Albeda vraagt om offers van alle partners Commissie voor affaire Aantjes Weer actie op Zeedijk PvdA wil tijd van dagelijks werk minderen Minister wil luisteren naar alternatieven Geslaagd bezoek aan Jordanië UIT IN DE RANDSTAD kip fit kom, ^^vooru kloon. Geen parlementaire enquête DONDERDAG 23 NOVEMBER 1978 PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP/GPD) - De Amsterdamse politie is gister avond opnieuw in actie gekomen tegen bezoekers van cafes aan de kop van de Zeedijk in de hoofd stad. In drie cafes hielden 25 a 30 politiemannen 63 mensen aan. Volgens voorlopige cijfers wer den 3 mensen aangehouden we gens overtreding van de opium wet en twee wegens overtreding van de wapenwet. Van de 63 mensen, die de Amster damse politie aanhield, werden 26 gisternacht nog vastgehouden, omdat zij heroïne, verboden wa pens. of gestolen goederen (waaronder radio's en cheques) bij zich hadden. Er zijn twee ar restanten bij die ter beschikking van de vreemdelingenpolitie werden gesteld. In het diepste geheim voorbereid, ging de bemanning van politie bureau Warmoesstraat in de nacht van dinsdag op woensdag voor de eerste maal over tot actie Drie cafés op de kop van de Zee dijk, die bij de politie bekend stonden als trefpunten van kleine handelaartjes en afnemers van alle soorten voornamelijk zware verdovende middelen, werden uitgekamd. Veel is er aan deze actie voorafge gaan. De Zeedijk, traditiege trouw Amsterdams centrum van de rosse buurt, veranderde de laatste vijf jaar in een door de drugshandel onbegaanbaar stuk straat voor wie niet uit was op het kopen of verkopen van drugs. Passanten - meest buitenlui of buitenlanders - werden letterlijk en figuurlijk uitgekleed. Bero vingen en afpersingen waren er aan de orde van de dag, angst weerhield velen ervan hiervan zelfs aangifte te doen. De normale cafés konden het in de buurt niet meer bolwerken, de gemeente probeerde nog het een en ander te redden door het in trekken van drank-en andere ho- recavergunningen, maar niets hielp. De normale prostitutie maakte plaats voor jonge, ver slaafde meisjes. Gewone winkels gingen door gebrek aan klandizie over de kop, de normale buurt bewoners trokken weg als ze daartoe de kans kregen. Door de overblijvers werd luidkeels ge roepen dat er paal on perk gesteld moest worden aan deze wantoe standen en iedereen wees met de boze vinger naar politie, gemeen tebestuur en justitie. Nog zeer recent stuurden deze ver ontruste buurtbewoners een te legram naar de koningin, waarin zij pleitten voor meer aandacht voor hun problemen. Lange tijd hebben hoofdcommis-^ saris van politie Th. Sanders, hoofdofficier van justitie mr. N Messchaert en burgemeester W Polak van Amsterdam overleg gepleegd over het treffen van af doende maatregelen. Met perso neel van het zogenoemde bin nenstadsregiment, met honden geleiders en leden van de „bur gerpot" (in burger opererende politiemannen) ging men regel matig de diverse cafés in, maar al deze invallen gaven toch niet het gewenste resultaat. De Dijk was en bleef onveilig, de drugs wer den nog even vlot verhandeld. Het openbaar ministerie en burge meester Polak hebben nu de poli tie opdracht gegeven regelmatig en intensief op te treden tegen bepaalde vormen van criminali teit en dan speciaal tegen de han del in hard drugs. De kennis van de politie is inmiddels zo groot dat men exact weet in welke cafes wat wordt verkocht. De invallen in deze cafes gaan net zolang door totdat kopers en ver kopers definitief de wijk hebben genomen uit dit stuk van de Dijk. Dat betekent wellicht een ver plaatsing van het probleem, maar, zo zegt politievoorlichter Bob Hoornstra: „Dan verplaat sen wij mee. Er mag in Amster dam op geen enkele plek ooit meer zo'n toestand komen als op de kop van de Zeedijk het geval is. Met de bevoegdheden die we thans hebben, kunnen we dat voorkomen". Er heerst nu een wat opgewonden stemming onder de Zeedijkbe- ,,Ons telegram aan de koningin heeft toch geholpen, want het is toch wel toevallig dat er nu inderdaad eindelijk iets ge beurt", zo reageerden velen. Vooral nu bekend geworden is dat het hier geen incidentele ge beurtenis betrof, maar het begin van het einde van de hele drugs handel - met zijn schietpartijen - bracht velen in een wat uitgelaten stemming. „Ik heb hier m'n leven lang ge woond", zei een oude vrouw. „En ik heb me hier altijd best gevoeld. Van de meissies. de pooiers en de onderwereld hebben mijn man en ik nooit last gehad. Onze jon gen is hier groot geworden en toen hij slaagde voor zijn eindex amen', kregen we van de hele buurt bloemen. Maar de laatste jaren is er de klad in gekomen en waren wij zelfs niet meer veilig. Ik kom al jaren 's avonds de deur niet meer uit - het zal een zegen zijn als alles achter de rug is". De horecamensen bezien de situa tie nog wat afwachtend. „De naam die de buurt heeft, krijgt je er niet in één, twee maanden uit. Er is hier zoveel verpest, dat er bijna geen goedmaken meer aan is. Er had veel eerder ingegrepen moeten worden. Nu het kalf ver dronken is, gaan ze de put dem pen". DEN HAAG (GPD)- Minister Albeda (sociale zaken) heeft gisteren tijdens de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer gezegd dat er offers moeten worden ge bracht voor de verbetering van onze economie. Geble ken is dat dit uitgangspunt inmiddels ook maatschap pelijk is aanvaard, aldus de minister. Het probleem is echter om dit in een gezamenlijk beleid om te zetten. Albeda herhaalde dat de regering het kabinet niet alleen matiging Prinses Beatrix en prins Claus bij het doveninstituut. Zij schonk materiaal ter waarde van zestigduizend gulden namens de Nederlandse overheid aan het instituut AMMAN (GPD) - Het bezoek van prinses Beatrix en prins Claus aan Jordanië is tot nu toe een groot succes gebleken. Op zeer intensieve wijze heeft het prinse lijk paar van de sociale en eco nomische ontwikkelingen van Jordanië en 's lands historische en folkloristische verworvenhe den kennis kunnen nemen en enkele zeer beroemde oudheid kundige overblijfsels be zocht. tfa een olijfboompje - symbool van vrede van langdurig leven - te hebben begoten, vertrok het ge zelschap gisteren met helikop ters naar de Jordaanvallei. De vallei zelf is door grootscheepse irrigatiewerken gedeeltelijk in ADVERTENTIE zeer vruchtbaar land- en tuin- bouwgrönd omgetoverd. Neder land financiert in het kader van de ontwikkelingssamenwerking verscheidene projecten in de Jordaanvallei waaronder een nieuw veilingscentrum voor overslag en opslag van lokale agrarische produkten, welke prinses Beatrix en prins Claus bezochten. Gistermiddag nam het prinselijk paar een kijkje bij het „Holy land institute for the deaf' in Sart, een stadje in Noord- Jordanië. Dit instituut wordt ge leid door de Nederlandse Angli caanse broeder De Carpentier, die met behulp van Nederlandse ontwikkelingssamenwerkings- gelden probeert het probleem van doofheid in Jordanië aan te pakken. Tenslotte bezochten de prins en de prinses gisteren het Romeinse amfietheater in het hartje van Amman, alsmede het folkloristisch museum, 's Avonds zaten Claus en Beatrix aan aan een intiem diner met hun gast heer en vrouw, kroonprins Has san en prinses Sarvath. Vandaag zal het prinselijk paar een van de fraaiste oudheidkundige overle veringen ter wereld bezoeken: de in de roze-rode rotsen letterlijk uitgehouwen stad Petra in Zuid- Jordanië. bij het komende overleg stichting van de Arbeid rekening wil houden met de gevoelighe den die er bij de sociale partners liggen. De regering is ook bereid te luisteren naar alternatieven op de bezuinigingsplannen van de regering. "Ik wil overal over pra ten", zei de minister. Verantwoordelijkheid In een toespraak had hij vorige week de werkgevers al gewezen op hun verantwoordelijkheid. De minister deelde het parlement nu mee dat hij in persoonlijke ge sprekken de leiders van de vak beweging ook op hun verant woordelijkheid had gewezen. Al beda hoopt dat morgen tijdens het overleg, werkgevers en vak beweging zullen gaan overleggen zonder groepsbelangen voorop te stellen en zonder vooroordelen. Om strijd tussen werkenden en niet-werkenden te voorkomen, moest de regering volgens Albe da kiezen voor het gelijktrekken van de sociale uitkeringen. Gelij ke bruto-bedragen moeten ook netto gelijk uitkomen en niet, zo als nu gebeurt, dat de uitkerings trekker netto meer in handen krijgt dan de werkende die bruto hetzelfde verdient. De minister benadrukte nogmaals dat de re gering de koopkracht tot het jaarinkomen van 30.000 gulden wil handhaven. Een wetsontwerp dat moet voor komen dat de bouw-cao onge wenst doorwerkt in de sociale uitkeringen en de ambtenaren salarissen, zal voorlopig alleen beogen tijd te winnen voor goed overleg met de sociale partners. De regering wil het met voorstel verhinderen dat de schaalsalaris- sen uit deze cao op 1 januari en 1 juli leiden tot extra verhoging van de beide andere groepen. Mi nister Albeda kondigde aan dat het wetsontwerp binenkort naar de Kamer gezonden zal worden. Jongeren De minister benadrukte tevens dat inkomens beoogt werknemers die onder een cao vallen, maar ook voor hen die niet onder een cao vallen. Voorts zei hij de onderbetaling van voor namelijk jongere werknemers een zeer kwalijke zaak te vinden. Hij vreesde echter dat strafsac- ties op het niet-naleven van de Wet op het minimumloon een averechtse uitwerking zou kun nen hebben. Hij meent dat de in stelling van een bemiddelingsor gaan waarin werkgevers en werknemers vertegenwoordigd zijn, betere resultaten zal opleve ren. Ook de inschakeling van de ondernemingsraden ziet de mi nister als heilzaam. De publikatie van een zwarte lijst van werkgevers die niet aan hun verplichtingen voldoen, de afge lopen week door de KWJ. zou volgens de minister wel eens tot resultaat kunnen hebben dat die werkgevers niet meer willen meewerken aan het onderzoek door de Loon Technische Dienst. In ieder geval zal hij dezer dagen bij de Sociaal-Economische Raad gdvies vragen over deze kwestie Vanuit de Tweede Kamer werd aangedrongen op het zo snel mo gelijk uitbrengen van dat advies Koppelen Albeda geeft verder de voorkeur aan die regelingen die het aantal werklozen inderdaad zullen ver minderen. In dit verband denkt hij aan de mogelijkheid de ar beidstijdverkorting te koppelen aan arbeidsplaatsenovereen komsten. Mochten de sociale partners er niet uitkomen, dan is Albeda bereid om zelf initiatie ven tot APO's te r Het scheppen van meer werkgele genheid in de dienstverlenende sector-volgens het plan-Den Uyl - zal volgens Albeda vastlopen op de financiering. Hij erkende dat er in die sector inderdaad nog veel arbeidsplaatsen zijn, maar de financiering daarvan uit de schatkist ligt niet gemakkelij k, zo zei hij. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 24, 26 en 29 nov., 20.15 uur, Haagse Comedie met "Conolanus" van Shakespeare; 25 nov., 20.15 uur en 26 nov., 14.00 uur, Haagse Comedie met "De voorpagina" van Hecht en MacArthur. Congresgebouw: 25 nov., 20.30 uur, concert door het Residentie- Orkest; 26 nov., 20.15 uur, popconcert; 27 en 28 nov., 20.15 uur, I Colombaioni, clowns; 28, 29 en 30 nov., 20.15 uur, blijspel "Wie slaapt waar". Circustheater: 24 en 25 nov., 20.15 uur. Ned. Dans Theater; 26 nov., 10.00 uur. Antiekbeurs; 28 nov., 20.15 uur. Het Nationaal Ballet; 29 en 30 nov., 20.15 uur, Mounties-Revue "Hoe maller hoe mooi- HOT-Theater: 26 nov., 14.00 uur, kindertheater Pssstt met "Piccolo en de narrenklas"; 29 en 30 nov., 20.30 uur, Haagse Comedie met "Hou me vast" (voorpremières). Diligentia: 24 en 25 nov., 20.15 uur, Cabaret Don Quishocking met "Trappen op"; 26 nov., 14.30 uur, Theo Olof, viool en Gérard van Blerk, piano; 28 nov., 20.15 uur, lezing First Church of Chr. Scien- Theater Pepijn: 24 en 25 nov., 20.30 uur, cabaret Nar met "Roman tiek met mayonaise"; 26 nov., 15.00 uur, Jazz in Pepijn; 29 nov., Andrei Serban, viool en Louis Grimm, piano. Theater in de Steeg: 24 en 25 nov., het Nationaal Hekelkabaret met "Kollaboratie Verzet"; 26 nov., 14.30 uur, Haags Sprookjes Toneel met "Klaas Vaak"; 27 nov., 20.30 uur, Deense muziek avond. Theater in de Tobbe, Voorburg: 24 r Dramatico met "Zal ik dan maar" chant met Marjol Flore en Robert Kreis; 28 nov., 20.30 uur, ama teurs spelen klassieke muziek o.l.v. Isabella van Suchtelen. LEIDEN Leidse Schouwburg: 24 nov., 20.15 uur. Zuidelijk Toneel Globe met "Dimanche" van Michel Deutsch; 25 nov., 20.15 uur. Theater van de Lach met "Nee schat, nu niet"; 26 nov., 14.30 en 20.15 uur, I Colombaioni, clowns; 27 nov., 20.15 uur, Mary Dresselhuys, Jo de Meyere e.a. in "Celine"; 28 nov., 20.15 uur, Fieste Gitana da Silva XXII; 29 nov., 20.15 uur, Lo van Hensbergen en Willy van Hees- velde in "Kent u de Melkweg". LA K-Theater: 24 nov., 20.30 uur, "Ashes" van David Rudkin; 25 nov., 20.30 uur, "The Heartache and Sorrow Show", van Cathy Downes en Rhonda Liss; 26 nov., 15.00 uur, kindervoorstelling; 30 nov., 19.00. 21.00 en 23.00 uur. LAK-Cinema. Stadsgehoorzaal: 24 nov., 20.15 uur, promenade-concert Residen tie-Orkest. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Arbeidstijd verkorting moet volgens de PvdA vooral gebeuren door ver mindering van de dagelijkse ar beidstijd. Dit staat in een motie die de fractie gisteravond indien de bij de behandeling van de be groting van sociale zaken. Ar beidstijdverkorting vormt vol gens de PvdA het verkrijgen beidsplaatsen, jeugdigen en vi De motie laat o gangspunt .vaarde tot speciaal rigens het uit- FN V-voorzitter Kok buiten beschouwing, die er juist op aandringt ook an dere vormen van werktijdverkor ting mogelijk te maken. Volgens de indiener. Van der Doef. kan echter verkorting van de dage lijkse werktijd de basis leggen voor een meer gelijke verdeling van de huishoudelijke taken. Verder leveVt deze keuze „de bes te bijdrage" tot het verkrijgen van gelijke kansen op arbeid voor te laten vervullen door werklo zen. Ook kunnen de uitkeringen beter worden besteed aan het scheppen van arbeidsplaatsen, zo vindt de fractie. Andere moties die in de loop van het debat werden ingediend, be helsden onder meer de voortzet ting van de minimumloonsubsi- die voor het jaar 1979 (WD en CDA). De regeling, die de rege ring van plan is af te schaffen, moet helpen bij het behoud van arbeidsplaatsen in alle sectoren van het bedrijfsleven, maar voor al in het midden- en kleinbedrijf. De VVD'er De Korte heeft de rege ring voorts gevraagd de arbeids- bureaus-nieuwe-stijl (ANS) uit te breiden met een consulent voor het midden-en kleinbedrijf. ANS bem iddel i ngssy s- teen dat r erkt volgens de Het CDA heeft bij de begrotings behandelingeen motie ingediend waarin er onder meer op wordt aangedrongen meer trekkers van sociale uitkeringen in overheids dienst te nemen. Dit kan volgens woordvoerder Van Rooijen ge beuren door vervroegd vacatures De PvdA'er Hartmeijer vindt dat de egering geen vergunningen mag verstrek ke gingen van zendbureaus. De verstoren, volger stemming van vraag stellingen m, de af in aanbod op de arbeidsmarkt. Bovendien vindt hij de arbeidsbemiddeling een taak van de overheid. ADVERTENTIE PEPERZAK beheerst'tvakt Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen I REPAREREN - MODERNISEREN SPUI 149-151 DEN HAAG-CENTRUM TELEFOON 070-60 48 95 Een statig procuratie houder pakt een typiste bij de schouder Een boekhouder met SPD haakt in bij Loesje van derP. DEN HAAG (GPD) - Er komt een onafhankelijke commissie van deskundigen, die een nader on derzoek zal instellen naar het oorlogsverleden van ex-CDA- leider mr. Aantjes. De Tweede Kamer heeft hiertoe gisteren be sloten. Ook komt er een onder zoek naar de wetenschap die poli tici, met name uit de AR-top, na de oorlog hebben gehad over Aantjes verleden. Mr. Aantjes heeft Kamervoorzitter Vondeling gisteravond laten we ten "uiteraard bereid te zijn" aan een onderzoek mee te werken, welk dan ook. Omdat de taakom schrijving van de commissie van deskundigen nog nader moet worden vastgesteld, heeft Aan tjes zich wel het recht voorbe houden om zonodig zijn eigen weg te gaan. Het voorstel van de PvdA om een parlementaire enquête te houden naar de wetenschap van politici en anderen omtrent Aantjes' oorlogsverleden werd gisteren door CDA en VVD verworpen. Ook vond een meerderheid van de Kamercommissie, die onder lei ding stond van dr. Vondeling, dat er geen aparte Kamercommissie moet komen die de voorweten- schijnlijk is nu dat de van onafhankelijke deskundi gen. die de feiten over Aantjes' gedragingen tussen 1940 en eind 1945 gaat verzamelen, ook dit punt erbij zal nemen Je PvdA moet zich hierover nog beraden. De PvdA speelt met de gedachte om volgende week dinsdag alsnog de hele Kamer een oordeel te laten uitpsreken over het hopden van een parle mentaire enquête. Zegt de Kamer opnieuw nee. dan kiest ook de PvdA waarschijnlijk voor de on afhankelijke commissie als on- derzoekinstantie. De PvdA is voorstander van een parlementaire enquête, omdat een politiek oordeel over de ken nis die de ARP had omtrent Aan tjes' verleden en de rol die hij desondanks in de Nederlandse politiek kon blijven spelen, ge-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7