Parkeren in Leiden duurder "Ouders bij ons echte inspraak Begroting 1979 HANSNEL SELECT Eerste sleutelLangegracht v.d. Water ZATERDAG 25 NOVEMBER 1978 LEIDEN GEMEENTERAAD VERHOOGT TARIEVEN MET EEN KWARTJE LEIDEN - De parkeertarie ven in Leiden gaan vol gend jaar flink omhoog. Bij de begrotingsdebatten keurde de gemeenteraad gisteravond de door B en W voorgestelde verhogin gen vast. Dit betekent dat de tarieven van de par- keermeters en parkeerau tomaten in de stad overal met een kwartje omhoog gaan. Voorstellen van de CDA-fractie om de parkeertarieven in het directe centrum van de stad duurder te maken en voor het parkeerterrein ir. Driessenplein een dagtarief (van drie gulden) in te voeren, werden door de meerderheid van de raad afgestemd. De CDA-fractie kwam met het voorstel het tarief voor het Stadshuisplein en op de Vis markt, Botermarkt, Aalmarkt, Nieuwe Rijn en Breestraat op een gulden per half uur te stellen. Dit tarief is nu - waar hier parkeer- meters zijn - twee kwartjes - en zou volgens het college drie kwartjes per half uur moeten worden. Voor Boommarkt, Apo- thekersdijk, Lange Mare, Lange- brug en Steenstraat wilde de CDA-fractie naar drie kwartjes per half uur. Deze voorstellen werden van de zijde van het CDA ingediend met als doel het kort parkeren in het centrum te bevorderen door het een flink stuk duurder te maken. Voor dit standpunt kreeg de frac tie steun van D'66, PPR en PSP. Binnen de eigen CDA-fractie toonde Vink zich tegenstander. Het college wees de verhogingen af omdat deze niet haalbaar zouden zijn. Volgens wethouder Van Dam zal het zelfs nog moeilijk zijn om de door B en W voorge stelde tariefsverhoging van een kwartje er bij het rijk door te krij gen. Vervolgens werden de CDA- voorstellen met de stemmen van PvdA, VVD en CPN tegen (22 te gen 14) afgewezen. Naast de parkeertarieven keurde de raad ook de andere voorstellen voor gemeentelijke belasting verhogingen goed. Dit betekent dat de reinigingsrechten volgend jaar met 15 procent omhoog gaan (CPN en PSP waren tegen), ook de onroerend goedbelasting weer duurder wo'rdt (met CPN en PSP tegen de verhoging voor huur ders) en de hondenbelasting met 5 procent stijgt. Alle andere tarie ven gaan omhoog met de wette lijk toegestane drie procent. PPR wil discussie over rapport burgerraadsman LEIDEN - "Het werkdossier van de Burgerraadslieden is een uit stekend rapport. Het valt niet de ambtenaar af, maar het stelt de structuur aan de orde. Niet 'iemand' wordt aan de kaak gesteld, maar 'iets'. Het college en de raad moeten de moed hebben hier over een openlijke discussie aan te gaan". Aldus gisteravond PPR-raadslid Beijen. De gemeenteraad was nogal verdeeld in het oordeel over het onlangs uitgebracht werk dossier van de Leidse Burgerraadslieden. In dit dossier wordt veel kritiek geleverd op de manier waarop ambtenaren de bur gers te woord staan. Mevr. Hes (PvdA) probeerde zich te ver plaatsen in de positie van de ambtenaren. "Ik vraag me af of zij misschien ook zelf in de contacten met het publiek problemen ervaren", aldus mevr. Hes, die er meteen aan toevoegde dat een onderzoek onder de Leidse ambtenaren heeft uitgewezen dat bijna de helft van de ambtenaren, die in contact komen met het publiek vindt dat deze contacten niet altijd even prettig verlopen. Zij wil dat het college zo snel mogelijk een onderzoek doet naar de oorzaken die hieraan ten grondslag lig gen. Raad is nog niet klaar LEIDEN - De Leidse gemeen teraad is gisteravond niet uit de behandeling van de ge meente-begroting gekomen. Na vijf dagen vergaderen werden de begrotingsdebat ten nog altijd niet afgerond. Via moeizame discussie be sloot de raad de begrotings behandeling volgende week donderdag voort te zetten. De verwachting is dat de raad de begroting dan in één avond afrond. De fracties staan nog voor het grootste deel van de algemene beschouwingen en de stemming over bijna hon derd moties. „Ambtenaren niet tot een huwelijk dwingen" LEIDEN - De gemeente gaat een einde maken aan de ongelijke rechtspositie van ongehuwde ambtenaren met een vaste levens partner ten opzichte van gehuwde ambtenaren. Een WD/PvdA- motie van die strekking werd tijdens de begrotingsdebatten van gisteravond door B en W overgenomen. WD-woordvoerder Van Duijn: "Iedereen heeft het recht om zijn leven - waar het gaat om strikt persoonlijke zaken - in te richten zoals hij of zij dat wil. De overheid heeft niet het recht om door middel van allerlei regelingen mensen te dwingen tot het aan gaan van een huwelijk. Deze zaken liggen volstrekt in de per soonlijke levenssfeer. Het past de overheid niet om in haar rege lingen een voorkeur voor één of andere vorm van samenleven te verwerken". Hij zei te hopen dat een gemeentelijk beleid dat het verschil tussen trouwen en samenwonen opheft een voortrekkersrol zal vervul len en als voorbeeld voor het bedrijfsleven zal gelden. ELS in nieuw schoolgebouw LEIDEN - „Ouders hebben hier echte inspraak en geen kunstma tige zoals op sommige openbare scholen. Bij ons bepaalt het be stuur, dat wordt gekozen door de ledenraad, het beleid in nauw overleg met het schoolhoofd, de heer Prevo. En zowel het bestuur als de ledenraad bestaat geheel uit ouders van kinderen die bij ons op school zitten". Dit zegt E.J. van Hilten, voorzitter van het bestuur van de Eerste Leidse Schoolvereniging, De ELS, opgericht in 1920 door ou ders die niet tevreden waren met de toenmalige openbare scholen, is een bijzonder-neutrale school. De heer Van Hilten: „We zijn niet politiek of religieus gemoti veerd". De Eerste (en nog altijd enige) Leidse Schoolvereniging heeft nooit aan de weg getimmerd, maar nu is er alle reden om naar buiten te treden. Sinds. 13 okto ber heeft de ELS namelijk een fraai, nieuw schoolgebouw aan- de P. C. Hooftlaan in gebruik. ADVERTENTIE ANTIEKE EN STIJLKLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere kwaliteiten in de voordeligste prijzen v. d. Water Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG Vanaf 1922, toen de school ging draaien, had de ELS haar domi cilie in een pand aan het Noord einde. Dit gebouw werd toender- tijd als „tijdelijk" huisvesting aan de ELS toegewezen. Dat tijdelijk heel lang kan zijn heeft de ver eniging ondervonden, want on danks dat reeds in 1956 bij de ge meente een verzoek werd inge diend voor de bouw van een nieuwe school kon door allerlei omstandigheden pas dit jaar met de nieuwbouw worden begon- Charmant Maar het resultaat, een ontwerp van gemeente-architect ir. F. A. Temme, mag gezien worden. Een sfeervol en tegelijk zeer functio neel gebouw, waarin de ruim 200 leerlingen van de kleuterschool en de lagere school van de ver eniging het goed naar hun zin zullen hebben. „We zijn er erg gelukkig mee", aldus Van Hilten. „Het was wel een charmant ge bouw aan het Noordeinde, maar qua accommodatie was het ver schrikkelijk. Het viel bijna in el kaar". Het schoolhoofd G. J. Pre vo vult aan: „Het gebeurde wel dat we zondagsavonds laat.nog de kachel moesten repareren. Maar toch deed het ons wel iets toen we van het pand afschqid namen". De heer Prevo die al meer dan 40 jaar in het onderwijs zit, waarvan 33 jaar bij de Eerste Leidse Schoolvereniging, is sinds 1962 hoofd van de school. Reeds in 1930 startte de ELS met een kleuterklasje. Pas drie jaar geledeh werd de kleuterschool officieel opgericht. In de tussen liggende jaren runde de vereni ging het kleuterklasje op eigen ri sico, zonder van de overheid geld te krijgen voor een kleuterleid ster. Mede op aandrang van on- derwijs-wethouder Tesselaar werd de kleuterschool een offi ciële status gegeven, waardoor de gemeente bereid was mee te wer- school, Hoofd van de kleuter school is nTevr. Raap-Krauss. Harmonie Volgens Van Hilten en Prevo, heeft de Eerste Leidse Schoolvereni ging nog altijd bestaansrecht. De school heeft zich steeds in een grote belangstelling mogen ver heugen. „Onze school staat be kend om het prettige klimaat dat Eerste paal LEIDEN - De Leidse wethou der Verboom (volkshuisves ting) zal op maandag 4 de cember samen met J. Ver- vorn, vertegenwoordiger van de werkgroep 't Spoortje de eerste paal slaan voor wo ningbouw op het voormalige spoorwegemplacement aan de Herensingel. Op het ter rein dat evenwijdig loopt aan de Kooilaan zullen 52 wonin gen in de beschutte sfeer worden gebouwd (woningen voor gezinnen met lagere in komens) en 18 kleine wo ningwetwoningen. v ADVERTENTIE RECLAME 9 'Als het goed gaat hoef je geen reclame te maken.' Dit is een stelling die door deze advertentie wordt weerlegd. (Even nadenken). Gaat het u ook goed? Bel dan eens met Hansnel Select. Zwanenzijde 3, Leiden. 071-210814. LEIDEN - Het echtpaar Bink kreeg gisterochtend uit handen van wet houder Verboom de sleutel uitgereikt voor hun nieuwe woning in het nieuwbouwcomplex aan de Langegracht. Het was een symbolische sleuteluitreiking want het bejaarde echtpaar woont al sinds 14 juli in hun nieuwe huis. Ze hebben het er prima naar hun zin. "We zouden hier niet meer vandaan willen", vertelde Hendrik Bink. "We hebben 46 jaar in de Dillenburgerstraat gewoont maar we vinden ons nieuwe huis prachtig. We hadden het alleen 20 jaar eerder moeten hebben", vult zijn vrouw hem aan. De zogenaamde platte-daken-woningen in de Dillenburgerstraat geving moesten worden afgebroken om plaats te maken voor 92 woningen. Niet iedereen kon naar zo'n nieuwe woning terugkere flats aan de Langegracht moesten dienen als compensatie. Wethouder Verboom memoreerde dat de stadsvernieuwing in Noo i tot stand is gekomen. Martine Bronmeijer en Jan van d s werden geprezen om de bergen we er heerst", zegt Van Hilten. „Bo vendien staat het onderwijspeil bij ons op een hoog niveau. Een ander belangrijk punt is het goe de contact tussen bestuur, ouders en leerkrachten. Alles gaat bij ons in een goede harmonie". De nieuwbouw van de P.C. Hooft- straat. heeft alles bij .elkaar onge veer 3 miljoen gulden gekost, inclusief een kunstwerk op de speelplaats van de kunstenaar Jaap Eerland. De officiële ope ning wordt op woensdag 29 no vember 's middags om 15.30 uur verricht door wethouder Tesse laar. Eregaste bij de openings plechtigheid is mevr. v. Kampen- Zernicke, die in 1920 de eerste voorzitster van de ELS was. Expositie over ontstaan van expositie LEIDEN - In de Reinwardt Aca demie, een hogere beroepsoplei ding voor museummedewerkers, wordt vanaf maandag een expo sitie gehouden over het ontstaan van een tentoonstelling. De ex positie, „tentoonstelling ten toon" geheten, geeft een indruk van het werk dat verricht moet worden voordat museumbezoe kers het resultaat, de tentoon stelling, kunnen aanschouwen. Leerlingen van de Academie hebben de voorbereidingen ge volgd van de tentoonstelling „al leen kijken naar de omtrekken van schilderijen" die onlangs in het Rijksmuseum in Amsterdam te zien was. Aan de hand van fo to's, knipsels, een enkel schilderij en begeleidende tekst laten de leerlingen chronologisch de op bouw van een tentoonstelling In de driejaar dat de opleiding voor museummedewerkers nu bestaat is het de eerste keer dat binnen de school een tentoonstelling wordt gehouden. De tentoonstelling wordt gehou den van 27 november tot en met 21 december in het gebouw van de Reinwardt Academie, Van den Brandelerkade 24a. ADVERTENTIE Quarts - Horloges De Aller Beste EIGEN ATELIERS Vloet v die zij i Arie Verboom Een eigenaardig politicus, die Arie Verboom. Heeft zijn par tij met de grootst mogelijke moeite vier zetels veroverd in het Leids college van burge meester en wethouders - mocht Arie zodoende ook weer meedoen - en dan staat hij bij de eerste grote politieke con frontatie in de raad al direct met zijn portefeuille te zwaai- De raadszaal donderdagmid dag. Verboom krijgt stevige kritiek op zijn uiterst zwakke verdediging van zijn milieu beleid en gaat dan frontaal in de aanval. Of iemand anders er soms trek in heeft, hij hoeft het niet, heeft het niet gewild en is 'milieu' liever kwijt dan rijk. „Ik geef het graag aan 'n an der", roept hij de raadsleden toe. Jullie kunnen kletsen watje wilt, maar je kunt niet zeggen dat ik m'n best niet doe", vindt hijzelf. ,Maar - zegt Verboom verontschuldi gend. - ik weet niet alles, ik zie daar geen kans voor". Om dan los te barsten: ,A-ls het niet goed is, okee, ik geef het graag aan 'n ander". Einde verhaal, Verboom af en milieu over. De wethouder laat het verder afweten, geeft geen antwoord meer op vragen en gaat kwaad zitten. Het moet ge zegd, zo'n opzet werkt prima. Eerst doe je de zaken af met een grap en een grollukt dat niet, dan blaasje eens flink in de zak en de raad is gelijk stil. Zo werkt dat in de Leidse ge meentepolitiek. Stem des volks In de Leidse raad gedraagt Verboom zich al jaren als de stem des volks van het college Arie verpakt zijn beleid steeds in rondborstige taal. Dat heeft iets sympathieks, zeker te midden van het alom verte genwoordigde wollige amb telijke taalgebruik. Het 'eer lij ke-recht-voor-z'n-raap- werk' raakt echter snel irri tant als het gebruikt wordt om een gebrek aan inhoud te ver hullen. Verboom gaf daar donderdag in de raadszaal enkele ver bluffende staaltjes van te zienZijn verdediging van het milieubeleid begon hij met de volgende uitsmijter: Jullie moeten me niet kwalijk ne men. Ik kan niet op alle vra gen antwoord geven, zo'n simpele ziel als ik ben". De wethouder later bij een be grotingspost rondom het woonbotenbeleid: „Dat is mij te moeilijk, dat moet u mij niet vragen". Voor de raadsleden ivas het ui terst bedroevend. Zij kregen nauwelijks antwoord op hun vragen. Verboom tot D'66-er Jan Hoekema: „Daar kan ik niet aan beginnen, u hebt zo veel gevraagd" Als hij wel tot een antwoord kwam, las Verboom enkel een ambtelijke notitie voor of vroeg hij over de hoofden van de raadsleden eerst instem ming aan aanwezige ambte naren: ,Ja ik zie iemand knikken, dus dat zit wel goed". In de ergste gevallen liet Ver boom gewoon onverhuld blij ken het ook niet te weten. Ge vraagd naar de inhoud van een beloofde nota over milieu beleid: ,Ja daar vraagt u me wat. Ik ben zelf ook nieuws gierig wat daar in staat" Joker In dit zo schamele milieudebat kreeg Verboom van partijge note Marian Koning een mi lieu-kwartet aangeboden Toevallig (of niet) kwam hij daar zelf als joker in voor. „Ik hoop dat dit een grapje is",zei de wethouder zelf. Het verdere verloop van het debat leerde anders. Begonnen als pias, zette Verboom gaandeweg de Leidse politiek en zichzelf voor joker. Koude start Nu l het e wat al te eenzij dige benadering zijn ivan- neer Adrie Verboom wordt afgeschilderd als de enige zwakke stee in het dagelijks bestuur van de sleutelstad. Ook het eerste "grote optre- den" van de kersverse wet houder voor economische za ken, Jos Fase was niet al te overtuigend. Van haar voor ganger Tinus van Aken was bekend dat zijn betoogtrant 7iog wel eens wat wijdlopig was, om het maar even eufe mistisch uit te drukken. Jos Fase evenwel, gaf deze week van een tegenovergestelde houding blijk. Bij de beant woording van door de raads leden opgeworpen vragen be perkte ze zich vrijwel geheel tot de mededeling of de motie het college al dan niet welge vallig was. Die bondigheid ging zelfs enkele raadsleden te Als verzachtende omstandighe den mogen voor Jos Fase gel den dat zij de post pas sinds begin september bezet en bo vendien geen "warming up" heeft gehad als Leids raads lid. De plotselinge omarming van links eniiberaal beteken de voor haar "zwemmen of ve- zuipen". Motie-inflatie In de Leidse raad was deze week weer eens sprake van een mo tie-inflatie. Vroeger was de motie een zuinig gebruikt in strument om bepaalde urgen te zaken extra kracht bij te zetten. Er werd dan ook spaarzaam gebruik van ge maakt. Zoiets als een red dingsbaak aan brugleunin gen. Maar die tijden zijn voorbij. Twee jaar geleden kon de ge meentesecretaris bij de begro tingsbehandeling meer dan honderd moties in ontvangst nemen. Aan de indiener van de honderdste werd destijds een tegelplateau uitgereikt. Een geste, die de sleur van de aaneengeregen woorden stroom tenminste even onder brak, maar die eerder een veroordeling dan een belofte diende in te houden. Vorig jaar leek de lol er een beeetje af, maar dit jaar is de motiekoorts weer in alle he vigheid opgebloeid. Karakte ristiek voor de devaluatie was een opmerking van Hilda Passchier. De afkeuring over het intrekken van het wets ontwerp voor de stadsver nieuwing moest niet via een motie. Nee alle raadsleden in een bus en op naar Den Haag. Als die inflatie voortduurt wordt het druk in de residen tie. Uit de motiebrij lepelde ik nog een opmerkelijke op. CPN-er Hoeven vroeg om maatregelen die de veiligheid op de Pelikaanstraat garan deren. Je zou mogen verwach ten dat aangegeven wordt waaruit die maatregelen zouden kunnen bestaan. Maar Dries Hoeven zwijgt in alle talen. En dan het aller gekste je vraagt een college om de veiligheid van een drukke verkeersweg te garanderen. Ik zou het nog niet durven doen voor het pad door mijn voortuin. Raad van Europa Soms ook waan je je bij moties in de Raad van Europa. Lau rens Beijen diende een motie in waarin staat dat snelver keer op kruisingen geen voor rang meer moet krijgen op langzaam verkeer. Of de mi nister van Verkeer en Water staat dat maar even wil ga randeren. Nog even en we pakken in de Leidse raad ook de mondiale problemen aan. Fiscus Wie mocht denken dat belas tinginspecteurs zich uitslui tend bezighouden met het uitpluizen van uw misleiden de inkomstenopgave en onaf zienbare lijst van aftrekpos ten heeft het mis. Onlangs werd de gemeente Leiden per brief verantwoordelijk ge steld voor de vernieling van het grasperk voor het belas tingskantoor aan het Sta;j tionsplein. De gemeentelijke schatbewaarder Hans van Dam kan dezer dagen een blauwe envelope bevattende een voorlopige aanslag voor 2000 sprieten te voldoen voor 31 december. schoolgebouw van de Eerste Leidse Schoolvereniging de lokalen van het

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3