'Verlies' en 'winst' voor Leiden Lions Eu we geeft Timman met zone-toernooi duwtje in de rag 'Ik had weieens een kans verwacht' Bert Jansen: Ushockeyploeg Sovjet Unie naar Nederland ZATERDAG 25 NOVEMBER 1978 LEIDEN - De begrippen 'winst' en 'verlies' lagen, bij het opmaken van de sportieve en financiële balans van de Coupe NN-ontmoeting Menken/Leiden Lions-Havanna Club Eagles/Den Bosch, opvallend dicht in eikaars ver lengde. Want waar met name Harrie Wielheesen en Rob Hagendoorn ("die twee punten hebben we toch maar mooi binnengehaald") het sportieve) batige 6-2 saldo ook geruime tijd na het laatste eindsignaal nog uitgebreid fê teerden, hief sponsor Ton Menken een klaagzang aan met betrekking tot de schamele recette, die de 400 toeschou wers gisteravond binnenbrachten. "Hier moet dik geld bij; het is mij een raadsel waarom het Leidse publiek het ook nu weer heeft laten afweten", treurde het Leiden Lions-bestuurslid. "Misschien dat we naar de zondag avond moeten. Tegen Tilburg en Heerenveen hadden we in ieder geval wel 1300 man in de hal" Aanvankelijk leek het gebrek aan ambiance ook zijn weerslag op het spel van de thuisformatie te hebben. Leiden Lions kwam opmerkelijk futloos uit de startblokken, leed in de ope ningsfase veelvuldig puckver- lies, waardoor Den Bosch in die eerste minuten de toon kon aan geven. Ook toen kwam echter al aan het licht dat de drie aanvals- lijnen van de Bosschenaren over bijzonder weinig 'power' be schikten. Slechts sporadisch slaagden de Brabanders erin om de omslachtige opgezette aan vallen met een doelpoging te be sluiten, zodat de brigade van de andermaal souverein optredende Paul Domm alle gelegenheid kreeg om de matheid af te leggen. Een proces, dat overigens lang zaam in gang werd gezet. Want weliswaar wist Harrie Wielhee sen in de zevende minuut, nadat spelleider Tamboer de Japanner Nakamura voor het nodeloos op houden van het spel met een twee minuten-penalty had bestraft, de score te openen en verdubbelde Paul Domm (assist Ivan Kocan- da) vijf minuten later de marge, maar ook na die 2-0 slaagden de Leidenaars er, in dat stadium van het duel, geen moment in om het ijshockeyduel van het predikaat 'slaapverwekkend' te verlossen. De Brabantse 'adelaars' konden zich door de obligate instelling van de Leidse ijshockeyers tijde lijk uit de klauwen van de Lions bevrijden, maar bleken te zeer 'vleugellam' om datgene, wat de Bossche spelers beheersten in daden om te zetten. De Japanse speler/coach Hitoshi Nakamura mocht zijn voorwaart- sen in de slotfase van de eerste periode nog zó met smulpasses injecteren, het bleek allemaal vergeefse moeite nu met name rechterwinger Gerry Verhallen (tot tweemaal toe) de goede be doelingen van zijn trainer niet in doelpunten wist te vertalen. Eerst nadat Harrie Wielheesen (in de zesde minuut van de tweede periode) wegens 'hooking' naar de strafbank was gedirigeerd, was Joop van Gurp bij machte om een assist van Nakamura doeltreffend af te ronden: 2-1. Weldadig Die onverwachte tegentreffer had op de bewoners van de Ton Men- kenhal een weldadige uitwer king. Het tempo werd opge schroefd, de combinaties lukten beter, terwijl de Leidenaars ook in individueel opzicht opeens verre superieur aan hun oppo nenten bleken. Dat Den Bosch in die fase niet op grotere achter stand dan de 2-1 werd gezet, dankte die zwakke équipe aan het feit dat de goedspelende Dan Cuomo en Frank Dobbelaar hun schoten op de paal uiteen zagen spatten. "Rekenmeester" Paul Domm moest er daarom - in de zevende minuut van de derde periode - aan te pas komen om de sportieve boekhouding van zijn ploeg slui tend te maken. Met een impone rende solo verschalkte hij de complete Brabantse defensie, waarna hij op simpele wijze doelman Michaël Geisterfer kansloos liet. De ban was toen gebroken. Een ge geven dat door de gedegen opere rende Rob Verboom nog een ex tra dimensie werd gegeven toen hij na een assist van Robin Sara- bèr de 4-1 binnenknuppelde. Leiden Lions kon zich na die goal op gaan maken voor een demon stratiepartijtje, waarbij de thuis ploeg door Den Bosch geen stro breed in de weg werd gelegd. Eén en ander werd weerspiegeld in doelpunten van Ted Meyer (assist Paul Domm) en Rudy Bakker. Dat Patrick Kolijn daarna nog 6-2 mocht maken was toen allang niet meer belangrijk, nu dat doelpunt aan het sportieve suc ces geen enkele afbreuk meer kon doen. Dat deed hoogstens nog het schrijnende tekort aan recette GERARD VAN PUTTEN Terwijl de Japanse Den Bosch-speler Hitoshi Nakamura (liggend) Harry Wielheesen (19) van Leiden Lions de doortocht verspert, kan Luciën v. d. Schoot (links) voor opruiming zorgen. DEN HAAG (ANP) - Een Rus sisch ijshockeyteam zal van 28 december tot 13 januari 1979 een zestal wedstrijden in Nederland komen spelen. Het is voor de eerste maal in de historie van de Neder landse ijshockeybond dat een Russische ploeg ons land zal bezoeken. De Russische delegatie zal uit 32 man be staan, bij wie alle spelers die volgend jaar zullen meedoen aan het toernooi om het we reldkampioenschap in de a- groep. Vijf wedstrijden zijn reeds vastgesteld, voor de zesde zijn nog onderhande lingen gaande. Het rooster ziet er als volgt uit: Vrijdag 29 december; De Uit hof: Nedeiiand-Sowjet-Unie, Zaterdag 30 december: Gro ningen: Nederland-Sovjet- Unie, Dinsdag 2 januari: Roosendaal: Nederland- Sowjet-Unie, Woensdag 3 ja nuari: Uithof: Canada-Sow- jet-Unie, Donderdag 4 janua ri: Assen: Nederland-Sowet- Unie. AMSTERDAM (ANP) - In aanwe zigheid van tien van de vijftien deelnemers is gisteren in de foyer van het Amsterdamse Eurocrest- hotel de loting verricht van het zóne-toernooi nummer één, dat de komende drie weken pal on der het dak-vijftien etages hoger - gaat plaats vinden. De dreiging dat het toernooi wegens de finan ciële onmacht van de KNSB niet zou kunnen doorgaan werd in een later stadium weggenomen door toedoen van dr. Max Euwe die erin slaagde een sponsor be reid te vinden om de begroting van rond een ton sluitend te ma ken. Dr. Euwe, de onlangs teruggetre den president van de FIDE, deed dat niet, zoals hij in zijn ope ningswoorden verklaarde om de KNSB uit de /noeilijkheden te helpen, maar veeleer om een man in de gelegenheid te stellen waar te maken wat velen van hem ver wachten: namelijk het te brengen tot. uitdager van wereldkampioen Anatoli Karpov. "Het is eigenlijk overbodig t zeggen wie ik be doel", aldus dr. Euwe. '(Het is na tuurlijk Jan Timman". Dr. Euwe ging uitgebreid in op de geruchten dat Timman op grond van zijn resultaten in de toer nooien van Tilburg, Amsterdam, Niksic en Bugojno zonder meer zou worden toegelaten tot een van de twee interzöne-toernooi- ADVERTENTIE ZONDAG A.S. 14.00 UUR LUGDUNUM- TEXAS D.H.B. Sportpark aan de Oegstgeesterweg. (ANP) - Swaziland heeft gisteren bekend gemaakt zich terug te trekken uit de internationale voetbalbond (FIFA) om op die manier ook in de toekomst te kunnen spelen tegen clubs uit Zuid-Afrika. De minister van sport prins Mnafasibili, verklaar de dat Swaziland zich vanwege zijn geografische ligging, tussen Mozambique en Zuid-Afrika, niet kan permitteren om deel te ne men aan een sportboycot van Zuid-Afrika. ADVERTENTIE en als het Westeuropese zone- toernooi onverhoopt niet zou doorgaan. Acht jaar geleden is het voorgeko men dat een zöne-toernooi in Pa kistan werd afgelast wegens de grote reiskosten voor de deelne mers die tot uit Mongolië moes ten komen. Bij die gelegenheid is de Fide-president gemachtigd zelf te bepalen wie aan het inter- zöne-toernooi zou mogen deel nemen. Dr. Euwe betwijfelde echter of de nieuwe Fide-presi dent, in dit geval Olafsson, van dat recht gebruik zou damenzö- ne-toernooi Datzelfde geldt ove rigens in vrijwel gelijke mate voor het dames-zóne-toernooi dat nog steeds geen organisator heeft kunnen vinden en waarin Ne derland met Cathy van er Mije en Corrie Vreeken goede kansheb- sters kan afvaardigen. De taak die Dr. Euwe op de schou ders van Tim man heeft gelegd is geen lichte. Tot dusverre hebben in het verleden alleen Jan Hein Donner en Genna Sosonko ooit de sprong van de zóne- naar in- terzöne-toernooi kunnen maken, waarbij Sosonko dan nog in het uitzonderlijke geval dat Barcelo na '75, waar hij zich moest kwali ficeren, uit protest tegen de te rechtstellingen van het Franco regime onderbezet was. In Amsterdam nemen vijf groot meesters deel van wie vier elkaar in speelsterkte weinig ontlopen: Tim man 2585 Elo-punten, So sonko met 2575, Tony Miles met 2565 en Stean met 2510. De vijfde grootmeesteris de Spanjaard Bellon, die met een rating van 2350 onder de beide overigen Ne derlandse deelnemers, Lange- weg (2450) en Ligterink (2440) moet worden gerangschikt. Jan Timmari speelt vandaag in de eerste ronde van het zóneschaak toernooi met wit tegen de Frans man Roos. Langeweg en Ligte rink treffen elkaar direct ei sonko speelt met zwart tegen de Luxemburger Feller. Er zijn vijf tien deelnemers met een gemid delde elo-rating van 2364, door het toernooi de Fide-nc heeft gekregen. Voor een groot meesterresultaat moet men mi nimaal 11 punten (76 procent) scoren, voor een meesterresul taat 9 punten (64 procent). Als een niet-meester 9,5 punten scoort is hij direct meester omdat het hier een zöne-toernooi betreft. Atletiek - Met onmiddellijke in gang heeft de KNAU de voorma lige middenafstandsloper Bob Boverman benoemd tot trai ningscoördinator. Basketbal - In de voorronde van de strijd om de Europa Cup voor landskampioenen heeft Varese met 85-116 gewonnen van Spor ting Lissabon. Hockey - Pakistan heeft het eerste toernooi om de Champions Trophy gewonnen. In Lahore eindigden de Pakistani voor Au stralië en Groot-Brittanië. Wielrennen - De wereldkampioen schappen wielrennen op de baan en op de weg worden 1981 in Tsjechoslowakije gehouden. Volgend jaar wordt het toernooi in Nederland gehouden, het jaar daarop in Frankrijk. ADVERTENTIE A.s. zondag 2 uur L.F.C. 1 - Oranjeplein Terrein Boshuizerkade Na 250 duels bij Sparta: LEIDEN - Twee begrippen overheersen het leven van Bert Jansen: gelijkmatigheid en honkvastheid. Zowel in de grafische wereld, waarin hij halve dagen zijn brood ver dient, als in de voetbalmaat schappij wijkt hij zelden ver af van de constante, die als een rode draad door zijn car rière loopt. Het meest opval lende aan Bert Jansen is dan. ook dat hij zo onopvallend is. Hij is in alle opzichten een. man van weinig uitschieters Altijd goed om op redelijk, hoog niveau mee te werken, aan de totstandkoming van. het produkt dat vervaardigd moet worden (of dat nu als. voorbereider van handels drukwerk, of als rechtsback, van Sparta is); nooit te be roerd zichzelf weg te cijferen, in het belang van de ploeg waarin hij is opgenomen. Een plichtsbetrachting met een dubbele uitwerking. Hij wordt erom gewaardeerd door zijn directe collega's, maar hij zal er ook nooit door opvallen bij diegenen die zich buiten die kring bevinden. Geen selecties daarom voor Bert Jansen; geen transferperike len ook rond zijn persoon. Dertien jaar werkt hij nu al op de handelsdrukkerij van het LeidschlAlphens Dagblad; negen seizoenen alweer draait hij mee bij Sparta, de club waarvoor hij zondag j.l. tegen PEC Zwolle zijn 250ste officiële wedstrijd volmaakte. Automatisme De 27-jarige Leidenaar werd ervoor beloond met de bij dat soort gelegenheden gebruike lijke cadeaus. De enveloppe met inhoud van de suppor tersvereniging; het Delfts blauwe bord van het bestuur; het horloge van de spelers en de staf. Attenties voor een speler die zich nooit manifes teerde als dè voetballer van de ■elf, maar die zich wèl, doorlo pend liet gelden als een goed draaiend onderdeel van het collectief. Op Bert Jansen kon "gerekend" worden met een door de jaren heen gegroeid automatisme, waardoor hij als voetballer eigenlijk over het hoofd werd gezien, hoewel hij wel degelijk de capaciteiten had hoger te bereiken. Het is er nooit van gekomen. Zekerheid "Via derden was er voor dit sei zoen wel belangstelling van Ajax, maar dat was nooit rechtstreeks," herinnert hij zich. "Ik denk dat ik te gelijk matig speel; dat anderen meer kunnen opvallen omdat ze meer toppen en dalen ken nen, waardoor ze meer publi citeit krijgen. Als verdediger krijg je die al minder en zelf heb ik er ook nooit naar ge zocht. Ik tekende mijn con tracten altijd snel. Had ik daarmee wat langer gewacht, dan zou er misschien meer markt geweest zijn, maar ik heb altijd gekozen voor de ze kerheid. Waarom ook niet. Ik heb een goede baan, die goed met dat voetballen is te com bineren en het full-professio- nalismezag ik alleen als jonge jongen zitten; op latere leef tijd niet meer. Bij Sparta was dat trouwens nooit een vetpot. Doesburg, Parker en Morgan zijn de enigen die volledig in dienst zijn." Vreemd Het was mede de hang naar ze kerheid die hem weghield uit de algemene belangstelling die hem waarschijnlijk ook uit de selecties voor vertegen woordigende elftallen hield. Hoewel die plek geregeld vrij- A.s. zondag 14.00 uur A.S.C-A.D.0. Terrein de Kempenaerstraat kwam, werd Bert Jansen nooit opgeroepen als rech terflankverdediger voor Oranje. Niet tijdens de voorbereidingen voor het WK ("wat toch een teleurstelling voor me was"); niet tijdens de aanloop naar de laatste interland tegen Oost Duitsland toen Poortvliet geblesseerd raakte. Jansen: "Ik vond ook vreemd dat Van Kraay toen op die plek moest spelen, maar wat kan ik er verder aan doen dan goed blijven voetballen? Ik kan Zwartkruis toch moeilijk op gaan bellen om hem om die plaats te vragen. Aan de ene kant had ik weieens een keer een kans verwacht nu ik al ja ren zo constant speel; maar aan de andere kant kan ik toch ook wel begrijpen waar om ik die niet krijg. Zwart kruis heeft nu eenmaal een bepaalde groep waaruit hij selecteert. Hij kiest óók voor zekerheid: dus voor spelers met internationale ervaring. En die kun je nou eenmaal niet opdoen bij Sparta. Het is een cirkelgang. Omdat je niet bij een topclub zit, heb je min der kans om bij het Neder lands elftal te komen, vanwe ge het gebrek aan internatio nale ervaring. En omdat een club als Sparta waarschijn lijk nooit een echte topper kan worden, vanwege het gebrek aan financieën, krijg je die internationale ervaring nooit." Voorzichtig Bij dat gegeven heeft Bert Jan sen zich moeten neerleggen, omdat hij er de man niet naar is die vicieuze cirkel te door breken met spectaculaire da den of uitspraken. Integen deel. Hij bekijkt het voetbal len nuchter en voorzichtig. "Als ik de kans zou krijgen hogerop te komen, zou ik die natuurlijk pakken, maar ik hoef niet per se. Ik kijk ook naar de toekomst, naar de tijd na het voetballen. Dan kan ik bij die handelsdrukkerij hele dagen gaan werken. Heb ik toch een goede job. Het voet ballen bij Sparta biedt me bo vendien bevrediging genoeg. Natuurlijk zit ik er ook wel over in als we verliezen, maar ik zal er echt geen hap minder om eten." Groei Alleen op dat laatste punt ver schilt hij duidelijk van zijn huidige trainer Petescu, voor het overige bevindt hij zich op dezelfde golflengte als de Roemeen, die veel meer voor zichtigheid door zijn op drachten en uitspraken mengt dan Cor Brom in zijn Spartaanse periode. Bert Jansen: "Brom was opti mistischer en directer. Die stelde gewoon: uit de volgende wedstrijden halen we zoveel punten. Petescu heeft een meer opbouwende aanpak. Die gaat nu duidelijk z'n vruchten afwerpen. Het is een tijd minder gegaan met Spar ta, maar dat was een kwestie van wennen en zoeken naar de juiste opstelling. Wij moes ten niet alleen aan Petescu, wennen; hijzelf moest ook het nodige zelfvertrouwen op doen, na dat rotjaar dat hij bij Telstar had gehad. Nu groeit hij met de ploeg mee. Nee, niet zo overdreven veel pratend als wel voorgesteld in sommige kranten (we hebben heus geen tactische bespre kingen van een paar uur) r het is wèl i r dat i Mogelijkheden Een "menselijker" benadering die nu effect lijkt te sorteren, hetgeen op de trainingen op het Kasteel tot uiting komt. Tijdens partijtjes wordt meer risico genomende één-tegen- één situaties worden niet meer geschuwd. Reden voor Bert Jansen om toch nog een optimistisch geluid te laten horenvlak voor het duel tegen AZ '67"Als we zo voetballen als in de laatste weken, heb ben we toch wel weer moge lijkheden." Temeer omdat Doesburg ("de belangrijkste speler van Sparta; een wereldkeeper") weer van de partij zal zijn. Jansen: "Hij is er tegen PEC alleen uitgegaan om zijn speech voor mij voor te berei den." Een typerend grapje; de enige "uitschieter". PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11