroken, en als het teiltje vol met eierstruif zat werden de flessen met behulp van een trechter een voor een tot de rand gevuld. Geen plaats voor romantiek, waar in elk eitje z'n eigen identiteit behield totdat hij zich in de fles met de voorafgaande eitjes vermengde, maar de ruwe praktijk van de geharde smokkelaarsbende, die de eie ren meedogenloos over de kling jaagt en zich schietend een weg baant tussen de Roe meense en Joegoslavische douane door met hun flessen geklutste eieren. LEIDEN - Carlo en Alberto Co- lombaioni, die zichzelf indelen in het genre van de "Komisch Volkstheater", verzorgden zowel gistermiddag als gisteravond een voorstelling in de Leidse Schouwburg. De middagvoor stelling duurde exact een uur, terwijl de avondvoorstelling de lengte van een normale theater show had. 'I Colombaioni' heb ben zich helaas niet kunnen ont trekken aan invloeden uit de vó rige programma's, zodat een aan tal elementen van hun Comme dia dell'Arte-spektakel voor de trouwe schouwburgbezoeker als herkenbaar kon overkomen. Hoewel zij in het verleden zowel met Fellini ('La Strada') als met Dario Fo hebben samengewerkt, mag dit geen garantie betekenen voor hun niveau buiten de Ita liaanse landsgrenzen. D verklaarbare oorzaken hebben zij echter op het commedia dell'-arte terrein nauwelijks enige concur rentie te duchten van de onge veer vierhonderd andere clown families, die zich in Italië,artistiek op dit terrein bewegen. Daar waar deze commedia dell'ar- te-artiesten nauwelijks het eigen dorp verlaten, hebben Carlo en Alberto Colombaioni het zegen rijke initiatief ontplooid naar nieuwe wegen voor hun theater kunst te zoeken. Ze vonden een vrijwel braakliggend stuk Euro pa, dat zich opvallend ontvanke lijk voor deze, wat in de vergetel heid geraakte, volkskunst open stelde. Waarmee absoluut niet beweerd is, dat Carlo en Aberto een artistiek minimale prestatie geleverd zouden hebben. Inte- Ze brengen een vlotverlopende "show", daar waar het helemaal niet als zodanig is bedoeld. Hier lijkt de commedia dll'arte haar eigen grondprincipes te verloo chenen en op te gaan in de com merciële tendensen, die elke oor spronkelijke theatermanifestatie bedreigen. Het aldus ontstane re sultaat zou ik beslist niet teleur stellend willen noemen. Maar men dient zich immer bewust te zijn, dat zowel het Europese publiek, alsmede de voor Euro pese kranten schrijvende recen senten opvallend weinig verge- lij kings- en refenrentiemateriaal hebben. Hetgeende oordeels vorming ongewild éénzijdig zou kunnen beïnvloeden. Dit mogen wij, hoe geestig en alert Carlo en Alverto ook zijn, nimmer verge ten. BERT KOEKEBAKKER Alberto (links) en Carlo Colombaioni LEIDEN - 'Nee schat nu niet wordt zonder enige twijfel gedra gen door John Lanting (Arnold Blom) en Pim Peters (Rinus Kleyburg), terwijl belangrijke bijrollen worden gespeeld door de mooie Diana Dobbelman als Suze Kleyburg en onze 'eigen' Pamela Teves als Evelien van Dam. Dat er voor dit soort uiterst vrijblijvend toneel beslist een publiek bestaat bewees de voor stelling van zaterdagavond in de Leidse Schouwburg, waar zelfs vier kaarten meer dan het maxi mum werden verkocht. De reden, dat Lanting's 'Theater van de Lach' soms wel meer dan 200 voorstellingen per seizoen van een bepaald stuk geeft is exact dezelfde waardoor de TROS zo groot kon worden. Geen wonder derhalve, dat het tot een soort traditie is uitgegroeid, dat elke 'Theater van de Lach-produktie' aan het eind van het seizoen met een TROS-televisieregistratie bekroond wordt. Een élitair publiek neemt er wel licht hautain afstand van maar in het genre is 'Nee schat nu niet' beslist een goede, in de humor geperfectioneerde voorstelling. Aan Lanting is beslisteen cabare tier verloren gegaan, terwijl Jo- han Sirag (Piet Vlasman) ditmaal een belangrijke, ondersteunende rol speelde. Beslist verrassend was het optreden van Peters (o.a. te zien in Van Nie's 'Doodzonde als journalist), die door zijn Nieuwe-Komedie-periode aan vankelijk een wezenlijk 'andere indruk bij zijn publiek had ach tergelaten. Van geëngageerd ac teur is hij (tijdelijk?) geworden tot een professioneel spelend blijspelacteur. Pamela Teves speelde voortreffelijk. Aparte vermelding verdienen ook de ac trices Karl Wildschut en Ma- roesje Lancunes. BERT KOEKEBAKKER. HILVERSUM - De Nederlandse speelfilm»Doctor Vlimmen van Guido Pieters is op het eerste In ternationale Filmfestival in Mia mi bekroond met de gouden me daille voor de beste buitenlandse film. Aan dit festival werd door dertig landen deelgenomen. LEIDEN - "The heartache and sor row show" van het English Spea king Theatre Amsterdam (ESTA) was zaterdagavond in het LAK- theater een verademing om naar te kijken en te luisteren. "The Show" is geschreven door de ESTA-actrices Cathy Downes en Rhonda Liss, en behandelt het vaste rolpatroon tussen en vrouwen waarin verovert dienen (willen) worden en de mannen in een machtsposi tie komen. Vanuit deze machts positie krijgen de mannen de kans vrouwen individueel en collectief uit te buiten. Deze posi tie wordt nog versterkt door een zowel opgedrongen als zelf ge creëerde "heldvorming". In "The heartache and sorrow show" is de held van Dolores en Shirl een zekere Johnny, die hen naar believen versiert en als een baksteen laat vallen. Johnny zelf krijgen we niet te zien, daar 'De Travolta' waarschijnlijk te bezet was om naar het LAK te komen. De vorm waarin Cathy Downes en Rhonda Liss "The Show" hebben gegroten levert een ui termate geestig effect op. Met kernachtige, begrijpelijke dialo gen, die gevuld waren met de zo bekende bakvis-adoratie, en sle pende, uitstekend uitgevoerde 'gouwe ouwe' liederen uit de ja ren dertig en vijftig als 'Cheek to cheek', 'Stormy weather' en 'I'm sorry', wisten Cathy Downes en Rhonda Liss een goede balans te bereiken tussen amusement en engagement. Met een gerust hart kan dan ook geconcludeerd worden dat beide ESTA-actrices een uitgekauwd onderwerp op een originele wijze hebben benaderd en in beeld ge bracht. Een schouderklopje dus voor deze actrices van het zo door tweespalt geplaagde ESTA. LOUIS CORNELISSE baak, IK woop PAT we-r t>ir JA hBT JOU nat Beree ^AAT PAAI VORfC, JAAft. O - IK. HOOP HAAS. WVT U NIET t/CEWAWr PAT HET "T/Cff i/ir in i/eeroow VAN INTBLU- <*ENVE De avonturen van Jommeke JOHMEKE IN BOBBEJAANLANfi Choco is springlevend en de grote held1,1. Hij deed die boeven hun plan mislukken! Haha. ,hun slee een hoop oud ijzer En al hun kleren van hun Als de bliksem W3,ren ze ia eg'. Ze zullen er nu We/ hun buik ~7 va.r\ vol hebbenj WINA BORN TANGEH-SOEP UIT KOREA Begin met twee eetle pels sesamzaad in een droge koekepan boven heel laag vuur licht te Neem de pan xur, stamp de geroosterde zaadjes fijn meng er een volle theelepel zout door. Zet 500 gram kippenekjes, of vlerkjes of combinatie van de- 1, op met 1,5 liter koud water, snufje zoul takje peterselie en sel derij, een heel teentj1 knoflook en laat de bouillon anderhalf uui trekken. Zeef de bouil lon. Snipper een ui rag- fruit de snippers eetlepels zonne bloemolie tot ze zacht beginnen te worden, boven laag vuur. Meng •en gesnipperd teen- knoflook door, het fijngesneden stukje prei 2 eetlepels sojasaus na enkele minuten bakken de bouillon en 200 gram taugeh. Laat de soep nu nog een kwartiertje zachtjes trekken. WINA BORN Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Leidse bioscopen LUXOR: "Grease", da. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.30. "Verbrande stad", alléén vanavond 11.45 uur, in kader LAK-Cinema, 16 jr. Trom knapt het op", zo. 2.00 en 4.15 uur. Nachtvoorstelling: "East of Eden", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. LIDO: "Moord op de Nijl", da. 2.30 en LIDO 3: "The Medusa Touch", da. 7.00 en 9.15 uur, do., vr., ma. en di. ook 2.30 uur, 16 jr. STUDIO: "Bye, bye monkey", da. 7.00 en 9.15 uur, do„ vr., ma en di. ook 2.30 uur, 16 jr. Kindervoorstelling: "Peteren de draak Elliot", za. en woe. 2.30 uur zo 2.30 en 4.45 uur. TRIANON: "Onkruid vergaat niet", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, a.l. Kindervoorstelling: "Donald Duck", za. en woe. 2.30 uur, zo. 2.30 en 4.45 uur. REX: "Hete meiden uit het koude noor den", da. 7.00 en 9.15 uur, ma. di., vr. en zo. en do. ook 2.30 uur, 16 jr. Kinderma tinee: "Alice in Wonderland", za. en woe. 2.30 uur. Nachtvoorstelling: "De duive lin Miss Jonas", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. Bioscopen Alphen EURO 1: "Aasgieren vallen aan", da. 1.30,6.30 en 9.00 uur, zo. ook 4,00 uur za ook 12.15 uur, 16 jr. EURO 2: "Moord op de Nijl", da. 1.30 en 8.00 uur, a.l. Nachtvoorstelling: "De laat ste vrouw", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 3: "Julia", da. 1.45, 6.45 en 9.15 uur, zo. 4.15 uur enz., za. woe. 6.56 en 9.15 uur, 16 jr. Kindervoorstelling; "Wordt u al geholpen?", za., zo. en woe. 1.45 uur. Nachtvoorstelling: "The burglars", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 4: "Crash", da. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur, 16 jr. Nachtvoor- Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "Slap shot", vr. en za. 7.00 en 9.15 uur, zo. 4.00 en 6.15" uur, 12 jr. "What?", do., zo. en di. 8.45 uur, 16 jr. Kindervoorstellingen: "Pippi Langkous zet de boel op stelten", *a "Jn 2.00 Ziekenhuis behalve terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Kinderafdeling: dag. Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur. 13.45-14.30 uur. Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage lijks van 14.00-19.00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiènt). C.C.H. (hartbcwaking), 14.15-14.45 en 19.00-19.30 u Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Sint Elisabeth-ziekenhuis: Volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 Zaterdag en zondag: uur en van lö.JU-l9.JU uur. 14.45-15.00 uur. Bezoek aan ernstige patiënten:\ voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling.- Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000). i. 2.30 udrlieuuxs 27november 1978 Honderd jaar geleden stond in de krant: -In de Seine-straat te Parijs heeft dezer dagen eene kat een ontsnapten kanarievogel ver slonden, welke door de eigena resse, een zekere mevrouw Van nier, met alle tekenen eener lui druchtige wanhoop werd be weend. De verbazing der buren hierover week, toen zij verna men dat het diertje aan wijlen de barones D. behoord had, die aan den vogel eene lijfrente van 500 fr. verbonden had ten be hoeve van gezegde juffrouw Vannier, vroeger hare kame nier. Die inkomsten zal zij nu moeten missen. -Te Boulogne heeft eene jonge dame, de dochter van den heer Pay, koopman aldaar, een werkman van zeven en dertig jaar, die tegenover het badhuis van eene boot in zee viel en op het punt was te verdrinken, ge red. Het meisje begaf zich te wa ter, zwom naar den drenkeling toe en hield hem zoolang boven tot men te hulp kon komen en hem aan den wal kon brengen, -(adv.) Heden verschijnt com pleet Faust, vertaald door J.J. L. ten Kate. Goethe's Faust ivordt in de vertaling van Ten Kate uitgegeven in folio for maat, met 14 Photographieën naar de schilderijen van den beroemden Schilder A. Kreling, vervaardigd door Friedr. Bruckmann te München. A. W Sijthoff, Leiden -Vijftig jaar geleden: -In de omgeving van Witem in Wit-Rusland is opnieuw een boerenopstand tegen de sovjets uitgebroken. Aan het hoofd van deze anti-communistische be weging staat een zekere Purc- halski. De gewapende opstand, die reeds geruimen tijd in het geheim werd voorbereid, richt zich tegen de sovjet-autoriteiten en -ambten Overal zijn portret ten van Lenin vernietigd en zijn sovjet gebouwen verwoest. In het dorp Garbow, zouden alle communisten zijn gedood. In andere dorpen werden sovjet beambten mishandeld en in vele gevallen neergeschoten. De re gering heeft reeds troepen ge zonden, die zestig personen, on der wie den leider, hebben gear resteerd. Tusschen de opstan delingen en de regeeringstroe- pen hebben zich bloedige bot singen voorgedaan, waarbij aan beide zijden dooden en ge wonden zijn gevallen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23