KERKDIENSTEN Steeds meer gemengd-gehuwden in het kerkelijke ledenbestand ^Hi^NuvLMmrgaaaimiiHMMnni Binnen korte tijd zullen de meeste kerkleden in gemengde huwelijken te vinden zijn. Dr. W.J.M. van Paas- sen, vicaris-generaal van het bis dom Rotterdam, deelde deze maand op een studiedag van reformatori sche en rooms-katholieke pastores in Delft en omstreken mee, dat in dit bisdom het aantal gemengde huwe lijken waarbij een rooms-katholiek is betrokken al boven de 56 procent is gekomen. Ook in hervormde kring wordt verwacht dat over een aantal jaren in vele hervormde gemeenten het ledenbestand grotendeels uit gemengd-gehuwden zal bestaan, als deze categorie dan al niet geruisloos in de buitenkerkelijkheid is terecht gekomen. Dr. Van Paassen constateerde ook, dat de kerken zich deze ontwikkeling nog maar nauwelijks realiseren. Het hervormde "Rome-beraad" onder streept dat de meeste kerkeraden niet zijn voorbereid op deze toene ming van het aantal gemengd-ge huwden. Een verklaring van vijf kerken in 1971 hierover heeft maar ten dele doel getroffen. Men slaagt er veelal wel in de betrokkenen zonder kleerscheuren door de huwelijksdag heen te loodsen, maar het echte sa menleven begint pas na de huwe lijksdag, en de meeste kerkeraden zijn niet in staat de vragen waar voor zij door de aanwezigheid van zoveel gemengd-gehuwden worden geplaatst passend te beantwoorden. Toch is er sprake van een doorbraak in deze passiviteit. Zo lag er deze week een stuk over gemengd huwelijk en pastoraat op de hervormde synode tafel en de Raad van Kerken in ons land gaat de leden-kerken voorstel len een commissie te vormen ter be studering van de praktische pasto rale verzorging rond het gemengd huwelijk. In zijn nota schrijft het hervormde "Rome-beraad" dat nog velen hun gemengd-gehuwd-zijn dienstbaar willen maken aan het oecumenische gehalte van de christelijke gemeen te. Zo'n echtpaar zijn de heer en me vrouw J. Wassenaar-M.E. Wasse naar-Onderwater in Leiden-Zuid- west. De man (67) is hoofdconsulent geweest voor het leerlingwezen van de stich ting BEVAM te Voorschoten en me vrouw Wassenaar (48) is werkzaam bij een instituut voor psycho-sociale dienstverlening in Den Haag. Zij trouwden in 1972. Voor de heer Wassenaar is dit zijn tweede huwe lijk. Hij behoort tot de Nederlandse Hervormde, zij tot de Rooms-Katho- lieke Kerk. In de kapel van een in ternaat gaven een predikant en een priester hun de zegen over hun hu welijk. Beiden blijven lid van de kerk waarin zij zijn gedoopt en opgevoed. Maar zij gaan samen beurtelings naar de hervormde en de rooms-katholieke kerk. In de regel zijn dat de Dorps kerk te Voorschoten en de Antho- niuskerk in Leiden-Zuidwest. Hun deelneming aan het avondmaal in de protestantse kerk en aan de eu charistie in de rooms-katholieke ondervindt geen enkele belemme ring. De heer en mevrouw Wassenaar waren bereid ons te vertellen hoe zij hun huwelijk in geestelijk en kerkelijk opzicht beleven. Beslist niet om model te staan voor anderen. Wel kunnen anderen misschien wat moed putten uit hun positieve erva ringen. LEIDEN - "Twee geloven op één kussen, daar slaapt de duivel tussen." In de tij d dat elke kerk in onwijze zelfoverschatting meende de waarheid in pacht te hebben, was dat gezegde zo gemeengoed dat het niet alleen sloeg op het menselij ke verkeer tussen protestanten en rooms-katholieken maar zelfs op al te persoon lij ke relaties tussen hervormden en gereformeerden. Alleen iemand van de eigen kerk werd als huwelijkskan didaat geaccepteerd. Een huwelijk met een"andersge- lovige" was in staat hele fa milies voorgoed uit elkaar te jagen en een van de gevolgen daarvan was dat tallozen de kerk de rug toekeerden. Lie ver buitenkerkerlijk dan je ganse leven te worden ach tervolgd door het verwijt dat je eens een verkeerde keuze had gedaan, met alle schrik aanjagende gevolgen van dien. Vragen naar de zin Zoals haar man, kent ook me vrouw Wassenaar die gevoe lens van zeer nabij. Maar zij is er bovenuit gegroeid. Het fundament van de kerk is voor haar belangrijker ge worden dan de leerstellige verschillen die het huis in de loop der eeuwen op zo erbar melijke wijze tegen zichzelf hebben verdeeld. "Dit huwe lijk heeft ons beiden juist uit de sleur gehaald die onwille keurig je geloofsbeleving kan binnensluipen. De ander dwong je daar min of meer toe door te vragen naar de zin en betekenis van je geloof. Dat leidt tot zelfbezinning." De heer en mevrouv; Wassenaar zijn toen zij elkaar leerden kennen niet lichtvaardig aan deze kant van het leven voor- bijgegaan. Hij: "Al spoedig na onze ken nismaking stelden wij elkaar vragen over het geloof en de plaats van de kerk daarin. Aanvankelijk was er sprake van kramp als de een met de ander meeging naar de kerk. Totdat wij ontdekten dat we zo niet verder konden. We móesten wel zoeken naar wat bindt en niet meer alleen maar denken aan wat scheidt. Stellig hebben wij daarbij de leiding van de Heilige Geest gehad. Wij zijn geen geloofshelden, maar heel gewone mensen. Onze weg voert soms over bergen die vergezichten ge ven, maar ook door donkere dalen. Van het begin af heb ben wij niet geaarzeld om met elkaar te praten over ver schillen, al dan niet voortko mend uit afkomst en milieu. Deze zaken voor je uit schui ven lijkt ons funest. De dood doener "dat ziüi we later wel" kan inderdaad dodelijk zijn voor beider geestelijk leven in elk huwelijk, gemengd of niet." Wat was het nu precies wat u en uw vrouw samenbond? Hij: "Het geloof in God, in Christus en in de Heilige Geest. God als Schepper, die de mens roept Hem te eren en te dienen en met anderen in vrede, gehoorzaamheid en liefde te leven. Christus als overbrugging van de kloof tussen God en mens. die wil dat wij in zijn voetstappen treden. En de Geest die je de betrekkelijkheid van veel za ken leert inzien en je ervan overtuigt datje door Christus' vergeving van alle zonden voor God mag bestaan. Dat is de grondslag voor het geeste lijke leven in ons gemengde huwelijk." Zij: "Het geloof, meegegeven door onze ouders, versterkt door de opvoeding thuis en op school en bewust aanvaard bij het volwassen worden, is een houvast voor ons. Het we ten dat je het in je leven niet allemaal op eigen kracht hoeft te doen, maar dat er een God is die zin geeft aan ons bestaan en moed om te le- Oorzaak van twist Welke plaats heeft het "gere gelde" instituut "kerk" in uw gemeenschappelijke ge loofsbeleving? Hij: "Elke kerkorganistatie heeft haar leerstellingen. Ze zijn vaak gebonden aan de tijd waarin ze ontstonden. Er moest ordening zijn als er wildgroei dreigde. Helaas wa ren deze leerstellingen - en ze zijn dat dikwijls nóg - oorzaak van twist, onverzoenlijkheid, misverstand en scheuring. Maar ik vraag u: is de kerk nu einddoel of middel? Als je lid bent van een kerk, moet je dan ja en amen zeggen op al les wat in de loop van eeuwen is geformuleerd? Wij menen beiden, dat het tweede Vatikaans Concilie verruiming bracht door ook te wijzen op de persoonlijke verantwoordelijkheid. Er is geen kerk op zich die zalig maakt door er alleen maar lid van te zijn. Je haalt het niet - om het zo eens te zeggen - door zonder meer elke kerk dienst bij te wonen. Je zult het alleen kunnen bereiken door je eigen, persoonlijke geloof. Maar dat moet wel gevoed wor den. Ook daarom komen wij in de kerkdienst. Om met an deren oprecht schuld tegen over God te belijden en dan de vrijspraak van zijn kant te mogen horen. En dat vieren we, ook weer met al die ande ren, aan het heilig avondmaal of de heilige eucharistie. Door je open te stellen voor Hem ervaar je iets van onderlinge verbondenheid. Zo'n kerkdienst is geen op zich zelf staand gebeuren, waar je om de een of andere reden heen moét. De kous is er niet mee af. Het is het begin van een nieuwe week met een nieuwe opdracht." Alles samen Omdat voor elk huwelijk geldt dat je het samen zult moeten doen, koos het echtpaar Was senaar ook voor één weg in het geloof. Ze maken samen dezelfde kerkdienst mee, bidden sa men, lezen samen de bijbel en doen beiden mee aan een oe cumenische gespreksgroep Zij: "We zijn beiden lid geble ven van de kerk waarin we zijn gedoopt en opgevoed. Beurtelings gaan we naar de hervormde en de rooms-ka tholieke kerk. We mogen sa men deelnemen aan avond maal en eucharistie en von den hiervoor in beide kerken geen enkele belemmering. Bidden doen wij thuis aan tafel, hardop, vaak improviserend. Zoekend naar woorden om te danken, te eren en hulp te vragen voor zoveel noden, al gemene en persoonlijke. Wij bidden dagelijks ook het On ze Vader, in de oecumenische versie uiteraard. Elke dag lezen wij de bijbel. Een gewoonte die wij rooms-ka tholieken nog weinig hante ren. We zijn dat van huis uit niet zo gewend. Toch was het paus Johannes de 23ste die ons op de waarde van het bij bellezen wees. We gebruiken een bijbel- rooster dat is samenge steld door de Bijbel-Kiosk Het echtpaar Wassenaar-Onderwater: "Als je samen maar heel bewust de grote lijn vasthoudt' vereniging, de Internationale Bijbelbond, het Nederlands Bijbelgenootschap en de Ka tholieke Bijbelstichting." Mevrouw Wassenaar vindt het niet moeilijk om gemengd gehuwd te zijn. "Natuurlijk zijn er problemen. En wij zijn ons ervan bewust dat er voor gezinnen met kin deren problemen zijn (op voeding, school) waarvoor wij niet komen te staan. Toch durven wij te zeggen dat die zijn op te lossen. Als je samen maar heel bewust de grote lijn vasthoudt. En die is: Jezus Christus, Gods Zoon, onze Heer. Je moet je niet laten verstikken in vormen, tradi ties en vooroordelen. Chris tus heeft zijn kerk gesticht. En dat is geen rooms-katho lieke of hervormde. Hij is het hoofd en wij zijn de leden. Blijf zoeken naar wat bindt, en vooral: praat er samen Het is hün leven Wat de ouders van gemengd- verloofden betreft zouden de heer en mevrouw Wassenaar ervoor willen pleiten dat zij hun kinderen de nodige ruim te geven. Hij: "Het wordt hün leven en niet dat van de ouders. Het eventueel beurtelings naar eikaars kerk gaan verdient respect en aanmoediging." Iemand zal zeggen: zij hebben zonderkinderen gemakke lijk praten. De heer Wassenaar wijst er dan op dat de doop wederzijds wordt erkend en dat het dus geen verschil hoeft te maken of een kind nu reformatorisch of rooms-katholiek wordt ge doopt. Ten aanzien van het onderwijs lijkt hem een basisschool met een christelijke inslag ver kieslijk. "De Mariascholen aan de Tas manstraat in Den Haag bij voorbeeld worden niet uit sluitend door rooms-katho lieke kinderen bezocht. Allen krijgen godsdienstonderwijs, maar de "andersgelovigen" zijn vrij om al of niet aan de vieringen deel te nemen. De schoolbesturen zullen zich hierover moeten beraden." In een aan pastor H. van Eeu- wijk van de Anthoniusparo- chie in Leiden-Zuidwest toe gezonden discussiestuk spreekt het echtpaar Wasse naar zich uit voor een uitein delijke beslissing door het kind zelf. "Als het gekomen is op een leeftijd dat het zelf kan beslissen, mag het kind ook zelf bepalen welke weg het la ter wil gaan. Via de kerk van zijn eigen keus.' Gemengd-gehuwden worden nog te veel aan hun "lot" overgelaten. Om dat te veranderen denkt mevrouw Wassenaar aan oe cumenische werkgroepen voor huisbezoek. Elk kerke lijk wijkblad zou een adres moeten vermelden waar be langhebbenden praktische antwoorden op hun vragen kunnen krijgen. "Het gaat dan niet om theologische, dogmatische of kerkrechte lijke voorlichting. Ook bestu ren van jeugdverenigingen, clubs, zanggroepen en derge lijke moeten attent en liefst goed geïnformeerd zijn." Volledige inzet Het echtpaar Wassenaar heeft allerminst de pretentie ge mengd-verloofden en ge mengd-gehuwden een pasklare methode voor een in geestelijk opzicht ge slaagd huwelijk te kunnen bieden. Het wenst zijn eigen oplossingen ook niet te idea liseren. Zij: "Wij waren en zijn ons er van bewust dat dit van beide partners veel vraagt. Een volledige inzet bm elkaar ook hierin te begrijpen en te respecteren. De zaak waar het hier om gaat is die in spanning waard. En wij hoe ven het immers niet alle maal op eigen kracht te doen S. J. DE GROOT LEIDEN - Herv. Gem.: Hoogl. Kerk 10 dr. Lamping, 11.45 oec. studentendienst; Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Meijers; Mar. kerk L. Morsweg 10 ds. v. Achter berg, Merewijk 9.30 ds. v. Leeuwen, 11 ds. v. Leeuwen en pastor Van Well; Bethl.kerk Driftstr. 10 ds. Wagenvoorde; Bevr.kerk ZW 9 ds. Boogert; Vredeskerk 10 mevr. ds. De Mey; Waalse kerk 10.30 ds. Ribs; Acad. Z. 10.15 ds. Bovenberg; Diac.huis 10.30 ds. Van "t Hof; Endegeest 9.30 dienst. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 dr. Wentzel Den Haag, 5 ds. Koolstra; Petrakerk 10 ds Heemskerk O.geest, 5 ds. Hassefras Putten; Oude Vest 10 ds. Koolstra. 5 ds. Vegter O.geest; Mar.kerk L. Morsw. 10 ds. v. Achterberg; 5 dr. Wiersinga; Bevr.kerk ZW x0.30 prof. dr. v.d. Berg, 5 ds. Hortensius; Groenh. 10. ds. Hassefras; De Mirt 10 hr. Huigen; Mierennest 10 hr. Kroon; Merenwijk zie herv. Dolerende Noodgemeente Groot Leiden (Pieterskerkstraat 1): 9 en 5 hr. Oosting Leersum. Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70): 10 en 5 ds. Gootjes. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 ds. Biesma Veenendaal, 5 prof. dr. Boertien. Geref Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Drifstraat): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 ds. Happee. Remonstr.-Doopsgez. Gem. (Pieterskerkstraat 1): 10.30 dr. Meijering. Baptistengemeente (O. Rijn 3): 10. ds. v. Mameren. Evang. Christen gemeenschap (Middelstegracht 3): 10 hr. Dikkes. Zendingswerk Middernachts- roep (Zoeterw.singel 21): 5 nam. hr. v.d. Keur. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: 10 Edgar Holder, di. 8 hr. Zijlstra. Pinkster gemeente (O.Rijn 3): 3 hr. Eikerbout. Le ger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30. Nieuw-Apost. Kerk (H.Rijndijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Christian Science (Steen- schuur 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6): 10.15. Zevendedagadventisten (Lok- horstkerk): elke zat. 9.45 gesprek, 11 prediking. Soefie-beweging: 11 in zaal Pieterskerk, mevr. H. J. Duyster over "Zaaien en oogsten". Oud Kath Kerk (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. ker ken: Merenwijk 9.30 en 11Haagweg zat. 7. zond. 9, 10.45,12 en 6.30; Steenschuur zat. 10 en 7. zond. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7; Lammenschanswegzat. 7, zond 9 10.30 12 en 6; Haarl.str. zat. 7, zond. 9.30,10.45, 12.15 en 6.30; Rijndijk 281 zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Boshuizerlaan zat. 7, zond. 9.30 en 11; Herensingel zat. 7, zond. 8.30 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem.: 9.30 ds Goverts, 7 ds. Carstens De Kaag, jeugd- AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 ds. Wolthaus, 7 hr. Christ, Leiden. Geref. Kerk: 10 ds. Verdoorn, Waddinxveen, 6.30 ds. Vree. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Quist, Den Haag. R.K. Kerk: zat. 7 zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DE RIJN - Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Van Hoegee, 5 ds. Hanemaayer; Kruiskerk 10 ds. Blenk Woubrugge; Opst.kerk 10 ds. Hane maayer; Nabij 10 ds. Bogers, jeugdkapel; G.H.kerk 10.30 hr. Taselaar, 6.30 ds. v.d. Heiden Zw.dam, zangdienst; De Bron 9 hr. Taselaar; 6.30 dr. v. Santen; Drieh. 7 nam. ds. Hoogendijk; Ashram 9.30 dr. v Santen; Oudsh.weg 10 ds. Oort; Sions- kerk 9.30 ds. Breure Oud-Alblas, 6.30 ds Verploeg. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 ds. Vree, 6.30 ds. Stolk; Salv.kerk 10 ds. Stolk, ds. Verdoom; G.H.kerk 9 hr. Kla- renbeek Voorburg, 6.30 zie herv.; De Bron 10 ds Verheul, 10.30 hr. Klaren- beek. Zie verder herv. gemeente. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 en 6.30 ds. Borgdorff. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 9.30 en 4.30 ds. Mulder. Chr. Geref. Kerk- 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud Geref. Gemeente; 9.30 en 4 dienst, wo. 29 nov. 7.15 ds. Van Prooyen. Baptistengemeente: 10 en 6.30 ds. Koekkoek; Noord (Sportl.) 10 hr. Van den Brink. Leger des Heils: 10 en 6.30 uur, Corn, de Vlamingstr. R.K. kerken: Bon.kerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Piuskerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45; De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem.: 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gem.: 9.30 en 6 ds Driessen. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 dr. Locher Leiden, 6.30 ds. Droogers; Salv.kerk 10 hr. Van Gaaien Wieringerwaard, 6.30 ds. De Vreugd, jeugddienst; Bethl.kerk kand. Van den Berg, 6.30 ds. Quack Vianen. Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. Buitenhuis. BOSKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Stel wagen, 6.30 ds. Heymans; De Stek 9.30 ds. Heymans, H. Avondmaal. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Dijkstra, avondmaal. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Lange- velde, avondmaal. Geref. Gem.: 9.30 en 6. Opwekkingsgemeente (Concordia): 9.30. Verg. v. Gelovigen (Nieuwstraat): 9.30 en 5. R.K. kerken: kerk zat. 7, zond. 9.30 en 11; De Stek zat. 5.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem.: 9.30 ds. Geertsema, 6.30 ds. v. Achterberg Lei den, jeugddienst. Geref. Kerk: 10 ds. Versluys, 5 ds. v. Santen S.heim. R.K. kerk: Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15; Bernardus zond. 10; dorp zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 ds. v. Bruggen, 7 interk. evang. dienst. Geref. Kerk: 10 kand. Scheltens. R.K. kerk: Mart.kerk zat. 7, zond. 8.30, 10, 11.30 en 12.45; Jozefk. zat. 7, zond. 8.39, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem.: 10 ds. Holst Naaldwijk. R. K. kerk: zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gem.: 10 ds. Carstens. R.K. kerk: zat. 7. zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv Gem.: Dorpskerk 10 ds. Bouman te Katwijk aan Zee, 6 ds. Gebraad; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Van Ieperen Bergschenhoek. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. Vrolijk. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem.: N.kerk 10 ds. De Jong, 6 ds. Van Roon; O.kerk 10 ds. Boer, 6 ds. Vroegindewey; Ichtuskerk 10 ds. Schuurman, 5 ds. Ho- vius; Pnièlkerk 9.30 ds. Vroegindewey, 6 ds. Boer; Gr. v. Pr.school 10 ds. Vink; Hoeksteen 10 dovendienst; Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Tr.kerk 10 ds. Vrolijk, 5 ds. Meynen Den Haag; Vr.kerk 10 ds. Bouma te Noordwijk, 5 ds. Heule Wassenaar, jeugddienst. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 dienst. 3.30 ds. Hoff. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 en 7 ds. Rou- kema. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slag boom. Geref. Gemeente: 10 en 5 dienst. Volle-Evang. Gem. Rijnland (openb. sch. Voorstr.): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 10 ds. Honnef te L.dorp en ds. Van der Linden, avondmaal, 7 ds. Baas Kat wijk, avondmaal. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Nierop, avondmaal. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Knorth, avond maal, 6.30 ds. Van Loenen, jongeren- dienst; Hoofcjstr. 10 ds. Doesburg, avondmaal; Schepp.kerk 9 en 10.30 mr. Reugebrink; Leythenrode: 10 ds. Lut- mers. Bapt. Gemeente: 10 br. Lourens. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lalleman, 7 ds. Lefeber Alphen. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. Los, avondmaal. R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Rothfusz Hillegom; Pauluskerk 10 en 7 ds. 't Hooft. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. De Wit. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 2.45 kand. Krijtenburg. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 9 ds. Schuurman, 5 ds. Waagmeester. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. Van Dij ken, 7 ds. v. Dijken, dienst voor iedereen. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3. R.K. kerken: Agatha zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Poelhuys zat. 7, zond. 9 en 11.30; Maria- kerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30; Engel- bew. zat. 7. zond. 8. 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP-Herv. Gem.; 9.30 en 6.30 ds. Bronsgeest, avondmaal. Geref. Kerk: 9.30 ds. Hessels Mulder A.dam, 6.30 dr. Vlijm Leiden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra. R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Molenaar, 6.30 ds. Van den Heuvel Har- melen. Geref. Kerk: 9.30 kand. v.d. Meulen, 7 ds. Cremer Amstelveen. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP-Herv. Gem.: 9.30 ds. Snijders Haarlem, 7 ds. Goverts. Geref. Kerk: 9.30 ds. Wijngaarden, 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Vis ser, avondmaal. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 en 7 ds. Zoutendijk. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 en 7 ds. Nooteboom. R.K. kerk: zat. 7.30, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem,: Voorstr. 10 ds. De Gelder Lisse, 7 ds. Keuning; Sole Mio 9 hr. Van Duin; Hoofdstr. 9 ds. Keu ning, gezinsdienst, 10.30 ds. Wamink, 5 ds. v. Halsema Katwijk; De Rank 10 prof. dr. Graafland Gouda, 7 ds. Hovius Kat wijk. Geref. Kerk: Vinkenlaan 9.30 ds. v. Halsema, 5 ds. Wamink. Zie verder herv. R.K. kerken: Zee 9.30 en 11; Binnen 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - Hew. Gem.: lOhr. Hoffenaar Voorhout; DeZilk 10 ds. Kalkman, avondmaal. R.K. kerk: Jozef kerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; Viktor zat. 7, zond. 9.30 enll. OEGSTGEEST - Herv. Gem.: Gr.kerk 10.30 ds. Ter Linden; Pauluskerk 10 ds. Karreman Rijswijk; Gem.centr. 10.30 prof. dr. Heering Leiden; Gem.centr. 10,30 ds. Blom, jeugdkerk; Endegeest 9.30 ds. Friederich; v. Wyckerslooth 4.30 dr. Enklaar. Geref. Kerk 10 ds. Vegter, 7 ds. De Haan. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 dienst, 4.30 stud. Krijtenburg. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 en 4 ds. v.d. Berg (in Gem.centr). R.K. kerk: Will.kerk zat. 7. zond. 9. 10.30 en 12; Bon.kapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. Volle- Evangeliegem. (gem.centr.): 4 hr. v.d. Brugge. OUD-ADE: R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 zie geref. kerk. Geref Kerk: 9.30 dr. v. Oeveren Rijnsburg, 5 ds. Wijngaarden. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11.30. Remonstr. Gemeente: 10 ds. Adriaanse Den Haag. ROELOFARENDSVEEN - R.K. ker ken: P. Banden zat. 7, zond. 8,9.30,11 en 12.15; M.Pres. zat. 7, zond. 8., 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 dr. Huls Gouda, 7 ds. De Kruijf, jeugd dienst. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem.: Grote Kerk 9.30 ds. Quack Vianen, 5 ds. v.d. Bogerd; Bethelkerk 9.15 ds. v.d. Bogerd, 5 kand. v.d. Weert. Zie ook geref. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Huis man; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Huisman, 5 hr. Brouwer Katwijk; Mar.kerk 91Ó ds. Hovingh Hoorn, 5 ds. De Raadt Valken burg; chr. school Frederiksoord 10.30 in terk. dienst, ds. Damsma. Geref. Kerk Vrijg.: 10.45 en 7 ds. Zomer. Chr. Geref. K.: 9.30 en 5 ds. De Joode, avondmaal. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 br. Wijmenga Bilthoven, 7.30 br. v.d. Weele Harderwijk, evangelisatiedienst. R.K. gemeenschap (aula tuinb.school): zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk: zat. 7 zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.: 10 en 6.30 ds. v.d. Meer, avondmaal. Geref. Kerk: 10 ds. v. Santen, 5 ds. Versluys H.woude. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Cramer, Schagen. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 10 ds. Linden- burg, 6.30 hr. Goedhart. Geref. Kerk: 10 ds. Bezemer, 6.30 ds. De Wit Lisse. R.K. kerk: dorp 9 en 12; Langeraar zat. 7,ZOND. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 ds. Van Ieperen, 6.30 ds. Boogert Leiden, jeugddienst. Geref. Kerk: 10 ds. De- Raadt, jeugddienst, 6.30 ds. Damsma Rijnsburg, in Dorpshuis. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 ds. Hoff, 3 ds. Gootjes. VOORHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Bro kerhof, avondmaal. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 ds. Meijering, 7 ds. Hemstede te L.dorp, jeugddienst; aula NH 9.30 ds. De Zwart; Hulp en Hei, 10 ds. Lentz. Geref. Kerk: 10 ds. De Zeeuw, 7 zie herv. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 en 4.30 ds. Boxman. R.K. kerken: Laur.kerk zat. 7, zond. 10 enll.30; aula NH 11; M.Godskerk zat. 7 zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv. Gem.: Be thelkerk 9 ds. De Reuver Capelle aan de I IJssel, 10.30 ds. Roetman, 5 ds. Ver- I boom, 6.30 ds. v. Kooten Veenendaal; Hoekst. 9.30 ds. Verboom, 6.30 ds Roetman; Imm.kerk 10 ds. Holwerda Apeldoorn, 5 ds. v. Buuren Z.meer. Ge ref. Kerk: Kr.kerk 10 ds. Modderaar, 5 ds. Littooy Rijssen; Ontm.kerk 10 ds. v.d. Linden Leusden, 5 ds. Modderaar. Oud Geref. Gem.: 10 en 6.30. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 ds 5 ds. Verloop. Volle Evang. I Gem. (Lindengaarde 17a): 9.30. R.K. kerk: Ontm.kerk zat. 7, zond. 8.45, 11.45 en 7; Viktorkerk zat. 7, zond. 10. WARMOND - Herv. Gem.: 10 ds. Den I Tonkelaar. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30 I 10 en 11.30. WASSENAAR-Herv.Gem.: Dorpskerk 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Kommers Kat wijk, 7 zangdienst; Kievietkerk 10 ds Wiersma; Messiaskerk 10 ds. Van Zan- j ten; Dorpscentrum 9.30 ds. Tukker. Ge- ref. Kerk: 10en5ds. v.d. Meulen; Zuid 10 ds. Van der Kamp, 7 zie herv. Ned. Prot Bond: 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9.30 ds Lefeber Alphen, 2.30 ds. Blenk, afscheid. Geref. Kerk: 9.30 mevr. ds. v.d. Kooi A.dam, 6.30 ds. Verheul Alphen a.d. Rijn. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 9.30 ds Nicolai, 7 zie geref. Geref. Kerk: 9.30 hr. v.d. Kraan R.dam, 7 ds. Van der Ree Al phen. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45 ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: 10 ds. Pannekoek Leiden. R.K. kerk: Janskerk zat. 7.30, zond. 9.30; Chr.Dienaarkerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30; Rijndijk, Meer burg, zat. 7, zond. 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem.: 10 ds. Beymans Boskoop, 6.30 dr. Haitsma Boskoop, in geref. kerk, 6.15 zang. Geref. I Kerk: 10 ds. v.d. Heiden. 6.30 ge- meensch, jeugddienst, zie herv.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4