„Loonoverleg is kansloos door beleid kabinet Stelling Menten is niet waar te Echtgenoot aangehouden in Tilburgse moordzaak Betekenis van Velser affaire niet duidelijk EEN JAAR GEEIST TEGEN 'PATER' Volgens Partij van de Arbeid VAN AGT UITVAL NAAR WOENSDAG 22 NOVEMBER 1978 PAGINA 7 Kamer-voorzitter Vondeling voelt zich kennelijk op zijn gemak in de vernieuwde voorzitterstoel waar in verband met rugklachten van zijn kant een bureaustoel in is aangebracht DEN HAAG (GPD) - De Velser affaire, die ook gisteren weer in het proces-Menten ter sprake kwam. was een van de meest gerucht makende zaken die zich direct na de Tweede Wereldoorlog in Nederland afspeelden. Over de betekenis ervan zijn de meningen sterk verdeeld. Volgens sommigen is het deksel nooit van de beerput gekomen. Anderen vinden precies het tegenovergestel de. „Er bestaat helemaal geen Velser affaire", riep de advocaat fiscaal bij het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof mr. B. J. Besier in 1951 uit. Maar toch doken de geruchten moord, roof en fraude steeds weer op tot er in totaal een dozijn zaken genoemd werden waarbij onder meer een groot aantal politiemannen uit Velsen onder verdenking kwamen te staan. Vandaar ook de naam Velser affai re, al ging het om zaken die zich in het hele Kennemerland heb ben afgespeeld. Een van de namen die steeds opdoken was die van de verdachte die nu in Den Haag voor de bijzondere strafkamer van de rechtbank terecht staat: Pieter Menten. De Blaricumse miljonair woonde in de oorlog, nadat hij uit Polen was teruggekeerd in ons land met - volgens getuigen - een wagonlading gestolen kunstschatten, in een villa in Aerdenhout. Een van de weinige bij de Velser affaire betrokken opsporings mensen die nog in leven is, ex-commissaris W. J. Gorter, ver klaarde in 1976 direct nadat de publiciteit rond de zaak-Menten hervat was, dat beide affaires onlosmakelijk met elkaar verbon den waren. ..Niet alleen dat Mentens huis bijna met toestemming van de politie half leeggeroofd werd. maar Justitie Den Haag verzweeg ook dat men tijdens ons onderzoek in de Velser affaire de beschuldigingen had ontvangen over Mentens betrokkenheid bij massamoorden in 1941 in Polen". Zoals de publiciteit in de zaak-Menten gedurende de afgelopen twee jaar gehekeld is. zo bestond er in de jaren '50 bezwaar tegen wat werd geschreven over de gebeurtenissen in het Kennemer land. De gangmaker hierbij was in eerste instantie De Telegraaf, op de voet gevolgd door De Volkskrant. Het hoogtepunt van de publiciteit viel in april 1951, toen zowel De Telegraaf als De Volkskrant grote verhalen brachten over wat er in oorlogstijd - en direct daarna - rond Haarlem gebeurd was. Daarbij ging het om Velser politiemannen die onderduikers arresteerden en om de liquidatie van verraders, waarbij achteraf twijfel ontstond of verraad wel het enige motief was geweest voor de moord waartoe vanuit de leiding van het verzet opdracht zou zijn gegeven. Na de oorlog werd er van veel kanten aangedrongen op onderzoek naar de verschillende zaken waar een luchtje aan zat. Volgens ex-commissaris Gorter werd het onderzoek echter steeds be moeilijkt doordat dossiers verdwenen met onder meer de pro- cessen-verbalen over elf moorden en talloze roofpartijen. Een daarvan zou die zijn op de villa Menten in Aerdenhout. Toen was inmiddels ook al een commissie van onderzoek aan de gang gegaan, de zogenaamde commissie-Versteeg. Tot septem ber 1950 heeft deze commissie zich met de Velser affaire bezig gehouden. Het rapport dat de commissie uitbracht is echter tot nu toe geheim gebleven. Alleen de toenmalige leden van de vaste Tweede-Kamercommissie van justitie hebben er inzage van ge kregen. In zijn boek over de zaak-Menten schrijft Hans Knoop over dit rapport van de commissie-Versteeg, dat daarin het advies stond een aantal politiefunctionarissen met onmiddellijke ingang on eervol te ontslaan. „Het instellen van een strafvervolging raadde de commissie echter af, aangezien men vreesde dat op dat tijdstip het merendeel van de zaken door gebrek aan bewijs niet meer rond kon worden gemaakt", aldus Knoop, die kennelijk inzage van het rapport heeft gehad. Dit bracht Mentens verdediger mr. Van Heijningen tenminste gisteren tijdens de Haagse rechtszit ting naar voren. Wat was nu het ware gezicht van de hele Velser affaire? Was het, zoals Nico Polak in Het Vrije Volk van 12 oktober schreef, een spookbeeld dat werd gebruikt om een aantal ministers in de zaak-Menten onder druk te zetten? Het is moeilijk te achterhalen. Vast staat wel dat de hele zaak een groot aantal slachtoffers heeft gemaakt, waarbij het vooral gaat om mensen die in hun carrières geschaad werden. Zes politiemannen uit Velsen zagen een procedure tegen zich aan gespannen. Slechts èèn van het zestal werd ten slotte veroordeeld en volgens insiders later met een gouden handdruk weggewerkt omdat hij te veel zou weten over de Velser affaire. Gezien de afloop met een sisser is het dan ook niet verwonderlijk dat er vanaf 1955 - toen de laatste rechtszaak van de zes achter de rug was - ontkend werd dat er ooit een echte zaak geweest was. Een van degenen die in elk geval financieel beter is geworden van de affaire is Pieter Menten geweest, die er uiteindelijk in slaagde om van het ministerie om van het ministerie van defensie een kwart miljoen gulden aan schadevergoeding los te krijgen voor de uit zijn villa gestolen goederen Dat geld heeft de staat nog steeds niet teruggevorderd, al wordt er bij justitie wel al enige tijd gezocht naar mogelijkhe den om dit geld terug te krijgen. ADVERTENTIE Oorlogsmisdadiger overleden MAASTRICHT (ANP)-Tijdens sportoefeningen van gedetineerden in het Maastrichtse huis van bewaring is gisteren de wegens oorlogsmisdaden veroordeelde Nederlander, de 63-jarige Jan Kruyer onwel geworden. Hij is twee uur later overleden. Volgens een onmiddellijk gewaar schuwde arts is Kruyer door een hartaanval getroffen. Hij verbleef sinds eind augustus in Maastricht. Hu was aan de grens in Venlo door de koninklijke marechaussee aangehouden. Die ontdekte dat de man nog twaalf jaar gevangenisstraf tegoed had en uitgeweken was naar Duitsland. Daar woonde hij reeds vanaf 1955 in de stad Rheydt. Drieentwintig jaar later dacht hij straffeloos boodschappen te kun' en doen in Venlo. DEN HAAG (GPD) - De bewering van Pieter Menten (79) dat de toenmalige minister van justitie mr. A. Donker hem in 1952 defini tief heeft gevrijwaard van vervol ging wegens in Polen begane oorlogsmiddrijven is volgens de Haagse officier van justitie, mr. R. Schimmel, niet waar te ma- ken. I Bij de voortzetting van het proces- Menten voor de bijzondere straf kamer van de Haagse rechtbank verklaarde mr. Schimmel dat er voor zo'n ministeriële toezegging ook geen enkele reden kan zijn "1 geweest. Wel zijn er volgens hem voldoende aanwijzingen dat men op het departement heeft ge dacht de hele zaak maar beter te laten rusten. „Dit moet de enige mogelijkheid hebben geleken, te meer daar er problemen waren rond het verkrijgen van verder bewijsmateriaal voor voortzet ting van het voor de strafzaak be nodigde onderzoek". „Het zoeken naar bewijsmateriaal in Rusland en Polen lag toen, ge zien de koude oorlog, niet zo voor de hand. Bovendien moet men hebben gehandeld in de overtui- DEN HAAG (GPD) - "Zoals de zaken er nu voorstaan, heeft dit overleg geen schijn van kans, zelfs niet als minister Albeda ver schillende soorten posi tief resultaat weet te be denken". Dit zei PvdA- kamerlid Van der Doef gistermiddag bij de be handeling van de begro ting van sociale zaken over het vrijdag te begin nen arbeidsvoorwaar- den-overleg tussen werk nemers, werkgevers en regering. Van der Doef noemde de mensen met sociale uitkeringen en met minimumlonen de verliezers van het beleid van het kabinet. Hij wees erop dat het onverstandig zou zijn om met een speciaal wetje te komen om te verhinde ren dat de verhogingen'van de schalen in de bouw-cao gaan doorwerken in de minimumlo nen, de sociale uitkeringen en in de ambtenareninkomens. IHet kon niet uitblijven dat de PvdA amendementen zou indie nen om meer werkgelegenheid bevorderende maatregelen te nemen. Zo werd er acht miljoen extra gevraagd voor uitbreiding van het personeel op de arbeids bureaus, een bijdrage van 100 miljoen gulden ter ondersteu- Felle kritiek van Arjos op regering DEN HAAG (ANP) - De Arjos, de jongerenorganisatie van de ARP, voelt zich als onderdeel van de christendemocatische beweging vervreemd van het kabinet-Van Agt. ..Het kabinet speelt onvoldoende in op signalen uit de christendemo cratische beweging in en buiten het parlement, die het vernieu wingsgezinde karakter van het CDA-program „Niet bij brood alleen" onderstrepen. Daardoor doet het kabinet afbreuk aan de geloofwaardigheid van christen democratische politiek", aldus een resolutie, die het hoofdbe stuur van de Arjos gisteren heeft gepubliceerd. In de resolutie doet het hoofdbe stuur van de Arjos een „klem mend beroep" op de christende mocratische bewindslieden kri tiek uit eigen kring serieus te ne men en er bij de uitvoering van het beleid rekening mee te hou den. Volgens het Arjos-bestuur het hui dige kabinet geen goed inzicht in en geen samenhangende visie op de problemen van de samenle ving. ging dat niemand, en zeker de verdachte niet, er nog naar zou vragen". Mr. Schimmel vond dat hij wel de gelijk de Blaricumse miljonair alsnog mag vervolgen wegens zijn betrokkenheid bij de moord op zo'n 20 burgers op 21 septem ber 1941 in het door de Duitsers bezette Poolse dorp Podhorodce „De procedure die men vermoe delijk op het departement heeft gevolgd is namelijk geen minis teriële toezegging om niet tot vervolging over te gaan. Het is op zijn mooist een sepot wegens on voldoende bewijs. Daarop kan het Openbaar Ministerie altijd te rugkomen als er wel voldoende bewijs komt". Mentens verdediger mr. L. van Heijningen bestreed de opvatting van de officier van justitie en voerde aan dat er wel degelijk sprake is van een echt sepot „Bovendien gaat het toch niet aan om mijn cliënt nu nog te be rechten en hem de dupe te laten worden van de onwil om 26 jaar geleden meer bewijsmateriaal te verzamelen?" ning van overeengekomen ar beidsplaatsenovereenkomsten (APO's) en een bedrag van 50 miljoen gulden ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Over de financiële ondersteuning van de APO's had minister Albeda overigens vorige week laten we ten, dat van het vorig jaar daar voor uitgetrokken bedrag van 50 miljoen gulden nog geen cent was gebruikt. Was de PvdA beslist tegen een inkomensoffer, ex-staatssecreta ris Van Rooyen zei dat het CDA het met de minister eens is dat arbeidstijdverkorting een moge lijke weg tot herverdeling van werk is. „Dit mag volgens de mi nister en ons in beginsel geen problematische kostenverzwa- ring of produktieverlaging met zich meebrengen", aldus Van Rooyen, die vond dat men dan het kind met het badwater weg- góoit. Het CDA meent dat een in komensoffer onvermijdelijk is. De VVD'er De Korte bepleitte van de regering een actief beleid om openstaande arbeidsplaatsen op te vullen. Hij meent dat het bezetten van vacatures betekent dat werk wordt omgezet in winst voor de gemeenschap. Met name werd aandacht gevraagd voor het grote aantal vacatures in het midden- en kleinbedrijf. Hier voor werden zelfs tien concrete maatregelen aangedragen, zoals het bevorderen van de klein schaligheid, scholing van onge schoolde werklozen, inschake ling van langdurig werklozen en humanisering van de ambachte lijke werkplaats. Ook werd door hem aandacht ge vraagd vibor de bestrijding van de beunhazerij. „De bestrijding hiervan in het ambacht zou met de wederinvoering van de af trekbaarheid van de onder houdskosten van de eigen wo ning zeer gediend zijn", zo meent de WD. Vanuit alle partijen werd de inle vering van een half procent op de sociale uitkeringen, het wettelijk minimumloon en de ambtena reninkomens aangeroerd. De PvdA is van mening dat dit niet mag gebeuren. De WD wil een voortgangscontrole op deze overdrachtsombuigingen. De re gering houdt echter onverkort vast aan haar plan om voor 1 ja nuari een wetsontwerp in het staatsblad te krijgen, waarbij de korting van een half procent op de sociale uitkering mogelijk wordt. Hiervoor liggen al ont werpen ter advisering bij de Raad van State. In antwoord op mon delinge vragen, eerder op de middag, van de PvdA'er Dolman, zei minister Albeda dat het wets ontwerp „op zeer korte termijn zal worden ingediend. Albeda maakte wel duidelijk dat de uitkomst van het centraal loonoverleg in de Stichting van de Arbeid, dat vrijdag begint, di recte invloed kan hebben op de inhoud van het wetsontwerp. Als het overleg gunstig verloopt, kan het wetsontwerp alsnog worden aangepast, in die zin dat de half procent-korting dan niet of niet volledig doorgaat. Albeda noem de het strikt noodzakelijk dat de Kamer voor het kerstreces het Officier van justitie, mr. Schimmel noemde het hele verhaal over de ruil van Mentens kennis over de Velser affaire tegens diens bui- tenvervolgingstelling inzake de beschuldigingen van oorlogs misdrijven buitengewoon on waarschijnlijk. „Het is toch niet aannemelijk dat een ervaren man als minister Donker op eigen ini tiatief Menten of zijn raadsman iets zou hebben beloofd zonder dat er voor hem iets tegenover zou staan? Hij zal toch niet bang zijn geweest dat iemand bij de begrotingsbehandeling in de Kamer vragen over de zaak-Men ten zou stellen of dat een sensatie journalist stukjes in een krant zou schrijven? Hij zou zijn politieke nek dan wel erg ver hebben uitgestoken. In het besef dat Menten bepaald geen publiciteit schuwde om het maar zachtjes te zeggen had de minister er ernstig rekening mee te houden dat Menten met het bewijs van zijn uiteindelijke re habilitatie naar de pers zou lopen als dat in zijn kraam te pas kwam. Dit alles maakt een overeen- wetsontwerp zal behandelen. Als het overleg in de Stichting van de Arbeid dan nog niet is afgerond moet alvast een voorlopige rege ling voor 1979, wat betreft de kor ting, worden vastgelegd. Premier Van Agt verklaarde dat er in de ogen van het kabinet een samenhang behoort te bestaan tussen de korting op de sociale uitkeringen en de ambtenaren salarissen „wat betreft tijd en in komenseffecten". Dat betekent dat als minister Wiegel er niet in slaagt de korting op de ambtena- rensalarsissen volledig binnen te halen, de bezuinigingen op de so ciale uitkeringen waarschijnlijk in dezelfde mate niet door zullen gaan. TILBURG (GPD) - De politie van Tilburg heeft gistermiddag de 24- jarige Jeffrey B. aangehouden op verdenking van moord, of mede plichtigheid aan moord op zijn echtgenote, de 24-jarige Diny B.-S. De vrouw werd in de nacht van donderdag op vrijdag om het leven gebracht door een schot in het hoofd, terwijl zij thuis lag te slapen. De echtgenoot heeft in een spontane bekentenis de naam van een mede-dader ge noemd, de 24-jarige Fons M., die later op de middag in zijn woning in Tilburg is aangehouden. M. ontkende gisteren iets met de moord te maken te hebben. De aanhouding van Jeffrey B. had plaats in het Mariaziekenhuis in Tilburg waar hij verpleegd wordt aan een schotwond in de buik die hij in de nacht van de moord heeft opgelopen. B. heeft aanvankelijk tegenover de politie volgehouden dat die wond hem was toege- DEN HAAG (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag. mr. Van Nispen tot Sevenaer, heeft gisteren één jaar gevangenisstraf geëist tegen de 48-jarige Hagenaar J. M. H. B., be ter bekend als "pater" B. De in valide man die zichzelf aartsbis schop van de oud-rooms-katho- lieke kerk noemt, stond terecht voor zijn aandeel in een lange reeks inbraken, gepleegd in april en mei van dit jaar. Daarbij wer den onder meer meubels, vloer bedekking, matrassen en huis houdelijke apparatuur buitge maakt met een totale waarde van ongeveer anderhalve ton. komst met Menten hoogst on waarschijnlijk. Was die uitgeko men, dan zou de Kamer dit minis ter Donker echt niet in dank heb ben afgenomen. Volgens mr. Van Heijningen had zijn cliënt er ech ter geen enkel belang bij om over de Velser affaire te publiceren. „Er zijn veel mensen die iets van DEN HAAG (GPD) - Opmerkelijk in het pleidooi van Mentens raadsman Van Heijningen was een felle uitval naar de huidige premier Van Agt. "De hele hetze tegen Menten spitste zich in 1976 toe op de politieke positie van mr. Van Agt, die toen behalve minis ter van justitie ook nog lijsttrek ker van het CDA was. Menten heeft destijds, toen hij in f ip bracht door twee gemaskerde in brekers, die hij bij thuiskomst in zijn woonkamer had betrapt. De politie heeft de afgelopen dagen steeds sterkere aanwijzingen ge kregen dat de inbraak een verzin sel was van B. en dat de verwon ding door hem zelf of mede-dader M. was toegebracht. Volgens de politie begon B. steeds meer tegenstrijdige verklaringen af te leggen over wat hij de avond voor de moord had gedaan. Ook was uit het onderzoek gebleken dat uit de woning geen f 10.000 was verdwenen, zoals B. beweer de. B. kon over zoveel geld als werkloze lasser nooit beschikken en er was geen bank die hem dat bedrag geleend had. Hij verkeer de integendeel in ernstige finan ciële moeilijkheden, die mede gevolg waren van de hoge le vensverzekering van f250.000, die hij op het leven van zijn vrouw had afgesloten. Ook is de De politie vond het gestolene terug in een pand aan de Weteringkade in Den Haag, waar "pater" B. een opvangcentrum leidde "voor al les wat tussen wal en schip te recht gekomen was". Daar woonden vijfentwintig mensen, die - volgens de pater - naar hem waren doorverwezen door de kinderrechter, de kinderbe scherming en de politie. Met de gestolen goederen wilde B. het tehuis opknappen. Over zijn aandeel in de inbraken legde "pater" B. tegenover de politie vier uiteenlopende verkla ringen af. Nadat hij eerst had be- deze zaak afwisten om het leven gekomen. Daar was Menten ook bang voor". De zaak-Menten wordt morgen voortgezet met het getuige-ver- hoor van de Nijmeegse hoogle raar prof. mr. Duynstee en het laatste woord van de verdachte zelf. Zwitserland wachtte op een be slissing over zijn uitlevering aan Nederland, gehoord dat Van Agt als leider van het CDA bescha digd zou worden als Menten niet terugkwam. Mentens Zwitserse verdediger zei dat Van Agt had aangevoerd dat er een samen zwering was opgezet om hem onmogelijk te maken en zodoen de een linkse macht in Nederland aan het bewind te helpen. Voor dat argument is men in Bern ge zwicht", aldus Van Heijingen die de stelling poneerde dat het mi nisters verboden moet worden om ook lijsttrekker van een poli tieke partij te zijn. - politie gebleken dat B. een ver houding had met een andere vrouw. Volgens hoofdinspecteur De Vries van de Tilburgse re cherche legde B., toen hij met de ze feiten werd geconfronteerd, een vrij emotionele bekentenis af. Het plan om Diny B. te vermoor den, moet volgens de politie al enige tijd geleden beraamd zijn B. heeft verklaard dat M. het fa tale schot op de vrouw heeft ge lost en dat was afgesproken dat hij daarvoor een nader overeen te komen deel van de uitkering van de levensverzekering zou ont vangen. Wie het schot op Jeffrey heeft gelost, is de politie nog niet duidelijk. Het 35 man sterke re chercheteam, waarin de Tilburg se recherche en het recherche bijstandsteam Breda samenwer ken, gaat voorlopig nog op volle kracht door om de juiste taakver deling tussen de twee verdachten boven tafel te halen. weerd "de spullen van Sunna- mers te hebben gekocht", zei hij later alles eigenhandig te hebben gestolen. Nog later herzag hij ook deze verklaring en vertelde hij met anderen te hebben samen gewerkt bij het inbreken en ten slotte verklaarde hij dat hij alleen voor het vervoer van het gestole ne had gezorgd. Hij zette een busje klaar op de plaats van de inbraak, dat hij de volgende dag volgeladen ophaalde. De buit kocht hij naar zijn zeggen gedeel telijk op. de rest sloeg hij op m zijn kelder. Aan deze laatste le zing van zijn aandeel in de inbra ken hield hij op de zitting vast. De officier hield het echter op dief stal in vereniging. "Pater" B. legde de rechtbank uit, dat de oud-rooms-katholieken (niet te verwarren met de oud-ka tholieken) in ons land 500 aan hangers hebben. Hijzelf was en kelejaren geleden eerst tot pries ter gewijd, alvorens aan een se minarie in Keulen te gaan stude ren. Hoewel hij de vierjarige op leiding halverwege afbrak, schopte hij het naar zijn zeggen toch tot "aartsbisschop". In het reclasseringsrapport werd nader ingegegaan op B.'s invali diteit. Als 14-jarige kreeg hij zoutzuur naar binnen, waardoor zijn slokdarm blijvend werd be schadigd. Vorig jaar viel hij van een balkon waarbij hij naar zijn zeggen zijn rug brak. Mr. Kootte vond het vreemd, "dat iemand die in een harnas loopt met rollen vloerbedekking sjouwt". B.'s raadsman mr. Spong vroeg de rechtbank begrip te hebben voor het dilemma van de "pater" enerzijds de wet te gehoorzamen en aan de andere kant als geeste lijke de hulpbehoevenden op te vangen. Volgens hem was B. er van uitgegaan dat het goede doel de middelen heiligde. Uitspraak 5 december.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7