SUTHOFF PERS QU werktuigbouwkundige r Prinses Beatrix heropent gerestaureerde kerk in IVaarden Hervormde Zending vraagt voor het eerst meer dan 10 miljoen ETHERPIRATEN STOREN KERKDIENSTEN Vrijzinnige kritiek op hoogleraarsbenoeming ARROW SNELDIENST ONKYO Uw Onkyo dealer weet er alles van Radio Westrik mm BANK VRIJDAG 24 NOVEMBER 1978 intimumii:. Volgende week donderdag, 30 november, heropent prinses Beatrix de gerestaureerde Grote Kerk in Naarden. De kerk is in heel het land en ook daarbuiten bekend om de jaarlijkse uitvoeringen van de Mattheüs-Passion. De restauratie duurde dertien jaar en heeft zeventien mil joen gulden gekost. Van dat geld - waarbij nog eens ruim twee miljoen is gekomen voor het herstel van de toren, die bezit is van de burgerlijke gemeente Naarden - is meer dan de helft besteed aan een werkelijk unieke reeks pla fondschilderingen uit het be gin van de zestiende eeuw. Kenners hebben verklaard dat deze schilderingen de meest ongeschonden en meest complete serie zijn op een houten tongewelf. Maria's mantel hadden sommige kleuren in de 27 schilderingen totaal veranderd. Zo was de mantel van Maria, die diepblauw was geweest, grasgroen gewor den. Alleen al het schoonma ken van de panelen heeft acht jaar gevergd. Duizenden planken moest men stuk voor stuk voorzichtig naar bene den halen. In een naburige kerk werden ze weer tot pa nelen samengevoegd en kon den de retouchering en eind- restauratie beginnen. Om verkleuring in de toekomst te voorkomen hebben de res taurateurs gebruik gemaakt van een speciaal preparaat, een zwakke lijmoplossing in alcohol. De verwarming van de kerk is nu zo gemaakt dat in de kap een constante tem peratuur heerst. Glas in lood Prinses Beatrix zal bij de hero pening een glas-in-lood-raam onthullen. Glazenier Jilleba ui Leiden heeft in dat raam het eeuwenoude kerkzegel van de hervormde gemeente te Naarden uitgebeeld Daarin staan de worden "Ego Sum Pastor Bonus"- "Ik ben de goede Herder" In het Overijsselse Nieuwleusen hebben de bewoners van het bejaardentehuis "De Hulstkampen" in een open brief de clan destiene radiozenders in de buurt vriendelijk gevraagd hun uitzendingen tijdens kerkdiensten achterwege te laten. De bewoners, die dan aan de kerktelefoon zitten, worden name lijk door die zenders ernstig gestoord bij het luisteren naar de kerkdienst. De piraten leggen een dusdanig beslag op de ether dat de verbinding met de kerken totaal wordt overstemd. Een enkele keer wordt op een geheime zender beslag gelegd, maar er komen altijd weer nieuwe voor in de plaats. De bejaarden gaan ervan uit dat de amateurs geen weet hebben van de overlast die zij hun bezorgen. En ook omdat zij niet weten waar de zenders zitten hebben zij het maar eens met een open brief geprobeerd. Ze vragen de amateurs, de onderlinge afspraak te maken dat er tussen 9 en 11 uur zondagsmorgens niet wordt uitgezonden. De Raad voor de Zending Oegstgeest zal volgend jaar van de hervormde gemeenten een bedrag van 10,4 miljoen gulden vragen. Het is voor het eerst in de hervormde zendingsgeschiedenis dat de begroting boven de tien miljoen gulden komt. Opvallend is een post van 200.000 voor nieuw werk. Het secreta riaat van de raad zal bezien of werk kan worden gesteund waarmee tot nu toe geen relatie bestaat. "In een wereld waar meer dan een miljard mensen van het evangelie geen weet hebben, is er nog ruimte genoeg om na te gaan hoe de bijbelse opdracht om erop uit te trekken onze blijvende aandacht kan hebben", aldus de Raad voor de Zending. De bijdrage aan de Evangelische Kerk van Egypte gaat omhoog Samen met de Zending van de Gereformeerde Kerken is beslo ten om de opleiding en het salaris van vier studentenpredikanten in Indonesië te bekostigen. Een van de grootste problemen voor de kerken in dit land zijn wel de ver bindingen in het bijzonder buiten Java. Afhankelijk van de situatie verleent de Raad voor de Zen ding steun voor de aanschaf van buitenboordmotoren en motor fietsen en voor reisprogramma's Veel begrotingsposten hebben betrekking op de voortgang van bestaand werk en op het nako men van gemaakte afspraken. Volgens de raad voor de Zending mag steun niet leiden tot afhan kelijkheid. Daarom wordt aan ei gen gemeentewerk in Indonesië, dat tot de verantwoordelijkheid van de gemeenteleden behoort, geen bijdrage verleend. Een be perkte steun voor salarissen van enkele docenten en evangelisten valt daar niet onder. Kerk meer open. Met ingang van vandaag is de Dorpskerk aan het Plein te Wassenaar ook geopend op de wekelijkse koopavond, en wel van half 8 tot half 10. De ker- keraad meent, dat belangstellen den ook op andere momenten dan zondag moeten kunnen ge nieten van de sfeer die van dit ge bouw uitgaat. De kaarsen zullen branden en er is zachte muziek te horen. Ook wordt gedacht aan openstelling van de kerk op za terdagmorgen, maar een besluit daartoe is nog niet genomen. Diensten. Morgenavond om 7 uur werkt de jongerengroep "The Lord's Folks" mee aan een eu charistieviering in de kerk aan de Herensingel te Leiden. Voorgan ger is pastor P. de Ridder. Het gemengde koor van de Harte- brug-parochie zingt zondagmor gen om kwart voor 11 tijdens een hoogmis ter gelegenheid van het "feest van Christus Koning" in de Hartebrugkerk aan de Haarlem merstraat te Leiden de Missa Fes- tiva van A. Gertchaninoff. Zondagmorgen om half 12 werkt het interkerklijke Petra- jeugdkoor uit Leiden in de Lau- rentiuskerk aan de Leidseweg te Voorschoten mee aan een "the matische jongerendienst" Niet naar Genève. Om persoon lijke redenen heeft prof. dr. M. Boertien (christelijk-gerefor- meerd) afgezien van een staffunc tie bij de Wereldraad van Kerken in Genève. Hij blijft verbonden aan de Universiteit van Amster dam. Daar is hij sinds 1968 hoog leraar in de Hebreeuwse en Ara mese taal- en letterkunde van de eerste eeuw na Christus af. Tweede doop Gereformeerde synode. De sy node van de Gereformeerde Ker ken wil meer contact met de Cha rismatische Werkgemeenschap Nederland. Deze Werkgemeen schap verenigt groeperingen be horend tot de charismatische beweging waar veel nadruk wordt gelegd op de "gaven van de Heilige Geest". In tegenstelling tot de Pinkstergemeenten stellen deze groeperingen zich niet exclusief op; hun aanhangers zijn veelal kerklid. De synode hield zich deze week in dit verband ook bezig met de vraag hoe de kerk moet reageren op leden die, met erkenning van hun kinderdoop, opnieuw ge doopt willen worden. Dit wordt onderwerp van beraad voor de commissie uit de synode ("depu- taatschap") die het geregelde contact met de Charismatische Werkgemeenschap gaat onder houden. Vrouw in ambt. Vrijwel alle honderd deelnemers aan een ontmoetingsdag van de bewe ging "Open Kerk" te Roermond spraken zich uit voor een gelijke behandeling v« de Rooms-Katholie- ke Kerk. In een veelvormige kerk, zo luidt een van de conclu sies, mag de man-vrouw-rol geen probleem zijn. Ofschoon de officiële kerk niets wil weten van toelating van de vrouw tot het priesterambt, constateer den de deelnemers dat deze kwestie toch volop in beweging is en dat er duidelijk sprake is van groei. "Als de kerk dat niet wil inzien, moet zij er rekening mee houden dat dit haar op groot ver lies komt te staan. De leken zul len de ongelijkheid van de vrouw in de kerk op den duur niet meer Beroepingen J Hervormde Kerk: beroepen te Amsterdam-Sloten H. van Dijk Steenwijk, te Drumpt (Geld.) W. J. Rutgers Serooskerke (Walche ren), benoemd tot bijstand in het pastoraat te Etten (Geld.) T. J. Drent Valburg; aangenomen naar Oosterland kandidaat J. Plante Utrecht, naar Wemeldinge J. Raatjes Appingedam, naar Coevorden A. P. Peschar Tzum (Fr.); bedankt voor Ederveen en voor Windesheim H. A. van der Pol Wierden. Geref. Kerken: be roepen te Hardenberg J. Kamp horst Suawoude, te Assen J. A. van de Peppel Zeist; aangeno men naar Sneek (geestelijk ver zorger verpleeghuis) L. Eringa Amsterdam, naar Oostzaan me vrouw G. Postma-Gosker Heer- hugowaard. Geref. Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Zwolle Tj. Boersma Zuidhorn; aangenomen naar Spakenburg (voor missio naire dienst op Irian Jaya, Indo nesië) kandidaat R. T. Pos Amersfoort, naar Assen (voor missionaire dienst in Brazilië) kandidaat P. W. van der Kamp Veenendaal; bedankt voor Dalf- sen M. Brandes Ermelo. Chr. Ge ref. Kerken: aangenomen de be noeming tot directeur van het Ned. Bijbelinstituut te Bos en Duin W. van Gijk Gouda; beroe pen te Middelburg A. van der Veer Zwolle, te Emmen G. Bij kerk Enschede, te IJmuiden-Be- verwijk B. Bijleveld Bussum en A. J. Otter Papendrecht, te Drie bergen L. W. van der Meij Mid- delharnis; bedankt voor Naarden P. Beekhuis Noordeloos. Baptis tengemeenten: aangenomen naar Stadskanaal H. C. Schaap Tweede Exloërmond. (Van onze redactie geestelijk leven) LEIDEN - Dominee Jan Buit kamp, voorganger van de Ver eniging van vrijzinnige Her vormden te Rotterdam, heeft in een open brief aan "degenen die het thans in de Leidse theologi sche faculteit van de universiteit voor het zeggen hebben" een aan tal vragen voorgelegd, die alle be trekking hebben op de recente benoeming van dr. M. J. Mulder tot hoogleraar in het Hebreeuws, het Aramees en de Israëlitische oudheden. De kwestie is dat dr. Mulder de opvolger wordt van prof. dr. P. A. H. de Boer, en prof. De Boer is kerkelijk vrijzinnig terwijl dr. Mulder gereformeerd is en komt van de "Calvinistische Vrije Universiteit" De Rotterdamse predikant wijst erop dat prof. De Boer zijn stu denten een ondogmatische, kri- tisch-wetenschappelijke benade ring van het Oude Testament heeft willen bijbrengen, vrij van confessionele vooronderstellin gen. Hij was de exponent van de vrijzinnige vleugel in de kerk. Dr Mulder, aldus ds. Buitkamp, heeft stellig wetenschappelijke bekwaamheden, maar hij gaat uit van het gereformeerde beginsel "sola scriptura" (alleen de Schrift). Als hij een aanhanger zou zijn van de nieuwe theologie dan wijst hij de religieuze ervaring als grond slag voor de theologie af. Vandaar dat geen van de nieuwere theolo gen zich vrijzinnig noemt, en dat ook niet is. Er is een heel belang rijk klimaatsverschil, zo meent ds. Buitkamp. In diepste wezen gaat een met-vrijzinnige toch weer uit van gegevens der "openbaring". Een van de vragen van ds. Buit kamp aan de faculteit is of er nu werkelijk geen gekwalificeerde wetenschapsbeoefenaars van niet confessioneel en niet dogma tisch gebonden huize zijn om prof. De Boer op te volgen. Combi-synode De hervdrmde en gereformeerde synode - samen in Lunteren - hebben woensdag en donderdag, na de belangwekkende toespraak van de Engelse bisschop Newbi- gin breedvoerig doorgepraat over het onderwerp "zending in eigen land". De gesprekken verliepen nogal moeizaam, maar men kwam toch tot een soort "verkla ring", waarin wordt toegezegd dat alle hervormde gemeenten en gereformeerde kerken een ver slag krijgen van wat is bespro ken, inclusief de rede van dr. Newbegin. De teleurstelling over dit gecombi neerde beraad betrof vooral het panel van negen deskundigen dat op allerlei moeilijke vragen heel wetenschappelijk inging maar nauwelijks aansluiting vond bij zijn toehoorders. "Het gaat zo rot, omdat we zo verbaal (met woor den) bezig zijn" zei een waarne- ONKYO: EEN NIEUW TOPMERK GELUIDSAPPARATUUR DAT TE BETALEN IS, Quartz-lock Bi) Onkvo gaat de bekwaamheid in het technisch ontwerpen van audio- onderdelen hand in hand met de kunst van moderne vormgeving. Maar wat zou vorm zijn zonder inhoud7 Daarom zijn we op de geluidskwaliteit nóg trotser dan op de vormgeving T 9 FM/AM Ster Tuner QUARTZ LOCKED afstemming en "Accutouch" Speciale controle-ijking vi Een Phase Locked Loop multiplex A 7 Geïntegreerde stereo versterker met een totale output van 260 Watt. Uiterst lage transient vervorming Een fantastische S/R-verhouding van 80 dB Minimaal 65 Watt RMS per kanaal van 20 Hz-20 kHz in 8 ohm. Schakelbare kantelpunten voor toonregeling Dephono voorver sterker bestaat uit een volledig gelijkspanningsgekoppelde. klasse A MS-200 Bij Onkyo hebben we het plezier in HiFi weer hersteld radio, draaitafel en recorde zitten nu weer samen Sluit de luidspreker aan en u bent klaar voor perfect luisteren WaT^mTt de MS-200 kunt u zelf ook cassettes opnemen De regelknoppen aan de voorkant garanderen een precisie die i eigenlijk pas in veel duurdere apparaten verwacht Uw platen zullen ongekend got klinken op de volautor mei: een VM EEN NIEUW TOPMERK GELUIDSAPPARATUUR DAT TE BETALEN IS License-3000 Wilt u high fidelity op z'n best7 Kies dan de uiterst zorgvuldig op elkaar aangepaste componenten van Onkvo Dat garandeert een voor treffeliike geluidskwaliteit Elk onderdeel in de LICENSE 3000 optimale combinatie met alle ander Dat alles in de CB 500 een fraai notehouten rack. U kunt dus zelf een combinatie maken met de navolgende c A 3000 versterker T5000 tuner CP 5000 A draaitafel TA 600 D cassetterecorder de S 3000 of S 5000 luidspi Bij de ontwikkelin mechanisme is zorgvuldig geintegreert met geavanceerde elektronische schake lingen De TA 601 ID is ideaal als comple tering van een van de HiFi stereo svstem. uit de License serie, maar past ook bi) de De kwaliteit van de TA 600D is te danker aan vele factoren inaar we willen toch wt speciaal wijzen op de superhaide Permali WIDEX opname weergave kop Sterker duurzamer dan alle andere Permalloy koppen Andere belangri)ke factoren het Dolby systeem voor ruisonderdrukking. aparte keuzeschakelaars voor voor magnetisatie (bias) en correctie leg voor 3 bandsoorten en een timer standi", schakeling v. Geversstraat 39-41, Oegstgeest, Tel. 071-151608 Stjinoii Pers BV is onder meor uitgeefster van de Haagsche Courant. Rotterdamsch Nieuwsblad. Het Binnenhof. Goudsche Courant. Leidse Courant. Economisch Dagblad en een aantal huis-aan-huts bladen De Bedrijfstechnische afdeling (B T A is verantwoordelijk voor het opti maal onderhouden en repareren van alle technische aangelegenheden in dit omvangrijke krantenbednjf Zij is daartoe opgebouwd uit vier afdelingen, te weten De Mechanische Dienst De Electrotechnische Dienst De Electronische Dienst De Autowerkplaats Zij beschikt daarnaast over een Technisch Bureau ter ondersteuning van de totale gang van zaken in de B T A In het Technisch Bureau is door uitbreiding van een aantal werkzaamhe den (o a installatie van nieuwe offset-rotatiepersen) een vacature ont staan voor een WERKTUIGBOUWKUNDIGE OP H.T.S. NIVEAU De nieuwe medewerker zal onder leiding van het Hoofd B T.A. nauw samenwerken met de chefs van de reeds genoemde afdelingen. Tot zijn taken gaan o m behoren: - Ontwerpen en bewaken van preventieve onderhoudssystemen en werk methoden; - Plannen van installatie- en revisiewerkzaamheden in samenwerking met de afdelingschefs; J - Adviseren en waar nodig specificeren van spare-parts; - Onderzoek naar het preventiet onderhoud van de technische installaties, in samenwerking met Ontwikkelingsafdelingen in ons bedrijf, - Up to date houden van ons technisch documentatiesysteem Voor de functie is kennis op HTS -niveau met een ervarinq van Dim 5 jaar in de onderhoudssteer noodzakelijk, terwijl kennis op grahsch-tech- nisch gebied niet essentieel is Beheersing van de Engelse taal. zowel passief als actief is een vereiste Leeftijd tussen 25 en 35 jaar Een psychologisch onderzoek kan deel uitmaken van de selectieproce dure Het resultaat hiervan kan door de psycholoog met de sollicitant bespro ken worden Kandidaten, die qeinteresseerd zun in de hierboven genoemde vacature, kunnen zich voor nadere inlichtingen wenden tot de heer A G J Wever. Hoofd B T A die gaarne bereid is telefonisch vragen te beantwoorden. (070—906810). Sollicitatiebieven kunt u. onder bijvoeging van een beschrijving van genoten opleidingen, ervaring en specifieke kennisgebie den. richten aan Sijthoff Pers B V Afd Personeel en Organisatie t a.v. de heer J. W M Bekkering, postbus 16050, 2500 AA 's-Gravenhaqe WAGENSTRAAT 37, 's-GRAVENHAGE Crediet Maatschappij Venlo UwHuisbankier Met een telefoontje heeft u de bank in huis Snelle afwikkeling van de door u gekozen lening. Enkele voorbeelden uit ons pakket Persoonlijkeleningen Elk bedrag vanaf 1.000,kan bij u thuis in zijn geheel worden afgewerkt in handen per maand vanaf 5.000,— ƒ115,48 10.000.ƒ223,98 25.000,— 551.24 Planpoteek (doorlopend crediet) .0,76% rente per maand over het openstaand bedrag Aflossing per maand excl. rente 15.000- 25 000 35.000.— 5.000,— 10 000 15.000,— Plancrediet (doorlopend crediet) 84.— 139.— - 195 120.- 240.- 360,- Bel voor een afspraak Natuurlijk bent u ook van harte welkom op een var onze kantoren KOOYMAN eh. Leiden, Hoge Rijndijk 264, tel. 071-134052 J biedt u misschien DE OPLOSSING voor uw haastwerk. Voor al uw kleinstukgoederen bieden wij. 24 uurs service, 7 dagen in de week in binnen- en buitenland billijke prijzen voor elke opdracht rijdt apart een snelle, luxe wagen, die uw bestelling terstond uitvoert. Wilt u méér weten, bel dan gerust even naar: ARROW SNELDIENST Hazerswoude 01728-8564

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21