fe boven „Al blij dat we stand hielden" AZ ZET SPARTA OP Z'N PLAATS PSF moei ploeteren bij Utrecht MAANDAG 27 NOVEMBER 1978 PAGINA 13 SPORT 1 V EREDIVISIE FC Den Haag-Ajax 0-0 Sparta-AZ'67 2-3 NEC-Haarlem 0-1 MW-Go Ahead Eagles 2-1 FC Utrecht-PSV 2-2 PEC/Zwolle-FC VVV 3-2 NAC-Vitesse 0-0 FC Twente-Feyenoord 0-0 Volcndam-Roda JC 1-2 Roda JC 14 9 4 1 22 29-11 Ajax 14 9 2 3 20 34-10 PSV 14 9 2 3 20 29-10 AZ'67 14 8 2 4 18 44-24 Feyenoord 14 5 7 2 17 18-7 Sparta 14 7 2 5 16 19-17 MW 14 6 4 4 16 14-16 Twente 14 4 7 3 15 18-13 Eagles 14 5 5 4 15 19-17 Utrecht 14 4 4 6 12 23-27 PEC/Zwolle 14 2 8 4 12 11-17 NAC 14 3 6 5 12 17-27 NEC 14 2 7 5 11 12-20 Haarlem 14 3 5 6 11 12-28 Den Haag 14 2 6 6 10 11-19 Vitesse 14 2 6 6 10 16-31 Volendam 14 2 4 8 8 15-24 FC WV 14 2 3 9 7 8-31 EERSTE DIVISIE De eerste goal van PSV in wording. Met een lob passeert e. Breukelen. Excelsior-Heerenveen 3-2 FC Groningen-Fortuna SC 3-1 Wageningen-Heracles 4-1 FC Vlaardingen-De Graafschap 0-3 Eindhoven-SW 1-1 Telstar-SC Amersfoort 0-1 A -m t Helmond Sport-Veendam 1-2 FC Amsterdam-Willem II 1-2 f /"f /V* /f 1^/) 1 f TÈ SC Cambuur-FC Den Bosch 0-4 9 f f^f/ Fortuna SC 14 8 4 2 20 30-15 J Groningen 13 7 5 1 19 20-8 Excelsior 13 7 4 2 18 22-15 Wageningen 13 6 5 2 17 25-16 TT ~t Graafschap 13 6 5 2 17 24-16 f f Den Bosch 13 6 4 3 16 22-10 /f f)f TÈ B f TÈ /f ;r at??vuil ïiuuvvu Amsterdam 14 5 4 5 14 20-15 Cambuur 14 5 4 5 14 17-19 EindhoVen 12 2 9 1 13 9-7 Veendam 13 5 3 5 13 20-22 Helmond Sp. 14 5 1 8 11 18-26 -M- ISW 13 3 4 6 10 17-22 ËTÊ 1 f WEM £J f Heerenveen 14 3 4 7 10 12-21 f f f/ Vlaardingen 13 2 4 7 8 9-19 Amersfoort 13 3 2 8 8 14-28 Telstar 13 2 3 8 7 13-24 Dordrecht 13 2 3 8 7 13-27 fetKERS Gerrie Deijkers FC Utrecht-doelman Hans i UTRECHT - Afgaande op het spel van PSV in de laatste weken - in de competitie onder meer een nederlaag tegen PEC Zwolle en een gelijk spel tegen NAC en om de beker een benauwde overwinning op FC Den Bosch - dringt zich steeds hardnekkiger de vraag op of PSV niet op zijn retour is. 1. Kees Kist (AZ'67) 17 2. Theo de Jong (Roda JC) 12 3. Ray Clarke (Ajax)8 VOETBAL - FC Dordrecht en de amateursclub DFC hebben hun onderlinge financiële vorderin gen vereffend. DFC eiste nog 9000 gulden van FC Dordrecht. De club uit het betaalde voetbal had een vordering van ongeveer dezelfde grootte wegens een sei zoenkaartenregeling. Men be sloot deze twee vorderingen te gen elkaar weg te strepen. Het 'gat'van Volendam... VOLENDAM - In de 42ste mi nuut van de wedstrijd Vo- lendam-Roda JC (1-2) deed zich een opmerkelijk inci dent voor. Jaap Jonk schoot van afstand op het doel van Jongbloed en de bal kwam pas in het net tot rust. Scheidsrechter Bosman keurde aanvankelijk de vermeende treffer goed, daartoe aangespoord door de vreugdedansen van enkele Volendam-spelers. In werkelijkheid belandde de bal via een gat in het zijnet in het doel, een feit dat Bosman en in eerste instantie ook zijn grensrechter ontgaan was. Na hevige protesten van Ro- da-zijde en onderzoek ter plekke kwam Bosman op zijn beslissing terug. Roda, op dat moment tegen een 1-0 achterstand aankijkend, kon mede daardoor terug komen. Via goals van Nan- ninga en een treffer in de laatste minuut (Theo de Jong) werd alsnog de winst opgeëist. DEN HAAG - Ten aanzien van Ajax blijft het voort durend afwachten, hoe de ploeg in de competitie reageert op een midweeks Europa-Cupduel. MVV, Sparta en Roda JC spon nen dit seizoen garen bij de internationale inspan ningen van de Amster dammers en inmiddels kan aan dat rijtje gerust de naam worden toegevoegd van FC Den Haag. De penningmeester van laatstge noemde club telde gisteren niet alleen de recordrecette, die 12.374 kijkers neerlegden voor een kaar tje, maar sportief gezien bejubel de trainer Piet de Visser op zijn beurt eveneens een hoogtepunt. Hoewel, hoogtepunt. Of het de wedstrijd van woensdag tegen Honved was die Ajax kwetsbaar maakte, dan wel de kracht van FC Den Haag, dat werd de bezoekers aan het Zui derpark niet helemaal duidelijk. Weinig verwend als FC Den Haag dit seizoen is met successen, werd er trouwens niet al te lang stil gestaan bij die vraag. Wat tel de was de uitslag, FC Den Haag- Ajax derhalve 0-0. Niettemin kon moeilijk worden ge sproken van een Amsterdams herstel. Op een loodzwaar veld diende Ajax, om averij te voor komen, harder te werken dan de ploeg lief was. Hetgeen duidelijk ging ten koste van creativiteit. Daar kwam bij dat Brom niet kon beschikkeh over Ray Clarke, die zich voor de verandering absent had gemeld omdat pijn in zijn rug hem het werken onmogelijk maakte. Tscheu-La Ling verving hem in het centrum van de Am sterdamse aanval (Erkens rechtsbuiten), maar evenals vori ge week in Boedapest raakte de grillige Hagenaar geen bal. De duels tussen Ling en zijn oud ploeggenoot Simon van Vliet bo- Ajax moest zich in het Zuiderpark voor het duel opwerpen als een opruimploeg Krol.Meutstegeen Schoenaker verwijderen de rollen closetpapier waarmee Haagse supporters wilden uitdrukken hoe over de Amsterdamse ploeg wordt gedacht. den dan ook niet de spanning, die de Haagse clan op de voorhand had voorzien. Integendeel, de duels muntten uit door eenzij digheid, met als grote triomfator de Haagse voorstopper. Diplomatiek als Brom kan zijn ten aanzien van zijn spelers, wilde hij achteraf niets ten nadele horen van Ling. „Clarke ging tijdens de training door zijn rug", meldde de trainer, „dan moetje iets doen. Onder de omstandigheden ben ik dan ook niet ontevreden. Daar kwam bij dat het zware veld in het voordeel was van FC Den Haag. Gelet op de wedstrijden te gen MVV en Sparta deden we het met dit gelijkspel duidelijk beter Dus wat zal ik kritisch doen". Broms nonchalance ten spijt kan niet worden verbloemd dat A)ax de mentale en fysieke dreun, die Honved de ploeg toebracht nog niet te boven is. Sterker, gelet op het aantal mogelijkheden dat FC Den Haag kreeg, had Piet de Vis ser gelijk, toen hij stelde dat zijn elftal minder kreeg dan was ver diend. Ajax kende dit seizoen zijn sterkste momenten, wanneer er onstuimig met krachten werd omgesprongen. Nu het elftal vermoeid lijkt en de middenvel ders minder diep gaan is Ajax kwetsbaar. Schoenaker en Tahamata bleken fysiek nauwelijks in staat om het Haagse middenveld tegenspel te bieden. Lerby, de enige, die wel kracht genoeg had om extra pen deldiensten af te leggen naar het front, vond de Haagse doelman Galjè tot tweemaal toe op zijn pad. Het punt, dat Ajax uit het Zuider park wegsleepte, kan evenmin los worden gezien van het mira culeuze optreden van Piet Schrijvers. De wijze waarop hij Lex Schoenmaker van zijn suc ces hield en eveneens in het eer ste bedrijf Andrè Wetzel via een reflex-beweging succes onthield, onderstreepte de geweldige vorm, waarin Schrijvers momen teel steekt. Schrijvers leek zijn ploeg zelfs nog te kunnen inspi reren, hetgeen met name bleek in het tweede bedrijf. Maar de kop stoot van Lerby miste het doel op centimeters en Schoenaker taxeerde een situatie, die Ajax succes had kunnen brengen, niet op de juiste waarde. De vlotte uitschakeling in de strijd om de Europa Cup 1 door Glas gow Rangers, ruim een maand geleden, kan worden beschouwd als een slippertje, waar elke ploeg van formaat zich weieens aan be zondigt, al is PSV met slechts een UEFA Cup in de prijzenkast vér verwijderd van de internationale roem waarop Ajax en Feyenoord kunnen bogen, maar de moeite waarmee de landskampioen zich in de kop van de eredivisie hand haaft moet trainer Kees Rijvers te denken geven, te meer daar zijn elftal de nog immer goede per spectieven op prolongatie van de landstitel voor een deel te danken heeft aan de vreemde buitelingen van Ajax. Nu is het waar dat de ziekenboeg in de Brabantse hoofdstad veel weg begint te krijgen van een klein hospitaal. Jan van Beveren, Willy van der Kuijlen, Paul Postuma en Ton Smits, de thermometer krijgt in Eindhoven nauwelijks tijd om af te koelen. Maar ook zonder het voornoemde viertal kan de nukkige PSV-oefenmees- ter een team op de been brengen waar menig collega in de eredei- visie laaiend jaloers op zou zijn. Geen schim Met Renè en Willy van de Kerkhof, Jan Poortvliet, Adrie van Kraay en Ernie Brandts (Harry Lubse en Huub Stevens vergeten we gemakshalve maar even) telt PSV toch nog vijf internationals die met de voortreffelijke ver vangervan Jan van Beveren, Ton van Engelen en talentvolle jonge ren als Willy Jansen en Arthur Hoyer aardig uit de voeten moe ten kunnen. Maar nee, de Bra banders zijn op dit moment geen schim van de ploeg die afgelopen seizoen vrijwel iedere tegenstan der naar believen aan de paal na gelde. FC Utrecht volgde PEC Zwolle en NAC gisteren op in het rijtje van eredivisie-clubs die een graantje meepikken van het verval dat PSV tekent. Maar het zou te ver voeren het 2-2 gelijke spel dat het team van trainer Han Berger uit stadion Galgenwaard wegsleepte geheel toe te schrijven aan ge stumper van zijn tegenstan der. PSV vertoonde mankementen, maar het was de verdienste van FC Utrecht dat ze bloot werden gelegd. De equipe van Han Ber ger verijdelde iedere poging van zijn tegenstander om enige lijn in het spel te brengen. Adrie van Kraay. Willy van de Kerkhof. Er- me Brandts, het zijn de mensen die bij PSV die als Willy van der Kuijlen ontbreekt het team kun nen dragen, maar daarvan was tegen FC Utrecht geen sprake Adrie van Kraay - in de interland tegen Oost-Duitsland al de zwak ste schakel in Oranje - bakte er weinig van, Willy van de Kerkhof had het op het middenveld zwaar aan de stok met Gerard ter Voort en Ernie Brandts moest zijn aan- yallcndc neiging intomen door dat hij zijn handen vol had aan Leo van Veen. Doordat Ton Witbaard op zijn beurt Rene van de Kerkhof uitschakel de en Jan van Staa Jan Poortvliet zo bezighield dat deze zich hoofdzakelijk tot verdedigen moest beperken, bleef van PSV niet meer over dan een elftal dat alleen met hard ploeteren het hoofd boven water kon hou den. FC Utrecht-trainer Han Berger Je ziet dat PSV persoonlijkheid mist in de ploeg als jongens als Jan van Beveren en Willy van der Kuijlen er niet zijn. Dan valt het team enorm terug. Wij hadden daar eigenlijk beter van moeten profiteren, gelijkspel is mooi te gen PSV maar we hadden twee punten kunnen pakken". Berger had gelijk want al zette Ger rie Deijkers PSV na een kwartier op 0-1, de beste kansen op een doelpunt waren in de openings fase voor de FC Utrecht, en ook na de treffer van PSV's aanvals leider was het doel van Ton van Engelen regelmatig in gevaar. Maar voor rust werd de ijver en het wat betere spel van FC Utrecht toch nog beloond, in de 20ste minuut kopte Marco Cabo een voorzet van Gerard ter Voort langs Van Engelen en vijf minu ten later schoot Leo van Veen Utrecht naar een 2-1-voor sprong. FC Utrecht dat in de eerste helft veel energie had gebruikt door de onstuimige manier waarop PSV werd bestookt, moest na rust wat gas terugnemen. PSV kreeg voor het eerst in de wedstrijd wat grip op het spel, maar meer dan èèn levensgrote mogelijkheid voor Toine van Mierlo, in de tweede helft de vervanger van Arthur Hoyer leverde het lichte herstel van de landskampioen niet op. Hoewel FC Utrecht in de tweede helft niet meer zo vaak als daar voor de aanval opzocht, kreeg het in ieder geval nog twee uitgelezen kansen om het duel definitief te beslissen, maar Jan van Staa faalde alleen voor doelman van Engelen en Ton Witbaard miste op een haar na voor open doel, na een voorzet van Willem Flight. Ja, PSV kroop op die manier enkele keren door het oog van de naald, maar kwam tien minuten voor tijd toch naast FC Utrecht, via Adrie van Kraay die na een tikje terug van Ernie Brandts (hij rea geerde attent op een misverstand in de Utrechtse defensie) vanaf de rand van het strafschopgebied met een schuiver FC Utrecht- goalie Hans van Breukelen klop- Te wild Kees Rijvers: „Ik ben al blij dat we hier stand hebben gehouden. We missen door al die blessures op dit ogenblik rust in het elftal. Ta lent is er genoeg, maar de jonge spelers die nu opgesteld staan voetballen te gehaast-en te wild. Willy van der Kuijlen is de man die ons over het dode punt kaq helpen, het spel kan dirigeren. Hij is de rustgevende factor waarvoor ik niet een, twee, drie een vervanger heb". ROTTERDAM - Mircea Petescu en Georg Kessler hadden het duel vooraf op precies dezelfde wijze aan hun spe lers gepresenteerd. Sparta-AZ'67 zou voor beide ploegen als een test gelden. Voor de Rotterdammers om te zien of louter wilskracht, gekoppeld aan inci dentele kwaliteit, toereikend zou zijn om de aansluiting te behouden; voor het in alle opzichten zoveel rijkere AZ'67 gold het duel vooral als een proef voor de mentaliteit. Klasse is er in overvloed, alleen aan het moreel van de Alkmaarder kon nog wel eens worden getwijfeld. Vandaar dat juist het tref fen bij het zo wilskrachtig geachte Sparta werd beschouwd als een tus sentijdse krachtproef. Een examen dat uit zou moeten maken waar het team nu eigenlijk precies „staat" in de ere divisie. Sparta en AZ weten dat nu beiden. De club van trainer Petescu moest giste ren ervaren dat het weer net „dat beetje extra tekort komt om bij de toppers te behoren", en leed zelfs dubbel verlies nu zich met 8000 kijkers slechts de helft van het verwachte aantal toe schouwers had gemeld, hetgeen een bruto schadepost betekende van 50.000 gulden. De Kessler-formatie gaf dan wel een 2-0 voorsprong prijs, maar toonde toch zoveel karakter dat het zich op een vierde plaats terugvond na de natte, maar uiterst attractieve wed strijd. Dat alles dank zij een overwinning van 2-3, waarvoor veel uit de kast gehaald moest worden. Aanvankelijk waren alleen de grote routine en de grotere kwaliteit voor AZ toereikend om een 0-2 voorsprong te nemen, na een dub bele tik die 2-2 betekende, moest ook de mentaliteit worden getoond, waar mee het treffen in alle opzichten aan het doel had beantwoord. Desondanks kon Kessler toch niet geheel tevreden zijn. „Want er zijn dingen gebeurd, die een topelftal niet mogen gebeuren". Vooral de manier waarop zijn elftal zich op slag van rust nog had laten achter halen, was hem een doorn in het oog geweest. Na een eerste periode, waarin de verschillen duidelijk waren bena drukt in spel en score, haalde AZ zich zelf uit de concentratie op het moment dat Van Staveren tegendoelpuntte. Alle Alkmaarse verdedigers hadden buitenspel geconstateerd toen de Spartaanse linkerspits na een corner van Van Zoest en een kopbal van Van Gaal plotseling voor doelman Mesko- vic was opgedoken en de bal simpel binnen had getikt. De protestmars naar de grensrechter haalde evenwel niets uit en voor de rust terug was had spits Morgan de stand al in evenwicht ge bracht. In twee minuten tijd was daarmee alles tenietgedaan wat AZ voordien zo sterk had opgebouwd. De Alkmaarders hadden zich op alle fronten heer en meester getoond op het zware veld. Technisch, tactisch, individueel en als ploeg werd Sparta volledig afgetroefd, waardoor de Rotterdammers al heel snel naar een andere taakverdeling hadden moeten omzien.' Fout Belangrijkste oorzaak daarvoor was dat de op Michel Valke gerichte ploegtac- tiek volkomen de mist in ging doordat de middenvelder de leidende rol niet aan kon. De bedoeling was dat het 19- jarige talent Van Hanegem zou weg lokken naar de flanken, waar Valke dan tempo zou moeten brengen in de Sparta-aanvallen. Daarop mocht hij zich volledig concentreren; zijn verde digende taak zou worden overgeno men door Leen de Goey. Dat liep al heel snel fout Van Hanegem liet zich niet weglokken, Valke kon zelf geen tempo maken en zag zich bovendien geconfronteerd met het gegeven dat Peters hem voortdurend opzocht. Een Peters in topvorm die zijn tegenstan der volledig uit de wedstrijd speel de. Valke moest het bekennen: „Het ging gewoon slecht, want Peters was op dit veld veel sneller weg. Ik kwam gewoon niet los, het leek wel alsof ik aan de grond vastgevroren stond". Petescu had dat weliswaar snel in de gaten en schreef met een strakke mandekking ook een andere organisatie op het mid denveld voor, maar werd daarna ge confronteerd met het logisch kwali teitsverschil dat zich vooral in de duels tussen de onervaren Van Tiggelen en de geroutineerde Ressel openbaar de. Twee voorzetten van de uitblinkende Ressel leidden er dan ook toe dat AZ zich via doelpunten van de als linker spits geposteerde Van Rijnsoever (10de minuut) en Kist (40ste minuut) op rozen kon wanen, totdat de korte Sparta-explosie de Rotterdammers onverwacht helemaal terugbracht. Kessler volstond met de opmerking dat „zoiets een topelftal met mag gebeu ren" en maakte zijn spelers dat in de rust ook duidelijk. Hij bereikte ermee dat AZ nadien weer domineerde, zelfs toen Bert Jansen naar de andere vleu gel werd verkast om Ressel te beteu gelen. „Dat had voor Sparta trouwens eerder een negatieve dan positieve, uitwerking, omdat Jansen daardoor beknot werd in zijn aanvallende drang en als hij daaraan al wilde toegeven, volgde de bestraffing onmiddellijk. Omdat Van Tiggelen zelden opkwam op de andere vleugel, waar Van Zoest (later vervangen door Rob van de Meer) nöoit meeverdedigde, was Spar ta's spel daardoor van verrassing ont daan en kon het groeiende AZ zich de beste kansen creëren. De druk en het kwaliteitsverschil werd zo groot dat een treffer eenvoudig niet kon uitblij ven. Die kwam dan ook en Ressel stond in de 73ste minuut opnieuw aan de basis. Hij speelde Jansen uit en bood Van Hane gem de gelegenheid de 2-3 binnen te glijden. Wel kreeg Van Staveren daar na nog een kans, maar Meskovic voor kwam toen de 3-3, die ook onverdiend zou zijn geweest. „AZ was gewoon be ter", beseften de Spartanen, van wie Morgan tegen een gele kaart was op gelopen na een harde charge op Ho- venkamp. Kritiek „En de tactiek was teveel op Valke afge stemd", spuide De Goey als nauwelijks verholen kritiek op zijn trainer. „Er wordt veel te veel van hem verwacht. Zelf heeft hij die vedette-neigingen niet; die worden hem gewoon aange praat. Vorig seizoen was dat terecht, omdat hij er toen aanvallend goed uit kwam. Dan ben je ook wat sneller be reid zijn man op te vangen. Nu mist hij gewoon de kracht en moet hij eerst maar eens zorgen dat hij zijn eigen te genstander uitschakelt". Nu dat niet was gebeurd kon Peters triomferen: „Ik zelf heb wel lekker gespeeld, Valke is me tegengevallen". Uitspraken die ervoor zullen zorgen dat Petescu en Kessler op geheel ver schillende wijze op de wedstrijd zullen terugkijken. PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13