UYS nog bijna in problemen VAN HELDEN GEEN VRAA G TEKEN MEER. Da's pas bier s. Amateurs be over reclame op msmivum „Snel tot een standpunt komen" HOGEWONING TWIJFELT AAN VERSTAND CHOUFOER Baanrecords voor Russin Sadsjikova MAANDAG 27 NOVEMBER 1978 PAGINA 15 SPORT SPORT SPORT AMSTERDAM - Door de moeilij kheden die U VS zichzelf op het Amsterdamse sportpark 'Goed Genoeg' schiep moest de Leidse hoofdklasser in de slotminuten van het gevecht met AFC zo waar nog even 'in de dekking' Na de snel gescooorde 0-1 van Ron Bekooy ontbrak het de volgelin gen van Gerard Désar zodanig aan de eindstoot om het wanke lende AFC definitief te vloeren, dat de Amsterdammers in de tweede ronde alle gelegenheid kregen te recupereren van de vroeg opgelopen 'knock down' De speldeprikken die het herstel van AFC ondersteunden ont beerden echter kracht en zuiver heid, waardoor UVS de laatste gong ongeschonden mocht be luisteren. De last van onzekerheden die UVS gisteren voor zichzelf met be trekking tot het winstresultaat inbouwde, had de Kikkerpolder- ploeg bespaard kunnen blijven als met name Theo van Seggelen zijn anders zo spreekwoordelijke precisie had aangewend in de rechtstreekse confrontaties met AFC-goalie André Wijnand. Drie momentopnamen leveren het waterdichte bewijs hoezeer de overigens goed draaiende Leidse nummer 13 heeft nagelaten om AFC genadeloos op de knieën te brengen. Zo liet de rechtsgeleerde zich, na een briljante één-twee met Ron Bekooy, in de 37ste minuut ver rassen door de uitlopende Wij nand, terwijl hij even later, an dermaal na een combinatie met Bekooy, de kracht miste om zijn ploeg op een veilige voorsprong te brengen. Een film. die Van Seggelen tien minuten voor tijd mog eens liet afdraaien op het moment dat Bekooy zijn diep gaande ploegmaat opnieuw op maat bediende Tk had er op zijn minst toch één m moeten schoppen", bekende de realistische spelbepaler van UVS Jater. "Normaal heb ik, ook als ik daarvoor een sprint van 60 meter heb getrokken, geen enkele moeite om te scoren. Nu verloor ik door dat zware veld scherpte" Waardoor UVS met de 0-1 in feite karig werd bedeeld, zeker als be dacht wordt dat Bert Kort voor rust door scheidsrechter Spaan stra op de bon werd geslingerd Volkomen ten onrechte overi gens. Vlak voor de pauze gingen Will Henskens en AFC-midden- velder Thomas Rongen een handgemeen aan, waarbij die laatste zich theatraal op de grond liet vallen. Op instigatie van grensjager Van der Zee werd ver volgens Kort als schuldige aan gewezen. Henskens later fijntjes glimla chend: "Die Rongen wilde van mij weglopen. Ik hield hem vast hij een slaande beweging mij maakte. Ik gaf hem een elleboog terug, scheidsrechter Bert een waar schuwing gaf. Of Kort kwaad was? Welnee, ik heb hem tegen RVC van een officiële gered Toen werd ik op de bon geslin gerd". Met de talloze gemiste scoringsmo- gelijkheden vormde 'die bekeu ring' de smet op het verder geo liede optreden van UVS. De Leidse equipe paste zich name lijk uitermate snel aan de abomi nabele omstandigheden aan Schakelde aanzienlijk soepeler van verdediging naar aanval over dat het statische AFC. Vanuit een 4-6-1 opstelling, waarbij Jan Ver ver en Piet van Putten als han gende flankspelers fungeerden en Ron Bekooy zich als enig aan speelpunt in de voorste gelede ren aandiende, werd AFC vooral op snelheid en intelligentie over rompeld. Een speelwijze, die rendement kon opleveren, omdat met name Van Seggelen en Kruit geregeld diep te maakten en daarbij Bekooy ais kaatser inschakelden. Een rol, die die puntspeler uitstekend af ging, want onderdruk wist hij het speeltuig dikwijls afdoende af te schermen, waardoor hij als het ware borg stond voor blijvend balbezit en zijn opkomende mid denvelders tevens de mogelijk heden schonk om op te komen. Baanbrekend werk, dat echter voor een groot deel aan waarde inboet te. nu Theo Van Seggelen giste ren eenvoudig niet bij machte was om AFC de genadeklap toe te dienen. De hoofdstedelingen, die zich in de eerste elft voornamelijk hadden moeten bepalen tot het opvangen van de priemende UVS-counters, konden juist daardoor na rust zich enigermate oprichten. De Amsterdamse frontlijn leed echter te zeer aan bloedarmoede om het UVS-bastion werkelijk te verontrusten. De voormalige Ajacied Henk Bijlsma onder streepte dat door twee minuten voor tijd bij de enige zich werke lijk opdoemende AFC-sco- nngsmogelijkheid eerst tegen doelman Wijnand Sloos op te knallen en in de herkansing voorlangs te poeieren. Waarmee de - in de zesde minuut - door Ron Bekooy uitgedeelde dreun uiteindelijk 'Goed Genoeg' was voor de (te) krappe UVS- winst GERARD VAN PUTTEN EINDHOVEN - Zelfs als gediplomeerd schaat- strainer is het Hans van Helden niet gelukt tij dens de wedstrijden om de Brabant-beker om op eigen houtje terug te keren in een ploeg die in hem een sfeerbeder- vende lastpost ziet. Al in februari van dit jaar, toen hij psychisch ge broken voortijdig het nationale titeltoernooi verliet, werd de rijder die het schaatswereldje zo vaak in rep en roer heeft gebracht, niet zonder leedvermaak afgeschreven. Koppig als Van Helden is on dernam de in Heerenveen wonende Brabander een moedige poging om toch weer aansluiting te krijgen, maar op het vlakke en snelle kunstijs van Eindhoven viel zaterdagavond voor hem an dermaal het doek. De 5000 meter, die een graadmeter moest zijn van zijn mogelijk heden, draaide op een klein drama uit en in de landen ploeg voor de wedstrijd tegen de Noren, over drie weken in Larvik, en bij de Europese ti telstrijd in Deventer zal de naam Van Helden dan ook niet voorkomen. Zes van de zeven kernploegle den - alleen de jeugdige Teun Busser was nog langzamer - eindigden voor hem op de af stand die in feite van beslis send belang was voor de sa menstelling van de toekom stige Oranjeploegen. Het was misschien wel éen van de be langrijkste ritten in Van Hei dens carrière, niet alleen om dat zijn positie gedurende de rest van het seizoen op het spel stond, er moest ook een antwoord komen op de vraag of hij in februari niet te voor barig als afgedankt vuil ter zijde was geschoven. Bijna iedereen die een vooraan staande rol heeft gespeeld in zijn door snelle tijden en rel len gekenmerkte loopbaan was daarom zaterdagavond present aan de rand van de Eindhovense ijskorst. Al da delijk werden de wenkbrau wen opgetrokken, want tegen zijn gewoonte in begon Van Helden niet met overdonde rende rondetijden. Spoedig bleek evenwel dat de rijder die eens het wereldre cord op de 5000 meter in zijn bezit had, eenvoudig niet hard meer kon. Het venijn was uit zijn slagen verdwe nen. de macht ontbrak hem om zijn vcle^ tegenstanders gende prestatie voor het blok te zetten. Met gemengde ge voelens zagen de paar hon derd nieuwsgierigen hem voortploeteren in een wan hopige strijd. Opluchting heerste er ten slotte bij de di rect betrokkenen van de hui dige kernploeg, omdat ze niet opnieuw met de problemati sche schaatser worden gecon fronteerd, ontgoocheling maakte zich meester van de enkelen die hem nooit heb ben laten vallen. Met een strak gezicht wendde Van Helden zich naderhand af van de ijsbaan waaraan hij zulke nare herinneringen zal blijven bewaren. „Ik had het al voorspeld", merkte hij bits op, „mijn voorbereiding is niet goed geweest" Voor bondscoach Egbert van 't Oever lagen de zaken ineens erg duidelijk. „Hans van Hel den was tot vanavond een groot vraagteken, maar ik re ken nu niet meer op hem. Misschien kan hij in Utrecht vanavond nog wel bij de kernploeg aanhaken, omdat dan de 500 en 3000 meter op het programma staan, maar we rijden ook nog een 10 ki lometer en het is uitgesloten dat hij die goed aankan". Hans van Helden is dus reeds afgevallen, zoals op een na alle buitenstaanders een plaats in de definitieve kern ploeg al wel kunnen vergeten. De enige die in staat moet worden geacht zich bij het ge zelschap van Van 't Oever te voegen, is de Deventenaar Joop Pasman. In de eind rangschikking werd hij vier de, waarbij nog vermeld dient te worden dat een maar net voorkomen valpartij in de tweede bocht van de 500 me ter een nog betere positie in de weg stond. Toch zal Pasman in de nog res terende selcctieduels erg overtuigend voor de dag moe ten komen omdat Van 't Oe ver anders de voorkeur geeft aan een van zijn jonge rijders die volgens hem tegen de No ren belangrijke internatio nale ervaring kan opdoen. „Het verschil tussen Pasman en de jongens van de kern ploeg is momenteel erg klein en dan vind ik dat die plaats beter door iemand uit de ei gen gelederen kan worden ingenomen", oordeelt de bondscoach, die de loftrom pet tevoorschijn haalde voor zijn eigen pupillen. Opmerkelijk was zeer zeker het knappe herstel van Hilbert van der Duim, die in Eindho ven op beide afstanden het snelst was en daarom de Bra bant Trofee van Hans van Helden kon overnemen. De Fries ontpopte zich duidelijk als de nieuwe kopman van het Oranjeteam, gevolgd door Klaas Vriend die in dergelijke wedstrijden nog wel eens kan vlammen maar internationaal al ettelijke keren door de mand is gevallen. Perspectief bood wel het rijden van de debuterende Wim Pol. Aan de techniek van de 19-jarige schaatser uit Twello kan nog veel verbeterd worden, maar hij bewees in ieder geval dat hij terecht tot een van de wei nige echte talenten voor de nabije toekomst wordt be stempeld. Bar slecht Kramer, ook pas uit de junio- renploeg overgekomen, en Schalij handhaafden zich re delijk. maar de nationale kampioen Piet Kleine is nog ver van het gewenste niveau verwijderd. „Het gaat bar slecht", mopperde de Drent, „maar het gaat tegenwoordig in november ook al zo ver schrikkelijk snel. Zo hard is het volgens mij nog nooit ge gaan". Omdat zijn 5000 meter, een af stand die hij normaal gespro ken van alle Nederlanders het best moet kunnen rijden, be neden de verwachting bleef, eindigde Kleine zelfs een fractie achter Van Helden in het mini-klassement. Het is dat er ook nog een 10.000 me ter in het seleclleschema is opgenomen, anders zou hel er ZEIST - Het veelbesproken con troversiële onderwerp dat de ge moederen in het betaald voetbal nog steeds volop bezighoudt, te weten de shirtreclame, is zater dag ook op de algemene najaars vergadering van de sectie ama teur voetbal ter sprake gekomen VFaag die centraal stond: hoe moeten de 30 afgevaardigden zich over 14 dagen op de algeme ne bondsvergadering opstellen als dit hete hangijzer ter sprake komt en een beslissing wordt verlangd? Antwoord van voorzit ter Jo van Marie van de amateur sectie: „Het ligt in ons voorne men, als het noodzakelijk mocht blijken, vlak vóór die vergade ring al onze afgevaardigden bij een te roepen om tot een stand puntbepaling te komen" De problematiek werd aangezwen geld door de heer Troost, eén van de 30 amateur-afgevaardigden naar de algemene bondsvergade ring die - begrijpelijk - met deze materie toch wel in de maag zit ten omdat het uiteraard voor de sectie betaald voetbal uitermate belangrijk is of genoemde af gevaardigden zich vóór of tégen het FBO-standpunt over de shir treclame opstellen. Gelet op het feit dat deze omstreden zaak na tuurlijk ook op de bijeenkomst van de amateursectie ter sprake zou komen, zat bondsvoorzitter Wim Meuleman tijdens de hele vergadering al in de starthouding om tijdens de rondvraag, als deze kluif op de bestuurstafel zou worden gedeponeerd, onmiddel lijk toe te happen. Gezien het tijdstip waarop het onderwerp shirtreclame escaleerde was het voor de sectie amateur voetbal onmogelijk dit als agendapunt op te voeren. Maar alvorens de bondsvoorzitter de gelegenheid kreeg zijn visie op de huidige stand van zaken te ge ven, kreeg eerst amateur-bonds- bestuurder Jo Jaspers de gele genheid van zijn voorzitter onder woorden te brengen wat hij de avond tevoren op een speciaal belegde bijeenkomst, bedoeld om alles wat zich rond de shir treclame heeft afgespeeld nog eens op een rij te zetten, als in druk had opgedaan. Jaspers. „Er is een officieel perscommuniqué na afloop verstrekt waarin ruimte is opengelaten om de zaak tot een oplossing te brengen. Hopelijk is dit nog vóór Sinterklaas het ge val" Na hem trad Wim Meuleman wat meer in details. Hij lichtte toe „We hebben de hele zaak moeten opschorten. Gebleken is dat de standpunten niet zover uiteen liggen als wordt verondersteld. Gisteravond hebben we de band afgedraaid waaruit inderdaad is gebleken dat de clubs eisen dat per 1 juli 1979 de shirtreclame móet worden ingevoerd. Maar aangezien er zeer veel nuances zijn die aantonen dat er andere mogelijkheden liggen hebben we de kwestie opgeschort. Trou wens, alleen al gezien de onmo gelijkheid om zo n eis in te willi gen is de zaak stilgelegd. Binnen twee weken hopen we een oplos sing te hebben gevonden" Bondsafgevaardigde Troost had aan de toelichting van de KNVB- voorzitter, zoals hij opmerkte, toch onvoldoende houvast voor een standpuntbepaling van de amateursectie. Hij deed nog maals een beroep op zijn bonds- bestuur de hele kwestie wat meer te markeren. Reden voor voorzit ter Jo van Marle om aan alle on zekerheid zoveel mogelijk een eind te maken. Hij repliceerde dat zowel de sectie betaald voet bal als die van de amateurs het eens is met het standpunt van staatssecretaris Wallis de Vries zoals dat in de afgelopen dagen via de media is geventileerd. Van Marle: „Uit die letterlijke tekst van de door ons afgedraaide band is inderdaad gebleken dat shir treclame móet worden inge voerd. Maar dat is beslist niet de bedoeling van de afgevaardigden geweest. En daarin zit nu de fric tie. Vandaar dat het besluit is op geschort. Er is voldoende ruimte voor partijen om onder leiding van het bestuur betaald voetbal de besluitvorming bij te stu- Met dit uitzicht op een „gentle man's agreement" binnen de sec tie betaald voetbal én de toezeg ging dat er nader beraad binnen de sectie betaald voetbal zou vol gen rond de brandende kwestie van de shirtreclame voelden de amateurafgevaardigden naar de bondsvergadering zich voldoen de gerust gesteld. Voor het overige hield de sectie amateur voetbal zich bezig met hoofdzakelijk reglementswijzi gingen, die in zoverre belangrijk waren dat o.a. werd gesticuleerd dat officiële mededelingen van de KNVB en zijn afdelingen uit sluitend mogen plaatsvinden via een door de KNVB uitgegeven periodiek. Waarmee, zonder man en paard te noemen, manipula ties zoals die door de afdeling Amsterdam werden uitgevoerd - een landelijk ochtendblad werd als proef het alleenrecht gegund de officiële mededelingen van de KNVB afdeling Amsterdam te publiceren - reglementair wer den uitgebannen. Een belangwekkende suggestie van de Zaanse voetbalvereniging WSV om de heersende jeugd werkloosheid te helpen bestrij den door betrokken mensen in te passen binnen het gebrek dat er bij de clubs bestaat aan bijvoor beeld administratief kader werd positief benaderd. Als reactie op de vragen: wil de KNVB een on derzoek naar zo'n mogelijkheid instellen?, wil de KNVB binnen het Nationaal Sport Overleg van de Nederlandse Sport Federatie deze vragen in het overleg mee nemen en bestaat de bereidheid een interim-maatregel over dit onderwerp om te zetten in een structurele, antwoordde voorzit ter Van Marle bevestigend. In zijn openingswoord bracht voor zitter Jo van Marle onder meer nog naar voren dat de negatieve berichtgeving over de reis van het nationaal amateurteam naar China er mede toe heeft geleid dat het Nederlands Olympisch Comité inmiddels heeft laten we ten „dat het geen gelden meer voor reizen buiten Europa ter be schikking zal stellen". Repli ceerde Van Marle: „Uiteraard zullen we er op toe zien dat dit besluit in de praktijk niet alleen voor de KNVB zal gelden". In de rondvraag kwam voorts de vraag ter sprake hoe het stem recht van de scheidsrechter ligt binnen het raam van het op han den zijnde verenigingsrecht. Antwoord van Jo van Marle: „De arbiter heeft precies hetzelfde recht als ieder ander lid van de KNVB". Verder werd een af gevaardigde van Limburg, de heer Koppen, tevreden gesteld met de toezegging dat er vorige week donderdag binnen de UE FA een commissie uit EEG-lan- den is benoemd om tot algemene afspraken te komen met betrek king tot overschrijvingen van spelers naar clubs over de grens. ZEIST - Jacques Hogewoning, de afgetreden voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, heeft dit weekeinde een woe dende uitval gedaan naar zijn voormalig medebestuurslid Herman Choufoer. In de verga dering van het bondsbestuur van de KNVB sprak Hogewo- ning zijn twijfels uit over het verstandelijk vermogen van het Haagse bestuurslid. Hogewoning verweet Choufoer oncollegiaal gedrag tijdens de inmiddels berucht geworden al gemene vergadering betaald voetbal, waar tot invoering van shirtreclame werd besloten. Hogewoning, Zwikstra, Tripels, Snoeck en Witteveen traden tij dens die vergadering als be stuurslid af. Choufoer en Van der Kroft daarentegen bleven zitten. Toen de shirtreclame tijdens de bondsvergadering opnieuw aan de orde kwam, haalde Hogewo ning fel uit naar Choufoer. Het Haagse bestuurslid: „Hogewo ning vroeg zich af of mijn niveau niet te minimaal was om zitting te hebben in het bondsbestuur. Ik heb hem daarop een ant woord gegeven. Nee, ik zeg niet wat dat antwoord was. Ik neem namelijk wel bepaalde fat soensnormen in acht". Nu de ruzie tussen Hogewoning en Choufoer zo duidelijk tot uit drukking is gekomen, is de kans op terugkeer van het oude sec tiebestuur nagenoeg tot nul ge reduceerd. Die terugkeer was in principe mogelijk, omdat het bestuur van de belangenorgani satie FBO (clubs) vorige week donderdag besloot de vereni gingen voor te stellen het besluit tot invoering van shirtreclame voorlopig op te schorten. Zater dag spreken de clubs zich over dat voorstel uit. Hogewoning is echter niet van plan opnieuw met Choufoer in het sectiebestuur zitting te ne men. Choufoer: „Ik ben destijds door de clubs gekozen. Als zij vinden dat ik niet geschikt ben, dan zal ik dat wel horen. Hoge woning is in ieder geval niet de aangewezen man om dat uit te maken". Tijdens sprintwedstrijden, die het afgelopen weekeinde in West Berlijn zijn gehouden, werden enkele baanrecords aan flarden gereden. Bij de dames liet de Russin Ljoebov Sadsjikova op de 500 meter een tijd van 42.21 se conden voor zich afdrukken. Beste Nederlandse op die afstand was Haitske Valentijn. die 43.75 nodig had Ook op de 1000 meter was de Russi sche sprintster onbetwist de snelste, nu zij na 1.26.96 door de finish ging. In het totaalklasse ment legde Sadsjikova met die prestaties beslag op de eerste plaats met 173.165 punten en bleef daarmee haar naaste con currente Cornelia Jacob (DDR) ruim voor. Die laatste kon bogen op een puntentotaal van 175.340. Bij de heren sleepte de Amerikaan Peter Muller de leidersprijs (175.460) in de wacht. Met zijn baanrecord op de 1000 meter (1.18.22) legde hij de basis voor zijn sprintzege. De Noor Fröde Roenning eindigde hier met 175.935 punten als tweede. De schaatsploeg van de Sowjct- Unie heeft in Karl Marx Stadt de interland tegen de equipe van de DDR met 179-117 gewonnen. Za terdag hadden de Russen al een ruime 89-59 voorsprong opge bouwd. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15