Weer fascinerende produktie van de sterk omstreden regisseur Ferreri •^1 Het Motorhuis Respectabele opvoering van Het buitenverblijf Iran Nog onlusten in Films deze week v Bye, Bye Monkey Pirahna's moorden er lustig op los pwHH -*l!l -li éi 'Weavers' zijn niet de besten van Schotland LAATSTE NIEUWS Veel gegadigden voor raadhuis Leiderdorp Gemiva begint bouw internaat dit jaar HOLLYWOOD -John Dean (links), de voormalige vertrouwensman van de Amerikaanse ex-president Nixon die in het Watergate-schandaal kopje onderging, bespreekt in Hollywood een scène van de tv-film Blinde ambitie" met de acteurs Rip Torn (Nixon) en Martin Sheene(Dean).De scène uit de 8 uur durende film speelt in de Ovale Kamer van het Witte Huis. De film wordt gemaakt naar het boek, dat Dean zelf heeft geschreven. Andrzej Wajda voorzitter filmmakers WARSCHAU (Reuter) - Andr zej Wajda, de omstreden Poolse filmregisseur, is geko zen tot voorzitter van de ver eniging van Poolse filmma kers. Wajda, die al in het bestuur van de vereniging zat, is de opvol ger van Jerzy Kawalerowicz, die tot erevoorzitter is be noemd. Kawalerowicz was door ziekte niet aanwezig op het congres waarop de ver kiezingen plaatshadden. De 52 jaar oude Wajda heeft on geveer twintig speelfilms op zijn naam staan, waarvan de best, bekende ,As en diaman ten' is, gebaseerd op de roman van Jerzy Andrzejewski over een naoorlogse politieke moord. "Piranha" is de zoveelste in de rij enge beestenfilms die ons de laatste jaren overspoelen. De ge wone rampenfilms zijn inmid dels wel zo'n beetje over het hoogtepunt heen maar de rij rol prenten met allerlei kwaadaardig ongedierte in de hoofdrol doet het nog steeds goed en is daarom nog lang niet ten einde. We heb- Titel: "Piranha"; regie: Joe Dante; Voornaamste rollen: Bradford Dillman; theater: Lido 2; alle leeftijden. ben in Leiden nog te goed een in vasie van wilde spinnen (King dom of Spiders), Jaws-2 is on derweg en deze week dus in het Lido-theater de snel etende vis- senfilm "Piranha". Het verhaal is er weer één van der tien in een dozijn met alle beken de ingrediënten die we kennen uit Jaws. Oorzaak van alle kwaad is deze keer de wetenschap. Een wetenschapper houdt zich in op dracht van het ministerie van de fensie bezig met de kweek van moordlustige roofvissen om daarmee de vijand te lijf te kun nen gaan. De gekweekte soort is uiteraard sterker, intelligenter en zo mogelijk nog moordlustiger dan de bestaande soort. Een kwieke jongedame, op zoek naar twee verdwenen vrienden (die inmiddels de slokdarmen zijn gepasseerd), laat door een ver keerde handeling de roofvissen uit een bassin ontsnappen. Een maal in de rivier begint de aan eenschakeling van bloederige beelden waarin mensen door het wilde beestenspul worden aan gevallen. De regisseur heeft weinig moeite gedaan om de spanning in de film op subtiele wijze op te bouwen. Daarmee zou hij het produkt nog enige kwaliteit mee hebben kun nen geven die je toch ook niet el ke film in dit genre kan ontzeg gen. Er zit echter geen enkele spitsvondigheid in deze film. JAN RIJSDAM Blijvers "Grease" - Olivia en John in de bocht, Luxor, Leiden. 'Moord op de Nijl" - Spanning in een soms wat al te lange film, Lido-1, Leiden, Euro 2, Alphen. 'The Medusa Touch" - Richard Burton als een man met een griezelige gave, Lido 3, Lei den. Terug in Leiden "Cul de sac" - Een oudje van Polanski, Camera, Leiden. 'Onkruid vergaat niet" - De film met Louis de Funès en Annie Girardot die nog pas geleden kort ook al in Leiden te zien was, Trianon, Leiden. Nieuw in Alphen "Aasgieren vallen aan" - Vechtfilm met Richard Bur ton die zich in centraal Afrika afspeelt, Euro 1. 'Julia" - Met Jane Fonda en Vanessa Redgrave. Prachtige film, Euro 3. 'Crash" - Een film vol onge lukken, Euro 4. Kindermatinee "Dik Trom knapt het op" - Camera, Leiden. 'Donald Duck" - Lido 3, Lei den. 'Peter en de draak Elliot" - Studio, Leiden. 'Alice in Wonderland" - Rex Leiden. 'Wordt u al geholpen?" - Euro 3, Alphen. Nachtvoorstelling "East of Eden" - Camera, Leiden. 'De duivel in Miss Jonas" - Rex, Leiden. 'Aasgieren vallen aan" - Euro 1, Alphen. 'The last woman" - Euro 2, Al phen. 'The burglars" - Euro 3, Al phen. "Beest in de vrouw" - Euro 4, Alphen. Haagse bioscopen Apollo 1 wegens renovatie gesloten. APOLLO 2: "Konvooi van de angst", dag. 7 en 9.30 uur, do., vr., ma. en di. ook 2 uur. 16 jaar. ASTA: "Grease", dag. 2.30, 7 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4, 7 en 9.30 uur. AL. BIJOU: "Eyes of Laura Mars", dag. 2. 7.30 en 9.30 uur. zo. 1.45, 4.15, 7.15 en 9.30 uur. 16 CAMERA: "Salo of de 120 da gen van Sodom," dag. 2.15, 7 en 9.30 uur. zo. 1.30, 4.15, 7 en 9.30 uur, 16 jaar. CINEAC: "The mountain of the Cannibal God", dag. 1.30, 4, 7 en 9.30 uur. za„ zo. en woe 7 en 9.30 uur. 16 jaar. CORSO: "De nacht van de dui zend angsten", dag. 2, 6.45, 9.15 uur, zo. 1.45,4,6.45 en 9.15 uur. 16 jaar. DU MIDI: "Once upon a time in the West", dag. 8 uur, zo. ook 4 uur. 12 jaar. EURO: "Ben Hur", do. en vr. 7.30 uur, za. en zo. 3.30 en 7.30 uur, ma., di. en woe. gesloten. AL. METROPOLE 1: "Moord op de Nijl", dag. 2 en 8.15 uur. AL. METROPOLE"Who is killing the great Chefs of Europe", dag. 2. 6.45 en 9.30 .uur zo. 1.15, 4. 6.45 en 9.30 uur. AL. METROPOLE 3: "The boys from Brazil", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15,4,6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 4: "Straight ti me", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 5: "Cet obscur objet du désir", dag. 2.6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15,4,6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. ODEON 1: "Moord op de Nijl", dag. 2 en 8 uur. AL. ODEON 2: "Despair", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. 4.30, 6.45 en 9.15 uur, za. en woe. 6.45 en 9.15 uur. 16 jaar. ODEON 3: "An unmarried wo man", dag. 2. 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur. 16 jaar. PASSAGE: "Game of death", dag. 2. 7 en 9.30 uur, za. en zo. 1.30, 4, 7 en 9.30 uur. 16 jaar. STUDIO 2000: "Grease", dag. 2, 7 en 9.30 uur, zo. 1,7 en 9.30 uur. AL. DE UITKIJK: "Le pays bleu", dag. 2,7.15 en 9.45 uur16 jaar. Voor wat betreft de titel is bij de laatste film van de Italiaanse re gisseur Marco Ferreri een wel heel merkwaardig beleid ge voerd. In eigen land ging deze produktie in roulatie onder de ti tel Ciao Mascio (mascio betekent zoveel als 'mannelijk'), terwijl in Engeland en de VS Bye, Bye Monkey werd verzonnen, het- Bye, Bye Monkey: regie: Marco Ferreri; hoofdrollen: Gérard Depardieu en Marcello Ma- stroianni; theater: Studio; leef tijd: 16 jaar geen in Nederland tot Dag Aap leidde. In een interview met het filmblad Skoop zegt Ferreri er zelf over dat de titel er niet zoveel toe doet: "Op het moment dat je belang gaat hechten aan een titel, denkt men dat het een vlag is die de lading dekt". Niettemin zou je aan die zo verschillende titels, al evenzeer verschillende filoso fieën kunnen ophangen. Uit gaande van Bye, Bye Monkey staat de rol centraal van het afge dankte lichaam van de reuzenaap King Kong, dat uitgestrekt ligt op het strand van New York, terwijl bovendien gedacht kan worden aan het kleine aapje Cornelius, dat onder zijn gigantische hand vandaan komt kruipen en liefde vol wordt verzorgd door hoofd rolspeler Gerard Lafayette. Bij Ciao Mascio kan weer gedacht worden aan de moeder-kind-re latie van Lafayette (opmerkelijk dat Ferreri voor die rol de naam van de Franse luitenant, die aan Amerikaanse zijde streed tijdens de burgeroorlog tegen de Engel sen heeft gekozen en hem boven dien door de Fransman Depar dieu laat spelen. De relatie blijft overigens onduidelijk) tot het aapje of het alleen achterblijven aan het einde van de film van zijn vriendin met haar en Lafayette's kind (alle mannen zijn inmiddels gestorven) Alle pogingen tot getheoretiseer over Bye, Bye Monkey zijn echter maar betrekkelijk, want in het zelfde Skoop-gesprek zegt Ferre ri: "Iedereen moet voor zichzelf maar uitmaken wat de film bete kent." Dat die bevindingen tot zeer uiteenlopende meningen leiden, bewezen zijn vorige films La Grande Bouffe en La Dernière Femme. Niettemin kan van die twee films én van Bye, Bye Mon key worden gezegd dat - hoe con troversieel ook - er altijd iets fas cinerends van Ferreri's produk- ten uitgaat. Net als zijn twee voorgangers komt Bye, Bye Monkey wat moeizaam op gang, maar in het tweede deel, als de 'beelden zich stukje bij beetje la ten invullen, weet Ferreri door een samenspel van factoren uit stekend acteerwerk, prachtige lokaties en weer enkele heel fraaie scenes een intrigerende spanning te creëren. De grote slotvraag van de film of de oude maatschappij wordt vervangen door een nieuwe moet ieder maar voor zich oplossen. BART JUNGMAN LEIDEN - 'Het Buitenverblijf (deel I), zoals dat gisteravond door de Arnhemse toneelgroep 'theater' werd opgevoerd in de Leidse Schouwburg resulteerde dramatisch in een ondubbelzin nig succes voor Sjoukje Hooy- maayer (Giacinta), Bob de Lange (Filippo) en Eric van der Donk (Leonardo). Vooral de manier, waarop De Lange de humor in het verbaal gegeven weet in te vlechten dwingt grote respect af. In zijn dialogen met Giacinta is hij op z'n best. Sjoukje Hooy- maayer weet op onstuitbare wijze een zelfbewuste, haast feminis tisch georiënteerde 'jongedoch- ter" neer te zetten. Waanzin na tuurlijk, want 'Het Buiten verblijf (waarvan het tweede deel op 12 december a.s. even eens in de Leidse Schouwburg zal worden opgevoerd) werd ge schreven door Carlo Goldoni, die leefde van 1707 tot 1793. Hij moet derhalve een vooruitziende blik hebben gehad toen hij de zelfbe wuste Giacinta creëerde. Het eer ste deel speelt zicht vóór de pauze geheel in de 18e eeuwse Livorno (Italië) af, waar enkele families zich opmaken om de vakantie in hun respectievelijke buiten verblijven in Montenero door te brengen. Daar waar wij de ANWB bellen en een Reis- en Krediet brief aanvragen, moeten de per sonages van 'La Villeggiatura eerst allerlei op het oog overbo dige maatregelen treffen alvo rens meri kan vertrekken. Zo dienen paarden besteld te wor den, die om futiliteiten weer gea- nuleerd worden. Regisseur Ora- zio Costa Giovangigli kan trots zijn op zijn werk. Toegegeven, het is zeer prettig en dankbaar werken met Sjoukje Hooy- maayer, Beyers, Pauline van Rhenen en Verhoeven, maar toch dient men als regisseur te waken voor te vrijblijvende interpreta ties. Juist 'La Villeggiatura' met zijn humoristische loopjes biedt volop gelegenheid voor acteurs en actrices om hun toneelspel teneinde de sjah te dwingen tot aftreden. Hij adviseerde degenen die in de Iraanse olie-industrie werken de export van olie te boy cotten. Men zou volgens Kho meini ook geen belastingen meer moeten betalen. Hij deed deze oproep ter gelegenheid van de moharam, de rouwmaand, die op 2 december in Iran begint. De geestelijke leider verzocht voorts 'personen die goed geïnformeerd zijn' een lijst samen te stellen van leden van de militaire regering en van alle militairen 'die verant woordelijk zijn voor massamoor den', zodat 'als het moment ge komen is het volk rekening met hen kan vereffenen'. Iran zit nog steeds zonder kranten. De journalisten weigeren al meer dan twee weken mee te werken aan een pers die onder militair toezicht staat. met improvisatiemotieven te doorweven. Kwalijk is wel dat de poppenspelers in het 'beknopte programma' slechts "genoemd" worden. Zij hebben een zeer we zenlijk aandeel in de hele ont wikkeling van het stuk en Gol doni heeft hen zelfs zeer frequent een dragende rol in de dialogen toegedacht. Men had er beter aan gedaan dit aandeel wat meer toe te lichten. Hebben Gerard en Ben Walters de poppen bijvoorbeeld ook zelf vervaardigd? Zijn zij niet geregisseerd? Ook door Orazio Gosta Giovangigli? Met hoogge spannen verwachting kan de voorstelling van 12 december a.s. tegemoet worden gezien. Als Eli- se Hoomans als 'Sabina' dan weer zo'n glansrol speelt, zal het publiek ongetwijfeld voor haar prestatie en die van de 'troupe' wedrom een staande ovatie in petto hebben. BERT KOEKEBAKKER LEIDERDORP - Naarmate de ont ruiming van het oude raadhuis van Leiderdorp dichterbij komt, melden zich steeds meer belang stellenden die plannen met het gebouw hebben. Op dit moment hebben zich al in stanties gemeld: aannemer Noorlander, het makelaarskan toor Interhuis en een groep mid denstanders uit het oude dorp, die belangstelling hebben voor het oude raadhuis omdat het wellicht kan worden omgevormd tot een aantrekkelijk winkel pand. Wethouder Gordijn zei dit gister avond in de vergadering van de begeleidingscommissie "Oude LEIDEN - De Tannahill Wea vers en 'The Scotland Finest Band" deden, deed, hun naam gisteravond in het LAK-theater eer aan. De min of meer cryptische eerste zin vereist toelichting. "The Weavers" en "The Band" zijn samengesteld uit dezelfde personen. De eerste naam "Tannahill Weavers", doet ons geloven dat we te maken hebben met vakmensen, na melijk wevers. De tweede naam "Scotland Finest Band", doet ons vermoeden dat we met iets heel speciaals te doen hebben. Niets van dat alles is helaas het geval. Wat vakmanschap betreft kwa men uitsluitend de violist en de doedelzakspeler (Alan McLeod) tot een redelijk ni veau. Van de vakmanschap van een wever was geen en kele sprake, een botte folklo ristische dreun was het ge volg. Evenals dat met whis- Dorp". Zijn collega Bezemer leg de uit welke problemen er be staan ten aanzien van de prijs die het raadhuis moet opbrengen: "Het aanbod van Noorlander van 855.000 gulden hebben we als te laag van de hand gewezen, maar we kunnen toch nog besluiten het gebouw voor minder dan de geraamde 850.000 te verkopen. Het tekort zouden we dan kun nen aanvullen met een subsidie, bijvoorbeeld wanneer het gaat om een culturele vestiging. Als de middenstanders het gebouw willen overnemen zijn we bereid het geraamde bedrag aan te hou den, maar als de zaak op de vrije markt komt moet de prijs om hoog". ky's het geval is staat er te pas en te onpas 'Finest' op. Het ene merk is prima het andere hoofdpijnverwekkend. Het laatste was het geval met deze Schotse folkmuzikanten. Wat was dan wel de reden van de ze hemeltergende interpreta tie van de Schotse folkloristi sche muziek? De eerste reden is van financiële aard. De Tannahill Weavers staan voor hun broodje te spelen, met ZOETERWOUDE - Nu eindelijk het ministerie van volksgezond heid toestemming heeft gegeven, ziet het er naar uit dat de Stich ting Gemiva in Gouda op korte termijn kan beginnen met de bouw van een nieuw tehuis voor geestelijk gehandicapten in Zoe- terwoude Verwacht wordt dat ook de gemeente Zoeterwoude op korte termijn accoord zal gaan met het plan, zodat nog dit jaar een begin kan worden gemaakt met de bouwwerkzaamheden, zoals het bouwrijp maken van de grond. Volgend jaar april zal. als alles volgens plan verloopt, de eerste paal worden geslagen voor het internaat dat plaats gaat bie den aan ruim 300 pupillen. De stichting Gemiva. die in 1967 werd opgericht, huisvest sinds ongeveer tien jaar een gedeelte van haar pupillen in het voorma lige klooster, thans Huize "De Weipoort", aan de Vrouwenweg in Zoeterwoude. Al vanaf het be gin was het duidelijk dat de huis vesting daar niet optimaal was en daarom heetl het bestuur vrij snel grond gekocht in de omgeving van "De Weipoort" om een nieuw gebouw neer te zetten. Het is de bedoeling dat het nieuwe internaat, dat in september 1981 in gebruik wordt genomen, de functie van een aantal andere te huizen in de omgeving gaat over nemen. Zo worden "De IJssel" in Moordrecht en "De Weipoort" in Zoeterwoude door het nieuwe gebouw overbodig en zal tevens het gevolg dat van de oor spronkelijke bedoeling, het spelen wanneer men zich in de stemming voelt, zoals bij voorbeeld in het café of bij een feest, geheel wordt ver drongen en het een plichtma tige voorstelling wordt. In de tweede plaats doet de tragi sche omstandigheid zich voor dat de heren Hooglanders concessies doen ten opzichte van de popmuziek. Een dra matische toezegging gezien het goedkope rampestamp model. Een opeenhoping van negatieve kritiek zou de in druk kunnen wekken dat het optreden niet geslaagd was, maar de talrijke aanwezigen gaven daar geen enkele blijk van. De vraag bli jft of de aan wezigen werkelijk niets is op gevallen of dat men het ver schil niet weet tussen goede en slechte Whisky, dat mer ken ze vandaag dan wel. LOUIS CORNELISSE "Voorgeest" (een onderdeel van Endegeest) kunnen verdwijnen Het internaat gaat dan een cen trale functie vervullen in de ge zondheidszorg voor geestelijk gehandicapten in een groot ge deelte van Zuid-Holland. Het nieuwe gebouw, dat net binnen de gemeentegrenzen van Zoe terwoude aan de Vrouwenweg in de Zwetpolder komt te staan, wordt gefaseerd gebouwd. In de eerste fase verrijzen twee pavil joens die elk 72 pupillen kunnen herbergen. Vervolgens worden de centrale voorzieningen ge bouwd. de afdeling bedlegerigen die 20 pupillen omvat en drie bui tenpaviljoens voor 74 pupillen Tenslotte volgt de derde fase waarin nog eens voor 79 pupillen ruimte wordt geschapen. De kosten van hel gehele project worden geraamd op ongeveer 44 miljoen gulden, een bedrag dal uit leningen door de overheid moet worden opgebracht. De ex ploitatie van het internaat loopt via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Het Gemiva-bestuur hoopt dat een gedeelte van de ongeveer drie honderd werknemers die in het nieuwe gebouw werkzaam zullen zijn in de buurt kan worden ge huisvest. Het is verderde bedoe ling van het bestuur dat het nieuwe internaat een open in richting wordt, dus zonder hek ken en andere afscheidingen, zo dat het deel gaat uitmaken van de Zoeterwóudse gemeenschap. TEHERAN (REUTER) - De Iraan se autoriteiten hebben gisteren bekendgemaakt dat de vorige dag bij gevechten tussen veilig heidstroepen en betogers tegen de regering doden waren geval len. In de-steden Qir en Karzin waren twee betogers gedood en vijf gewond bij een aanval op' overheidsgebouwen. In Shiraz, in het zuiden van Iran, waren vol gens officiële gegevens drie do den gevallen. In Teheran zouden vier betogers zijn gedood toen militairen het vuur openden op een groep demonstranten. Ayatollann Khomeini de in Frank rijk in ballingschap levende lei der van de geestelijke oppositie in Iran, heeft gisteren zijn land genoten opgeroepen hun verzet voort te zetten en uit te breiden Chinese nationalisten vrij HONG KONG (Reuter) - De Chinese Volksrepubliek heeft 24 voormalige Chinese nationalisten toegestaan het land te verlaten en te gaan naar Taiwan, Hong Kong of een ander land, zo heeft het persbureau Nieuw- China vandaag bericht. De 24 vormen volgens het persbureau de vierde groep ex-gevangenen die naar Taiwan mogen vertrekken sinds een speciale amnestie uit 1975. De vertrekkende nationalisten werden woensdag "uitgewuifd" door de vice-voorzitter van het nationale volkscongres in Peking, Liao Tsjeng- Tsjih. ADVERTENTIE Eindelijk is de prijs van de nieuwe Commodore bekend! Uw Opel dealer heeft een verrassing voor u in petto. Kom snel langs. Leiden, tel. 071-769313 Leiden, tel. 071-769313 Katwijk, tel. 01718-29203 Voorschoten, tel. 01717-2559 Alphen a/d Rijn, tel. 01720-73904 Leidschendam, tel. 070-200004 Prinses Anne van Engeland maakte gisteravond tijdens de premieri van de film "The thirty nini steps' in Londen een praatje inet de tirei hoofdrolspelers, te weten Erie Porter en Karen Dotrif. Het gaat hierom eet nieuwe verfilming van John Buchans klassieke verhaal

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11