P/Leiden toont klasse tegen Crystal Palace mm Crisis duurt voort in profvoetbal 'Het gemiddelde kan straks een rol spelen' 01715-1615 EN UHEEFT VAN DE WEEK DE NIEUWSTE COUPE. Monsterzege op Engelsen: 125-89 Europa Cup Ba/kejbal met Ad van Kaam Dameskapsalon Alfons Eversteijn Kerklaan 6 Zoeterwoude Ml QUANT COSMETICA I0N0EH Jkj Ook grote zege EBBC EMIL HAGENS WIL WEG DONDERDAG 23 NOVEMBER 1978 PAGINA 23 LEIDEN - Routine lean belangrijk zijn,, in sommige gevallen misschien wel een beslissende factor spelen, maar echte klasse verloochent zich niet. Dat bleek gisteren wel in de Vijf Meihal waar zich de vierde rond gang van de voorronde in de strijd om de Europa Cup basketbal afspeel de. Debutant Parker Leiden trad daar, na de uitwedstrijd al met acht punten verschil gewonnen te hebben, aan tegen Crystal Palace uit Lon den, een club die al een jaartje of zeven in het continentale circus mee draait. Dat zoiets echt niet alles behoeft te zeggen bewees de Nederland se kampioen op niet mis te verstane wijze. Na een flitsend partijtje basketbal van de eerstejaars was de schade tot 36 punten opgelopen. In m de ervaren jongens.... Hennie Blom, de coach van P Leiden staart zich zelden blind op alleen de schitte rende kant van de medaille, hij ziet ook die andere zijde. Zegt daarom enerzijds: "Na tuurlijk was het een heerlijk avondje", maar meent an derzijds, "dat dit achteraf makkelijk te constateren is". Legt dan uit: "Kijk, ik ver wachtte so wie so een over winning, maar je moet die gasten toch altijd maar zo ver zien te krijgen, dat ze zich tegen zo'n tegenstander het vuur dermate uit de slof fen lopen, dat het ook inder daad die grote overwinning wordt waar we nu over pra ten. Dat lijkt allemaal wel zo eenvoudig, maar het leveren van een dergelijke prestatie kost heus veel moeite". Blom eiste een dergelijke krachtinspanning van zijn spelers, "Omdat", zo zegt hij, "ik toch geloof, dat het uit draait op een beslissend duel tussen Juventut en Parker. Ik hoop natuurlijk wel, dat die Zweden vanavond win nen, maar ik reken er ge woon niet op. We gaan er vanuit dat die wedstrijd in Spanje van doorslaggevende aard is. Voorlopig staan we twaalf punten voor, maar stel dat we daar met eenzelf de aantal punten verliezen. Dan gaat uiteindelijk het schotgemiddelde over de he le poule tellen. Vandaar dat we ons rot gelopen hebben om een zo groot mogelijk verschil te maken. Wie weet gaat het straks om eén of twee puntjes", aldus Hennie Blom. TV Nu het met de Nederlandse vertegenwoordiging in heb Europese voetbalgebeuren wat minder gaat werpt de te levisie zich opeens op het basketbalgebeuren, dat momenteel in Leiden en Den Bosch twee teams heeft die op internationaal niveau aardige prestaties leveren. De NOS komt volgende week woensdag op bezoek om het duel tegen Södertalje "in te lijsten", de Tros gaat de week daarop zelfs mee naar Spanje om het optreden van Leiden tegen Juventut de Badelona op te nemen. Aan beide wedstrijden wordt on geveer twintig minuten zendtijd gespendeerd. het nadeel De vergelijking is natuurlijk niet helemaal juist, tenslotte gaapt er nog immer een levensgrote kloof tussen het basketbal dat in En geland wordt gespeeld en het basketbal hier. Dat kwam al aan het licht in het eerste duel tussen de Britse en Nederlandse titel- houder, maar het thuisvoordeel van de eerste en een tussentijdse verslapping van de laatste lever de qua cijfers toen geen reëel beeld van de ware krachtsver houding op. Gisteren evenwel zat het voor Crystal Palace niet mee En Leiden speelde nu voor eigen publiek (1700 man) én datzelfde Leiden kende geen moment van verslapping. Toen inderdaad bleek het verschil in klasse echt groot. De eindstand van 125 - 89 spreekt wat dat aangaat voor zichzelf. Gemotiveerd Crystal Palace trof het niet. Behal ve voornoemde nadelen die win nen of alleen maar denken daar aan al uitsloten, moest de zoveel minder getalenteerde club uit de buitenwijken van Londen ook nog eens opboksen tegen een door Hennie Blom zeer gemoti veerd aan de start komend Lei den. De coach van de landskam pioen hoopt uiteraard altijd nog op een misstap van concurrent Badelona vanavond in Zweden maar houdt toch ernstig rekening met een beslissende confrontatie (Op (op december) tegen de Spanjaarden. Weliswaar geeft het schotgemid delde tussen de twee favorieten in poule F in eerste instantie de doorslag (plus 12 nu voor Leiden dat vorige week met 101-89 won), maar bij een eventueel gelijk ein digen telt het uiteindelijke resul taat. Vandaar dat Blom zijn ploeg met een dubbele opdracht het veld had ingestuurd. "Eerst win nen. dat verwacht ik gewoon, maar dan, als dat lukt, keihard toeslaan" In die opzet slaagde zijn team voor meer dan honderd procent. Win nen, ach gezien die.' uitwedstrijd twijfelde eigenlijk niemand daaraan, maar de manier waarop vervolgens een (vaak logisch) concentratieverlies werd voor komen en de wijze waarop het ei gen publiek van het begin en vooral tot bet einde werd ver maakt sprak toch tot de verbeel ding. Blom zelf nam, met het oog op het (optimale) resultaat, geen enkel risico en zette slechts een beperkt aantal spelers in. De aan gewezenen deden daarna de rest. Uitgezonderd de deze keer niet loskomende Dave Kyle, die een ongelukkige wedstrijd speelde, voldeed iedereen aan de ver wachting. Snel Mede omdat het in taktisch opzicht zeer beperkte Crystal Palace be hoorlijk langzaam van begrip is, koos Blom telkens voor een snelle ploeg. Het was een uitste kend concept, want i Sid Bruinsma gaat s Stan Ilill wijkt terug i Mike Saiers komt te laat. Jim Woudsira (links) kijkt toe ADVERTENTIE Geopend. Maak een afspraak Tel. 01715-1615 Specialisten in Coupeknippen Voorde modebewuste jonge vrouw van vandaag hebben wij de gehele Mary Quant Cosmetica kollektie in display. Plaat, Bruinsma, Collins en Woudstra blijken daarin, vooral tegen zo'n tegenstander, het best te gedijen. Plaat gaf in de eerste paar minuten zijn visitekaartje af Twee intercepties, een rebound, zes punten op rij en twee P's. Dat laatste was typerend voor het spel van de hele ploeg, de agres siviteit overheerste. Crystal Pala ce, werd totaal overdonderd, al leen door de inbreng van Nieuw- zeelander Stan Hill hielden de Engelsen de schade aanvankelijk nog beperkt tot 30-20 en 38-22. Hill ging daarna wel door, maar Leiden was warmgedraaid. En hoe. Zonder medelijden joeg het team onder aanvoering van Plaat en Bruinsma op elke bal en de Engelsen, niet wetend waar ze dit allemaal aan te danken hadden, moesten vele malen toegeven Zodat de Leidse break, normaal gesproken al een geducht wapen, dit keer optimaal functioneerde. Toen daarop ook nog eens Emill Hagens zich (bij de stand 54-36) met de zaak kwam bemoeien was er helemaal geen houden meer aan. Plaat had daarvoor al een paar schitterend staaltjes van balbehandeling laten zien, Ha gens wilde er zeker niet voor on derdoen en scoorde een paar maal op onnavolgbare wijze. Bo vendien vergat hij Arthur Collins, toch al met scherp schietend, niet in zijn fraaie one-man-showte be trekken waardoor de score bij rust was opgelopen tot 67-43. Geen tijd Tijd om op adem te komen was er voor Crystal Palace, dat door ge ruzie onderling spelverdeler Pe ter Sprogis voornamelijk aan de kant hield, niet bij. Op aangeven van Hagens opende Arthur Col lins met twee dunks, een time out van speler/coach Vic Tinsley bij de stand 89-62 werkte alleem maar averechts. Hans van Rooden, hoewel spelend met een door de griep aangetast gestel, hield Hill in bedwang, Woudstra en Bruinsma pakten elke rebound en Hagens en Col lins scoorden er lustig op los. Bij 93-62 had Leiden meer dan dertig punten voorsprong, bij 111-77 bijna veertig punten. En toen was het op, de wedstrijd was ge speeld. Het had niet langer zin meer, want of eerst Bruinsma en vervolgens Woudstra (als gevolg van de constante pressie van Lei- den-zijde) met 5 P's naar de kant verdwenen, of dat Mike Saiers het scoringswerk bij Crystal had overgenomen van Hill; het maak te allemaal niets meer uit. Plichtmatig werden de laatste minuten uitgespeeld. Crystal Palace, weliswaar niet ge louterd, maar toch redelijk erva ren in het Europa Cup-werk leg de moedeloos het hoofd in de schoot. Leiden, nauwelijks erva ren, maar nu al gelouterd, vond het welletjes zo. De 125-89 spreekt dus voor zich. DEN BOSCH (ANP) - EBBC heeft gisteravond in Den Bosch voor 1000 toeschou wers de eerste wedstrijd voor de tweede ronde van het bas- ketbaltoernooi om de Euro pese beker voor bekerwin naars tegen Avanti uit Brugge (België) met 106-67 gewon nen. Bij de rust leidden de Brabanders met 53-32. EBBC had een bijzonder ge makkelijke avond. Op alle fronten waren de spelers van coach Boot de tegenstanders de baas. Na acht minuten stonden de Bosschenaren met 18-10 voor en vier minu ten later was het 31-18. EBBC, dat in lengte ook de meerdere was van Avanti, kon voorts bogen op een bre dere selectie van kwaliteits spelers. Avanti steunde op vier, vijf betere basketballers, die het meeste werk moeten opknappen. Alleen Mare Browne scoorde zeer gemak kelijk en evenaarde het totaal van Kees Akerboom (25 tref fers). Dan Cramer kwam tot 20 punten. De score van Akerboom liep in de tweede helft gestaag op, vooral döör het goed aangeven van Kropman en Dekker. Na de pauze experimenteerde EBBC er lustig op los, zonder dat de grote voorsprong in gevaar kwam. Van 53-32 (ruststand) werd het 73-43 en met nog drie minuten te spe len maakte Akerboom de 100 punten vol. Uiteindelijk werd het 106-67. Als EBBC volgende week de re turn wint - en daar twijfelt niemand meer aan - starten de Brabanders in januari een serie wedstrijden voor de kwartfinalegroep. De scorer waren: voor EBBC: Kees Akerboom 25, Dan Cramer 20, Buff Kirkland 15, John van Vliet 11, James Lis ter 10, Theo Kropman 8, Jan Dekker 7, Al Faber 6 en Rob van Essen 4. Voor Avanti: Marc Browne 25, Matt Gantt 18, Willy Van- damme 14, Werner Rotsaert 8, en Danny Mombert 2. LEIDEN - Hoewel Emill Hagens kon terugzien op een uitste kende wedstrijd stond, zijn ge zicht na afloop van het duel met Crystal Palace bepaald niet vrolijk. De guard van het Nederlands team blijkt al een tijdlang met weinig plezier bij zijn nieuwe club te spelen, vooral naar hij zegt, omdat studie-perikelen hem beletten voluit te trainen waardoor hij geen echte 'concurrent' of plaa tsvervanger van Plaat of Collins kan zijn. "Het liefst ga ik dan ook per 1 december weg, want dat bankzitten doet noch mij, noch Leiden veel goed", ver klaarde Hagens gisteren. "Waarom het nu opeens wel zo goed gingMisschien omdat het me allemaal niet veel meer kan schelen". Hagens had later op de avond een gesprek met coach Blom en Sponsor Robert Bockweg. Laatstgenoemde verklaarde: Dit komt natuurlijk slecht uit met de Europa Cup, al be grijp ik dat we hem moeilijk kunnen tegenhouden.Maar ik moet er eerst nog een weekje of twee over slapen. Dan praten we verder ZEIST (GPD) - Aan de crisis bin nen de sectie betaald voetbal van de KNVB, die is ontstaan na het aftreden van vijf bestuursleden, komt voorlopig nog geen einde De pogingen van bondsvoorzitter Wim Meuleman om de afgetre den bestuursleden, die zich met het besluit tot invoering van shir treclame niet konden verenigen, te bewegen terug te keren, zijn tot nu toe mislukt. Meuleman kondigde het afgelopen weekeinde aan een lijmpoging te ondernemen om Jacques Hoge- woning, Ton Zwikstra, Max Tri pels, Martin Snoeck en Jo Witte- veen als bestuursleden te behou den. Maandag voerde hij een ge sprek met Hogewoning, die ech ter onomwonden verklaarde er weinig voor te voelen de taak als voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal opnieuw op zich te nemen. Meuleman heeft zijn hoop gericht op staatssecretaris Wallis de Vries van CRM, die zich inmid dels in het conflict in het betaald voetbal heeft gemengd. De be windsman heeft Meuleman en de vertegenwoordigers van de be langenorganisaties FBO (clubs), VVCS (spelers) en WON (oe- fenmeesters) uitgenodigd voor een gesprek, dat vandaag op het ministerie van CRM in Rijswijk plaatsvindt. 1 Ongetwijfeld zal de staatssecretaris wijzen op het risico, dat de clubs lopen als de shirtreclame daad werkelijk wordt ingevoerd. De mogelijkheid bestaat dan dat de externe geldgevers (het ministe rie van, CRM, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Stichting Nationale Sporttotali- sator) afzien van hun voornemen om het betaald voetbal financiële steun te verlenen. Dat voornemen van de staatssecre taris valt af te leiden uit de aan wezigheid van Jo van Marle, ver tegenwoordiger van de subsidie gever Nationale Sporttotalisator, bij het gesprek op het ministerie. Slaagt Wallis de Vries erin de clubs voorlopig af te brengen van hun voornemen shirtreclame in te voeren, dan is de weg voor Ho gewoning c.s. vrij om terug te ke- In die bemiddelingspoging van de staatssecretaris zien de clubs echter nog geen heil. Vanavond komt het bestuur van de FBO bij een om zich te beraden over de opvolging van de afgetreden be stuursleden. De kansen voor Eric Vilè, de FBO-voorzitter die het sectiebestuur zaterdag liet strui kelen, om de functie van Hoge woning over te nemen stijgen, nu Herman Choufoer, een van de twee bestuursleden die niet af- Een van de andere gegadigden voor de vacante bestuurszetels is voorzitter Kruysveldt van SC Amersfoort. Hij wordt genoemd als opvolger van de financiële deskundige in het sectiebestuur, Ton Zwikstra. Andere kandida ten zijn NEC-voorzitter Bouw man en NAC-secretaris Lem- Partijen gaan vandaag praten op ministerie Voor de twee vacante bestuursze tels, die aan de spelers en de trai ners toebehoren, is een beroep gedaan op Martin Snoeck en Jo Witteveen. Beiden traden zater dag af, maar deden dat alleen omdat hun achterban zich achter Hogewoning stelde. Snoeck en Witteveen houden het verzoek nog in beraad. Terugkeer voor hen is niet onmogelijk, om dat beide bestuursleden toch al moeite hadden met het duo Ho- gewoning-Zwikstra. Het vertrek van dat duo kwam Snoeck en Witteveen dan ook niet ongele gen. Bovendien is bekend, dat zij zich meer aangetrokken voelen tot de overgebleven bestuursle den Choufoer en Van der Kroft. Terugkeer van Snoeck en Witte veen zou een bewijs zijn voor het vermoeden dat'de shirtreclame alleen maar een middel is ge weest om Hogewoning te laten struikelen. Zowel binnen als bui ten het bestuur bestaat al maan denlang een grote aversie jegens Hogewoning en Zwikstra. Hogewoning zelf is ervan over tuigd, dat er op een breuk aange stuurd is. „Ik kan me niet aan de indruk onttrekken, dat de actie van de clubs een diepere achter grond had. Ik voel er dan ook niets voor terug te keren", aldus de voormalige voorzitter van het sectiebestuur betaald voet bal. ADVERTENTIE Vroom Dreesmann laat u zien hoe makkelijk u fotografeert met de Polaroid1000camera En hoe weinig die tijdelijk kost! De Polaroid 1000 camera staat voor uiterst makkelijk fotograferen, klikken en uw fot^. komt er kant en klaar uit in de mooie kleuren die u van Polaroid gewend bent De bediening is kinderlijk een voudig. Uw opnames vanaf 1.20 meter tot oneindig zijn altijd scherp, en de auto matische belichtingsmeter zorgt altijd voor een perfekte belichting zonder dat u daar ook maar een vinger naar hoeft uit te steken. Profiteer van de unieke kado-prijs van 139- voor De demonstraties vinden plaats bi) Vroom Dreesmann Leiden op vrijdag 24 november. VROOMS DREESBVÏ ANN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23