Noordwijk in slotfase ten onder tegen Vogels RCL 'DELFT' ONDERSPIT Herstel Katwijk niet zonder kleerscheuren Quick Boys heeft de LUV-dames niet nodig. PAGINA MAANDAG 27 NOVEMBER 1978 SPORT SPAKENBURG - Vijfentachtig minuten lang was IJsselmeervogels - Noord- wijk zo'n tamme topper dat je je kon afvragen waarom de trainers de uitslag niet midweeks per post waren over eengekomen. Er gebeurde vrijwel niets. Alleen een beukend schot van Slechtenhorst na rust tegen de Noord- wijk-lat verstoorde even de rust. De twee ploegen, tot de nok toe gevuld met waakzaamheid en achterdocht, omklemden de 0-0 met zoveel ijver en toewijding dat de amusementswaarde voor het publiek ook aardig de nul na derde. Maar die 85 minuten verveling werden goedgemaakt door vijf slotminuten barstensvol paukenslagen en wild ge schetter. Toen het lawaai ophield en de kruitdamp was opgetrokken, had Noordwijk via een zéér, zéér dubieuze strafschop met 2-1 het onderspit ge dolven. Onverdiend. Vreugde vermengd met ongeloof teken de zich vijf minuten voor tijd af op de gezichten van de Noordwijkse spelers. Na knap voorbereidend werk van Ma- nuputty (ingevallen voor John van Dijk) en Klinkenberg had Rob Suttorp met een machtige kogel Noordwijk de leiding van het gevecht in handen ge drukt. Zouden de roodwitten met hun omgezette, krikkemikkige team (zon der de geschorste Van Kesteren, de geblesseerde Bröring en mét tal van half-fitte spelers) in die zware uitwed strijd dan toch de volle winst gaan op strijken? Kwetsbaar Omdat Noordwijk keek of het water zag branden, werd het team dat zich tot dan zo uitnemend had verdedigd, plotsklaps kwetsbaar. Wie er ook van IJsselmeervogels gedemoraliseerd waren, niet Piet Slechtenhorst en Peter de Graaf. Van de aftrap af stoven zij agressief op de Noordwijkse zestien meterlijn af. Frans v.d. Veen, die puik had gespeeld, kon even Slechtenhorst niet aan en Peter de Graaf joeg de bal resoluut achter Dortmund. Er waren na de Noordwijkse treffer, precies viif- tig seconden verst-eken Hoe weinig minuten er ook restten, de Vogels leken ineens te voelen dat er meer in zat dan de gelijke stand. De Spakenburgers kwamen plotseling met een felheid op de proppen die zij, onbegrijpelijk genoeg, 85 minuten lang hadden achtergehouden. Noordwijk had met de openingstreffer eenvoudig de storm over zich afgeroepen. De vlam sloeg wild in de pan. De linker spits van de Vogels, Vedder, rukte on heilspellend op, Westgeest kwam in om zijn schot te blokkeren. Met grote kracht vuurde Vedder op doel en via hand/onderarm van Westgeest ging de bal naast. De Spakenburgers staken meteen de handen op ten teken dat zij een strafschop eisten. Scheidsrechter Jan Dolstra uit Drachten legde bal in derdaad op de stip. Hij ontkende na afloop overigens dat de Spakenburgse reactie zijn besluit had beïnvloed. "Ik zag die achterspeler een slaande bewe ging naar de bal maken en dat is een strafschop. Dat je niet ogenblikkelijk het fluitsignaal hoort, komt eenvoudig omdat ik niet met de fluit in de mond loop, want dan dreig je wel eens te snel te fluiten.". Noordwijk legde zich verbolgen neer bij zijn beslissing en Henk de Graaf vuur de uit de strafschop de Vogels naar de winst 2-1. Was het geval Westgeest nu echt een handsbal of een voorbeeld van aange schoten hands? Er werd na afloop vu rig over nagekaart. De aanwezige bondscoach Arie de Vroet vond het "beslist geen strafschop waard". "Als een verdediger van zó dichtbij zó kei hard beschoten wordt dan krijgt hij niet eens de kans de bal met arm of hand te spelen". Dat Noordwijk-trainer John Eelman die zelfde mening was toegedaan, was ui teraard wel te verwachten. Wat hij (en anderen) voorts aanvoerde, was dat Vedder vóór hij schoot al een overtre ding tegen Westgeest had gemaakt. Tenslotte kwam Eelman met de cu rieuze opmerking dat dit nu al de zo veelste keer was dat zijn ploeg narig heid ondervond van een noordelijke scheidsrechter. Ei, ei. Betekent dat soms dat uit het noorden een boos oog op Noordwijk is gericht? Een complot-theorie? Eel man: "Dat hoor je me niet zeggen. Ik constateer alleen dat we steeds weer moeilijkheden hebben met scheids rechters uit het noorden." Vogels-trainer Evert Mur maakte over de juistheid van de strafschop weinig woorden vuil. Glunderend had hij het steeds over "een droomeinde". En dat was het ook zeker voor zijn ploeg. Toen de duisternis al lang over Spaken burg was gevallen, zei scheidsrechter Dolstra in de Vogels-bestuurskamer tenslotte: "Ik heb voor mezelf de over tuiging goed te hebben geleid". Dat was stellig het geval. Hij floot wel wat veel, wat onnodig was, want de wed strijd werd in redelijke sfeer gespeeld. Maar dat is detail-kritiek. Vrije schoppen Volgens Eelman gaat het er echter niet om of een scheidsrechter driekwart van de wedstrijd goed leidt. "Hoe hij de vrije schoppen op het middenveld ver deelt, interesseert me niet zo hevig. Waar het in wezen om gaat is wat hij in een wedstrijd doet op die paar cruciale momenten in het strafschopgebied". RUUD PAAUW RIJNSBURG - Het hand gebaar van: Wat moeten we nu? dat Anne Ouwer- sloot halverwege de twee de helft maakte, typeerde de onmacht van Rijns- burgse Boys. De ploeg van Herman Wijnands ver keek zich behoorlijk op Ter Leede en mocht zich, achteraf gezien, nog ge lukkig prijzen dat het schot van Ter Leede rechtsback Nico Vonk een kwartier voor het eindsig naal op de lat kwam. Nu hield RBB nog een punt over aan de streekderby tegen Ter Leede: 1-1. Maar ook dit ene puntje was een teleurstellende oogst, want de gehele wedstrijd dicteerde RBB het spel. Herman Wijnands stak na afloop van de wedstrijd de handen echter direct in eigen boezem door te zeggen dat zijn spelers geen gericht antwoord hadden op het spel van Ter Leede en dat zijn team veel te onrustig speelde. Inderdaad had RBB geen pasklaar antwoord op het spel van de mannen van Jan Tur kenburg. Ter Leede startte met twee spitsen en het centrale verdedigingsduo Schoen en Van der Plas was op alle mogelijke aanvalspatronen van RBB voorbereid. Voeg daar bij dat Anne Ouwersloot, de eni ge speler die zijn voorhoedespe lers van bruikbare passes voor zag, in de tweede helft goed werd opgevangen door Michiel Krop plus het feit dat RBB al vroeg te gen een achterstand moest aan kijken en het gelijke spel is ver klaard. Al- in de tiende minuut kwam Ter Leede aan de leiding. Het was aanvoerder Nico van de Fange die rechterspits Benno Kooy de diepte instuurde. Kooy liep op een "bal", die bijna niet meer te bereiken was. Leo van Delft gaf echter voor de zekerheid Kooy een stevige schouderduw, waar na scheidsrechter Van der Spoel de bal op de stip deponeerde. Ni co van de Fange maakte handig gebruik van dit meevallertje en scoorde: 0-1. Ter Leede trok zich na deze treffer nadrukkelijker terug en RBB probeerde met man en macht de verdediging van de Sassenhei- mers te verschalken. Het verve lende voor de Rijnsburgers was echter dat Ter Leede niet op de knieën te krijgen was. "De ploeg is nog te veel afhankelijk van de fouten van de tegenpartij", be kende Wijnands na afloop. De Rijnsburgse kon het publiek ook weinig boeien. En als er dan eens een bal richting Ter Leede doel verdween, dan stond daar al tijd Wim van Harskamp nog, die Onmacht De tweede helft was een voortzetting van de aanvallende onmacht van RCL en werd een heerlijke periode voor Vitesse's linkerspits Peter van der Meer. Hij, tot dan toe redelijk goed bedwongen door Rinus van Es, kwam in zijn favoriete rol terecht van gangmaker bij het countervoetbal en hij bezorgde nu zijn directe tegenstander(s) regelmatig moeilijke momenten. Na twintig minuten dolde van der Meer wat op de linkerspitspositie,Tiet een kromme voorzet los, die door aanvoerder Ruud van der Lee - ten onrechte volledig vrijgelaten - keihard werd ingekopt (2-0). RCL pro beerde nog wanhopig de bakens te verzetten, onder meer door het inzet ten van pinch-hitter Hans van der Wal maar met name de uitstekende doelverdediger Oortwijn wees herhaaldelijk op de Leiderdorpse on macht door betrouwbaar en simpel in te grijpen bij de vele hoge voorzet ten, die RCL verstuurde richting Van der Wal. JAN VAN DUYN zijn ploeg van een nederlaag weerhield. Vooral in de tweede helft toonde Van Harskamp zijn klasse door een directe vrije trap van RBB-spits Ruud van der Zwan in een prachtige reflex tot corner te verwerken. Verder dan deze vrije trap en een knap schot van Van der Zwan kwam Rijns burgse Boys niet. De bezoekers speelden een stereo tiep spelletje, waarin voorstop per/aanvoerder Gerrit van Eg- mond het best gedijde. Van Eg- mond kreeg met name in de tweede helft een zee van ruimte op het middenveld, doordat de Sassenheimers zich steeds goed rond hun strafschopgebied groe- Rijnsburgse Boys' Henk van der Zwan in de clinch met Ter Leede-doelman Wim van Harskamp. V.I.n.r. Jan Schoen, Pieter van der Plas, Pieter van der Heiden, Hans Koster e peerden. Hij maakte daar echter geen gebruik van, want steeds als de RBB-aanvoerder het straf schopgebied van Ter Leede be reikte plaatste hij de bal breed of Gé Perfors kijken toe. speelde terug. De vleugelspelers Gé Perfors en Cas Zwaan werden totaal niet betrokken bij deze speelwijze. En juist van Perfors ging in de eerste helft nog een beetje dreiging uit. Het was ook Perfors die betrokken was bij het doelpunt van RBB in de 39ste minuut toen een voorzet van de Rijnsburger in eerste instantie door Zwaan werd gemist, maar vervolgens door Henk van der Zwan in de gelijkmaker werd omgezet. HERMAN ROOS DELFT- Het enorme probleem waarmee veel verenigingen en RCL in het bijzonder te maken hebben, stak ook in de uitwedstrijd tegen Vitesse Delft (2—0) bij de Leiderdorpers de kop op: het creëren van doelrijpe kansen en het benutten ervan. In vele voorgaande ontmoetingen wist de achterhoede dit tekort op te vangen door geconcentreerd en gediciplineerd verdedigen. Afgelopen zaterdag echter vertoonde ook deze laatste hoop van RCL in bange dagen regelmatig enorme gaten ondanks sterk spel van aanvoerder Koos Haneveld. Wat velen al weken hadden zien aankomen, namelijk dat de achterhoede eens zou bezwijken onder de druk van het moeten standhouden vanwege een groot produktietekort, gebeurde bij Vitesse Delft. Snelheid Bij de Delftenaren had men de klok een beetje teruggedraaid en enkele geroutineerde krachten teruggehaald, uiteraard vanwege de tot zater dag teleurstellende resultaten. Het had de ploeg kennelijk goed gedaan, want met uitzondering van de eerste twintig minuten beheerste men de wedstrijd volledig. Het eerste gedeelte van de eerste helft was echter geheel voor de formatie van John Huguenin, die Leo van der Berg in de gelederen had voor de geblesseerde Peter Piket. Met name de rentree van Van der Berg was er verantwoordelijk voor, dat RCL direct het initiatief nam en vooral door zijn snelheid bezorgde hij aanvankelijk zijn directe tegenstander Euser een onmogelijke middag Al het gevaar kwam dan ook bij hem vandaan. Na zeven minuten kreeg de op volle snelheid liggende Van der Berg een splijtende dieptepass van de overigens verder zeer zwakke Benny Heemskerk, maar alleen voor doelman Paul Oortwijn faalde hij. Deze actie was kenmerkend voor het spel van Van der Berg. Door zijn snelheid en durf was hij nauwelijks af te stoppen, maar zijn laatste pass in de vorm van een trekbal of een schot was zeer zwak. RCL kreeg verder diverse goede mogelijkheden maar toen een doelpunt uitbleef, ontworstelden de Delftenaren zich aan de bijna verstikkende greep van RCL. In de vijfentwintigste minuut reeds was er een sterke waarschuwing: de buitenspelval van de Leiderdorpers klapte te laat dicht en rechterspits Zoutendijk schoot tegen een uit positie zijnde Bram Brandt op. Vitesse rook ook zijn kans en greep het middenveld, vooral ook omdat Benny Heemskerk en Johan van Duyn weigerden hun defensieve taak voldoende ten uitvoer te brengen, waardoor de twee andere middelvelders tegen een overmacht kwamen te staan. In de veertigste minuut was het raak: Heemskerk's tegenstander Van der Burg was, geheel vrij gelaten, opgerukt tot de rand van het strafschop gebied en liet een droge schuiver los, die tegen het net tot stilstand kwam (1-0. SC Lisse niet verder dan 0-0 LEIDEN - In de vierdeklasse B van de zaterdagcompetitie kwam SC Lisse tegen het laaggeplaatste SVGEB niet verder dan een 0-0 gelijkspel. Ook Randstad Sport noteerde een deling (1-1) tegen SEV. SVGEB-SC Lisse 0-0. Reeds in de eerste minuten was het duidelijk dat SC Lisse de goede vorm had thuisgelaten De aansluiting tussen de li nies was slecht verzorgd, waardoor het team niet als gewoonlijk functioneerde Tegen het verdedigend inge stelde SVGEB wist de Lisse- se ploeg derhalve niet een reële scoringskans te creëren. De 0-0 uitslag was dan ook een juiste afspiegeling van het spelbeeld. SEV-Randstad Sport 1-1 (1-1). Randstad Sport begon in deze wedstrijd veelbelovend Reeds in de eerste minuut slaagde Aat Keyzer er in de Voorschotense ploeg aan een 0-1 voorsprong te helpen. Na dien ontketende Randstad Sport een grote veldmeer- derheid, wat de formatie weliswaar kansen opleverde, maar geen doelpunten. De thuisclub kreeg toen via een strafschop een unieke moge lijkheid op 1-1. De penalty werd gemist. Vlak voor de pauze kwam SEV niettemin op gelijke voet. Thijs Back wist uit een vrije trap raak te schieten. In de tweede helft was het Randstad Sport dat zich de betere ploeg toonde. Met pinchhitter Aat Keyzer als grote animator werd te genstander SEV onder grote druk gezet, maar de aanwezi ge kansen werden niet in doelpunten omgezet. In de 65ste minuut van de wed strijd kreeg Wim van Luyck via een strafschop de kans Randstad Sport op een voor sprong te helpen. De anders trefzekere Van Luyck schoot het leder nu vele meters naast het doel. De Voorschotense ploeg was door deze misser mentaal zo aangeslagen dat het verwachte slotoffensief nu uitbleef. Randstad Sport probeerde wel van alles om de winnende treffer te forceren, maar het team deed dit zo on zorgvuldig, dat de verdedi ging van SEV gemakkelijk stand kon houden. KATWIJK - Een paar we ken geleden moesten de doorgaans schaarsgeklede dames van „LUV" er in Nijmegen aan te pas ko men om de toeschouwers bij de saaie wedstrijd NEC-FC Den Haag op te warmen. Een publiek- slokkertje, waar het be stuur van Quick Boys voorlopig niet zijn toevlucht lijkt te hoeven nemen. Voor sensatie en spektakel zorgen de Kat- wijkse spelers zelf wel. Eerst thuis een klinkende 4-0 winst op het krakkemikkerige WHC, vervolgens een al even drastische 4-0 nederlaag bij DOVO en zater dag werd in een uiterst enerve rend duel het tot dan ongeslagen DOS Kampen met 2-1 geklopt. Een overwinning, die niet zozeer het gevolg was van oogstrelend voetbal, als wel - en dan vooral in de tweede helft - van een onge kende hoeveelheid dadendrang. En omdat de vonk oversloeg op de tribunes, onstond er een sfeer tje als werd het kampioenschap in deze wedstrijd beslist. Met een klaterend applaus werden de spelers na het laatste fluitsignaal ontvangen. De prestatie van Quick Boys krijgt des te meer reliëf, als bedacht wordt dat de Katwijkers danig gehavend aan de wedstrijd waren begonnen. Naast de bekende blessures van Nico Kuyt en Cees van Rooijen, zag trainer Arie La gendijk zaterdag ook een zieke Freek Rienks (hij viel in de loop van de tweede helft nog wel in) op de spelersbank plaats nemen. Dick Vooys nam de opengevallen positie op het middenveld in. Vooys deed het zeker niet slecht, al beperkte hij zich een beetje te veel tot risicoloze passjes in de breedte. LISSE - Even vergat Katwijk hoe veel "bloed" de zege op Lisser Boys de equipe van trainer Frans van der Zeeuw had gekost. Blijd schap en vreugde overheersten in eerste instantie na de 0-2 zege Eindelijk weer eens een positieve score na zes achtereenvolgende nederlagen. De aanzet tot betere tijden? Trainer Frans van der Zeeuw: "Ontegenzeggelijk. Met deze ploeg mag je toch niet on deraan staan?" Uitgeschakeld Later stonden de Katwijkers echter weer met beide benen op de grond, toen het besef doordrong, dat de zege gepaard was gegaan met nogal wat materiële schade. Zo moest Wim Guyt II met een zware hersenschudding voortij dig het veld ruimen, even later gevolgd door Adrie Koelewijn, die gehinderd werd door een ge kneusd middenvoetsbeentje Beiden zijn voorlopig uitgescha keld. Even opvallend als de terugkeer van Katwijk was zaterdag het zwakke en ongeïnspireerde spel van Lisser Boys. Met een tomelo ze ijver en inzet had Katwijk de Lissenaren al vroeg in de zak. Alleen de eenzame spits Gerard Nijkamp kon zich door zijn harde werken met de Katwijkers me ten. Nijkamps teamgenoten wa ren schijnbaar door slaap over mand, want er ging niets van de Lisser ploeg uit. De "winst- en verliesrekening" kon echter pas in de dertigste minuut worden opgemaakt. In die fase werd Guyt II door het Lisser cen- Lisser Boys' enige opvallende speler Gerard Nijkamp toornt hoog uit boven het centrale verdedigingsduo van Katwijk Wim Guyt I IJ en Piet Kruyt (r). Kees Koelewijn (achter Guytmaakte de kopbal van Nijkamp onschadelijk. trale verdedigingsduo Lingbeek/ Kuipers in de tang genomen. Het verlies van "zwarte" Guyt bete kende wel de eerste aanzet tot de winst, toen Huig Schaap een vrije trap (vanwege de charge op Guyt) vanaf de rand van het zestienme tergebied tegen de hand van Jaan Lingbeek schoot. Stef Groene- weg had vervolgens vanaf elf me ter geen moeite zijn naamgenoot in het Lisser doel te verschalken. Met Jan van Dijk en Jaap Schaap voor de geblesseerde Guyt II en Koelewijn, trok Katwijk zich na die verdiende voorsprong terug in de verdediging. Alleen Arnold Boers was consequent in de voorste gelederen te vinden. Maar Lisser Boys, nog niet geheel ontwaakt ondanks die achter stand, wist zich geen raad met het door Katwijk opgedrongen ini tiatief en de hoeveelheid Kat- wijkse verdedigers. Slechts één enkele kans was er voor de equi pe van trainer Harry van der Horst weggelegd. Dat was op het moment dat Kees Koelewijn één van zijn weinige fouten maakte. Aanvoerder Piet Boot kon echter, praktisch voor "open" doel, zijn team niet op gelijke hoogte bren gen. Vlak na de pauze kreeg Lisser Boys de laatste reële kans om iets terug te doen. Ook die ontstond door een fout van een Katwijker, toen Guyt I op de middenlijn op knul lige wijze de bal aan Langereis verspeelde, die vervolgens alleen op doelman Kees Koelewijn kon afstormen. Ook Langereis kon het buitenkansje echter niet uit buiten. Kansen op rij En terwijl Lisser Boys zich nog eens "omdraaide" nam Katwijk ongemerkt het initiatief weer over. Kansen op rij voor Huig Schaap en Arnold Boers beves tigden dat. Katwijk had niets meer van Lisser Boys te vrezen. Arnold Boers toonde in de laatste minuut aan, dat ook Lisser doel man Groeneweg niet één van de wakkersten meer was, door op geraffineerde wijze en uit een moeilijke hoek de terugkeer van zijn team definitief in te luiden. WALTER OOMEN Niettemin kon Quick Boys in de eerste helft een aanzienlijk vel- doverwicht opbouwen. DOS Kampen had echter de nodige voorzorgsmaatregelen genomen, waardoor er weinig ruimte be stond voor uitvoerige combina ties. In die eerste 45 minuten ble ven mede daardoor ook echt doelrijke mogelijkheden vrij be perkt. Bovendien opende de aan vallende initiatieven van de Kat wijkers voor DOSK alle ruimte voor de counter. Linkerspits Henk Nieuwenhuizen liet zich daarbij heel slim wat terugvallen, waardoor ook Quick Boys- rechtsback Wim van de Plas op schoof naar het middenveld. Ge volg was een aantrekkelijk jacht terrein op rechts voor opkomen de DOSK-middenvelders, die niet altijd even trouw werden af gestopt. Geen van de ploegen slaagden er echter in voor rust te scoren. Na de pauze lukte dat wel en kon het Katwijkse feestje gaan be ginnen. Het nog immer voortdu rende overwicht ging nu gepaard met een niet geringe dosis agres siviteit, hetgeen de toch al vrij onzekere DOSK-defensie spoe dig teveel werd. Na vijf minuten was het al raak. Nadat de bal niet goed was weggewerkt, kon Teun van der Plas onder de vallende keeper Wim Duiveman raak schieten. Die klap kwam hard aan. DOSK probeerde nog wel wat terug te doen, maaar al na een kwartier kon Jaap Heerikhuisen het von nis definitief voltrekken. Een op het doel gerichte kopbal van Jaap Hoek bleef hangen en voordat Duivenman zich meester kon maken van de bal, was Heerik huisen hem met het hoofd iets voor (2-0). Quick Boys bleef ook daarna sterker en nog geen vijf minuten later leek dat offensief voor de derde maal bekroond te zullen worden. Jaap Heerikhui sen kreeg de bal van Hoek toege speeld en werd vervolgens ter hoogte van de zestienmeterlijn onderuit gehaald. Tot grote woe de van DOSK wees scheidsrech ter Van der Velde naar de stip Het was Heerikhuisen zelf die veel te zacht inschoot en Dui venman kon de bal eenvoudig keren. Onder leiding van aanvoerder Henk Albers toog DOSK daarop ten val om nog iets aan die ach terstand te doen. Vijf minuten voor tijd was het Albers zelf die van twintig meter doeltreffend uithaalde. Verder liet Quick Boys het echter niet komen. De ploeg leek zelfs een tweede strafschop te krijgen, toen Heerikhuisen an dermaal in het strafschopgebied onderuit werd gehaald. Van der Velden floot echter op het zelfde moment af. Het kon de pret in Katwijk niet meer drukken. Het LUV-trio had die nauwelijks meer kunnen verhogen BART JUNGMAN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17