Kabinet wil lekken in belastingwet dichten Problemen staalsector houden aan Orion nog ongeslagen in volleybalcompetitie „Sowjet-llnie steunt ETA" Ernst Happel coach van Denemarken GORTER IN HALVE FINALE Carambole blijft scoren in biljartstrijd AMSTERDAM IS BEZORGD OVER STADSVERNIEUWING ZATERDAG 25 NOVEMBER 1978 SPORT PAGINA 13 KOPENHAGEN (AP)-De mogelijkheid bestaat dat de Oostenrijkse voetbaltrainer Ernst Happel die zijn contract bij de Belgische club Brugge heeft opgezegd, naar Denemarken gaat. De Deense voetbalbond zoekt naar een vervanger van de Deense oefenmeester Kurt Nielsen wiens contract aan het eind van dit jaar afloopt en die met zijn mensen goede dingen had bereikt. Het Kopenhaagse blad Ekstrabladet meldde gisteren met Happel te hebben getelefoneerd. De Oostenrijker had gezegd bereid te zijn in Denemarken te gaan werken als trainer van het nationale elftal Namens de Deense voetbalbond is hierop gezegd dat het logisch was dat men ook aan Happel dacht "nu deze vrij was" maar dat er nog niets was overwogen laat staan besloten. De bond zou een nieuwe trainer een goed aanbod kunnen doen want de Deense verenigde brouwerijen, een zeer machtig concern, is bereid de bond financieel zeer belangrijk te steunen en wel vooral met het oog op de wereldkampioenschappen van 1982. LEIDSCHENDAM (ANP) - Theo Gorter (foto) gemakkelijk gister avond in Leidschendam ge- maakelijk doorgedrongen tot de halve finales van het eindtoer- nooi van het satellietcircuit. De Amsterdammer gunde zijn Oos tenrijkse tegenstander Bernard Pils slechts vier games: 6-3 6-1. De verrassing kwam ditmaal hard aan voor de als eerste geplaatste Robert Reiniger uit Oostenrijk. Reiniger die tijdens het circuit de meeste punten verzamelde (77) werd in twee sets uitgeschakeld door zijn landgenoot Philip Kraj- cik: 5-7 4-6. Ook de Engelsman John Paish sloeg zich bij de laat ste vier. Na een achterstand van 1-4 in de eerste set tegen de Co- lumbiaan Alejandro Cortes won hij vijf games op rij (6-4) en was ook in de tweede reeks de sterk ste: 7-6. LEIDEN - In de volleybalcompeti tie was de confrontatie tussen Gemini/K4 en SKC (heren), een van de betere wedstrijden. In de eerste set moest Gem/K nog even warm lopen, getuige de 7-15 set nederlaag. Daarna echter wist men met een goed aanvalsspel, het "lange" blok van SKC keer op keer te passeren. (15-3 en 15-4). In de vierde set liep men ook weer snel uit naar een 11-3 voorsprong, maar dat ging kennelijk te ge makkelijk, want de concentratie verslapte en SKC kwam terug dot 13-12, daarna echter wist Gem/K met bekeken serves de SKC- ploeg te ontregelen (15-12) waarmee de met wat zorg tege- moet-geziene wedstrijd met 3-1 werd gewonnen. Hierdoor be landde Gem/K voorlopig op de eerste plaats. WVC rekende af met Gem/K 3, dat slechts een set binnen wist te ha len. WVC thuis is altijd een moei lijk te bevechten tegenstander, hetgeen Gem/K aan den lijve on dervond: 3-1. Orion had het zwaar te verduren tegen Leython. In de eerste set werd wel een 6-0 voorsprong gebouwd, maar on derschatting van de geroutineer de tegenstander deed deze voor sprong weer even snel verdwij nen. Op 10-11 hervond Orion ech ter het ritme en de accuratesse die nodig waren om toe te slaan; 15-11. De tweede set was met 15-10 een copy van het voor gaande. In de derde reeks dreigde het helemaal mis te gaan, want met Rens van Veen aanvallend goed op slag liep Leython uit naar 5-12. Daarna bleek, dat de 'pep talk' van Rob de Jong geholpen, had, want met als belangrijkste wapen een ijzersterke verdedi ging kwam Orion terug en onder aanmoediging van de vele toe schouwers wist Orion op het nip pertje ook deze set binnen te ha len (16-14) en de ongeslagen sta tus te bewaren. Orion 2 wilde wel tegen Blok '77, maar miste in de ploeg te veel lengte om aanvallend werkelijk indruk te maken. Dat bleek ook nu weer, want Blok kon constant over het Hazerswoudse blok te scoren en simpel met 0-3 zegevie ren. RVV had zich kennelijk op getrokken aan het resultaat van de vorige wedstrijd, want tegen DAC, werd een onverwacht punt veroverd: 2-2. Ridderveld her stelde zich prima van het verlies van vorige week, want nu moest WW er met 3-0 aan geloven. Bij de dames toch weer de nodige verrassingen. RW blijft 't dit jaar voortreffelijk doen. Nu werd in Alphen DAC het slachtoffer (1-3), dat in een leuke partij de grootste moeite had met debutant S'70, getuige de setstanden: 13-15, 15-3,15-11 en nogmaals 15-11. In deze kwalitatief hoogstaande wedstrijd waren lange rallies aan de orde van de dag. De iets grote re routine van Novo gaf de door slag, in een partij met een uitste kende leiding. LUSV 2 kon tegen NOVO 2 geen set binnen halen en verloor in een flauwe wedstrijd kansloos met 0-3. Leython 4 nam tegen VCO in de eerste set een 12-4 voorsprong, maar dit bleek niet voldoende want VCO won deze lange set met 14-16. Leython nam daarna revanche op zichzelf 15-11maar gaf de derde set weer knullig weg (12-15) Met de weer herstelde Joke Kleingeld werd daarna de vierde set weer wel gewonnen (15-11) waardoor als nog een 2-2 uit het vuur werd ge sleept. Leython 5 stelde de aan hang danig teleur door van het onderstaande Gem/K 4 te verlie zen (3-1) Zo gaf men b.v. een 2-13 voorsprong in de eerste set, toch nog uit handen door zwakke pas ses en niet voluit draaiende aan val. Orion wist mèt goed en at- traktief spel runner-up VCL met 3-1 te verslaan. Wel verloor het de eerste set (12-15), daarna werd VCL met sterke serves een een harde aanval weg gespeeld (15-6, 15-6 en 15-10 GER RENES Micro-programma LEIDEN - Het wedstrijdprogram ma rriicro-korfbal voor vandaag en morgen is: Zaterdag 25 november 16.15 uur Ons Eiland-NIO, Vijf Meihal (Leiden) 15.10 uur Fluks-Kinderdijk, Northgo (Noordwijk) 17.00 uur Fiks-Phoenix, Apollohal (Oegstgeest) 18.30 uur TOP-Ready, Wasbeek (Sassenheim) Zondag 26 november Vijf Meihal - Leiden: 13.25 uur De Danaïden-DEVD 14.35 uur Fides Pacta-Samos 18.00 Achilles-De Algemene, Ma- run bahal (Rijswijk) Overige wedstrijden niet in de re gio: Het Zuiden-Zuiderkwartier 26-11 (14.30) IJsselmonde, Quick- Crescendo 26-11 (14.00 uur) Wiel wijk. ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse betalende voetbalclubs Excelsior, Feyenoord en Sparta behoeven ook volgend jaar niet op gemeentelijke subsidie te re kenen. De Rotterdamse gemeen teraad heeft dit gistermiddag be sloten naar aanleiding van vragen over deze kwestie van de drie ge noemde verenigingen. Volgens Wethouder Roel den Dunnen ontbreekt de tijd het subsidiever zoek in december tijdens de ge meentelijke begroting te behan delen. We hebben de clubs hun verzoek geplaatst gezien als pro memorie- post op de "meerjarenbegroting" echter zonder dat een bedrag is ingevuld. De drie verenigingen hebben hun verzoek om subsidie opnieuw ingediend omdat zij van Geen subsidie voor profclubs in Rotterdam mening zijn dat de gemeente Rot terdam niet achter kan blijven, indien het rijk wel zou gaan sub sidiëren. Op het moment dat de drie verenigingen hun verzoek indienden waren zij niet op de hoogte van het feit dat de staats secretaris van CRM. Wallis de Vries, de overheidssteun heeft geblokkeerd naar aanleiding van het feit dat op de vergadering van zaterdagj.l. in Zeist door de clubs het voorstel om shirtreclame in te 's aangenomen. De voorzitter van Excelsior Jaap Bontebal heeft echter alle hoop nog niet laten varen. "De ge meente wil de mogelijkheid tot subsidieverlening kennelijk nog verder onderzoeken en wil de uitkomsten van het budget be wakingsinstituut afwachten". Cor van Rijn, de praeses van Sparta achtte de uitspraak ook niet zo negatief. "Die pro memoriepost is niet alleen een geheugensteun tje. Misschien wordt er toch nog een bedrag ingevuld wanneer de zaak van alle kanten is bekeken" Wel is de Sparta voorzitter het vol strekt oneens met de tot nu toe gevolgde gedragslijn want in de andere gemeenten is subsidie reeds lang ingevoerd zonder dat daaraan langdurige onderzoeken zijn voorafgegaan. LEIDEN - Het eerste viertal van de Carambole gaat in de Leidse bil jartcompetitie onversaagd door met het scoren van punten. In de zesde ronde kreeg 't Zuid 1 met 2-6 klop. In de eerste klasse blijft de Carambole 1 daardoor stevig aan kop met een totaal van 32 punten uit 6 wedstrijden. De an dere ploegen hebben allemaal al een vrije ronde gehad, zodat zij allen nog maar vijf ontmoetingen achter de rug hebben. Dichtstbij zijnde achtervolger van de nr. 1 is Between 1 dat dankzij een 0-8 ze ge bij de Vrienschap op 24 punten is gekomen. Landzicht 1 versloeg Rijnstreek 1 in eigen huis met 2-6 en staat nu op 22 derde. In de tweede klasse grepen de Ca rambole 2 en Wapen van Voor schoten 1 met behulp van ruime zeges de koppositie. De Waag 1 behoudt echter de beste papieren want deze ploeg kwam vanwege een uitgestelde wedstrijd niet in actie, en staat nu met drie punten achterstand en een ronde minder gespeeld derde. De uitslagen: Ca rambole 1-Rijnegom 1 8-0; De Heul 1-TOG 1 2-6; Wapen van V. 1-TOP 1 7-1; Morspoort 1-De Waag 1 uitg. Cleyn Duin 1 boekte in derde klasse de zesde achter eenvolgende overwinning, daarmee op 34 punten uit 6 ko mend. Tweede is Landzicht 3 met 29, terwijl 't Wachtje 1 met 27 punten op plaats nr. 3 bivakkeert. De uitslagen: Landzicht 3-Land- zicht 2 4-4; Between 2-Cleyn Duin 1 2-6: Rijnegom 2-'t Wachtje 1 2-6. Uitslagen 4e klas se: Landzicht 4-Carambole 3 4-4; De Waag 2-VOP 1 6-2; UVS 2- Vriendschap 2 4—4; DOS 1-DOB 1 4-4. Vijfde klasse: TOP 2-Zwaantje 1 6-2; Spijkerbak 1-Witte Hen 1 6-2; 't Zuid 2-Cleyn Duin 2 4-4; DOS2-Carambole45-3; De Waag 3-Landzicht 5 6-2. Zesde klasse: DOB 2-TOP 3 6-2; Between 3-De Waag4 4-4; DOS3-Vriendschap3 5-3; Landzicht 6-Morskwartier 1 2-6. Zevende klasse: DOB 3-VOP 2 4-4; Wapen van V. 2-Cleyn Duin 3 2-6; Carambole 5-DOS 4 2-6. Achtste klasse: Cleyn Duin 4- Spoortje 2 6-2; De Heul 3-'t Zuid 3 4-4; UVS 3-Wapen van V.3 4-1. Negende klasse: Vriendschap 4- TOP 4 4-4; Between 4-Verkerk 1 4-4. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft gisteren besloten een aantal maatregelen te treffen om lekken in de belastingwetgeving te dich ten. Minister-president Van Agt en staatssecretaris Nooteboom van financiën hebben gisteren na af loop van het kabinetsberaad me degedeeld, dat de ministerraad akkoord is gegaan met een wets ontwerp van de staatssecretaris tot wijziging van de inkomsten belasting en de loonbelasting in verband met oneigenlijk gebruik. MADRID (AFP) - De Sowjet-Unie steunt de Baskische afschei dingsbeweging Eta. Zij is echter bereid deze stetm te staken als Spanje afziet van toetreding tot de NAVO. Dit schreven de Ma- drileense dagbladen Informacio- nes en Diari-16 gisteren. Volgens de kranten heeft een voor aanstaand Spaans politicus en zakenman onlangs in Moskou van een "bekende van premier Kosygin" te horen gekregen dat "als jullie (de Spanjaarden) geen lid worden van de NAVO en ons Spanje laten gebruiken als basis voor het binnendringen van La- tij ns-Amerika, wij (de Russen) jullie met rust laten in Basken land". Informaciones zegt voorts uit "be trouwbare bron" te hebben ver nomen dat het bericht juist was dat een Madrileens ochtendkrant onlangs publiceerde. Volgens dit artikel heeft er op 14 juli bij Saint- Jean de Luz (in Frans Basken land) een ontmoeting plaatsge had tussen een leider van de mili taire vleugel van de ETA en de KGB, de Russische geheime dienst. De Russische delegatie werd geleid door Vitali Kovich, een journalist en "geheim agent". De Russische hulp aan de ETA gaat via Libië en Algerije, aldus In formaciones. De Russische am bassade in Madrid sprak gisteren formeel het bericht in de kranten tegen. Dit wetsontwerp bevat voorstellen tot wijziging van de aftrekbaar heid van vooruitbetaalde rente, de aftrekbaarheid van voorwaar delijk verschuldigde rente, de af trekbaarheid van zogenaamde meegekochte (obligatie) rente en de regeling over het zogenaamde fictieve rendement van aandelen in buitenlandse beleggingsin stellingen. Voor de maatregelen, die betrek king hebben op de vooruitbe taalde rente, voorwaardelijk ver schuldigde rente en meegekoch te rente, wordt als ingangsdatum 25 november 1978 voorgesteld. Voor deze maatregelen acht de staatssecretaris, gelet op de in vloed en het effect van eventuele geruchtvorming na het principe besluit van het kabinet, het niet verantwoord de ingangsdatum op een in de toekomst gelegen tijdstip te stellen. Voor het wetsontwerp tot wijziging Iran bedreigd Olie-industrie TEHERAN (UPI/DPA) - Iran's hoogste leider op geestelijk ge bied, de in Frankrijk verblijven de Khomeini heeft, naar gisteren uit kringen van de Iraanse oppo sitie werd vernomen, opdracht gegeven tot vernietiging van alle olie-installaties. Op de dag waarop de nieuwe sta king zou moeten beginnen begint ook de islamitische rouwperiode "Moharram" die tien dagen duurt. Daardoor kan de elfde de cember, wanneer deze heilige tijd eindigt, een nieuw belangrijk ontbrandingspunt worden in de voortgaande strijd tussen het re gime en zijn militante linkse en religieuze tegenstanders. De Sjah van Iran heeft gisteren am nestie verleend aan 267 politieke gevangenen, zo meldt Radio Iran. Vijf dagen geleden zijn ook ruim 200 politieke gevangenen vrijge laten. Voorts is een commissie ingesteld om na te gaan wat er moet gebeuren met de overige mensen die om politieke redenen gevangen zitten. In Teheran en omgeving zullen za terdag alle scholen, behalve de universiteiten, weer open gaan. van de regeling over het zoge naamde fictieve rendement van aandelen in buitenlandse beleg gingsinstellingen wil het kabinet als ingangsdatum 1 januari 1980 voorstellen. Oneigenlijk Het toegenomen oneigenlijke ge bruik van de aftrekbaarheid van rente maakt naar de mening van het kabinet het treffen van maat regelen noodzakelijk. Niet alleen is het aantal constructies en de omvang daarvan toegenomen, maar ook is meer dan voorheen sprake van renteconstructies, die uitsluitend tot dpel hebben het behalen van een fiscaal voordeel door het creëren van een aftrek post. Betaalde rente is voor particulieren nu aftrekbaar in' het jaar waarin de rente wordt voldaan, ook als de rente betrekking heeft op toe komstige jaren. Voorgesteld wordt voor vooruitbetaalde rente de aftrek nog alleen toe te staan voor renten, die over een tijdvak van niet meer dan zes maanden worden vooruitbetaald. Over langere periode uitbetaalde rente komt, indien betaald op of na 25 november 1978, slechts voor aftrek in aanmerking tot ten hoogste 4.UUU gulden per jaar. Het meerdere komt nooit voor aftrek in aanmerking. Belangrijk Premier Van Agt noemde gister avond op zijn wekelijkse pers conferentie het wetsonwerp in zake de reparatiewetgeving een belangrijk stuk. Als het parle ment met het wetsontwerp ak koord gaat. dan zullen verschil lende bepalingen van die nieuwe wet met ingang van 25 november 1978. dus morgen, van kracht zijn. Het leek ons correct om aan stonds na de beslissing van de ministerraad hierover publieke lijk mededelingen te doen, aldus de premier. Staatssecretaris Nooteboom van financiën deelde op de perscon ferentie mee, dat voor volgend jaar de opbrengst van de nieuwe maatregelen totaal 50 miljoen gulden zal zijn en in 1980 onge veer 130 miljoen gulden. Weer schandaal Zuid-Afrik a JOHANNESBURG (UPI) - De Zuidelijk Afrikaanse Vrijheids- stichting, een organisatie tot 'bevordering van vrijheid en demo cratie in Afrika' wordt gefinancierd door de Zuidafrikaanse rege ring, aldus de voorzitter Red Metrowich gisteren. De stichting werd twee jaar geleden in het leven geroepen ter bevordering van het beeld van Zuid-Afnka en had tot nog toe beweerd "een niet politieke stichting voor onderzoek te zijn fi nancieel gesteund door de particuliere sector'. Dc verklaring van Metrowich was de jongste in een reeks onthul lingen over regeringsfondsen voor, wat werd beschouwd als par ticuliere ondernemingen. AMSTERDAM(ANP) - Het college van burgemeester en wethouders van Amsterdam is bezorgd over het voornemen van minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting het wetsont werp op de stadsvernieuwing in te trekken. B en W hebben daar om de vereniging van Neder landse Gemeenten verzocht een gesprek aart te vragen van de ge meenten die hierbij betrokken zijn met de bewindsman. In dat gesprek zal volgens het col lege de minister gewezen moeten worden op de onaanvaardbare gevolgen voor de stadsvernieu- n een verklaring zeggen burge meester en wethouders van Am sterdam gisteravond dat zij een eventuele intrekking van het wetsontwerp onbegrijpelijk en rampzalig voor de stadsvernieu wing zouden vinden. Er is jaren aan gewerkt en iedereen is over tuigd van de noodzaak van een instrument als de wet op dc stadsvernieuwing, aldus B en W. Deze wet is namelijk bedoeld om de stadsvernieuwing te versnel len en een juridische basis te ge- In afwachting van de wet. aldus het college, is in Amsterdam al veel voorbereidend werk verricht. Allerlei maatregelen zijn geno- Burgemeester en wethouders vra gen zich nu af hoe het verder gaat met de mogelijkheden van de leefmilieuverordening, de grondpolitiek. de mogelijkheden voor versnelde onteigening en de inspraakregeling. Als het wetsontwerp ingetrokken wordt blijven al deze vragen naar de mening van B en W onbeant woord en wordt de stadsver nieuwing ontoelaatbaar ver traagd. BONN/BRUSSEL (GPD) - De grote on derhandelingscommis sie van de Westduitse vakbond IG Metall be slist zaterdag of er vol gende week in de ijzer en staalindustrie van Noordrijn-Westfalen, Bremen en Osnabruck gestaakt wordt. Gister avond hebben de werk gevers een laatste aan bod gedaan om een eventuele staking te voorkomen. Zij bieden zes weken vakantie en 3 procent meer loon. De vakbondseis om de we kelijkse arbeidstijd te verminderen, is door de werkgevers van de hand gewezen. Toelevering Inmiddels zijn al acht bedrijven in het Roergebied aangewe zen waar mogelijk vanaf dinsdagmorgen zes uur wordt gestaakt. Het zijn voorname lijk toeleveringsbedrijven voor de autoindustrie. Hier werken ca. 37.000 van de in totaal 220.000 betrokken ar beiders. Als het inderdaad tot een sta king komt, zou dat de eerste in deze bedrijfstak na vijftig jaar zijn, en wordt verwacht dat de werkgevers als ant woord op de speerpuntsta kingen het middel van de uit sluiting zullen toepassen. België De Belgische overheid wordt mede-eigenaar van de be langrijkste Belgische staal- ondernemingen. De over heidsdeelneming bedraagt 25 tot 49 procent in de bedrijven die in ruil een belangrijke verlichting van hun schul denlast krijgen. Dat is de kern van een reddingsplan voor de zieke Belgische staalindus trie. dat door de Belgische re gering is goedgekeurd. Door de staalbedrijven meer fi nanciële armslag te verschaf fen, zal de herstructurering van de deels sterk verouderde Belgische staalindustrie kunnen worden aangepakt. De komende jaren zullen tenminste 6000 staalarbeiders hun baan gaan verliezen. Over het Belgische staalplan is bijna een jaar onderhan deld tussen regering, de staalbedrijven en de belang rijkste aandeelhouders. De overheid krijgt 60 procent van de aandelen die de grote holdingmaatschappijen nu bezitten. In het Luikse Coc- kerill, de grootste Belgische staalonderneming, krijgt de overheid zo een kwart van alle aandelen. Dit percentage loopt op tot 49 procent in het bedrijf Frére-Bourgeois, de belangrijkste onderneming in Charleroi. In Sidmar bij Gent krijgt de overheid 20 tot 25 procent. Schulden De directies van de betrokken ondernemingen zullen voor de helft uit vertegenwoordi gers van de overheid gaan be staan. De leiding blijft echter berusten bij de managers die nu de dienst uitmaken bij de staalbedrijven, die grote schulden hebben bij de over heid. Een deel van die schul den wordt omgezet in conver teerbare obligaties, zodat de bedrijven wat ruimer bij kas komen. Bij Cockerill werd gevreesd dat anders geen geld meer beschikbaar zou zijn om de salarissen uit te beta len. In ruil voor de financiële injec ties voor de verouderde Waal se bedrijven is de investe ringsstop bij het Vlaamse Sidmar opgeheven. De capa citeitvan de koudwalserij van dit bedrijf zal tegen 1984 met een kwart zijn uitgebreid. Onder Vlaamse druk werd bovendien afgesproken dat er ook haast wordt gemaakt met de herstructurering van de scheepsbouw en de textielin dustrie, twee belangrijke be drijfstakken in Vlaande-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13