LEIDSCH DAGBLAD GLADHEID EIST DODEN Hs vandaag Duo uit Lisse „flest" voor 3V2 miljoen 'Hu* Teng ontkent kloof in Chinese leiding Amnesty: Duizenden gevangenen in China" Verkeerschaos in en rond Utrecht Dakpannen vliegen van Leidse Camera-bioscoop mceee. mmNSMPPBN mr KIW JjÊ MAANDAG 27 NOVEMBER 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35717 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TOKIO (ANP) - Volgens Japanse berichten uit de Chinese hoofd stad heeft de Chinese vice-pre- mier Teng Hsiao-ping ontkend, dat de huidige intensieve muur- krantactie in Peking aantoont, dat er een breuk is in de Chinese leiding. Teng, nummer twee in de Chinese communistische partij, zei tegen een Japanse politieke missie, dat de Chinese grondwet het recht van het volk waarborgt op vrije discussie door middel van muur- kranten. "Soms is het nodig vraagstukken door middel van muurbiljetten op te lossen," al dus Teng. Volgens de Japanse berichten zei Teng ook, dat de muurkrant- campagne de volledige goedkeu ring van de partij heeft. Teng zei verder, dat de Chinese leiders het ten volle eens zijn omtrent de noodzaak van stabiliteit en een heid ter bevordering van China's moderniseringsprogramma's. Tegenover de bezoekende Japanse politici merkte Teng ook op, dat de voormalige overleden Chinese leider Mao aan het eind van zijn leven zo ziek was, dat hij niet tot juiste beoordelingen in staat was. Hiervan maakte de "bende van vier" misbruik en het was tijd geworden, deze fouten te corrige ren. Teng zei voorts, veel te danken te hebben aan Mao Tsje-toeng, die hem behoedde voor vervolging door de bende van vier. Teng gaf als zijn oordeel, dat de huidige muur-krantcampagne een voortzetting is van Mao's po litiek, eventuele fouten te corri geren door middel van een mas sale campagne. Teng gaf toe dat er muurkranten zijn, die niet met de waarheid stroken Teng Hsicio-pirig. dag ongeveer duizend jongeren in Peking aan discussies in de open lucht hebben meegedaan. Zij pleitten voor vrijheid van me ningsuiting, democratisering van het bewind en voor Tengs be noeming tot premier, een functie die thans bekleed wordt door Hoea Koeo-feng, die tevens partijvoorzitter is. DEN HAAG (ANP) - Amnesty In ternational, de organisatie die zich inzet voor politieke gevan genen, heeft vandaag een uitge breid rapport gepubliceerd over politieke gevangenen in de Volksrepubliek China. Amnesty zegt dat vele duizenden mensen in China om politieke redenen worden vastgehouden. Volgens de organisatie is er sprake van klassejustitie terwijl de beklaag den nauwelijks of geen verdedi ging kunnen voeren. Politieke leiders bepalen in feite wat er ge beurt met „contra-revolutionai ren". Amnesty zegt dat er geen volledig beeld is te geven van de gevangenisomstandigheden in China vanwege het gebrek aan gedetailleerde informatie-uit wisselingen in het land zelf. Amnesty International heeft het rapport in juni van dit jaar aan de Chinese regering overhandigd om deze de gelegenheid te geven 'itaar te levpren Peking heeft ondanks herhaaldelijk ver zoek niet gereageerd. De voorzit ter van het opperste gerechtshof in China, Tsjiang Hoea, heeft de laatste, tijd echter herhaaldelijk verklaard dat er in China nog steeds veel mensen ten onrechte worden gevangen gehouden. Het rapport van Amnesty Interna tional is gebaseerd op gegevens van politieke gevangenen in Chi na die door Amnesty zijn geadop teerd en op getuigenverklaringen van voormalige gevangen. De organisatie is bijzonder bezorgd over de bestaande wetgeving die zeer vaag is zodat ze ruim geïn terpreteerd wordt orh zeer veel mensen op politieke gronden ge vangen te zetten. Volgens de Chinese grondwet kunnen be paalde categorieën mensen uit sluitend op grond van hun „klas- se-afkomst" of politieke achter grond van hun politieke en bur gerlijke rechten worden beroofd DRIEBERGEN (ANP, GPD) - De gladheid die vanmorgen vrijwel overal in Nederland voorkwam heeft ruim 150 ongelukken tot gevolg gehad. Daarbij kwamen zeker twee mensen om het leven terwijl er tientallen gewonden vielen. (Van onzer verslaggevers) gulden LISSE - De rijkspolitie in Lisse heeft twee inwoners van het bol- lendorp, de 46-jarige W. M. en de 33-jarige J.P.M.v. N. gearresteerd. Zij worden verdacht van flesse- trekkerij en oplichting. Voorlo pig is hiermee al een bedrag ge moeid van 3V2 miljoen gulden. De politie verwacht dat dit nog aan zienlijk zal oplopen. Twee maanden hebben de rijkspo- litie uit Lisse samen i chercheteam uit Den Haag zaak gewerkt. be jongste van het tweetal, N, deed 1 voorkomen dat hij eigenaar van een buitenlandse vracht luchtvaartmaatschappij. Hij ver- J telde handel te drijven met het Midden-Oosten waarmee veel winst kon worden gemaakt. Met zijn mooie woorden wist N de 46- jarige M te bewegen hem grote sommen geld te geven. M leende Winterse buien kVinterse buien afgewisseld door op klaringen. Krachtige aan de kust en op het IJsselmeer nu en dan harde noordelijke wind. Minimumtempe raturen van plus 2 graden vlak aan zee tot ongeveer min 3 graden in het binnenland. Maximumtemperatu ren circa 4 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 28 NOVEMBER ion op: 8.20 uur; onder: 16.35 u laan op: 5.34 uur; onder: 15.55 Omdat M in de veronderstelling leefde dat hij binnen niet al te lange tijd wel eens miljonair zou kunnen zijn, begon hij goederen te kopen en te bestellen zonder hiervoor een cent te betalen. Zo kocht hij in het noorden van het land een grote boerderij. Een ar chitect gaf hij de opdracht verbouwing uit te Een demonstratie op de nieuwste Thomas orgels Op dinsdag 28 nov. van 14.00-17.00 uur. Ook u bent welkom bij MUZIEK SERVAAS LEIDEN Nieuwe Rijn 19-20 Tel. 071-133445* driehonderdduizend vergde. Voor het inrichten van die boerde rij bestelde M een keuken van 45.000, een slaapkamer van 14.000 en nog enkele andere geldverslindende zaken. Ook in zijn woonplaats was M actief: hij "kocht", maar betalen was er niet bij. Zowel N als M hield de mensen van wie zij geld hadden geleend, al vanaf 1976 aan een lijntje. Elke keer als zij werden gesommeerd eens over de brug te komen, ver telden zij dat het geld onderweg was maar dat er problemen wa ren met uitbetalen. Tijdens het onderzoek kwam aan het licht dat de jongste van de twee geregeld door het land zwierf en in hotels overnachtte Als het op betalen aankwam gaf hij een verzonnen adres in Frank rijk. Vanuit die hotels beide N relaties en kennissen dat hij in het buitenland verbleef en aan het onderhandelen was hoe zij aar. hun geld zouden kunnen komen. Het totaalbedrag dat met de flesse- trekkerij en oplichting is ge moeid, is thans nog niet precies vast te stellen. De politie moet nog diverse benadeelden onder vragen. Aan baar geld. zo heeft men tot heden kunnen achter halen, is er in elk geval zo rond een half miljoen verdondere- maand. De spullen die zijn ge kocht en niet betaald en de goe deren die zijn besteld, vertegen woordigen een waarde van onge veer drie miljoen gulden. De poli tie meent dat hier nog wel het één en ander bij zal komen. Beide Lissenaren zijn voorgeleid voor de officier van justitie. De dodelijke ongevallen deden zich voor in de Haarlemmermeer Op de Lisserweg raakte de 50-jarige J. van der Poel uit Lisse bij een inhaalmanoeuvre de macht over het stuur kwijt en belandde in een sloot. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij aan zijn ver wondingen te zijn overleden. Op de Hillegommerdijk in Nieuw Vennep raakte de 22-jarige A.D Bouma uit Hillegom als gevolg van de gladheid met zijn auto van de weg en reed frontaal tegen een boom. Hij was op slag dood. Drie personenauto's en één vrachtwagen waren van morgen op de Henegouwerweg in Wad- dinxveen bij een kettingbotsing betrokken. Eén bestuurder, J.G. Brenninkmeijer, kwam bekneld in zijn wrak te zitten en moest door de brandweer worden uit gezaagd. Het verkeer in beide richtingen óndervond een op onthoud van ruim een uur. Er RIJNSATERWOUDE - De twee politiemensen stonden nog met het notitieboekje in hun handen: met veel pijn en moeite was de vrachtwagen met aanhanger uit de sloot getrokken en weer op de weg gezet. Toen de beide agenten aanstalten maakten op te stap pen, konden ze opnieuw in actie komen. De vrachtwagen glibber de voor de tweede keer van de straat af, de berm in en kwam tot stilstand in de sloot. Dit speelde zich allemaal vanmor gen vroeg af op de Herenweg, de enige verbinding die aansluiting vanuit Alphen heeft met de rijksweg naar Amsterdam. Bijna twee uur vertraging liepen de weggebruikers hier op. Files tot vóór Alphen waren het gevolg. De politie legde de chauffeur een "rijverbod" op. Pas nadat de zoutstrooiers hun werk hadden gedaan mocht hij zijn weg ver volgen. Het overige verkeer werd met de nodige problemen langs het obstakel geleid. ontstonden files tot vóór Bos koop. Het ongeluk gebeurde toen het slachtoffer ging inhalen maar op het gladde wegdek slipte. Een enorme ravage ontstond van morgen bij Utrecht. Op de rond weg, tussen Laagraven en het verkeersplein De Berekuil kan telde een veewagen met 95 mest- kalveren waardoor beide weg- helftdelen versperd raakten. Ki lometerslange files op de rijks weg, richting Hilversumen op de toevoerwegen naar Amersfoort en Zeist veroorzaakten chaoti sche verkeerstaferelen, ook in de stad Utrecht zelf. De veewagen, die omstreeks vijf uur in de ochtend kantelde kon pas vanmorgen om negen uur op de wielen worden getakeld. De brandweer moest er aan te pas komen om bekneld geraakte kal veren uit te zagen. Dertig kalve ren overleefden het ongeluk niet. De chauffeur van de veewagen bleef ongedeerd. De Utrechtse politie kreeg assisten tie van de rijkspolitie om de vele ongelukken in de omgeving van Utrecht af te wikkelen en in goe de banen te leiden. Volgens een opgave van de verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen deden zich de meeste ongeluk ken in het district Breda voor 25 Het verkeer in het noorden van het land ondervond weinig hin der van gladheid. Overigens deden zich gisteravond al veel aanrijdingen als gevolg van gladheid voor, vooral in de omgeving van Rotterdam. Drie mensen vonden daarbij de dood, twee vrouwen en een baby van een maand. Twee verdedigers van FC Den Haag Albertsen en Zondervan verhinderen Lerby om met zijn hoofd tot scoren te komen Rechts Erkens die het tafereel gade slaat. Noordwijk verloor daarbij in de slotfase van IJssel- meervogels (2-1). Quick Boys verrastte met een 2-1 zege op het nog ongeslagen Dos Kampen en RCL dolf het on derspit bij Vitesse Delft (2-0). Van de hoger spelende zondag amateurs kwam alleen UVS in actie. De Leidenaars wa ren bij AFC „Goed genoeg" om een 1-0 zege voor zich op te eisen. Het basketbalteam van P Leiden ontsnapte gister avond op de valreep aan een nieuwe nederlaag. Tegen Flamingo's werd met 80-79 gewonnen, maar de balans sloeg toch uiteindelijk naar de negatieve kant door. Sid Bruinsma werd uit het veld gestuurd. Ten onrechte, maar hij zal ongetwijfeld een schorsing opgelegd krijgen. De scheidsrechters hielden vol dat Bruinsma geslagen had. PAGINA'S 13-20 Pessimisme over het loon- overleg PAGINA 5 Betere tijden voor het Ne derlandse kindergebit PAGINA 9 Vijf-urige werkdag een kwestie van mentaliteit PAGINA 2'. 24 PAGINA'S De veertiende speeldag in de competitie van de eredivisie is zeer voordelig geweest voor Roda JC. De Limbur gers wonnen zelf met 2-1 de uitwedstrijd bij Volendam (waar een gat in het net voor een vreemd incident zorgde) en zagen PSV en Ajax een punt verspelen. Utrecht pik te een graantje mee van het verval van de Eindhovena- ren, het werd 2-2, Ajax bleek nog niet verlost van het syn droom dat na Europese be kerontmoetingen niet ge wonnen kan worden in de competitie. Bij FC Den Haag werd met 0-0 gelijk gespeeld, cijfers die ook na Twente- Feyenoord op het bord ston den. Op regionaal voetbalniveau konden alleen de zaterdag- amateurs het volledige programma afwerken. (van d r verslaggevers) Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. LEIDEN— Als gevolg van de slech te weersomstandigheden en en kele mankementen aan de dak constructie vielen gisterochtend bij de Camera-bioscoop aan de Hogewoerd de dakpannen naar beneden. De Leidse brandweer moest er met twee wagens, waaronder een lad derwagen. aan te pas komen om enige orde op zaken te stellen Vervolgens zijn er dranghekken geplaatst op het trottoir van de Sint Jorissteeg om voorbijgan gers tegen de vallende dakpan nen te beschermen. In eerste in stantie werd er gevreesd voor in stortingsgevaar van het dak maal later bleek dit niet het geval te zijn. Het bioscoopbezoek kon gis teren gewoon doorgaan. De bedrijfsleider van het Camera- theater, de heer Van den Anker, liet vanochtend weten dat er geen sprake kan zijn van een ingrij pende verbouwing omdat er plannen bestaan de bioscoop af te breken en op de hoek Levendaal- Sint Jorissteeg weer op te bou wen. Op deze plaats staat op dit moment nog de Barbaraschool, welke eigendom is van de firma Noorlander uit Leiderdorp. Directielid Kapaan van de firma Noorlander meldde dat er inder daad bouwplannen bestaan voor net gebied Levendaal-Sint Jo- rigssteeg-Hogewoerd maar dat deze nog in een zeer vroeg sta dium verkeren. "Voorlopig is al leen nog de school en het daarbij behorende voormalige klooster ons eigendom, wat precies onze plannen zullen worden hangt in belangrijke mate van de onder handelingen met de gemeente Leiden af. Voorlopig valt daar nog weinig over te zeggen. Wel hebben we contact gezocht met de directie van het Camera-thea ter en die staat niet onwelwillend tegenover eventuele bouwplan nen," aldus de heer Kapaan. PUZZEL: Waar moet Sint toch al die kadoos vandaan halen??? f L JBBjjsezaoa j)|(i|jnn}Bu jjoo6bh Ajjoq hg :6insso|do Linkse groepering ontvoerde zakenman SAN SALVADOR (Reuter) - Een kleine linkse guerrillagroepering in de Middenamerikaanse staat El Salvador heeft zich verant woordelijk gesteld voor de ont voering van de Nederlandse kenman Frits Schuiteman. De pers in San Salvador kreeg gis teren een communiqué toege zonden waarin stond dat Schui teman de gevangene is van "het proletarisch marxistisch-leninis tische guerrillaleger" H06CR 4 weken lang het leidsch dagblad ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Leidsch Dagblad e irst 4 weken voor halt geld e Juttend als abonnee noterer U kunt mij m.i.v. heden als i ik krijg dan de eerste 2 wel Gironr. Hokje aa ESCHMEESTER TEEKEMS

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1