BOLLEN EN BITTERBALLEN OP DEENS PROMOTIEFEEST fPÜBLÏËK Atoomtaak Neptune-opvolger De Neptunewerd economisch probleem Strandzeilers moeten verderop De dieren-begraafplaats van de Z evenhovense veeboer Wahle. Hij wil nu ook een dieren-crematorium gaan bouwen: "Wal voormensen geldt, moet ook voor dieren kunnen. De Zevenhovense veehouder Harry Wahle denkt er hard over na zijn weinig florerende landbouwbe- drijfje te laten voor wat het is om zich te storten op een heel ander beroep: doodgraver. Van dieren dan wel te verstaan, want daar heeft Wahle zich in de afgelopen jaren tussen de agrarische bedrijven door nogal intensief mee bezig gehouden. steenhouwer die de bijpas- sende grafzerken en gedenk platen op de dierengrafjes voor zijn rekening neemt "Logisch" ."Er is een nog toenemende be langstelling om ook dieren een echte begrafenis te ge ven", zegt Wahle, die daar ja ren geleden al op inspeelde door een hoekje van zijn wei land te bestemmen als die- renkerkhof. Aanloop zat Hoewel hij achteraf in een pol der woont, heeft hij van het begin af aan goed in de klan ten gezeten. Dat heeft er toe geleid dat hij successievelijk een groter deel weiland de be stemming begraafplaats heeft gegeven. Er is aanloop zat. Vanuit heel Nederland (die overleden die ren worden vaak met een am bulance het erf op gereden) maar in toenemende mate ook uit het buitenland. En gelsen, Belgen, Zwitsers, ze vinden allemaal met hun do de dier de weg naar de uit hoek in Zevenhoven. "Ik ge loof niet dat het geoorloofd is die dieren mee over de grens te nemen", zegt Wahle, "maar toch doen ze het In bood schappentassen of wegge stopt in de achterbank. Ik kan het ze niet verbieden. En waarom zou ik? Ik heb er geen behoefte aan mezelf fi nancieel in de vingers te snij den" Aan het begraven van honden, katten, cavia's parkieten en andere "huisgenoten" ver dient Wahle een aardige grijpstuiver en met hem de Wahle ziet voor zijn prive-kerk- hof een nog rooskleuriger toekomst in het verschiet. Vandaar dat hij de zaken ook wat professioneler wil gaan aanpakken. Hij wil op zijn weiland, vlak bij de begraaf plaats, een crematorium voor dieren bouwen. "Dat is nogal logisch", rede neert de veehouder. "Wat voor mensen geldt, moet ook voor dieren kunnen gelden. Als een eigenaar van een overleden cavia het beestje liever wil laten verbranden dan in de grond stoppen, moet je dat als eigenaar van een dierenbegraafplaats res pecteren. Ik heb al de nodige verzoeken gehad. Zo'n cre matorium voorziet dus in een behoefte" De gemeente Zevenhoven heeft het verzoek van de boer voorlopig afgewimpeld. De reden? "Ze vroegen naar een bouwtekening", zegt Wahle. "en die had ik natuurlijk niet Om de doodeenvoudige re den dat er in Nederland nog geen crematorium voor die ren bestaat". "Die van mij zou de eerste zijn Logisch dus dat ik niet kan weten hoe zo'n crematorium er uit ziet. Daarom kan ik ook geen tekening maken. Dat zouden die ambtenaren toch moeten snappen" Eerst plan De, zacht uitgedrukt, weinig waterdichte redeneertrant van (nog) veehouder Wahle heeft de ambtenaren van Ze venhoven nog niet van stand punt doen veranderen. Hij mag doorgaan met het uit breiden van zijn kerkhof, dat wel, maar cremeren is er niet bij. Althans: de veehouder/ doodgraver moet eerst maar eens met een duidelijk plan komen. Daarna zal men ver der zien. DONDERDAG 23 NOVEMBER 1978DC Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Op korte termijn zal in Noordwijk een verordening van kracht worden, waarin onder meer komt te staan dat het strand verboden gebied is voor de strandzeilwagens. Tot een dergelijke verordening is mede besloten na klachten van strandwandelaars die het op de heupen kregen van kris-kras voorbijsnellen de driewielers. Een verbod zal overigens waarschijnlijk niet betekenen dat nu al een einde komt aan de activiteiten van de dit jaar opgerichte Noordwijkse zeilwagenvereniging De Noordwester. Het bestuur daarvan pro beert ontheffing te krijgen voor de ruim twintig leden. De kans is groot dat zij die krijgen. Zeilwagens zijn al tientallen jaren een vertrouwd gezicht op het Noordwijkse strand. Nu echter steeds meer publiek de zee opzoekt wil het gemeentebestuur de veiligheid wat meer waarborgen. Eerder al is een verbod ingesteld op het paardrijden op het strand. En wat de activiteiten in zee betreft is een halt toegeroepen aan het zeilsurfen en de motorboten. Als de zeilwagenvereniging een ontheffing wordt toegekend zal, naar verwacht, alleen gereden mogen worden op een strandgedeelte ver verwijderd van de drukke boulevards. Onze ambassadeurs in den vreemde zijn doorgaans vrij gemakkelijk te strikken als het er om gaat een steentje bij te dragen aan de promo tie in het buitenland van Hollandse produkten. Het bloembollenvak maakt daar dan ook regelmatig gebruik van. Op nevenstaande foto de am bassadeur in Denemarken, mr. A. de Waal, die een bakje met drie in bloei staande hyacinten in de handen klemt. "Groene weg" Ze zijn bestemd voor de man links op de foto, Henning Rasmussen, de burgemees ter van Esbjerg. De drie hya cinten waren de eersten van de in totaal 20.000 die het bloembollenvak aan de ha venplaats cadeau heeft ge daan. Eigenlijk is het de directeur van het Noordwijkse WV geweest, Wim Roovers, die deze bloembollenschenking tot stand heeft gebracht. Roovers heeft zich er voor beijverd dat jaarlijks op plaatsen aan de zogenaamde "Groene kustweg", een 1750 km lange vakantieroute van Zeeland tot in Scandinavië, een stukje bollenveld wordt aangelegd. Vorig jaar wer den bijvoorbeeld op voorstel van Roovers alle grensover Burgemeester Rasmussen (links) van de Deense plaats Esbjerg krijgt een eerste bakje met hyacinten Er volgen nog 20.000 stuks gangen op de route in de hya cinten gezet. Vanuit Esbjerg kwam bij hem het verzoek om bloembollen voor de twee stadsparken daar. Dat verzoek is doorge speeld aan het bloembollen centrum in Hillegom, van waaruit de promotie van het vak wordt geregeld. De overhandiging heeft inmid dels plaats gevonden in de Hollandse Club in Esbjerg. Voor het bloembollenvak was daar aanwezig Paul van Oostendorp, de sales-promo- tor Scandinavië. Op verzoek van de ambassa deur had Oostendorp vanuit Nederland ook nog een grote hoeveelheid rookworsten en bitterballen meegenomen, om het hyacintenfeestje een nog wat Hollandser tintje te geven. Op de voorgrond een Neptune van de Nederlandse marine, met daarachter een Amerikaanse Lockheed-Orion De De Nederlandse marine speelt in NAVO-ver- band een belangrijke rol bij de onderzeebootbe- strijding. Een rol die is toegenomen door de ster ke groei van de Russische onderwatervloot. Vrij wel alle schepen van de Koninklijke Marine zijn voor die taak uitgerust. De moderne opsporings- apparatuur stelt hen in staat duikboten te ont dekken, te achtervolgen en zo nodig te vernieti gen. De vliegtuigen van de Marine Luchtvaart Dienst zijn daarbij de „ogen van de vloot" .Zij bestrijken grote zeegebieden, kunnen met hun apparatuur diep onder water kijken en onderzeeërs opsporen. Vervolgens sturen zij oppervlakteschepen op de ze duikboten af of werpen zelf dieptebommen in zee. Hoewel het geen absoluut geheim was is pas dit jaar publiek bekend geworden dat de Neptunes van de marine zijn uitgerust voor het afwerpen van nucleaire dieptebommen, vooral bedoeld voor het uitschakelen van de moeilijk op te sporen en beweeglijke atoomonderzeeërs van de Russen. De huidige Atlantics van de MLD hebben de2e functie niet. Minister Scholten van defensie heeft nog geen en kele beslissing genomen over het al dan niet voor atoomtaken uitrusten van de Neptune-opvolger. De Amerikaanse Lockheed Orion is al voor die taak uitgerust, bij de nieuwe Atlantic kan daar bij de bouw rekening mee worden gehouden. Schol ten heeft laten weten dat de beslissing hierover pas zal vallen op het moment dat de opvolgers hun intrede zullen doen, en dat is pas vanaf 1981. Dat betekent wel dat bij keuze voor de Atlantic en kele bestaande toestellen alsnog voor atoomtaken geschikt gemaakt zullen moeten worden. De nieuwe Atlantics zijn namelijk pas in 1984 lever baar. Tussen 1981, wanneer de Neptunes ver dwijnen, en 1984 moet Nederland de atoomtaak voor de MLD toch uitvoeren, wil geen sprake zijn van het - al is het maar tijdelijk - afstoten van in NAVO-verband aangegane verplichtingen. Overigens is de kans groot dat de nieuwe toestellen conventioneel uitgerust zullen worden. De nieuwste generatie opsporingsapparatuur en precisie-dieptebommen is zo goed dat ook met conventionele ladingen een grote trefzekerheid kan worden bereikt. Nederland heeft twee squadrons lange-afstands- marine-patrouillevliegtuigen, het 320 Squadron, momenteel uitgerust met 15 Neptunes (waarvan drie op de Antillen) en het 321 Squadron met ze ven Atlantics (de achtste en negende zijn in 1973 en 1978 neergestort). De squadrons zijn op het marinevliegkamp Valkenburg bij Leiden gesta tioneerd. DEN HAAG (GPD) - Met het besluit van het kabinet over de opvolging van de Neptune-vliegtuigen van de marine wordt - waar schijnlijk morgen al - een einde gemaakt aan een voor die marine roerige periode, die de gemoede ren meer dan drie jaar heeft beziggehouden. Een periode ook waarin de po litieke en uiteindelijk vooral economische mo tieven belangrijker lijken te zijn geworden dan de militaire, terwijl het toch ging om de aanschaf van een wapensysteem. Dat de kwestie van de Neptunever vanging zo in een economisch vaarwater terecht zou komen (zo als ook bij de F-16 het geval was), is pas een ontwikkeling van het laatste jaar. Daarvoor stond in de discussie vooral Opvraag centraal of de Neptunes wel vervangen moesten worden, óf wij nog wel een Marine Luchtvaart Dienst nodig hadden en of het niet eens nodig werd onze mannetaken te herzien. In 1974 was al bekend dat de verou derde Neptunes aan het eind van de zeventiger jaren aan vervan ging zouden toe zijn. Deze meer dan 20 jaar oude toestellen waren volledig op. Twee van de 15 wer den uiteindelijk zelfs „gekanni- baliseerd", dat wil zeggen dat ze niet meer vliegen, maar dat hun onderdelen worden gebruikt om de andere Neptunes vliegend te kunnen houden. In het voorjaar van 1975 ging men nog uit van een vervanging rond 1980, maar de plotselinge nood zaak tot bezuinigen haalde die zomer een streep door de reke ning. De toenmalige minister Vredeling besloot de Neptunes uit dienst te stellen en de kruiser „De Zeven Provinciën" ook ver vroegd uit de actieve dienst te halen. Het besluit riep een ware storm van protest op. Vanuit de marine zelf, vanuit de Tweede Kamer (CDA. VVD), vanuit het NAVO-hoofd- kwartier en ook uit de bevolking die pal leek te staan voor de mari ne. Op 17 september 1975, een dag na Prinsjesdag, denderden vijf Neptunes van de vliegbasis Valkenburg laag over het Bin nenhof om uiting te geven aan het protest, twee officieren die de be zuinigingsplannen en de demon stratie hadden laten uitlekken, werden uit hun functie gezet en overgeplaatst, terwijl op 24 okto ber ruim 7000 marinemensen in de Amsterdamse RAI een de monstratieve bijeenkomst hiel den. In feite ging het slechts om geringe bedragen. Het in de lucht houden van de Neptunes - hoe gammel ook - kostte maar 21 miljoen per jaar. De uitdienststelling van „De Zeven Provinciën' leverde zeven miljoen op. De Tweede Kamer oordeelde in meerderheid dat dit geld dan toch maar op de defen siebegroting gevonden moest worden en minister Vredeling bond enkele weken later in door toe te geven dat zijn stap „een overhaaste beslissing" was ge weest, ingegeven door de plotse linge noodzaak om nog enkele honderden miljoenen op de rijksbegroting te bezuinigen. Het gevolg was dat de Neptunes voorlopig konden blijven vlie gen, niet dat er meteen een nieuw toestel werd gekozen en besteld. Nederland trachtte eerst de taak van deze vliegtuigen van zich af te schuiven. Vredeling en zijn toenmalige staatssecretaris Bram Stemerdink voerden onderhan delingen met Frankrijk. Duits land en Engeland, waarbij het. wat de laatste twee betreft om een takenruil diende te gaan. Neder land zou van hen militaire taken overnemen als zij bereid waren de marine-patrouilles van Ne derland over te nemen. De on derhandelingen liepen allemaal op niets uit. Pas op dat moment werd serieus gedacht over eigen, nieuwe ..ogen van de vloot", zoals deze vliegtuigen worden genoemd. In dat eerste stadium was er slechts eèn serieuze kandidaat, de Ame rikaanse Lockheed Onon. Twee andere toestellen, de Britse Nim rod en de Franse Atlantic, kwa men in het spel nauwelijks voor. Toen ook pogingen om in Frank rijk enkele oudere Atlantics te kopen mislukten en de Duitsers evenmin bereid bleken enkele van hun Atlantics uit te lenen, richtte de aandacht zich vrijwel geheel op de Amerikanen. De beslissingen werder. echter steeds uitgesteld. In de Miljoe nennota voor 1977 schreef minis ter Vredeling dat de beslissing niet in 1977 zou vallen. Eerst was nog studie nodig, en de Neptunes konden best nog even blijven vliegen. De onderhandelingen over mogelijke taakverdelingen gingen door, maar zonder suc ces. In september 1977 werd de beslis sing op korte termijn verwacht, maar dat tijdstip schoof telkens ongemerkt op. De Neptune-ver vanging kwam pas in een stroomversnelling toen begin dit jaar het nieuwe kabinet aantrad. Een kabinet dat bereid was meer geld voor defensie uit te trekken, ondanks de precaire economi sche situatie. En toen dit voorjaar bleek dat van een herverdeling van taken binnen de NAVO-ma- rines geen sprake meer kon zijn, leek niets een snelle beslissing ten gunste van de Orion in de weg te staan. De schroom om met Lockheed zaken te doen was toen al geheel verdwenen. Het keerpunt kwam in april toen deze zaak in de Tweede-Kamer commissie voor defensie werd besproken. Een aantal kamerle den, vooral van PvdA en D'66, roeg zich af of de Orion wel de enige en beste keus was. "Zij maakten de bewindslieden op defensie en economische zaken ondubbelzinnig duidelijk dat de werkgelegenheid in de Neder landse vliegtuigindustrie veel meer gediend was met een order voor nieuwe Atlantics. De Franse fabrikant had juist begin 1978 be sloten door te gaan met de ont wikkeling en produktie van een nieuwe, betere versie van dit toe stel en Fokker, dat al in het oude Atlan tic-programma meedeed, rook zijn kans. Nederland kon door aankoop van de Atlantics Fokker compen satieorders bezorgen ter hoogte van de helft van de Atlantic-or der, waar Lockheed hooguit een kwart kon bicden Het Franse toestel was weliswaar duurder, op 13 toestellen 300 miljoen gul den. maar daar stond een smak werkgelegenheid bij Fokker te genover, zo betoogden de ka merleden en Fokker als in koor. Voor defensie was dit een onver wachte ontwikkeling. De marine had al geruime tijd laten weten de voorkeur te hebben voor de Orion, die sneller leverbaar, goedkoper en uit militair-opera tioneel oogpunt zeker zo goed werd geacht. Maar de bewinds lieden bleken gevoelig voor de- argumenten uit de Tweede Ka mer en kregen uitstel voor hun beslissing. Daarna begon het spel van onder handelingen, het spel waarbij de Fransen en de Amerikanen op slimme wijze tegen elkaar wer den uitgespeeld. Ultimatums van de Amerikanen - die dit voorjaar dachten de order al in de zak te hebben - werden tot viermaal toe verschoven, omdat Nederland weer met argumenten voor de Fransen aankwam. De gevolgen daarvan zijn gevoeg lijk bekend. Tot zelfs in deze - be slissende-week bestaat nog geen duidelijkheid over de keuze die het kabinet uiteindelijk zal ma ken. De Fransen hebben afgelo pen maandag te verstaan gege ven dat zij voor morgen met har de toezeggingen op tafel dienen te komen voor deelname in het F 28 Super-project van Fokker, omdat anders de order naar de Amerikanen gaat. Hoe hard het kabinet dit spel zal spelen zullen we morgenavond vermoedelijk weten. Uit al deze gebeurtenissen vallen wel enkele interessante dingen te leren. In de eerste plaats is dat, dat defensie de les uit het verloop van de Starfighter-vervanging heeft geleerd. Toen werd in feite een keuze gedaan voor een vlieg tuigtype, terwijl de vraag in hoe verre die order in tegenorders werd gecompenseerd, nog niet zwart-op-wit was beantwoord. In dit geval heeft de zaak van de compensatieorders vanaf het be gin een rol gespeeld en is de keu ze van het type ervan afhankelijk gemaakt. Een procedure die de Nederlandse industrie alleen maar ten goede komt. In de tweede plaats is het opvallend dat een militaire order - tenmin ste voor wat de Fransen betreft - is gekoppeld aan deelname in een civiel project. Een project waar bij de belangen vooral op het ter rein van economische zaken lig gen. De economische belangen zijn zonder meer bepalend ge worden voor de keuze van het toestel. Geen deelname van Frankrijk in de F 28, een passa giersvliegtuig, dan geen Atlantic. Zo simpel ligt dat tegenwoor dig. In de derde plaats is het de rol van de Tweede Kamer die de aan dacht heeft getrokken. Zonder een aantal Tweede-Kamerleden, die begin dit jaar aan de bel trok ken, zou de beslissing over'de aankoop van de Orion nu waar schijnlijk al zijn gevallen. Hoewel lang niet altijd de indruk is ver meden dat enkele kamerleden werden gebruikt als boodschap penjongens van de vliegtuigin dustrie. betekent dit toch dat de greep van het parlement op grote wapenaankopen - die zich in het verleden vaak in alle stilte vol trokken - is versterkt. En dat is dan een indirect gevolg van de hele Lockheed-affaire, die Nederland twee jaar geleden be zighield. Toen zijn - om herhalin gen van dergelijke praktijken te voorkomen - aanzetten gemaakt om te komen tot nieuwe proce dures bij de aankoop van grote en dure wapensystemen. Procedu res waarbij de controle van het parlement een grotere inhoud heeft gekregen dan tot die tijd het geval was. Zelfs als Nederland uiteindelijk voor de Atlantic kiest, heeft Lockheed dan toch nog een positieve bijdrage gele verd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4