BOA-PROTEST BIJ UNIVERSITEIT Blauwe Yogelweg: niet afsluiten liever drempels Scholenexperiment kan toch doorgaan Genetisch onderzoek nog beter beveiligen „WELZIJNSWERK NIET AFSCHUIVEN OP VRIJWILLIGERS Singer naaimachine LEZERS SCHRIJVEN PARKEER- HOSTESS Oud -staatssecretaris Hendriks voorzitter van Leids AZ-bestuur Niet allemaal tegelijk. VRIJDAG 24 NOVEMBER 1978 LEIDEN PAGINA 19 Volgens plannen van Meijer (PvdA) LEIDEN - Meijer (PvdA) heeft gisteren tijdens de begro tingsdebatten in de Leidse gemeenteraad een motie in gediend die het mogelijk maakt dat het experiment met de bestuurscommissies op de openbare scholen toch doorgaat. Zoals bekend is dit experiment, waarbij ouders een verre gaande vorm van inspraak krijgen in het beleid van de school, een beetje op losse schroeven komen te staan. De belangrijkste reden hiervan is dat het experiment maar liefst 30.000 gulden per school kost, waardoor het voor de gemeente niet haalbaar is het experiment uit te bouwen in dien het mocht slagen. Als alle Leidse scholen een be stuurscommissie zouden krijgen moet de gemeente 8 ton per jaar op tafel leggen, hetgeen gezien de slechte fi nanciële positie niet toelaat. Meijer stelde gisteren voor om de presentiegelden, die in de begroting zijn uitgetrokken voor de leden van de be stuurscommissie, niet uit te keren, waardoor het experi ment een stuk goedkopen wordt. Onderwijswethouder Tesselaar zag wel wat in deze suggestie. Hij benadrukte dat naar zijn mening het experi ment doorgang moet vinden. Ook mevrouw Passchier (PSP) pleitte voor het experiment, omdat het volgens haar ou ders van andere scholen in de stad stimuleert om ook actief Leo Meij mee te werken aan het beleid van de school. Ook Hoeven (CPN) voelde voor het expe riment, al drong hij er wel op aan "dat het geen wassen neus wordt" Mevr. v. Akkeren (CDA) had wat meer problemen. "Onze fractie vraagt zich af of we op de goede weg zijn om nu te experimenteren met de be stuurscommissies", zei ze Het ging haar niet over de in houd van het B en W-voorstel, maar over de financiële con sequenties. LEIDEN - In de Leidse raad is men er niet van overtuigd dat de Rijksuni versiteit voldoende maatregelen heeft genomen om de proeven met genetische manipulatie (het zogenaamde "recombinant DNA-onder- zoek") zo goed mogelijk te beveiligen. In een motie die werd ingediend door het PPR-raadslid Beijen en mede-ondertekend is door vertegen woordigers uit alle fracties, wordt het college gevraagd om in overleg met de Arbeidsinspectie en de Inspectie voor de Volksgezondheid even tueel extra maatregelen te treffen. Naar het oordeel van Beijen sluit de regeling die de Rijksuniversiteit heeft opgesteld, risico's niet uit. "Nu in Leiden in tenminste twee laboratoria dergelijke - niet van gevaar ontblo te - onderzoeken zullen worden gedaan, is het zaak de veiligheid zo goed mogelijk te waarborgen", aldus Beijen. Namens het college deelde wet houder Verboom gisteren mee dat de motie zal worden overgenomen. Verder deelde hij mee dat de gemeente begin december overleg zal plegen met de inspecteur voor de Volksgezondheid over deze kwestie Na dat gesprek zal bekeken worden of nog nader overleg met de univer siteit noodzakelijk is LEIDEN - "Het col lege en de gemeen teraad moeten er voor waken dat vooral op het wel zijnsterrein niet steeds meer werk zaamheden wor den afgeschoven naar de vrijwilli gers". Aldus gis teravond PvdA- raadslid Van Don gen tijdens de be grotingsdebatten, mevr. Van Dongen waarschuwde met klem tegen een ontwikkeling die ertoe leidt dat meer en meer vrijwilli gers en vooral vrijwilligsters werk gaan doen die eigenlijk door be taalde krachten gedaan zou moeten worden. Mevr. v. Dongen noemde deze cate gorie "vrijwilligers tussen aanhalings tekens". Tot deze categorie behoren voornamelijk vrouwen. Volgens het PvdA-raadslid de legde een link r de discussie die de gemeenteraad in de vorige zittings periode voerde over het wel of niet betalen van de VOS-begeleid- sters. Een meer derheid van de raad besloot toen deze begeleidsters niette betalen. Van Dongen zei gister avond te hopen dat deze meerderheid niet stabiel blijft. Zoals ze onlangs in ze Vrouwenhuis vergadering naar voren bracht, vindt mevr. v. Dongen dat de gemeente de peuterspeelzalen noet erkennen als een basisvoorzie ning, waarop elk kind en elke ouder recht hebben. Een motie van die strekking werd gisteravond ge steund door PSP, PPR, D'66 en CPN. tie van mevr. v. Dongen over de huisvesting van het Leids Vrou wenhuis. Oor spronkelijk zou het Vrouwenhuis in het oude pand van de Reinwardt Aca demie aan de Oude Vest 35 komen, maar die plannen zijn niet doorge gaan. Van Dongen zei "Hoogst baasd en teleurge steld" te zijn ii gemeentelijk leid in deze zaak. Ze wil dan ook vóór 1 februari 1979 W uitgev van de huisvesting van het Vrouwen huis. Ze kreeg steun van PSP, CPN, CDA, D'66 en PPR. LEIDEN - De Boycot Outspan Aktie (BOA) heeft bij het bestuur van de Leidse uni versiteit geprotesteerd tegen de deelne ming van vier blanke Zuid-Afrikanen en een blanke Rhodesiër aan een in septem ber j.l. in Leiden gehouden wetenschap pelijke conferentie. Deze conferentie was georganiseerd door prof. dr. A. J. Kuper, hoogleraar in de sociologie en cultuur kunde van Afrika bezuiden de Sahara. De BOA meent dat door het uitnodigen van Zuid-Afrikanen voor dit soort conferen ties het wetenschappelijke werk in Zuid- Afrika indirect wordt gesteund. Daarom mogen wetenschappers uit dit land, on geacht of ze nu voor of tegen het apart heidsregime zijn, niet in de gelegenheid worden gesteld aan dit soort tic deel te nemen, aldus de BOA. Over de deelname van de blanke Rhodesiër zegt de BOA verder dat dit niet te rijmen valt met het beleid van de Nederlandse rege ring ten opzichte van Rhodesië. Soortgelijke kritiek kwam er onlangs ook van enkele stafleden van het in Leiden gevestigde Afrika Studiecentrum. Prof. Kuper maakt van de administratieve en organisatorische diensten van dit onaf hankelijke centrum veelvuldig gebruik en de stafleden vonden het onjuist, dat een en ander wordt aangewend voor confe renties waarvoor blanke Zuid-Afrikanen en blanke Rhodesiërs worden uitgeno digd. Volgens drs. G. W. Grootenhuis, medewerker van het studipppntmm ren andere stafleden het hiermee niet eens. In elk geval is afgesproken dat dit soort conferenties voortaan kritisch zal worden gevolgd. Op de kritiek uit de staf van het Afrika Stu diecentrum heeft prof. Kuper onlangs schriftelijk gereageerd. Hij schrijft in zijn brief dat hij heeft aangenomen dat zich onder de deelnemers aan de conferentie geen sympathisanten bevonden van het apartheidsregime in Zuid-Afrika. De BOA stelt daar tegenover dat dat er weinig toe doet. Er wordt steun verleend aan de Zuidafrikaanse wetenschap en dat moet worden tegengegaan, zo redeneert de BOA. De conferentie, die als thema had "IJzerge- bruikende bantu-talige bevolking van zuidelijk Afrika van voor 1800", werd fi nancieel gesteund door het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Een woordvoerder van dit ministerie deelde gisteren mee dat zijn departement garant heeft gestaan voor een bepaald bedrag. Hij zei verder dat vooraf alleen was geke ken naar de wetenschappelijke standaard van de conferentie. "Het is niet gebruike lijk", aldus de woordvoerder, "dat wij ook de deelnemers gaan bekijken op ras, godsdienst, geslacht of politiek karakter" Overigens namen er aan de conferentie dertig wetenschappers uit elf landen deel Prof. Kuper was niet voor commentaar be reikbaar. Bewoners over plan Vogelwijk LEIDEN - Wat bij de totstandkoming van het ontwerp-bestemmings- plan voor de Vogelwijk al de twee belangrijkste discussiepunten wa ren tussen vertegenwoordigers van de wijk en van de gemeente, ble ken ook gisteravond tijdens de inspraakavond in de wijk dé onder werpen van gesprek. De afsluiting van de Blauwe Vogelweg en de invulling van het gebied waar de Jan Mulderkliniek gaat komen. Van de aanwezigen gisteravond (en het speeltuingebouwtje was overvol) bleek het merendeel te gen afsluiting van de Blauwe Vo gelweg te zijn, en dat betreft niet alleen de middenstand. Er is weliswaar sluipverkeer van de Wassenaarseweg naar de Rijns- burgerweg en vica verca, de re den waarom de afsluiting van de weg in het plan is gebracht, maar afsluiting zou betekenen dat ook de bewoners zelf en anderen die in de wijk een boodschap hebben een belangrijke toegangsweg zouden moeten missen. Een be tere oplossing zouden snelheids- beperkende maatregelen zoals verkeersdrempels vormen. Daarmee zou de route ook voor sluipverkeer minder interessant worden. Om vast te stellen hoe de wijk erover denkt zal er nog een enquête worden gehouden. Met betrekking tot de invulling van het gebied waar de Jan Mul derkliniek komt bestaat nog een aantal onzekerheden. Zo kan nog niet worden gezegd hoe groot de revalidatie-kliniek gaat worden en welke uitbreiding de Mythyl- school, in verband met het aantal kinderen dat de kliniek mee zal brengen, moet ondergaan. Dit is in het plan dan ook voorlopig wit gelaten, het zal later worden uit gewerkt. Daarbij worden wel nu al een drietal voorwaarden ge steld: de kliniek mag maximaal drie hectare beslaan, er moeten 50 tot 75 woningen komen en de kliniek moet een uitgang op de Wassenaarseweg krijgen. Of er huur- of koopwoningen komen en of de (oud)bewoners van de wijk voorrang krijgen bij de toe wijzing, kan nog niet worden ge zegd. Op dat laatste werd gister avond door de wijkbewoners .aangdrongen. Dat er woningen komen is in de eerste plaats de wens van de ge meente, om de route vanuit de Vogelwijk naar de in de toekomst bebouwde Leeuwenhoek te be geleiden. (Waar gewoond wordt is sociale controle). De kliniek zelf zit het liefst in een vrije ruim te met weilanden rondom omdat men nog niet weet hoe de ont wikkelingen in de toekomst zul len zijn, en men de ruimte wil hebben om eventueel te kunnen uitbreiden waar nodig. Vanuit de bewoners kwam het idee om een stichting in het leven te roepen van belangstellenden aan wie dan stukjes grond zouden worden uitgegeven waarop ze zelf hun eigen woning zouden kunnen bouwen, om zo te voor komen dat een aannemer op een 'economisch verantwoorde' ma nier gaat bouwen en zo de wijk in één keer verknolt. Eén van de vertegenwoordigers van de ge meente merkte naar aanleiding hiervan op dat het beslist niet de bedoeling is een projectontwik kelaar in de arm te nemen, maar de grond uit te geven aan non profit organisaties. Het idee zal evenwel in overweging worden genomen. Verder zijn de bewoners bang voor parkeeroverlast die de Jan Mul derkliniek met zich mee zou kunnen brengen, en vragen ze om naast plaats voor auto's van per soneel en bed-patiënten ook re kening te houden met auto's van poli-klinische patiënten. riging Tran LEIDEN - Buurtverei vaal heeft minsiU (verkeer) verzocht de NS op dracht te geven de werkzaamhe den voor de aanleg van Ahob's bij de spoorbanen Haagweg en Morsweg voorlopig te staken De buurtverenigingdie mede na mens andere wijkvoorzieningen (scholen en clubhuizen) schrijft wil dat de minister één en ander nog eens overweegt. Ze is van me ning dat ahob's (automatische halve overweg bomen) gevaar voor kinderen opleveren. Die me ning wordt gebaseerd op cijfers van de NS, die aantonen dat hel aantal ongelukken bij ahob's acht keer zo hoog is als bij handbe diende spoorwegovergangen. Het aantal doden bij automatische bomen zou bijna twintig keer zo hoog zijn. Zoals bekend wil de NS van de spoorwegovergangen bij de Haagweg en Morsweg ahob's maken omdat het moeilijk is per soneel te vindende kosten one venredig hoog zijn en de bomen nu soms minutenlang gesloten zijn. Met het verdwijnen van de spoor- ivegwachter zou ook, zo meent de buurtverenigingde controle op spelende kinderen uitblijven. Nu is het nog zo dat overweg wachters vaak spelende kinderen moeten wegsturen. Het protest tegen de komst van de ahob's wordt onder steund door 1800 wijkbewoners, die hun handtekening plaatsten tegen het plan van de NS. De handtekeningen worden binnen kort de gemeente aangeboden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Singer naaimachine type 377 ter waarde van f 499,- Stabiele portable zig-zag naaimachine. Semi lichtgewicht met handgreep. Tal van interessante extra's, zoals een liggend spoel- klosje voor de naald en exclusieve naaldhouder. Als u niet wint is er al een automatische Singer zig-zag voor f 349,-. (Evt. prijswijzigingen voorbehouden.) SINGER t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" Generaties lang liefde voor het klavier. In Leiden Hogewoerd 90. Hoe haalt iemand het in zijn hoofd om in een tijd waarin vrouwen volop bezig zijn zich te emancipe ren en zich te bevrijden van al lerlei rolbevestigende vooroor delen met het voorstel te komen (in de gemeenteraad nog wel) om parkeerwachters te vervangen door "parkeerhostesses in leuke, frisse uniformpjes" (zie deze krant van 21 november j.l.) Je kunt van het CDA veel verwach ten maar dit slaat toch wel alles Heeft Walenkamp nog steeds niet begrepen dat vrouwen er genoeg van hebben gebruikt te worden als seksobject. Hoe haalt hij het bovendien in zijn hoofd om op de bres te staan voor foutparkeer- ders; een categorie mensen die het wandelen en fietsen in de binnenstad tot een levensge vaarlijke onderneming maakt. Ik hoop dat ook binnen het CDA geprotesteerd wordt tegen dit, te recht absurd genoemde, voorstel Burgemeester Vis zou ik de sugges tie willen doen om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid "agressie opwekkende raadsle den" te vervangen. TINY KRAAN WILLEMSTRAAT 36, LEIDEN ADVERTENTIE LEIDEN - Oud-staatssecretaris J P. M. Hendriks zal worden be noemd tot voorzitter van het be stuur van het Leidse Academisch Ziekenhuis. Dit meldt het infor matieblad van het AZL, "Cen trum", vandaag. Hendriks was in het kabinet-Den Uyl staatssecretaris van volksge- ADVERTENTIE 't Is druk bij uw fotohandelaar, logisch. Maar komt u b.v. om 9.15 uur, dan is er ook voor u nog v/el zo'n leuke, gratis KADO AGENDA. Met een wedstrijd voor WAn jong en oud; veel kansen op lyffnl weekend-reizen. S&pilia Met een reeks van tips voor inkopen en inpakken. Met tientallen kado-sugges- ties. Met reductie op NS-fotozwerftochten. Met décemberkalender, volop schrijfruimte en verlanglijstjes. Gratis bij uw fotohandelaar. zondheid en milieuhygiëne Daarvoor was hij directeur van een ziekenfonds en voorzitter van een grote landelijke zieken fondsorganisatie. Op het ogenblik is hij voorzitter van de KRO, welke functie hij voorlopig zal blijven vervullen. Hendriks volgt ir. W. Starrenburg op, die per 1 januari '79 zijn func tie neerlegt. Over zijn benoeming zegt Hendriks in "Centrum" "Ook is het natuurlijk een beetje ijdelheid. Volksgezondheid heeft teveel in mij geïnvesteerd om dat nu zomaar terzijde te schuiven. Vanaf deze plaats wil ik mij op mijn vakgebied weer een beetje nuttig maken". De nieuwe voor zitter zegt verder dat een acade misch ziekenhuis niet onder het ministerie van onderwijs moet vallen, maar onder volksgezond heid. Anders blijft er een span ningsveld tussen onderwijs en volksgezondheid, waarin het niet optimaal werken is, aldus Hen driks Schade aangericht aan nieuwe huizen LEIDEN - Op een nieuwbouwter- rein aan de Van Beuninglaan in Leiden is in de nacht van woens dag op donderdag voor ongeveer 15.000 gulden schade aangericht. Van een tiental in aanbouw zijnde huizen is de riolering vernield en zijn kozijnen omver getrokken. In drie andere huizen is schade aan het metselwerk aangebracht Neveda dessin 3136, afmeting ca 100 x 160 cm. Winkelwaarde 500,-. De Leidsche Wolspinnerij NV, fabrikante van Neveda-wol. stelt iedere week deze prijs ter beschikking. U krijgt dan een kompleet Neveda Hobbypakket. Jarenlang zult u trots zijn op uw zelf geknoopt kleed van Neveda Smyrna wol. t.b.v. Nat. Puzzelactie Het Gehandicapte Kind"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19