„Vogelwijk" krijgt er woningen bij Een Spaarpandbüjet groeit van f660,-naar f1.000,-. bij Dagkaa iiMeera rt cadeau éermanskaart. Leiden heeft nn nok een winkel in tweedehands kinderspullen Westland/Utrecht *Vjr Hypotheekbank Onze nieuwste spaarvorm geeft de volle rente. Nieuw bestemmingsplan beschermt weidegebied en Bos van Bosman 'Kennedy's Children': boeiend toneel WOENSDAG 22 NOVEMBER 1978 ADVERTENTIE Als u over vijf jaar een Spaar pandbüjet aan toonder op de balie van de Westland/Utrecht Hypotheekbank legt, dan ontvangt u f 1.000,-. Dat is het vaste bedrag wat een Spaarpandbüjet waard is. Wat u voor het biljet betaalt, is afhankelijk van de rentestand. Bij de huidige rentevoet van 8,6% is het aankoopbedrag f 660,-. (Door afronding op f 5,- naar beneden wordt het effectief rendement 8,67%). Wilt u meer weten? Uw finan cieel adviseur kan u er volledig over informeren. Leiden, Botermarkt 28/Hoek 't Gangetje, 071-132645 LEIDEN - Op het terrein achter de inmiddels afgebroken Annakliniek aan de Leeuwerikstraat zullen in de toe komst 50 tot 70 nieuwe woningen worden gebouwd. Een kwart daarvan zal bestemd zijn voor bejaarden. Ook zal op die plaats een aantal gestapelde woningen worden neer gezet ten behoeve van alleenstaanden en tweepersoons huishoudens. Een en ander staat i ontwerp-bestemmingsplan voor de Vogelwijk. Een plan dat glo baal de bestemmingen vastlegt voor het dertig hectare grote ge bied omsloten door Rijnsbur- gerweg, Wassenaarseweg gemeentegrens In het plan dat het afgelopen jaar i: opgesteld door de gemeente in samenwerking met het wijkco- mité Vogelwijk worden boven dien mogelijkheden opengehou den voor de bouw van de prof. Jan Mulderkliniek in opdracht van het Rijnlands Revalidatie centrum en de uitbreiding van de Mytylschool aan de Blauwe Vo- gelweg met maximaal acht loka len. Bewoners van de Vogelwijk kun nen hun op- en aanmerkingen op het plan morgenavond kwijt tijdens een voorlichtingsbij eenkomst in het clubhuis van de speeltuinvereniging Vogelwijk aan de Nachtegaallaan. De bij eenkomst begint om acht uur. had werd begraven) en kleine wa terpartijen een zodanige land schappelijke waarde heeft dat aantasting daarvan voorkomen moet worden. Barakken De orthopedische werkplaats, die op het ogenblik al aan de Mezen- straat is gevestigd kan in de toe komst worden uitgebreid en wanneer de barakken van het tbc-consultatiebureau begin 1980 verdwenen zullen zijn, zal op die plaats een flat gebouwd kunnen worden bestemd voor alleen staanden en tweepersoonshuis houdens. Het "Bos van Bosman", gelegen achter het complex van Nieuwe- roord zal ook in de toekomst de functie van openbaar groen be houden. De in de jaren zestig ge opperde ideeën om daar ooit nog eens een serie bungalows te bouwen is nu definitief verlaten. Een bescherming vormt het be stemmingsplan ook voor het fraaie weidegebied dat aan de Leidsestraatweg ligt tussen En degeest en de Nachtegaallaan. De gemeente vindt dat dit gebied met postbosjes (stukjes weide grond omgeven door water waar in vroeger dagen vee dat de pest „Geen jumelage met Poolse stad" LEIDEN - De gemeente Leiden zal geen contacten gaan onderhou den met een Poolsestad. Het D'66 raadslid Glaubitz stelde maan dagavond tijdens de begrotings debatten in de gemeenteraad voor een jumelage (uitwisseling) aan te gaan met een stad in Polen, maar burgemeester Vis ant woordde gisteravond dat dit zo wel financieel als organisatorisch niet haalbaar is. "We hebben nu al jumelages met Oxford en Kre- feld. Meer kunnen we er niet bij hebben" Aan de Technische Hogeschool in Delft zijn geslaagd voor het doc toraal examen mijningenieur M.J. van den Boer (Wassenaar), civielingenieur W.A. van Brie- men (Alphen aan den Rijn) en A.W. Nugteren (Leiden). Inwonertal Blijkens de toelichting op het plan is het inwonertal van de Vogel wijk de afgelopen tien jaar nau welijks gewijzigd. Het schom melt rond de 1250. Wel veranderd is de samenstelling van de bevol king. De bouw van de studen tenflats aan het Flanorpad en het zusterhuis Nieuweroord zorgde voor een sterke toename van het aantal zelfstandig wonenden. Wat de winkelvoorzieningen in de wijk betreft: die zijn de afgelopen jaren in aantal achteruit gegaan Voor de toekomst wordt een nog verdere achteruitgang verwacht. Vandaar dat in het bestem mingsplan de mogelijkheid wordt opgehouden dat winkel ruimten worden omgebouwd tot woningen. De toekomst van de winkels wordt mede beïnvloed door de ontwikkelingen die zich zullen voordoen in de Leeuwen hoek (gebied tussen Wassenaar seweg en Plesmanlaan). Speelgelegenheid In het plan wordt gesignaleerd dat er met name voor de peuters een tekort bestaat aan speelvoorzie- ningen. Dat wordt toegeschreven aan de in de jaren dertig gekozen opzet van de wijk waarbij men er van uitging dat in de directe om geving voldoende groen- en speelvoorzieningen aanwezig waren en de kinderen in de wijk op straat konden spelen. Verkeersmaatregelen Doordat de auto steeds meer ruim te opeiste in de wijk is die moge lijkheid vrijwel verdwenen. Tot dusver zijn er in de Vogelwijk geen woonerven, maar het plan zegt dat bij een volgende herbe strating - die overigens nog wel een paar jaar op zich zal laten wachten - de herverdeling van de openbare ruimte nader bekeken moeten worden. Een verkeers maatregel die in het plan wel wordt genomen is de afsluiting van de Blauwe Vogelweg voor autoverkeer nabij de Mytyl school. Op die manier wil men voorkomen dat auto's die van de Rijnsburgerweg naar de Wasse naarseweg willen rijden een slui proute door de Vogelwijk kiezen om op die manier de stoplichten op het kruispunt te omzeilen. Binnen de wijk bestaat enige ver- Een foto deeldheid over deze verkeers maatregelen. De bewoners staan er over het algemeen wel achter, maar de middenstand vreest een verdere achteruitgang van de de Wassenaarseweg. De volkstuinen die nu aan de Nach tegaallaan gelegen zijn tussen de manege en de speeltuin mogen er volgens het ontwerp-bestem mingsplan blijven. Op elke volks tuin mag een tuinhuisje en een kasje volgens bepaalde afmetin gen worden gebouwd. Mocht de ernaast gelegen gemeentelijke kwekerij in de toekomst ver dwijnen dan zullen op die plaats ook volkstuinen aangelegd kun nen worden. LEIDEN - Het English Spea king Theatre Amsterdam gaf gisteravond in de Leidse Schouwburg een opvoering van "Kennedy's hildren" Het viel te verwachten, dat het gezelschap van in en rond de hoofdstad verblijvende bui tenlanders dit door Robert Patrick geschreven stuk op een geheel eigen wijze zou in terpreteren. In die verwachting werd het publiek beslist niet teleurge steld. Hoewel men niet exact op tijd begon, bleek men in staat het stuk spoedig naar hoog dramatisch niveau te spelen. Vooral Paul Holmes (Sparger), Cathy Downes (Carla) en Rhonda Liss (Wanda) getuigen van zo'n ij- zersterke rolbeheersingdat zij alle nadruk kunnen leggen op de verbale overdracht. Ook heb ik gelet op de gelaat suitdrukking en het engage ment van acteurs en actrices, wanneer zij zich niet met een monoloog tot de zaal richten Men kan dan met voldoening constateren, dat de door mid del van de tekst opgeroepen emoties in de expressie door leven. Gisteravond gebeurde niet, wat een aantal Nederlandse ac teurs en actrices nog wel eens overkomt, dat men bij het beëindigen van de verbale in breng ook onmiddellijk de inleving afbreekt. Dat is waarschijnlijk ook de reden, dat het stuk de toeschouwers zo mateloos heeft geboeid. Ook Lesley Rosbach (Rona) blijkt in staat Patricks tekst zo ge voelsmatig te interpreteren, dat er "haast geen ontkomen aan is". ESTA heeft nu al drie keer voor weergaloos boeiend toneel zorggedragen. Een goede zaak voor het Engelsta lig theater in Nederland. Een belangrijke aanmerking zou kunnen zijn, dat ESTA wel opvallend frequent in de theaterhistorie duikt. Men neemt heel bewust stukken, die eenvoudig "niet kapot kunnen".Maar een prestatie blijft het. BERT KOEKEBAKKER BROMFIETSER BREEKT BEEN BIJ BOTSING LEIDEN - Een 17-jarige bromfiet ser uit Noord wij kerhout heeft gistermiddag bij een aanrijding op het kruispunt Willem de Zwij- gerlaan-Oegstgeesterweg zijn been gebroken. Hij is overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis. De jongen reed over het fietspad en kwam uit de richting van het Sta tionsplein. Ter hoogte van de Willem de Zwijgerlaan stak hij, gehinderd door de regen en de invallende duisternis, vlak voor een auto de rijbaan over. De au tomobilist, die in de richting van de Groenoordhallen reed, slaag de er niet meer in de bromfietser te ontwijken. Een 74-jarige inwoonster van Gou da is, eveneens gistermiddag, met onbekend letsel overge bracht naar het Diaconessenhuis r rTrir,Ar in Leiden. De vrouw was zonder uit te kijken de Lammermarkt overgestoken en geschept door een personenauto die werd be stuurd door een 21-jarige in woonster van Leiderdorp. ADVERTENTIE Een Meermanskaart is een speciaal treinkaartje voor groepjes van 2 tot 6 personen. Een hele dag met de trein op stap tegen een voordelig tarief. Op zaterdag en zondag onbeperkt. Op maandag t/m vrijdag na 9.00 uur. Wanneer u in de maand december '78 een Meermanskaart koopt krijgt u bovendien van NS een speciale dagkaart cadeau. Met deze dagkaart kunt u in de maand januari '79 een hele dag onbeperkt treinen. H^t enige wat u dan moet doen is de dagkaart bij een stationsloket laten afstempelen met de reisdatum. U mag de dagkaart natuurlijk ook aan een ander geven. Aardig hè? Naast de vele tweedehands curiosa-zaakjes kent Leiden sinds kort ook een winkeltje in tweedehands kinder spullen. 't Schooiertje" zo heet het winkeltje dat volgens Ameri kaans systeem is opgezet. Want wat doen slimme Amerikanen met overtollig huisraad? Ze zet ten dedeuren van hun garage wijd open, bellen hun vrienden op en verkopen daar hun spullen. 'Dat kan ik ook", dacht Gerda Knijnenburg. Ze kocht een gara ge aan de Houtlaan, belde al haar vriendinnen en ivist een investa- ris bij elkaar te krijgen, bestaan de uit kinderkleren, boxen, speel goed, wiegen, kinderwagens en positiekleding. Kortom, alle spullen die met kinderen te ma ken hebben en vanwege hun nieuwwaarde de moeite waard om er een tweedehands handel in te beginnen. In een paar weken tijd heeft 't Schooiertje" al grote bekendheid weten op te bouwen. Door de lig ging komen zowel ouders uit Lei den als uit Oegstgeest op de wit geschilderde garage af omdat ze met Gerda van mening zijn dat veel kinderspullen te kostbaar zijn om telkens nieuw te kopen, respectievelijk na gebruik bij de kraakwagen te zetten. Het mes snijdt aan twee kanten. Ouders kunnen hun overtollige boxen, kinderkleren en zelfs posi tiekleding bij Gerda Knijnen burg kwijt. Ouders die op hun beurt iets nodig hebben zijn ook Filmregisseur Paul Verhoeven die gisteren even binnenwipte in 't Schooiertje van Gerda Knijnenburg. ADVERTENTIE van besouw tapijt jan bentveld nieuwe rijn 24 - hoek burgsteeg leiden 071-134671 Herdenking protestrede Cleveringa LEIDEN - Het Leids Universi- teits-Fonds organiseert om streeks zondag 26 november in 21 plaatsen in Nederland en daarbuiten bijeenkomsten voor afgestudeerden van de Leidse universiteit ter her denking van de protestrede die prof. mr. R.P. Cleveringa 38 jaar geleden hield tegen het ontslag van twee joodse hoogleraren door de bezetter. Deze rede leidde tot de arres tatie van prof. Cleveringa en de sluiting van de Leidse uni versiteit. De bijeenkomsten, waarop wetenschappers en studenten inleidingen zullen houden, worden p.m. gehou den in Genève, Londen, Luxemburg, Parijs en Lei den. Mr. Max Rood hoogleraar in Leiden LEIDEN - De bekende Amster damse advocaat en procureur mr M.G. (Max) Rood is aan de Leidse universiteit benoemd tot buiten gewoon hoogleraar in het sociaal recht. Zijn benoeming geldt voor twee jaar, daarna wordt hij ge woon hoogleraar. Al geruime tijd geleden stond in deze krant het bericht dat mr. Rood voor deze functie in aanmerking zou ko- Mr. Rood (51) slaagde in 1946 aan het Tweede Gemeentelijk Ly ceum in Den Haag voor het ein dexamen gymnasium bèta en studeerde vervolgens rechten aan de Leidse universiteit, waar hij in 1950 slaagde voor het docto raal examen. Dit jaar promoveer de hij in Leiden bij prof. mr. T Koopmans op een proefschrift, getiteld "Naar een stakingswet?" Sinds 1951 is mr. Rood advocaat en procureur in Amsterdam. In die functie trad hij meermalen op als raadsman van de vakbeweging. Hij is verder rechter-plaatsver- vanger in de Arondissements- rechtbank van Amsterdam, lid van de Staatscommissie Herzie ning Rechterlijke Organisatie bestuurslid van de Nederlandse Juristen Vereniging en vice-de- ken van de Nederlandse Orde van Advocaten. Hij was voorzitter van het Humanistisch Verbond en van het Algemeen Verbond voor Kinderbescherming en van 1959 tot 1969 kantonrechter plaatsvervanger in Amsterdam. met het winkeltje gebaat. De ei genaresse zorgt dat beide partij en bij elkaar komen. Ze houdt een preciese administratie bij van de spullen die in haar garage han gen. Worden ze verkocht, dat krij gen t Schooiertje" en de echte ei genaar ieder een bepaald gedeel te van de opbrengst. Hangt het be treffende artikel er na drie maanden nog dan gaat het terug naar de eigenaar. Maar dat laatste is iets dat volgens Gerda niet of nauwelijks voor zal komen, want de zaken lopen goed. Ze houdt de zaken goed in de hand. Zorgt dat ze alleen spullen in de winkel hangt die heel (en eventueel gestoomd) zijn en van een goed merk zijn. De prijs wordt bepaald aan de hand van bij voorbeeld kleur en merk, nieuw waarde en het aantal kinderen dat het artikel heeft gebriLikt. "Je ziet op een gegeven moment pre cies of iets nou door één of door twee kinderen is gebruikt" weet Gerda Knijnenburg. Na een moeizame aanloopperiode ("het was zo'n gevecht om al die papieren en vergunningen in handen te krijgen") draait het winkeltje nu enkele weken. Voor lopig is het nog hobby voor Gerda, maar eens hoopt ze van het win keltje haar broodwinning te ma ken. t Schooiertje"dat achter de Houtlaan 10-42 ligt is daarom alleen 's woensdags van half twee tot half vier en 's zaterdags van elf tot drie uur, of na telefonische af spraak (tel. 768422) geopend. De nieuwe bont kollektie van Lambert De Jong, groots en prijzenswaardig! Korte mode, lange mode, in alle gevallen de mode van nu. Kreaties in edelbont en kreaties die passen bij ieders beurs, o.a. veel sportieve modellen in modieus konijnebont. Bont bij Lambert de Jong, erg veel moois voor hoogst aangename prijzen.^- ^biedinS.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17