'Sempre Crescendo' geeft concerten KUNST ALS GESCHENK Vanavond wordt in Galerie Fillet in Amsterdam een ten toonstelling geopend van de foto's van Willem Diepraam die in het boek „The Dutch Carribeanzijn opgenomen. Als onderdeel van die opening zal Willem Diepraam (34 jaar) een plan ontvouwen dat hij aan de minister van CRM, mevrouw Gardeniers, heeft voorgelegd. Om de achter grond van dat plan te schet sen, vertel ik eerst even dat er momenteel drie grote tentoon stellingen van Nederlandse fotografie worden voorbereid. Een van het Leids Prentenka binet (dat over de oudste en grootste Nederlandse fotocol lectie beschikt), die de tijd vanaf het ontstaan van de fo tografie tot ongeveer 1920 zal bestrijken die tentoonstelling is gisteren al geopend). Een in het Gemeentemuseum van Den Haag over het tijdperk 1920 tot 1940 (volgend jaar), en een in het Stedelijk Mu seum, die in december open gaat en de tijd van 1940 tot heden bestrijkt. Als je om je heen kijkt, merk je dat er op het gebied van de fotografie veel activiteiten worden ont wikkeld. Werkgroepen foto grafie aan de universiteiten, iemand op fotografie gepro moveerd meer zullen volgen twee op fotografie gespeciali seerde galeries in Amsterdam Canon en Fiolet),en zo kun je nog wel een tijdje door gaan. Volkskunst In Nederland worden door vier tot vijf miljoen mensen regel matig foto's gemaakt. De fo tografie is in feite de enige le vende volkskunst in de wes terse wereld. En laat niemand zeggen dat het geen kunst is (Willem Diepraam is nu aan het woord), want wie fotogra feert, maakt een heel indivi dueel statement over zijn ei gen leven en zijn eigen omge ving, en. als dat geen kunst is, dan is niks meer kunst. Daar maar de buitenlandse niet. In de aanwezige collecties tot 1920, dus uit de begintijd van de fotografie, zitten giganti sche gaten, maar ook van de grote nog levende fotografen als Andrè Kertesz, Bill Brandt, Cartier-Bresson, om er maar een paar te noemen, zouden originele foto's moeten worden aangekocht nu die nog betaalbaar zijn. Injectie korht bij dat de fotografische' techniek van een fascinerende simpelheid is. Hoeveel Ne derlanders zouden echt goed een paard kunnen tekenen? Vijftigduizend misschien? Daar staan een paar miljoen Nederlanders tegenover die echt een heel leuke foto kunnen maken, dankzij die toegan kelijkheid van het me dium. Bij alle impulsen die er al zijn, en bij alle tekenen die er op wijzen dat fotografie in de nabije toekomst een nog veel grotere vlucht zal nemen (wat er hier in de komende jaren zal gebeuren, zie je nu al in Amerika, waar de ontwikke ling zo'n vijfentwintig jaar verder is), kun je zonder enig risico stellen da t een goede fo tografische collectie van even groot belang zql worden als goede collecties schilderijen, zoals we die in het Stedelijk Museum, het Van Gogh Mu seum, het Rijksmuseum en alle andere museums als de gewoonste zaak van de wereld beschouwen. Je moet, niet alleen voor de toe komstige studenten in de foto grafie, maar voor al die mil joenen die de fotografie als een nieuwe volkskunst zullen gaan beoefenen, gen dat er sche collectie ontstaat, in de toppen aanwezig zijn De Nederlandse fotografie is al goed vertegenwoordigd Daarom vindt Willem Diep raam, die de internationale fotomarkt uit en te na kent en weet wat er te koop is en voor hoeveel geld), moet er op zeer korte termijn een incidentele geldinjectie komen van CRM, over een periode van bijvoor beeld vijfjaar. Vijfjaar lang elk jaar een miljoen gulden voor het aankopen van de ori ginele foto's van de grote bui tenlandse fotografen nu die nog net betaalbaar zijn, en dan mag de subsidiekraan weer dicht. Dan zijn immers niet alleen de „gaten" in de collecties gedicht maar zullen de prijzen inmiddels ook zo hoog zijn opgelopen dat er geen beginnen meer aan Het is dus een kwestie van nu of nooit, met als bijkomstige aardigheid dat, dank zij zo'n kortstondige geldinjectie, de achterstand in fotobezit via de wet van de remmende voorsprong in èèn klap in een voorsprong kan worden, om gezet. In de wereld van de kunst is v ijf maal èèn miljoen gulden in feite een habbe- krats, maar je kan er, NU NOG, alle toppen mee in huis krijgen. De wereld zal heus niet instorten (zegt Willem Deipraamals dat geld er toch niet komt en onze fotocollec ties daardoor hoogst onvolle dig zullen blijven, maar je zult ze op den duur toch gaan missen, als de fotografie die hoge vlucht zal nemen die met honderd procent zekerheid verwacht mag worden LEIDEN - Het studentenmuziekgezelschap 'Sempre Crescendo' geeft op dinsdagavond 28 november en op woensdagavond 6 december zijn halfjaarlijkse concerten, re^p. in de Nederlands Hervormde Kerk in Warmond en in de Zuiderkerk in Leiden. Op het programma staat als opening vernield Sibelius' 'Pelléas et Mélisande', welke muziek werd geschreven bij de toneelversie van het gelijknamige boek. Het hobocon cert van Haydn komt daarna aan de beurt, het zal worden vertolkt door Angela Kaptein. Na de pauze treedt het koor naar voren, dat delen uit de Rosamunde van Schubert zal zingen. Het programma wordt besloten met de derde symfonie van Alexander Borodin. De concerten staan onder leiding van Bastiaan Blomhert. Verkoop- expositie V/d Vlist LEIDEN - Onder het motto 'Kunst als geschenk' wordt in galerie Van der Vlist, gedu rende vrij lange tijd moeilijk bereikbaar geweest in ver band met de reconstructie van de Botermarkt, een ver kooptentoonstelling gehou den. Een expositie, die even als zovele andere tentoon stellingen in en rond Leiden op de komende feestdagen is gericht en derhalve ve-el va riatie biedt. Er hangen schil derijen van Jan Rotteveel, gouaches van Machteld Hooyer, wandkleden van Maud Muller Massis en er zijn ook poppen van Jan van den Berg. Men kan bij' Van der Vlist ditmaal ook voor ikonen terecht, dagelijks van 10 tot 5 uur behalve op zondag en maandag. De tentoonstelling duurt tot en met 31 december. Toneelavond van 'TIG' LEIDEN - De toneelvereniging 'Tot Ieders Genoegen' staat za terdagavond 9 december op de planken van het St. Antonius Clubhuis. Opgevoerd wordt Wim Bischots blijspel in vier taferelen 'Denk je dat het leven over rozen gaat? Het stuk, dat twaalf rollen bevat, wordt geregisseerd door Jacques Boom. Na de opvoering van de komedie kan er worden gedanst op muziek van The Key- town Combo' Het Leidse literaire dispuut "De Oubliette" organiseert op dins dag 12 december een avond met de dichter-schrijver Leo van Za- nen in het gebouw van de studen tenvereniging SSR (Hogewoerd 108). De belangrijkste Britse literaire prijs, de Booker Prize, is verleend aan de romanschrijfster Iris Murdoch. Zij kreeg de prijs, waaraan een bedrag ter waarde 40.000 gulden verbonden is, voor haar roman "The sea, the sea" SCHILDERIJEN GOUACHES WANDKLEDEN IKONEN POPPEN GALERIE l/AN DER VLIST BOTERMARKT 3 LEIDEN LUITCONCERT KEES DIRKX LEIDEN - De luitspeler Kees Dirkx geeft woensdagavond 29 november een concert in de Ka pelzaal van het K&O-gebouw Voor een optreden van Kees Dirkx in het vorige seizoen be stond zoveel belangstelling dat K&O hem heeft uitgenodigd op nieuw naar Leiden te komen. Kees Dirkx brengt een pro gramma, dat uit twee delen be staat. Voor de pauze worden werken voor renaissance-luit uit gevoerd, daarna werken voor ba- rok-luit. Kees Dirkx bespeelt tij dens dit rijksdaalderconcert ko pieën van oude instrumenten en interpreteert naar aanwijzingen uit 16e en 17eeeuwseluitseholen. kijken", groepstentoonstelling. Ge opend van 25 nov. t/m 16 dec., za. en zo. van 14-17 en do. van 10.30-12.30 uur. Galerie de Poort, Herensteeg 11. Ten toonstelling Jan Grupstra - schilderijen en tekeningen. Geopend do. van 19-21 uur, vr. t/m zo. van 14-17 uur, tot 2 dec. Galerie Kenosis, Oude Vest 53. Tentoon stelling Vine Snoek - schilderijen, goua ches, pentekeningen en keramiek. Ge opend tot 15 december. Galerie Van der Vlist, Botermarkt 3. Tentoonstelling Jan Rotteveel - schilde rijen, Machteld Hooyer - gouaches, Maud Mullder Massis - wandkleden en Jan van den Berg - poppen. Ook ikonen. Geopend t/m 31 december, di. t/m za. van 10-17 uur. en, aquarellen, grafiek en kle ken. Geopend van 24 nov. t/m 14 dec dag. van 10-16 uur (zo. gesl.). Galerie Kerkdam, Lange Kerkdam 113, Wassenaar. Tentoonstelling Eve - naald- schilderkunst en oude kant. Geopend van 25 nov. t/m 23 dec., woe. t/m za. van 10-16 en di. van 14-20 uur. Galerie De Oude Rijn, Oude Rijn 40. Tentoonstelling Clemens Zijlmans - ge mengde technieken en Wijnand Zijls- - sculpturen. Geopend woe. t/m za. AR/MOLDG BeeoepscÊuze AOI//ES In WIL IM PE reEcuvne eai APAAJ IAJE/Ocêkj [j-J Gc£&fl vMfVl_ oD FRED BASSET De avonturen van Jommeke JOMMËKE IX BOBBEJAAXLAXD St.-.st. stommelingWa-waa.r hebt qij die springstof gepiastst.'?! Die knsi kw3.rn va.n schter ons!'. PEREGEBAK Een veelzijdig baksel dat u warm als pudding. plakken. Verwijder de i klokhuis en besprenkel ze met ci- insap. Roer een dik beslag van 2 eieren. 2 eetlepels suiker, l eetlepel vanil lesuiker, 150 gram ge zeefd zelfrijzend bak meel, twee eetlepels ge smolten boter en krap 1 dl melk. Schep het be slag in een vorm en leg de plakken peer er op. Dat deze er misschien wat in wegzinken, is niet belangrijk. Leg boven- stukj' Leidse bioscopen LUXOR: "Grease".da. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.30. "Verbrande stad", alléén vanavond 11.45 uur, in kader LAK-Cinema, 16 jr. Galerie-Bibliotheek, Luifelbaan 1, Was senaar. Tentoonstelling Piet Bekker - schilderijen en aquarellen en May te Kronme - keramiek. Openingstijden van de bibliotheek, tot 30 nov Academiegebouw, Rapenburg 73. Ten toonstelling werk van Jan van Wel. Ge opend ma. t/m vr. van 9-17 uur, t/m 30 LAK-foyer, Levendaal 150. Tentoon stelling Fedde Spoel - "Leuke kunst" Geopend t/m 30 nov. Trom knapt het op", v zo. 2.00 en 4.15 uur. Nacht voorstelling: "East of Eden", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. LIDO: "Moord op de Njjl", da. 2.30 en 8.00 L 12-17 L t 10 dec. De Lakenhal, Oude Singel 28-32. Ten toonstelling "Belicht verleden", fotogra fie in Nederland van 1839-1920; tentoon stelling Willem Witsen, fotograaf. Beide tentoonstellingen geopend van 24 nov tot 14 jan., dag. van 10-17 uur, zo. en De Ruif, Jan Vossensteeg 59. Tentoon- de draak Elli stelling Ans v.d. Heide-Kort -glasmo- 2.30 en 4.45 l zaieken, Liesbeth Ydo - poppen, Rina la Grouw - antieke poppen, Amke Kwa- kemaak - olieverfschilderijen. Geopend LIDO 2; "Piranha da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. LIDO 3: "The Medusa Touch", da. 7.00 en 9.15 uur, do., vr., ma. en di. ook 2.30 uur, 16 jr. STUDIO: "Bye, bye monkey", da. 7.00 en 9.15 uur, do., vr., ma en di. ook 2.30 uur, 16jr. Kindervoorstelling: "Peteren 2,30 u t/m v Galerie Denise Stephan, Bakkersteeg 18. Tentoonstelling Jaap Egmond - sys tematische plastieken van Rob van He- mert - schilderijen. Geopend vr., za. en zo. van 14-18 uur. TRLANON: "Onkruid vergaat niet", da. 2.30.7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. a.l. Kindervoorstelling: "Donald Duck", za. en woe. 2.30 uur, zo. 2.30 en 4.45 uur. REX: "Hete meiden uit het koude noor den", da. 7.00 en 9.15 uur, ma. di., vr. en zo. en do. ook 2.30 uur, 16 jr. Kinderma- tiuee: "Alice in Wonderlan 2.30 i Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen Avondbezoekuur 18.30-19.C Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage- Sint Elisabeth-ziekenhuis: Volwassenen, dagelijks van 14.00-14.45 uur en van 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van middag- en avond bezoek. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou- Maandag tlm vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag: Bezoek aan ernstige patiëi voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in- f Geluidshinder Schip- Elseviers grote boek van de foto grafie, door M. Busselle. Uitge verij Elseviers Focus, Amster dam. Tot 1 januari 1979 49.50, daarna 59.50 De camera van Daquerre tot nu. Een uniek document over de ge schiedenis van de fotografie, door Brian W. Coe, Elsevier Fo cus. 99.- Moussault's Encyclopedie van het plantenrijk, samengesteld onder leiding van Anthony Huxley. Uitgeverij Moussault. Baarn. 69.50 Het luie jongetje en andere verha len. door Godfried Bomans. Uit geverij Elsevier, Amsterdam, f 17.50 De woestijnkat, door H. Pahlen. Elsevier, 24.50 Franse miniaturen uit de 14e eeuw. door Francois Avril. Uit geverij Het Spectrum, Utrecht, 54.50 De grote gebeurtenissen. Mijlpalen in de geschiedenis van de mens heid. Uitgeverij Het Spectrum, Utrecht. Introductieprijs 49.50 Na eind december 1978 79.50 Liggen in 't gras. Geloof, hoop, liefde en humor, door Toon Her mans. Elsevier, 14.90 Hallo Anke. Een moeder vertelt over het blije leven en trieste sterven van haar vijfjarig doch tertje. Elsevier, 13.50 Elseviers hulp-in-nood gids. Sa menstelling Aart Gisolf met medewerking van vele deskundigen, 24.50 John Travolta, door Peter Cornel- sen. Elsevier, 9.90 Nieuw! Weten en geweten in de reclame ock onder de gordel van smaragd, door Drs. P. Uitgeverij Tiebosch, Amsterdam, 17.50 De Derde Kamer, door Jan Ter louw. Roman. Uitgeverij L. J. Veen, Wageningen. 18.90 Het rampschip aarde, door F. Warshofsky. Uitgeverij Het Spec trum, Utrecht, 23.50 De paardendokter vertelt. Koste lijke belevenissen van een die renarts, door David Dawson. Uit geverij De Kern, Bussum. 22.90 Claudius de God. door R. Graves. Uitgeverij Elsevier, Amsterdam. 24.50 Dynastie des doods, door Taylor Caldwell. Familieroman. Else vier, 24.50 Katoen bloeit onder de galgen. door Frank Yerbv. Elsevier, 26.50 lin Miss Jonas 1.30u ■;16jr Bioscopen Alphen EURO 1: "Aasgieren vallen aan", da. 1.30,6.30 en 9.00 uur, zo. ook 4.00 uur, za. ook 12.15 uur, 16 jr. EURO 2: "Moord op de Nijl", da. 1.30 en 8.00uur,a.l. Nachtvoorstelling: "De laat ste vrouw", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 3: "Julia", da. 1.45, 6.45 en 9.15 uur, zo. 4.15 uur enz., za. woe. 6.56 en 9.15 uur, 16 jr. Kindervoorstelling; "Wordt u al geholpen?", za., zo. en woe. 1.45 uur. Nachtvoorstelling: "The burglars", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 4: "Cra^h", da. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur, 16 jr. Nachtvoor stelling: "Het beest in de vrouw", za. 12.15 uur, 16 jr. Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "Slap shot", vr. en za. 7.00 en 9,15 uur, zo. 4.00 en 6.15 uur, 12 jr. "What?", do., zo. en di. 8.45 uur. 16 jr. Kindervoorstellingen: "Pippi Langkous zet de boel op stelten", za. en woe, 2.30 uur, zo. 2.00 uur. c(0M(i C)L ieaius. 24 november 1978 Honderd jaar geleden stond in de krant: - De Turksche regeering heeft hart ege woördigers in het buitenland gezonden, waarin om raad wordt gevraagd over de uitvoe ring van den vrede van Berlijn. Deze nota blijkt een gevolg le zijn van een rumoerig gesprek tusschen een der leden van de Russische ambassade en den Turkschen minister van bui- tenlandsche zaken. Beiden ver weten elkander hel vermoorden van hun medegeloovigen in Ma cedonië en het Rhodope-geberg- te en gingen boos weg. Aanvan kelijk bleef de nota enkele dagen liggen, maar werd toch verzon den toen de Turksche regeering bericht kreeg, dal een Bulgaar- sche bende 150 Turksche solda ten had gevangengenomen en hen aan de Russen als krijgsge vangenen had uitgeleverdDe Turksche regeering was woe dend en meende, dat het niet te pas kwam. dat Rusland nog krijgsgevangenen maakte, ter wijl het met Turkije op voet van vrede was. Daarbij werd echter vergeten, dat Rusland de mee ning is toegedaan, dat het geen volle vrede is, zoolang het trac- taat van San-Stefano niet uit den weg is gemaakt, d.wzz. die punten zijn geregeld, welke bij den vrede van Berlijn zijn over gelaten aan de schikking der beide partijen. Vijftig jaar gelden: - De "Corriere della Sera" van Milaan publiceert opzienba rende onthullingen over verval- schingen door een antiquair en zijn helpers. De man heeft ja renlang aan Duit sche, Engel- sche en Amerikaansche verza melingen en particulieren voor groote sommen gelds standbeel den verkocht, die toegeschreven werden aan oude meesters, maar m werkelijkheid van een beeldhouwer te Rome afkomstig waren. De zaak kwam aan het licht, toen de beeldhouwer en zijn medewerkers weinig of niets van den opbrengst van hun werk ontvingen. Zij kwa men toen tot de ontdekking, dat zij door hun opdrachtgevers be drogen waren. Zo was een Ma donna vooreen miljoen lire aan een Duitschen liejhebber ver kocht. waarbij gesuggereerd iverd. dat het een werk van Do- natello betrof. Een sarcophaag ging door voor een werk van Mino da Fiesole en verhuisde naar het museum te Boston. Een Grieksche groep kwam terecht in het museum te München

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27