„OM Alphen" op pentekeningen Historie blootgelegd in Koudekerkse klei en_quete onderwijsfolder valt niet goed DUSTY" VAN DE SOKKEN Brabants Kamerorkest komt naar Katwijk Rijnsaterwoude wil grond verkopen voor Tentoonstelling van vondsten (0-900 jaar na Chr.) in Den Haag WOENSDAG 22 NOVEMBER 1978 B en W en schoolhoofden tegen initiatief PCA ALPHEN AAN DEN RIJN - Zowel de hoofden van scholen als het college van burgemeester en wethouders hebben de Progressieve Combinatie Alphen laten weten niets te voelen voor het plan om een enquête te gaan houden. Die enquête had in de gedachten van de progressieven gege vens moeten opleveren voor een onderwijs-folder, om ouders het zoeken naar een geschikte school voor hun kinderen te vergemakkelijken. B en W schrijven in een brief aan de PCA het onjuist te vinden dat de hoofden van de openbare scholen in Alphen zonder voorkennis van het gemeentebestuur zijn benaderd voor het invullen van enquêteformulie ren. B en W voegen aan die afkeurende zin nog toe: "Het is ons inmiddels bekend, dat de hoofden van de openbare lagere scholen hebben besloten geen medewerking aan deze enquête te verlenen." Onderwijskrant Waarom die schoolhoofden allemaal weigerden mee te werken, is de "werkgroep onderwijs en welzijn" van de Progressieve Combinatie in middels schriftelijk meegedeeld. De schoolhoofden vinden dat inlich tingen over scholen moeten worden verstrekt door de gemeente. Bo vendien zal de gemeente volgens hen zelf met een onderwijskrant uit komen, die vermoedelijk huis-aan-huis zal worden verspreid. De schoolhoofden van de openbare scholen stellen zich bovendien op het standpunt dat een politieke groepering niet op deze wijze gegevens moet verkrijgen. "Volgens ons zijn er andere manieren om de gemeentye duidelijk te maken wat men graag zou willen", aldus W.P.F. de Zwart, voorzitter van het convent van hoofden van openbare lagere scholen in Alphen aan den Rijn. De schoolhoofden vinden verder, dat een scheef beeld zou ontstaan wan neer bijvoorbeeld twee scholen niet aan de enquête zouden willen mee werken. Ze vragen zich daarenboven nog af, of de gevraagde gegevens nog wel te verwerken zijn. Tenslotte schrijven ze te hopen, "dat bij eventuele volgende initiatieven meer overleg zal plaatsvinden met de betrokkenen, want op deze manier kunt u geen waardering oogsten" Ook de hoofden van de christelijke scholen scharen zich volgens hun woordvoerder J. J. Scholten achter het standpunt van hun collega's van de openbare scholen. Binnenkort zal vanuit het bestuur een brief uit gaan naar de PCA-werkgroep. Daarbij stelt het bestuur zich onder meer op het standpunt dat men voor inlichtingen over de scholen bij de gemeente terecht kan. Het bestuur wil burgemeester en wethouders daarbij niet voor de voeten lopen. Standpunt De hoofden van de katholieke scholen hebben nog geen definitief stand punt over de enquête ingenomen. "Wel heb ik de indruk, dat vrijwel alle schoolhoofden de enquête niet zullen invullen, omdat deze vanuit een politieke groepering komt. Ik dacht wel, dat er een tendens was om op dezelfde lijn te gaan zitten met het openbaar en het protestants-christe lijk onderwijs", aldus schoolhoofd J.W.P. A.M. van Riel van de Tafelron de-school. Als dat een eensluidend standpunt blijkt te zijn, zal er volgens hem zeker een brief de deur uitgaan naar de werkgroep van de progres sieven om dat standpunt duidelijk te maken. De hoofden vart de openbare scholen maakten gewag van een op handen zijnde gemeentelijke onderwijskrant. Voorlichter W. Verkerk beaamde "Er zijn wel plannen voor een onderwijskrant, maar burgemeester en wethouders moeten nog beslissen of die plannen zullen worden uitge voerd. De verwachting is, dat als er een gemeenlijke voorlichtingsfolder komt, dat die dan op brede schaal zal worden verspreid". Wanneer die krant zou uitkomen valt volgens Verkerk nog niet te zeggen. De werkgroep onderwijs en welzijn van de PCA liet gisteravond na een vergadering weten onaangenaam verrast te zijn door het feit dat de pers over de afwijzende brief werd ingelicht buiten de werkgroep om. "We voelen ons aangesproken, vandaar dat we ook in het openbaar willen reageren", aldus een woordvoerder. De werkgroep betreurt het, dat B en W het initiatief heeft afgewezen op procedurele gronden, "het niet heb ben van voorkennis". "We vinden het jammer dat de zaak zo wordt aangepakt, maar we willen ons constructief opstellen. Daarom hebben we een gesprek aangevraagd met de wethouder van onderwijs om onze bedoelingen te verduidelij ken". Behoefte De werkgroep meent dat er bij de ouders behoefte is aan een ruimere voorlichting over het onderwijs dan de zuiver administratieve. "Steeds meer mensen willen voorlichting over de inhoud van het onderwijs zoals dat op de verschillende scholen wordt gegeven. Vandaar dat wij de nadruk hebben gelegd op het invullen van de enquête door de mensen die het dichtst bij het onderwijs staan, het schoolteam. Pas dan krijg je materiaal dat te vergelijken is". In het aangevraagde gesprek wil de werkgroep weten of B en W tegen deze toe te lichten bedoeling inhoude lijke bezwaren heeft. •en vrijwel nieuwe veegauto van het Alphense bedrijf Jannes Vos en een beschadigd geraakt bij een ongeluk op de kruising Bruins Slotsingell ALPHEN AAN DEN RIJN - "Dusty personenauto zijn gistermiddag zwaï Veldbloemweg Rond vijf uur reed de 5 6-jarige mevrouw K. K. uit Leimuiden met haar auto vanaf de Veldbloemweg de Bruins Slotsingel,een voorrangsweg ,op .Daar naderde de veegauto, die bestuurd werd door de 37-jarige A .R.van W. uit Alphen aan den Rijn. Die probeerde de personenauto te ontwijken door scherp naar links te sturen. De veegauto raakte de trottoirband van de middenberm en kantelde, waarbij de personenauto toch nog werd geraakt Persoonlijk letsel bleef echter uit. Op de foto de omgeslagen veegwagen KATWIJK - Op uitnodiging van K en O geeft het Brabants Kamer orkest a.s. vrijdag een concert in Katwijk. De uitvoering in de on langs gerestaureerde en akoes tisch uitstekende Dorpskerk aan de Kerklaan begint om 20.15 uur. Tijdens het concert worden vier werkstukken ten gehore ge bracht. Directeur Tjitte Weber van volksuniversiteit K O in Leiden is de solist in het piano concert in a-groot KV 414 van Mozart. Marijke Overberg is de soliste in het concert voor cello en orkest in a-klein van Vivaldi. En verder speelt het orkest een "Salzburger Divertimento" in F- groot KV 138 van Mozart plus een suite voor strijkers van de Tsje chische componist Janacek. Di rigent is Anton Koene. Noordwijkse (74) breekt been NOORDWIJK - De 74-jarige voet- gangster mevrouw G. v.d. W. uit Noordwijk is gisteren op de Huis ter Duinweg in Noordwijk aange reden door een personenauto. Dat gebeurde toen zij plotseling de weg overstak. Zij brak bij de aanrijding haar been en werd overgebracht naar het Diacones sen-ziekenhuis in Leiden. Chauffeur van bestelbusje breekt been NOORDWIJK - De bestuurder van een bestelbusje, C.T.N. uit Noord wij kerhout, brak gisteren zijn been nadat hij betrokken raakte bij een ongeval in Noord wijk. Toen hij op de kruising Langevelderlaan/Randweg een personenauto wilde inhalen, moest hij plotseling naar links uitwijken toen de ingehaalde au to wilde afslaan. Het bestelbusje belandde daarbij tegen een trans formatorhuisje. N. werd naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den gebracht. VOETBAL - Viv Anderson van Nottingham Forest zal op 29 no vember waarschijnlijk de eerste zwarte speler zijn die het Engelse shirt draagt. Engeland speelt dan op Wembley de vriendschappe lijke interlandwedstrijd tegen Tsjechoslowakije. De 22-jarige verdediger van Jamaicaanse af komst is opgenomen in de selec tie, die manager Ron Greenwood in Londen bekendmaakte. RIJNSATERWOUDE - De ge meente Rijnsaterwoude is van plan de lap grond nabij de Van Wassenaerstraat, bedoeld voor de bouw van drie vrije sector woningen, te verkopen aan Bouw- en Aannemingsbedrijf F. Boer en Zonen uit Nieuwerbrug aan de Rijn. Dit bedrijf waarvan de gemeente Leimuiden enige tijd geleden grond aankocht in de Raadhuis polder, biedt zes ton voor dit stuk grond van 1580 vierkante meter. Dat is anderhalve ton meer dan de gemeente in oor sprong heeft geraamd bij de ex- ploitatieopzet van het woning bouwplan, dat ook de aanleg van een jachthaven en de bouw van zeven premie-koopwonin gen omvat. Burgemeester en wethouders wil len die anderhalve ton "winst" niet laten schieten, omdat daar door met name de jachthaven tegen een "sociaal tarief' geëx ploiteerd zal kunnen worden. De huur van een ligplaats kan dan betrekkelijk laag blijven. Uit de zes ton kan bovendien de aanleg van een parkeerterrein ten dele worden betaald, waardoor de gemeente weer geld over zal houden voor andere zaken. In de verkoop van de grond aan de firma Boer zal tevens het recht van voetpad om te komen en te gaan naar de oever van de Braassemermeer voor de bewo ners worden geregeld. Het is evenwel niet zeker dat de drie vrij sectorwoningen inderdaad gebouwd zullen worden, aange zien dat alleen zal gebeuren als er een markt voor blijkt te zijn. In dat geval krijgen inwoners van Rijnsaterwoude de eerste keus. Over de verkoop wordt volgende week donderdag door de ge meenteraad beslist. Het gebiedje tussen dorp en meer, waar de gemeente Rijnsaterwoude een haven wil aanleggen en huizen wil bouwen. De kassen gaan tegen de vlakte. Op de achtergrond de huizen in de Van Wassenaerstraat - De Alphense brug rond 1890: één van de vijf pentekeningen ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense grafici Gert Jan en Dick van Heijningen hebben een vijftal pentekeningen ge maakt van plekjes in Alphen, zoals die er eind vorige eeuw begin deze eeuw bijlagen. De eerste tekening uit de serie toont de Alphense brug rond het jaar 1890. Daar lag toen nog een ophaalbrug met klap, die in 1904 zou worden afge broken. Schoenmaker Zuid- am verdiende er als brug wachter een centje bij. Als de "kleine klap" open moest dan kwam ook zijn wederhelft in actie. Voor de somma van tweeëneenhalve cent bediende ze deze kleine klap, wéten veel ouderen nog De andere tekeningen betreffen hotel 's Molenaars in 1890. een Rijngezicht met onder meer korenmolen De Eendracht t het raadhuis van Aarlander- veen omstreeks 1920 (het hui dige ziekenfondskantoor). In de serie zit verder een teke ning van het vroegere cen trum van Alphen (foto) met achter de brug de toen pas ge reed gekomen Adventskerk, waarvan de toren fier de lucht insteekt. De tekeningen zijn uitgegeven door kunsthandel Van Zwieten. DEN HAAG - "In de'Romeinse tijd lag de nederzetting Koudekerk aan de Romeinse rijksgrens. Maar dan wel direct daar buiten, in het voorterrein: de grensrivier stroomde vlak ten zuiden van Koudekerk. Over deze zone vóór de grens, het zogenaamde "gla cis" van het Romeinse rijk, is in ons land vrijwel niets bekend. Hoe zagen de inheemse nederzet tingen daar eruit? Lieten de Ro meinen ze met rust, of werden zij in de eerste en tweede eeuw na Chr. ontruimd? Koudekerk biedt een van de laatste mogelijkheden om op deze vragen een antwoord te krijgen". Dit schrijven prof. dr.W.A. van Es, directeur van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemon derzoek en drs. H. Sarfatij, pro vinciaal archeoloog van Zuid- Holland in een toelichting op de tentoonstelling "Gras, klei en scherven", die sinds vandaag in het Provinciehuis in Den Haag te bezichtigen is. Deze tentoonstel ling is grotendeels gewijd aan de opgravingen die dit jaar in Kou dekerk, in het land achter kasteel Groot-Poelgeest, zijn gedaan. Daarbij zijn vondsten gedaan uit de Romeinse tijd (0-400), uit de Merovingische tijd. (400-750) en uit de Karolingische tijd (750-900). Dat er op één vind plaats resten van nederzettingen worden gevonden uit al deze pe rioden is heel uitzonderlijk. El ders langs de Rijn komt dat slechts zeer sporadisch voor; in het westelijk Rijngebied zover be kend zelfs alleen maar in Koude kerk. Volgens de archeologen Gedeputeerde Brink (die o.m. archeologie in 'portefeuille' heeft). Vrolijk, de commissaris van de Koningin, en Fasserij, de provinciale archeoloog van Zuid-Holland (v.l.n.r.) bekijken de vondsten die in Koukerk gedaan zijn op de tentoonstelling in het Provinciehuis. Waaronder een Byzantijse wijnkan (volg de vinger van de heer Brink). biedt de Koudekerkse vindplaats daarom bijzondere mogelijkhe den om de bewoningsgeschiede- nis van dit deel van Nederland over een periode van bijna dui zend jaar te volgen. De resultaten van de graafwerk zaamheden zijn volgens de heren Sarfatij, onder wiens leiding de opgravingen plaats hebben, en Van Es "zeer bevredigend"Met spanning zien ze uit naar de op gravingen die ze in de komende maanden nog zidlen verrichten. De eerste vondsten in het land achter Groot Poelgeest werden gedaan doordat de Dakpannen- en Kleiwarenfabriek v. h. D. van Oordt Co uit Alphen aan den Rijn het gebied ging afgraven om zo aan klei te komen voor het ver vaardigen van bakstenen en dakpannenAl bij eerder graaf werk, in 1950, was het Rijksmu seum voor Oudheden uit Leiden tot de conclusie gekomen dat zich op de klei langs de Rijn in Koude kerk een kleine nederzetting uit de eerste eeuwen van de jaartel ling moest hebben bevonden. Er is toen geen verder onderzoek ver richt, evenmin als na een vondst in 1940 die er op duidde dat het zelfde terrein later eveneens be woond is geweest. De potten die gevonden werden waren de cre matie-resten van een begraaf plaats uit die tijd. De scherven die Van Oordt vorig jaar heeft gevonden wezen an dermaal duidelijk in de richting van bewoning ook na de eerste nederzettingVan Es en Sarfatij schrijven: Het is al wel zeker dat de bewoning in Koudekerk niet de hele Romeinse tijd heeft voort geduurd. Waarom zij eindigde en wanneer pfecies, is voorlopig nog een vraag. Maar de Merolingi- sche nederzetting was in ieder ge val een nieuw begin. Waar kwa men de nieuwe bezoekers van daan en waarom vestigden zij zich op deze plek? Waren het Me- rovingers uit het zuiden of Frie zen? En wat was het karakter van hun nederzettingen? Was het een groepje boerderijen, zoals bij voorbeeld bij Rijnsburg, even verderop langs de Rijn is opge graven?". Vragen, waarop de archeologen straks een antwoord denken te kunnen geven. Ze verwachten dat de opgravingen in Koudekerk niet alleen de nederzetting zullen opleveren, maar ook de bijbeho rende begraafplaats. Het is een grote uitzondering dat en de ne derzetting én de begraafplaats, die in de buurt van zo'n nederzet ting lag, samen worden gevon den. Het ziet er volgens de archeologen ook naar uit dat de bewoning van dit Koudekerkse gebied zonder onderbreking van de Merovingi sche in de Karolingische tijd is doorgelopen. Het lijkt erop dat de nederzetting in de negende eeuw is opgeheven. Waarom? Waren de Vickingen daar schuldig aan? En onder welke omstandigheden ontstond het Koudekerk dat wij thans kennen? Werd het midde leeuwse kasteel Groot Poelgeest toevallig op dezelfde plek ge bouwd waar voordien was ge woond? Het zijn vragen die de ar cheologen zich stellen en waarop ze in de klei van Koudekerk ant woorden hopen te vinden. De voorlopige resultaten zijn in het Provinciehuis te zien, waar mr Vrolijk, de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland gis termiddag de tentoonstelling opende. Potten en scherven uit de Koudekerkse klei zijn er te zien, evenals een wellicht Byzantijnse bronzen wijnkan, die er op duidt dat de vroegere Koudekerkers aan internationale handel heb ben meegedaan. Ook worden er op de expositie "Gras, klei en scherven" vondsten geloond die in Rijnsburg al eerder zijn ge daan (afgestaan door het Rijks museum voor Oudheden in Lei den) en in Dorestad, destijds een Karolingische nederzetting, net tdelijk Koudekerk instelling "Gras, klei en n" is tot en met 15 decern- dit jaar in het Provincie- n de Zuid-Hollandlaan in Den Haag te bezichtigen, op werkdagen van 10.00 tot en met 16.00 uur. scher ber V' huis a Cursus over erfelijke ziekten LEIDEN - De komende twee da gen, donderdag en vrijdag, zal ei in Leiden een cursus worden ge houden over de mogelijkheden om erfelijke ziekten te herken nen. Tijdens de cursus zullen de oorzaken van lichamelijke en mentale stoornissen bij kinderen worden besproken. Verder wordt er aandacht besteed aan de ver schillende vormen van overer ving van ziekten. Ook zal er tij dens de cursus worden gespro ken over het geven van erfelijk heidsadvies. De behoefte bij fa milieleden aan informatie o.m. over herhalingskansen speelt hierbij een belangrijke rol. In een communiqué over de cursus wordt vermeld dat begeleiding na het verstrekken van een erfe lijkheidsadvies noodzakelijk is Verder is het nodig dat ontwik kelingsstoornissen zo vroeg mo gelijk worden herkend. Tijdens een paneldiscussie aan het eind van de cursus kunnen deel nemers probleemgevallen uit hun eigen omgeving ter sprake brengen. De cursus is bestemd voor huisartsen, neurologen, gy naecologen, maatschappelijk werkers in de zwakzinnigenzorg kinderartsen, oogartsen en ande re belangstellenden. De cursus wordt gehouden op het terrein van het Academisch Ziekenhuis in de collegezaal van het labora torium voor fysiologie. De orga nisatie is in handen van de Boer- haave-commissie voor post-aca- demisch onderwijs in Leiden. BODEGRAVEN - Het Neder lands Kamerensemble treedt morgenavond (donderdag) op in de Burgerzaal van het gemeente huis in Bodegraven. Het baro- kensemble concerteert in het ka der van de serie Burgerzaalcon certen en zal de "Sonata da Ca mera" ten gehore brengen. Het concert begint om 20.15.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21