Wat is mooi?, Afgang wethouder Verbooi Vrees voor stagnatie in stads vernieuwing Straks reken- tuig examen Na intrekking wetsontwerp GROOT AANTAL MILIEUMOTIES Geen uitstervings- beleid woonboten 17! VRIJDAG 24 NOVEMBER 1978 LEIDEN Beantwoording milieuvragen beneden peil LEIDEN - De Leidse raad heeft gistermiddag de complete afgang beleefd van Verboom als wethouder voor milieuzaken. De beant woording van een reeks vragen, die door de diverse fractiewoordvoerders was zo onbeholpen en zo weinig s ze een regelrechte aanfluiting waren voor het optreden van een dagelijks bestuurder van de gemeente. Verboom, die bij de beantwoording van de eer ste vragenronde zijn onwetendheid op vele terreinen nog probeerde te maskeren door bepaalde zaken met een grapje af te doen, ging in de tweede ronde volledig over de schreef. Nadat zowel partijgenote mevrouw Koning, coalitiepartner Kuijers en PPR-raadslid Beijen de wethouder te verstaan hadden ge geven dat een dergelijk optreden eigenlijk niet door de beugel kon, ontstak de wethou der in grote woede. De ontluistering was compleet toen hij ver klaarde de functie van milieu-wethouder graag aan een ander te willen overdoen. "Ik heb niet om die portefeuille gevraagd. Als men vindt dat ik het niet goed doe, dan moet een ander hem maar van mij overnemen". De bespreking van de milieuzaken in de Leidse raad was begonnen met een uitvoerig betoog van PvdA-raadslid mevrouw Koning. Aan het slot bood ze wethouder Verboom een zelf gemaakt milieukwartet aan met Verboom als joker. Nadat een stroom van vragen en mo ties over hem was uitgestrooid werd de ver gadering voor een twintigtal minuten ge schorst om Verboom in de gelegenheid te stellen overleg te plegen met zijn ambtena- Teruggekeerd in de raadzaal bleek hij door die ambtenaren voorzien te zijn van een flink aantai uitgebreide antwoorden op de gestel de vragen. Verboom las die op een dergelijke - haast stuntelige - wijze voordat ze bij diver se raadsleden de lachlust opwekten. Datzelf de gebeurde toen bleek dat hij moties en standpunten van het college niet dan na veel moeite weer bij elkaar kon vinden. De goedlachsheid van de raadsleden verdween r naarmate de wethouder blijk gaf weinig op de gestelde problemen te willen ingaan. Zo deelde hij op een gegeven ogenblik mee ook erg geïnteresseerd te zijn in de inhoud van de milieunota, die het colle ge volgende maand zal uitbrengen. Bovendien liet hij duidelijk blijken bij de beantwoording volledig af te gaan op de aanwezige ambtenaren. "Als ik een ambte naar zie knikken dan kan ik zeggen dat er iets aan zal gebeuren", zo deelde Verboom on omwonden mee. Reden voor PPR-raadslid Beijen om op te merken dat het "minder ge wenst is dat wethouders zo zeer afhankelijk zijn van ambtenaren". Dat niet alleen raadsleden weinig bewondering hadden voor het optreden van wethouder Verboom bleek na afloop in de wandelgan gen van het stadhuis. Daar werden milieu ambtenaren door collega's gecondoleerd met het feit dat hun argumenten in de raad zo slecht vertolkt waren door wethouder Ver boom. BRAM VAN LEEUWEN LEIDEN - De persberichten over de intrekking van het wetsontwerp voor de stadsvernieuwing (zie deze krant van gisteren) hebben tijdens de begrotingsbehandeling in het Leidse stadhuis voor de nodige beroering gezorgd. PvdA-woordvoerder Duivesteijn zag in het intrekken een duidelijke aanwijzing dat minister Beelaerts van Blok land de wet op essentiële punten wil wijzigen. ADVERTENTIE DEALER VANO.A. AUPfNG LUXAFLEX GARDISETTE Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v Zeemanlaan 22 - Lelden Telefoon 071-142627 "Anders had de minister het ont werp van Schaefer wel op een enkel punt kunnen aanpassen, zoals hij aanvankelijk van plan was", aldus Duivesteijn, die vreesde dat op deze manier het hele binnenstadsbeleid van Lei den op de tocht komt te staan. Hij drong er bij het college op aan zo snel mogelijk te informeren wat precies de gevolgen van de intrekking zijn voor de interim saldo-regeling (de voorloper van de stadsvernieuwingswet - red) waarvan Leiden op dit ogenblik profiteert. Duivesteijn werd daarin bijgevallen door PSP- raadslid Passchier, die vond dat eventueel een extra raadsverga dering over deze zaak gehouden zou moeten worden. Ze drong er zelfs op aan met de gehele raad in de bus te stappen en naar Den Haag te reizen, wanneer de ge volgen van de intrekking voor Leiden nadelig zouden zijn. Wet houder Verboom zei in een reac- LEIDEN - Tijdens de begrotings behandeling in de Leidse raad is gisteren een groot aantal milieu moties ingediend. Zo vroeg WD- er Kuijers in een motie om in de gehele gemeente te komen tot het inzamelen van gebruikt glas. Op dit ogenblik gebeurt dat slechts op een zeer beperkt aantal pun ten in de stad. Wethouder Verboom wees erop dat plaatsing van glascontainers in de binnenstad de nodige proble men zal opleveren. Uitvoering van de motie ontraadde hij omdat het college eerst de resultaten wil afwachten van een groot experi ment dat op het ogenblik in Noord-Brabant loopt. Positiever was hij over de moge lijkheden om tot inzameling van oud-papier te komen. Verboom kondigde aan dat in de volgende uit te brengen milieunota voor stellen worden gedaan om tot pa pierinzameling te komen. VVD- er Kuijers wees erop dat in een zevental gemeenten van ons land al subsidieregelingen bestaan voor het ophalen van oud papier Vanuit de raad werd gisteren ook aangedrongen op uitbreiding van het aantal afvalbakken in de stad. Wethouder Verboom zei niet af wijzend tegenover het idee te staan maar wilde bij de bepaling van de plaatsen rekening houden met de resultaten van het zwerf- vuil-onderzock dat eerder dit jaar heeft plaats gehad. Elektronische rekenapparatuur mag met ingang van 1980 tijdens het eindexamen worden gebruikt. Leerlingen van de hoogste klas sen in het voortgezet onder wijs zullen bij het eindexa men van 1979 voor de laatste keer alleen met behulp van pen en papier, een rekenline- aal en de nodige geestelijke bagage lastige rekensom metjes te lijf moeten gaan. Met ingang van 1980 is het name lijk geoorloofd om op het schriftelijke eindexamen ook gebruik te maken van elek tronische rekenapparatuur Deze apparatuur mag gebruikt worden bij wiskunde, econo mische wetenschappen en bij natuur- en handelsweten schappen (bij deze laatste twee vakken zal er bij de ex amenopdrachten zelfs vanuit worden gegaan dat alle leer lingen in het bezit zijn van zo'n elektronisch rekenwon der). "Maar", heeft staatssecretaris De Jong van onderwijs en we tenschappen onlangs laten weten, "het is niet de bedoe ling dat leerlingen voortaan met complete mini-computers op het examen kunnen ver schijnen". Om dat te voorko- men heeft De Jong de school besturen in een circulaire dringend' verzocht om per school of scholengemeenschap één type apparaat aan te schaffen waarvan de prijs tussen de vijftig en tachtig gulden ligt. Verder heeft de staatssecretaris de schoolbe sturen er op gewezen bij de aanschaf goede afspraken te maken over garantie en servi ce. Aanbevolen wordt verder om machientjes aan te schaf fen die batterijen van een lange levensduur hebben en waarvan het afleespaneel met vloeibare kristallen werkt Zo'n toestelletje schijnt na melijk een zeer gering ener giegebruik te hebben. Tenslot te is de schoolbestuurders op het hart gedrukt gebruik van rekenmachines in de eerste jaren van het voortgezet on derwijs te verbieden. Dit ter- mand goed wist eigenlijk precu vaar hij aan tc Niemand durfde het aan om vaste richtlijnen omtrent het gebruik van dit rekentuig op te stellen. Vooral ook omdat de maximale mogelijkheden van de verschillende appara ten zeer ver uiteen liggen. Volgens de op dit gebied des kundige schoolinspecteur J. Smit uit Alphen aan den Rijn is het dankzij de nieuwe richtlijnen vrijwel uitgesloten dat er scheve verhoudingen ontstaan. Hij zegt: "In de prijsklasse van vijftig tot tachtig gulden is er Rauwe lijks verschil tussen die appa raten wat betreft de mogelijk heden. De angst voor complete mini-computers is trouwens volstrekt ongegrond want de leerling weet natuurlijk nooit wat er op e ville de kenvaardigheid van de leer lingen. Ai met al dus een hele waslijst van richtlijnen en adviezen die De Jong de schoolbesturen heeft doen toekomen. En dat was eigenlijk wel nodig ook want op de meeste scholen werd al geruime tijd gerom meld met rekenmachines. De ellende was echter dat nie- Als grote voordeel van de "lega lisering" van de elektronische rekenapparatuur noemt de heer Smit het feit dat de leer lingen al vast vertrouwd ra- ken met zaken waar ze later in de maatschappij veelvuldig mee worden geconfronteerd. Eén van de scholen die. nadat het de circulaire van de staatssecretaris had binnen gekregen, onmiddellijk aan de slag is gegaan is de Visser 't Hooft scholengemeenschap in Leiden. Natuurkundeleraar Van Stek heeft zo'n beetje de hele zaak geregeld. Eerst is er een bepaald type rekenma chine uitgezocht en vervol gens is er aan de leerlingen een brief gestuurd waarin het uitverkoren type tegen een sterk gereduceerde prijs (mo gelijk door de grootscheepse inkoop) te koop wordt aange boden. Voordat het echt me nens wordt zal er klassikaal met de apparaatjes worden geoefend zodat iedereen zich te zijner tijd goed beslagen op n-ijs kan begeven. De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. Constant w. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 tic de consequenties van het be sluit niet te kunnen beoordelen, maar wees erop dat bij het minis terie de laatste hand wordt gelegd aan een brief waarin ook Mare- dorp officieel door het rijk er kend wordt als stadsvernieu wingsgebied. En dat is een posi tieve zaak", aldus Verboom. Minder gerust toonde zich collega- wethouder Waal (ruimtelijke or dening). Desgevraagd zei hij te vrezen dat er tenminste drie jaar voor nodig zijn om een nieuw wetsontwerp bij de Kamer te brengen. Zeker wanneer de hele inspraak daarover weer moet volgen. "In het wetsontwerp van Schaefer zaten een aantal belang rijke elementen. Bijvoorbeeld op het terrein van de grondpolitiek en het leefmilieu. De vraag is wat daarvan in het nieuwe ontwerp overeind blijft" Subsidie voor Speel-o- Theek LEIDEN - De Speel-o-Theek kan rekenen op een gemeentelijke subsidie van 3.500 gulden. Tij dens de begrotingsdebatten in de Leidse gemeenteraad diende mevr. Passchier (PSP) gister avond een motie in, waarin werd gevraagd 3V2 mille voor de Speel- o-Theek beschikbaar te stellen. Op de WD na steunden alle frac ties dit voorstel. De Speel-o- Theek heeft het geld hard nodig, omdat men in financiële moei lijkheden zit. De Speel-o-Theek, die speelgoed uitleent, zit nog steeds in een kelder van een school aan de Os- en Paardelaan, VERKEERSLES SCHOLIEREN -A Aan het leefmilieu rond- om de woonboten aan de Haarlemmertrekvaart moet hoognodig iets gebeuren. LEIDEN - De gemeente gaat be kijken of het mogelijk is om op het terrein bij de Groenoordhal- len praktische verkeerslessen en -examens te geven voor de leer lingen van de Leidse lagere scholen. Een motie van die strek king van mevr. v. Akkeren (CDA) werd gisteren door alle overige raadsfracties ondersteund en door B en W overgenomen. Mevr. Van Akkeren zei dat het haar bekend was dat directeur André de Jong van de Groenoordhallen plannen heeft om rondom de hallen wegmarkering aan te brengen. Volgens het CDA- raadslid wordt het dan een mooie gelegenheid om daar praktische verkeerslessen te gaan geven. Volgens haar is dit hard nodig. "De Nederlandse jeugd kent de verkeersregels uitstekend, maar kan ze meestal niet in de praktijk tot uitvoering brengen". LEIDEN - Wethouder Verboom (Volkshuisvesting) heeft gisteren tijdens de begrotingsbehande ling met nadruk ontkend dat Leiden op het punt van de woon boten een uitstervingsbeleid zou volgen. Wel voorspelde hij dat het aantal ligplaatsen zal teruglopen wanneer aan woonboten eisen zullen worden gesteld, bijvoor beeld op het punt van de mini- mum-afmetingen. Dat zal name lijk betekenen dat vooreen aantal hele kleine woonboten geen plaats meer is. Hij reageerde daarmee op de kriti sche woorden van het CDA- raadslid Kokxhoorn die consta teerde dat de gemeente Leiden bezig is het aantal ligplaatsen af te bouwen. Mede namens PSP, PvdA, VVD en CPN diende ze een motie in waarin het college wordt ver zocht om volgend jaar met een beleidsplan voor woonbootlig plaatsen te koiyien en een onder zoek in te stellen naar de kosten voor rioleringaansluitingen voor woonboten. Dat laatste is bijvoorbeeld niet het geval met de woonboten die lig gen afgemeerd langs de Haar lemmertrekvaart. Mevrouw Kokxhoorn noemde het uiterst droevig dat de raad in 1976 al een bedrag van 30.000 gulden be schikbaar heeft gesteld om een verbeteringsplan voor te berei den, maar dat er nog steeds niets is gebeurd. In een motie vroeg het college dan ook om nog vol gend jaar te beginnen met de betering van het woon- en leef milieu aan de Haarlemmertrek vaart. Aankoop Olga- complex rond LEIDEN - De aankoop van het voormalige Olga-complex aan de Hansenstraat döor de gemeente wordt op het ogenblik notarieel afgerond. Wethouder Verboom die dat gistermiddag in de Leidse raad meedeelde kondigde aan dat op korte termijn overleg zal wor den gepleegd met de buurt (Groenoord - red.) wat er met het terrein zal moeten gebeuren. De afgelopen maanden heeft het wijkcomité in diverse brieven aan de raad aangedrongen op maatregelen. ADVERTENTIE Rommelmarkt De Stichting Buurthuis Pro fessoren-, Burgemeesters- en Rijndijkwijk organiseert op zaterdag 25 november een rommelmarkt in de Oppen- heimschool aan de Oppen- heimstraat 4. De opbrengst van de rommelmarkt-bazaar is bestemd voor het nog te bouwen buurthuis. Voor de kleine kinderen is er een grabbelton en voor de groten een rad van avontuur. Op de rommelmarkt is o.a. servies goed, speelgoed, boeken, tas sen en schoenen. Verder zijn er plantjes te koop. Duivenexpositie Postduivenvereniging "De Sleutelstad" organiseert het komende weekeinde een gro te postduivententoonstel- ling in gebouw "De Zeven sprong" aan de Bcrnhardka- de. De tentoonstelling is za terdag geopend van 14 tot 18 uur en op zondag van 10 tot 18 uur. De toegang is vrij en er is doorlopend een tombo la. nerschool aan de Cesar Franckstraat 9 in Zuid-West een gezellige dag worden georganiseerd voor ouders, kinderen en belangstellen den. Ouders van de school hebben veel voor de kinde ren gemaakt. Er is onder an dere een toneelstuk voor de kinderen ingestudeerd en er zal muziek gemaakt worden. PvdA-vergadering Filmcyclus ADVERTENTIE Het antwoord vindt U op pag. 24 De afdeling Leiden van de PvdA houdt vanavond een ledenvergadering in 't Par lement aan de Nieuwe Rijn 52. Op de agenda staat de voorbereiding van het april- congres met onder meer kandidaatstelling van leden voor het partijbestuur. De vergadering begint om acht Gezellige dag Morgen zal in de Rudolf Stei- De Russische filmcyclus in het Kijkhuis (Vrouwenkerk- koorstraat 17) zal maandag 27 november worden beslo ten met de vertoning van de science-fiction-film "Sola ris" van regisseur Andrej Tarkowskij. "Solaris" is ee mysterieuze planeet, die zich aanpast aan zijn menselijke bezoekers. Zij is in staat her inneringen en angsten te pei len en deze om te zetten in levende reconstructies. De film begint om acht uur. Haarlemmerstraat 181 (hoek Hooglandse Kerksteeg) is het adres van juwelier-horloger v. d. Water, waar U de grootste collectie in de beste merken vindt en zoals U weet .altijd voordeliger"Gouden sieraden - horloges - klokken - cassettes - brillant. Eigen ateliers, waardoor prima vakservice. Doet er uw voordeel mee. Ook met de as feestdagen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3