Strand langs meer in Noord wij kerhout Hoge trouwkosten tegen te grote stadhuis-drukte OOSTERDUINSE MEER Provincie heeft recreatie-plan klaar voor „Oosterduinse Plas Eén galden voor Boskoopse toren VRIJDAG 24 NOVEMBER 1978 LEIDEN/REGIO PAGINA 23 PLANTS I MtfinnuT 5 T fK- PI V D- Wj wc"vD erirw Zo moet het (volgens de provincie) gaan worden aan de oevers van het Oosterduinse Meer: een zandstrand met vissteiger, rietkragen, restaurant en surf-gelegenheid. Straks voor iedereen toegankelijk cara von herrem Sollosi' NOORDWIJKERHOUT - Noordwijkerhout krijgt er straks een eigen stuk strand bij. Aan de oevers van het kunstmatig, door zandwin ning tot stand gekomen Oosterduinse Meer (een voormalig duingebied), zal een recreatie terrein komen dat nauw aansluit op het be staande en nog uit te breiden recreatiebunga lowpark 'Solassi'. De provincie Zuid-Holland, sinds kort eigenaresse van vijf hectare op de westoever van het Ooster duinse Meer (ook wel "Ooster duinse Plas" genaamd), heeft een recreatieplan voor dit gebied nu gereed. Daarmee wordt een be langrijke stap gezet in de uitvoe ring van een voornemen, dat door Provinciale Staten al in 1963 is uitgesproken: de Oosterduinse Plas met aangrenzende oever stroken moet bestemd worden voor dagrecreatie. Bungalowpark Het Oosterduinse Meer en omge- ving sluiten aan op het bunga- j lowpark "Solassi", waarvoor in 1971 een 54 recreatiebungalows werden gebouwd en in 1973 nog eens 50, terwijl er ook ruimte j werd gemaakt voor 86 stacara vans. De beheerder van dit park, de b.v. Mijbupark heeft een bouwplan ingediend dat voorziet in een uitbreiding van nog eens 227 seizoenwoningen, een kampwinkel en beheerderswo ningen. Dit plan is door Gedepu teerde Staten, het dagelijks be stuur van de provincie, voorlopig opgehouden. Het wachten is op een ontwerp-bestemmingsplan voor de westelijke oever van het Oosterduinse Meer, dat door de gemeente Noordwijkerhout ge maakt moet worden Vooral voor de toekomstige ge bruikers van het bungalowpark biedt het recreatieplan dat de provincie nu heeft gemaakt pret tige vooruitzichten. De westelij ke oever van de Oosterduinse Plas is overigens een openbaar stuk en dus voor iedereen toe gankelijk. Als het plan uitge voerd wordt, betekent dit wel te gelijkertijd een einde van de mo gelijkheid om op de westelijke oeverstrook illegaal caravans te plaatsen, zoals de laatste jaren veel gebeurd is, en ook van het motor- en bromfietscrossen. Beplanting Behalve voor de recreatie dient het plan van de provincie ook ter be scherming van de fraaie beplan ting die in de zuid-westelijke hoek van de oever is ontstaan. Er zijn hier vele plantensoorten, zo als breedbladige orchis, de rie torchis en krielparnassia. De hei- devegetatie op dit deel van het terrein is voor Zuid-Holland zeer bijzonder. De zuidwest hoek wordt zo min mogelijk aangetast: er komt alleen wel een toegangs weg en een parkeerterrein voor ongeveer 160 auto's. Daarvan daan worden de bezoekers recht streeks naar het strand geleid. De oeverstrook wordt vooral waar"-" devol geacht als aanvulling op het strand, als het minder goed strandweer is. Het surfen, waar voor de noordwest oever ook nu al gebruikt wordt, moet volgens Gedeputeerde Staten gelegali seerd worden, dat wil zeggen: het gebeurt nu al en straks mag het ook. Een tweede toegangsweg voor au to's komt er vanaf Duinschoten. Deze weg komt uit op het mid delste gedeelte van de oever strook, waar volgens het plan een restaurant zou moeten komen, en een parkeerterrein voor ongeveer 40 auto's. Veel parkeergelegen heid is er in het recreatieplan dus niet opgenomen: zo'n 200 plaat sen, terwijl het strand (2,9 hecta re) ruimte biedt aan ongeveer 1500 gasten. Het provinciaal be stuur gaat er vanuit dat een groot aantal bezoekers afkomstig zal zijn van het aangrenzende bun galowpark, die daar al een plek voor hun auto zullen hebben. Fietsers Fietsers zullen het gebied kunnen bereiken via het provinciale fietspad aan de noordoostzijde van het gebied en via het fietspad aan de zuidwestzijde. Vlakbij het strand, aan het einde van de fietspaden worden rondhouten hekken als fietsenstalling ge plaatst. Er moet nog een nadere regeling worden gemaakt voor de toegang vanuit 'Solassi' tot het strand, omdat die gedeeltelijk door het plantenrijke gedeelte zal moeten gaan. Daar zijn nu al paadjes en doorgangen, maar enkele daar van zullen, ter bescherming van de plantengroei, worden afgeslo ten. Op het strand zelf zullen enkele la ge ruggen worden aangebracht, dwars op de lengterichting. Het strand wordt daardoor enigszins geleed. Het is de bedoeling deze ruggen in te zaaien met gras. In het water zal een drijvende lijn worden aangegeven waar de kleintjes zonder gevaar kunnen pootjebaden. In het meer rustige strandgedeelte, achter een be staande rietkraag en tussen het grote parkeerterrein en het ei genlijke strand is plaats voor een De ligging van het Oosterduinse Meer in Noordwijkerhout. Het "grijze" gedeelte geeft het nieuwe recreatiege bied aan (zie tekening boven) vissteiger. De noordoostoever van het Oosterduinse Meer is zeer geschikt voor sportvisserij. Kamperen Het plan van de provindie (totale kosten op 663.000 gulden ge raamd) houdt tevens in dat er rond het Oosterduinse Meer geen ruimte wordt gemaakt voor het zg. toeristisch kamperen (kam peerders die maar één of twee da gen op een plek blijven). Eén der provinciale statenleden heeft onlangs een suggestie in deze richting gedaan. Volgens Gede puteerde Staten is het gebied, dat in eigendom is bij de provincie, daarvoor te klein. Bovendien is de grondslag niet ge schikt voor het plaatsen van ten ten en caravans. Wél vinden G.S. dat nagegaan moet worden of er elders in het door de gemeente te ontwerpen bestem mingsplan ruimte kan worden gevonden voor het toeristisch kamperen. BOSKOOP - De Boskoopse wa tertoren staat voor één gulden te koop. Wie de niet meer in gebruik zijnde waterkolos wil hebben kan hem krijgen. Maar dan moet er wel een de gelijk restauratieplan op ta fel worden gelegd. De laatste fase van de operatie "redt de Boskoopse waterto ren" is daarmee ingegaan. Gistermiddag heeft burge meester J. Reinders van Bos koop de toren tijdens een pers conferentie "vrijgegeven"in de hoop dat op deze manier de voor het sierteeltdorp zo mar kante watertoren behouden kan worden. Tot 8 .december geldt het aanbod. Daarna zal definitief tot sloop besloten moeten worden als niemand zich meldt als serieuze koper. Aan de koop van de watertoren kleven twee bezwaren. Eerste bezwaar vormen de restaura tiekosten. Al verkeert de toren volgens burgemeester Rein ders "in redelijke staat", en kele tonnen zullen met de res tauratie zeker zijn gemoeid. Overigens zitter er vrijwel geen beperkingen op de be stemming van de toren. Er mag bijvoorbeeld een woon huis van gemaakt worden. Reinders deelde mee zich al een serieuze kandidaat met woonplannen heeft gemeld. Tweede bezwaar is dat de grond onder de toren, nog barstens vol dienstdoende waterlei dingen, niet te koop is. Juist dat betekende de nekslag voor de vereniging van Vrienden van de watertoren, die de af gelopen twee jaar alles in het werk heeft gesteld om de toren voor sloop te vrijwaren. De plannen (in de kop van de to ren wilden de "vrienden" een restaurant maken) strandden omdat geen bank de noodza kelijke lening durfde te ver strekken, vooral omdat de grond niet gekocht kon wor den. En dat, terwijl de vereni ging kon beschikken over een ton subsidie van de gemeente Boskoop en over de 80.000 gulden, die het waterlei dingsbedrijf als sloopkosten had uitgetrokken. De even tuele koper hoeft niet op sub sidiering te hopen. Reinders deelde mee dat de gemeente die ton nu zelf houdt na het opheffen van de "Vrienden van de watertoren". VALKENBURG - Woon je bijvoorbeeld in Amsterdam en wil je trouwen in het Zuidhollandse dorpje Valkenburg, dan zul je extra diep in de portemonnee moeten tasten. Want die trouwlustigen betalen honderdvijftig gulden meer dan paartjes uit het landelijke dorp zelf. Eén en ander is overigens nog niet paar tientjes. De run op het pitto- helemaal zeker, omdat de Val- reske raadhuis was zo groot, dat kenburgse gemeenteraad don derdag hierover een eindoordeel moet vellen. De zaak ligt vrij 'eenvoudig*. Val kenburg, met een gering aantal ambtenaren, wil de boot afhou den. Een woordvoerder van de gemeente: "Voor veel aanstaande echtparen is het aantrekkelijk om bij ons te trouwen. Een paartje uit Leiden kan bijvoorbeeld een leu ke tocht met een boot over de Oude Rijn maken en achter het raadhuis afmeren. Nou, wij staan zeker niet te trappelen om die mensen in het huwelijk te ver binden. En als ze hier toch zo dol graag willen trouwen, laat ze er dan maar wat voor betalen. Dan verdienen wij er ook nog wat Een uitspraak waarop de ambte naar echter weer direct terug komt "Verdienen, verdienen Je bent so-wie-so al een paar uur bezig met de trouwacte. Je moet de trouwzaal inrichten en weer opruimen. Nee, volgens mij moet er toch nog geld bij." Ter Aar Valkenburg spant wat de trouw kosten betreft overigens niet de kroon. Die 'eer' is voor de ge meente Ter Aar. De eigen inwo ners van dit dorp in de Rijnstreek betalen tussen de vijfenzeventig en honderd gulden voor een hu welijkssluiting Maar kom je als vreemdeling aantekenen, dan zul je je wel twee keer bedenken om je in deze omgeving in het echt te laten verbinden. Zonder blikken of blozen vraagt de gemeente Ter Aar vijfhonderd gulden aan men sen die geen enkele binding met het dorp hebben. Nog niet zo heel erg lang geleden betaalde iedereen, wél of géén inwoner van Ter Aar, en de ambtenaren het werk nauwe lijks aankonden. Toen besloot men hier rigoureus een eind aan te maken. Eerst dacht men de zaak op te lossen door een dubbel tarief aan 'vreemdelingen' te vra gen. Maar toen dit niet hielp werden er enkele honderdjes bo venop gedaan. Sindsdien is het een stuk rustiger in het gemeen tehuis van Ter Aar geworden, al dus vertelde een ambtenaar van de burgerlijke stand. Afwijkende (trouw)regelingen hebben ook gemeenten als Oegstgeest 65 extra als niet- inwoner, maar wonen er ouders dan hoef je niet meer te betalen), Voorschoten (hetzelfde als Oegstgeest, alleen kost het hier maar 55 meer), Wassenaar en Zoeterwoude (de helft meer als niet-Z oeterwoudenaar). In Katwijk betaal je 68,25 meer als je helemaal geen binding hebt met de badplaats. Maar als je op oe er woont of een achternicht, dan hoef je niks extra te betalen. De gemeenten zijn volledig vrij in het vaststellen van de kosten voor een trouwerij. Willen zij niets meer vragen aan vreemden, dan moeten zij dit zelf weten. Doen ze dit wel, dan zal niemand hen in de weg leggen. Een woordvoerder van de provin cie Zuid-Holland: "Zo'n extra heffing moet je eigenlijk zien als oen soort afschrikwekkend ta rief. Als er ergens een leuk raad huisje staat, dan trekt dit trouw lustigen aan. Voor een gemeente brengt dit extra kosten mee. Ze heft dan een hoger tarief om te voorkomen dat de ambtenaren worden overbelast." Gegroeid Een bruidspaar in Wassenaar: als niet-ingezetene van het dorp betaal je om er te trouwen de helft meer dan een "echte" Wassenaarder. Verge leken bij veel andere gemeenten nóg voordelig. Praktisch elke gemeente heeft haar eigen tarief. Volgens de woord voerder van de provincie is dit historisch zo gegroeid. Veel ge meentebesturen hebben jaren achtereen met hetzelfde tarief gewerkt zonder dit ooit aan te passen. Bij de provincie heeft men er nooit aan gedacht om van bovenaf één tarief voor trouwe rijen op te leggen. "Gemeenten worden al zoveel aan banden ge legd. Dit is één van de weinige zaken die ze zelf nog mogen uit maken. Dat moeten we zo hou den", meent de povincie. BOSKOOP - De gemeente Boskoop kent een (tweede) ereburger. Gis teravond heeft burgemeester J. H. Reinders de voormalige wethouder P. van den Dool de gouden erepenning van Boskoop, verbonden aan het ereburgerschap, overhandigd. Van den Dool heeft 33 jaar Boskoop als raadslid en wethouder (zes jaar) gediend vanuit de PvdA. De unie ke onderscheiding werd slechts eenmaal eerder uitgereikt en wel aan wijlen wethouder Taat. Niet alleen Van den Dool werd gisteren in het zonnetje gezet, ook de overige zeven plaatsgenoten die dit jaar de gemeenteraad de rug heb ben toegekeerd gingen niet met lege handen naar huis. Tijdens een informele bijeenkomst in de raadzaal kregen de oud-raadsleden Van Nierop, Dool, Sanders en Hage-de Stigter een tinnen wandbord als dank voor hiin inspanningen voor Boskoop. Het resterende drietal (Booij, v. d. Nieuwendijk en Geleijnse) ontvingen de zilveren erepen ning wegens twaalf jaar raadslidmaatschap. Het verlate afscheid werd gisteren door burgemeester verklaard met de woorden: "De raad vond het nodig om toch nog eventjes dankjewel te zeggen". Ambulance met hartpatiënt botst op andere KATWIJK - Een ambulance met daarin de 78-jarige A.V. uit Kat wijk is gisteravond op de krui sing Hoorneslaan-Biltlaan op een andere personenwagen ingere den. De ziekenwagen was met si rene en zwaailicht op weg naar het Diaconnessenhuis in Leiden met de 78-jarige A.V., die zojuist auto was getroffen door een hartaan val. De ziekenwagen reed op de kruising door rood licht en botste tegen de auto van de 40-jarige H.L., die door groen reed. Beide auto's raakten zwaar beschadigd. H.L. is met een andere ziekenwa gen naar Leiden gebracht.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23