Klachten WD en CDA over chaos binnenstad TtLaKUa. RAAD WIL GREEP OP MEER POLITIE Kaas voor wethouder .Promotie-campagne voor Leiden bepleit Bewoners in en rond Haarlemmerstraat in actie tegen orgels Actief in WOENSDAG 22 NOVEMBER 1978 LEIDEN CDA wil parkeer- hostesses LEIDEN - Het raadslid Walen kamp (CDA) zou graag zien dat de parkeerwachters in Leiden worden vervangen door "parkeerhostesses in leuke, frisse uniformpjes". Volgens Walenkamp roepen de mannelijke parkeerwachters, die er in hun uniformen uit zien als echte politiemannen, agressie op bij de automobi listen die een bekeuring voor fout parkeren krijgen. Die agressie wordt minder als een vrouw die bekeuring uitdeelt, zo meende de CDA-er. Bur gemeester Vis was het niet met Walenkamp eens. "Vol gens mij is het eerder nood zakelijk dat er wat steviger wordt opgetreden tegen men sen die een bonnetje achter hun ruitewisser vinden dan andersom. Maar we willen de suggestie van de heer Walen kamp onderzoeken". Van der Putten (PSP) noemde het voorstel van Walenkamp ab surd. Hij vond dat de functie voor zowel mannen als vrou wen open moet zijn. "Boven dien moet je de agressie ten opzichte van vrouwen niet onderschatten", aldus de PSP-er. LEIDEN - CDA-raadslid Bleijie heeft zijn recente pleidooi om Leiden via zijn 'Leidsc kaas' meer bekendheid te geven gisteren in de gemeen teraad herhaald. Hij bood wethouder Fase van economische zaken speciaal een stukjeLeid- se' aan om haar van de mogelijkheid van deze 'public-relation' te over tuigen. Bleijie illustreerde de bekendheid van de 'Leidse' met te vertellen dat - naar hij vernomen had - de kaas zelfs in een verafgelegen plaats als Sydney verkrijgbaar is. Volgens het CDA-raadslid voldoende aanwijziging dat er in dit produkt reclame voor Leiden zit. Motie voor naam Stads- bouwhuis LEIDEN - PPR-raadslid Beijen heeft gisteren in de gemeen teraad een motie ingediend om voor het nieuwe stadskan toor aan de Langegracht een andere naam te kiezen dan de omstreden aanduiding 'Stads-bouwhuis'. Beijen heeft voor deze opvatting steun van alle andere fracties in de raad. Zoals bekend bestaat van de zijde van de toekomstige ge bruikers - gemeente-ambte naren in de sector wonen - be zwaar tegen de naam 'Stads- bouwhuis'. Zij drongen al eerder bij het college aan op een andere naam. Volgens motie-indiener Beijen zijn deze bezwaren voldoende aanleiding om ook een andere naam te kiezen. Van de zijde van het college ontraadde wethouder Van Dam de motie. Hij wees erop dat het college zich uitvoerig met de naamsaanduiding heeft bezig gehouden, maar men 'Stads-bouwhuis' een goede naam vindt. Deze aan duiding drukt volgens hem uit dat het om een deel van het stadhuis en speciaal om de woningsector gaat. LEIDEN - De fracties van WD en CDA hebben gisteren bij de begrotingsdebatten in de Leidse gemeenteraad ge klaagd over de chaos in de binnenstad. VVD-raadslid Van Duijn sprak over "een redelijke chaos, die de bereikbaar heid en goede naam van onze binnenstad niet bevordert" CDA-raadslid Bleijie noemde de situatie in het centrum "erbarmelijk" "Wie inkopen wil doen in winkels rondom dit stadhuis doet er beter aan een rupsvoertuig aan te schaffen, dan wel een hoge reis- en ongevallen verzekering af te sluiten. Kommer en kwel moet de consument overval len en hij zal vervolgens elders zijn inkopers doen", waarschuwde Bleijie. Volgens de CDA-woord voerder komt de regionale koopfunctie van Leiden zo sterk in het gedrang. Beide fracties - VVD en CDA - bepleitten bij het college om stappen te ondernemen voor het "promoten" van Leiden. Bleijie diende een motie in om als gemeente met bedrijfsleven en WV plannen te ontwikkelen, die het Leidse winkelcentrum na de reconstructie van de marktenroute I nieuwe impulsen moeten geven. Van Duijn diende een motie in om als gemeente met de Kamer van Koop- handel een maandelijks informatie-bulletin over de ontwikkelingen, die het Leidse winkelcentrum na de recontructie van de marktenroute nieuwe impulsen moeten geven. Van Duijn diende een motie in om als gemeente met de Kamer van Koop handel een maandelijks informatie-bulletin over de ontwikkelingen in de binnenstad uit te geven. Volgens de WD-woordvoerder kan dit naast het verstrekken van informatie "bijdragen aan de geloofwaardigheid van de goede intenties van het college" Bij de beschouwingen over het economisch beleid kwam PvdA-woord- I voerder Ranner met een motie om op korte termijn gronden in Room burg en de noordpunt van het Schuttersveld bouwrijp te maken als bedrijfsterrein. Deze gebieden moeten dan dienen als opvang voor be- I drijven die wegens stadsvernieuwing uit de binnenstad weg moeten. Volgens Ranner geeft het ontbreken van bedrijfsterreinen stagnatie van de stadsvernieuwing het gevaar van sanering van bedrijven in het cen trum. WD-er Van Duijn kwam met een motie om bij de regering aan te dringen op extra financiële steun voor het verplaatsen van bedrijven. Volgens PSP-raadslid Van Putten is er voor deze zaak een 'pot' bij het rijk, maar zou Leiden daar geen gebruik van maken De PSP en ook de CPN maakten bezwaar tegen het zonder meer bestem men van Roomburg en een deel van het Schuttersveld voor bedrijfster rein. Van der Putten wees erop dat voor Roomburg nog geen bestem mingsplan bestaat en voor de bestemming van het Schuttersveld juist op de studie van een speciale projectgroep wordt gewacht. Bij de vele moties die rondom het economisch beleid ingediend werden, kwam PvdA-er Ranner met een verzoek om een onderzoek naar de verborgen werkloosheid onder vrouwen in te stellen. Dit onderzoek zal er toe moeten leiden dat er een beleid komt om vrouwen aan meer en beter werk te helpen. Het economisch beleid van de nieuwe wethouder voor economische zaken kreeg overigens nog nauwelijks een beoordeling. Ranner gaf aan dat wel sprake is van "goede voornemens", maar dat "een grote daadkracht nog moet blijken". Van Duijn kondigde al aan dat de VVD er op toe zal zien dat "hun" wethouder de ruimte krijgt voor het voeren van een "actief initiatief nemend beleid". Van Voorden: "Met de orgeldraaiers hebben we ook gepraat, tot vervelens toe. Ik begrijp wel dat ze ook hun brood willen verdienen, en de Haarlemmerstraat is natuurlijk een goed stekkie. Maar ik begrijp ook dat het niet leuk is de hele dag zo'n orgel voor je deur te hebben. Het zijn twee belangen, die moeten we afwegen." Winkeliers en bewoners in en rond de Haarlemmerstraat zitten met een zoals ze het noemen "ernstige wantoe stand"waar ze zo spoedig mogelijk vanaf willen. Het zijn de draaiorgels, waarvan de bewoners en winkeliers zeggen ernstige geluidover- last ondervinden. Ze hebben er een brief over ge schreven aan burgemeester, wethouders en gemeenteraad van Leiden. Ze schrijven: "Aan de bepaling nr. 3 van de draaiorgelvergunning dat stilstaande niet langer dan 10 minuten op dezelfde plaats muziek mag worden ge maakt', heeft geen enkele or geldraaier zich ooit gehou den. De gem iddelde speelduur per standplaats is plusminus 1 uur, de gemiddelde afstand tussen de opeenvolgende standplaatsen plusminus 15 meter" Er spelen in Leiden vier draai orgels met vergunningHet is bekend dat die een groot dèel van hun speeltijd (75% schat ten de briefschrijvers) in en rond de Haarlemmerstraat doorbrengen. De briefschrijvers constateren dat het ondanks onderlinge afspraken tussen de orgel draaiers over gebied en tijd kan gebeuren dat 's woens dags en 's zaterdags van kwart over tien tot ongeveer één uur twee orgels tegelijk spelen op de Haarlemmer straat. tussen de Kerksteeg en de Mare. Ook wordt op koop avonden altijd gedraaid, hoewel de draaiorgelvergun ning niet toestaat dat er s ADVERTENTIE LEIDEN-Tijdens de begro tingsdebatten in de Leidse gemeenteraad is gister- OPEKAfTIE QEVUI5DE °EEP(P Gevulde eend Operatie "Gevulde Eend": on der die titel organiseert de ASA (Algemene Studenten Arbeidsverlening) op woens dag 29 november in Leiden een wedstrijd onder studen ten. De opzet van de wedstrijd is dat gepoogd moet worden zoveel mogelijk studenten in een "lelijk eendje" te krijgen. De wedstrijd wordt behalve in Leiden in nog tien andere ge meenten gehouden waar een AS A-vestiging is. Het resultaat van de "volste" eend zal worden opgestuurd naar het World Guiness Book of Records. Geïnteresseerde studentenverenigingen, dis puten, jaarclubs en indivi duele studenten kunnen zich aanmelden bij het ASA-bu- reau, Rapenburg 91, tel 071-132245. De wedstrijd be gint om drie uur 's middags Hengelsport (1) Hengelsportvereniging "Zuid- West" viste de zevende wed strijd in de Ringvaart en de Rijn. De uitslag was: l.H.v.d. Laan 35 stuks (5720 gr.), 2. W Moenen 23 4600), 3. C. Schou ten 31 (3900) ,4.H. Schouten 28 (3520)5HMoenen 14 (3500), 6. G. v. d. Laan 20 (2800), 7.1 Mazurel 21 (2670), 8. B. Ruis 13 (2600), 9. E. Schreuder 17 (2450). Hengelsport (2) Visclub Albatros viste een wed strijd in de Rijn bij Leider dorp. De vangst was zeer slecht. De uitslag: 1. H. Valk jr. 15(1370), 2. A. Ouwerkerk 9 (1150),3. W.J.v.Steenbergen 7 (110),4. H. Valksr. 6(890),5.J v. Went 6 (830), 6. J. Bouw meester 4 (760), 7. H.v.d. Mey 5 (590), 8.J. v.d. Steen 4 (580), 9. B. Ouwerkerk sr 4 (430), 10 B. Ouwerkerk jr. 3 (410). Keramiekcursus In het Breehuys aan de Br ee straat wordt op donderdag avond van 20 tot 22 uur een keramiekcursus gegeven Voor deze cursus zijn nog en kele open plaatsen. De cursus, bestemd voor scholieren van 15 tot en met 25 jaar, kost 20 gulden per maand. De deel nemers leren omgaan met klei, maken beeldjes, maskers en tableaus, en krijgen uitleg over de draaischijf en de oven Voor inlichtingentel 071-130983. Eiereetwedstrijd In café "De Hut van Ome Hen ne" aan de Aagtenstraat 28 wordt vrijdag een eiereet wedstrijd gehouden. De wed strijd waarvoor zich inmid dels enige deelnemers hebben gemeld begint om tien uur 's avonds. Noordeinde De initiatiefgroep Noordeinde en omgeving organiseert donderdagavond 23 novem ber een bijeenkomst waarin de verkeers- en parkeer problemen in de buurt rond om het Noordeinde aan de or de komen. Een bestuurslid van de Vereniging voor Pie- ters- en Academiewijk zal in formatie geven over het ver keerscirculatieplan en wat dat voor deze buurt betekent. De avond begint om acht uur en wordt gehouden in het clubhuis "In de Vroolijcke Arke" aan de Pieterskerk- koorsteeg 15. Fenomenologie Het dispuut St. Thomas van Aquino organiseert dit jaar een lezingencyclus over feno menologie. In het kader van vrije deze cyclus wordt donderdag 23 november een lezing ge houden door drs. V. Ch. Rci- vensloot met als titel "Het ont staan van de fenomenologi sche gedachtengang sinds oudheid en Middeleeuwen" De bijeenkomst heeft plaats in het Academiegebouw, Ra penburg 73 en begint om 20 Vrouwenfilms In het kader van de cyclus vrouwenfilms, die het Film huis van het Leids Vrijetijds centrum, Breestraat 66, deze maand samen met het Vrou wenhuis organiseert worden morgenavond om acht uur twee kortere films gedraaid. De eerste is "Woman to wo man" van de Amerikaanse Dora Deitsch, waarin aard en status van het werk van Ame rikaanse vrouwen aan de or de komt. De tweede film is "Comedy in six unnatural acts" van de Amerikaanse Jan Oxenberg, een satire op het stereotype beeld dat er van lesbische vrouwen bestaat. De voorstelling begint om acht uur en de toegangsprijs be draagt vier gulden. avond door verschillende fracties aangedrongen op een betere democratische controle op het functione ren van de politie. De gemeenteraad, bestaande uit gekozen volksvertegenwoordi gers, zou een grotere invloed moeten uitoefenen op het beleid van het politiekorps. Met name mevr. Hes (PvdA) pleitte voor een vermaatschappelijking van de politie. Volgens mevr. Hes wordt de hulpverlenende taak van de politie steeds belangrijker in verhouding tot de strikte uit voering van regels en voorschrif ten. Hiermee verschuift het ac cent van het repressief naar het preventief optreden en kunnen welzijnsbelemmerende factoren door de politie worden gesigna leerd. Mevr. Hes stond lange tijd stil bij het functioneren van de wijka genten, die zowel hulpverlener als politieman zijn. "Als hulp verlener wordt hij geconfron teerd met de meest schrijnende problemen zoals huisuitzetting, ontwrichting van het huwelijk etcetera. Hij komt bij de mensen thuis, heeft een vaste klanten kring, kent dientengevolge hun totale problematiek en leefmilieu en verwerft zich op deze wijze een belangrijke vertrouwenspositie" aldus de PvdA-woordvoerster. "Daarnaast is hij echter ook poli tieman en als zodanig is zijn taak behalve het verbeteren van het contact tussen publiek en politie het wegnemen van een stuk so ciale onrust en het verkrijgen van goede informatie uit de burgerij, welke vooral noodzakelijk is voor de bestrijding van ordeverstorin gen door sociale onrust of maat schappijveranderingen en voor het signaleren van politiek ex tremisme" Mevr. Hes citeerde met deze laatste opmerking uit een scriptie die een student van de politieacademie heeft ge maakt. In deze scriptie wordt de wijkagent "een goede informa tiebron voor de recherche" ge noemd. Mevr. Hes: "U zult be grijpen dat deze taak ons minder aanspreekt". Walenkamp (CDA) wilde een uit breiding van het aantal wijkagen ten. Verder vroeg hij om meer surveillances te voet en per flets, omdat de agenten dan een beter persoonlijk contact hebben met de burgers dan wanneer ze in een auto rondrijden. Burgemeester Vis antwoordde hem dat de sur veillerende agenten zich snel moeten kunnen verplaatsen. "Als we dat te voet moeten doen, heb ben we bij de politie allemaal hardlopers nodig", aldus de bur gemeester. De PSP toonde zich tegen de uit breiding van de assistentie van het Leids politiekorps ten behoe ve van de mobiele eenheden, ook al omdat men vreest dat dit ten koste gaat van het aantal wijka genten. Ook liet PSP-woord- voerder Van der Putten weten te gen elke geheime dienst te zijn. Daarom moet de gemeente geen medewerking verlenen aan B VD- activiteiten. Zowel de WD- als de PvdA-fraetie heeft moeite met het "driehoeks overleg" tussen de hoofdofficier van justitie, de commissaris van politie en de burgemeester. Dit overleg heeft op geregelde tijden plaats. Volgens burgemeester Vis hebben deze bijeenkomsten wei nig om het lijf. Besluiten worden er niet genomen en er worden ook geen verslagen van gemaakt. PvdA en VVD willen de functie van deze bijeenkomsten echter in een vergadering van de commis sie politionele aangelegenheden ter discussie stellen. avonds wordt gespeeld. "Het is de politie zeer goed be kend dat de orgeldraaiers dagelijks de gehele dag in overtreding zijn. Maar er wordt niet of nauwelijks op getreden. Een enkele maal wordt een orgeldraaier ge sommeerd verderop te gaan, een enkele maal ook wordt be keurd en éénmaal is een van de orgeldraaiers met 'ede lachtbare gestrengheid' ver oordeeld tot vijf gulden boete, zo vermeldt het Leidsch Dagblad van 2-11-76",aldus de brief, waarvan een af schrift aan de commissaris van politie, de heer Van Voor den, is gestuurd. De vergunning deugt niet. Hij is te ruim en te vaag, zeggen winkeliers en bewoners. Ze stellen dan ook een aantal verbeteringen voor, want: "Draaiorgelmuziek is gezellig voor passanten. Maar één uur draaiorgelmuziek voor één zelfde winkel of woning is voor de daar aanwezigen vervelnd en irritant en enige uren draaiorgelmuziek per dag, dag in dag uit, is voor hen rampzaligEen verkoop gesprek in een winkel is niet te voeren als er een orgel voor de deur staat. Het is volstrekt ondenkbaar bedlegerig te zijn of te studeren, verpleegsters met nachtdienst kunnen slecht slapen en kinderen kunnen op koopavonden pas na kwart over negen gaan slapen". De veranderingen die worden voorgesteld zijnDe vergun ning is alleen op zaterdag en woensdag van kracht (net als voor 1975). behalve een tijd van eindigen moet ook een tijd van beginnen worden vastgesteld (half elf), behalve een maximale speelduur per standplaats (tien minuten) zou ook een minimale afstand tussen de opeenvolgende standplaatsen - die in één richting moeten liggen - moe ten worden bepaald (45 me ter) een vergunning moet ook tijdelijk kunnen worden inge trokken. en tenslotte zou het orgel "De Mortier' dat het volume heeft van drie a vier draaiorgels, alleen op pleinen en terreinen mogen staan. Het Leids City Centrum (de hele middenstand in de Leidse binnenstad) heeft inmiddels bericht dat de brief zijn volle dige instemming heeft. Commisaris Van Voorden van de politie ziet deze kwestie eveneens als een aanhoudend probleem. "Maar", zegt hij: "De controle voor ons is met de huidige vergunning erg moeilijk. We zijn daarom nu op ambtelijk niveau, met ambtenaren van Algemene Zaken, in overleg om tot een nieuwe vergunning te komen. De opmerkingen van de win keliers en bewoners krijgen daarbij zeker onze aandacht. Ik huop echt dat er snel een oplossing komt". De resultaten van het overleg lussen ambtenaren en politie komt in de eerstkomende ver gadering van de gemeentelij ke commissie voor politionele aangelegenheden aan de orde (18 december). ADVERTENTIE Friese staart- en stoeltjesklokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken. moderne schoorsteen- en wandklokken. Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3