Israël verkiest compromis V.S. Toenadering Chili en China NAAST HET NIEUWS Sekteleden tot zelfmoord gedwongen Onmogelijk plan moest Jeremy Thorpe behoeden Boumedienne in coma Compromis in Unesco over rol massamedia WOENSDAG 22 NOVEMBER 1978 PAGINA 9 MADRID (GPD) - De Algerijnse president Houari Boumedienne is sinds zaterdag in coma. De oorzaak ervan zou kanker aan de blaas of aan de lever zijn. Uit Franse bron wordt gemeld dat Boumedienne tijdens zijn geheimzinnige bezoek aan Moskou is geopereerd en dat zijn blaas toen is verwijderd. Het team van Russiche, Franse en Amerikaanse artsen dat het Algerijnse staatshoofd medisch begeleidt, heeft gisteren verklaard dat er een lichte verbetering in de gezondheidstoestand van Boumedienne te bespeuren In verband met de ziekte van president Boumedienne hebben alle minis ters hun reizen afgelast. Nu het Algerijnse staatshoofd niet meer in staat is om te regeren heeft de Nationale Revolutionaire Raad de functie van de president overgeno- Deze raad. het hoogste orgaan in Algerije, bestaat uit negen leden, allen strijdmakkers van Boumédienne, die op 19 juni 1965 betrokken waren bij de staatsgreep in Algerije. Oorspronkelijk telde de Nationale Revolutionaire Raad 26 leden, maar president Boumédienne heeft degenen, die overleden of in ballingschap gingen, nooit willen vervangen. Hoewel Algerije volgens de Grondwet een vice-president dient te beschikken, heeft Boumédienne nooit een kandidaat benoemt. Houari Boumédienne JERUZALEM (GPD) - De Israëlische regering heeft giste ren met overgrote meerderheid van stemmen (15 vóór en twee tegen) haar goedkeuring gehecht aan het in Washington overeengekomen ontwerpakkoord voor vrede tussen Israël en Egypte. GEORGETOWN. WASHING TON (AFP) - De leden van de sekte "People's Temple" hebben geen zelfmoord ge pleegd maar zijn vermoord, zo meent Stephen Jones, de zoon van de leider van de sekte. Het merendeel van de 409 om gekomenen werd gedwon gen een vergiftigd drankje, gebrouwen door de artsen van de sekte, in te nemen, al dus Stephen. Zijn verklaring komt overeen met die van de advocaat Mark Lane. Deze had al eer der verklaard dat leden van de sekte die aan de massale zelfmoord trachtten de ont komen door trouwe volge lingen van hun leider Jim Jones werden neergescho ten. Ook Charles Krause van de "Washington Post" is van mening dat de zelfmoord niet geheel vrijwillig was maar zich heeft afgespeeld onder de bewaking van ge wapende getrouwen. Stephen Jones, de zoon van de sekteleider tijdens een persconferentiewaarop hij zei dat de leden i de sekte onder dwang zelfmoord pleegden. Krause ontsnapte zaterdag zelf aan een schietpartij op het vliegveld Port Kaituma Bij deze schietpartij werden de Amerikaanse afgevaardigde Leo Ryan en drie journalis ten gedood. Zij hadden een bezoek gebracht aan de commune van de "People's Temple". Kraus keerde gisteren naar het terrein van de commune te rug. Hij had een gesprek met een van de overlevenden van de ramp die vertelde dat de artsen van de sekte een brouwsel hadden gemaakt van sinaasappellimonade en cyaanzout. "De moeders ver giftigden eerst hun baby's voor ze zelf het gif innamen, aldus deze overlevende. De "Washington Post" schrijft dat in de gebouwen waar de sekte leefde 800 paspoorten zijn gevonden. Dit doet ver moeden dat ongeveer 400 le den van de sekte er in ge slaagd zijn aan de zelfmoord te ontsnappen. Of ze nog in leven zijn is niet bekend. De krant weet voorts te mel den dat alleen bij Jim Jones en nog twee andere doden kogelwonden in het lichaam zijn gevonden. Het zoeken naar de vermisten gaat door maar wordt be lemmerd door de aanhou dende regen. Gisteren heeft het Pentagon helikopters en ongeveer tweehonderd per sonen naar de kolonie ge stuurd om te helpen bij de zoekacties. Na afloop van een vijf uur durende zitting, die het vervolg was van de zondag afgebroken kabinetsver gadering, deelde premier Begin' het uit drie delen bestaande be sluit van de regering mee. Minister Hammer (onderwijs) van de Nationaal religieuze partij en zijn collega Landan (zonder por tefeuille) van Begins Likoed-par- tij verklaarden zich tegen het ak koord. - Israël verklaart zich bereid de voorgestelde vredesovereen komst te tekenen als ook Egypte hiertoe bereid is; - Israël verwérpt de laatste Egypti sche voorstellen, die volgens de Israëlische zienswijze afwijken van de kaderovereenkomsten van Camp David; - Israël is bereid na ondertekening van het vredesverdrag tussen Is raël en Egypte onderhandelingen te beginnen over het oprichten van het zelfbestuur op de Wes toever en in de Gazastrook, zoals overeengekomen is in de kader overeenkomst van Camp David Premier Begin bij de bekendma king van het Israëlische rege ringsbesluit. Tankauto reed café binnen MIDDLESBROUGH (UPI) - In Middlesbrough in het noordoos ten van Engeland is gisteren een lege tankauto een café binnenge reden waar vrouwen om een prijs met het gooien van 'darts' bezig Onder de veertien gewonden zijn tien vrouwen, de bestuurder van de tankauto en de waard van café .Wellington'. Voorzover de politic bekend was, verkeerde niemand in levensgevaar. Naast deze officiële regeringsbe sluiten heeft de regering, volgens politieke bronnen in Jeruzalem, intern besloten ook in de toe komst niet te zullen instemmen met het door Egypte voorgestel de tijdschema voor de instelling van het Arabische zelfbestuur op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Het Israëlische besluit het ont werpverdrag te aanvaarden, ver zekert vooralsnog niet een snel tekenen van het vredesakkoord De Egyptenaren hebben de af gelopen dagen duidelijk gemaakt niet akkoord te zullen gaan met een verdrag waarin geen omlijnd plan voor de toekomst van de Westoever en de Gazastrook is opgenomen. In het in Washington overeenge komen ontwerpverdrag, dat in feite een Amerikaans compro misvoorstel is, wordt alleen in het voorwoord de band tussen het vredesverdrag en het voorgestel de zelfbestuur op de Westoever en in de Gazastrook vermeld. De Amerikanen hebben in het verle den al als compromisoplossing voor deze "linkage" (band) tus sen de twee zaken voorgesteld, dat Israël zich in een begeleiden de brief zou verplichten tot de op richting van het Arabische zelf bestuur binnen een bepaald tijdsbestek. Israël heeft ook dit compromisvoorstel van de hand gewezen, omdat het op generlei wijze het vredesverdrag met Egypte en de uitvoering ervan afhankelijk wil maken van de ontwikkelingen op de Westoever en in de Gazastrook. Naast het akkoord zelf zullen er, volgens de huidige voorstellen, vier begeleidende brieven uitge wisseld worden, waaronder eén brief getekend door president Carter. Hierin stelt de Ameri kaanse president dat Egypte en Israël binnen een maand na het sluiten van het akkoord volledige diplomatieke betrekkingen zul len aangaan en ambassadeurs zullen uitwisselen. De overige brieven gaan over de bouw van militaire vliegvelden in de Israë lische Negevwoestijn (in plaats van die in de Sinaï) en de even tuele oprichting van een interna tionale strijdmacht door de Ver enigde Staten in het geval er geen VN-strijdmacht kan worden sa mengesteld. De Egyptische minister Kamal Hassan Ali is door zijn president Sadat teruggeroepen uit Amerika voor overleg. Dit betekent vol gens een officiële woordvoerder in Cairo echter geen opschorting van het overleg. Verder werd in Cairo medegedeeld dat Egypte blijft vasthouden aan een tijd schema inzake West-Jordanië en de strook van Gaza, hetgeen werd gezien als een eerste reactie op het Israëlische besluit. PARIJS (UPI) - De meeste landen die vertegenwoordigd zijn in de Unesco, de V.N.-organisatie voor onderwijs, wetenschap en cul tuur, hebben zich achter een nieuwe ontwerp-verklaring ge schaard over de massa-media. Eerdere ontwerp-verklaringen waren door de partijen verwor pen naar aanleiding van een hard strijdpunt: de invloed van de overheid op kranten, radio en te levisie. In de nieuwe verklaring wordt hierover niet gerept. Er staat in dat de massamedia een speciale verantwoordelijkheid hebben ten aanzien van de versterking van de vrede en de internationale verstandhouding, de bevorde ring van de mensenrechten en de bestrijding van racisme, apart heid en oorlogsophitsing. De gedelegeerden van nistische landen en een deel van de Derde Wereld gingen schoor voetend akkoord met de nieuwe ontwerpverklaring. Ook de Wes terse landen en 35 niet-gebonden staten verklaarden zich gister avond achter het plan. Volgens de Italiaan Artenisio gaan de Westerse landen akkoord "om geen spelbreker te zijn" LONDEN (GPD) - De vroegere parlementariër Peter Bessell ver telde op de tweede dag van de voorbereidende rechtszaak tegen Jeremy Thorpe en drie mede-ge daagden hoe hij en David Holmes (ook een van de gedaagden) een plan hadden gesmeed om Thorpe ervan te overtuigen dat het on mogelijk was om diens homosek suele vriend en fotomodel Nor man Scott uit de weg te ruimen Tijdens Bessell's getuigenis kwam ook de naam van de alom gerespecteerde advocaat lord Goodman, die Thorpe ooit verte genwoordigde, in opspraak Bessell vertelde hoe hij en Holmes, een min of meer welgestelde bankier en voormalige onder penningmeester van de Libera len, hadden doen voorkomen dat Scott in de Verenigde Staten vermoord zou kunnen worden. Zij spiegelden Thorpe voor dat alle voorbereidingen al waren ge troffen en dat de moord ergens in Florida zou plaatsvinden. In werkelijkheid was Scott nog niet eens een Amerikaans visum ver strekt (en hij zou het ook nooit krijgen) en was het wapen waar mee Scott neergeschoten zou worden, niet meer dan een kin derpistool dat door Holmes was gekocht. Met deze tegenzet hoopten zij Thorpe's gemoedstoestand zo danig op te vijzelen dat wanneer de moord niet zou plaatshebben, Thorpe zou moeten begrijpen dat het onbegonnen werk was. Bes sell's verklaring leek, na de harde feiten die gisteren door de officier van justitie Peter Taylor werden uiteengezet, op zijn minst aan vechtbaar te zijn en het is dan ook de verwachting dat de advocaten van Thorpe hem daarover nog stevig aan de tand zullen voe len. Uit Bessell's betoog kwam in elk geval vast te staan hoe Jeremy Thorpe geobsedeerd was door de mogelijkheid dat zijn voormalige vriend Scott zijn carrière zou kunnen ondermijnen en vernie tigen. Thorpe had er blijkbaar alles voor over om dat te voorko men. Tijdens deze tweede zitting kwam onverwacht de naam naar voren van advocaat lord Goodman, die toen enige tijd voor Thorpe op trad. Goodman zou gezegd heb ben: „Wanneer je beschuldigd bent van het stelen van een appel, is het altijd beter om te zeggen dat je het niet gedaan hebt, dan om te beweren datje nooit appels eet en ten tijde van de diefstal boven dien in New York was" M.a.w. hoe minder gezegd, hoe be ter. Lord Goodman zou het ook ge weest zijn die het advies gaf aan Thorpe om van zijn vriend Bes sell een verklaring los te krijgen waarin gesteld werd dat Scott ook hem had gechanteerd. Dat was op het ogenblik dat Scott in verband met zijn echtscheiding voor de rechtbank zou moeten verschijnen en het gevaar weer opdook dat hij zijn mond zou roe ren over zijn homofiele relatie met Thorpe. Volgens Goodman kon een derge lijke verklaring van Bessell (die hij inderdaad ondertekende) Scott ervan .weerhouden om Thorpe in opspraak te brengen, want dan zou Scott zichzelf ook blootstellen aan vervolging we gens chantage. M.a.w.: lord Goodman stelde een dubbele chantage voor. Uiteindelijk ver scheen Scott inderdaad niet op de rechtszitting over de ontbin ding van zijn huwelijk en werd de echtscheiding zonder meer toe gewezen. Toen Thorpe aan de trouw van zijn vriend Peter Bessell begon te twijfelen, herinnerde Bessell hem aan het lot van ex-president Nixon: „Nixon werd niet ten val gebracht door Watergate, nóch door de daaropgevolgde doofpot, maar omdat op het kritieke ogenblik Nixons naaste mede werkers hem in de steek lieten. Vertrouw me" Bessell was al langer trouw geweest dan welke van Nixons medewer kers ook. Nu is hij de kroongetui ge van de aanklager en kreeg een beperkte immuniteit om zijn ge tuigenissen te overleggen. ADVERTENTIE Opmerkelijke 'liefde' voor militaire regime SANTIAGO (ANP) - In het ge meentelijk theater in de Chileen se hoofdstad Santiago werd on langs een uitvoering gegeven door een Chinese dans- en zang groep die ondermeer nummers vertolkte als "ode aan Peking en voorzitter Moa" en "de triomfan telijke oversteek van de Tatoe-ri- vier", herinnerend aan Mao's lange mars. In een van de loges van het theater zaten de Chileen se president Augusto Pinochet, de Chinese ambassadeur Hoe Tsjeng-fang en diens vrouw. China was een van de landen dat de diplomatieke betrekkingen met Chili niet verbrak na de bloedige militaire coup in september 1973. De Chinese diplomaten hielden zich in de afgelopen vijfjaar wat op de achtergrond. De laatste weken echter lopen ze veel rege ringsfeestjes af en hun liefde voor het militaire regime in Santiago wordt nu duidelijker dan ooit ge toond. Vanwaar toch al die vrien delijkheid terwijl het dictatoriale bewind van generaal Pinochet toch niet erg hoog staat aange schreven bij veel regeringen? Chili en China liggen niet alleen geografisch ver uiteen, ook ideologisch bestaat er een he melsbreed verschil van opvat ting. Het bewind van Pinochet behoort tot een van de meest rechtse regimes in de wereld, terwijl de Chinezen zichzelf dui delijk als communisten bestem pelen. In Santiago is echter de gedachte ontstaan dat er "goede" en "slechte" communisten zijn. De "goeden" zijn dan de Chine zen en de "slechten" zijn de Rus sen en Cubanen. Peking heeft Santiago wel gevraagd niet meer te spreken van "marxistisch-le- Voor de Chinezen speelt de vriend schouwen zichzelf namelijk ook als "marxistisch-leninisten". Chili is vooral uit praktische rede nen bevriend met de Volksre publiek China. Peking bemoeit zich niet met de Chileense poli tiek en economisch gezien bie den de Chinezen goede vooruit zichten op een vruchtbare sa menwerking. Santiago ziet in het omvangrijke China een prima af zetmarkt voor haar koper, hout, vis en fruit. schap met Chili een belangrijke i de ideologische strijd tegen de Sowjet-Unie. Al vaak is gebleken dat Peking desnoods met uiterst rechtse regimes in zee wil gaan, als het uiteindelijke doel, Moskou zoveel mogelijk de voet dwarszetten, maar kan wor den verwezenlijkt. De Russen zijn toch al niet best vertegen woordigd in Latijns-Amerika waar het nog wemelt van de con servatieve militaire regimes die graag het stokpaardje berijden van de strijd tegen het commu nisme, waardoor zij zichzelf een vrijbrief geven voor vergaande maatregelen die een democratie in de weg staan. NIEUWE TANDEN 146 jaar oud zijn en dan nog nieuwe tanden krijgen. Dat overkwam de oudste vrouw van Oost-Azië, Ai Seebal. Zij woont in een dorp op honderd kilometer ten westen van de Pakistaanse hoofdstad Karatsji. Regelmatig vertelt zij de dorpsjeugd over gebeurtenis sen die zij meer dan honderd jaar geleden, tot 1842 toe. Nu kan zij bij het vertellen weer witte echte tanden laten zien. ONTROUW Volgens een onderzoek waarvan het resultaat gisteren stond in weekblad l'Europeo is 1 op de 3 Italianen in het huwelijk trouw. De huwelijksontrouw is het grootst bij mannen. Van he rijdt de helft een scheve schaats. Bij de vrouwen gaat eenvijfde i het de r vordt in de meeste gevallen minder riskant voor het huwelijk gevonden dan ontrouw huwelijk lijdt schipbreuk in 30 procent van de gevallen vrouw ontrouw is en in 18 procent waarin de man he MAN GODS De rabbijn van de synagoge van Wynnewood in de Amerikaanse staat Pennsylvania eist schadevergoeding van de directie van een begraafplaats wegens "vergaande achteloosheid". Rabbijn Marshall Maltzman viel onlangs bij een bezoek aan de begraafplaats in een graf dat niet als zodanig herkenbaar was geweest. Hij liep er verwondingen bij op en hij voert aan dat de ervaring hem ook mëntaal niet geheel onberoerd liet. Als de rechter met de rabbijn meegaat, krijgt deze tienduizend dollar. 'Dat een man Gods zo'n eis stelt, daar kan ik niet bij" reageerde een directielid van de begraafplaats. KLEUTERS Zaterdag hebben twee Franse jongetje huisgehouden in hun kleuterschool en schade aangericht. Nadat zij zich door het inslaan van ruiten toegang hadden verschaft tot het gebouw, hadden ze de telefoonverbinding onklaar ge maakt, om te zorgen dat de politie wegbleef'. De brandweer heeft de school leeg moeten pompen, want het tweetal had ook alle kranen opengedraaid. WARMDRAAIEN Vie in West-Duitsland van de winter even z'n autc draaien alvorens weg te rijden loopt de kans van een koude kermis thuis te komen. De overtreding kan de automobilist op een boete van 60 mark komen te staan u egens milieu-vervuiling. 3ovendien krijgt de betrokkene een slechte aantekening bij het verkeersbureau. Heeft hij veertien punten dan leidt dat tot in trekking van het rijbewijs

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9