Leiden160 bejaarden og huisvesting- wachtlijst eidse agenda Enige woning-explosie nog in v. Leeu „MOLENLAAN-PAND SNEL VERKOPEN OM RESTAURATIE" Kraan stort op school Regisseur verprutst spel rond majorette ZATERDAG 25 NOVEMBER 1978 LEIDEN - "Er bestaat in Leiden nog steeds een groot tekort aan plaatsen in bejaardenoorden en aan bejaar denwoningen. Dit is een zeer schrijnende zaak. Er zijn in Leiden op dit moment 160 bejaarden die op plaatsing zitten te wachten. De GG en GD staat met de rug tegen de muur. Het is voor de artsen een bijna onoverkomelij ke zaak om de patiënten gerust te stellen". Deze alarmerende woorden sprak D'66-raadslid Oosterman gisteren tij dens de "begrotingsdebattcn in de gemeenteraad. De heer Oosterman sprak zijn zorg uit over het feit dat in de huidige situatie geen hulp en verzorging kan worden geboden aan bejaarden die dat nodig hebben Hij eiste op zo kort mogelijke termijn maatregelen. Wethouder Schoute zegde hem toe de problematiek vóór 1 februari 1979 in de raadscommis sie voor volksgezondheid te behandelen. Meijer (PvdA) diende gisteren een motie in. waarin wordt uitgesproken dat de gemeente een actievere rol in de gezondheidszorg moet gaan spelen. Hij vroeg B en W om een vierjarenplan-uitgaande van de doel stellingen van de GG en GD-waarin onder meer aandacht moet worden geschonken aan een verdere uitbouw van de gezondsheidsvoorlichting en de totstandkoming van gezondheidscentra in verschillende stads wijken. Scholen Beijen (PPR) wil dat de gemeente 20.000 gulden beschikbaar stelt voor het aantrekken van een parttime medewerk(st)er voor de gezondheidsvoor lichting op scholen, waarbij dan met name aandacht moet worden be steed aan de voorlichting over alcohol en drugs. Beijen zei te geloven dat de gezondheidsvoorlichting op dit moment niet voldoende tot haar recht komt vanwege het ontbreken van menskracht bij de GG en GD VOORSCHOTEN - De ge meenteraad in Voorscho ten wil grote spoed zetten achter het afwerken van de verkoop van het pand Molenlaan 3 in Voorscho ten, om de restauratie van dit historische pand mo gelijk te maken. Het gaat hier om het atelier Willem Schrofer dat tegen een verlaagde verkoopprijs aangeboden is aan mevrouw Schrofer-Bal. Naast het mogelijk maken van een res tauratie betekent de verkoop van het pand ook het behouden van de atelier- en expositieruimte Om deze voortzetting van de ex positiemogelijkheden zo veel mogelijk te garanderen is een be paling opgenomen in het voorlo pig koopcontract. Kunstkring LISSE - Van een bouwkraan, in gebruik bij de nieuwbouw van de huishoudschool in Lisse, zijn gis termiddag door nog onbekende oor zaak de twee hijsarmen als lucifer houtjes afgeknapt en op de naast gelegen twee verdiepingen tellende school gestort. Van de kinderen die daar op dat moment aanwezig wa ren liep niemand letsel op. Wel raakte Noordwijker Opstal licht gewond. De kraan, die een hijsvermogen heeft van 75 ton, is vorige maand nog gekeurd door de inspectie van- het hijs- en takelwezen. De oude school liep lichte schade op. Tweede bundel Van der Kooij LEIDERDORP - De Leiderdorper Jan van der Kooij heeft gister middag zijn tweede dichtbundel, getiteld "Tussen komen en gaan..." aan burgemeester Van der Have van Leiderdorp over handigd. Jan van der Kooij is dertien jaar geleden met dichten begonnen. In feite zet hij daarmee het werk van zijn vader, die ook dichter was, voort. Deze tweede dicht bundel is dan ook aan hem opge dragen. Op de achtergrond van het hele ge beuren speelt de Kunstkring Voorschoten nog mee, die be zwaren heeft ingediend tegen de voorgenomen verkoopgedachte van burgemeester en wethou ders. Waar die bezwaren betrek king op hebben is nog niet dui delijk. Wat gisteravond wel dui delijk werd in de vergadering van de Voorschotense gemeenteraad, was dat D'66-er Aaikens het op nam voor de aspirant-koopster en De Keuning (VVD) een lans brak voor de kunstkring. B en W drongen er op aan wat meer helderheid in de zaak te schep pen en vroegen beide partijen tot elkaar te komen. Gebeurt dit niet, dan wordt het pand in het open baar ter verkoop aangeboden, "maar daar heeft niemand baat bik en zeker niet de Voorscho tense kunst, zo stelde B en W. PvdA-raadslid Visser drong er gis teravond op aan (eveneens met spoed) te komen tot een overleg orgaan bestaande uit vertegen- Leiderdorpse bouwvereniging: LEIDERDORP - "De enige wo ningexplosie die we in het ko mende jaar kunnen verwachten is die van de nu nog nieuw te bouwen woningen in het Van Leeuwenpark.,' Dit zei de heer Meerburg, voorzitter van de Al gemene Bouwvereniging Lei derdorp gisteravond bij de ope ning van een nieuw kantoor van deze vereniging in Leiderdorp. Hij wees er op dat de AWL het dit jaar byzonder druk gehad heeft. Maar liefst 303 huurcontracten werden uitgeschreven, terwijl dat er in 1977 over het hele jaar slechts 18 waren. Tegelijkertijd met de opening van het nieuwe kantoor aan de Bolde- nkkamp in de wijk Voorhof vier de de AWL haar tienjarig bestaan. Inverband met dit tweede lus- LEIDEN - Het Zuidelijk Toneel Globe speelde gisteravond "Di- manche" van de Franse auteur Michel Deutsch. Het schitteren de decor, de prachtige theateref fecten. en de originele vorm kon den niet verbloemen dat de uit voerenden een oMrierkelijk ge mis aan talent hadaen meegekre gen van Moeder Natuur, en wat nog erger was; dit gemis werd nog geaccentueerd door een klaarblijkelijk nonchalante hou ding. Een houding van 'non-valeurs' zo als onze huidige minister-presi dent mensen zonder enige waar de voor de baan waarvoor ze in gehuurd zijn pleegt te noemen. Het enige verschil is dat onze premier opgescheept zit met zijn 'non-valeurs', en dat deze acteurs voor deze rollen 'non-valeurs' waren, wat inhoudt dat zij nog een kans hebben om zich in een andere hoedanigheid te verbete ren Het relaas van "Dimanche" is moeilijk weer te geven. Het hele gebeuren speelt zich af in een mijnwerkersdorp waar een zeke re Ginette droomt van een grote toekomst. Zij is de fanatiekste majorette van het dorp, en ziet gezien haar lichamelijke moge lijkheden en haar doorzettings vermogen de kans om hoger op te komen. Haar vriendje Rene net terug uit militaire dienst en evenals de va der van Ginette geen werk heeft, pleegt ten lange leste zelfmoord of wordt misschien wel vermoord door Ginette, omdat hij een sta- in-de-weg is. wat ook geldt voor de anderen. Zo drijft ze de andere leden van het majorette-corps tegen zich in het harnas door geen andere interes se te hebben dan het resultaat van haar inspanning als majorette. De anderen zijn geïnteresseerd in mannen, kleren, en andere dage lijkse 'vrouwelijke' gesprekson derwerpen. Lesbisch Zij wordt door haar omgeving als eigenaardig (Er wordt een niet uitgewerkt appel gedaan naar hei eventueel lesbisch zijn van Gi nette) beschouwd, mede door haar fanatisme. De wereld wordt als het ware steeds kleiner om haar heen, tot op het moment dat zij de eenwording van haar geest met haar lichaam moet gaan vol brengen, wat de schrijver door anderen laat vertellen. Wat er met haar gebeurd is weten we niet. Heeft ze inderdaad het majoretten-festival gewonnen of wordt de staking onder het mijnwerkerspersoneel. wat con stant op de achtergrond speelt, een succes? In feite is welke uit komst dan ook onbelangrijk. In alle gevallen is Ginette de verlie zer, want door haar fanatisme heeft ze met wie dan ook geen contact meer. Geconcludeerd kan worden dat Michel Deutsch een uitstekend verhaal uit zijn Elzasser duim heeft gezogen, en een bijzonder ingewikkelde technische uil werking heeft vereist om zijn ge geven; de droom- en werkelijke wereld van Ginette weer te ge- Remco Campert, de vertaler. W. Beyne en zoon, die het schitte rende decor verzorgden, en na tuurlijk de schepper Michel Deutsch konden er natuurlijk niets aan doen dat de spelers niet capabel waren om enige geloof waardigheid mee te geven aan hun creaties. Een grove vingerwijzing richting regisseur Paul Vermeulen Wind- sant, wie dat ook moge zijn, is op zijn plaats. Zeker als men in aan merking neemt dat deze bewust niet genoemde spelers tot meer in staat zijn dan wat Paul uit ze ge peuterd heeft. Een prutser dus die misschien wel "non-valeurs" maakt,. LOUIS CORNELISSE I Aan de Technische Hogeschool in Delft zijn geslaagd voor het doctoraal examen bouwkundig ingenieur E.J.M. van Reijzen (Leiden) en J.A. Verbeek (War mond), vliegtuigbouwkundig in genieur A.P.L. A Marsman (Was senaard trum is vanmiddag vanaf 15.00 uur "open huis" in het nieuwe kantoor. Meerbrug ging nog kort in op de plannen voor de nabije toekomst door in te gaan op het instellen van bewonerscommissies. "We zijn bezig om binnen onze ver eniging ook de bewoners die via ons een huis huren, mee te laten spreken over onderhoud, finan ciën en woonomgeving. Door middel van bewonerscommissies zal hierover in het bijzijn van ie mand van het AWL gesproken kunnen worden. En dat kan nu in het nieuwe gebouw waarin een speciale vergaderkamer is." "Maar alles moet nog op poten ge zet worden. We verwachten dat volgend jaar alle commissies ge vormd zullen zijn." aldus de voorzitter van het AWL die er nog aan toevoegde dat daarvoor nog een sollicitatieprocedure in wer king wordt gesteld. "Ook proberen we méér voor de woningzoekenden te doen. Bij een afwijzing van een verzoek om woonruimte is de mogelijkheid om hiertegen in beroep te gaan slecht geregeld. En daar zal zeker ten goede verandering in komen" zo beloofde Meerburg. Voorzitter Meerburg: "Bewoners die via ons een huis huren laten i spreken over onderhoud, financiën en woonomgeving" „Natuurschoon'" verordening in strijd niet Grondwet „LELIJKE" RECLAME BORDEN MOGEN TOCH... LEIDEN - De verordening op het stadsschoon. die in de gemeente Leiden wordt ge hanteerd. blijkt in strijd te zijn met de Grondwet. De verordening botst met name met artikel zeven van de Grondwet, waarin de vrijheid van drukpers geregeld is. Simpel gezegd luidt dat arti kel; niemand heeft vooraf gaand toestemming nodig om iets door middel van druk te openbaren. Volgens de Raad van State vol doet'de tekst van het eerste artikel van de Leidse veror dening op het stadsschoon, die uit 1965 dateert, niet aan dat principe. In dit artikel staat dat het aanbrengen op of aan een onroerend goed van gedrukte of geschreven stuk ken of afbeeldingen waarin gedachten of gevoelens zijn geopenbaard op een voor het publiek goed zichtbare plaats in Leiden verboden zijn zon der voorafgaand verlof van B en W. Dat is veel te algemeen gesteld, vindt de Raad van State. Vol gens dit rechtscollege moet er in elk geval een onderscheid worden gemaakt tussen op schriften e.d. waarin gedach ten of gevoelens worden ge publiceerd (een goed voor beeld in Leiden de Muur krant) en andere opschriften die in een bepaalde behoefte voorzien. Met dit laatste be doelt de Raad van State zon der twijfel reclameborden, want de aanleiding tot dit standpunt is het beroep dat de Voorburger M. A. Reitse- ma aantekende tegen het be sluit van B en W om zijn reclameborden op de hoek van de Morsweg en Rijnzicht- straat te verbieden. B en W vonden die borden le lijk, integenstelling tot de Welstandscommissie van de gemeente en de dienst ge meentewerken. De Voor- burgse textielhandelaar won zijn zaak bij de Raad van Sta te. die doordal het college van B en W ter verdediging daar naar verwees, in deze kwestie met de verordening op het stadsschoon werd geconfron- Orkest toch niet op tocht LEIDEN - Het is in-triest dat een groot orkest als het Residentie- Orkest begrip van zijn toehoor ders moet vragen voor het feit dat de beschikbare repetitietijden vrijwel niet benut konden wor den in verband met onhoudbare tochtproblemen in de Nieuwe Kerk. de ruimte waarin het moet repeteren. Overigens waren deze excuses on nodig, want het orkest heeft gis teravond in de Stadsgehoorzaal optimaal gefunctioneerd. Edward Downes verving dirigent Adam Medveczky. Hij bleek oor te hebben voor een goede con trastwerking, voor een kleurige interpretatie met een bij tijd en wijle dwingend opgelegde span ning. Het programma, wat al te veel genesteld in de dynamische uitersten van de romantiek bood hem daartoe alle gelegenheid. Een virtuoze vertolking gaf de so list Ulf Hoelscher van het Con cert in a kl.t. op. 33 van Saint Saëns. gevolgd door diens op.62, Morceau de Concert, voor viool en orkest. Geen werken die een overweldigende indruk nalaten aan inhoud, maar die vooral de solist wel aan zijn trekken laat Hel mag dan zo zijn dat bonte ge heel weinig ruimte liet voor fijn zinnig musiceren, boeiend en kleurig was het wel. BEP RIJNDLRS woordigers van de gemeente en van de Voorschotense winke liers. Industriegebied Het besluit B en W om niet de be stemming te veranderen van het industriegebied Rouwkooplaan deed WD-er Graaff de opmer king maken dat B en W terugke ren van dwaalwegen. CDA'er Meerhoek meende dat tijdens de voorbesprekingen niet alle feiten op tafel waren gekomen, onder andere niet het gesprek dat de ambtenaren gevoerd hadden met vertegenwoordigers van de Voorschotense winkeliers. Zonder veel enthousiasme besloot de raad nog een krediet beschik baar te stellen voor de aanleg van aparte fiets- en voetpaden langs de Beethoven en Bernhardlaan. De rijksoverheid geeft hiervoor een behoorlijke subsidie. De vergadering kreeg een ietwat verrassend slot. CDA-fractie* voorzitter van Offringa vroeg de raadsleden tijdens een schorsing, om een beslissing te nemen over de reeds eerdere uitgestelde aan koop van een nieuwe geluidsin stallatie voor de raadszaal. Na de schorsing deed hij officeel het verzoek aan de burgemeester een voorstel toe te voegen tot be schikbaarstelling van 24.000 gul den voor de nieuwe installatie Hierop werd opnieuw de verga dering geschorst voor overleg en daar na besloot de raad nu toch maar tot aankoop over te gaan. „Ashes" wekt frustraties op bij acteurs en publiek LEIDEN - 'Ashes' van David Rud- kin dus ter vervanging van 'The Doll's House' van Ibsen. Een te leurstelling. Juist door het ver rassend hoge niveau van 'Virgi nia Woolf'A Streetcar' en 'Ken nedy's Children' viel 'Ashes' op vallend tegen. Werd veroorzaakt door het feit, dat dit stuk te elfder ure een geplande landelijke pre mière van 'The Doll's House' in het LAK-theater moest vervan gen? Ik meen, dat we in de eerste plaats moeten accentueren, dat de veel vuldige copulatietechnieken en vruchtbaarheidstheorieën, waarmee Rudkin het publiek teistert aan dit artistiek falen de bet zijn. Wat is immers vervelen der en irritanter dan opvallend gedetailleerd alle fases te moeten meemaken, waarin een echtpaar verkeert, dat graag kinderen wil maar ze waarschijnlijk niet kan krijgen. 'I wish sex would be fun again' ver zucht de vrouw (Anne/Jean Belts), wanneer zij en haar man (Colin/Paul Holmes) zich voor de zoveelste maal bij hun dokter vervoegen om hun 'bijslaapfre quentie' medisch gedicteerd te krijgen. Frustratie alom. Frustratie bij de acteurs, die dat helaas uit moes ten beelden en frustatie bij het publiek, omdat het zich zichtbaar geneert wanneer Holmes en Betts op zeer overdrachtelijke wijze copulatieactiviteiten de monstreren. Ronduit liederlijk, decadent en a-functioneel voor dë pauze. Na de pauze is er weliswaar enige diepgang te bespeuren, o.a. om dat lijnen worden uitgezet naai de onhoudbare situatie in Noord- Ierland. Maar deze problematiek wordt er zo 'met de haren bijge sleept', dat de causale relatie volledig verloren gaat. Voor het zelfde geld (of minder) had men relaties kunnen leggen met Rho- desië, Oeganda, Cuba, Chili of Argentinië. De spreektaal kent een uiterst du bieuze uitdrukking om het ont breken van deze causaliteit haar- zuiver aan te geven. Keith Greys- toke (onder meer de rollen ver tolkend van dokter. Dr. McAnes- pie en Area Adoptions Officer) speelt zeer verdienstelijk. Dit kan eveneens gezegd worden van Lesley Hughes (Jennifer. Mrs. Jones, Valerie) die eerder over tuigde in "Streetcar' en 'Kenne dy's Children' en gisteravond in een redelijk bezet LAK-theater bewees ook in relatief kleine rol len volledig tot haar recht te ko- Michael Harrigan, de regisseur van 'Ashes' voor ESTA heeft verba zingwekkend veel donkerslagen in de regie verwerkt. Zeer hin derlijk en de continuïteit versto rend. Resumerend: een onver wacht en opvallend teleurstel theatervoorstelling van Zaterdag Breehuys, Brecstraat 19, swingavond middelbare scholieren, 20-24 uur. Leidse Schouwburg, Theater van Lach met "Nee schat nu niet", 20.15 u LAK-Theater, voorstelling English Speaking Theatre, 20.30 uur. Sportfondsenbad, Wassenaar, "Mee- neemexpositie", 11-17 uur. Ars, Pieterskerkgracht 9, kunstmarkt, 12-17 uur. Nieuwe Rijn 52, start. St. Nicolaaswan- deltocht, 10-14.30 uur. De Valkenier, Valkenpad, bazaar, 10-15 Volkshuis, kinderbioscoop, 10.30-12 Morschwijk, Topaaslaan, vergadering afd. Leiden van de Ned. Ver. Blinden e Slechtzienden. 14 uur. Oppenheimschool, bazaar buurtvereni- Rudoff Steinerschool, Cesar Franck- straat, feestelijke dag, 10.30-16 uur. Zevensprong, Bernhardkade, postdui- toonstelling. Sleutelstad, 14-18 Cultureel Centrum, Voorschoten, expo sitie Vogelvrienden. 20 uur. Klimop, Wassenaar, jubileumavond Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 20-23 u Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater,' 14.30 uur, tel. 125802. Sportfondsenbad. Wassenaar "Mee- neemexpositie", 11-17 uur. Haarlemmerstraat 73b, "Femke" ont moetingscentrum voor vrouwen, 11-13 uur, ma. van 9.30-12.30 uur. LAK-Theater, kindervoorstelling, uur; voorstelling English Speaking Theatre, 20.30 uur. Leidse Schouwburg, I Colombaioni, Italiaanse clowns, 14.30 en 20.15 uur. Nieuwe Rijn 52, start St. Nicolaaswan- deltocht, 10-14.30 uur. Zevensprong, Bernhardkade, Postdui- j vententoonstelling Sleutelstad, 10-18 Artsen '"Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord): J. van Leeuwen, v.d. Brandelerkade 28, tel. 120412; Wijk II (Kooi en Merenwijk): Groeneveld, Brik- kenwal 19, tel. 133834; Wijk III (Waard, Professorenwijk, Tuinstadswijk en zuid binnenstad): A. van Luyk, Wasstraat 2A, tel. 122522; Wyk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): H. Engel, Burggra- venlaan 102, tel. 141097. Leiderdorp - De weekenddienst wordt waargenomen door H. B. van Wijk, v. d. Valk Boumanweg 198, tel. 890529 (zater dag); F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139 (zondag). Beide dagen spreekuur van 12.30-13 uur op Merelstraat 184A, tel. 891000. Oegstgeest - De weekenddienst van za terdag 10 uurvm. tot maandag 7 uurvm., wordt waargenomen door D. Held, Ma- relaan 36, tel. 152255. Voorschoten - B. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 071-766462 (zaterdag); A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 071-762159 (zondag). Warmond - L. Lempers, Churchilllaan 13. Voorhout, tel. 02522-10140. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 24 nov. tot 1 dec door Haven Apotheek, Haven 18, Lei den, tel. 071-120085; Apotheek Beker, Kempenaerstraat IB, Oegstgeest, tel. 153274. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leidcrdot-p/Zoeterwoude - Gezond heidscentrum Leiderdorp, Berkenkade, tel. 071-410131, spreekuur ma. t/m do 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar Vertrouwelijk. Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van ïr nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. ESTA. BERT KUEKEBAKKER. LEIOSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement Per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 J aarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2