Machinisten oefenen op de Schiphollijn VUILNISBELT WELLICHT MOTORCROSS-TERREIN communisme VRIJDAG 24 NOVEMBER 1978 door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. De Grontmij. een civiel- en cul tuurtechnisch ingenieursbu reau uit Rijswijk, heeft in op dracht van Staatsbosbeheer in de afgelopen twee jaar een inventarisatie gemaakt van de nog aanwezige bunker complexen in de duinenrij tussen Wassenaar en Katwijk. Naast de voornamelijk be tonnen gevaarten uit de laat ste wereldoorlog zijn in de in ventarisatie ook opgenomen de uit bakstenen opgetrok ken verdedigingswerken uit de oorlog '14-' 18. Sen samenvatting van de be vindingen van de Grontmij zijn terug te vinden in het de zer dagen verschenen boek werkje (oplage 300 ex.) "Bun kers in het duinlandschap' Het is de bedoeling dat te zijner tijd onder supervisie van de Grontmij de bunkers een kopje kleiner worden ge maakt. In het boekje worden de nodige argumenten aan gedragen waarom dat ge wenst is. Belangrijke reden is bijvoorbeeld dat de bunkers nog steeds een grote aantrek kingskracht uitoefenen op Eén van de vuilnisbelten in de Bollenstreek gaat wellicht dienst doen als motorcross-terrein. Daarmee zou dan worden voldaan aan de wens van een grote groep jeugdige motorcrossers, die halverwege'dit jaar in Sassenheim enthousiast een vereniging op poten zetten maar al snel daarna hun oefenterrein weer moesten afstaan. Hun verzoek aan het Samen werkings Orgaan Bollenstreek om mee te werken bij het zoeken naar een alternatief, lijkt gehonoreerd te gaan worden. Burgemeester Bosma van Noordwijkerhout: "De kwestie is deze week ter sprake geweest in de vergadering van het dagelijks bestuur. We zijn tot de conclusie gekomen dat de jongelui het meest gebaat zijn bij een sterk geaccentueerd ter rein, waar ze bovendien met hun motoren weinig tot last zullen zijn van omwonenden. In dat beeld passen bijvoorbeeld goed de duinen, maar dat is geen haalbare kaart. Staatsbosbeheer zal daar geen toestemming voor geven. Blijft eigenlijk alleen nog over de vuilnisbelten. Daar kunnen de jongelui volgens ons met hun sport prima terecht Daar kunnen ze kuilen, springschansen en noem maar op op aanleggen" Volgens de burgemeester komen er diverse belten voor in aanmer king. Die van Katwijk, die van Noordwijk en eventueel ook die van Noordwijkerhout. Al zit aan deze laatste wel een "maar' verbonden. Noordwijkerhout is nog steeds niet met de provincie tot overeenstemming kunnen komen over een alternatieve plaats voor het storten van puin. En zolang daar geen oplossing voor is gevonden is de belt van Noordwijkerhout niet ter beschikking. Bosma zal op korte termijn contact opnemen met de voorzitter van de motorcross-vereniging Sassenheimer Frank v.d. Vlugt. Ook gaat hij in de komende week de gemeentebesturen van Katwijk en Noordwijk polsen over het eventueel beschikbaar stellen van de vuilnisbelt. De motorcrossers (bijna tachtig) komen uit de gehele bollenstreek het publiek. Met alle gevolgen van dien bestaande vegetatie wordt stuk getrapt, rondom de verdedi gingswerken "brokkelt" zo doende het duin af waardoor de zeewerende functie op de tocht dreigt te komen te staan. Blootgelegd Er zijn destijds nogal wat bun kers afgedekt met een laag duinzand, maar dat blijkt geen afdoende maatregel te zijn geweest. Of ze zijn weer (gedeeltelijk) blootgelegd door de wind óf de jeugd is aan het uitgraven geslagen. De bunkers mogen dan welis waar een stevige indruk ma ken, veel van de in totaal 270 exemplaren, blijken er slecht aan toe te zijn, op instorten te staan. Vandalisme en ouder dom zijn daar de oorzaken van. En aangezien er nogal eens mensen in de bunkers worden gesignaleerd zijn ern stige ongelukken niet denk beeldig. De Grontmij heeft ook geconstateerd dat de wind sommige bouwwerken zó heeft ondergraven dat ze grote kans lopen van het res terende duin af te glijden Daar zijn al voorbeelden van Nog wat argumenten van de deskundigen op haast te zet ten achter opruiming: ze ontsieren sterk het land schap en ze vormen zwakke schakels in de verdediging tegen de zee. Nog intact zijn de bunkers worden gezien als holle ruimten in het duinmassief. Zou er zand voor in de plaats komen dan betekent dat een verstevi ging van de kustlijn. i de half vervallen bunkers in de duinen tussen Katwijk en Wassenaar. De bedoeling is (maar ntbreekt nog...) om het gros van deze betonnen bouwsels op te ruimen. Toch kan het nog wel even gaan duren voor er aan de slag kan worden gegaan. Want waar moet Staatsbosbeheer bij voorbeeld ruim vier miljoen gulden vandaan halen die het karwei gaat kosten? Er zijn momenteel besprekin gen gaande met Volkshuis vesting. Onder dat ministerie ressorteert nog steeds de af handeling van oorlogsschade en veel zaken die daar mee samen hangen. Er is een apart geldpotje voor; de kunst voor Staatsbosbeheer is nu daar een paar miljoen uit te halen Werklozen Het totale opruimkarwei (wel licht dat er in gedeelten ge werkt gaat worden) zal onge veer vier jaar in beslag gaan nemen. Wat de loonkosten betreft is al een beroep ge daan op steun van het minis terie van sociale zaken. Het zal er zo goed als zeker op uit draaien dat bij het opruimen van de bunkers een beroep wordt gedaan op werklozen. Hoeveel men er nodig heeft is nu nog niet bekend. Zij zullen voornamelijk worden ingezet om de stukken duin (plus ve getatie) op en om de bunkers, naar elders te verplaatsen (opkuilen) en naderhand Niet alle bunkers en onder aardse gangenstelsels moe ten in de nabije toekomst het veld ruimen. Zoals ik al eer der in deze rubriek schreef bevindt zich in het duinge bied nabij Katwijk een klei ne kolonie zeldzame vleer muizen. Zij huizen in de on deraardse gangen die de di verse bunkers daar met el kaar verbinden. De vleer muizen behouden hun be huizing. In het bewuste gebied beschikt de Ursula-kliniek uit Leiden over een bunker, waarin weefsels op sterk water wor den bewaard. Ook die bunker zal niet onder de slopersha mer vallen. Dan is er nog de fensie die onderdak heeft in wat forten en daar ook blijft zitten. Gespaard Gespaard blijven vermoedelijk ook enkele bunkers die van -architectonische waarde" zijn. Een dergelijk verzoek is afkomstig van de stichting Menno van Coehoorn, die zich ten doel stelt, de in standhouding te bevorderen van oude, buiten militair ge bruik gestelde vestingwer ken. De Wassenaarse gene raal buiten dienst Kortenraad is door de stichting aange trokken om van Staatsbosbe heer gedaan te krijgen dat een paar gave exemplaren voor het nageslacht bewaard blij ven. Gisteren heeft hij weer besprekingen gevoerd in het "hoofdkwartier" van Staats bosbeheer. Voor de resterende bunkers hoeft het slopen geen probleem op te leveren. Zo goed als zeker zullen ze met springstof te lijf worden ge gaan. In het verleden is al eens geëxperimenteerd met water. Dan metselde men de bunker dicht, op een klein gat na. Liet hem vervolgens vol lopen met water en een kleine explosie was voldoende om de steenmassa's in beweging te zetten. Bij die methode viel de bunker niet in stukken uiteen maar was er slechts sprake van scheuren, waarna er kolossa le drilboren aan te pas moes ten komen om de zaak te kla ren. Zo'n werkwijze wordt als te omslachtig ervaren. Een gedeelte van de honderden tonnen puin die vrij komen zal worden afgevoerd, een deel zal dienst doen als op vulling van duinpannen. SCHIPHOL (CPD) - Niet minder dan 80 treinmachinisten worden sinds begin november vertrouwd gemaakt met het traject ScIfipho!-Amsterdam-Zuid, voor welgeteld èèn trein die vanaf 20 december op dit nieuwe baanvak 53 keer per dag heen, en even vaak terug zal denderen. Met naar schatting 20 passagiers per trein. NS heeft dit forse aantal machinis ten noodzakelijk geacht om uit eenlopende redenen. Een ervan is het zeer hoge ziekteverzuim bij het openbaar vervoer en dus ook bij NS. Een overweging die niet onjuist lijkt, want de vier machi nisten die voor woensdag op het instructieschema stonden, heb ben zich allemaal ziek ge meld. Toch vertrekt tegen half 12 de trein uit NS' nieuwste, duurste en meest comfortabel opgezette bo reling. station Schiphol. Een half uurtje later is het „tweetje" er weer terug, met aan boord èèn passagier. Station Schiphol moet een van de diepst gebouwde spoorwegstations ter wereld zijn. De perrons liggen ruim elf meter onder de gemiddelde zeespie gel. Nieuw voor de machinisten is de nu nog drie, na voltooiing in Leidse richting zes kilometer lange tun nel. Er zit een bocht in, er zitten nooduitgangen in en de twee spo ren zijn gescheiden door een be tonnen muurtje van bijna een meter hoog, zodat een ontspo rende trein niet het spoor van de tegenligger kan blokkeren. De beveiliging in de tunnel is de zelfde als buiten. Wel moet de machinist, in geval van een cala miteit, direct de NS-verkeerslei ding op Schiphol waarschuwen. Is een trein na 140 seconden niet in de open lucht of op station Schiphol, dan treden automa tisch de rinkelbellen en de waar schuwingslampen in wer king. Fluitje Voor het overige is het berijden van Nederlands langste tunnel voor een machinist hetzelfde als een bovengrondse rit, zo onthult trac- tieopzichter H. Deelen, die bij gebrek aan „leerlingen" dit keer zelf maar op de preekstoel is gaan zitten vanwaar hij de trein on derwerpt aan zijn wil. Voor de gemiddelde machinist een fluitje van een cent. Of van miljoenen, gegeven de hoge aanlegkosten van deze spoorlijn. Dit laatste overigens niet helemaal, want trein en baanvak zijn voor zien van ATB. Automatische Trein Beheersing is het na de ramp bij Harmeien (januari 1962) ingevoerde systeem dat waar schuwt voor te hoge snelheden en dat de trein tot stilstand brengt indien de machinist een geel en vervolgens een rood sein niet of te laat zou opmerken. ATB is op de Schiphollijn geen overdaad. Juist omwille van een grotere veiligheid voor de passa gier, zou in het donkere deel van het jaar een prachtig ondergaan de. genadeloos verblindende zon in het zuidwesten, een machinist noodlottige parten kunnen spe len. Op het open deel van het tra ject rijden de treinen 130 km per uur, wanneer de baan goed is in gereden 140. In de tunnel is de snelheid 100. Hoewel de praktijk uitwijst dat het af en toe gebeurt, is de kans dat een machinist een sein mist zeer r In een vrij hoog tempo krijgt de Schiphollijn ook tussen de luchthaven en Leiden i klein. Voor elk traject moeten zij een soort examen afleggen, waaruit blijkt dat zij met het tra ject vertrouwd zijn; dat zij weten waar zij de seinen kunnen ver wachten. waar zij snelheid moe ten minderen en - ook heel nuttig - waar de stations liggen waar zij moeten stoppen. Eentonig Om het zekere voor het onzekere te nemen, heeft NS drie complete eenheden machinisten, elk be staand uit 21 man, aangewezen om op de Schiphollijn dienst te doen, alsmede een reserve van 17 man. Want het is niet de bedoe ling dat een machinist dag in, dag uit tussen Amsterdam-Zuid en Schiphol heen en weer gaat. Het korte, 9 km lange stukje zou daardoor de gevoelswaarde krij gen die vroeger tramlijn 22 en la ter bus K in Amsterdam had voor straf de hele dag om het Cen traal Station heen rijden. NS wil vermijden dat door eentonigheid de aandacht verslapt. De instructie voor de Schiphol-ma- chinisten neemt een hele dag in beslag, 's Morgens wordt theorie gegeven, 's middags wordt er ge reden. De instructie is het meest gericht op bijzondere situaties in de tunnel. Komt een trein tot stil stand. dan vindt de machinist (of de conducteur, die de chef van de trein is) op elke 300 hulpzender aan de wand v hij de verkeersleiding op Schip hol kan oproepen. Dit indien zijn eigen oproepapparatuur, telerail. onbruikbaar is. Moeten de passagiers geevacueerd worden, dan dienen zij naar een van de nooduitgangen te worden begeleid. Er bestaan voorschrif ten voor de onderlinge afstanden van zulke nooduitgangen in tun nels, maar aan dat voorschrift kon niet worden voldaan. Het zou betekenen dat een aantal nood uitgangen precies onder het plat form van de luchthaven of een van de banen zou uitkomen. NS (en de Luchthaven Schiphol) hebben daarvan ontheffing ge kregen. Noodvoorzieningen In totaal zijn er vier nooduitgangen, die bovengronds zijn verbonden door een weg die parallel aan de tunnel ligt. In deze permanent verlichte buis zijn zij voortdu rend herkenbaar door de licht schachten die aan weerszijden zijn gebouwd. Mensen in nood in een tunnel zoeken van nature het licht op. Zij hoeven zich onder weg daarheen niet bezorgd te maken om stroomgeleidende rails. De onder spanning staande leidingen zitten tegen hel pla fond. De tunnelplafonds hebben overi gens wel een speciale bekleding gekregen. Proeven door TNO wezen uit dat rook tegen een niet bekleed plafond direct zou neerslaan, doordat het plafond koud en vochtig is. De speciale bekleding absorbeert rook en vermindert de kans op verstik king. De passagier die per vliegtuig op Schiphol aankomt en per trein verder wil. wacht een comforta bele overgang. Rolbanen en in het NS-station tweetalige, op èèn na (stationary in plaats van book shop voor een boekenstal) in goed Engels gestelde borden wij zen de passagier de weg van het glanzende vliegtuig naar de op vallend ongewassen trein. In het stationsgebouw van de luchtha ven ontbreken vooralsnog dui delijke borden die op de nabije aanwezigheid van de trein atten deren. Zo' vloeiend als de overstap van vliegtuig naar trein kan worden gemaakt, zo moeilijk gaat het in Amsterdam-Zuid van de trein naar tram ll.de nieuwe verbin ding met het Centraal Station. Vliegtuigpassagiers hebben ge woonlijk flinke hoeveelheden bagage bij zich. De meeste lucht vaartmaatschappijen rekenen voor een passagier met zijn baga ge 80 kilo. de KLM houdt hel op NS heeft daar wel op ingespeeld met het materieel dat wordt inge zet. Een deel ervan is bagage ruimte. NS heeft er niet op inge speeld bij de bouw van station Amsterdam-Zuid. Er zijn gewone rechttoe-rechtaan trappen aan gelegd die van het perron naar de straat leiden. Amsterdam heeft er wellicht voor de sier nog een no deloos schepje bovenop gedaan, door in plaats van een hellend pad de toegang tot het station via een nodeloze trap te verbinden met de tramhalte. Het is daar allemaal wat schriel uit gevallen voor wie bedenkt dathet om een station gaat dat naar alle waarschijnlijkheid toch zo'n zes a zeven jaar dienst zal doen als eindpunt van een na 1981, wan neer de verbinding tot Den Haag voltooid moet zijn, aanzienlijk drukkere lijn. Dat de passagier er in een zand woestijn zou arriveren, Tweede- Kamerlid Schakel sprak zelfs van een Sinai, is onzinnige kletskoek. De overloop van trein naar tram is vrijwel geheel overdekt. Maar daarmee is alles ongeveer wel ge zegd. Kaler en dorpser zou Am sterdam zijn gasten nauwelijks kunnen ontvangen, mag men wel zeggen. En daarom zeggen wc het (GPD) - Het is theoretisch mogelijk en praktisch waarschijnlijk dat in de toekomst, wanneer* meer com munistische landen de communis tische weg van ontwikkeling vol gen, er in deze landen een meer- partijensysteem komt. Dit ver klaarde de eerste-secretaris van de Hongaarse communistische partij Janos Kadar deze week in een rede ter gelegenheid van de 60e verjaar dag van de oprichting van de Hon gaarse communistische partij. De Hongaarse partijleider noemde geen landen met name, maar aan genomen wordt dat hij doelde op landen als Italië en andere landen waar een communistische meer derheid in de toekomst niet uitge sloten is. „Bij de tegenwoordige discussies tussen de verschillende maat schappelijke systemen over demo cratie en mensenrechten", aldus Kadar, „stellen de verdedigers var- de kapitalistische orde het voor alsof het een-partijensysteem type rend zou zijn voor het communisti sche en dat de landen met meer par tijen en democratie typerend zou den zijn voor de kapitalistische or de". Met deze opvatting is de Hon gaarse partijleider het volstrekt on eens. „Dit is", aldus Kadar, „een fundamenteel verkeerd en kunst matig geconstrueerd concept, zo wel theoretisch als praktisch" Hij zei dat het een- of meer-partij- ensysteem geen kwestie is van principe, maar een praktische poli tieke vraag waarover de afzonder lijke landen tegen de achtergrond van hun traditie en sociale struc tuur zelf zullen moeten beslissen Kadar herhaalde dat het Hongaarse standpunt over eurocommunisme duidelijk is. „In onze tijd bestaat er geen marxisme zonder de leer van Marx, Engels en Lenin". Bij .zijn officiële bezoek vorige week aan Frankrijk, beschreef Ka- dar eurocommunisme als „een be trekkelijk vaag en controversieel concept", maar benadrukte dat Hongarije goede betrekkingen zoekt met de afzonderlijke com munistische en sociaal-democrati sche partijen in de verschillende Europese landen"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4