Renault 18 TL Pony (Korea) is op komst Buggy- bouwers halen jeep uit Brazilië naar ons land delijk eigen inbreng - deed de kwaliteit van de Mitsubishi's in technisch opzicht met sprongen omhoog gegaan. Met de Colt komt daar nu ook de voorwielaandrijving bij. En niet alleen dat. Ook de wielophanging is nu op "Europese" leest ge schoeid: rondom onafhankelijk met schroefveren voor en achter. De voorwielophanging heeft een zogenaamde negatieve wielvlucht. Een ook door de voormalige Audifabriek in Ingol- stadt toegepaste construqtie. De ze brengt een zelfcentrerend ef fect teweeg waardoor de wagen onder ongunstige omstandighe den als bijvoorbeeld een klap band toch het rechte spoor zal houden. Meer comfort en veiligheid derhal ve. Dat laatste ook door de remin- stallatie met schijfremmen op de voorwielwielen, de tandheugel besturing, de rembekrachtiger en de remkrachtregelaar die voor komt dat de wagen zal wegtrek ken of gemakkelijk in een slip zal geraken. De 3,79 m lange en 1,58 m brede wagen zal te koop zijn als 1200 EL, 1200 GL en 1400 GLX. Dat laatste type heeft nog een extra snufje meegekregen. De versnel lingsbak van deze 1400 GLX is namelijk met een keuzchendel uitgerust waarmee in alle ver snellingen voor óf snel accelere ren óf wel extra zuinig rijden kan worden gekozen. Fel in de stad en economisch op de langere af standen bijvoorbeeld. jver de prijzen van de verschillen de typen Colt wil de importeur nog niets loslaten. Wel staat vast dat het nieuwe type een eigen plaats in de Mitsubishi-lijn zal krijgen. Van vervanging van de .Lancer, Celeste, Galant of Sappo ro zal geen sprake zijn. De eerste Koreaanse auto is op komst: de Pony van Hyundai wordt na de RAI-tentoonstelling (in februari) verkrijgbaar. Nederland wordt het eerste Westerse land waar de wagen op de markt komt. Het hoofdkwartier is in Leidschendam gevestigd. Vandaar zullen ook verdere Europese activiteiten worden ont plooid. De huidige president-directeur Chung Ju-yung stichtte de on derneming in 1947 als bouwbedrijf. Via bruggebouw, aanleg van autowegen, bouwen van schepen en realiseren van haven projecten groeide Hyundai uit tot het belangrijkste concern in Korea. De Hyundai-groep neemt thans in de Koreaanse econo mie een sleutelpositie in. Meer dan tien jaar geleden werd ook een auto-afdeling opgericht. Aanvankelijk geheel gericht op de binnenlandse markt. Men maakte de Ford-Cortina. Tot in 1973 werd besloten een eigen Koreaanse auto te gaan bouwen. Medewerkers werden de hele wereld over gestuurd om te zien hoe men het elders deed, er werd zeer veel geld ingepompt en de vormgeving werd aan de befaamde Italiaanse ontwerper Gior- getto Giugiaro overgelaten. Drie jaar later - in 1976 derhalve - werd de eerste Pony aan een Koreaanse klant afgeleverd. Er volgden dat jaar nog 19.000. Datzelfde jaar werd aan de export begonnen. Eerst naar Mid- den-Amerika, later naar Latijns-Amerika, het Nabije Oosten, West-Afrika en andere landen. Het eerste Europese land werd Griekenland in de loop van vorig jaar. Toen werd ook besloten de produktie op te voeren. Vol gend jaar verwacht men zo'n 100.000 Pony's te kunnen bouwen. Volgens de fabriek heeft de auto de vuurdoop in de ontwikke lingslanden waar elke cent zwaar weegt, goed doorstaan. De wagen heeft er een aanvaardbaar verkoopresultaat kunnen boeken. Nu volgt een nieuwe uitdaging: voldoen aan de smaak van een kieskeurig publiek, dat men met vaste valuta op een zeer uitgebreide markt nagenoeg elk merk en type auto kan kopen. Nog maar enkele weken geleden bezocht een Nederlandse han delsmissie Zuid-Korea. De handelsbanden tussen de beide landen werden wat steviger aangetrokken. Tot groot genoegen ook van de Koreanen. Hun land heeft behoefte aan een groot aantal hoogwaardige industriële produkten. Nederland kan ze leveren: machines, instrumenten, uitrusting enzovoorts. Maar Korea mist de nodige deviezen. Het hoopt nu te kunnen betalen uit de opbrengst van de verkoop van produk ten als die Pony. De wagen, die al op enkele autotentoonstellingen in Europa te zien is geweest zal in de loop van de volgende maand officieel in ons land worden geïntroduceerd. De droom van iedere autofa naat Een Porsche-turboMet een topsnel heid van niet minder dan 225 kilo meter per uur. De Duitse sportwagenfabrikant heeft de drie jaar geleden geïntro duceerde 924 (eens "auto van het jaar") uitgebreid met een turbo- uitvoering. Deze wagen is sneller dan de reeds bestaande versie vooral als gevolg van de turbo-op lading. De vier cilindermotor van 1984 cc heeft een vermogen van 170 pk (het bestaande model heeft 125 pl) en de acceleratie bedraagt: van 0 tot 110 kilometer in slechts 7.8 secon den. Natuurlijk is de gehele constructie aangepast aan de grote snelheden, die de wagen kan bereiken. Ook heeft men in Stuttgart omvangrijke isolatiemaatregelen genomen om te voorkomen dat deze turbo luidruch tiger zou worden dan de normale 924. Voor een bedrag van om en nabij de 55.000 gulden is men eigenaar van dit fraaie autogeweld. Mitsubishi brengt in het begin van het volgend jaar de Colt naar Ne derland. De eerste voorwielaan drijver van dit merk. Het zal niet de laatste zijn, want in principe schijnt Mitsubishi te hebben be sloten alle nieuwe modellen van i voorwielaandrijving te voorzien De technische mensen van Mitsu bishi hebben kennelijk de ogen goed de kost gegeven tijdens de talloze bezoeken die zij aan Eu ropa hebben gebracht. Vele ma len hebben zij hier Europese au to's gehuurd en daarmee lange tochten gemaakt. Importeur Hart Nibbrig en Greeve heeft daarbij bij herhaling als gids gediend. Niet alleen om de Japanse bezoe kers netjes de weg te wijzen maar ook om hen te attenderen op de terreinen waarop de Europese autoconstructeurs hun collega's uit het land van de rijzende zon nog voor waren. De Japanners zijn noch eigenwijs noch hardleers gebleken. Tel kens als er de laatste jaren een nieuw model van Mitsubishi op de weg verscheen kon men ons in Sassenheim wijzen op verbete ringen die kennelijk door Euro pese ervaringen waren geïnspi reerd. Dat - gevoegd bij een dui- In feite telt Nederland vandaag de dag nog maar één echte au- tofabriek: Ruska in Amster dam. De firma die buggies bouwt. En die nu is begonnen met de import van Gurgel jeeps uit Brazilië. De buggy-rage is destijds in ons land ontketend door de be kende fotograaf Paul Huf. Hij was het die deze pretauto zo'n tien jaar geleden in Amerika ontdekte. De enthousiast ge worden Huf vroeg de Am sterdamse garagehouder Arie Ruska eens zo'n buggy voor hem te bouwen op een onder stel van Volkswagen en met een VW-motor. Het fel gekleurde automobieltje trok al snel de aandacht en tot hun eigen verbazing kregen de Ruska's steeds meer op drachten om buggies te bou wen. De enkele stuks van het eerste j aar groeiden uit tot een jaarproduktie van tussen de 250 en 300 automobielen. Het aantal modellen is inmiddels tot zes opgelopen. Sterk ver anderd weliswaar in de loop der jaren, maar nog steeds een polyester carrosserie op een chassis van Volkwagen. Er zijn veel parallellen te trek ken tussen het werk van de Ruska's en dat van dr. Joao Augusta Conrado do Amaral Gurgeluit Sao Paulo. Alsjong technicus begon ook hij zo'n tien jaar geleden een een au tofabriekje. In Brazilië. Hij ging jeeps bouwen. Op de Braziliaanse markt zag hij rycan waarin nog eens twintig liter kunnen worden meege voerd. Natuurlijk bestaat er bij zo'n specifiek wagentje de gelegenheid het aan een aantal speciale eisen te laten aanpassen. In Brazilië wordt het voor talrij ke doeleinden gebruikt. In ons land moet met 12.500 gul den neertellen voor de goed koopste versie, de duurdere gaat 13.900 gulden kosten. Tenslotte: mag zoiets een jeep worden genoemd? Dat is toch een handelsnaam. "Maar het staat als een soortnaam in de dikke Van Dale. Je ziet wel meer dat een handelsnaam langzamerhand een soort naam wordt. Zo is het ook met de jeep, die eigenlijk van een meneer Williams was. We, hebben het in elk geval ge-, vraagd aan het merkenbu reau voor de Benelux. En het mochtzegt men bij Rus ka. ruimte voor een compacte, stevige en betrouwbare auto, die zowel in het terrein als op de weg goede prestaties zou kunnen leveren. Vanaf het begin heeft ook dr. Gurgel (spreek uit Goerzjel) gekozen voor Volkswagen als basis. De carrosserie van de Gurgel jeeps is van een oer- stevig materiaal. Het zoge naamde plasteel, polyester versterkt met staal. Een pa tent overigens van Gurgel. Gezien de gelijkgerichtheid is het niet zo verwonderlijk dat de twee kleinere bedrijfjes el kaar hebben gevonden. Want zowel de Ruska's als Gurgel zijn de laatste jaren na een schuchtere start ook wat in tensiever actief geworden op de buitenlandse markten. Zo heeft Gurgel na succes in Brazilië en daarna verder op het Zuidamerikaanse conti nent de ogen gericht op nog andere markten. De import in Het geïmporteerde wagentje, dat hier "Ruska Gurgel jeep" gaat heten, kan men in twee uitvoeringen krijgen. Beide versies hebben een 1600 cc luchtgekoelde VW-motor, die achterin is geplaatst. Het maximum vermogen be draagt 37 kw bij 4600 toeren per minuut. De carrosserie is een mixture van staal en polyester. Het chassis bestaat uit een stalen buizen frame geïntegreerd in de plasteel carrosserie. Het gewicht bedraagt 850 kilo voor de gesloten versie en 760 kilo voor het open wagentje. Als topsnelheid wordt 140 ki lometer per uur opgegeven. Het brandstofverbruik be draagt op de weg ongeveer een op tien. De benzinetank kan 40 liter bevatten, maar achterop de wagen zit een jer- ->■ T'x.' X" y-t Bij Renault kan men niet tellen. Of is men alleen de tel kwijt? In elk geval klopt er iets niet met de nieuwe Renault 18. Een gewoon mens denkt natuurlijk dat zo'n auto tussen de Renault 17 en de Renault 20 hoort. (Want een 19 is er nog niet). Mooi mis. Want een auto met een motor die óf uit de 12 óf uit de 16 komt kan men toch moeilijk ho ger op de rij plaatsen. Eigenlijk alleen maar lager. Maar ja, daar zijn alle nummertjes reeds bezet. Alleen de 13 staat nog open. En het ligt voor de hand waarom ze zo'n getal maar laten liggen Dus toch maar Renault 18. Overi gens niet alleen numeriek een buitenbeentje in de Renault-fa- milie. Ook qua model anders dan de andere. Geen derde of vijfde deur, maar terug naar het klas sieke sedan-model. Om diege nen, die aan zo'n ponton de voor keur geven ook een kans te geven in de showroom van de Renault- dealer. Wij hadden van Renault Nederland de 18 TL meegekregen. De goed koopste versie van de uitge brachte serie. Kost volgens de gegevens 15.900, maar daar ko men natuurlijk de afleverings- kosten bij. Komt in elk geval ruim boven de zestien mille. Men kan ook kiezen voor de 18 TS, een duurdere uitvoering met zwaardere motor. Inplaats van een 1400 cc een van 1600 cc. Wie het kan betalen zouden we aan raden die zwaardere motor te kie zen (Vanaf zeventien mille). Want eigenlijk is die 1400 cc wat te licht voor deze toch imposante sedan. Zolang men er rustig mee rijdt gaat het allemaal best, maar als men wat dieper in de kan wil duiken gaat de motor steeds luidruchti ger protesteren. Met veel geduld en diep doortrappen krijgt men de naald van de snelheidsmeter wel in de buurt van de 160 kilo meter maar het gaat beslist niet van harte. Nou ja, dat motortje moet nog altijd een gewicht van zo'n 920 kilo voorstuwen. Daar staat tegenover dat we rustig kunnen spreken van een redelijk zuinige motor. Gemiddeld kwa men wij bij huis-tuin-en-keu- ken-verbruik op één op twaalf en dat vinden wij lang niet onver dienstelijk. We hebben het in elk geval beroerder meegemaakt. Het mag dan zijn dat Renault in dit model heeft afgezien van een derde of vijfde deur, dat wil niet zeggen dat men ook andere prin cipes heeft laten varen. Natuur lijk is het opnieuw een voorwiel- aandrijver geworden, zodat de inzittenden geen last hebben van een zware tunnel. De wagen laat zich weer als de meeste Rcnaults lekker sturen. De voorwielen zijn nog wel onafhankelijk geveerd maar aan de achterzijde heeft men een meesturend achteras met schroefveren met hydrauli sche telescoopschokdemper en stabilisatorstang verkozen boven ook hier een onafhankelijke op hanging. Een beetje te betreuren maar geen onoverkomelijke hin derpaal. Het comfort is in elk ge val geen geweld aangedaan. En de wegligging laat evenmin te Alleen zijn we niet zo bijster geluk kig met de nogal overhangende carrosserie in de bochten. Het maakt het vooral voor de achter inzittenden soms minder prettig. Het is te levendig. "Om zeeziek van te worden", zei ons iemand. De aankleding van de wagen deed ons merkwaardig genoeg een beetje pover aan. Het voor pla fond en zijwanden gebruikte ma teriaal deed ons eerder aan plas tic dan kunstleder denken. Mis schien kwam dat door de wat sombere groene kleur in onze testauto maar we zijn het van Re nault wat gedegener gewend. De stoelen zitten overigens weer uitstekend. Hel dashboard is smakelijk en de inrichting is re delijke functioneel. Alleen vin den we de oplossing die de con structeurs voor richtingaanwij zer en lichtschakelaar hebben gekozen niet de meest voor de hand liggende. De richtingaan wijzer is namelijk een vrij korte hendel links achter, het stuur maar de (langere) hendel voor het licht zit er vlak achter. Het ge beurt maar al te gemakkelijk dat men in het donker misgrijpt, de langste hendel pakt als men van richting wil veranderen en daar door de tegenligger verblindt met groot licht. En natuurlijk geen signaal geeft dat men van rich ting wil gaan veranderen. Het kan tot onaangename situaties lei den Maar laat niemand ons misver staan: we hebben slechts kritiek op onderdelen. In zijn totaliteit vinden we deze Renault 18 (ook in zijn lichtste en goedkoopste uitvoering) een alleszins accep tabele auto. Redelijk royaal en comfortabel, gemakkelijk te rij den, goedkoop in gebruik en met een vooral bij rustig gebruik aan vaardbaar geluidsniveau. Goed in het stadsverkeer en zeer aan vaardbaar op de langere afstand. Duur? We hebben het al meer ge zegd, dat is een relatief begrip. Laat een ieder dat maar voor zichzelf uitmaken'.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 31