Ruud Krol: "We hebben gewoon niet durven voetballen Ook deuk in prestige van Dukla Praag "Wisselen gaat ten koste van de rust" Afgang Ajax bij Honved Eindronden EK voetbal in vier grote steden )ONDERDAG 23 NOVEMBER 1978 SPORT PAGINA 21 Dolle vreugde bij de Hongaren; die het onverwacht royaal uitgevallen succes stevig vieren BOEDAPEST - Afgelopen zondag was Hans Erkens nog het uiterst tevreden middel punt van de belangstelling. Voor het eerst als rechtsbui ten bij Ajax leverde hij toen in het bekerduel tegen Roda twee doelpunten af. Gister avond stond zijn gezicht ech ter op zwaar bewolkt. Niet alleen omdat Ajax met een nederlaag van 4-1 was afge scheept, maar vooral ook omdat hij tegen zijn zin weer de rol van rechtsback had moeten vervullen. ,,'s Morgens heb ik Brom nog laten weten dat ik het niet eens ben met de gang van za ken. Twee jaar heb ik me er bij neer kunnen leggen dat ik geen vaste plaats had. Ik wil er best genoegen mee nemen dat ik niet rechtbuiten sta. Ling is immers de beste rechtsbuiten van Nederland. Ik vind het echter raar dat ik de ene wedstrijd rechtbuiten ben en een paar dagen later weer helemaal naar achte ren word gehaald. Ik speel nu eenmaal niet graag als rechtsback. Dan ben ik maar middenvelder, maar dan wel vast. Dat constante wisselen is trouwens niet goed voor het team. Het verklaart voor een deel waarom we hebben verloren. Dat wisselen gaat namelijk ten koste van rust". De grote man in het Hongaarse produktieproces was de op komende middenvelder An- tal Nagy. "Het was een ge weldige avond voor mij", vertelde de 1.89 lange Hon gaar. "In internationale wedstrijden heb ik nog nooit doelpunten met mijn voeten gemaakt, alleen maar met mijn hoofd en nu heb ik er twee ingeschoten. Fantas tisch". Voldoende Zijn collega-middenvelder Jozsef Pal vond, net als zijn ploeggenoot en trainer Ti- chy, dat scheidsrechter Cas- arin niet de beste man van het veld was." Je kunt na tuurlijk lang praten over die twee strafschoppen. Wan neer een scheidsrechter die eerste geeft, kan hij niet om de tweede heen. Beide geval len waren, dacht ik, verge lijkbaar. Hoe dan ook, het is voor Ajax gunstiger dan voor ons. Met 3-0 heb je toch een aanzienlijk betere uit gangspositie dan bij 4-1. Ik geloof desondanks dat het voor ons voldoende moet zijn om na de winter verder te gaan in dit bekertoernooi. Kapot Er was natuurlijk nog een re den dat de score zo hoog was uitgevallen. Wim Meutstege bracht die onder woorden: "Aanvallend hebben wij niets gepresteerd. Je staat achter onder druk en dan kan een ongelukkig doelpunt alles kapot maken. Dat is ge beurt bij die eerste goal, die buitenspel was, zeker weten. Verder zijn de fouten ook aanwijsbaar al koop je maar weinig voor die wetenschap. Met 3-1 was het nog te doen geweest, na die strafschop in 4-1 zal het een verschrikke lijk zware taak worden". Lajos Tichy, de trainer van Honved vond dat zijn ploeg meer had bereikt dan hij verwachtte. "Twee doelpun ten maken tegen Ajax was ons doel. Het is het dubbele geworden. Omdat Ajax problemen had in zijn ver- BOEDAPEST - De spelers van Ajax leken voor de derde maal in twee weken in de juiste stemming voor een uit voerig en openhartig gesprek. De royale overwinning van 3-0 op Roda JC, die het begin van een nieuw, uitgestrekt hogedrukgebied leek, blijkt niet meer dan een onbedui dende opklaring te zijn geweest. Tegen Honved Boeda pest mocht Ajax èèn helft in de veronderstelling verkeren met behoudend voetbal de toegangsweg naar de kwartfi nale van het UEFA-Cuptoernooi wijd open te houden. Daarna zorgden de Hongaren, evenals tegen Adanaspor en Politechnika, voor een explosieve demarrage, die op nieuw drie goals in een kort tijdsbestek (16 minuten) op leverde. gehad voor dit Honved: „Wij hebben niet bewust behoudend gespeeld. We werden er door Honved toe gedwongen. De te genstander was individueel ster ker en drukte ons eenvoudig te rug" Die overvalmethode bleek ook ditmaal de basis voor een onbe dreigde zege (4-1) en had voor Ajax dezelfde uitwerking als de klap die Bayem Muenchen twee weken geleden uitdeelde. Nadat de overenthousiaste militairen van de legerclub Honved en de burgersupporters elkaar in een nooit verwachte feestviering hadden gevonden, kon het zo simpel gevloerde Ajax zich af vragen hoe de zaken weer zo uit de hand hadden kunnen lopen Als dat was gebeurd tegen het Honved, zoals dat door trainer en spionnen was afgeschilderd („Een zeer sterk team dat op uit stekende wyze totaal voetbal weet te spelen"), zou dat wat ge makkelijker zijn geaccepteerd. Nu Honved in feite niet verder was gekomen dan een demon stratie van zijn loopvermogen en zijn beweeglijkheid werkte de tik echter lang na. Bij aanvoerder Ruud Krol bijvoor beeld, die als geen ander besefte dat zijn ploeg de oorzaken van de nauwelijks gecamoufleerde af gang bij zichzelf moest zoeken: „Ajax heeft veel te angstig ge speeld en te veel balverlies gele den. Het heeft gewoon niet dur ven voetballen. En dan kun je wel duizend keer zeggen: bewegen, bewegen!, maar dat gebeurde gewoon niet. Als ik opliep, bleven er vijf spelers achter me staan. Aanvallend zijn we daardoor niet in ons spel gekomen'. In dat opzicht leverde Ajax min of meer een kopie af van het werk stuk dat het in Bilbao wist aan te bieden. Ook toen lieten de Am sterdammers zich in het defen sief dringen, terwijl trainer Cor Brom juist het standpunt huldigt dat zijn team in alle omstandig heden zichzelf moet zijn. On danks dat principe volstond hij echter met twee centrumspitsen: Clarke en de 20 minuten voor tijd terecht door Meyer afgeloste Ling. Na afloop wilde Brom er echter niet over horen dat hij bij voorbaat al te veel respect had "Gemeen" Brom wees er ook op dat de Honga ren nauwelijks of geen uitge speelde kansen hadden gekre gen. Gedeeltelijk, en dat vergat hij in zijn analyse te vermelden, vloeide dat voort uit het harde op treden van Ajax. dat in de perso nen van Lerby en Tahamata een paar maal vergeefs solliciteerde naar een gele kaart. Ajax mengde erg veel agressie door zijn spel, wat ertoe leidde dat het zich in ieder geval op het onderdeel hardheid duidelijk van de ploeg uit Boedapest onderscheidde Ajax kreeg 27 vrije trappen tegen zich, waarvan 12 in het eerste half uur. Honved kwam niet verder dan 13 bestrafte acties. Reden voor de spelers van Honved om krachtig uit te halen in de rich ting van Ajax. Zo noemde aan voerder Sandor Pinter Ajax een „gemene ploeg". In het door de massa genegeerde Nep-stadion (er waren niet meer dan 12.000 belangstellenden op het duel afgekomen) deed Hon ved echter meer afbreuk aan zijn eigen spel dan aan dat van de te genstander. Alle tegengoals vloeiden namelijk voort uit vrije trappen, waarbij overigens in het eerste geval sprake was van een relatiegeschenk van de 36-jarige Italiaanse scheidsrechter Casarin aan Honved. Casarin liet Antal Nagy vijf minuten na rust vanuit een buitenspelpositie op doel man Schrijvers afstevenen en de score openen. Nagy. de 1.90 meter lange gelegen- heidsspits van de Hongaren, wiens naam anderhalf jaar gele den op de loonlijst van Honved verscheen en die tot voor woens dag nog geen doelpunt in een in De half verscholen Nagy wijst Honved met zijn eerste treffer de weg naar de winst .Schrijvers valt tevergeefs u ternationale wedstrijd had ge scoord, kon zich weliswaar met Schoenaker als persoonlijke te genstander niet uitleven in zijn specialiteit (kopduels) maar des te meer in het grondwerk. Twaalf minuten nadat hij Honved de weg naar de winst had gewezen tikte hij de bal namelijk opnieuw in, nadat het leer na een mislukte actie van het duo Meutstege- Schoenaker toevallig voor zijn voeten was beland. In de 66ste minuut leek de twee kamp al beslist toen Arnesen de bal voor de voeten van de opge rukte voorstopper Lukacs kopte, die simpel voor 3-0 zorgde. Trai ner Lajos Tichy van Honved: „In de rust heb ik mijn jongens op dracht gegeven om met meer mensen aan te vallen en sneller te spelen. Ik had gezien dat Ajax zwak verdedigde en veel vrije trappen nodig had om overeind te blijven. Vandaar dat ik besloot om mijn team meer op z'n Hol lands te laten spelen" Herkansing Dat die tactiek zo succesvol bleek was echter eerder toe te schrijven aan het feit dat Ajax op z'n Hon gaars voetbalde: op de manier zo als met name het Hongaarse na tionale team al enige tijd tever geefs worstelt om weer boven te komen. Ook al weer dank zij de medewerking van spelleider Casarin werd Ajax echter een herkansing gegund. De Italiaan hielp Ajax over het dode punt door een op het oog onbenullige overtreding van Paroczai jegens Arnesen te honoreren met een strafschop die Clarke in staat stelde voor 3-1 te zorgen. Ajax leek daarmee afgerekend te heb ben met zichzelf, ontdekte ein delijk dat ook van de speelhelft van de opponent gebruik mocht worden gemaakt, maar werd juist in die periode van herstel verder ondergedompeld. Verantwoordelijk daarvoor was Jan Everse, die vele meters met Gyimesi opliep, alvorens de Hongaar in het strafschopgebied met de wet van de zwaartekracht te confronteren. Everse: „Die pe nalty is natuurlijk onnodig ge weest. Ik had die Gyimesi eerder moeten aanpakken". Ook Everse vroeg zich overigens af of Ajax niet te lang te onderdanig was geweest: „Misschien hebben we te weinig lef gehad, maar als het bij de rust nog nul-nul is denk je toch dat het goed gaat". Het tegendeel was echter waar. Niet alleen omdat de tactiek niet uit de verf kwam (opkomende middenvelders en verdedigers hadden de op de vleugels ge creëerde ruimte moeten benut ten, maar deden dat niet), maar vooral ook omdat Honved via de door Weimper benutte elfmeter- trap uiteindelijk op 4-1 arriveer de. Een uitslag die in de ogen van Ruud Krol wel eens te hoog zou kunnen zijn: „Het wordt zonder meer moeilijk. Honved is geen ploeg die je zo maar even kan op rollen zoals Bilbao destijds. Daarvoor heeft Honved te veel routine en te veel fysieke kracht". Doelman Piet Schrijvers verte genwoordigde daarentegen de groep optimisten in het Ajax-ge- zelschap: „Ik ben blij met dat enige tegendoelpunt. Ik geloof namelijk dat als wij pressievoet bal gaan spelen, Honved tegen de druk niet bestand zal zijn". JAN PREENEN YFB Stuttgart kan na 4-1 winst weinig meer gebeuren DEN HAAG (ANP) - Het maximaal haal bare voor een bezoekende club in de gis teravond gespeelde wedstrijden voor de derde ronde van het toernooi om de UE- FAbeker was een gelijkspel. Drie clubs slaagden er in op vreemde bodem een onbeslist af te dwingen: MSV Duisburg bij Strasbourg (0-0), West Bromwich Al bion bij Valencia (1-1) en Slask Wroclaw verrassend bij Borussia Mönchenglad- bach (1-1). Hertha BSC (1-1 bij Esbjerg) en Arsenal (0-1 bij Rode Ster Belgrado) hielden de schade beperkt. Twee clubs zullen het over veertien dagen voor eigen publiek uitermate moeilijk hebben het nu geschonden prestige te herstellen. Zowel Ajax (tegen Honved) als Dukla Praag (tegen VFB Stuttgart) keerden met een forse nederlaag van 1-4 naar huis terug. De wedstrijd AC Milan- Manchester City moest wegens dichte mist worden verschoven naar heden middag. Ook de Deen Allan Simonsen kon Borus sia voor 20.000 toeschouwers niet tot grote daden inspireren. Alleen in de eer ste helft was het spel van de Westduitse club nog van redelijke kwaliteit. In de 36ste minuut gaf Kulik Borussia uit een strafschop de leiding. Twee minuten na de hervatting kreeg een andere Deen, Steen Tychosen, een schitterende kans op 2-0, maar hij miste. Kort daarop liet middenvelder Olesiak de gelijkmaker aantekenen. Bij Esbjerg-Hertha BSC was het stadion met 18.000 bezoekers voor het eerst se dert 1964 weer uitverkocht. Trainer Ku- no Klötzer van Hertha had tevoren al voorspeld dat zijn ploeg met 1-2 zou ver liezen. Hij kreeg gelijk. Drie minuten na de pauze bezorgde Jespersen de Denen de winst, die over veertien dagen ver moedelijk niet toereikend zal zijn voor een plaats in de kwartfinales. Er kan VFB Stuttgart op 6 december in Praag weinig meer gebeuren. Voor maar liefst 70.900 toeschouwers, die voor een bruto recette van 700.000 mark zorgden, liet de Bundesligaclub het bezoekende Dukla geen kans (4-1). De Westduitse spelers kunnen zich al bezitters wanen van de extra premie van 8000 mark, die is uitgeloofd voor het bereiken van de laat ste acht. Linksbuiten Volkert zorgde voor de pauze voor twee treffers (een maal uit een" strafschop). Even kwam Dukla terug door international Gajdu- sek. Daarna hadden Kelsch en Ohliger succes Succes Na de 0-0 bij Racing Strasbourg, dat de laatste tijd van slag af is, staat MSV Duisburg voor het grootste succes in zijn 76-jarig bestaan. In het met 30.000 fans bezette Meinaustadion was doelman Gerhard Heinze de held van de avond. "Ons concept heeft gewerkt", kon trai ner Rolf Schafstall tevreden vaststellen. Ongeveer 20 Westduitse supporters werden in Straatsburg wegens wanor delijkheden gearresteerd. Valencia kwam op eigen veld niet verder dan een teleurstellend gelijkspel tegen West Bromwich Albion. In de 16de mi nuut gaf de Argentijn Feldman op aan geven van Mario Kempes de Spaanse club wel de leiding, maar kort na de pau ze maakte kleurling Cunningham gelijk (1-1). Rainer Bonhof kon bij Valencia niet imponeren. Uitslagen Esbjerg-Hertha BSC 2-1, Honved-Ajax 4-1, Borussia Mönchengladback-Slask Wroclas 1-1, VFB Stuttgart-Dukla Praag 4-1, Rode Ster Belgrado-Arsenal 1-0, Strasbourg-Duisburg 0-0, Valencia- West Bromwich Albion 1-1, Ax Milan- Manchester City; wegens mist uitge steld. ROME (ANP) - De eindronde van het toernooi om het Europees kampioenschap voetbal voor landenploegen zal eind mei/be gin juni 1980 in vier grote steden van Italië worden gehouden. Het organisatiecomité heeft gisteren in Rome besloten dat de wed strijden, waaraan voor de eerste keer acht landen deelnemen, in Rome, Milaan, Napels en Turijn gespeeld worden. In deze steden liggen de grootste stadions van Italië. Als reserve-plaatsen zijn Florence en Genua aangewezen.- De capaciteit van de diverse sta dions, die nog uitgebreid en op geknapt zullen worden is: Rome (Olympisch stadion) - 90.000, Milaan (San Siro) 85.000, Napels (San Paolo) 90.000. Turijn (Sta dion Communale) 72.000 en de reserve-stadions in Florence (Stadio Communale) 70.000 en Genua (Luigi Ferraris-stadion) 60.000.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21