'Rijk moet renovatie sneller goedkeuren' KRITIEK OP TRAGE NIEUWBOUW MEER FIETSKLEMMEN Centrum Mors heeft "facelift" nodig Op LAF-terrein bouw 40 woningen mogelijk Actie "Mens ga bewegen" is meer dan kneuterige snelletiesactie DONDERDAG 23 NOVEMBER 1978 Stationsplein krijgt tunnel Begroting 1979 in plaats van "fly-over LEIDEN - Er komt op het Sta tionsplein geen zogenaamde "fly over". Het destijds geopperde idee om het verkeer van de OegstgeGsterweg naar de rotonde voor het belastingkantoor te lei den via een weg met een ver hoogde ligging is verlaten. Wet houder Waal deelde gisteravond mee dat nu meer wordt gedacht aan een ondertunneling van het plein. Besprekingen over subsi die van rijkswege voor een der gelijke opzet zijn op het ogenblik gaande. LEIDEN - De gemeente Leiden wil het aantal fietsklemmen bij het station in de naaste toekomst sterk uitbreiden. Daarnaast steunt men plannen van de NS om onder het Alphense perron fietskluizen (onbewaakte, maar afgesloten stallingsplaatsen) neer te zetten. Dit antwoorden burgemeester en wethouders op vragen van PPR-raads- lid Beijen. Deze had bij het college geklaagd over het ontbreken van voldoende - en dan vooral bewaakte - stallingsplaatsen bij het station en aangedrongen op uitbreiding van de stallingsruimte. B en W zeggen toe dat het aantal fietsklemmen wordt uitgebreid met nieuwe voorzieningen bij het WV-kantoor, bij de tijdelijke taxi-stand punt op het Stationsplein, op het pleintje tussen station en Rijnsburger- viaduct en achter het station bij het Terweepark. Hoeven (CPN): Leegkomend pand van NDB niet slopen LEIDEN - CPN-raadslid Hoeven vindt dat het pand van het Ne derlands Drukkerij Bedrijf aan de Oosterkerkstraat na de ver huizing van het bedrijf niet ge sloopt moet worden. Hij ver klaarde zich tegen de aankoop van het pand door de gemeente met het doel het te slopen en er een groenvoorziening aan ,te brengen. "In de directe omgeving komt al een park en er zijn best gegadigden voor dit bedrijfspand te vinden", verzekerde Hoeven. Leidse raad unaniem voor motie aan minister LEIDEN - De gemeente Leiden gaat van de minis ter van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening eisen dat het rijk renova tieplannen voor oude wo ningen sneller goedkeurt Volgens de gemeenteraad is het onduidelijke goed- keuringsbeleid van het rijk de belangrijkste oor zaak voor de stagnatie in het stadsvernieuwings proces. Bij de begrotingsdebatten in de Leidse raad kwam VVD-raadslid Langerak gisteren met een motie in deze richting. Zijn voorstel om aan te dringen op duidelkijker richtlijnen van het rijk kan op unanieme steun van alle raads fracties rekenen. De gemeenteraad zet zich in de mo tie af tegen de huidige praktijk dat het rijk vergevorderde reno vatieplannen in de eindfase sterk wijzigt of zelfs afkeurt. Deze si tuatie maakt het stadsvernieu wingsproces voor de gemeente en vooral de betrokken bewoners sterk onzeker en zeer onduide lijk. De raad noemt het 'niet toelaatbaar' dat bewoners, woningbouwcor poraties en gemeenten aan het einde van een langdurig proces met een afwijzing of een verzoek tot ingrijpende wijzigingen wor den geconfronteerd. Leiden verwijt het rijk het ontbre ken van regels die de gemeente houvast moeten bieden, wanneer verouderde woningbouwcom plexen voor vernieuwing in aan merking kunnen komen en wa nneer ze wel of niet te duur zijn. LEIDEN - De uitbreiding van het winkelcentrum in het Morskwar- tier zal niet beperkt kunnen blij ven tot de opening van een paar nieuwe winkels. Het hele cen trum zal een vernieuwing moeten ondergaan. Dat antwoord gaf wethouder Fase gistermiddag op de kritische vragen van het PPR- raadslid Beijen. Hij vroeg zich af wat er het afgelopen jaar aan de verzoeken tot uitbreiding van het centrum was gebeurd. Volgens wethouder Fase hebben over de uitbreiding gesprekken plaats gehad met de wijkvereni- gingen en de winkeliers. Boven dien is inmiddels een eerste ad vies uitgebracht door het Cen traal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Over de vestiging van nieuwe win kelcentra en over de positie van de Leidse binnenstad vindt op het ogenblik overleg plaats met de regio-gemeenten zo deelde de wethouder mee. "En in dat over leg benadrukken we steeds dat Leiden de regio-functie moet be houden en zo mogelijk zelfs moet versterken" In de motie spreekt de Leidse raad zich uit voor een procedure, waarin renovatieplannen die met instemming van het rijk worden ontwikkeld ook door het rijk worden gesteund, zelfs al zijn de kosten achteraf aan de hoge kant Schuld Wethouder Verboom van volks huisvesting toonde zich blij met de motie en nam deze graag over: "De schuld voor de stagnatie in de renovatie ligt niet bij de ge meente, maar bij een hogere overheid. Het is goed dat we pro beren, daar waar het knelpunt ligt, dit ook op te lossen". Overigens deelde de wethouder mee binnenkort goedkeuring te verwachten voor het renovatie project 'Mors 200'. Het gaat hier om de renovatie van 200 naoor logse woningen in het Morskwar- tier, deze renovatie wordt al lange tijd tegengehouden omdat het rijk ze steeds te duur vind. Verboom zelf kreeg van verschil lende kanten lof toegezwaaid voor zijn inzet bij het verwerven van goedkeuring voor renovatie projecten. Passchier (PSP) prees de wethouder als 'vasthoudend', Beijen (PPR) noemde hem 'bij zonder actief en Hoekema (D'66) uitte waardering voor zijn 'knok ken om plannen steeds in Den Haag weg te slepen' Vette jaren De woordvoerder van D'66 toonde zich overigens pessimistisch over de voortgang van de renovatie Hij voorzag dat de 'vette jaren' van de stadsvernieuwing met het huidige regeringsbeleid wel eens voorbij kunnen zijn. "Na Sin terklaas Schaefer zitten we nu met zwarte piet Beelaerts", aldus Hoekema. Verboom kondigde aan dat hij wil proberen om alle huizen die bin nenkort in de sociale sector ge- reed komen ie reserveren voor bewoners van te renoveren wo ningen. De wethouder zei hiertoe verplicht te zijn vanwege het ontbreken van voldoende wis selwoningen. "Als ik dat niet doe kan ik niet vooruit, dan stagneert de stadsverenieuwing nog ver der", zei hij-. LEIDEN - Dp MMto I.niH»n zaak nog in een voorlopige sta- 1 "Mens, ga bewegen". Er zijn nog zoveel meer manieren wandelen of fietsen, zegt de Stichting 'Spel en Sport'. Staatssecretaris Wallis de Vries van CRMlanceerde kort ge leden de actie "Mens, ga be wegen" Dat deed hij door aan de bewoners van een woon- centrum voor ouderen in Delft een grote zak vol spelletjes te geven. Jeu de boules, mini golf, badminton, ringen gooi- en. geheugenspelen, een spe- lenboek en nog veel meer. De actie is opgezet door het mi nisterie van CRM, in samen werking met de Stichting 'Spel en Sport' in Amsterdam. De bedoeling is oudere men sen aan te zetten wat meer aan lichaamsbeweging te doen. Er zullen in het land zo'n vier tot vijfhonderd van die spel-pakketten in bejaar denoorden e.d. worden uitge deeld. Dat begint in januari De ANBO, Algemene Neder landse Bond voor Ouderen, heeft zich vorige week zater dag op zijn eerste ledenver gadering (200.000 leden) kri tisch over de actie uitgelaten Met het uitdelen van spelma teriaal aan bejaarden, zeg gen ze, steun je eens te meer de onjuiste opvatting dat de ou deren een aparte plaats in de samenleving hebben. "De in stellingen voor ouderen moe ten als dat nodig is, zelf spel materiaal aanschaffen"De ANBO heeft die kritiek vervat in een motie die bestemd is voor de staatssecretaris. De heer Storm van de Stichting 'Spel en Sport' kan geen be grip opbrengen voor die kri tiek. "Nee, de opzet van de ac tie is bij de ANBO verkeerd doorgekomen. Het ivordt nu bestempeld als een kneuterige spelletjesactiedat is het niet We willen niet als Sint Nico- laas allerlei dingen droppen, daar heeft het niets mee te maken al valt het dun in de tijd toevallig samen. Het gaat ons vooral om de begeleiding Die spelletjes zijn een binnen- komertje, het gaat erom dé mensen te leren hóe ze allerlei spelmateriaal kunnen ge bruiken, hoe ze dingen in hun eigen tehuis, hun eigen woon omgeving kunnen gebruiken om zich te bewegen. Wandelen en fietsen kent iedereen, maar er zijn nog veel meer manie ren om je te bewegen. We wil len ook tegen niemand zeg gen: je moét je bewegen. Maar het gaat ook om de vreugde die je eraan kunt beleven, ook aan een kaartspel op tafel" Mensen van de Stichting 'Spel en Sport' bieden tegelijk met het spelmateriaal voor korte tijd de leiding van tehuizen e. d. een soort cursus. Ze hopen dat die leiding daar zo en thousiast door raakt, dat ze zelf verder gaan met in het huis meer op het gebied van lichaamsbeweging te doen, bewoners zelf het één en ander laten organiseren of mis schien zelfs iemand speciaal aanstellen voor dit doel. De cursussen zijn in de verschil lende provincies al deels ach ter de rug. Het hele project gaat een aantal jaren duren. De Stichting 'Spel en Sport' staat volgens de heer Storm overigens open voor signalen van de ouderen zelf. Storm: "Ik heb in een radiopraatje ook tegen de ANBO gezegd: als jullie willen, wij staan open voor overleg." ADVERTENTIE LEIDEN - De gemeente Leiden heeft de mogelijkheid op het ter rein van de Leidse Apparaten Fabriek (L.A.F.) in Noord een nieuwbouwplan van ongeveer 40 woningwetwoningen van de grond te brengen. Het ministerie van volkshuisvesting wil de ge meente hiervoor de noodzakelij ke financiële steun geven. Voorwaarde voor deze financiële steun van het rijk is dat het kan toorgebouw van het LAF-com- plex niet gesloopt wordt en ook opnieuw een kantoorfunctie krijgt. Volgens het ministerie is deze bestemming nodig om het plan financieel haalbaar te ma ken. Dit antwoorden burgemeester en wethouders op schriftelijke vra gen van PSP-raadslid Passchier Zij had het college gevraagd naar de stand van zaken van de plan nen voor het LAF-complex. Het PSP-raadslid verweet het college dat de bewoners nog niet bij de plannen zijn betrokken. Het plan voor veertig woningwet woningen met behoud van het oude LAF-kantoor is een van de drie varianten, die de gemeente intern voor het LAF-terrein heeft ontwikkeld. In overleg met het ministerie is gebleken dat voor LEIDEN - De fracties van WD en dium. B en W hebben nog geen aanvrage voor een bijdrage van het rijk gevraagd. B en W geven het PSP-raadslid te kennen dat de bewoners in spraak hebben over de plannen bij het bestemmingsplan voor Noord dat binnenkort aan de or de komt. In dit bestemmingsplan is voor het LAF-complex wo ningbouw en behoud van het kantoor opgenomen. Volgens het ontwerp bestem mingsplan moeten er minimaal 40 en ten hoogste 52 woningen komen. In het bestemmingsplan wil het college ook vastleggen dat minstens 8 eengezinshuizen ko men en de rest meergezinswo ningen worden. Ook bij de uit werking van deze plannen wil de gemeente de wijkbewoners be trekken. BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 LEIDEN - Het pand van Middel- hoeks Reis- en Passagebureau aan de Koorbrugsteeg is volledig gemoderniseerd. Medio novem ber werd het geheel vernieuwde pand heropend. Aan het Levendaal 159 is het Ta- pijtcentrum verplaatst naar Hoge Rijndijk 90. Aan de Haarlemmerstraat 48 is een Hachmer, een zaak in huis houdelijke artikelen gevestigd Hachmer heeft ook een zaak aan het Vijf Meiplein 96. CDA en VVD: Leiden moet snel meer bouwen deze oplossing een bijdrage van 100 procent van het rijk is te ver wachten. Voor de andere mogelijkheden (sloop van hele complex en dan meer woningen of handhaving van een groot deel van de gebou wen en zo minder woningen) verleent het rijk volgens het col lege geen steun. Overigens is de CDA hebben gisteren bij de be grotingsdebatten in de Leidse raad scherpe kritiek geuit op het achterblijven van de nieuwbouw in Leiden. CDA-woordvoerder Ham zei bevreesd te zijn dat het college te weinig aandacht schenkt aan de nieuwbouw. WD-woordvoerder Langerak drong sterk aan op een beleid dat ADVERTENTIE zich meer richt op nieuwbouw Volgens hem voelt de Leidse wo ningzoekende zich 'gepakt' door een achterblijvende woning- bouwproduktie onder het vorige college. Hij waarschuwde het zit tende college dat de WD hun beleid 'met argusogen' zal vol gen. Namens het CDA diende Ham een motie in waarin het college wordt gevraagd om in de komende vier jaar te streven naar de bouw van 4.000 nieuwe woningen (3.000 voor gezinnen en 1.000 voor al leenstaanden en werkende jon geren). Deze aantallen zijn af komstig uit het CDA-verkie- zingsprogramma. bouw in de open plekken in de binnenstad en pas dan in nieuwe gebieden buiten het centrum - bij lange na niet aan deze woning bouwproductie. Hij kwam op grond van berekeningen van het ambtelijke apparaat uit op ten hoogste 2300 woningen. Geschokt De CDA-woordvoerder zei 'ge schokt' te zijn door een recente ambtelijke nota, nota Logtenberg waarin gewaarschuwd werd voor een gat in de woningbouwpro- duktie, wanneer niet snel met de bouw in een nieuwbouwgebied wordt begonnen. Volgens Ham kan het college alleen met 'kunst en vliegwerk' nog redelijke resul taten bereiken als men snel tot bouw in de Leeuwenhoek, Roomburg of Stevenshof over gaat. PvdA-woordvoerder Duivesteijn toonde zich vooral 'verbaasd' over de nota Logtenberg. Hij verweet de wethouder dat deze nota zonder een duidelijke be leidslijn van het college is ver schenen. Duivesteijn zei dat de PvdA-fractie de zorg over de stagnatie in de woningbouw deelt omdat 'vitale beslissingen van het college over de ontwik keling van Leeuwenhoek en Lei- den-'oost (Roomburg) nog uit blijven. Wethouder Verboom ging in eerste instantie nauwelijks op deze kri tiek in. Hij nam weliswaar de mo tie-Ham over ("we zullen kijken of de cijfers haalbaar zijn"), maar ontweek de inhoudelijke kritiek van CDA, WD alsook die van zijn eigen fractie. PPR-raadslid Beijen kritiseerde het onvoldoende belichten van de bouwmogelijkheden in de Leeuwenhoek in de omstreden ambtelijke nota. Volgens Beijen is de Leeuwenhoek 'bij uitstek een geschikte plaats voor redelijk goedkope woningen voor de Leidse woningzoekende. D'66-woordvoerder Hoekema zag goede kansen om in de Leeu wenhoek tot nieuwbouw te ko men. Volgens hem is de universi teit - die nog eigenaar van de grond is - bereid om snel tot za ken te komen met de gemeente. De voorwaarde dat er dan ook ruimte komt voor studenten huisvesting noemde hij 'geen on billijke zaak'. ADVERTENTIE Bingo-avoncL De wandelsportvereniging "Zuid-West" organiseert morgen een bingo-avond. De spelavond wordt gehouden in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Vietnam-collecte Zaterdag 25 november, tijdens de straatcollecte ten bate va,n het Medisch Comité Neder- land-Vietnam voor uitbrei ding van de kinderafdeling van het Nederlandse zieken huis in Vietnam, worden maandkalenders met foto's uit Vietnam te koop aangebo den in een marktkraam op de Haarlemmerstraat voor de Hartebrugkerk. Tevens wor den er nieuwjaarskaarten, kindertekeningen en Dong Ho-prenten te koop aangebo den. 't Breehuys Op de laatste vrijdag van de maand, morgen dus, wordt er in 't Breehuys aan de Bree- straat 19 weer een film ver toond. ditmaal is het "Crime of the century" met de groep "Supertramp"Verder is het mogelijk om in alle Tust een praatje te maken en een glaasje te drinken. De voor stelling begint om negen uur en de entreeprijs bedraagt twee gulden per persoon. Kinderbios In het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk wordt zater dagochtend weer een kinder film vertoond. Ditmaal is het de rolprent "Drie handige boeven". De voorstelling, be stemd voor kinderen van 5 tot 12 jaar, begint om half elf en duurt tot ongeveer twaalf Wandeltocht Wandelaars kunnen zaterdag 25 en zondag 26 november deelnemen aan een Sint Ni- colaas-wandeltocht georga niseerd door de wandelsport vereniging "Zuid-West"De starttijd is tussen 10 uur s morgens en half drie 's mid dags bij 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Het inschrijf geld bedraagt 2.50 per per soon. Gezinnen betalen f5.- De deelnemers ontvangen een medaille en een traktatie ter wijl de kinderen gratis mogen grabbelen. NVBS-vergadering De afdeling Leiden van de Ne derlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden houdt zaterdag de laatste af delingsvergadering van het jaar. De bijeenkomst wordt gehouden in de zaal aan de Topaaslaan en begint om twee uur. De agenda voor die Bazaar De basisschool "De Valkenier" aan het Valkenpad (Meren- wijk) organiseert op zaterdag 25 november een bazaar. Voor jong en oud zijn er vele attrac ties zoals: kledingboetiek, plantenmarkt, handwerkar- tikelen, sieraden, rommel markt, tekenfilms, sjoelwed strijden, ballengooien, hen gelen, grabbelton, poppen- kastpoppen, marsepein-koek- stand enz. Bovendien zijn er diverse drankjes en hapjes verkrijgbaarDe bazaar is geopend van 10 tot 15 uur en de opbrengst is bestemd voor de aa nschaf van nieuwe lees methode voor alle klassen. VERHUISBERICHT Het kantoor van Mr. J. Karstens/notaris wordt op 24 november a.s. verplaatst van Apothekersdijk 34, Leiden, naar PLANTSOEN 25, 2311 KG, Leiden. In verband mét de verhuizing zal het kantoor vrijdag 24 no vember zijn gesloten. Postadres en telefoonnummer blijven Postbus 201, 2300 AE Leiden en 071-126446'

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3