DEINING RONDOM ZEND- PIRAA T „kabouter" '-O1 Leiden: in één klap 12 illegale zenders TROTYL.MDBiL "We doen meer goed dan kwaad" ZATERDAG 25'NOVEMBER 1978 In het wereldje van de "etherfanaten", dat wordt gevormd door zendamateurs (in het bezit van een machtiging) en zendpiraten (zonder machtiging), is de laatste tijd de no dige deining ontstaan. Aanleiding voor die deining is de felle strijd van de duizenden zendpiraten in ons land voor vrije communicatie op de 27 Mc-band, ook wel de elf-me terband, Burgerband of Citizenband genoemd en de ver slechterde verhouding tussen de Vereniging voor Expe rimentele Radio Onderzoek en de Radio Controle Dienst (RCD) van de PTT. Om met het eerste te beginnen. Zoals uit bijgaand verhaal overduidelijk blijkt vindt elke rechtgeaarde zendpiraat het illegaal in de ether ver schijnen alles behalve fout. Politie en justitie denken daar evenwel heel anders over. Gewapend met artikel 3 van de Telegraaf en Telefoonwet, die zegt dat het verboden is om zonder machtiging zend- en ontvangap- paratuur in bezit te hebben, wordt een ieder die op overtreding van dit wetsartikel wordt betrapt behandeld als een echte misdadiger. Althans in sommige gedeelten van ons land. Neem bijvoorbeeld de Brabantse politierechter mr. A. Nouwen die onlangs een voor de eerste keer opge- pakte zendpiraat tot drie weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf veroordeelde. Een straf die veel hoger was dan wat de officier van justitie had geëist (namelijk de gebruikelijke geldboete van 300 gulden). Onder de piraten bracht deze rechterlijke uitspraak natuurlijk grote op- schudding teweeg. In het blad "CB informatie" (orgaan van de in Breda gevestigde Communicatie Band Informatie Club) verscheen de volgen- i de reactie: "De heer Neuteboom, hoofd Opsporingsdienst Clandestiene Zenders (OCZ) heeft eens in een interview gezegd dat 27 Mc-ers die j werken met fabrieksapparatuur niet storen op andere frequenties. Hooguit kan een televisie-ontvangst gestoord worden. Nu, moet men dan behandeld worden als een misdadiger7" Onverminderd Terwijl de jacht op de zendpiraten onverminderd voortduurt onderzoekt staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat de mogelijkhe den tot het vrijgeven van de burgerband, hetgeen in de meeste Europese i landen al lang is gebeurd. Zij heeft aangekondigd nog dit jaar met een rapport te zullen komen waarin onder meer deze materie aan de orde zal komen. Het is dus zeer goed mogelijk dat wat op dit moment als illegaal en soms zelfs als misdadig wordt beschouwd volgend jaar geoorloofd is. Het nijvere speurwerk van de PTT en de huisvlijt van verschillende politiefunctionarissen zal dan opeens gigantisch in omvang teruglopen Voor de piraten zijn in ieder geval spannende tijden aangebroken. Ook de gemachtigde zendamateurs wachten gespannen op wat komen gaat. De ruim achtduizend zend- en luisteramateurs die zijn verenigd in de Vereniging voor Experimenteel Radio Ondezoek (Veron) hebben er via hun voorzitter Ir. Ph. J. Huis in elk geval al bij de PTT op aangedron gen om de Burgerband niet te dicht bij één van de amateurbanden te leggen. Zoals gezegd verkeert de verhouding tussen de Veron en de PTT op dit moment in en beroerde staat. Oorzaak hiervan is het felle verwijt van de Veron dat de Radio Controle Dienst van de PTT nauwelijks overleg pleegt met de amateurverenigingen over de manier waarop vol gend jaar de nieuwe machtigingsvoorwaarden voor zendamateurs met een vergunning moeten worden ingevoerd. Ook vindt de Veron dat de PTT niet streng genoeg optreedt tegen de verkoop van verboden zend apparatuur. "Oficiéle zendamaturs krijgen vaak de schuld van wat pira ten met in de winkel gekochte apparatuur (terwijl aan niet-machtiging- houders niet eens mag worden verkocht) aanrichten", aldus Ir. Huis, hoofd van Veron. Lichte paniek Het verkrijgen van reacties op deze aantijgingen bij de PTT blijkt een onmogelijke zaak te zijn. Wanneer we ons in verbinding stellen met de PTT in Den Haag en later met de heer Neuteboom van de Opsporings dienst krijgen we de stellige indruk dat er aan de andere kant van de I telefoonlijn een lichte paniek uitbreekt. We krijgen in ieder geval niets anders te horen dan dat we ons maar in verbinding moeten stellen met PTT-publiciteitsman Voogd. Voogd's reactie is de volgende: "Ik snap niet wat jullie in hemelsnaam in deze materie zien. Van alle kanten wordt ik opgebeld over dat gedoe rond die zendamateurs en zendpiraten. Te gen iedereen zeg ik dat ze maar rustig het rapport van de staatssecretaris moeten afwachten. Ik kan wel wat gaan zeggen maar dan ga ik of op bepaalde zaken vooruitlopen of moet ik een heleboel zaken achterhou den. Na het nodige overleg hebben we dan ook besloten om voorlopig maar helemaal niet met de pers over deze zaken te praten" Geheimzinnigheid troef dus bij de PTT. Of laadt men zich gewoon op voor een vloedgolf van vragen en reacties die het rapport van de Staatssecre taris Smit Kroes mogelijk teweeg zal brengen, is het soms een soort van stilte voor de storm? Q.S.L. from Dutch amateur station mobiel, Thanks for Q 50. ft v \N\ i The Netherlands Een deel van de zendapparatuur die de Leidse politie zondag 25 juni in beslag heeft genomen. Deze vangst, waarbij de apparatuur van de illegale stations "Colditz", "Internationaal""Badge" en "Whisky", betekende de grootste van dit jaar in Leiden. LEIDEN - Dit jaar zijn er in de gemeente Leiden al meer dan dertig zend- en ontvangapparaten in beslag genomen. In alle gevallen is er tegen de eigenaar proces-verbaal opgemaakt. Deze score is hoger dan in voorgaande jaren en ook hoger dan wat in andere gemeenten van gelijke grootte wordt behaald. Volgens politie-woordvoerder Oudman komt dat niet doordat er in Leiden intensiever wordt gespeurd naar zendpiraten dan elders het geval is maar simpelweg omdat er in Leiden nu eenmaal meer illegaal wordt gezonden. "Wanneer er een zend piraat wordt opgepakt is dat bijna altijd het gevolg van een onderzoek dat is uitgevoerd nadat er bij ons klachten zijn bin nen gekomen over storingen op de beeldbuis", aldus de heer Oudman. De grootste vangst die in Leiden is gedaan leverde enkele jaren geleden in één klap twaalf illegale zenders op. Dit jaar heeft de politie haar grootste vangst op zondag 25 juni gedaan, er wer den toen een zestal illegale zenders in beslag genomen als re sultaat van enig speurwerk van de Opsporingsdienst van de PTT. Ondanks dat men bij de Leidse politie anders wil doen geloven staat Leiden bij de zendpiraten bekend als één van de plaatsen waar het felst wordt geloerd op "ethervervuilers". Volgens Tinus Bieshaar, een 27 Mc-er in hart en nieren, wordt Leiden door de piraten uit veiligheidsoverwegingen dan ook gemeden als de pest.... LEIDEN - "Als ik zend ben ik niel fout... Staatssecretaris Van Hui ten zei in juli '74 toen die wet ei kwam: als jullie dan iets tegen el kaar willen zeggen dan pakje de telefoon maar. Maar dat is toch zeker te gek om los te lopen". Woorden van Betsy, "skipname" (schuilnaam) van een Leidse ille gale zendamateur, die al sinds juli niet meerzendt omdat het hem te link is geworden. Net als vele an deren. Vóór de wet van Van Hui ten had half Leiden een "bak" - 27 Mc zendapparatuur-toen je er tenminste nog één mocht heb ben, al mocht je er dan niet mee zenden. Nu, als je 's avonds na t.v.-tijd de band afluistert, hoor je niemand meer, vertelt Betsy. Ze zijn bang voor de opsporings dienst van de PTT en voor de po litie. Ze kunnen wel een bak van een paar honderd gulden kopen, maar ze zijn hem zo weer kwijt. ''Als ik zend ben ik niet fout"Zo denkt iedere Zendamateur-in- hart-en-nieren erover/'Dat van dat storen is een kletspraatje, we storen niet, zenden om te begin nen niet onder t.v.-tijd, vallen niemand lastig, helpen juist vaak politie en burger en het enige wat we willen is een vrije, legale bur gerband. Als die er is, kunnen we onze apparatuur tenminste door de PTT laten keuren, zodat we er helemaal zeker van kunnen zijn dat we niet storen. Maar de PTT ligt dwars. Ze zijn zeker bang dat er dan helemaal niemand meer zal zijn die de telefoon pakt." Ondanks alles zijn er nog genoeg 27 Mc-ers die doorgaan, zich niet la ten ontmoedigen als ze keer op keer worden opgepakt en de vreemdste capriolen uithalen om uit handen van mensen met op sporingsbevoegdheid te blijven. Zenders, in bromfietsen inge bouwd, met een zender verbor gen in een kinderwagen over straat lopen, of het meest gangba re alternatief: mobiel zenden, vanuit de auto. Want hun adres sen zijn bekend: zouden ze thuis gaan zitten zenden, dan stond er binnen de kortste keren een po litieagent op de stoep. David van der Meer. hij zendt onder de naam Kabouter, kan erover meepraten. Hij is in drie maan den tijd "nog maar" vier keer ge pakt. Heeft al tien dagen huis van bewaring en een boete van 300 gulden te pakken en moet voor de andere drie keer nog voorkomen. De eerste keer had hij nog een reservebak, zodat hij een een voudig handsetje aan de politie kon afgeven, en de meer profes sionele apparatuur zelf kon hou den. Nu is )iet niet meer te doen Door Marga Wuis en Jaap Visser ebak chter de hand te houden, het is zo hard ge gaan. Waarom, vraag je je af, gaat hij nog door, het kost hem handen vol geld. Sport "Aan de ene kant is het een sport om door te gaan, maar aan de an dere kant; we willen het vrij krij gen. Ik blijf doorgaan tot het vrij is, dan hebben we ons doel be reikt, dan stop ik. Niet letterlijk natuurlijk, maar ik zal dan zeker niet meer zo fanatiek zijn. Het is ook een lichte verslaving, dat is zeker". Zijn vriend en collega-piraat Tinus Bieshaar, "Trotyl-Mobil" uit Den Haag vult aan: "De sport om uit handen van de politie te blijven is nu groter geworden dan ooit". En hij noemt éen Leidse politieagent met name, een hobbyist in het loeren op illegale zendamateurs, noemen ze hem. Trotyl-Mobil: "Ik kan het ook niet laten hem goeiedag te zeggen via de band. Hij is wel correct, maar kan geen geintje hebben. Het enige wat hij zegt is: jongens ga maar een diploma halen voor een D-machtiging. Dan kun je op de 2 meter band gaan zitten. Maar als je twee jaar met een D-machti ging zendt, ben je verplicht om een C-machtiging te halen. En dat is een heel zwaar examen, bo vendien is de bak die je dan nodig hebt niet te betalen en mag je al leen maar technische gegevens doorgeven. Als je dan een geintje maakt kun je wel dag zeggen te gen je bak". Van geintjes zijn de jongens zelf niet vies. De politie zit hen dwars, dus pesten zij de politie. Zo riep David van der Meer, in de weten schap dat de politie meeluisterde, al zijn bondgenoten eens over de band toe dat hij naar Duitsland zou gaan om een groot aantal goedkope bakken op te halen. Wie er één wilde hebben, moest op een bepaald tijdstip maar voor zijn deur staan. Baksteen Op het bewuste ogenblik zag de hele straat zwart van de zendama teurs, terwijl de politie, zoals Da vid verwacht had, op de loer lag. Hij deelde een stuk of veertig bakken uit, en ieder ging zijns weegs. Zodra ze de straat uit kwamen werden ze één voor één in politieauto's geduwd en zagen elkaar weer op het bureau. De politie dacht een goeie vangst te hebben, maar toen de "bakken" werden uitgepakt bleek in elk van de dozen slechts een bak steen te zitten. Wie het laatst lacht lacht het best klonk het toen van de kant van de 27 Mc-ers. Of die keer dat David gepakt werd en de politie zijn handsetje afgaf. Op het bureau werden zijn per sonalia en andere gegevens in drievoud uitgetikt, waarna hij doodkalm opmerkte dat hij toch zijn zender wel graag terug wilde hebben. "Nee jongen, dat gaat niet. Je weet dat het verboden is Het is een leuk spelletje, maar nu is het uit", zei de politie hem. "Maar als ik nu straks een kopje koffie wil zetten, wil ik er wel graag suiker in", ging David ver der. Suiker? Jazeker, suiker. Het handsetje was ontdaan van zijn oorspronkelijke inhoud en ge vuld met zuivere kristalsuiker. Maar ook David van der Meer wordt het wel eens te veel. Nadat hij drie keer was verraden door mensen uit de buurt, dat is ten minste zijn stellige overtuiging, en zich bij thuiskomst voor de vierde keer zag opgewacht door de politie, smeet hij in blinde woede zijn bak op straat kapot. Waarop hij meteen tien dagen in hechtenis werd genomen. Schuld "Wij krijgen altijd de schuld, er staat hier in de buurt een scanne rantenne. die stoort ook. Maar de mensen bellen de politie en ze komen naar mij. Het bestaat niet dat ik stoor, ik kom altijd midden in de nacht uit, en ik heb de buren gewaarschuwd dat ze het zeggen als ik toch stoor. Maar wie zit er nu diep in de nacht nog naar de radio te luisteren? Je hoort ook nooit eens over de goeie dingen die 27 Mc-ers doen, je hoort het alleen maar als er weer een paar zijn opgepakt. Er zijn legio voor beelden van 27 Mc-ers die de poli tie hielpen, die brand op die Spaanse camping is door een 27 Mc-er gemeld, en ook toen radio Delmare van anker was geslagen Vier piraten, een bak en plakboeken vol QSL-kaarten"Het is gezellig, je kunt een heleboel vrienden maken" zegt David van der Meer, alias Kabouter (derde van links). Rechts van hem Trotyl-Mobil Tinus Bieshaar, links 'Robbedoes' en 'Betsy' Q.S.L FROM STATION RO.BOX. 61A85 DEN-HAAG HOLLAND Maar dat lees je niet in de kran ten. Ook niet over onze strijd voor de vrije burgerband, dat moeten we allemaal zelf doen in onze ver enigingen en onze blaadjes. We hebben nog naar de troonrede zit ten luisteren: zouden ze iets over de vrije band zeggen? Maar nee hoor" Kreet We doen meer goed dan kwaad. Ook zo'n kreet die menige zend amateur sympathiek in de oren zal Klinken. Davici van der Meer en Tinus Bieshaar hebben het zelf een paar keer ondervonden. David begon met zenden toen hij op een vrachtwagen reed. "Alle vrachtwagens hebben het. Je geeft elkaar files door, en we hebben er ongelukken mee kun nen voorkomen. Later toen ik een keer in mijn gewone auto op de snelweg reed hoor ik ineens pa niek op kanaal 14. dat is het om- roepkanaal. Het was de Pionier uit Roelofarendsveen. Hij zat met zijn bootje op het Braassemer- meer. Zijn vrouw was niet goed geworden en hij wist niet meer hoe hij aan de kant moest komen, want het was nacht. Ik heb hem gebroken (van zich laten horen via de band, red.) en ben naar de jachthaven van Woubrugge ge reden, ik wist de weg. Daar heb ik het bootje door met mijn kop lampen te seinen aan wal ge loodst. Ondertussen had ik een ander opgeroepen om de ambu lance te bellen. Toen heb ik ook de ambulance nog naar de jacht haven geloodst, want die kon het ook niet vinden. Die vrouw is met spoed naar het ziekenhuis ge bracht en twee dagen later toch nog overleden, maar ja". Een paar dagen later stond de poli tie David thuis op te wachten om zijn bak in ontvangst te Dochtertje Dat de politie niet overal zo "cor rect" is, bewijst het verhaal van Tinus Bieshaar. Het speelt in Den Haag. Het dochtertje van een pi raat werd vermist. Met de hele pi- ratenclub zijn ze toen de stad gaan uitkammen. Het had geen resultaat, het meisje werd twee dagen later in Brabant gevonden. Tinus: "Maar we hadden wel heel Den Haag uitgekamd. Dan neem je de politie toch heel wat werk uit handen zou je zeggen". Dat de politie dat waardeerde bleek toen ze een van de piraten oppakten maar hem na een onderhoud met bak weer lieten gaan. Ook voor de politie in de buurt van Leiden hoeven ze niet bang te zijn. Na de wekelijkse vossejacht op vrijdagavond in de Haarlem mermeer, komen doorgaans een stuk of 50 zendamateurs samen in het bekende piratencafé van P. S. in Nieuw Vennep. Ze praten na over de vossejacht. of ze de vos (een piraat) wel of niet gevonden hebben. En ze praten over niets anders als zenden, de bak, de nog betere bak, en over hun pech of hun succes in de strijd tegen de politie. Dit alles is de gemeente politie van Haarlemmermeer be kend. maar ze kijken wel uit het cafe binnen te vallen. Langzaam verdwijnen de piraten weer met hun auto's, om tot in de vroege ochtend over 's lands we gen te toeren, en te zenden... "At tentie kanaal 14, iemand stand by voor de Kabouter uit Leiden? O Kappy, luisterrijk, we nemen je honderd procent...". Ze praten honderduit, vangen de ene zender na de andere. Hebben een eigen taal, een eigen code, een eigen alfabet. Maar wat ze zeggen is inhoudsloos. Het gaat om het contact, om het wonder lijke van die stem van iemand die tientallen kilometers verder zit en zomaar bij je binnenkomt Niet om wat er gezegd wordt maar omdat er gehoord wordt. Gezellig "Het is gezellig", zegt David. "Je kunt op deze maniereen heleboel vrienden maken". Thuis heeft hij stapels plakboeken vol met QSL- kaarten (bevestigingen van ont vangst) van alle stations waarmee hij ooit gesproken heeft. Maar ook ansichten, stickers, geboor tekaartjes. noem maar op. Het is half vijf zaterdagochtend. Ze komen weer in de buurt van Lei den. Nadat de politie is gegroet: "We zijn er weer, u kunt de jacht weer openen. Maar u weet het. Kabouter en Trotyl blijven in de lucht, dus doe het rustig an" wordt de bak vlak voor de ge meentegrens afgekoppeld. Hij verdwijnt ergens op een verbor gen plekje in de auto. de antenne wordt van het dak gehaald. Ze gaan nu slapen, maar morgen na t.v.-tijd is het weer raak.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21