Brigitte Bardot wil Vietnamese vluchtelingen redden Frankrijk ondertekent Rijnzout- verdrag nog niet Carter telefoneerde met Sadat Verklaring massamedia houdt beperkingen in Schietpartij in Teheran NIEUWE REGERING PORTUGAL BEËDIGD Thorpe wilde ook zakenman oplichten DONDERDAG 23 NOVEMBER 1978 PARIJS (REUTER) - Een aantal Franse beroemdheden wil vol gende maand een schip naar de kust van Vietnam sturen om daar vluchtelingen op te pikken. Het plan, waarvan bijzonderheden tegen de zin van de organisatoren eerder deze week waren uitge lekt, is gisteren in Parijs op een persconferentie onthuld. De hulpactie is een initiatief van Brigitte Bardot, Jean-Paul Sartre en andere prominenten. Het vaartuig meet negenduizend ton en kan 300 to 500 vluchtelingen tegelijk vervoeren. Het ligt nu in een niet nader genoemde haven in Azië. De organisatoren hopen dat het met ingang van de ko mende maand voor de kust van Vietnam zal kunnen gaan kruisen om daar de 'bootvluchtelingen op te pikken. De laatste tijd pro beren steeds meer Vietnamezen hun land te ontvluchten in kleine bootjes. Daar gebeuren dikwijls ongelukken mee waardoor de opvarenden de verdrinkings dood sterven. Anderen zwalken van haven tot haven, waar de au toriteiten weigeren hen toe te la ten. Vietnamese vluchtelingen, die de persconferentie in Parijs bij woonden, waren zichtbaar diep getroffen te horen dat waar schijnlijk 200 van hun landgeno ten gisteren waren omgekomen bij het kapseizen van een vluch- telingenboot voor de kust van maleisië. De organisatoren hebben een in ternationale oproep doen uitgaan om het benodigde geld voor hun hulpactie bijeen te brengen. Vietnam heeft al enkele malen ge zegd dat het gaat om Vietname zen van Chinese afkomst die niet meekonden met twee schepen die China in juni naar Vietnam had gezonden om hen op te halen. De kwestie van in Vietnam le vende Chinezen is al geruime tijd een fel twistpunt tussen de twee landen. De boot volgde een verkeerde vaarweg, raakte in een zware zee in moeilijkheden en brak op een zandbank in tweeen. De Maleisische regering heeft gis teren een politiële macht in het leven geroepen die de toevloed van Vietnamese vluchtelingen moet tegenhouden. Tot bevelhebber van de eenheid is benoemd brigade-generaal Gha- zal i Sje Mat. De eenheid zal zich ook bezighouden met de door voer van vluchtelingen door Ma leisië naar andere landen. Volgens de Maleisische minister van binnenlandse zaken, Ghazali Sjaffie is de stroom vluchtelingen die illegaal het land is binnenge komen zo groot geworden dat de ze een bedreiging is gaan vormen voor de veiligheid van het land. LISSABON (Reuter) - Prof. Carlos Mota Pinto. 42 (links op de foto), is gisteren beëdigd als premier van Portugals tiende regering sedert de revolutie van 1974. De jongste eerste minister van West-Europa legde de eed af te zamen met zijn niet-partijenploeg van 15 ministers - zeven advo caten, vier ingenieurs, twee legerofficieren, een econoom en een agronoom. President Eanes (rechts) hoopt dat Mota Pinto, een hoogleraar rechten, er in zal slagen de steun van het parlement te krijgen. De vorige onafhankelijke regering van de industrieel Alfredo Nobre da Costa werd in september al na 17 dagen verslagen n.a.v. het bezuinigingsplan De communistische partij heeft echter al laten weten dat zij zal proberen het nieuwe bewind ten val te brengen en oud-premier Mario Soares, wiens socialisten de grootste partij vormen, noem de het kabinet-Pinto het conservatiefste sedert 1974. Mota Pinto was eens fractieleider van de centrumrechtse sociaaldemocra ten, de op eén na grootste partij Soares stond aan het hoofd van Portugals eerste twee constitutio nele regeringen nadat het land met de verkiezingen van 1976 een parlementaire democratie naar westers_ patroon was geworden. In juli vorig jaar begon een langdurige politieke crisis toen de conservatieve centrumdemocraten uit de tweede regering-Soa- res stapten omdat zij het niet eens waren met het landhervor- mmgs- en gezondheidsbeleid. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Franse minister van buiten landse zaken, De Guiringaud heeft volgens een verkla ring van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag de Nederlandse ambassadeur in Parijs meege deeld dat de Franse regering heeft besloten het wets ontwerp tot ondertekening van het Rijnzoutverdrag te rug te nemen. De behandeling in de Franse Na tionale Vergadering zou gisteren plaatsgehad hebben. De Franse regering vreesde echter verwer ping, aangezien naast de opposi tiepartijen ook de RPR (oude Gaullisten) zich tegen het ont werp dreigde uit te spreken. De Franse regering is voornemens om bij de volgende zitting van de van de Assemblee (over vijf maanden) het wetsontwerp we derom aanhangig te maken Teleurstelling De,Nederlandse regering heeft met grote teleurstelling kennis ge- dit bericht. Minister PARIJS (Reuter) - De Unesco heeft gisteren bij acclamatie een ontwerp- verklaring over de mas samedia aangenomen. Er is acht jaar gedebatteerd over de regeling, waarbij de verhouding tussen overheid en pers centraal staat. Het recht van jour nalisten op ongehinderde berichtgeving wordt ge handhaafd. Tevens is be paald, dat zij een zo volle dig mogelijke toegang tot de informatie moeten hebben. Ofschoon de verklaring zegt dat er vrijheid van meningsuiting en voorlichting moet zijn, voegt zij daaraan toe dat de uitoefening van deze rechten bijzondere plichten en verantwoordelijkhe den meebrengt. Er kunnen be paalde beperkingen nodig zijn, ming van de nationale veiligheid of de openbare orde' Met deze bepaling is het Westen niet gelukkig, maar zij is veel ge matigder dan de oorspronkelijke versie, waarin het heet dat het de taak van regeringen is toezicht te houden op de pers en dat de voorlichting 'evenwichtig' moet zijn, een bepaling die het Westen zag als het goed keuren van een- Het is bij de Unesco gebruikelijk, dat besluiten eenstemmig wor den genomen. Regeringen kun nen eventueel later voorbehoud laten aantekenen. Een westelijke woordvoerder heeft de verklaring 'zinloos' genoemd, want zij is zo gesteld, dat zij aan vaardbaar was voor alle drie de machtsblokken: industrieële landen, communistische naties en de Derde Wereld. De uitspraak dat de mensenrechten gewaarborgd moeten zijn en dat de pers recht heeft op toegang tot het nieuws is zo vaag gesteld, dat ook het Sowjet-Blok ermee kon instemmen. deze moeten binnen de De ontwikkelingslanden vinden, dat zij onvoldoende tegemoet komt aan hun opvatting van een internationale voorziening. De communistische landen zijn niet gelukkig met wat gezegd wordt over bevordering van de mensenrechten. Ver scheidene Westeuropese delaga- ties hebben het moeilijk met een aantal bepalingen, waaronder vermelding van een VN-over- eenkomst over burgerlijke en politieke rechten, waarin staat dat oorlogspropaganda en aan zetting tot raciale of religieuze discriminatie bij de wet verboden moeten worden. van buitenlandse zaken Van der Klaauw heeft inmiddels per soonlijk zijn grote bezorgdheid over de gang van zaken aan mi nister De Guiringaud kenbaar gemaakt. Er vindt over deze aan gelegenheid voortdurend nauw contact tussen de Nederlandse en de Franse regering plaats. Er is verzocht om in elk geval, voor uitlopend op de volgende behan deling in de Assemblee, reeds de technische maatregelen ter .voor bereiding van de daadwerkelijke zoutinjecties te hervatten. Het CDA-Tweede-Kamerlid Eversdijk noemt de beslissing van de Franse regering een „schandalige zaak". Hij wijst er op dat volgens het in 1972 met Frankrijk afgesloten verdrag, per 1 januari 1976 60 kilogram van de in totaal 140 kilogram chloride- dionium die nu per seconde in de Rijn wordt geloosd, had moeten worden opgeslagen. Daar is nooit iets van terecht gekomen, aldus Eversdijk. Als de zaak nu in het Franse parlement zou worden behandeld, was per 1 januari 1980 een begin gemaakt met de opslag van 20 kilogram. Eversdijk heeft vorige week, bij de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat in de Tweede Kamer, minister Tuijn- man over deze kwestie aan de tand gevoeld. Eversdijk: "Ik kreeg toen alleen maar gerust stellende antwoorden: er zouden stap voor stap vorderingen wor den gemaakt, en in de tweede helft van november zouden de lo zingen in het Franse parlement worden behandeld. Nederland heeft voor 23 miljoen gulden bij gedragen aan de zoutopslag; ik vind het een overteerbare zaak dat Frankrijk op deze manier met internationale afspraken solt" het verkeer, waarbij negen tanks zijn TEHERAN (UPI) - Iraanse militai ren hebben gisteren het vuur ge opend op een groep van ongeveer 200 betogers die in de Bazaa; van Teheran leuzen tegen de sjah en de militaire premier Gholam Re- za Azhari schreeuwden. Een de monstrant werd in een been ge schoten. Onmiddellijk na het incident pos teerden minstens negen tanks zich langs de weg die van en naar het gigantische winkelcentrum voert. Op diverse plaatsen wer den vrachtwagens met militairen geparkeerd, terwijl op de daken van gebouwen militairen met mi trailleurs posities innamen. De handel bleef echter gewoon doorgaan. De nieuwe regering van Azhari kreeg gisteren het vertrouwen van het parlement. Van de par lementariërs stemden er 191 voor de regering en 27 tegen. Zes ont hielden zich van stemming. In een door de radio uitgezonden toespraak verklaarde Azhari dat de recente staking in de olie-in dustrie, "een misdaad tegen het land" was. Hij voegde hier aan toe dat de Iranezen op hun hoede moeten zijn want "anders zullen opgeleide terroristen spoedig een serie aanslagen en brandstich tingen beginnen om de juiste om standigheden voor een burger oorlog te scheppen" Spanning Midden-Amerika stijgt MANAGUA (UPI) - Vijf Venezolaanse militaire vliegtuigen zijn naar ver luidt gisteren in Costa Rica geland in verband met de toegenomen span- - ning tussen dit land en Nicaragua. De Costaricaanse president Rodrigo Carazo heeft president Carter ver zocht president Somoza van Nicaragua te overreden de Costaricaanse politiemannen die bij een grensgevecht met Nicaraguaanse eenheden gewond zijn geraakt of gevangen zijn genomen, naar Costa Rica terug te sturen en de lijken van de bij dit gevecht omgekomen Costaricaanse politiemannen aan de Costaricaanse autoriteiten over te dragen. In San Jose, de hoofdstad van Costa Rica, hebben duizenden mensen de Nicaraguaanse ambassade met stenen bekogeld. De ambassadeur werd hierdoor gedwongen de wijk naar een nabijgelegen pand te nemen. Cuba zal gevangenen vrijlaten HAVANNA (Reuter) - Cuba heeft gisteren bekendge maakt dat het 3.000 politieke gevangenen zal vrijlaten. Dat is ongeveer 80 procent van het totaal. President Fidel Castro verklaarde dat ook nog eens 600 mensen worden vrijgela ten, die vastzaten voor kleine overtredingen. Castro zei dat de Verenigde Sta ten zich wel bereid moeten verklaren de vrij te laten ge vangenen op te nemen. De Cubaanse leider deed zijn op zienbarende mededeling na een gesprek in Havanna met 75 afgevaardigden van groe peringen van Cubaanse bal lingen. Castro denkt dat zo'n 400 gevangenen per maand kunnen worden vrijgelaten. WASHINGTON (REUTER) - President Carter heeft gisteren per telefoon met zijn Egyptische collega Anwar Sadat van ge dachten gewisseld over "de stand van za ken van de vredesonderhandelingen na het Israëlische kabinetsberaad", zo heb ben functionarissen in Washington be kendgemaakt. Gisteren besloot de Israëlische regering ak koord te gaan met het door de Verenigde Staten opgestelde ontwerp-vredesak- koord, "mits Egypte bereid is hetzelfde te doen". Daarna bracht premier Begin in een telefoongesprek met president Carter verslag uit over deze beslissing. Genoem de functionarissen wilden niet ingaan op de vraag, of Carter er gisteren bij Sadat op heeft aangedrongen, dat ook Egypte het Amerikaanse compromis-voorstel aan vaardt. In Cairo deelde premier Moestafa Chalil op een persconferentie mee, dat Sadat in het gesprek met Carter er de na druk op had gelegd, dat "de vrede globaal moet zijn en niet bilateraal". Volgens Chalil is het standpunt van Cairo "zeer duidelijk". "De tekst van het vredesver drag moet geen enkele dubbelzinnigheid bevatten", aldus de premier. Hij wilde niet ingaan op het bericht dat mi nister van buitenlandse zaken Mosje Dayan zou hebben gezegd, dat er nu in het ontwerp-verdrag, zoals dat door Israël is aanvaard, "geen plaats mger is voor amendementen of toevoegingen". Wel be streed hij dat Egypte nieuwe voorstellen zou hebben gedaan. "Al onze eisen date ren van de eerste dag van de onderhande lingen en sindsdien hebben we er geen enkele meer gesteld". In Washington verklaarde de Amerikaanse woordvoerder van de vredesconferentie, George Sherman, dat het helemaal niet om een officiële verklaring van Israël ging, maar om een "valse veronderstel ling, gebaseerd op een bericht over een bijeenkomst die mogelijk niet eens heeft plaats gevonden". Op de vraag of hij ver wachtte dat het overleg wordt voortgezet, zei Sherman begrepen te hebben, dat Egypte de onderhandelingen niet zal op schorten. Of dit ook het geval is met Israël, wilde hij niet zeggen. Overigens meldde hij dat van Amerikaanse zijde gisteren af zonderlijk besprekingen waren gevoerd met Israëlische en Egyptische deskundi gen inzake de militaire kanten van de voorgenomen Israëlische ontruiming van de Sinai. "De onderhandelingsklok loopt nog steeds", aldus Sherman. De leider van de Israëlische sociaal-democratische op positie, Sjimon Peres, liet weten, dat zijn fractie zich zal verzetten, als het plan voor het verlenen voor autonomie aan de bezet te gebieden in Jordanië en de strook van Gaza, waarin het Amerikaanse compro mis-voorstel voorziet, in stemming komt in het Israëlische parlement. Hij herin nerde er aan dat zijn partij destijds de ak koorden van Camp David heeft gesteund, omdat zij niet wilde worden beschuldigd van het blokkeren van de vrede. Het auto- nomieplan was zijns inziens echter te ge vaarlijk voor de veiligheid van Israël, om dat uitvoering ervan zou leiden tot een Palestijnse staat. "Wij zullen tegenstem men, ook al zou dat tot de val van de rege ring leiden", aldus Peres. President Carter zal overigens niet in Oslo de uitreiking bijwonen van de nobel-prijs voor de vrede op 10 december. Hij is te zeer bezet zo hebben Amerikaanse func tionarissen het Noors Nobel-comité laten weten en dit heeft daarom geen formele uitnodiging gezonden. Zoals gemeld zal de prijs dit jaar worden uitgereikt aan president Sadat van Egypte en premier begm van Israël. LONDEN - Het voormalige liberale parlementslid Peter Bessell heeft in de getuigenbank van het pro ces tegen Jeremy Thorpe ver klaard dat Thorpe en hij ooit een plan smeedden om een klein miljoen gulden rijker te worden ten koste van Jack Hayward, een rijke zakenman en financiële weldoener van de Liberale Partij die zich op de Bahama-eilanden had gevestigd. Volgens Bessell had Hayward hem gevraagd te bemiddelen bij de verkoop van onroerend goed in de Verenigde Staten. Bessell zou daarvoor 10 procent commissie ontvangen. Toen de verkoop op moeilijkheden stuitte, bedachten hij en Thorpe (die er kennelijk ook beter op zou worden) dat Hayward wel over de brug zou komen wanneer ze hem voor spiegelden dat de koop alsnog kon worden gesloten wanneer Hayward bereid was een "om koopcommissie" van een miljoen gulden te betalen. Het plan was blijkbaar om dat "omkopingsbedrag" in eigen zak te steken en dan te melden dat de koop alsnog niet doorging. Maar zover kwam het niet. Bessell werd ondervraagd door de advo caat van Thorpe, David Napley, die zich uiteraard ten doel heeft gesteld Bessells geloofwaardig heid als getuige te ondermij- keer toe hem om bijdragen voor het partij fonds van de Liberalen vroeg en kreeg, om vervolgens daarvan 40.000 gulden te gebrui ken om de mislukte moord op zijn homoseksuele ex-vriend Norman Scott te financieren Thorpe deed dat door die bedra gen op een aparte rekening te la ten storten, onder het mom dat ze niet voor de nationale kas van de Liberalen waren bestemd, maar ter bestrijding van de onkosten die hij had gemaakt voor zijn ei gen locale verkiezingscampag- Thorpe, officieel nog steeds liberaal Lagerhuislid, woont de dagelijk se zittingen in het Zuidengelse plaatsje Minehead bij met een bijna intimiderend gevoel van zelfvertrouwen. Hoewel dit pro ces pas de eerste fase is van een volwaardige rechtzaak tegen Thorpe, die waarschijnlijk over zes maanden in Londen zal plaatsvinden, is men er in Britse politieke kringen vrijwel van overtuigd dat Thorpes Lager huis-carrière voorgoed is geëin digd. Ontvoerders Empain gepakt Napley wees erop dat Bessell in het verleden ook tegenstrijdige ver klaringen had afgelegd, en vroeg hem of men op grond daarvan PARIJS (DPA)- Acht maanden na de ontvoering van de Belgische industrieel Edouard-Jean Em pain heeft de Franse politie ook de leider van de bende, de 37-jari- ge Francois Caillol, gepakt. Naar de politie gisteren meedeelde, is Caillol in Parijs aangehouden kort na de arrestatie van het ben delid Ber kon aannemen dat hij nu dan wel de waarheid sprak. Bessell zei dat hij geen enkele reden had om nu niet de waarheid te spreken, maar dat zijn geloofwaardigheid uiter aard was aangetast. Wat de plannen om de zakenman Hayward op te lichten nog wran ger maakt, is dat Thorpe tot twee

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9