SPANNINGEN IN CHINESE TOP HHH Visserij gesprek zit totaal vast Het NMB spaarpapier aan toonder. Aantal doden in Jonestown stijgt enorm Staatsgreep in Bolivia zonder bloedvergieten 8*4% Boosheid over Britse eisen Wereldraad bespreekt gift aan guerrilla Amerika verbaasd na openbaarmaking van vredesverdrag Staat de postcode in een advertentie of brief?1 Gebruik'mdan alsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet. Mfed imJJmr'i.BtodM legerleider Lin Piao tot zijn op- ZATERDAG 25 NOVEMBER 1978 PEKING (GPD) „Als je elke duif zijn eigen tempo laat bepalen, komen ze allemaal op hun be stemming aan, de een wat eerder, de ander wat later. Maar als je ze aan elkaar vastbindt, remmen de langzamen de snellen en vallen ze allemaal naar beneden". Aldus de jongste oude dierenfabel, waarin leidende kringen in Peking hun beleid samenvatten. Bedoeld wordt: de hang naar gelijkheid moet de individuele ontplooiing niet onmogelijk maken. Het is een nieuwe variant op het vroe ger omstreden thema: Wat een paar jaar geleden nog als een ern stige ideologische afwijking gold, is nu de officiële partijlijn. En de laatste maanden en weken zijn de veranderingen in China steeds meer in een stroomversnelling terechtgekomen. Er zijn steeds meer tekenen dat de opeenvolgende „rechtse" tegen spelers van Mao de een na de an der in ere zullen worden hersteld. Dat geldt bijvoorbeeld voor Peng Te-hoeai, die in 1959 als legerlei der kritiek uitoefende op het „avonturisme" van de versnelde collectivisatie van de landbouw en de industrialisatiecampagne van de „Grote Sprong Voor waarts". Hetzelfde geldt voor Peng Tsjen, die in 1966 als bur gemeester van Peking bezwaren uitte tegen de „onwetenschap pelijke cultuurvijandigheid" in de beginfase van de massabewe ging van de Culturele Revolutie. En het geldt zelfs voor Lioe Sjao- tsji, die in de daarop volgende ja ren als president van de re publiek verantwoordelijk werd gesteld voor de bureaucratise ring van de partij, het oprukken van de technocratie in het over heidsapparaat, en de „revisie" van het communisme in het al gemeen. Maar het gaat niet alleen om de „grote namen", doch ook over de duizenden en zelfs honderddui zenden anderen die er in de loop der tijd van werden beschuldigd „renegaten" te zijn: d.w.z. de re volutionaire idealen te hebben opgegeven. Daarentegen zijn het nu juist hun voormalige „linkse" tegenspelers, die het moeten ont gelden. Niet alleen een studen tenleider als Koeai Ta-foe, die tij dens dezelfde Culturele Revolu tie voor veel gewelddaden aan sprakelijk was, maar ook voor een universiteitsdocente als Nieh Joean-tsoe, die zich tot politieke acties had beperkt. De laatste van de roemruchte Rode-Gardisten organisaties zijn deze dagen ont bonden, en de traditionele jeugdliga heeft hun plaats weer ingenomen. In het verlengde van deze maatre gelen ligt de strijd om de nage dachtenis van de overledenen. Het Rode Boekje met citaten van Mao, dat al geruime tijd was ver drongen door diens Geselecteer de Werken, is nu helemaal afge schaft. De cultus rond zijn per soon is niet alleen verminderd, maar steeds meer wordt ook be nadrukt dat hij niet onfeilbaar was. En deze week is zelfs de eer ste muurkrant verschenen die zijn welwillende houding van de laatste jaren tegenover de radi calen kritiseerde. Een andere geschrift stelde daar enboven de retorische vraag, waarom het lichaam van de overleden partijvoorzitter in een mausoleum op het centrale plein van de hoofdstad ligt opgebaard, terwijl dat van de gematigde premier Tsjoe En-lai gewoon op een kerkhof is begraven in regen en wind. Buitenlandse waarnemers vragen zich af, of achter dit alles niet een hernieuwde machtsstrijd schuil gaat. Met aan de ene kant Teng Sjao-ping: tijdens de Culturele Revolutie ook al een mikpunt van de Rode-Gardisten, later door de zieke Tsjoe terug gehaald in de top, vervolgens opnieuw afgezet door toedoen van de vrouw van Mao en haar „groep van vier", ten slotte vorig jaar opnieuw terug gekeerd en nu steeds meer de werkelijke „sterke man" van het regime. En aan de andere kant Hoea Kwo-feng: tot voor kort een betrekkelijk onbekende, maar enkele jaren geleden door Mao naar voren gehaald als een com promis-figuur tussen Teng en de Vier, en daardoor nu zowel pre mier, partijvoorzitter als legerlei der. Het is inderdaad opvallend, dat ou de kameraden van Teng steeds meer sleutelposities innemen, en dat de resterende compromis-fi guren steeds meer het veld moe ten ruimen. Het debat heeft zich de laatste weken toegespitst op de waardering van de- gebeurte nissen op 5 april 1976: halverwe ge de dood van Tsjoe en Mao en beslissend voor het passeren van Teng door Hoea. Aan het begin van het daaraan voorafgaande jaar had premier Tsjoe En-lai zijn ambitieuze programma gelan ceerd voor de vier moderniserin gen (landbouw, industrie, defen sie en wetenschap en technolo gie) en het inhalen van de ont wikkelde landen vóór het jaar 2000. In verband met zijn onge neeslijke ziekte had hij boven dien de gerehabiliteerde Teng als zijn plaatsvervanger doen aan wijzen. Diens eenzijdige nadruk op economische groei stuitte ech ter op verzet. Uit Mao's entourage was het daar om de „groep van vier", die eiste dat ook aandacht zou woren be steed aan een verdere opheffing van de sociale ongelijkheden. In de nazomer van 1975 liep de dis cussie hoog op, onder meer met betrekking tot het landbouwbe leid. Vandaar dat op een congres daarover de vrij onbekende agra rische specialist Hoea Koeo-feng als verzoener naar voren werd ge schoven. Even leek het erop dat de eenheid zou worden hersteld, maar in januari 1976 overleed Tsjoe, en opende de links-radi cale „groep van vier" een groot offensief om te voorkomen dat hij door de gematigde Teng zou worden opgevolgd. Het gevolg was, dat Hoea in zijn plaats tot tijdelijk premier werd gepromoveerd. Tegelijk ont stond er echter grote irritatie over deze gang van zaken onder de partijveteranen en de bevolking. Bij de dodenherdenking op 5 april legden velen dan ook kran sen voor Tsjoe bij het monument op het Tjen An Men-plein, om zo bedekte steun te geven aan Teng. Dit riep echter een tegendemon- stratie op, er ontstonden vecht partijen, en uiteindelijk moest het hele stadscentrum zelfs door de volksmilitie worden ont- ruimd. De „groep van vier" ge bruikte de incidenten om Teng in diskrediet te brengen en de toen al ziekelijke Mao te bewegen Hoea definitief in zijn functies te bevestigen. Toen Mao echter in september op zijn beurt overleed, sloegen de medestanders van Teng terug. Ditmaal waren zij het, die de we duwe van Mao en haar „groep van vier" paleisintriges verweten en hen afzetten. Daarbij werd tevens een begin gemaakt met de her nieuwde terugkeer van Teng. De weerstanden tegen Tengs te rugkeer bleken overigens pas midden vorig jaar geheel te kun nen worden overwonnen. Sinds dien richt het debat zich dan ook steeds meer op de re-evaluatie van de incidenten van 5 april 1976. Inmiddels heeft men beslo ten dat Teng hiervoor niet aan sprakelijk kan worden gesteld. Maar dat betekent dan tevens dat hij tot opvolger van premier Tsjoe had moeten worden be noemd, in plaats van Hoea Kwo- feng. En bovendien betekent het dat partijvoorzitter Mao een ern stige beoordelingsfout had ge maakt, door zich aan te sluiten bij de „groep van vier". Net zoals hij eerder een ernstige fout had be gaan door enkele jaren daarvoor zich overgaven aan grove exces sen. Daarmee komt dan een vraagteken bij de hele Culturele Revolutie te staan, en zelfs bij de eerdere Gro te Sprong Voorwaarts. Was Mao ,zo bezeten van de gelijkheidsi dee, dat hij op grote schaal on democratisch optreden en eco nomische stagnatie billijkte? Er lijkt een steeds grotere groep in de huidige leiding te zijn die deze opvatting huldigt. De grote vraag is echter, in hoever re de „rechts-radicale" aanhan gers van Teng in hun de-maoise- ringscampagne willen gaan. Het officiële Volksdagblad meldde een dezer dagen bij een verder aangepaste versie van de inciden ten op het Tjen An Men-plein: „Een handvol mensen was al in die tijd aan de macht. Als ze hun fouten niet erkennen, zal hen het zelfde lot treffen als Lin Piao en de Bende yan Vier". De waarschuwing is nauwelijks mis te verstaan. En hij is kenne lijk gericht aan een groot deel van het Centrale Comité, de helft van het Politiek Bureau en enkele vooraanstaande leden van het dagelijks bestuur, onder wie par tijvoorzitter Hoea Kwo-feng zelf. Het laatste woord lijkt dan ook nog niet over deze zaak ge zegd. BRUSSEL (GPD) - De regerings leiders van de Europese Negen zullen zich met het volledig vast gelopen Europese visserijbeleid gaan bezighouden. De onder handelingen tussen de visserij ministers van de Negen eindig den gisteren in een absolute im passe. De regeringchefs wordt nu concreet om een oordeel ge- LA PAZ (DPA/AFP/UPI/Reuter) - Het Boliviaanse leger heeft gis termorgen in een staatsgreep zonder bloedvergieten, president Juan Pereda van Bolivia afgezet. De commandant van de land macht, generaal David Padilla, is benoemd tot president en kolo nel Raul Lopez Leyton is aange steld als de nieuwe minister van binnenlandse zaken. De overige leden van het kabinet zullen in de komende uren benoemd worden, zo is uit La Paz vernomen. De staatsgreep is zo rustig verlopen dat de bevolking van het land nergens van afwist tot ze op de radio hoorde dat er een nieuwe regering was. Het dagelijks leven in Bolivia gaat zijn gewone gang. Alleen de aanwezigheid van mili tairen rond het. presidentieel pa leis en het ministerie van bin nenlandse zaken toonde aan dat er iets aan de hand was. In een boodschap deelden de nieuwe machthebbers mee dat er in de eerste helft van 1979 alge mene verkiezingen gehouden zullen worden. De nieuwe rege ring zou dan op zes augustus geïnstalleerd kunnen worden, aldus het communiqué. De oppo sitie in het land heeft zich direct achter de staatsgreep gesteld. Pereda zelf is ook door een staats greep aan de macht gekomen. Op 21 juli van dit jaar nam hij de macht over van president Hugo Banzer. Eerder die maand waren er in Bolivia algemene verkiezin gen gehouden, nadat Banzer te kennen had gegeven te willen af treden. Pereda werd toen met grote meerderheid gekozen. Het was echter zo overduidelijk dat er bij deze verkiezingen fraude was gepleegd, dat de nationale kies raad de uitslag van de verkiezin gen ongeldig verklaarde. Twaalf dagen na deze uitspraak pleegde Pereda zijn staatsgreep. vraagd over de buitensporige Britse eisen, die voor Nederland zouden neerkomen op afschaf fing van de haringvloot. Uitgedaagd door zijn collega's uit de andere acht EG-landen legde de Britse visserijminister John Silkin voor het eerst zijn alle ver wachtingen te boven gaande ei sen zwart op wit vast in voorstel len. Daarover bleek in geen enkel opzicht overeenstemming mo gelijk, aldus minister Fons Van der Stee (landbouw en visserij) na afloop van het beraad dat don derdag begon. De Britse eisen om voorrechten voor de Britse vissers in uitge strekte zeegebieden rond vrijwel geheel Groot-Brittannië, zijn in strijd met een fundamenteel be ginsel van de Europese Gemeen-' schap, dat van de niet-discrimi- natie, zei Van der Stee. Hierover wordt de regeringsleiders van de Negen, die op 4 en 5 december in Brussel bijeenkomen, om een uitspraak gevraagd. Pas daarna zal het visserij overleg worden hervat. De Britse eisen betekenen tevens een poging tot moord of doodslag ten opzichte van de Nederlandse haringvisserij", aldus minister Van der Stee, die zei zich „vol strekt belazerd" te voelen. In 1977 mochten de Nederlandse haring vissers maar een zeer beperkte hoeveelheid aan haring in de Noordzee opvissen. Dit gebeurde in gebieden ten oosten van Schotland en Engeland, die Lon den nu exclusief opeist voor de Britse vissers. De Duitse minister Joseph Ertl, voorzitter van de Raad van Visse rijministers, zal de Europese Raad van Regeringsleiders nu om een uitspraak vragen over de „constateringen van de andere acht EG-landen" (Van der Stee) dat de Britse eisen in strijd zijn met het Verdrag van Rome (dat de oprichting van de Europese Economische Gemeenschap re gelt) alsmede het verdrag dat de toetreding van Groot-Brittannië tot de Gemeenschap regelt. De visserijonderhandelingen wa ren donderdag begonnen in de verwachting dat vooruitgang kon worden geboekt. Die verwach ting was grotendeels gebaseerd op de uitspraak van de Britse premier Jim Callaghan, enkele weken geleden, na een ontmoe ting met de Duitse bondskanse lier Helmut Schmidt. Callaghan zei toen dat voor het eind van het jaar een oplossing voor het Euro pese visserij probleem gevonden moest worden. Op de Europese top van begin de cember zal dus blijken of Callag han en Schmidt serieuze ge^ sprekken voeren of niet, aldus Van der Stee. De harde opstelling van Silkin wordt in Brussel in verband gebracht met de interne tegenstellingen in de regerende Labourpartij over de EG. De Britse premier Callaghan moet nu zyn ware gezicht tonen en daarop was zowel het optreden van Silkin als dat van de andere bewindslieden gericht, zo wordt verondersteld. Boumédienne heeft hersentumor ALGIERS (GPD) - De Algerijn se president Boumédienne wordt binnen twee dagen ge opereerd aan een hersentu mor. Uit West-Duitsland is hiervoor speciale medische apparatuur overgevlogen. Aanvankelijk hadden de be handelende artsen afgezien van een operatie, omdat de president ook lijdt aan blaas kanker, een nieraandoening heeft en moeilijkheden met de bloedsomloop. NEW YORK - Mickey Mouse, de bekende stripfiguur van Walt Disney, viert zijn vijftigste verjaardag deze maand. Daarom werd de bekendste muis van Amerika donderdag in ballonvorm over Broadwayhet uit gaanscentrum van New York, geloodst. De parade was overigens niet helemaal ter ere van de stripmuis, maar ter gelegenheid van de jaarlijks terugkerende Amerikaanse feestdag "Thanksgiving Day". GEORGETOWN/WASHINGTON (UPI/DPA/AFP) - Het aantal do- defi in Jonestown, de vestigings plaats van de religieuze sekte, People's Temple, bedraagt ver moedelijk 800 en niet ruim 400 zoals eerder was gemeld. Dit heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken gisteren in Was hington verklaard. Onder de doden zijn minstens 180 kinderen van onder de 15 jaar, al dus de zegsman John Bushnell. Gistermiddag waren er 780 lijken geteld, "maar er worden nog steeds nieuwe ontdekt," aldus Bushnell. Volgens hem berustte het oorspronkelijk aantal op een ruwe schatting van de Guyanese autoriteiten. De nieuwe cijfers kwamen gisteren naar voren tij dens een gerichte zoekactie van de Amerikaanse militairen die zijn belast met het afvoeren van de lijken naar de Verenigde Sta ten. Toen pas kwam ook vast te staan dat onder veel lijken, de ontzielde lichamen van anderen, voornamelijk kinderen, lagen. "Dit is een verschrikkelijke ca lamiteit die in onze geschiedenis haar weerga niet kent," zo zei Bushnell. De enorme stijging van het aantal ontdekte doden, deed gisteren het vermoeden rijzen dat er be halve de 70 a 80 tot nu toe gevon denen, geen overlevenden meer zijn van de massale zelfmoord. Het Amerikaanse ministerie van justitie gaat niet in op een ver zoek van verscheidene congres leden om een onderzoek in te stellen naar bepaalde religieuze sekten. Dit is donderdagavond meegedeeld door een woord voerder van het ministerie. Er zijn de afgelopen jaren herhaal de verzoeken om onderzoek ge daan, met name door de demo cratische afgevaardigde Leo Ryan die zaterdag in Guyana werd vermoord. Het ministerie baseert zijn weige ring op het feit dat eventuele her senspoelingen moeilijk zouden zijn vast te stellen en op de grondwet die vrijheid van gods dienst garandeert. Kritiek gereformeerden kerken ADVERTENTIE GENEVE/LUNTEREN (Reuter ANP) - De wereldraad van ker ken heeft gisteren bekendge maakt, dat zijn beleid ten aanzien van schenkingen uit een speciaal fonds ter bestrijding van racisme op de helling zal gaan. In januari zullen voorstellen terzake op een vergadering in Jamaica ^an de orde komen. Eerder was binnen de raad onenig heid ontstaan als gevolg van een schenking van 85.000 dollar aan een Rhodesische guerrilla-orga nisatie. Voor onder meer het Le ger des Heils in Londen was dit aanleiding om het lidmaatschap van de raad voorlopig op te zeg gen. Na een halve dag discussiëren heeft de Nederlandse Gereformeerde Synode gisteren de omstreden gift van het anti-racismefonds van de Wereldraad van Kerken aan het Patriottisch Front van Rhodesië niet veroordeeld, maar wel betreurd "om haar afwijzing van het streven van hen, die een andere weg gaan ter bereiking van het gemeenschappelijk doel dat alle zwarten met een toekom stig Zimbabwe voor ogen staan" pttpost Gebruik'm goed. WASHINGTON (GPD/Reuter) - Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft met verbazing kennis genomen van de openbaarmaking (in het Egyp tische semi-officiële dagblad Al Ahram) van de Amerikaanse ontwerptekst voor een vredes verdrag tussen Israël en Egypte zoals die onlangs door het Israëli sche kabinet werd aanvaard. In sommige kringen wordt veron dersteld dat Egypte op deze ma nier poogt nieuwe aanwijzingen in de bewoordingen van het ont werpverdrag te voorkomen en verdere onderhandelingen ts richten op begeleidende brieven waarin naar Egyptische opvat ting de totstandkoming van Pale stijnse autonomie op de westelij ke Jordaanoever en in de Gaza- strook van een tijdsbestek moet worden voorzien. Aannemelijker is het echter dat de publikatie van de verdragtekst vooral is bedoeld om te voorko men dat Sadat als de grote schul dige zal worden beschouwd wanneer hij zou afzien van een vredesverdrag aangezien hij méér voör de Palestijnse belan gen wil bereiken dat de ontwerp tekst garandeert. De landen van het Pact van War schau, met uitzondering van Roemenië, hebben zich gisteren uitgesproken tegen een afzon derlijk Egyptisch-Israëlisch vre desakkoord, dat volgens hen in druist tegen de belangen van de volkeren in het Midden-Oosten. De deelnemers aan de conferen tie van het Warschaupact steunen de conclusies van de Arabische topconferentie in Bagdad, aldus een Ipericht dat gisteren in Mos kou is gepubliceerd. [BRINK Luchtverwarminq [S Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Postbus 337, Kalkovenweg 58,Telefoon (01720) 2 0 3 00 Spaarwinstbiljet A/ met vaste looptijd. /t\ Rente tot /U Het Spaarwinstbiljet is een spaar- vorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn.Twee jaar vast meteen rente van 7'/.% of zes jaar vast met een rente van 8'/<%. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. Premiespaarbiljet met variabele looptijd. Rente tot De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaarbiljet een winstgevend alternatief. Premiespaar- biljetten kunnen namelijk na 2, 3, 4 of 5 jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nü f 1.000.- en wij betalen u terug: u stort spaartermijn rente u ontvangt f 869,37 2 jaar 7V«% f 1.000,- f4.346,86 2 jaar 7V4% f5.000,- f 621,49 6 jaar 8'/4% f 1.000, - f3.107,44 6 jaar 8V«% f5.000,- spaar- hoofdsom waardoor totale* termiin basisrente premie u ontvangt rente 2 jaar f 1.102,50 f 50,- f 1.152,50 7V<% 3 jaar f 1.157,63 f 85,- f 1.242,63 71/2% 4 jaar f 1.215,51 f135,- f 1.350,51 7 3/4% 5 jaar f 1.276,28 f215,- f 1.491,28 8'/4% De NMB denkt met u mee. *De percentages vermeld onder „totale rente" zijn afgerond en berekend op basis van samengestel de interest. Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f 5.000,-. Behalve 5% basisrente krijgt u een premie tot maximaal f 1.075,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Rentetuijzigingen voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9