Dajan verwijt Amerika voorkeur voor Egypte Nieuwe Britse voorstellen Rhodesië over EG eens over veilige zee Oostblok wil meer landen in SALT- overleg Carter en Sadat gaan praten VRIJDAG 24 NOVEMBER 1978 MOSKOU (GPD) - Het Kremlin wil de Russisch-Amerikaanse on derhandelingen over beperking van strategische kernwapens (SALT) uitbreiden tot de drie an dere mogendheden die over kernwapens beschikken, te we ten Engeland, Frankrijk en Chi na. De zes andere lidstaten van het (militaire) Warschau-pact on dersteunen dit streven, zo blijkt uit een slotverklaring na twee da gen van politiek overleg van de leden van dit bondgenootschap in Moskou. Dit voorstel is al eer der besproken door Russische en Amerikaanse vertegenwoordi gers en het is eind oktober ook ter sprake gekomen tijdens het be zoek van Sowjet-minister van buitenlandse zaken Gromiko aan Parijs. De kans is dat Peking op korte ter mijn zal toestemmen in een der gelijk gezamenlijk overleg, is praktisch nihil. De Chinese lei ders hebben al eerder te kennen gegeven dat dergelijke voorstel len ten doel hebben de Chinese ontwikkeling tot een volwaardi ge kernmacht vroegtijdig af' te remmen, terwijl de leiding in Pe king zo'n ontwikkeling juist no dig acht als tegenwicht tegen het militaire overwicht van de Rus sen. Politieke waarnemers ach ten dit voorstel, dat bovendien voorziet in een exclusief gebruik van kernenergie voor "vreedza me doeleinden", daarom niet realistisch en voornamelijk be doeld als propaganda. In de slotverklaring die werd uitge geven na twee dagen van overleg ln ^ader van het zogeheten comité voor politiek overleg van het Warschau-pact, was geen aanval op Peking opgenomen Een dergelijke aanval zou ook moeilijk te combineren zijn ge weest met eerder genoemd voor stel om China bij het SALT- overleg te betrekken, en boven dien zouden de Roemenen zich tegen zo'n Anti-Chinese verkla ring hebben verzet. De Roe meense leiding wil zowel goede betrekkingen onderhouden met Moskou als met Peking. De topleiders van het Warschau pact zijn het tijdens hun twee jaarlijkse overleg eens geworden over de noodzaak van "stopzet ting van de produktie van alle soorten kernwapens" en zelfs over de "geleidelijke afbraak van kernvoorraden tot hun uiteinde lijke opheffing". Dit laatste is een opmerkelijk punt in de War- schau-pact-verklaring. omdat de Sowjet-leiding vroeger al eens dergelijke voorstellen heeft ge daan maar in het voorjaar van 1977 uiterst fel en negatief rea geerde toen de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Vance tijdens SALT-besprekin- gen in Moskou deze filosofie wil de omzetten in praktisch maatre gelen. De Oostblok-leiders zeggen verder voorstander te zijn van een spoe dige afsluiting van een nieuw Russisch-Amerikaanse strate gisch (SALT-)akkoord, en daar naast zouden zij ook graag een doorbraak zien in de vastgelopen besprekingen in Wenen over we derzijdse, gelijkwaardige troe- pen- en wapenvermindering in Centraal-Europa (MBFR). In de slotverklaring wordt de "im perialistische politiek" tegenover bevrijdingsbewegingen in de Derde Wereld gekritiseerd, en verder wordt de nadruk gelegd op niet-inmenging in de interne aangelegenheden van andere sta ten. Het vredelievende karakter van de slotverklaring na twee dagen van politiek overleg van de Oosteu- ropese topleiders werd verstoord door een felle scheldpartij tegen "westerse laster" over de schen ding van mensenrechten in Oost- Europa. Volgens de Oostblok- leiders is dit des te verwerpelij ker, omdat die kritiek komt uit staten "waarvan de bevolkingen al de ontberingen hebben te ver duren van werkloosheid, van on gelijkheid, rassendiscriminatie, georganiseerde misdaad en van morele achteruitgang". Sowjet- partijleider en president Leonid Brezjnjev kreeg aan het eind van het tweedaagse Warschau-pact- overleg een hoge Bulgaarse on derscheiding uit handen van de Bulgaarse leider Todor Zjiwkov. JAKARTA (GPD) - Ondernemers in Indonesië, die ondanks ernsti ge waarschuwingen, van plan zijn dc prijs van hun artikelen te verhogen, lopen de kans te wor den opgepakt en veroordeeld tot dwangarbeid in de riolen. De chef van de binnenlandse veilig heidsdienst (Kopkamtib). admi raal Soedomo, heeft dit gisteren gezegd. Hij sprak van „economi sche terroristen", die leed berok kenen aan het volk en die het verdienen om gestraft te worden tot dwangarbeid in de vieze en stinkende riolen". .Vraag mij niet op welke legale gronden zij kunnen worden ge pakt, maar het zijn terroristen van de economie", zo verklaarde Soedomo. Op deze manier pro beert de regering om de onge breidelde prijsverhogingen, die volgden op de 15 november ge nomen monetaire maatregelen, een halt toe te roepen. De coördi nerende minister voor economie, financiën en industrie, prof. Wij- ojo Nitisastro, maakte op die dag volkomen onverwachts bekend dat Indonesië zijn roepia heeft losgekoppeld van de Amerikaan se dollar en zijn valuta op een „controleerbare wijze" heeft la ten zweven ten opzichte van de andere sterke valuta's. Door deze operatie daalde de waarde van de roepia maar liefst met 50 pro- De - ..laatregelen wekten paniek on der de Indonesiërs. Van deene op de andere dag merkten ze dat ze niet meer zoveel konden kopen met hun roepia's. omdat de on dernemers hun artikelen in prijs hadden verhoogd. De huisvrouw ontdekte dat de vis, het vlees, groenten, margarine, eieren en braadolie tweemaal zo duur wa ren geworden. Winkeliers be gonnen een hamsteractie waar door een tekort ontstond aan sui ker, zout en meel, wat ook weer prijsverhogingen veroorzaak- De Indonesische vakbonden en parlementariërs vestigden de aandacht op de positie van men sen met lage inkomens. Er wordt druk uitgeoefend op de regering om de salarissen aan te passen aan de gewijzigde situatie. De re gering op haar beurt deed een dringend beroep op de onderne mers en winkeliers de prijzen niet te verhogen. Maar niemand trok daar zich wat van aan. De minis ter van handel. Radius Prawiro, waarschuwde de mensen die pro fijt trekken van deze nieuwe si tuatie. dat zij belasting zullen moeten betalen. Ook toeristen en buitenlanders die dachten met hun dollar of gulden meer te kunnen doen - voor een dollar kreeg men 600 roepia en voor een gulden ongeveer 300 - kwamen bedrogen uit. De hotels verhoogden prompt hun tarieven en veel toeristen maakten het mee dat de prijs van de maaltij den nog tijdens het eten met 30 tot 40 procent omhoog- schoot. Intussen heeft een lid van Golkar, de regeringspartij, kritiek geoe fend op de dreigementen van admiraal Soedomo. die hij ..on wijs" noemt. „Het lost niets op. het kan alleen nog meer onrust veroorzaken". Intussen heeft president Soeharto de Indonesi sche ondernemers aangeraden met hun crediteuren te onder handelen over nieuwe afspraken over afbetalingsverplichtingen in verband met de gewijzigde om standigheden. LONDEN (GPD) - De Britse rege ring heeft in overleg met de Ame rikaanse president Carter beslo ten een afgezant te sturen naar Rhodesië om vast te stellen of er voldoende gronden aanwezig zijn om in het komende jaar een con ferentie in Engeland te beleggen van alle betrokken partijen. Dit zou betekenen dat Londen voor het eerst bereid is de afvallige Rhodesische premier Ian Smith te ontvangen. De aankondiging van dit nieuwe initiatief werd onverwachts door premier Callaghan gedaan in het Lagerhuis. Hij zei dat hij het La- bourparlementslid Kevin Hug hes had aangesteld om als zijn persoonlijke afgevaardigde de 'verkenningsmissie" te onder- WMmk GEORGETOWN - Bootcontainers met de stoffelijke overschotten van de sekteleden van de People's Temple, die deze week in Guyana massaal zelfmoord pleegden. De container met het lichaam van sekteleider J immie Jones werd extra gemerkt. De lichamen werden gisteren ingescheept om naar Amerika te worden vervoerd I Thuis gezond bruin opfl J onze Sunfit zonne bank. Veilig, t lijk, zonderverbranden Oerdegelijk Hollands kwaliteitsprodukt, ge garandeerd. Tijdklok is ingebouwd. Sinter klaas Sjardïi inbv Gekakel in Deense pluim veewereldje KOPENHAGEN (Reuter) - Deense dierenbescher mingsverenigingen hebben gisteren gedreigd met bui tenparlementair optreden als het parlement instemt met de invoering van legbatterijen in Denemarken. Het parlement houdt zich bezig met een voorstel het verbod op het houden van kippen in legbatterijen op te heffen. Op het ogenblik eist de Deense wet dal kippen voor hun, vol gens deskundigen lichame lijk en geestelijk welzijn, vrij moeten kunnen scharrelen. Als dit artikel wordt gewijzigd, zo zeggen de dierenbescher mingsverenigingen, zullen er straatbetogingen komen en zal een boycotactie worden ontketend. CAIRO. JERUZALEM (GPD) - De Israëlische minister van buitenlandse zaken D^jan vindt dat Amerika in de vredesonderhandelingen over het Midden-Oosten te veel de kant van Egypte kiest Dajan zei dit nadat de Egyptische president Sadat bekend gemaakt had telefonisch met de Amerikaanse president Jimmv Carter te zijn overeen gekomen volgende week de verschil lende opvattingen in het vredesoverleg nog eens op een rijtje te zetten. Egypte en Israel blijven van mening verschil len over de koppeling tussen een afzonderlijk vredesverdrag tussen beide landen en de terug trekking van Israëlische troepen uit de Gaza- strook en van de westelijke oever van de Jor- daan. Israël heeft een Amerikaans compromis voorstel aanvaard en wil, blijkens de verklarin gen van Dajan, geen stap verder doen in de richting van de Egyptische voorstellen. Egyp te, dat nog geen ja tegen de Amerikaanse tus senoplossing heeft gezegd, wil het vredesver drag met Israël alleen tekenen wanneer er een strikt tijdschema wordt vastgelegd voor Israë lische terugtrekking uit eerst de Gazastrook en vervolgens de westoever van de Jordaan. Sadat kwam met zijn verklaring na een beslo ten zitting van de parlementsfractie van zijn Nationaal Democratische Partij. De Egypti sche vice-president Hosni Moebarak lichtte de parlementariërs tijdens deze vergadering in over de besprekingen die hij vorige week in Washington met Carter heeft gevoerd. NDP- woordvoerder Mandour Hassan zei na afloop van de bijeenkomst dat de Egyptische regering dit weekeinde zal reageren op de Israëlische afwijzing van de Egyptische voorstellen. Volgens Hassan heeft Moebarak uiteengezet dat de prioriteit die Egypte geeft aan Israëli sche terugtrekking uit de Gazastrook. ten doel heeft daar snel te kunnen beginnen met de voorbereidingen voor Palestijns zelfbestuur Gaza zou dan een voorbeeld voor een gelijk soortige regering op de Westoever kunnen zijn, menen westerse diplomaten in Cairo, en de Jordaanse koning Hoessein de gelegenheid geven zich bij de overeenkomsten tussen Israël en Egypte aan te sluiten. De Israëlische minister van buitenlandse za ken Dajan benadrukte gisteravond echter dat Israël vasthoudt aan het laatste Amerikaanse compromis-voorstel en daar geen wijzigingen meer in wil laten aanbrengen. Dajan gaf toe dat hij en premier Begin het niet eens zijn over de Israëlische tactiek bij het overleg in Washing ton. Dajan had een Amerikaans voorstel voor lokale verkiezingen in Gaza en West-Jordanië eind volgend jaar willen aanvaarden. Begin, gesteund door de andere leden van het kabinet, wilde daar niets van weten. Op de Westoever zelf werd gisteren een politie ke bijeenkomst door de Israëlische minister van defensie Weizman verboden. Naar Israëli sche maatstaven wordt op dergelijke bijeen komsten te veel opgeroepen tot geweld tegen de „zionistische staat Israël". Enkele dagen eerder hadden vooraanstaande Westjordaniers tijdens een massa-bijeenkomst opgeroeperl tot Palestijnse terugkeer naar Israëlisch gebied (de heuvels van Jaffa en Haifa). Een Israëlische regeringswoordvoerder liet weten dat dit een goede les was geweest en dat aanvragen voor het houden van politieke bijeenkomsten voor taan van geval tot geval zullen worden beke ken. Bewoners van de bezette Westoever protes teerden gisteren in Jeruzalem tegen de Israëli sche onteigening van Arabisch land. De politie gebruikte traangas en arresteerde de burge meesters van Ramallah en El-Birch, toen de betogers het hooggerechtshof wilden dringen, waar de rechters zich bogen over de juridische protesten van Arabische landbezit ters tegen de Israëlische maatregelen. Hughes zou niet alleen overleg plegen met de Rhodesi sche regeringsleiders, maar ook met de staatshoofden van de zo genaamde „front-linie'-landen (Zambia, Mozambique, Tanza nia). Ook zou Hughes besprekin gen in Nigerië voeren. Hij zal verder met instemming van president Carter worden verge zeld door de Amerikaanse am bassadeur in Zambia. Het is te verwachten dat hun rondreis be gin volgende week zal beginnen Premier Callaghan maakte dui delijk dat van een conferentie al leen sprake zou kunnen zijn, wanneer all^ betrokken partijen (inclusief die van het Patriotti sche Front) het eens zouden kun nen worden over de condities vooreen „overeenkomst waaraan alle partijen zich zullen houden en die de steun zal hebben van de internationale gemeen schap" Hoewel dat er veel op leek dat Cal laghan probeerde het Anglo- Amerikaanse plan voor Rhodesië te doen herleven, zei hij in het parlement dat andere voorstellen in overweging genomen zouden worden. Hij maakte bovendien duidelijk dat zijn afgevaardigde Hughes, niet werd uitgezonden om te onderhandelen, maar al leen om te onderzoeken of een conferentie van alle partijen tot de mogelijkheden behoorde. De parlementariër Hughes wordt ook door de conservatieven ge zien als een gelukkige keuze voor deze delicate missie. Hij heeft eerder zijn sporen verdiend met onder andere gesprekken in Moskou, waar hij zich ontpopte als een bekwaam diplomaat en een goed onderhandelaar. Niettemin heerst er vooral in jour nalistieke kringen in Londen een stemming van scepticisme. De politieke correspondent van het dagblad „The Guardian" zei" „Een nieuwe afgezant, maar de zelfde oude bagage". Hij was van mening dat het Patriottische Front allang geleden had beslo ten dat een guerrilla-oorlog de enige oplossing was en dat het stadium van conferenties tot de wensen van het verleden be hoorde. Hij achtte de nieuwe on derneming van premier Callag han niets meer dan een poging om het gezicht van Engeland te redden, nadat Amerika in wezen al het initiatief had overgeno- ADVERTENTIE Demonstratieverbod in Spanje MADRID (GPD) - Het Spaanse ministerie van binnenlandse zaken heeft tot 10 december het verbod uitgevaardigd om manifestaties of volksop lopen op straat te organiseren. Dit verbod, dat gisteren van kracht werd, is het gevolg van een besluit van de ministerraad op 1 november en is bedoeld om de campagne van het referendum over de democratische grondwet en de bekendmaking van de resultaten van de volksstemming zo rustig mogelijk te doen verlopen. Met dit verbod wil de regering voorkomen dat de Spaanse burgers door voor- of tegenstanders van de grondwet in verwarring worden gebracht. Het kabinet Suarez wil hiermee de bevolking een maximaal inzicht geven in de informatiestroom over de nieuwe democratische grond wet. BRUSSEL (ANP) - De transport ministers van de Europese Ge meenschap zijn het gisteren in Brussel eens geworden over een aantal veiligheidsmaatregelen die moeten voorkomen dat er in de toekomst nog rampen gebeu ren zoals met de "Amoco Cadiz" voor de Franse kust. In nationale wetten van de negen EG-landen moet worden vastgelegd dat tankschepen die olie, gas of che mische produkten vervoeren (schepen boven de 1.600 ton) zich bij het aanlopen van Europese havens "tijdig" moeten melden en een groot aantal gegevens moeten verschaffen inzake la ding eventuele gebreken van het schip enz. Voor Nederland verandert er niet veel, aldus de Nederlandse mi nister van verkeer en waterstaat, Tuijnman, die het overigens posi tief beoordeelde dat opgetreden kan worden tegen schepen die zich niet aan de nu overeenge komen bepalingen houden. De ministerraad bepaalde voorts dat EG-lidstaten alles in het werk moeten stellen om ervoor te zor gen dat schepen op de Noordzee en het Kanaal gekwalificeerde loodsen aan boord nemen. Dat kan voorlopig alleen gelden schepen die onder de vlag landen van de Gemeenschap va- i en. Maar via de IMCO (intergou vernementele maritieme consul tatieve organisatie) gaat de Ge meenschap proberen, ook onder andere vlag varende schepen te bewegen op de Noordzee zulke loodsen te gebruiken, n de Europese "transportraad" is men het er bovendien over eens geworden dat schepen die Euro pese havens aanlopen gecontro leerd kunnen worden op veilig heids- en gezondheidsnormen aan boord. Voorts is besloten dat de negen EG-landen zo snel mo gelijk zullen overgaan tot onder tekening van het internationaal verdrag van 1978 inzake oplei ding, bekwaamheid en wacht dienst van zeelieden. Dat verdrag wordt gezien als een stap op de weg naar het stellen van algeme ne normen voor de opleiding van zeelieden. Dat is nodig omdat gebleken is dat een groot aantal ongelukken op zee te wijten is aan "menselijke fouten". WASHINGTON - Hans MuUikm uil Texas kruipt langs liet Lincoln monument in Washington. Daardoor kwam lui aan liet eind van zi/n 2'1-s jaar durende reis op zijn knieën die hem van Texas naar Washington voeren. Mullikin maakte de reis om Amerika duidelijk te maken dat het land "op de knieen moet en berouw moet tonen". Un certain art devivre. verkrijgbaar bij 0 a Au Bon Goüt Gangetje 8 Leiden Focke Meltzer Den Haag. Leidsenhage. Rijswijk Pavilion Christofle Hoogstraat 33 Den Haag

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9