„Positie tbr-gestelden moet worden verbeterd" Wilt u een nieuwe woning kopen? Pieker dan niet over de verkoop van uw eigen huis. Reym koopt het van u! REYMÉ Bedrijven voor beperkte Zuidafrikaanse gegevens Snelrecht voor vier jeugdige vechtersbazen Oppositie laakt stilzwijgen van Van der Klaauw BINNENDOOR BUITENOM Citizen bracelet Quartz. KAMERLID NA BEZOEKEN AAN INRICHTINGEN: f g Nieuwe daders sigaretten- roof gepakt Geloof (1) Geloof (2) Teil Aj ax ©CITIZEN ZATERDAG 25 NOVEMBER 1978 DEN HAAG (GPD) - Onder een aa/ital voorwaarden is het grootste deel van de Nederlandse bedrijven met een meerderheidsbelang in Zuidafrikaanse ondernemingen bereid de regering informatie te verschaffen in het kader van de EEG-gedragscode inzake Zuid- Afrika. Dit schrijft de raad van Nederland se Werkgeversbonden (RNW) in een brief aan minister C. A. van der Klaauw van buitenlandse zaken. Daarin doen de verbonden (Ver eniging van Nederlandse Onder nemers. VNO en Nederlandse Christelijke Werkgeversvereni ging, NCW) verslag van een intern beraad over deze kwestie, dat was toegezegd in een gesprek, dit voor jaar met Van der Klaauw en staats secretaris van economische zaken, mr. K. Beijen. In een eerste reacfle kon een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken gisteren slechts meedelen dat de brief wordt bestudeerd en dat het ministerie voornemens is er op korte termijn op te reageren. In de brief herhalen de werkgevers het standpunt dat informatiever strekking geen verplichting kan zijn en ook niet kan worden, ,,daar het hier gaat om ondernemingen die buiten het rechtsgebied van de Nederlandse overheid werkzaam zijn". Daarenboven mogen de in formatieverstrekking en de daarbij gevolgde procedures niet strijdig zijn met de Zuidafrikaanse wetge ving. Een derde beperking is dat de Ne derlandse (moederbedrijven hun dochters in Zuid-Afrika - als gevolg van de juridische zelfstandigheid van deze dochterondernemingen -• niet kunnen dwingen informatie te geven. De moederbedrijven kun nen dan ook alleen functioneren als sluis voor de door de dochters op gestelde informatie. Ten slotte dringen de ondernemin gen aan op vertrouwelijkheid van de door hen verstrekte bedrijfsge gevens. Ze vinden dat het ministe rie niet aan het parlement zou moe ten rapporteren op basis van indi viduele gegevens, maar in de vorm van een samenvattend rapport. De verbonden schrijven Van der Klaauw van mening te zijn „dat het de taak is van de Nederlandse be drijven in Zuid-Afrika naar vermo gen bij te dragen aan een beleid dat de gelijkwaardigheid van alle groe pen in de Zuidafrikaanse samenle ving bevordert. Het middel dat hen daarbij met name ten dienste staat is dat van het sociaal beleid". GRONINGEN (ANP) - De poli tierechter in Groningen heeft gisteren vier jeugdige Gro ningers veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar en geldboetes variërend van 200 tot 500 gulden. De officier van justitie, mr. M. L. Severijn had een zelfde straf, zij het met iets hogere geldboetes geëist. De vier waren vorige week be trokken bij een vechtpartij in Groningen, waarbij onschul dige mensen, onder wie een hoogzwangere vrouw, rake klappen opliepen. Er sneu velden diverse brillen en kunstgebitten en één slacht offer werd met een hersen schudding in een ziekenhuis opgenomen. Een vijfde dader werd door de kinderrechter berecht. De officier van justitie zei in dit geval het zogenaamde snel recht te hebben willen toe passen, omdat "af en toe eens duidelijk gemaakt moet wor den, dat aan deze zinloze vechtpartijen, vernielingen en mishandelingen paal en perk wordt gesteld door het openbaar ministerie". ADVERTENTIE Nog verkrijgbaar: LEIDEN, binnen en buiten de stadsvesten van Dr. Ir. H. A. van OERLE De geschiedenis van de stede- bouwkundige ontwikkeling tot aan het einde van de gouden eeuw. Het werk bestaat uit 2 delen Beschrijving atlas Prijs 360.- Een zeer interessant boek voor allen die zich in algemene zin voor Leiden en zijn verleden interes seren. Er komt aeen herdruk. Het boek is uniek. Het krijgt t.z.t. ongetwijfeld antiquarische waarde. Een uitgave van E. J. Brill, Leiden. Verkrijgbaar bij alle boekhan delaren o.a. BOEKHANDEL DE KLER (Van onze correspondent) UTRECHT (GPD) - „De rechtspositie van terbe- schikkinggestelden van de regering moet op korte termijn worden verbeterd. Op het ogenblik hebben de Nederlandse delin quenten die met tbr in in richtingen verblijven, vaak het gevoel dat ze aan willekeur zijn overgele verd. Ze ervaren hun posi tie als buitengewoon zwak", zo zei het kamerlid dr. Hein Roethof (PvdA) gisteren in Utrecht na mens de vaste kamer commissie van justi tie. De afgelopen maanden heeft de commissie rondgekeken en ge praat in acht inrichtingen en ge vangenissen. De reeks werd gis teren afgesloten met bezoeken aan de Van der Hoeven Kliniek en het selectie-instituut voor ter- beschikkinggestelden in Utrecht. De commissie heeft, al dus Roethof, op die laatste dag veel gesprekken met patiënten gevoerd. De conclusie is dat ein delijk eens wat moet komen van het tbr-wetsontwerp, dat al jaren geleden is ingediend. In het selectie-instituut, waar uit gemaakt wordt welke inrichting het best voor een patiënt geschikt is, liep. de commissie tegen het probleem van de lange wachttij den op. Patiënten blijven vaak langer dan een half jaar zonder behandeling in Utrecht zitten, omdat voor de inrichting waar voor ze zijn geselecteerd geen plaats is. Bovendien fungeert het instituut - tegen de bedoeling in - als huis waar inrichtingen men sen naar toe sturen met wie ze ab soluut geen raad weten. De kamerleden kregen te horen dat het ministerie op de plaats van het huidige instituut een nieuw centrum gaat neerzetten. Wan neet- dit zal gebeuren is nog niet bekend. Prinses Beatrix bij hoge tem peratuur op een paard. De foto werd gemaakt tijdens het be zoek van de prinses en haar ge maal aan Jordanië. Gister avond keerde het prinselijk paar terug van de verre reis. Rode Kruis helpt Shri Lanka DEN HAAG (ANP) - Het Neder- landse Rode Kruis zendt zo snel mogelijk per vliegtuig 2.000 kilo noodbiscuits naar Colombo op Shri Lanka, dat gistermorgen door een ernstige cycloon is ge troffen. Het Rode Kruis van Shri Lanka heeft gistermiddag telefo nisch gemeld dat een aantal ste den ernstig is getroffen, waar door tussen de 25.000 en 50.000 personen dakloos zijn geworden. De liga van Rode Kruisverenigin gen in Genève transporteert nu 5.000 dekens uit haar centrale magazijn in Singapore naar Shri Lanka en heeft het Nederlandse Rode Kruis om de noodbiscuits verzocht. Met deze zending is een bedrag van zeker 15.000 gulden gemoeid. OVER NEUTRONENBOM IN VN ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - De drie oppo sitiepartijen, PvdA. D'66 en PPR, in de Tweede Kamer zijn ont stemd over het feit, dat minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) in het algemeen debat van de Verenigde Naties niet het vraagstuk van de aanmaak en in troductie van de neutronenbom aan de orde heeft gesteld. In schriftelijke vragen zeggen de kamerleden Ter Beek en Meijer (beiden PvdA), Brinkhorst en Engwirda (beiden D'66) en Walt- mans (PPR) dat dit stilzwijgen niet in overeenstemming is met de in ons land levende gevoelens, tot uitdrukking gebracht in uit spraken van de Tweede Kamer. In de vragen wordt de introductie van de neutronenbom niet slechts een kwalitatieve verbete- BREDA (ANP) - De politie in Bre da heeft gisteren de 40-jarige H. K. uit Ruc-phen en de 34-jarige H. IJ. eveneens uit Rucphen aange houden wegens heling van een partij sigaretten, die ruim twee maanden geleden in de Antwerp se haven werd gestolen. Bij de diefstal werd voor een waarde van anderhalf miljoen gulden aan sigaretten buitgemaakt. Bij de aanhouding van beide man nen legde de politie beslag op 3.750 sloffen sigaretten met een totale waarde van 75.000 gulden. In verband met deze zaak hield de politie in Rijsbérgen en Zun- dert eerder al vier verdachten aan, terwijl voor 1,2 miljoen gul den sigaretten werd teruggevon den. ring van het bestaande nucleaire potentieel genoemd, maar dat deze introductie veeleer het risi co draagt dat het wapen als vechtwapen zal worden gebruikt, waardoor in feite verlaging van de atoomdrempel plaatsvindt. Volgens de kamerleden had het voor de hand gelegen, dat de Ne derlandse regering speciale aan dacht had gevraagd voor de ge vaarlijke gevolgen van de intro ductie van dit wezenlijk nieuwe wapensysteem. Zij hebben de minister gevraagd bij de eerste daarvoor geschikte gelegenheid alsnog de mening van de Tweede Kamer ter kennis van de algeme ne vergadering te brengen. Dit zou, zo menen zij, kunnen gebeu ren tijdens het te houden VN- ontwapeningsdebat. Dagboek van de tweekamp Kar- pov-Kortsjnio. door J. H. Don- ner. Schaak- ,en Damfonds An- driessen/Keesing. Uitgeverij Keesing, Amsterdam, 9.90 Hastings 1895; Een verslag van N. W. van Lennep. Uitgeverij Kee sing. 7 Sint-inkopen In verband met de nieuwe winkelsluitingswet zullen de winkels in Leiden voor Sint Nicolaas-inkopen op de volgende avonden tot negen uur geopend (mogen) zijn: dinsdag 28, woensdag 29, en donderdag 30 november en vrijdag 1 en maandag 4 de cember. Dit deelt het Leids City Centrum mee. Het zijn de volwassenen die zich erover zorgen maken dat het de kleinen niet gemakke lijk wordt gemaakt, het geloof in de Goedheilig'man onge schonden te houden. De peu ters zelf lijken veel minder moeite te hebben met de alomtegenwoordigheid van Sint-Nicolaas in deze weken. Men ziet hem rond de klok van half twaalf, gulzig geregi streerd door televisiecame ra's in een schilderachtig Zuiderzeestadje aankomen en daar het gebruikelijke langdurige ritueel ondergaan. Een vermetele kleuter reikt de bisschop een dropje of een zuurtje aan. Op de achter grond zingt een koortje vier- of vijfjarigen nieuwlichterige liedjes, gedirigeerd door een leidster die wel eens wat an ders wil. De Sint geeft uiting aan zijn welbehagen met pe pernoten en ballonnen. De laatste t.v.-beelden zijn bij wijze van spreken nog maar net door de vergetelheid op geslurpt, of de bejaarde kin dervriend is al beneden in de straat. En in zeer veel straten tegelijk, zo lijkt het wel, want Sint-Nicolaas wil niet graag de kinderen en de lieden van het middenstandscomité voor het hoofd stoten. Daarbij is een nogal opmerkelijke belangstelling voor de eigen outfit de wijze bisschop niet vreemd. Zijn tabberd wijzigt op zo'n middag vele malen. Zijn paard eveneens. Zelfs baard en brilmontuur lijken aan een grote grilligheid bloot te staan. Men mag aanemen dat de zwarte pieten-kapper en de zwarte pieten-opticien vinden dat er best over smaak valt te twisten en Sint-Nico laas, mild en wijs als hij is, doet net of hij niks hoort. Ondermijnt nu die verschei denheid de fundamenten van het vroegste geloof dat Ne derlandse kinderen kennen? In genendele. Integendeel, de flitsende blijde inkomste van de Goedheiligman wordt gezien als een extra illustratie van het aan almacht grenzen de kunnen van hemzelf en van zijn gevolg. Kinderert van een jaar of zes zijn niet gek. Ook al staat de exacte geogra fie van het Koninkrijk der Nederlanden hen niet zo voor ogen, dan nog weten ze op perbest dat je niet de ene mi nuut in Medemblik kunt zijn en de volgende in Leiden of Alphen aan den Rijn. (Ten minste, niet als groot mens. En een groot mens is volgens kinderen iemand die altijd la ter op mag blijven dan jij, die kan zeggen dat je iets niet mag en die vaak zijn voor hoofd fronst. Grote mensen zijn niet zo blij meestal, vin den kinderen, en als deson danks de volwassenheid als iets begerenswaardigs wordt ervaren, dan komt er tegelij kertijd ook een stukje be zorgdheid voor later aan te pas. Mensen met kinderen in die leeftijd weten wel wat ik bedoel. Wie kinderen van een al wat oudere jaargang heeft, is het misschien nog niet ver geten. Maar voor kinderen én Sint-Ni colaas gelden niet de knel lende wetten van uur en plaats en feit. Voor hen ligt Leiden in Medemblik en Me demblik in Leiden. Aan het geheim verbond tussen de bisschop en zijn vele duizen den vriendjes en vriendin netjes hebben alle boven- zevenjarigen geen deel. Zij denken dat ze groter zijn en dus meer verstand hebben ontwikkeld. Maar ze vergissen zich. On gemerkt schuiven de tafels van acht, de blinde kaart van Zuid-Holland en het kofschip zich tussen ons en de won derlijke echte wereld. En dan lijkt Sint-Nicolaas zoge naamd niet meer te bestaan en moeten surprise en kreu- pelrijm onze afvalligheid maskeren. Hoe tragisch toch! dichte jungle van Guyana. Niet dat het gebeuren zonder precedent in de geschiedenis is. De massale zelfmoord van joden in Massada in 73 na Christus is een befaamd voorbeeld. Dat was een ver sterkte plaats in Palestina op een bijna onbereikbare rots op 30 kilometer van Sodom. Na de val van Jeruzalem vluchtten de laatste joden naar die plaats. De Romeinse legaat Flavius Silva ving een verstikkende belegering van Massada aan. Toen voor de joden de situatie hopeloos was geworden, brachten zij elkaar om. Mannen, vrouwen, kinderen. Er worden aantal len van rond de achthonderd genoemd. In meer recente tijd, in de Tweede Wereldoorlog, is het voorgekomen dat de gehele bevolking van een nietig Ja pans eilandje van de rotsen afsprong bij de nadering van Amerikaanse mariniers. In beide gevallen was er sprake van gevaar van een omvang die het voortbestaan van de groep uiterst dubieus zou maken. Daarom is in dit geval het woord "zelfmoord" wat onzorgvuldig, "zelfvernieti ging" komt er dichterbij. Over de preciese toedracht van de gebeurtenissen in Guyana tasten we nog steeds in het duister. Bij oppervlakkige beschouwing ziet het er niet naar uit dat de individuele le den in hun verder leven wer den bedreigd, ook niet na de moord op het Congreslid Ryan en de persmensen. Voor de groep als collectief, de People's Temple dus, lag dat uiteraard anders. Voor groe pen die via permanente in doctrinatie dermate door drenkt raken van een idee is er geen onderscheid meer te maken tussen individu en collectief. De bezegeling van die tweeëenheid wordt tref fend en gruwelijk gesymboli seerd in die ouwe teil met het mengsel limonade en cyani de, waaromheen de lichamen van een aantal vergiftigden. Zelfs op de foto-afdruk in de kranten, waarbij doorgaans nogal wat detail verloren gaat, is goed zichtbaar dat de teil nog bij lange niet leeg is. De lucht reflecteert in het meng sel. De cocktail van de dood was royaal aangemaakt. Het meest merkwaardige en, daardoor zo groteske is voor mij die teil. Een huis-tuin-en keuken-teil, zoals lezers van vóór het wasmachine-tijd perk zich nog wel herinneren. Hij is wat gedeukt en geha vend. Men mag aannemen dat hij de mensen van People's Temple de afgelopen jaren tot veel nuttigs heeft gediend. In de eredienst van Jim Jones heeft hij waarschijnlijk een minder prominente rol ge speeld; uit andere foto's blijkt dat die eredienst met in drukwekkende zetels en in plechtige letters vervatte op schriften gepaard ging, zeker niet met huishoudelijke voorwerpen. Zo'n teil, daar zou je de was in kunnen doen. Of soep. Maar in de maniakale bezetenheid die alom heerste, was alles ve- trouwd rondom. Ook de paar se cassis die met de pollepel werd ingegeven. Bizar en onvoorstelbaar lijkt dat drama met die secte van de People's Temple in de De plakkertjes op de achterruit met "Opzij, ik moet naar Ajax" lijken in aantal weer wat terug te lopen. Het is de onfeilbare indicatie van de populariteit van een ploeg en zijn positie op de competitie ladder. Geen enquête kan daar tegenop. In succes delen we graag mee. Wie een Ajax- plakker op z'n ruit heeft, is zelf'n beetje Ruud Krol aan het stuur, lijkt zelf in staat tot een listig kopballetje a la Ta- hamata al zit-ie voorlopig in de file. Enzovoorts. Na Honved en Bayern Mün- chen zal dat allemaal wel weer een tikje minder worejen. "Ajax" van de achterruit en Rüdelsheim en Königswinter er gewoon weer op. Overigens zou dat probleem van die shirtreclame zich best vanzelf kunnen oplossen, realiseerde ik me ineens toen het 4-1 stond. HAN MULDER ADVERTENTIE Dit elegante dames horloge kunt u winnen door mee te doen aan de puzzelaktie in dit blad. De Citizen bracelet Quartz geeft dag in dag uit, jaar in jaar uit de exacte tijd aan zonder dat u er iets aan hoeft te doen. Tijd, van een absolute precisie, waar u geen omkijken naar heeft. QUARTZ Importeur J Hart B V., Ouderkerk aan de Amstel. t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" 1 Vraag de brochure "Het Reym-koopt- uw-huis-plan in de praktijk" aan bij: Makelaarskantoor Rijnland B.V.,Veurseweg 143, 2251 AB Voorschoten.Telefoon 01717-7940, de heer J.W.H.M. Compeer. (B.g.g.: 01736-2184).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7